meen zullen aanvragen van teler handelaren en van landbouwers niet gunstig worden geadviseerd. De Commissie adviseert, geen be sluiten te nemen, land te koopen of te huren, waarbij men uitgaat van de veronderstelling dat op een even- tueele aanvraag om overschrijving of toewijzing van tecltvergunning gunstig beslist zal worden Vraagt steeds nadere inlichtingen. Omwisseling teeltvergunning. De mogelijkheid bestaat dat teelt vergunning wordt omgewisseld in een andere rubriek dan waarvoor deze is uitgeschreven. Aanvragen daartoe dient men met opgave van reden voor 1 December a s. in te dienen bij de Afdeeling Tuinbouw der L.C.0 v. Zeeland te Goes. 98 47854 DENATURATIE VELDBOONEN. Volgens een dezer dagen versche nen persbericht is met ingang van 4 September 1938 de mogelijkheid tot denaturatie van veldboonen van den oogst 1938 met recht op vergoe ding open gesteld. Aanvraagformulieren voor denatu ratie zijn voor telers van veldboonen verkrijgbaar bij de Districtssecreta rissen en Opzichters der L G.O. voor Zeeland. 12 47853 H I# Snel en goed oofdpijn, IXiespijn. helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt Mijnhardt's Poeders per stuk 8 cent. Doos 45 ct Cachets, genaamd „Mijn- hardtjes" 2 stuks 10 ct. Doos 50 ct De herdenking van het VEERTIGJARIG JUBILEUM der Koningin te Tholen Maandagavond hebben, ter her denking van het Koninklijk regee- ringsjubileum in alle kerken te Tholen kerkdiensten plaats gehad. „Concordia" gaf des avonds eenige muzieknummers ten beste op de kiosk. Dinsdag zette de feestviering in. Van 8 tot 9 uur kondigde klok gelui de opening der feestelijkheden aan. Negen yur had zich een groote menigte in de omgeving van het gemeentehuis verzameld, waar hel voltallige bestuur der Oranjevereen. vergezeld van hun dames op het bordes aanwezig was. Onder groote stilte van het publiek hield de voorzitter der Oranjevereni ging de heer M. C. van der Stel, de volgende rede Geachte toehoorders, Gisterenavond werd in een gods dienstig samenzijn de groote dag van heden herdacht. Dank werd gebracht voor het groote voorrecht, dat onze Landsvrouwe, bij de gratie Gods, veertig jaren heeft geregeerd over ons Land en Volk. Wanneer wij ons oog richten naar al datgene wat is geschied buiten onze landsgrenzen wanneer wij na gaan voor welke rampen wij gespaard bleven wanneer wij deoogen niet gesloten houden voor alles wat in ons Vorstenhuis in al die jaren is geschied dan geloof ik, dat er alle redenen aanwezig zijn, niet alleen dankbaar, maar meer nog verheugd te zijn bij de herdenking van dezen wel bizonder gedenkwaardigen dag. Het is dan ook geen wonder dat alom in den lande men zich opmaakt tot feestvieren en dat ook wij thans leven in het teeken van een nationaal feest. Geen wonder mag het genoemd worden dat deze dag tot een natio- nalen feestdag werd geproclameerd en dat men zich in Regeeringsk ringen er van bewust is, dat deze dag een feestdag moet worden waarop ieder Nederlander, ieder op zijn manier, uiting kan geven van zijn aanhanke lijkheid aan ons Vorstenhuis. Zooals ik reeds heb gezegd werd gisterenavond in godsdienstig samen zijn dank gebracht voor al de voor rechten die wij met onze Koningin hebben mogen genieten in al de jaren van Ilaar regeering. Welnu, thans is het oogenblik daar dat wij ons opmaken om te gaan feestvieren. Ik acht U allen overtuigd van de groote moeilijkheid een zoo danig feestprogramma uit te voeren, dat een ieder daarin bevrediging kan hebben en dat zoo min mogelijk aanstoot geeft aan diegenen onder ons, die zich van feestvieren afzijdig wenschen te houden. Wij dienen ons goed voor oogen te stellen, dat zij, die geen feestelijkheden verlangen daardoor minder aanhankelijkheid aan onze Koningin zouden demon - streeren. Niets is minder waar. Maar ik zeg U dit speciaal om er op te wijzen, dat wij eikaars principes hebben te eerbiedigen en om' U er toe aan te sporen hel feest, dat op het punt staat een aanvang te nemen, zoo waardig mogelijk te vieren. Geheel Nederland zal .lezen dag als feestdag vieren. Overal zullen vreugdeklanken worden gehoord. Laten ook wij, Tholenaars toonen, dat ook wij leest kunnen vieren. Het is nu eenmaal ondoenlijk dat wij ons allen naar Amsterdam begeven om deel te nemen aan de grootsche Hulde die onze Koningin ten deel zal vallen. Wij zullen in gedachten medeleven. En waar huldiging wel het voornaamste deel van elk feest programma behoort te zijn, heb ik gemeend, zij het dan ook op de meest bescheiden wijze, onze Vorstin onze hulde te brengen op onze wijze. Moge dan Hare Majesteit niet persoonlijk in ons midden zijn Haar beeld prijkt boven ons aller hoofden. Wat veertig jaar geleden uit duizen den kelen heeft geklonken, wie onzer herinnert zich deze woorden niet meer, gebit Goddank ook nog voor den dag van heden. Ik wil besluiten met deze woorden in Uw herinnering te brengen, overtuigd als ik wil zijn, dat zij ook U uit hel hart zijn ge grepen Tooi Haar beeld met Irissche kransen Beeld van Neerlands Koningin, Reeds bij 's Levens ochtendglansen, Door een Volk geëerd, bemind. Jong en oud, uit blij gemoed, Haar Uw schoonste, reinste zangen, Zij moet aller Hulde ontvangen Koninginne, weest gegroet. Leve onze Koningin waarmncde allen instemden eindigde spreker. Hierna ontving het Gemeentebe stuur in de buitengewoon fraai ver sierde raadszaal hel bestuur van de Oranjevereeniging en eenige ge- noodigden, waaronder de deputatie van de jeugdverenigingen, die de gemeentevlag zouden overbrengen naar Amsterdam. De heer van der Stel sprak als volgt: Mijnheer de Burgemeester! Het was een zeer sympathieke gedachte van U en Uw college om aan de opening van dit feest, dal wij thans gaan vieren, een officieel karakter te gevendeze Raadszaal is daarvoor wel de meest juist gekozen plaats. Immers op deze plaats vinden wij U steeds als drager van het hoogste gezag over onze gemeente, en zien wij in U op dit oogenblik de Vertegenwoordiger van Haar, die met hel hoogste gezag is bekleed over ons Land en Volk. Ik reken het mij tot een groote eer namens T. O. V. hier te mogen spreken om te getuigen van de groote aanhankelijkheid aan onze Vorstin, die thans staat in het middelpunt van ons aller belang stelling te mogen spreken over de vreugde die alom in den lande heerscht, nu wij mogen herdenken, het feit dat het heden veertig jaar geleden is dat Hare Majesteit tot Koningin der Nederlanden werd ge kroond. Wat gedurende al die jaren van Hare Regeering is geschied en welk een groot voorrecht ons Land en Volle sindsdien is ten deel ge vallen, hierover behoef ik waarlijk niet nader uit te wijden. Dat alles is maar al te duidelijk in woord en beeld vast gelegdmeest alle dag-, week-, en maandbladen hebben kolommen druks aan dit alles gewijd, en verschillende tijdschriften hebben zulks nog met fraaie foto's en teeke- ningen nader belicht. Zelfs zijn kosten noch moeite ge spaard om langs den weg van de film nog een te beleven wat gedurende deze veertig jaar is geschied, vooral datgene waar de belangen van ons Vorstenland en die van ons Volk ten nauwste samengingen. Wanneer ik dan deze woorden tot U spreek, Mijnheer de Burgemeester dan ziju dit woorden van oprechten dank voor het groote voorrecht dat onze Koningin veertig jaar heelt ge regeerd op een wijze, welke ons aller gevoelens van liefde en aanhankelijk heid voor Haar heeft veroverd. Moge Koningin Wilhelmina nog vele jaren gespaard blijven voor Hare Vorstelijke Familie en mogen wij Haar nog vele jaren als onze Koningin eeren. Mijnheer de Burgemeester, moge de oprechtheid onzer gevoelens van eerbied en aanhankelijkheid aan onze Koningin, welke ik heb getracht U op deze wijze kenbaar te maken, worden bezegeld met een handdruk, onder de ontroerende toonen van tiet aloude Wilhelmus. Dat door de mandoline club werd ingezet. Hierna nam burgemeester mr. A. J. van der Hoeven het woord en zeide Mijnheer de Voorzitter der Thoolsche Oranjevereeniging Dames en Heeren Het is mij, als hoofd van het Ge meentebestuur, een groot genoegen, U en Uw bestuur op deze centrale plaats onzer stad, waar het hart van het gemeentelijk leven klopt, te ont vangen ter inleiding van de feeste lijkheden, die de Thoolsche Burgerij onder de auspiciën van de Thoolsche Oranjeverceniging^gereèd slaat te gaan vieren. Reeds meerdere malen zijn door Uwe Vereeniging ter gelegenheid van heuglijke gebeurtenissen in ons Ko ninklijk Huis feesten georganiseerd, maar geen daarvan kan aanspraak maken op den luister van dit feest ter viering van het 40-jarig Regee- ringsjubileum van Hare Majesteit de Koningin Immers wanneer we ons oog luien gaan over de landen van Europa ik kan haast wel zeggen van de^ ge heeld wereld dan is er vrijwel geen land te noemen, waar de band tusschen vorst en volk gedurende zulk een reeks van jaren ongerept bewaard is gebleven. En het spreekt vanzelf dat we in deze dagen meer dan ooit ons afvragen, waarin de oorzaak van die gelukkige omstan digheid te zoeken is. Die oorzaak is naar mijn meening niet zoozeer ge legen in de liefde en trouw van het Nederlandsche volk tegenover het doorluchte Huis van Oranje, als wel in de wijze, waarop Hare Majesteit Koningin Wilhelmina gedurende de veertig jaren van Haar Regeering, waarlijk Vorstin en Landsmoeder voor haar onderdanen is geweest. Op Haar hoogen posf heeft Zij zich steeds als door God Zelf geplaatst gevoeld om over het Nederlandsche volk te heerschen door dat volk te dienen en zich aan dat volk te geven, overeenkomstig het devies „Je Main- liendrai" en overeenkomstig het door Haar bij de Kroning in 1898 her haalde: „Nooit kan een Oranje voor Nederland teveel doen". In Ilaar optreden gedurende de voorbijgegane 40 jaren, in Haar medeleven met het Nederlandsche volk in al zijn gele dingen, in zijn vreugde en in zijn smart, heeft Zij getoond, dat woorden geen ijdele, en Haar voornemens geen voorbijgaande zijn geweest. De Re geering van Onze geëerbiedigde Landsvorstin is een waarlijk dienen geweest, het met ernst en groot ver antwoordelijkheidsgevoel uitvoeren v n een Haar door God opgelegde taak en roeping. Hare Majesteit heeft daardoor het hart van ons volk ge wonnen en het wonder gewerkt, dat de in de historie gewortelde band tusschen Nederland en Oranje een levende werkelijkheid is geworden. En daarom verheugt het mij buiten gemeen, mijnheer de voorzitter der Thoolsche Oranjevereeniging, dal U zooeven de gevoelens van blijdschap en dankbaarheid over het Regeerings- jubileum van Hare Majesteit de Koningin, en van trouw en aanhan kelijkheid jegens Haar bij de Thool sche Burgerij levende, hebt willen vertolken. En ik meen zeker in uw aller geest te handelen, wanneer ik namens de Thoolsche Burgerij aan Hare Maje steit het volgende telegram verzend „De Burgerij van Tholen met dank baarheid gedenkende Uwer Maje- „sleits veertigjarige voor land en „volk zegenrijke regeering, brengt „Uwe Majesteit op dezen dag eer biedig hulde en spreekt den wensch „uit, dat de Almachtige God Uwe „Majesteit tot in lengte van jaren „spare." t Ook voor U, jongeren onder ons en ik zou haast zeggen in het bijzonder voor U heb ik in dit oogenblik een woord. Toen Hare Majesteit de Koningin op haar jongsten verjaardag het woord heeft gericht tot het Neder^ landsche volk, heeft Zij een speciale boodschap gegeven voor U, „die ge roepen zult worden in een volgend tijdperk op ieder gebied der Maat schappij opbouwend werk te ver richten. „Zij heeft er op gewezen dat van uw karakter, flinkheid, voortva rendheid, aanpassingsvermogen en helder inzicht de terugkeer ook voor Nederland tot hetere tijden goeddeels afhankelijk zijn. Dat Koninklijke woord getuigt van Haar liefde voor U en Haar vertrouwen in U. Deze eischen daartegenover van U weder liefde, trouw zoo noodig tot in den dood, standvastigheid en een groot en diep gevoel van verant woordelijkheid. Van die aanhankelijk heid en trouw der Thoolsche jeugd aan Ilare Majesteit de Koningin kunt gij, bevoorrechte afgevaardigden der Thoolsche jongeren, namens deze, heden in Amsterdam tezamen met de jongeren uit geheel Nederland getuigenis afleggen. Dat gij, jongeren U van de op U rustende verantwoordelijkheid bewust zijt, moet blijken uit Uw optreden in uw verder leven. Indien gij het lichtende voorbeeld, dal Mare Maje steit Koningin Wilhelmina U heeft gegeven, sedert Zij op 18-jarigen leeftijd de regeering aanvaardde, navolgt, dan ben ik er van over tuigd, dat welke stormen er nog over onze en uw hoofden mogen gaan, de toekomst van Nederland zeker is. Als symbool van de eenheid in de gevoelens van trouw en liefde jegens Koningin Wilhelmina overhandig ik U thans de vlag der gemeente Tholen, terwijl ik in de aanvaarding daarvan en in den tocht die gij met de vlag naar Amsterdam gaat maken, zie het antwoord der Thoolsche jeugd in al zijn geledingen om zich te scharen rond den troon van Oranje en met Gods hulp alle krachten in te spannen bij het werken aan den opbouw onzer maatschappij. Ik noodig U uit uit volle borst aan te heffen het tweede couplet van ons aloude Wilhelmus: „Mijn schild ende Be trouwen, zijt Gij, o God, Mijn Heer enz. Waaraan gevolg werd gegeven. Hierna sprak mej. Gré Haayer, die tot de deputatie behoorde een kort woord bij de aan vaardig der vlag. Hierna werd de eerewijn rondge diend. Het gesproken woord en de muziek was door het aanbrengen van een luidsprekersinstallatie op straat dui delijk hoorbaar. Het Thoolsche mandolinegezelschap luisterde op verdienstelijke wijze deze plechtigheid op. Voordal de deputatie die zich met de vlag voor het Ge meentehuis had opgesteld naar Am sterdam vertrok, maakte ze met „Concordia" aan het hoofd een rond gang door de Gemeente. In tusschen had Tholens Dames Mannen- en Kinderkoor zich voor het stadhuis opgesteld en voerde op verdienstelijke wijze eenige zang nummers uit, waarvoor ze van het aanwezige publiek een luid applaus oogstte. Hierna verplaatste men zich naar het speelterrein, waar de kinderspelen intusschenaanvingen,die opgeluisterd werden door muziek van een draai orgel. De uitslagen waren alsvolgt: Hoepelen jongens Ie pr. Dirk Jansen 2e Kees Jansen, 3e Simon Jansen, 4e M. van der Linde, 5e S van llekke, 6e Piet Jansen, 7e N. Mocliker, 8e K. de Jonge, 9e J. Geuze, 10e Jan Schot. Autoped meisjes: le Marie Gebraad, 2e G, Beaudoux, 3e II. Donken, 4e J. Moc liker, 5e K. Overbeeke, Ge S. van Ollfen, 7e L. de Jonge, 8e J. Schot. Hardl. met hindernissen, jongens le prijs J. Schot, 2e C van Treijen, 3e D. Roukema, 4e J. Joppe. Zakloopen met hindernissen, jongens le prijs P. van Oeilelen, 2e J. Tichem, 3e M. van Duivendijk, 4e L. Potappel. Turfrapen voor meisjesle prijs M. van der Hoeven, 2e J. Pollie, 3e C. Heijboer, 4e A. Aalbrechlse, 5e C. Goorden, 6e M. van Dijke, 7e L. Jansen Driebeen meisjes: le prijs N. en L. van Oeffelen, 2e A. v. d. Boom en M. de Jonge, 3e N. Rijnberg en L. Gebraad, 4e A. Kwist en N. Geuze, 5e H. Goossen en M. Jansen. Hardloopen jongens le prijs D. van der Stel, 2e J. Potter, 3e I. v. d. Est, 4e H.van der Hoeven, 5e M. de Heer, 6e J. Praat. Fietsen met hindernissen le prijs A. van Luijk, 2e C. van Treijen, 3e K. Geluk, 4e H. Duine, 5e W. van Elsacker, Ge K. Dijkwel. Stoelendans voor meisjes: le prijs J Roukema en K Kwist, 2e B. v. d. Reest en G. Perestam, 3e T. van dei- Hoeven en K. de Yos, 4e N. Schot en G. Goedegebuure, 5e S. Lievisse en B. Deurloo, Ge C. Goorden en J. Jansen, 7e B. Dekker en C. van Splunter, 8e B. van den Berg en A. Geluk, 9e K. van Elsacker en J. Koppenhol, lüe A Burgers en J. Deurloo, 11e C. Moeliker en J. Hage, 12e J. Nijs en A. Pollie, 13e L. Goe degebuure en A. Burgers. Ondertusschen werd begonnen met den singelloop, waaraan slechts vijf deelnemers startten. Winnaars waren 1 A. Nelisse G min. 19 sec. 2 J. Everaers G m. '19.2 sec. 3 II. van Stee, 6 m. 20 sec. Hierna had om half drie de ge- costumeerde voetbalwedstrijd plaats, die door de eigenaardige costuums de aanwezigen hartelijk deed lachen. Tegen vier uur hadden de wed strijden in hardloopen voor dames plaats. Prijzen werden behaald door Hardloopen met Hindernissen voor dames: le prijs Mientje Schot, 2e Aaltje Schol, 3e Neeltje Schot, 4e Marie v. d. Stel, 5e Cor Perestam. Wie is het eerste aan den trein voor damesle prijs Cor. Perestam, 2e Mientje Bal, 3e Cor Franke, 4e Mientje Schot, 5e Nelly Perstam. Des avonds concerteerde Concordia op haar schitterend versierde kios onder zeer groote belangstelling, Als slot werd de vreugdeboo aangestoken, die gedurende geruimi tijd de markt in vuurgloed zetl waarmede liet oflicieele gedeelte v^>l den eersten dag was afgeloopen. Woensdag zette om acht uur met klokgelui. Weldra trad Conco dia aan, die voor het Stadhuis ve schillende nationale en oud-Hollan sche liederen speelde, waarbij zoo; gisteren het bestuur der Oranje v« eeniging aanwezig was. De burgemeester deelde hierna uitslag mede van de toekenning d prijzen voor de straatversiering, zo als die door de jury, bestaande de heeren D. Graafmans en P. Wej van Bergen op Zoom, na serieu beraadslaging was genomen. De Hoogstraat verwierf de eer: prijs, de tweede prijs Stoofstra; 3e Brugstiaat, terwijl de jury verd de volgorde bepaalde 4e Kerkstra: 5e Bebouwdendam, Ge Vischstra; 7e Wal, 8e Oudelandschestraat De jury merkte in haar beoordt ling op dat de Markt buiten b schouwing is gelaten, omdat da geen eigenlijke versiering is aang bracht. De jury spreekt echter ha hooge bewondering uit voor de moi stijlvolle en decoratieve versieri van de kiosk, die overtuigend bewi dat iemand met zeer lijne sma deze versiering heeft ontworpe Waarbij de jury nog opmerkt alle Marktbewoners hieraan 1 hunne wel zullen hebben bijgedrage Hierna werd met „Concordia" e rondtocht door Tholen gemaa waarna aan de Markt de Thoolsc vlag intrad, waarbij „Olympia" vaandelwacht fungeerde. De vl werd overgebracht naar het Gemee tehuis, waar mej Gré Haayer ha onder een korte toespraak aan d burgemeester op de pui van o stadhuis overhandigde. Mr. van der Hoeven sprak daa; als volgt Afgevaardigden der Thoolsc jeugd Gisteren had ik het voorrecht de vlag der gemeente te overhandig om deze als een symbool van eenhe liefde en trouw der Thoolsche jeu naar Amsterdam te voeren, en th; mag ik dezelfde vlag wederom ontvangst nemen. Dezelfde vla Ishetinderdaad dezelfde vlag? Nee Was het gisteren niet meer dan e mooi stuk dundoek, voorzien van stadswapen, thans is dit dundoek e gewijde vlag, een gewijd symbool v: aanhankelijkheid en trouw jege Hare Majesteit door de Haar ni deze vlag gebrachte hulde, en o gewijd, door dat Hare Majesteit gebrachte hulde aanvaardende symbool dier aanvaarding de vil heeft voorzien van een wimpel da: mede uiting gevende aan haar lief voor en Haar vertrouwen in Nederlandsche jeugd. Moge de Thoolsche jeugd de dagen nimmer vergeten en telkc weer bij het herdenken daarvan d eed van trouw aan Hare Majeslf de Koningin vernieuwen. En om U, afgevaardigden mi dank te betuigen voor Uw berei willigheid, den tocht naar Amsterda te maken en U de herdenking v dit heugelijke feit gemakkelijker maken, bied ik U hierbij aan e oorkonde, vermeldende de deelnai der Thoolsche jeugd aan de jeu» hulde van Nederland Met luide instemming van h aanwezige publiek werd deze re begroet Hierna zongen de schoolkinder op de Markt, waarna ze vanwegel gemeentebestuur werden getracteei Om 11 uur vingen de Volksspel aan in het Kaaiboschje, waarvo veel belangstelling bestond. Tonnetje Steken le prijs J. Dal man, 2e Joh. Schot, 3e J. Beukela 4e P. Joppe, 5e S. van Luijk en P. Potter. Mastklimmen lepr. M. van Vossi 2e Joh. Schot, 3e J. Daleman, S. Lindhout, 5e D. van Duivendi Ge Math. Schot Stoelendans voor paren le pr Lina Deurloo en J. C. Schot, Neel Schot en Jan Bout, 3e M Bal en P. Engelvaart, 4e Mej. Blaas en H. Verkerke, 5e Le Schipper en P. van Splunter, Ge C Perestam en L. Soomers. Jammer genoeg viel er eeni regen, doch gelukkig kwam tijde de zwemwedstrijden de zon we ia door en hield het weer zich goed. De uitslagen waren Zwemmen 75 M. vrije slag Heere le pr. J. Everaers, 2e J. H. Bal, L. Meerman, 4e A. Nelisse. 75 M. vrije slag dames: le pr, Cornelisse, 2e W. Bronls en m I. Wagtho. I] U ij/. ta. ok

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1938 | | pagina 2