H. M. DE KONINGIN SPREEKT TOT HAAR VOLK waarvan Ons gebied onzijdige, maar daarom niet onbedreigde eilanden vormden, blijven steeds in het ge heugen van hen, die ze meemaakten, voortleven. Nog altijd ondervinden de volken de gevolgen van den noodlottigen strijd, niet het minst in bet econo misch leven, dat met zoovele be zwaren te kampen heeft bij zijn pogingen om zich te herstellen. Toch vormen deze gevolgen geen onoverkomelijke hinderpalen, die niet in de toekomst met bereidwilligheid en vereende krachten zouden kunnen worden weggeruimd, opdat de zoo noodige rust en het verlrouwen terug keere en economische ontplooiing, gepaard gaande met verbetering van sociale omstandigheden, tot stand kome. Mijn gedachten en warme deelne ming gaan uit naar de velen, die door den nood der tijden zwaar ge troffen zijn en wier geduld op zoo groote proef wordt gesteld Intusschen is het niemand gegeven met zeker heid in de toekomst te zien. Ik wil mij hier dan ook beperken tot eeu woord, dat ik weusch te richten tot de jongeren, die geroepen zullen worden in een volgend tijdperk op ieder gebied der maatschappij op bouwend werk te verichten, onver schillig in welk deel van het rijk. Ik wensch hen te wijzen op de groote verantwoordelijkheid, die op hen rust, want van hun karakter, ilinkheid, voortvarendheid, aanpas singsvermogen en helder inzicht zal de terugkeer tot betere tijden in hooge mate afhankelijk zijn. Nun zal waar schijnlijk een zeldzame kans geboden worden, te toonen, wat hun vernuft en noeste arbeid vermogen voort te brengen. De grondslagen waarop ons Staats bestel rust en de hoogste en heiligste goederen die door de eeuwen heen het onvervreemdbare eigendom van Ons volk zijn geweest, vormen een hechten bodem om die toekomst op te doen verrijzen. Niet behoorend lot een omlijnden of afgesloten tijdkring, zijn zij even zeer het erfdeel dier jongeren, gelijk zij dat geweest zijn van de opeen volgende geslachten, die hun vooraf gingen. Mits met vertrouwen en met oordeel toegepast, kunnen zij zich steeds verjongen en aanpassen aan de be- hoelten van den tijd, gelijken tred houdend met de ontwikkeling en ontplooiing van Ons volk. Met gerustheid in dit opzicht zie Ik in onze toekomst, nu Ik menig maal getuige mocht zijn van de bereidwilligheid, den ernst en de geestdrift, die het jongere geslacht bezielen voor de groote taak die hel wacht. Op het onafzienbare arbeidsveld, dat zal moeten worden ontgunnen, zie Ik in gedachten Mijne kinderen, ieder op eigen gebied aan die laak medewerken, de idealen van Hun tijdgenooten deelende. hen begrij pende en door hen begrepen. Moge het Mijne dochter gegeven zijn, wanneer Zij eenmaal tot den troon geroepen 'wordt, met raad en daad door hen gesteund en door hun liefde en vertrouwen gedragen, Mijn geliefd volk met wijsheid en beleid naar een gelukkige en voorspoedige toekomst te leiden. U allen dankend voor Uw mede leven met Mij op dit hoogtij, onver schillig of gij in het moederland, in Nederlandsch-Indië, Suriname of Gurapao woont, dan wel in het bui tenland toevend, besluit Ik met den wenscb, dat deze herdenking het besef van ons aller saamhoorighoid moge verlevendigen en dat wij ons bewust mogen zijn één te zijn in willen, streven en offervaardigheid, waar het geldt da hoogste belangen van Volk en Rijk. Dat God daartoe Uw en Mijn ge meenschappelijk streven met Zijn zegen krone. Hedenmorgen omstreeks 11 uur zette de limonadefabrikant A. Engel vaart zijn koolzuurapparaat aan. Even nadat hij dit had gedaan sprong met een hevige knal de glazen cylinder van het apparaat uit elkaar. Engelvaait die bij het apparaat stond kwam er zeer goed af en kreeg door glasscherven slechts enkele snijwon- den in het gelaat en aan één van zijn armen. Opening van een nieuwe zaak. Morgen hoopt de heer G, P. Contant, zooals uit een achterstaande adver tentie blijkt, zijn nieuw gebouwde zaak aan de Molenvlietschestraat No 3 te openen. Een breed tegelpad geeft toegang tot de plaats waar een moderne winkel is gebouwd met in spiegel ruiten gevatte etalages. In heldere kleuren gehouden, doet de winkel direct al bij het betreden aangenaam aan. De in den winkel tentoonge stelde artikelen komen goed tot hun recht, de Lipsbrandkaslen, het be roemde Dordtsche merk geven een cachet van vertrouwen dooi hun bekende naam. Dat de winter nadert kunnen we in den wir.kel ook merken aan de groote sorteering kachels. Wij zagen er van het bekende merk Tiger, Femina een nieuwe kamerkachel die zuinig stokend, tegelijkertijd is inge richt als kookkachel, die goedkoope kolen stookt. Er is een mooie sor teering eleetrische lampen, een sieraad voor de huiskamer, er zijn nog tal van andere fraaie en voor de huishouding nuttige zaken op allerlei gebied te verkrijgen. En niet alleen voorde huishouding, doch ook meer practische artikelen zijn voorhanden zooals draadnagels, Lipssloten, deurhangen, kortom van alles wat. Een zeer practische gedachte heeft de nieuwe zakenman gehad door een verdieping in te richten als toonzaal waar men een goed overzicht krijgt over tal van artiken. Wij zagen er opgesteld een complete Badkamer met gasgeijser, vaste waschtafels, w.c. Er staal nog een groote collectie kachels en haarden, w o. een Nienw systeem J. Jaarsma haard, die naar gelang van de grootte van het ver trek te regelen is van een capaciteit van 100 tot 250 M3. Zoowel toonzaal als winkel baden in een zee van eleclrisch licht, zoodat koopen des avonds geen bezwaar is. Eeu ander deel van het gebouw is ingericht als opslagplaats van allerlei artikelen, zooals gaas, landbouwge reedschappen enz. De werkplaats is at zeer modern en ruim ingericht. Ook hier veel licht en allerlei vernuftig en vlug werkende eleetrische machines, zoodat door vlug werken ook goedkoop kan worden geleverd. Alles bij elkaar vorrnt een geheel dat gezien mag worden. De verjaardag van de Koningin kenmerkte zich hier doordat vanzelf sprekend van alle openbare gebouwen de driekleur was uitgestoken, terwijl door partieculieren druk gevlagd werd Des avonds gaf „Concordia" een uitvoering op de markt, terwij! Tholens Mannen- dames- en kinder koor ter afwisseling eenige zang nummers uitvoerden. Er was zeer veel belangstelling en velen genoten van het ten gehoore gebrachte. Dinsdag a.s. gaat een afvaardi ging van vijf leden van „Ulympia" met de vlag naar Amsterdam ter bijwoning van het défilé voor H.M. de Koningin op den Dam. Men vertrekt per B.B.A. 8.4(5 en dan vervolgens vanaf Bergen op Zoom per speciale extra trein die alle Zeeuwsche deel nemers die aan dit défilé deelnemen, naar Amsterdam vervoert. Het is wel kenmerkend dat „Olympia" de eenige vereeniging uit heel het eiland Tholen is die aan dit défilé deelneemt. Het had toch wel anders mogen en kunnen zijn! De vier jongelui die de vlag der Gemeente naar Amsterdam overbren gen vertrekken per particuliere auto Hier zijn naar wij meenen, Tholen en Oud-Vossemeer de eenige gemeen ten in ons eiland die aan dit zoo symbolieke feit deelneemen en laat jammer genoeg het eiland Tholen zich wel van een uitzonderlijke zijde zien. SCHERPEN1SSE. Door het Cal. Waterschap werd aanbesteed het delven van 8 km. waterleiding in genoemd waterschap. Laagste in schrijver was de heer Joh. Dijke voor f9.75 per 100 m. ST. MAARTENSDIJK. Maandag nacht half twee is door onbekendeoor zaak de woning van M. v. Zachten van binnen geheel uitgebrand. De geheele inboedel gingj hierbij verloren. De bewoners, die te bed lagen, konden zich ternauwernood in veiligheid - brengen. Door een slang op de waterleiding is de brand geblnscht, zoodat de brand beperkt bleef tót deze woning. De schade wordt door verzekering gedekt. Benoemd tot tijdelijk onder wijzeres te Kloetinge mej. C. Koop man alhier. Woensdagmiddag te 12.45 sprak H. M. de Koningin vanuit het hoofdbureau der P. T. T. te 's-Gravenhaye het Nederlandsche volk toe voor de microfoon. „Op den dag waarop ikvóórveei- tig jaren krachtens de Grondwet na volbrenging van Mijn achttiende levensjaar, de teugels van 't bewind overnam van Mijn dierbare Moeder, Die als Regentes tijdens Mijne min derjarigheid met zooveel staatsman schap en wijsheid het schip van Staat bestuurd had,gevoel Ik Mij gedrongen Mij rechtstreeks tot Mijn geheele volk te wenden, teneinde het te danken voor het vertrouwen, dat het Mij geschonken heeft in die lange reeks van jaren en voor de steeds opnieuw betoonde liefde en aanhankelijkheid. Beide zijn Mij een bron van kracht geweest, vooral in bewogen tijden en in dagen van zorg en spanning. Zonder dat ware het mij niet mogelijk geweest, mijn taak te vol brengen. Na het overlijden van mijn onver- getelijken Vader, toen ik reeds als kind tot den troon geroepen werd, gingen al heel spoedig mijn oogeti open voor de groote verantwoorde lijkheid en de veelomvattende plichten die mij wachtten en voor de hooge eischen, die aan mijn hand gesteld werden. Op dien indrukwekkenden en nim mer door mij te vergeten gang naai de Nieuwe Kerk in Amsterdam, al waar ik beëedigd en ingehuldigd werd, was ik diep doordrongen van het tekortschieten van menschelijke wijsheid en menschelijk willen en kunnen en overtuigd, dat in dit te kort niet anders dan door God zelf kon worden voorzien. Het zij Ons gegeven de 40jaren,die thans achter ons liggen, in het licht van Zijn leiding te zien. Da i welt als vanzelf een danktoon op uit Ons hart, voor uitkomst in zorgvolle tijden, voor onverwachte wending van ongunstige omstandig heden, voor zooveel dat ons bespaard bleef, naast het goede, dat Ons deel werd. Op een dag als deze denk Ik meer dan ooit met dankbaarheid en wee moed terug aan den steun, welken Ik tijdens Ons huwelijk van de zijde van Mijn geliefden echtgenoot bij de vervulling van Mijn taak mocht ondervinden en tevens aan de har telijke en onverflauwde belangstelling van Mijne Moeder en Haar begrijpen van Mij met Mijne plichten en moei lijkheden, in één woord van al wat Ik tot Haar bracht. Met erkentelijkheid en waardeering gedenk lk de bekwaamheid en toe wijding van de Raadslieden der Kroon, die in ernstige ja, soms be narde tijden tot het bewind werden geroepen en die zich voor zulk eer. moeilijke en veelomvattende taak geplaatst zagen en ook heden nog geplaatst zien. Ook gaal mijn dank uit naar allen die in trouwe plichts betrachting, in Moederland of Ned.- Indië in de keerkringen dienen of eertijds hun krachten aan dien dienst gaven. Onverschillig of zij een vooraan staande dan wel een meer bescheiden plaats in Staatsdienst hebben inge nomen, of nog innemen, zij waren en zijn allen, van nabij of uit de verten, mijn medewerkers en hebben, ieder op zijn wijze, bijgedragen tot het welzijn van den Staat in het afgeloopen tijdperk. Ongetwijfeld herinneren zich de ouderen onder Mijn toehoorders de rust en de toenemende voorspoed, zoo hier als over zee, welke den tijd van het Regentschap Mijner Moeder kenmerkten,gunstigeomstandigheden die voortduurden tot het uitbreken van den wereldoorlog, doch welke door deze gebeurtenissen een plot seling einde namen. De zorgvolle jaren van den wereldbrand, temidden De personen welke nog mede wen- schen te doen aan de verschillende volksspelen en wedstrijden op 6 en De7 Sept, worden aangeraden zich voor aangebivlag 3 Sept. op te geven, daar het Paleis bestaat dat na dien dag de De zijgalevingen worden gesloten, herschape^et effect te vergrooten is het door hetjelijk dat de deelnemers aan Paleis djrietloopen en tonsteken gekleed vchtingrkleed verschijnen. ierhlijf Voordat de stoelendans voor paren een aanvang neemt, kan men zich hiervoor op het terrein aanmelden. Tijdens het concert op de Markt, 's avonds, vermeld het programma ook massazang. Er worden populaire Vaderlandsche liederen gezongen. Dit kan een grootsche demonstratie worden wanneer we allen werkelijk echt spontaan meezingen. POORTVLIET. De collecte voor den Blinden bond gehouden in deze gemeente heeft opgebracht de som van f 27,495. Door de Vereeniging voor Ziekenhuis verpleging alhier wordt de Bazar definitief gehouden op Donder dag 29 Sept. Vrijdag 30 Sept. en Zaterdag 1 October. Aan deze bazar is een loterij verbonden waarvan de hoofdprijs is een mooie fauteuil. Door de Notaris D. v. d. Velde te Tholen werd krachtens artikel 1223 B.VV. Donderdag 1 Sept. bij inzet en toewijzing verkocht in 2 koopen en in massa het Hotel en Café de Gouden Leeuw bestaande uit huis met schuur en erf groot 4 aren 65 centiare toebehoorende en bewoond door den heer P. J. Geene koop 1 herberg werd ingezet op f2000. Koop 2 schuur werd ingezet op f 1000 beide door J. M. van Zaltbommel Poortvliet, waarna later tot het ver koop in massa werd overgegaan. Kooper werd C. Hartog te Scherpe- nisse voor f 4500. *POORT VLIET. Dinsdagavond 30 dezer is door den heer H. Bierman, lid van het Hoofdbestuur der Ned. Vereeniging voor Luchtbescherming te Middelburg, in het leegstaand schoollokaal een lezing gehouden over luchtbescherming. Aanwezig waren Burgemeester en Wethouders en nog een 40-tal ingezetenen. Nadat de Burgemeester de vergadering had geopend en den spreker had ingeleid heeft de heer Bierman op duidelijke en eenvoudige wijze het doel tot oprichting van een afd. Poortvliet van de N. V. L. uiteengezet, nog verduidelijkt door het vertoonen van lichtbeelden. Het resultaat van deze lezing was dat staande de vergadering, een af- deeling werd opgericht met aanvan kelijk 34 leden. Nog bestaat gelegenheid zich als lid op te geven bij den Burgemeester, den heer M. G. van Ast, den heer J. Looyenga, hoofd der Bijz. Lagere School en den heer M. W. Deurloo. De contributie bedraagt minimum f 0,25 per jaar. In een weide nabij Malland is mond- en klauwzeer geconstateerd onder 14 stuks jong rundvee, toebe hoorende aan G. Slager te St. Anna- land. Programma van de feestelijk heden te St. Maartensdijk ter her denking van het 40 jarig regeerings- jubileum van H.M. de Koningin op Zaterdag 3 September a.s. 4 uur (w.t.) Optocht van school kinderen voorafgegaan door het muziekgezelschap M.V.K. Pl.m. 4.30 uur. Kinderspelen op het marktplein. 7.308 uur Zanguitvoering door het Kinderkoor. 8—8.30 uur Zanguitvoering dooi de vereeniging V.Z.O.S. 8.30—9 uur. Zanguitvoering dooi de vereeniging „de Lolstem". 9 uur. Concert door M.V.K. Ontsteken van Oranjeboom. ST ANNALAND. Aardappelveiling van Donderdag '1 Sept. 40500 kg. gele eigenheimers f2.10, 12700 kg. blauwe id. f2 51f2.57. 8100 kg. Z. bonte f 2.98—f 3.6750 kg. id. blauwe f2 98f3.6500 kg. bintjes f 1.93 f2.04.7400 kg. id. drielingen f 1.42 f 1.52. 1250 kg. blauwe idem f J .87 f2. 1925 kg. bonte f 1.99—f2.01. 1000 kg. blauwe id. f 1-.90—f 1 96. 9675 kg. gele f 1.51f 1.91. 1900 kg. blauwe idem 11.97—f2.07. 462o kg. gele idem 2e soort f 1.22f 1.80. 1350 kg. kriel I0.84-f0.87. Totale aanvoer 103725 kg. Groep Scherpenisse1900 kg. blauwe eigenh. '2.30f2.53. 450 kg. gele id. 2e soort f 1.37. 5400 kg. drielingen f 1.3Sf 1.83. 600 kg. bl. bonken f 1.93. Totale aanvoer 8350kg., alles per 100 kg. Uienveiling van Dinsdag j 1.385 balen Rijnsburger gewone f 2.64 f 2.79, 16 balen idem grove f3.02. 25 balen idem dnelirgen f 1.56. 12 balen id. pieklers f4.50, 12 balen stek f 1.51. 1900 kg wijnpeeën f3— f3,02. 25 kg. appels f2.90, alles per 100 kg. Na afgelegden proef van be kwaamheid werd een getuigschrift voor het vak machineschrijven uit gereikt aan Gabi'. Heijboer Wz., A. J. Duyzer en Jan van Vossen Wz. De behaalde aanslagen per minuut bedroegen achtereenvolgens 33 es en 208. De genoemde personet i vingen hun opleiding van den ;e K. Koetsdijk, onderwijzer aa Bijz. school alhier. OUD-VOSSEMEER. Begui - door fraai zomerweer werd Zal jl. alhier een door den Bont Aluziekgezelschappen georganise 3 Muziekavond gehouden, waaraan v deelgenomen door alle gezelsch; van het eiland alsmede door d een. van Nieuw-Vosmeer. Na rondwandeling door de gemi- werd voor het gemeentehuis marsch geblazen, waarop dot 1 deelnemende vereenigingen bij ol beurt enkele nummers ten g h werden gebracht, bij welke gel 'O heid van zeer goede muziek t ei nieten viel. Het deel van de me -1 dat zich tijdens de concerten erg rustig kon houden, het bet o de groote massa gelukkig s i" enkelen, viel daarbij dan ook uit den toom. Overigens zulle rc leiders der organisatie zich we f, over hun succes te beklagen he d De ouden van dagen uit 0 gemeente maakten Maandag jl. jaarlijksche rijtoer. Ditmaal wa doel van de reis een bezoek aa e| Moerdijksche brug. Dertien a door particulieren welwillend staan, alsmede een autobus b noodig bm voor alle deelnenn een plaatsje te hebben. Er e 's middags om half twee vertro v wijl de reis zooals later blijken niet minder dan zes uren in 1 nam. Gedurende de geheele heerschte er een prettige stem 31 zoodat veilig mag worden aangen dat deze tocht in veler herinn zal blijven voortleven. e De P.D.V. de Zwaluw or Is seerde een concours uit Sterpi n Afstand 214 km. De uitslag wa h M. v. d. Zande I 35 47 48 1 e 78. P. de Klerk N.V. 2 6 913! <1 J. Ampt 3 59 67. v. Beveren Sc n 4 49. Gebr. Geers N. V. 5 2 Plandsoen 7 76. A. Boogaart N J. Huissaarts N.V. 10 19. F. v. 1 hout 11. G. Havermans 12 21 Bosters N.V. 14 18 57. J. Boo 15 15 53. J. Elzevier N.V. 16 e B. Suurland Scherp. 17 20. Wilde 21. J. Ooms N.V. 23 4 1 Gebr. Clarijs N.V. 24 33. H. 1 n mans N. V. 26 46. G. Lindhoi s-'M'dijk 30 36 60. J. Klippel 3 Luisterburg N.V. 32 40 42 ei 7-rfy. Goderie N.V. 34. Gebr. Hoe ,T. B. Tholenaar 38 56 63. G Béijlmer N.V. 39. A. van Drii v. d. Have Scherp. 44 61 71 v. Driel 50 75. K. Bosters N. 55. A. Aarden 64. G. Andi Scherp. 65. A. Meers N.V. 6<J Meesters N.V. 68. G. Hellemons 1 69 70. M. J. Steketee St. M'dijle Gebr. Baks N.V. 73. Gelost 7 Aankomst Iste duif 10.31.56, la 1 duif 10.56.57. Geen plaatsn; a Oud-Vossemeer. n GEMENGD NIEUWS. De herdenking van het Veertigj Regeeringsjubileum der Koningin o feestelijk ingezet. c Vrijdag jl. ontving H. M. het c diplomatique op Huize ten Bi teneinde de gelukwenschen vai vertegenwoordigers der vre< landen in ontvangst te nemen. Zaterdag had m den Haag detïlé plaats van den B.V.L. Maandag stond den Haag in teeken van de weermacht. V; alle garnizoensplaatsen waren ongeveer 17 extra-treinen de i chementen gekomen van onderde van ons leger die des middags de Koningin zouden delilei ongeveer 13000 man, 1800 paia en 600 rijwielen. Nadat te ruim twee uren de familie in open galarijtuigen op deflleerpunt waren aangekomen gon onder bevel van den comi dant veldleger luit. generaal Voorst tot Voorst de wapenschi waarvan de laatste groep bes uit gemotoriseerde afdeelingen. Indrukwekkend was het sch< spel en zeer veel indruk maakti luchtparade waaraan 87 mili! vliegtuigen deelnamen. Te kwart voor vier was het d afgeloopen en uit de dagorde dii cdt. veldleger tot de troepen h gericht werd H.M. groote ingenon heid en waardeering betuigf vooi uitnemende wijze waarop de troi hebben gedefileerd. Woensdag werd te den Haag H. M. de Koningin een aubade bracht door de Haagscbe vereeni gen, die een overgroote belangstel droeg. Overal in den lande vverc verjaardag der Koningin herdi door het uitsteken van vlaggen.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1938 | | pagina 2