IfAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT MBINNENLANDj 'icLÊèH NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN rijdag 2 September 1938. No. 35 Zes en vijftigste jaargang Ivorol Oranje Blanje - Bleu ïg< ;et Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 prijsvermindering. !1 De viering van het regeeringsjubileum te Tholen. Pei THOOLSGHE COURANT IJN blad verschijnt eiken ijdag. Prijs per kwartaal J.80; met Geïllustreerd £1 idagsblad 1,375, franco post ƒ1,65 15 ct. kosten. >01" Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.: iedere regel meer 176 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke PUBLICATIEN aj| iurgemeester en Wethouders van o 1 e n maker, bekend dat tegen nderdag 8 Sept. a.s. gelegen- d bestaat tot aangifte voor ruiming i privaatputten. n den voormiddag van dien dag ten scherven enz. door den reini- gsdienst worden opgehaald, fholen, 1 September 1938. 11 lle wie lei tal; ■Q' ho hi el i KI lak rti ra 'J lai a 'tv! De groote wapenschouw. De gewraakte graanpolitiek. De kinderverlamming in ons land. Nog vóór den eigenlijken feestdag scli Bit een der meest grootsche en Irukwekkende demonstraties van iuw aan de juhileerende Vorstin rats gevonden. Ook hiervan genoot n Haag het voorrecht het schouw- ineel te zijn, rnaar zeker waren t niet alleen Hagenaars, die het nduizendkoppige publiek vormden, t met groote bewondering en dji- lijk geloond enthousiasme het filé van de Nederlandsche weer- icht voor H. M. de Koningin heeft legeslagen. Ooggetuigeverslagen dit zeer geslaagde militaire ïouwspel heeft men over beide nders tot in alle bijzonderheden nu en hooren. Over heigeen er te n en dat staat in dit geval gelijk t te bewonderen is geweest, boeven wij dus hier niet uit te jden. Wel willen wij hier niet vermeld laten de merkwaardig Ïrauderde houding van het publiek militair vertoon als het onder- vige. Wie had enkele jaren geleden ~nnen droomen, dat zulk een over- ildigende belangsteling zou bestaan or een troepenparade en wat meer gt, dat het publiek niet moe zou irden te applaudiseeren hij het am en correct voorhij marcheeren r verschillende legeronderdeeien I ant dit was wel zeker, de naar L l|hatting 100.000 koppen tellende jnsehenmenigte, die hier tusschen heveningen en Den Haag langs n weg dien het défilé nam stond I schaard, was ditmaal samenge- 'oomd minder om de Koningin dan het leger te zien en te bejubelen, troepen brachten hulde aan H, M., aar het publiek huldigde op over- igende wijze zijn weermacht. Dit oral moet én voor onze regeering voor de legerleiding de grootste Idoening zijn geweest van dezen er geslaagden dag. Onze gemoder- seerde nationale weermacht is uit n dwang der omstandigheden ge- N ren en nóg zal waarschijnlijk de ergroote meerderheid van ons volk een „noodzakelijk kwaad" in zien, aar het verschil met enkele jaren leden is dit, dat thans de nood- kelijkheid ervan algemeen erkend - )rdt en dat hetgeen in korten tijd [e t stand is gebracht, wordt gewaar- erd. In verband met de maatregelen op 1 gebied van de graanpolitiek, in n laatsten tijd door de regeering troffen, en die nog onlangs aanlei- ng hebben gegeven tot een soort taking" van de bezoekers der Rot- rdamsche graanbeurs, heelt een der len van het dagelijksch bestuur n den Nederlandschen Industrie- Handelsraad voor Land-enTuin- iu\v nen onderhoud gehad met den iiuster van Economische Zaken. Daarbij werd zoowel gesproken er de nadeelige gevolgen van meer gemeenen aard, welke voor de looze Nederlandsche handelaren in anen en voerartikelen voorvloeien 1 de onlangs van kracht geworden rhoogingen der monopolieheffingen, .s over directe financieele verliezen, :l' elke den handel daardoor zijn be kkend. Ten aanzien van de laatste onder werpen bleek, dat de ministes omtrent een deel daarvan reedr opdracht heeft gegeven tot het instel len van een onderzoek, terwijl toe gezegd werd, dat ook het andere gedeelte in dat onderzoek, zou worden betrokken, alles met het doel om na te gaan, ol, en op welke wijze, de handel schadeloos kan worden gesteld. In elk geval hebben dus de bena deelde belangen de aandacht van de regeering en men kan slechts hopen, dat een bevredigende oplossing voor de moeilijkheden zal worden gevonden Een schaduw, zij het gelukkig nog slechts een zeer lichte, op de feeststemming die thans in het heele land heerscht, is het optreden juist nu van de door haar besmet telijkheid gevaarlijke ziekte der kinderverlamming. Na Enschede en Gouda is de ziekte thans ook in enkele andere plaatsen, o.a in Rotterdam, voorgekomen en hoewel deze uitbreiding tot andere plaatsen nog in het geheel niet verontrustend is, was het in verband met het be smettelijke karakter der ziekte wel geboden verstrekkende voorzorgs maatregelen te nemen, om de kans op uitbreiding zoo gering mogelijk te maken. Vandaar, dat in verschil lende plaatsen massale feestelijkheden kinderspelen, bijeenkomsten in zalen, bioscoopvoorstellingen voor de scholen enz. zijn afgelast of tot nader order uitgesteld. Nergens meer dan hier geldt: voorkomen is beter dan genezen en ook het publiek kan hierin mede werken door vollt zalen en menseben- menigten door zijn kinderen te doen mijden en verder door zoo min mogelijk ongekookt voedsel te ge bruiken en zeer zorgvuldig alle fruit te schillen, ook vruchten waarvan men gewoon is, de schillen mee op te eten, zooals pruimen. Indien ieder deze voorzorgen in acht neemt, heeft men de meeste waarborg, dat de ziekte zich niet verder zal uitbreiden. In Gouda is zij reeds tot slaan gekomenhel aantal nieuwe gevallen was daar de vorige week minder dan tevoren. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN. Bij gelegenheid van den verjaardag der Koningin vielen o.m. in onze provincie aan de hierondervolgende personen onderscheidingen ten deel Ridder in de Orde van de Neder landschen Leeuw Mr. S. R. Bakker kantonrechter te Zierikzee Officier in de Orde van Oranje Nassau R. Gerritsen te Ziekzee en J. C Paap Notaris te Vlissingen Ridder in de Orde van Oranje Nassau D. Kodde, lid van de Provinciale Staten van Zeeland, te Zoutelande Mr. M. VV. G. van der Veur, secretaris dergemeente Middelburg: F. Bisschop secretaris der gemeente Vlissingen P. Wisse, penningmeester van de Gewestelijke Landstormcommissie „Zeeland" te St. Laurensdr. J. J. van der Harst, te Koudekerke. De bronzen eere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau Mej. J. Nelisse, huishoudster bij de familie de Bruijne te Scherpenisse. De meening van Downing Street. Berlijn op „grondslag no. 3". Nieuwe wrijving tusschen Italië en Frankrijk. De strijd om Hankau. Natuur ramp treft Japan. Er is in de afgeloopen dagen in en om de Sudetenduitsche kwestie heel wat gebeurd. Het begon met de reis van Runcimans rechterhand zijn de kleuren van de verpakking. Haal dit echt Nederlandsche kind Uw huis binnen en het zal 's morgens en 's avonds op koninklijke wijze Uw mond en tanden verzorgen. 14 47829 Ashton Gwatkin naar Londen, waar hij aan Ghamberlain, Halifax en Simon verslag over den stand der onderhandelingen tusschen de Tsje chische regeering en de Sudeten- Duitschers uitbracht. Daarop volgde de bekende rede van Simon, waarin deze het Brilsche standpunt in de Tsjechische kwestie nog eens ver duidelijkte. Den volgenden dag, den Zondag, liet de Londensche regeering Sir Neville Ghamberlain, den Engelschen ambassadeur te Berlijn, haast-je-rep je naar de Britsche hoofdstad over komen, terwijl Runcimun te Teplitz een langdurig onderhoud onder vier oogen met Henlein had. Sindsdien doen vele oncontroleerbare geruchten de ronde, wordt in Engeland den reclametrom geroerd vooreen nieuw, nog niet bekend gemaakt plan, dat den grondslag zou kunnen vormen voor een bevredigende oplossing van het Tsjechische nationaliteitenvraag- stuk en gaat de Duitsche pers voort aanvallen in den meest scherpen vorm op Praag te richten. Het is geen geheim men behoeft er de Engelsche en Duitsche bladen maar op na te slaan dat het tusschen Londen en Berlijn op het oogenblik niet al te best botert. De meeningen over den gang van zaken in Tsjecho-Slowakije loopen in de beide groote hoofdsteden ongetwijfeld sterk uiteen. Terwille van de objec tiviteit willen wij de beide stand punten naast elkaar stellen. Voor alles is de Engelsche regee ring van meening, dat zij zich niet mag laten verleiden tot een politiek van dreigementen, zooals sommige heethoofden in het iinksche kamp gaarne zouden zien. Men gelooft, dat door een houding van redelijkheid, gepaard aan het vastberaden voornemen, geen vredes- verstoring in Europa te gedoogen, meer bereikt zal kunnen worden. Men geeft reeds thans te kennen, dat de nieuwe plannen, welke thans uitgewerkt worden, of wellicht reeds uitgewerkt zijn, de basis kunnen vormen voor een bevredigende op lossing tusschen Praag en de Sude- ten-Duitschers. En daarna zal, volgens Engelsche opvatting, het slotwoord aan Hitier zijn. Indien hij wil, kan hij diegenen tot zwijgen brengen, die onrust trachten te stoken, kan hij de groeiende spanning op het vasteland doen afnemen en kan hij een regeling bevorderen, die den minderheden in Tsjecho-Slowakije een groot aandeel zou schenken in het leven der natie. Wanneer men nu op het oogen blik de Duitsche pers leest, krijgt men den indruk, dat men in ofticiëele kringen te Berlijn gebelgd is over de richting, waarin de Engelsche bemoeienis met TsjechoSlowakye zich sedert eenige dagen ontwikkelt. Men meent, dat inen thans in Enge land bezig is, de schuld voor een eventueele mislukking van Runcimans bemiddelingspogingen reeds bij voor baat een SudetenDuitschers in de schoenen te schuiven. Bovendien wil men in de Engelsche perscom mentaren op Simons rede lezen, dat Engeland in geval van een gewapend conflict niet alleen daarin verwikkeld zal worden, doch tevens dat het dan aan de zijde van Praag zal staan. Wat Runcimans aangekondigde nieuwe bemiddelingsvoorstellen be treft, die men in Berlijn met eenig sarcasme „grondslag no. 3" noemt, daar tegenover bewaart men nog de grootste gereserveerdheid. In het bijzonder verzetten de Duitsche bladen zich tegen de En gelsche meening, dat een eventueel gewapend conflict niet te isoleeren zou zijn. Zoo schrijft de „Deutsche Allgemeine Zeitung": „De bewering, dat een conflict niet te localiseeren is, druiseht lijnrecht in [tegen de politieke ervaringen van onze gene ratie. Juist het tegendeel van de Engelsche theorie is o.a. bevestigd in Spanje en Oost-Azië. In geval het werkelijk niet gewenschte geval van een gewapend conflict zich zou voor doen, zijn wij een andere meening toegedaan dan Simon. Juist dan zou het er in de eerste plaats om gaan, het conflict te localiseeren". Wat het nieuwe bemiddelingsvoor stel betreft, wordt in hetzelfde artikel geschreven „Men zal begrijpen, dat de reclametrommel, welke de En gelsche roeren, ons wat den inhoud van het bemiddelingsvoorstel aangaat seceptisch stemt. Want indien de beroemde „grondslag no. 3" aan de Sudeten Duitschers recht zou doen wedervaren, dan hoeft Engeland niet met kanonnen te dreigen om ons tot een opbouwende beoordeeling van het nieuwe plan te bewegen. Wij Duitschers zullen dus den „grondslag no. 3" naar zijn verdiensten beoor- deelen." De regeering Daladier, die het op het oogenblik in het binnenland toch al niet gemakkelijk heelt, moet nu wee.' haar aandacht besteden aan een nieuwe onvriendelijkheid van Italië tegenover Frankrijk. De Fransche boeren van Isola, die hun landerijen ten deele op Italiaansche grondgebied hebben, moesten deze zonder eenige drjngende reden binnen 48uren.ver- laten. In Parijs is men over deze on prettige behandeling van Italiaansche zijde zeer onaangenaam getroffen. Vijftig jaren lang heeft er aan deze grens altijd een vriendschappelijke verhouding tusschen Italianen en Franschen geheerscht, maar blijkbaar stelt Rome daar geen prijs meer op. Voor de toch reeds onderbroken Fransch-Italiaansche onderhande lingen heleekent dit weinig goeds. In de strijd om Hankau komt thans nu het water van de Jangtse gezakt is, wat meer teekening. Ook thans blijkt weer, dat hoe dapper de Chineezen zich ook weten te ver dedigen, het Japansche materieele overwicht nog steeds den doorslag geelt. Na een offensief van drie dagen hebben de Japanners nu een half- cirkelvormigen stalen ring rondom Hankau kunnen leggen en op de Jangtse zelf zetten de Japansche oorlogschepen hun tocht inde richting van de hoofdstad voor!. De val van Hankau zal dan ook naar alle waar schijnlijkheid nog slechts een kwestie van tijd zijn. Over Japan is een taifoen heen gegaan, die ontzaglijke schade heeft aangericht. De ramp kwam, zooals metereologen hadden berekend, met een ongekende hevigheid over Oost Japan, waar de groote steden Tokio en Yokohama geweldig werden ge teisterd én door den taifoen én door een vloedgolf. Te Tokio zijn 30.000 huizen onder water gezet, te Jokohama is er eveneens groote schade aangericht. Sedert '1906 heelt een ramp van dergelijken omvang Japan niet meer geteisterd. THOLEN, 2 September 1938. P.V. „De trouwe duif'. Uitslag van de wedvlucht met jonge en oude duiven van uit Vilvoorde (afstand 69 km.) gehouden op Zater dag 27 Aug. jl. Chr. de Korte 1, Tl. D Jansen 2. A. Wagemaker 3, 5, 6, 12, 13, 14, 15 C. Baaij4.C. Hazen 7. Jac. Baaij Pz. 8, 9. F. Nijs 10, 17. L. M.de Heer 10. Deelname: 51 duiven. Gelost: 12.30. Ie duif 1.37.29. Laatste prijswinnende 1.47.28. Het bestuur van onze Oranjever- eeniging is er in geslaagd om een aardig programma vast te stellen dat de dagen van 6 en 7 September vult. Het ziet er als volgt uit: Dinsdag 6 September 89 uur Klokgelui. 9—10 uur Openingswoord vanaf de Pui van het stadhuis door den voor zitter der Oranjevereeniging, waarna het bestuur officieel wordt ontvangen door het gemeentebestuur, waarbij de Thoolsche Mandolineclub haar medewerking verleent. Overhandiging der gemeentevlag aan de jongeren- deputatie. Hierna volgt een aubade door Tholen's Mannen-, Dames- en Kinderkoor. 10—12 uur Kinderspelen op het speel terrein. 12.101 Singelloop om den wissel- beker beschikbaar gesteld door bur gemeester mr. A. J. van der Hoeven. Prijzen voorts een zilveren en bronzen medaille. 2 303.40 gecostumeerde voetbalwed strijd op het speelterrein. 3.40 Hardloopen met hindernissen door dames. Na afloop hiervan vertooning van de poppenkast op de Markt en op de Haven. 7 uur Concerteert „Concordia" op de Markt, welk concert wordt afgewis seld door massazang. Na afloop hiervan wordt een vreugde boom ontstoken op de Markt, waar mede de feestelijkheden op Dinsdag zijn geëindigd. Daarna zet Woensdag 7 September des morgens om 8 uur in met klok gelui. 8.30 geeft „Concordia" voor het stad huis eenige muzieknummers, terwijl intusschen de vlag waarmede de afgevaardigden van verschillende jeugdvereenigingendievoor de Konin gin op 6 Augustus hiermede defi leerden op den Dam, aan den burgemeester overhandigen. Als vaandelwacht treedt op de Gymnas- tiekvereeniging „Olympia". 1011 uur Zang door de schoolkin deren op de Markt, waarna de kin deren door het gemeentebestuur wor den getraeteerd. 111 uur Volksspelen in het kaai- boschje. 2.303.45 Zwemwedstrijdenen boeg- sprietloopen op het haventerrein. 45.10 korfbalwedstrijd op het speel terrein. 5.20 Rondgang door de gemeente met „Concordia" vergezeld vati de deel nemers aan de diverse wedstrijden. 0.307 30 Demonstralies door „Olym pia" op de Markt. 77.30 Concert door „Concordia". 8 uur Concerten door „Scheldezonen" Hoogerheide en „Oranje" Bergen op Zoom afgewisseld door samenzang, waarmede het ofticieele gedeelte is geëindigd. Naar wij vernemen beslaat er beide avonden ruime gelegenheid tot dansen in de verschillende café's. En intusschen wedijveren de buurt- commissies reeds om met de versie ring der straten elkaar de loef "r' steken. De Brugstraat zet ha" beentje voor en de Hoogstra niet achter, terwijl er T<itlS volgen. p En dan Dinsdag en WoernTN. vlaggen uit ter eere van het 40 regeeringsjubileum.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1938 | | pagina 1