RECLAME H. BEUKELAAR flesch wijn gratis es middags hield de Koningin rede voor de radio, die door enden werd beluisterd. L 'hietwedstrijd St. Annaland en isverslag Stavenisse moeten we- overvloed van copie blijven tot volgend nummer. Redactie. Burgers, betaalt 1 Is niet de eerste keer, dat in de olsche Courant een hartig woordje breven werd over het dure roer naar ons eifand. De spoor- en en verwante vervoergelegen- n weten het vervoer naar hier en langzaam te maken. Als onstratie daarvan het volgende insdagmiddag bestelde ik voor kennis iets in Rotterdam. Woensdag werd, volgens de vracht- f, dit ter verzending afgegeven de Ned. Spoorwegen. Maandag op was 't pakje al in Scherpe- Dus van Rotterdam naar rpenisse 'had men maar noodig er dagen. Bijzonder vlug! et gewicht was naar schatti g 2'/j kg. üp de vrachtbrief, staat vuld 5 kg. Kosten van vervoer t. Bijzonder goedkoop, e vrachtrijder op Rotterdam doet vlugger en goedkooper. Wie dus goederen snel en goedkoop wil oerd hebben, moet aangeraden Jen bij de bestelling op te geven oert niet per spoor. Dankende voor de plaatsing, II. ECKHART. e inzender heeft volkomen gelijk. Is de Spoorwegen de schitterende ichte hebben gehad om de spoor- lingen via de Rotterd. tram door i i even zijn er vertragingen van 3 dagen, terwijl op iedere zending nog 15 ct overlaadkosten komen. 2 ïen die voorheen bij vervoer per niet bestonden. Wel een goede irtiging van handelsbelangen Red. Th. Crt. b au ro en li de m em nn or ■pt it c Bi vai ree 'S in V; en •de ;s lee aa e op en mn d ch iesi :ho kti ilit CORRESPONDENTIE. INGEZONDEN RECHTZAKEN. TONGERECHT BERGEN OP ZOOM ng van Donderdag '1 September Poortvliet. in verzet. N. te Poortvliet was in verzet iQien tegen het vonnis van den onrechter van 11 Aug., waarbij vegens nalatigheid in het spuiten n den coloradokever, was ver- eeld tot f250 boete subs '100 d. itenis. et optreden van verdachte, die niet was verschenen, werd zeer Leiachtig genoemd, waar hij bij burgemeester zou hebben ge- gd dat er bij de bespuiting zoo'n 'it toezicht was, terwijl toen hij werd gecontroleerd bieek dat hij niet aan zijn verplichtingen vol- en dat terwijl hij toch lid is de Z.L.M. irdachte deelde nu mee geen cipieele bezwaren tegen spuiten ebben en zich ook niet togen uiting te hebben verzet zooals noedelijk is gemeend. Hij achtte plossing lood arsenaat waarmee oten moest worden wel wat niet alleen voor de neven- lucten doch ook voor de aard ien zelf. Bovendien was een flink elte van de aardappelen reeds ocht en daarvoor was hij dus verantwoordelijk. De klacht die ts gedaan was, kwam niet van doch was namens zekere K. n en ander was voor den heer tenaar van het O. M. aanleiding boete te herzien. Hij meende emin dat de overtreding van achte ernstig was en eischte s f200 subs 100 dagen. verdediger Mr. Kuijpers uit ;en op Zoom bekijkt de zaak van Indische kant en vraagt zich af verbruiker van de gronden wel licht is te spuiten en is hij als liet spuit wel strafbaar. Hij wijst e wet van 1911, de wetten van en 1931 en de betreffende Kon. uiten. Daaruit concludeert hij dat erbruiker wel de plicht heeft is te geven wanneer hij colora- vers vindt. Wat het spuiten :ft heeft hij alleen te maken met el 5 en dat bepaalt alleen dat Burgemeester het bevel moet n tot spuiten en zoo het niet an wordt dit op kosten van den dgebruiker moet laten doen. meer de Burgemeester dit bevel gegeven had of de bespuiting had laten doen, dan was deze haar, want bij zou daarmee een elijk voorschrift hebben over- in. De verbruiker is echter overeen komstig deze bepalingen niet strafbaar op juridische gronden meent pleiter dan ook ontslag van rechtsvervolging te moeten vragen. Voor het geval dat de kantonrech ter hiermee niet accoord mocht gaan bespreekt hij de feitelijke deelen der dagvaarding en dringt daarbij op clementie aan. Na re- en dupliek doet de kantonrechter terstond uit spraak. Deze gaat niet met de ziens wijze van den verdediger accoord en zet uiteen dat de verbruiker in deze wel degelijk de strafbare persoon is. Rekening houdend echter met de omstandigheden welke bij de oor spronkelijke behandeling van de zaak niet bekend waren en thans naar voren zijn gekomen, veroordeelt hij verdachte tot een boete van 1 125. subs 50 dagen hechtenis. GEMEENTERAAD ST. ANNALAND, 30 Augustus 1938. Voorzitter de heer C. M. P. W. flanssens. De notulen worden aange houden. Van Ged. Stat. isberiehtingekomen, dat de gemeentebegrooting 1938 is goedgekeurd. Gelezen werd een verzoek van de 5 samenwerkende onderwijsorganisa ties om adhaesie te betuigen aan een tot de regeering gezicht adres inzake verlaging van de leerlingen- schaal Burg. en Weth. stellen voor hieraan niet te voldoen, in verband met een indertijd genomen besluit, nimmer meer adhaesie te betuigen met ingezonden adressen, doch dit overte laten aan de Ver van Ned. Gem. De heer Stols acht dit onderwerp echter van zoo groot belang, dat hij voorstelt wel aan het verzoek te voldoen. Dit voorstel werd verworpen met 5 tegen 2 stemmen voor de heeren Stols en van den Boogaart. De gemeenterekening, gewone dienst 1937, wordt vastgesteld op ontvang 182811,49, uitgaaf f77057. batig slot f5154,49. Kapitaaldienst in ontvang en uitgaaf op f 3078,38. De rekening, dienst 1837, van de Weezen-Armen wordt vastgesteld op ontvang f28619,705 uitgaaf f23020,19, batig slot f 5599,515. De begrootingen van beide genoemde lichamen, dienst 1939, worden respectievelijk aangj- boden in ontvang en uitgaaf op f 81248.74 en f 14733,045. Ze worden in handen van de raadscommissie gesteld. In verband met een destijds door den heer Stols gedaan verzoek om den gezinsbeboeftenorm te verhoogen, hebben Burg. en Weth. een onder zoek ingesteld en daarbij is gebleken dat St. Annaland over de geheele lijn dezen norm het hoogst heeft vastge steld. Zij vinden hun berekening over het algemeen het voordeeligst voor de betrokkenen. De heer Stols is van een andere meening en stelt voor de normen rnet '10yo te verhoogen. Dit wordt afgewezen met 5 tegen 2 stemmen (Stols en v. d. Boogaart). Bij de rondvraag brengt de heer Stols onder de aandacht asphalteering van het schoolplein, daar de omwo nenden veel last ondervinden van het opwaaiende zand. De voorzitter deelt mede, dat een adres te dier zake is ingekomen, met adhaesiebetuiging van het bestuur der Bijz. School, doch te Iaat om nu in behandeling genomen te kunnen worden. Wel wil hij er alvast op wijzen, dat inwilliging van het ver zoek nog niet zoo gemakkelijk is, want directe behandeling met b.v. Eshalite is niet mogelijk en klinker bestrating te duur en bovendien niet aanbevelenswaardig voor een speel terrein. De beer van den Boogaart wijst op den onhoudbaren toestand voor de bewoners van hel begin van de wijk Java bij plotseling zwaren regen val. Burg. en W'elh. hebben dit ook reeds opgemerkt en zullen op mid- dellen ter verbetering zinnen. Hierna sluiting. POORTVLIET, 30 Augustus 1938. Voorzitter en secretaris de heer W. Dronkers. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering met gebed en gedenkt daarin ook in het bijzonder H. M. de Koningin die morgen haar verjaardag zal vieren en op G September haar 40-jarig regeeringsjubileum en smeekt God dat het Hem mogo behagen haar nog vele jaren te sparen voor land en volk. De voorzitter vraagt of er op- of aanmerkingen zijn op de notulen die ter inzage hebben gelegen. Naar aanleiding van deze notulen zegt de heer Boogaart dat niet juist is weergegeven het gesprokene over de standplaats van woonwagens. Hij heeft gezegd ze te plaatsen achterin de gemeenteweide. Dan wat betreft het salaris van den schoolarts. Tevens merkt spr. op dat wel juist was dat geen enkel van de tegenwoordige, lid van den raad was toen de gemeente arts is benoemd, maar hij had het wel goed gevonden dat de gemeente secretaris er op gewezen had dat het zou verjaren, daar onze secretaris toch wist dat wij geen vaste dokter hadden. Spr. zou verder gaarne na willen zien wanneer de verordening is vastgesteld dat de gemeentearts toe zicht heeft op de school, om daar eenig licht in te krijgen. Dan wat betreft de opmerking van den voorzitter dat alle besluiten genomen worden onder goedkeuring van Ged. Staten. Dat wordt er nimmer bij gezegd. Spr. vindt dat wjj ook gastvrijheid moeten verleenen en dat is al jaren verzuimd door ook de heeren van de pers een kop koffie aan te bieden. Dat werd dan ook besloten en toen verhief de voorzitter zich van zijn zetel endeed bij het publiek dat besluit afkeuren. Hij hoopt dat in het vervolg zulke dingen niet meer voor komen, want dat is den raadsleden een klap in het gezicht geven. De voorzitter verzoekt den heer Boogaart namen te willen noemen. De heer Boogaart demonstreert toen wat de voorzitter deed en welke woorden hij sprak. De voorzitter verzoekt den heer Boogaart zich niet zoo op te winden, want dat was niet zoo erg, hij zeide alleen dat hij de menschen de kop koffie wel gunde, maar dat hij het beter achtte, dat men het zelf be taalde. Spr. waarschuwt den heer Boogaart er ook voor zijn mond niet open te breken, want dan kan hij meer zeggen. De heer Boogaart gaat verder en wijst er op dat de vorige vergadering besloten is, het bij Wed. Jansen in orde te laten maken en dat is ook nog niet gebeurd. Dan ook is be sloten de vuilnisbelt te laten veran deren dat is ook nog niet gebeurd, terwijl de zieke jongen daar nog steeds ligt. Het is nu reeds 28 dagen geleden dat dit is besloten. De voorzitter antwoordt dat hier mede gewacht wordt tot het najaar, dan wordt de zaak verkocht. Het zou een groote dwaasheid zijn om het thans te gaan ontruimen. Het zou echter wel goed zijn dat die men schen ook hun eigen varkenshokken opruimden. De heer Boogaart zegt dan ook dat hij gesproken heelt over regenbakken en over de Zuid Achterweg. De voorzitter verzoekt den lieer Boogaart zijn aanmerkingen op papier te zetten, dan kunnen de notulen daarmede worden aangevuld. De notulen worden behoudens deze wijzigingen goedgekeurd. Ingekomen stukken Het jaarverslag van de N. V. Wa terleidingmij. Tholen over 1937. Dit zal bij de leden circuleeren. Vau Ged. Staten goedkeuring van de gemeentebegrooting voor 1938, met enkele opmerkingen welke door den voorzitter worden voorgelezen. De heer Boogaart vraagt wat er bedoeld wordt met het vormen van een reserve. De voorzitter antwoordt dat van het goed slot niet alles gebruikt wcrdt voor de volgende begrooting en Ged. Staten beschouwen dit als reserve De heer Boogaart meent dat het wel goed zou zijn le vragen aan Ged. Staten hoe groot die reserve moet zijn. De voorzitter zal dit doen. Van den Bond van Ned. Onder wijzers om adhaesie te betuigen aan het adres dat gezonden is aan den Minister van Onderwijs betreffende de verlaging van de leerlingenschaal. Burg. en weth. stellen voor hieraan adhtesie te betuigen. De heer Boogaart vraagt om welke reden. De voorzitter antwoordt omdat burg. en weth. overtuigd zijn dat er te veel leerlingen in één klasse zijn. De heer Krijger zegt dat de minister niet kan komen met de leerlingen- schaal te verlagen, omdat 's lands financiën dat niet toelaten en daar de regeering het dus niet toe kan staan, daar gelooft spr. dat de raad niet gemachtigd is te zeggen het moet. De heer Boogaart is het volkomen eens met den heer Krijger en hij acht ook 40 kinderen in één klas niet te veel. Het voorstel in stemming; gebracht wordt dan ook verworpen met 3 tegen 4 stemmen. Voor de beide wethouders en de heer Drpnkers. Een adres van den Bond van Hotelhouders enz. om bij de a.s. feesten niet in werking te stellen het tapverbod. Burgem. ep weth. stellen voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer Niemantsverdriet begrijpt niet waarom hierover geen beslissing genomen kan worden. Het is toch bij burg. en weth. behandeld, dus is er ook een conclusie genomen hoe men daar tegenover zul staan. Hij is er maar vooreen beslissing te nemen en het niet voor kennisgeving aan te nemen. De voorzitter zegt er is besloten maar aan den raad voor te stellen omdat er toch geen feest zal zijn te Poortvliet. De heer Niemantsverdriet zegt dat er pogingen in het werk gesteld worden om alsnog feest te vieren en daarem wil bij medewerken hier een beslissing te nemen, wat men zal doen. De heer Krijger is het met den voorzitter eens dat als men toch geen feest organiseert men niets met het stuk te maken heeft. Het voorstel van burg. en weth. wordt aangenomen met 6 tegen 1 stem die van den heer Niemantsver driet. Een schrijven van het alg. armbe stuur dat het besloten heeft zich aan te sluiten bij de fraude onder linge zoodra de andere borgstelling is afgeloopen zijnde 17 Juli '1939. Burg. en weth. stellen voor om thans te besluiten zoowel voor de gemeente als voor het armbestuur zich aan te sluiten voor de verzeke ring van gemeente gelden bij de fraude onderlinge van de vereeniging van Ned. Gemeenten. Met alg. stemmen wordt hiertoe besloten. Van het alg. armbestuur een ver zoek om de rente van de loopende leening van f 3000 van 4% te brengen op 3 Burg. en weth. stellen voor met ingang van I Januari 1939 de rente te verlagen tot 3'/2%- De heer Krijger is er niet tegen, maar vraagt of het armbestuur dan ook de loopende hypotheken gaat verlagen, zoodat men gelijke tred houdt. De heer Boogaart is het daarmede eens, want er is nog een hypotheek van 5%. De voorzitter antwoordt dat dit het alg. armbestuur kan w medegedeeld. orden Met alg. stemmen wordt het voor stel aangenomen. Een schrijven van den Pensioen raad om de pensioensgrondslag van den secretaris te bepalen met ingang van 1 Januari 1934 op f2266, en met ingang van 1 Januari 1936 op f 2154 en voor de ambtenaar van den burg. stand met ingang van 1 Januari 1934 op f 311 en met ingang van 1 Januari 1938 f 256. Met alg. stemmen wordt dit goed gevonden. Aan de orde komt voorloopige vaststelling van de gemeente rekening over 1937. De heer Boogaart had nog een enkele vraag en dat het vorig jaar de hoofsom van de grondbelasting was f 2000 en nu f 3000. De voorzitter antwoordt dat dit komt omdat de uitkeering verhoogd is. Daar de andere heeren geen op- of aanmerkingen hebben, stellen burg. en weth. voor de rekeningen over '1937 voorloopig vast te stellen in ontvang op f53779.53 en in uit gaaf op f 44! 11.13, alzoo een batig saldo van f 9668.40. Met alg. stemmen wordt hierloe besloten. De wethouders hielden zich buiten stemming. De heer Boogaart verklaart dat er geen op- of aanmerkingen zijn op de rekening van het algem. armbestuur zoodat de commissie kan voorstellen deze goed te keuren zooals ze is aangeboden. Burg. en weth. nemen dit voorstel over en stellen voor de rekening van het alg. armbestuur over 1937 goed te keuren in ontvang op f 18408.11 en in uitgaaf op f 12727.485, alzoo een batig saldo van f5680.625. Met alg. stemmen wordt hiertoe besloten. Wethouder van der Slikke hield zich buiten stemming. De voorzitter dankt de heeren van de commissie van onderzoek voor de werkzaamheden in deze verricht. Aangeboden worden de begrootin- geri van de gemeente en het algem. armbestuur voor 1939. Deze worden in handen gesteld van een commissie bestaande uit de heeren Krijger, de Graaf, Niemants verdriet en Boogaart. (Slot volgend nummer) KERKNIEUWS. ZONDAG 4 SEPTEMBER 1938. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur ds. Verschoor en nam. 2.30 ds. Wol- fensberger. Maandag 's avonds 7 uur ds. Wol- fensb rger. Herdenkingsrede. Ger. Kerk voorm. 10 uur en 's avonds 6 uur dr. Veltenaar. Maandag 's avonds 7 uur dr. Velte naar. Ger. Gem. voorm. 10, nam. 2.30 en 's avonds 0.30 uur leeskerk. Maandag 's avonds 7 uur leeskerk. Vrije Ger. Gem. voorm. 10, nam. 2.30 en 's avonds 6.30 ds. Baaij. Maandag 5 Sept. 's avonds 7 uur ds. Baaij. Ned. Protestantenbond afd. Tholen Geen dienst. POORTVLIET. Ned. Herv Kerk voorm. 10.30 ds. de Bres en nam. 3 uur leeskerk. Beide diensten collecte cenlr. ver warming. Ger. Kerk voorm. '10.30, nam. 3 uur en 's avonds 7 uur de heer de Meester te Zeist. Oud Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 7 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. '10,30 en nam. 3 uurds. de Haan. Doopsbed. coll. ziekenfonds. Maandag 's avonds 7.30 herden kingsrede regeeringsjubileum H. M. de Koningin. Ger. Gem. voorm. '10.30, nam. 3 en 's avonds 7 uur leeskerk. ST. MAARTENSDIJK. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 leeskerk en nam. 3 uur ds. de Bres. N.D. Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 7 uur de heer West- strate te Rotterdam. Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en avonds 6.30 leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 30 en 's avonds7 uurds. Batelaan. Oud Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 6.30 uur leeskerk. ST. ANNALAND. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 en nam. 3 uur ds. v. Griethuijzen. Maandag 's avonds 7.30 ds. van Griethuijzen. Herdenkingsrede. Oud Ger. Gem. voorm. 10,30, nam. 3 en 's avonds 6.30 uur leeskerk. Dinsdag voorm. 10.30 herdenkings samenkomst. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 en nam. 3 uur ds. v. Eist. Ger. Kerk voorm. 10.30 en nam. 3 uur ds. Vreugdenhil. Oud Ger. Kerk voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 7 uur leeskerk. MARKTBERICHTEN THOLEN, 2 September 1938. Roomboter f 0.73 per pond. Boereboter f 0.68 Eieren f 4.80 per 100. St Maartensdijk. (Jienveiling van 1 September 1938. Gewone f2.80—f 3.10, drielingen f 1.60, picklers f 4.60, stek fl.—, alles per 100 kg. Aanvoer 25000 kg. Graanbeurs. Wintergerst f 7-25 Zomergerst 7.50 Groene erwten t 9.9.50 Schokkers 10.50—,, 11 25 Maanzaad 20.20.50 Witte eigenheimers 1.40 Blauwe 1-80 Bonten en blauwen 2.—2.10 Poters 0.90—,, 1. Temperatuur van het Scheldewater te Tholen. Augustus Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Graden G. 27 18, 28 •18, 29 18,2 30 18, 31 17,4 1 17,1 2 17, BURGERLIJKE STAND. Gem. THOLEN van 26 Augustus t/m 1 September 1938. Geen inschrijvingen. Wie 6 September voor f 2,50 aan drank koopt krijgt een Eendrachtsweg Tholen 15 47847

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1938 | | pagina 3