AARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT PBlfENLAJi NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN et Regeeringsjubileum te Amsterdam ijdag 9 September 1938. No. 36 Zes en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 rte THOOLSGHE COURANT blad verschijnt eiken ag. Prijs per kwartaal 0; met Geïllustreerd agsblad 1,375, franco post ƒ1,65 15 ct. kosten. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.: iedere regel meer '175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. nsdag was het wel het hoogte van de feestviering te Amster- Des morgens 11 uur begon de chtenisvieringin de Nieuwe Kerk, veertig jaren geleden, ook op een lag, Koningin Wilhelmina als uiig werd ingehuldigd, o. ik voor het beroemde koorhek een podium aangebracht, waar tels zich bevonden voor de nklijke familie De Kerk was terend met groen en bloemen erd. den ingang der Kerk een terug- uit het verleden. Veertig jaren len stonden vanaf het paleis tot de Kerk ruim een zestigtal ca- en adelborsten opgesteld, is bevonden zich 44 van hen die deze eerewacht betrokken, als (vacht aan den ingang van de da iel mi gei elf uur begaf zich de Koningin iet naar de Kerk, vergezeld van ses Juliana en Prins Bernhard, leid door burgemeester De Vlugt. de Kerk stond opgesteld het van Toonkunst beslaande uit dames en heeren en het orkest 50 dames en heeren van het ertgebouw. P. J. de Jong leidde den dienst, kror zong de cantate van Bach op woorden van Nic. Beets, lok veertig jaren geleden werd ïgen. rvolgens werden drie adressen elezen,een van de Eerste Kamer, van de Tweede Kamer en een de Commissarissen der Koningin i verschillende provincies, gevoelvolle woorden dankte de ngin voor de woorden in de ssen tot Haar gericht. voorzitter van den ministerraad 1. Coliju, hield hierna een her- ingsrede. afloop dezer plechtigheid begaf 1. zich weder naar het Paleis op Dam toegejuicht door de dui- en die waren toegelaten langs ene zijde van dit plein. daarna brak het uur aan van ulde die door middel van de delegaties aan de Koningin zou len gebracht. :l geheele land van Noord tot van Oost tot West was tegen- dig om een bewijs van aanhan- sheid aan de Koningin te geven, mgeveer half één werd op het 'splein en het Damrak begonnen toet te formeeren. Het was een ider fraai gezicht al die aan- iheerende groepen te zien met kleurige vlaggen, vaandels en lemen. twee uur zette de kleurige stoet in beweging en werd de plaats opstelling op de Dam ingenomen, goten door een felle September- leverde de Dam een prachtig uwspel op. 'en over drie openden zich de mdeuren en verscheen de Konin- met Haar Familie ophetbalcon, 'bij een gejubel losbarstte zooals wij zelden hebben gehoord, alle vlag gen en vaandels negen ten groet en al die duizenden, het waren ongeveer tienduizend deelnemers,zetten spon taan het Wilhelmus in. Toen begon het défilé. Provincie- gewijs werd langs het Paleis gemar cheerd en uit al die groepen negen de vaandels en steeg het hoerageroep op, dat door de Koninklijke familie met handgewuif werd in ontvangst genomen. Het zal voor allen die deze demon stralie van trouw en aanhankelijk heid aan ons Vorstenhuis hebben meegemaakt een nimmer te vergelen oogenblik blijven. Uit Tholen was de Gymn.ver. Olyiupia met vijf leden en de vlag tegenwoordig. En des avonds kwamen de deputa ties van de jeugdvereenigingen uit gansch Nederland, die voor Hare Majesteit kwam getuigen van haar trouw en aanhankelijkheid. Deze stoet was in het stadion opgesteld en het was reeds avond voor ze op den Dam onder de intense verlichting van schijnwerpers was opgesteld, De meeste gemeenten uit ons land waren vertegenwoordigd, slechts en kelen ontbraken op het appèl. Er waren ruim tienduizend jongelieden aanwezig. Het was een schouwspel dat in kleurenrijkdom dat van des middags evenaardde. En toen de Ko ninklijke familie op het balcon ver scheen klonk er uit al die duizenden monden een hoerageroep dat hoog boven de massa uitsteeg, waarna weder ons zoo mooie Wilhelmus de Koningin werd toegezongen, gevolgd door „Wilt heden nu treden". De leider, de heer van Voorthuizen, sprak daarna de volgende woorden die door den luidspreker over den Dam klonken en door alle deelnemers werden herhaald. Majesteit. Trouw aan U, Oranje-vorstin, betuigen wij blijdschap op Uw feest, ook ons feest, jeugd van Nederland. De tekst van deze formule is aan de Koningin aangeboden. Voor de gemeente Anlo was het een groote eer te zijn uitverkoren om hunne afgevaardigden te zien genoodigd op het balcon, waar Hare Majesteit eigenhaudig deoratijewim pel aan hun vlag hing. Onmiddellijk werden daarna door de deelnemers de in het stadion verstrekte wimpels aan de vlaggen gehecht, waarna allen voor de Konink lijke familie defileerden. Het was zeer laat in den nacht dat de meeste deputaties weder thuis waren en het zal voor allen die de eer hebben gehad als vertegenwoor diger van hun organisatie te hebhen deelgenomen aan deze plechtigheid een nooit te vergeten oogenblik in hun leven zijn. De Thoolsche deputatie kwam eerst Woensdagmorgen 5 uur hier aan Schaduw en wanklank. Piotterdam werd de blijde vreugde op wreede wijze ver- "d door het plotseling overlijden den burgemeester dier gemeente, P. Droogleever Fortuyn. Wei mr. Droogleever Fortuyn reeds gen tijd ongesteld en had hij genoodzaakt gezien, juist bij het a van den feesttijd een kort everlof te nemen, doch niemand groote bekwaamheid als magistraat en voor zijn eigenschappen als tnensch. Gelukkig heeft hij ook nog het eerste begin van een nieuwe opleving mogen meemaken, doch het voltooid zien van verschillende onder zijn bestuur begonnen groote werken wij noemen slechts den tunnel onder de Maas is niet voor hem weg gelegd geweest. Een schaduw van geheel anderen aard werd te Den Briel op de feest stemming geworpen. Ofschoon, ook hier een burgemeester er de aan leiding toe was. De burgemeester van deze gemeente namelijk besloot op aanraden van den inspecteur voor de volksgezond heid alle feestelijkheden af te lasten, daar zich één geval van kinderver lamming in Den Briel had voorgedaan. De bevolking was over dit ingrijpende besluit zoo verontwaardigd, dat het tot relletjes en samenscholingen kwam waarbij geëischt werd, dat de maat regel tot afstel van de kinderfeesten zou worden beperkt. Zoo lang aan dezen eisch niet was voldaan, wist men niet beter te doen dan de aan gebrachte versieringen in de straten af te rukken en te vertrappen, zoodat de plaats weldra een jammerlijk beeld van wanorde en vernieling vertoonde. Voor zoover wij weten, is dit echter de eenige wanklank die zich bij de jubileumfeesten heeft voorge daan. Inmiddels had de Brielsche burgervader, die wel niet heeft kunnen vermoeden, dat zijn goed bedoelde maatregel zulk een uitwer king zou hebben, wat water in den wijn gedaan en een rondgang met muziek toegestaan, nadat.... de kin deren naar bed waren 1 Waar in alle groote steden ook in die, waar de kinderverlamming reeds was voorgekomen de voor naamste feestelijkheden voortgang hebben gevonden moet men zich wel afvragen, of de voorzorg van den Brielschen burgemeester niet wat ver doorgedreven was. vermoedde, dat deze ongesteldheid een zoo plotselinge wending zou nemen. Wel in een zeer moeilijken tijd is deze burgemeester te Botterdam aan het bewind gekomen. De moeilijkste jaren van groeiende werkloosheid, van aanhoudende inkrimping der handelsbeweging, van financieele afhankelijkheid der gemeente van het Rijk heeft hij er doorgemaakt en dat hij zich zelfs in een zoo zorg- vollen tijd geacht en bemind heeft weten te maken, pleit voor zijn De Partijdag van Groot- Duitschland. Frankrijks mili taire maatregelen. Om het lot van de niet-inmengingscom- missie. De strijd in het Verre Oosten. In de situatie in en rondom Tsjecho Slowakije komt thans ietwat meer licht. President Benesj en minister president Hodzja hebbende vertegenwoordigers der Sudeten- Duilschers bij zich ontvangen en hen in» kennis gesteld van de nieuwe voorstellen der regeering. Na maan denlange onderhandelingen is men thans dus tot het vierde voorstel gekomen dit vierde voorstel wordt „vér reikend en definitief" genoemd. De Tsjechoslowaaksche regeering heeft vrijwel in hun geheel de acht eischen, door Henlein te Karlsbad gesteld, aanvaard. Tot de voorbehou den, welke met zooveel woorden worden genoemd, behoort er een, dat betrekking heeft op punt 8: De vrijheid om de Duitsche wereldbe schouwing openlijk te belijden. Men weet bovendien, dat de Sudeten- Duitscbers al sedert eenigen tijd niet meer staan op het tweede deel van punt 6: Herstel van de schade, sinds 1918 door onrechtvaardigheden ge leden. De aanvaarding komt er dus op neer, dat Tsjecbo-Slowakije wordt verdeeld in joepa's (gouwen), welke territoriale autonomie genieten. Drie van die joepa's zullen Duitsch zijn. Een aantal departementen blijft voorbehouden aan de centrale re geering, zooals oorlog, buitenlandsche zaken, posterijen en in ieder geval ook de staatspolitie. Op het oogenblik, dat deze regels geschreven worden, hebben de Sudeten-Duitschers nog niet op het voorstel geantwoord en dit is ook niet te verwonderen, want het plan is in zijn détails nog al ingewikkeld en bovendien vertoeft Henlein, de leider van de Sudeten-Duitschers te Neurenberg. Er beslaat hoop, dat de Sudeten Duitschers het plan als basis voor verdere onderhandelingen zullen aan vaarden, evenals de leden van de missie-Runciman, die, tussehen twee haakjes, zeer veel hebben bijgedragen tot de opstelling van dit plan. Intusschen blijven aller oogen op Neurenberg gericht, waarde Duitsche nationaal-socialistische partij haar partijdag houdt. De partijdag is dit jaar begonnen met een wel zeer indrukwekkende plechtigheid. In de Meistersingerkerk zijn thans de insigniën van het Heilige Room- sche Rijk, na lange omzwervingen, weer op de plaats gedeponeerd, waar zij volgens een besluit van Karei IV op 22 Maart 1424 genomen ten eeuwigen dage zouden blijven. De groote proclamatie van Ilitler, voorgelezen door gouwleider Wagner heeft geen sensationeele verklaringen gebracht. Het interessantst was wel licht nog de mededeeling, waarin Hitier de door Engelsche bladen verspreide geruchten dementeerde, dat hij den wensch koesterde een pact met eenige staten omtrent ver schillende onderwerpen te sluiten. „Ik treed niet voor U met een pact, maar met zeven nieuwe Duitsche gouwen van mijn eigen vaderland." Verder houdt de proclamatie een beschouwing over den economischen toestand in Duitschland in. Gewezen wordt op de stabiliteit van de Duit sche economie, die eigenlijk nog slechts een zorg zou kennenhet gebrek aan geschoolde arbeidskrach ten in de industrie en aan arbeids krachten op het platteland. Tenslotte spreekt de proclamatie dan nog over de hechte vriendschap tussehen Duitschland en Italië. Wat de wereld echter het meest bezighoudt, is de vraag, hoe men in Neurenberg over het Sudetenduitscbe pro leem denkt. Duidelijk is wel, dat de nieuwe voorstellen van Praag nog weinig enthousiasme verwekken. Slechts onmiddellijke concrete maat regelen zullen den Duitschers ervan kunnen overtuigen, dat het de Tsje chische regeering ernst is met de reorganisatievoorstellen, welke zij doet Frankrijk heeft zich door de Duit sche manoeuvres en het feit, dat dit land zijn reservisten tot eind October in dienst zal houden, ietwat laten verontrusten. Het heeft derhalve thans een dergelijke maatregel ge nomen en berichten uit Frankrijk wijzen er op, dat de beroemde Maginot-linie aan de Duitsche greus thans geheel bezet is. Daar men ook aan Duitsche zijde de nieuwe ver sterkingen aan de Westgrens met troepen bezet heeft, liggen hier thans twee uiterst sterke legers tegenover elkaar. Al te verontrustend behoeft dit feit echter niet te zijn. Het is van zelfsprekend, dat men aan beide zijden voor het geval de Tsjechische kwestie zich onverhoopt alsnog on gunstig zou ontwikkelen op alles voorbereid wil zijn. Maar geenszins bewijzen deze militaire maatregelen, dat men aan een van beide zijden op een oorlog aanstuurt. In Londen blijft men zich bezorgd maken over het lot van de niet-in- mengingscommissie, die na het on gunstige antwoord van Franco op nieuw in een impasse is geraakt. Nog steeds staat niet vast, welke maatregelen Chamberlain zal nemen, om de onderhandelingen in deze commissie weer op gang te brengen, maar dat hij iets zal moeten doen is duidelijk. Van de verdere ontwikke ling van het Spaansche vraagstuk hangt immers het lot van zijn politiek tegenover Italië af. In het Verre Oosten wordt thans de beslissende strijd om Hankau gestreden. Het slaat wel vast, dat de Ghineesche legers op den duur geen weerstand zullen kunnen bieden aan den grooten druk, dien de Japanners op hen uitoefenen. '1'sjiang-kai-sjekzal derhalve binnen afzienbaren tijd naar zijn nieuwe hoofdstad, verder het Ghineesche binnenland in, moeten terugtrekken. En van daar uit zal hij dan zijn verderen tegenstand tegen de indrin gers organiseeren. CRISISPUBLICATIE. TUINBOUW -TEELTVERGUNNING. De LandbouwCrisis Organisatie voor Zeeland, brengt belanghebbenden het volgende onder hun aandacht. Overdracht teeltvergunning. Om teeltvergunning te mogen over dragen of overnemen, is toeslemming noodig van de Nederlandsch-Groenten en Fruitcentrale. Alle aanvragen moeten door de Tuinbouw Commissie aan de Centrale worden geadviseerd. Alleen die aanvragen zullen aan de Centrale met een gunstig advies worden doorgezonden, die betrekking hebben op overdracht van bedrijf of een gedeelte van bedrijf, terwijl de overnemer reeds aangeslotene A moet zijn, of voor erkenning als zoodanig in aanmerking komt. Om voor erkenning als aangeslo tene A in aanmerking Ie komen, moet men mintens 26 jaar oud zijn of kostwinner Ook moet aanvrager in de tuinbouw opleiding hebben genoten, in dien zin, dat hij tuin- buuwonderwijs moet hebhen gevolgd of in de tuinbouw werkzaam moet zijn geweest. Voor wijnpeentelers worden andere eischen gesteld. Alleen in bijzondere gevallen zullen aanvragen betreffende overdracht van teeltvergunning,.zofider dat bedrijfs- overdracht plaats heeft, gunstig worden geadviseerd. Als hijzonder geval kan worden aangemerkt, over dracht tussehen twee familieleden. Afstand teeltvergunning aan de Centrale. De Tuinbouw Commissie adviseert aan hen, die hun teeltvergunning niet meer benutten, deze vrijwillig aan de Centrale af te slaan. Hierdoor zal het mogelijk zijn, jonge tuinders gratis in het bezit van de benoodigde vergunning Ie stellen voor het stichten van een eigen bedrijf. Alle handel in teeltvergunning zal zoo krachtig mogelijk worden tegen gegaan, teneinde op de bedrijven geen onnoodige last te leggen. Aanvragen om teeltvergunning. Alle aanvragen moeten gericht worden aan de Afdeeling Tuinbouw der Landbouw Crisis-Organistie voor Zeeland te Goes. Daar door de Commissie slechts enkele malen wordt vergaderd voor het behandelen der aanvragen, worden enkele datums genoemd waarvoor aanvragen moeien zijn ingediend, teneinde in een kort daarna te houden vergadering alsnog te kunnen worden behandeld. Deze datums zijn 1 October, I November en 1 Februari 19139. Toewijzing teeltvergunning. Daar er nog steeds overproductie is van tuinbouw-producten, zullen niet alle aanvragen om teeltvergun ning of om vermeerdering van toe gewezen vergunning gunstig gead viseerd kunnen worden. In 't bijzonder zal hij de te- handeling der aanvragen door de Commissie gelet worden op de prac- tische bekwaamheid van de aanvrager en of de tuinbouw als hoofdberoep, dan wel als nevenberoep wordt of zal worden uitgeoefend. In Let alge-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1938 | | pagina 1