WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT üpiiii m m k tsetiïka 'i£UUS~\ (MSSSÏftiÖ NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN Koop eerst een andere tandpasta „MIJNHARDTJES"$^t#<fon U van frijnen "Vrijdag 19 Augustus 1938. No. 33 Zes en vijftigste jaargang V tai». UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 ■r"""r""'"rl"- jeen Russisch- apansche oorlog! ondagsbTad /d^lr'an'co Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer letters1naar phaTsruimte.' VERLANGEN NAAR HET EIGEN BED. THOOLSCHE COURANT Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.: iedere regel "Ier post f 1,65 15 ct.Bij abonnement aanmerkelijke 0,80met Geïllustreerd PUBLICATIEN Gevonden voorwerpen welke zijn erug te bekomen op het Politie- ureau 4 portemonnaie's met inhoud. 1 dameshandschoen. 1 dameshoedje. 1 loupe. 1 zakdoek. 1 pijpsleutel. 11 Uit de gevechten, welke in dien oek in het Verre Oosten, waar de renzen van Mantjoekwo, Korea en usland elkaar raken, om een heuvel, sjang Koefeng genaamd, werden evoerd, is tenslotte geen oorlog ge- orden. Eenige dagen lang was het sssimisme groot. Met artillerie, tanks i\ vliegtuigen werd gestreden en >t was moeilijk aan te nemen, dat igeeringen met dergelijke iustru- enten A zouden zeggen, zonder ook it i! bereid te zijn. Intusschen was Jlhter deze situatie op den voor bond nimmer een daarmee in over stemming zijnde situatie op den htergrond te zien. Wat Japan betrefl, springt het in et oog, dat zijn staatslieden op het igenblik dagelijks tot hun goden loeten bidden, opdat niet naast den io onderschatten en moorderd uit- ïttenden Chineesehen strijd nog een leede, minstens even zeer uitputtend itbrandt. De gelijktijdigheid van beide oor gen ware mogelijker wijze de totale ibacle van de in werkelijkheid or.- liede groote mogendheid Japan, it de regeering van Tokio dus het an tot een nieuwen oorlog zou ibben gehad, was volkomen uitge- )ten. Geen enkel houdbaar argument ^"Jrak daarvoor. Zelfs de hypothese, t Japan ten gerieve van zijn vrien- w Duitschland en Italië, zou willen invallen, was absurd. Men pleegt geen zelfmoord om ienden te helpen, die zoodra het el tot ernst is geworden, weinig or den zich opofferende kunnen en. De werkelijke positie van Japan die van een uiterste angst voor lere huidige ontwikkeling met Rus- id. Dit kwam op een niet alle- agsche wijze tot uiting, toen twee iken na het begin van de Tsjang lefeng-episode de heer Oio, de juist zijn vaderland terugkeerende cretaris der Japansche ambassade Moskou, de pers verklaringen gaf, i men in iedere anderesamenhang uvermentaal pro-Russisch zou leten noemen en die deze samen- ng onmiskenbaar gouvernementaal ti-oorlogszuchtig waren. Oto die et op eigen houtje kan hebben sproken wees met nadruk op t Russische machtpotentiaal, dat Bweldig" zou zijn. In het bijzonder ',l iter verklaarde hij dathet Japansche zich een geheel verkeerde voor- irstelling van de Russtsche politiek i maVen. )e Russische regeering zou geens- s van plan zijn een oorlog te ont- enen. Dergelijke woorden die dat oogenblik een sensatie waren bewezen, dat aan de zijde van ian de wensch naar een oorlog t heerschen kon. Haar evenmin had men reden, huidige tendenties van Rusland enover Japan anders te heoor- slen, dan zelfs de Japansche am- ■sade secretaris het deed. Moskou ■i willicht niet onlogisch te werk in, wanneer het op het oogenblik een conflict zou aansturen. Het i van meening kunnen zijn, dat ian nog nooit zoo zwak was. Maar irtegen is aan te voeren, dat Japans akte voorloopig nog iederen dag 3cln •gei tter den en. en liefst de duurste die er is en probeer daarna Ivorol (volgens nieuw recept) Dan neemt U waar hoe Ivorol in reinigend-, witmakend- en schuimend vermogen alle andere verre overtreft. 12 47785 toeneemt, wat Moskou zou moeten bewegen tot een verder al wachten. Afgezien daarvan heeft men sinds jaren den indruk, dat Rusland het Europeesche Iront belangrijker acht dan het Aziatische en zijn krachten daarvoor sparen wil. Op den achtergrond zag men dus twee staten die den wil tot oorlog niet hebben. Onder deze omstandig heden is het natuurlijk moeilijk te verklaren, hoe het tot de thans ge staakte gevechten komen kon. Daar over bestaan verschillende theorieen, waarvan de juistheid echter moeilijk te beoordeelen is. Maar dat is ook niet noodig. Genoeg zij te weten, dat het gevaar van een Russisch Japan- schen oorlog voorloopig uitgeschakeld is en dat de beste kenners van het Verre Oosten daaraan op het oogen blik ook niet gelooven. (Nadruk verboden) Nieuwe reis van Prins en Prinses. De luchtlijn op Australië. Een jubileerend oorlogsschip. Nauwelijks weer teruggekeerd op Soestdijk, zijn Prinses Juliana en Prins Rernhard opnieuw naar het buitenland vertrokken en wel aller eerst naar Aken, waar de moeder van den Prins, Prinses Armgard, een kuur doet. Vandaar gaat de reis per auto door Duitschland en Noord-Italië. Ditmaal hebben de Prinselijke reizi gers hun Dochtertje thuis gelaten de kleine Prinses Beatrix logeert tijdens de afwezigheid van haar ouders bij H.M. de Koningin op het landhuis Ruigenhoek. Omtrent de door de Australische regeering verleende vergunning tot doortrekking van de luchtlijn Am sterdam Batavia naar Australië blijkt, nu deze verlengde dienst reeds eenigen tijd functionneert, nog heel wat meeningsverschil te bestaan. Terwijl men algemeen van meening was, dat de verleende vergunning niet alleen voor de K.N.I.L.M. maar ook voor de K.L.M. gold, komt nu het Bataviaasch Nieuwsblad, welks hoofdredacteur een reis naar Australië heeft gemaakt, met de wel zeer ver rassende mededeeling, dat de Fede rale regeering de verleende vergun ning alleen voor de Indische lucht vaartmaatschappij heeft bedoeld en dat zij, nu blijkt dat dienaangaande misverstand bestaat,de Nederlandsche regeering zal mededeelen, dat zij er op gesteld is, dat de dienst uitsluitend door de K.N.1.LA1. wordt onderhou den. Inmiddels heeft ook in den Indi- schen Volksraadde nieuwe verbinding een punt van bespreking uitgemaakt, doch hier ging het hoofdzakelijk om de vraag, wie de kosten van de doortrekking der lijn Amsterdam Batavia naar Australië moet dragen. In een desbetreffende motie werd voorgesteld, de kosten door Neder land te doen dragen, daar de lijn JavaAustralië wel van belang is voor Nederlandsch-Indië, maar toch in de eerste plaats een belang voor het rijk als geheel en daarbij nog wel hoofdzakelijk een ideëel belang moet worden geacht. Bovendien wordt in deze motie aangevoerd.dat Indië's financieele toestand dergelijke uitgaven niet toelaat. Deze motie nu is met 33 tegen 10 stemmen aange nomen, zoodat het Indische gouver nement pogingen zal moeten doen, om het aan de K N.I.L.M. voor deze nieuwe lijn verleende subsidie van f500 000 gedeeltelijk op het moeder land te verhalen. Ongeveer samenvallend met het veertigjarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin viert een van H.M. oorlogsbodems, de kruiser „Gelderland", zijn veertigjarig bestaan Het is ongetwijfeld een bijzonderheid en daarom ook de vermelding in ons overzicht waard, dat een oorlogsschip een dergelijken leeftijd bereikt. Daarbij komt nog, dat de „Gelder land" van zijn seriegenooten het schip maakt deel uit van een reeks van zes, vrijwd gelijke oorlogsbodems, die met uitzondering van de „Gelder land" alle reeds onder slooperhanden zijn gevallen den meesten naam heeft gemaakt, voornamelijk w el door zijn leis van Lorenzo Marqués naar Marseille met den ouden president Kruger aan boord. Het is dan ook niet te verwonderen, dat dit merk waardige jubileum op 28 September a.s. feestelijk zal worden herdacht. m Europa en de groote Duitsche manoeuvres. Generaal Vuille- min in Berlijn. De strijd in het Verre Oosten. De burger oorlog in Spanje. Ondanks de vele geruchten over militaire voorbereidingen in vele landen, welke in de laatste weken Europa in groote onrust brachten er waren zelfs lieden, die een groot militair conflict tegen het einde van de maand Augustus voorspelden krijgt men thans toch den indruk, dat de Europeesche situatie iets ontspannen is. Zonder een over dreven optimisme te toonen, zijn officieuze kringen in de ver schillende groote hoofdsteden van meening, dat de zomer, welke steeds als critiek werd beschouwd, voorbij zal gaan zonder gevaar lijk incident. Alsgunstige factoren zijn te noemen: 1. het toenemende samengaan van de EngelschFransche diploma tieke actie 2. het feit, dat in TsjechoSlowakye tot nog toe in ieder geval tenminste een betrekkelijke rust gehand haafd 3. De Russisch-Japansche wapen stilstand. Dit alles heeft er toe medegewerkt, dat ook de onrust over de buiten gewoon omvangrijke manoeuvres in Duitschland verdwenen is, overigens niet toevallig zijn, dat tweede groote Duitsche bladen, n.l. de „Deutsche Allgemeine Zeitung" en de „Frank furter Zeitung" tegelijktijdig een ge ruststellende verklaring over deze militaire oefeningen, die sommigen als het begin van een aanval op Tsjecho—Slowakye willen zien, aan het adres van Engeland met het verzoek de gelegenheid te scheppen voor een een vreedzame regeling van het Sudetenduitsche vraagstuk. De „Frankfurter Zeitung" geeft te kennen, dat men er niet aan behoeft te twijfelen of het Britsche mini-terie van buitenlandsche zaken heeft zich de toenadering tot Duitschland tot levenstaak gesteld. Daarbij beklaagt het blad er zich echter over, dat te Londen nog steeds bepaalde verrichtingen van het Derde Rijk miskend of verkeerd uitgelegd worden.' Uit dergelijke uitlatingen van de Duitsche pers krijgt men wel den indruk, dat ook Berlijn gaarne tot overeenstemmingmet Londen wenscht te komen. Voor de toekomst is dat in ieder geval een verblijdend ver schijnsel. Overigens ziet ook de Fransche „Temps" in de Duitsche manoeuvres en de Duitsche militaire bedrijvigheid aan den Rijn niets bijzonder veront rustends. Het blad schrijft terecht, dat ge schillen van den aard, die de vitale belangen van de groote mogendheden aantasten, op het oogenblik noch tusschen Frankrijk en Duitschland, noch tusschen Frankrijk en Italië, noch tusschen de beide groote Wes telijke democralies en de totalitaire mogendheden, die vereenigd zijn door de as Rome-Berhjn, bestaan. Als een dementie op alle oorlogs geruchten werkt ook het bezoek van den chef der Fransche luchtstrijd krachten, generaal Joseph Vuillemin, aan Berlijn, üok uit de Duitsche perscommentaren blijkt, dat men er in Duitschland genoegdoening over gevoelt, dezen hoogen gast te mogen begroeten. Hoe gunstigen invloed een derge lijke ontmoeting tusschen Fransche en Duitsche militairen ook op de stemming in beide landen kan uit oefenen, zal toch de onmiddellijke beteekenis van het bezoek het kader van een kameraadschappelijk holïe- lijkheidsbezoek niet te buiten gaan. In goed ingelichte kringen houdt men het voor onwaarschijnlijk, dat zooals in eenige buitenlandsche bladen vermoed wordt, het probleem van een luchtpact tusschen de West en Middeneuropeesche mogendheden besproken is. Bij de heuvels van Tsjang Koefeng zwijgen thans de wapenen en wordt de strijd tusschen Russen en Japan ners op het diplomatieke tooneel verder gestreden. Men blijft den indruk behouden, dat noch Tokio, noch Moskou een oorlog wenscht en in zooverre blijft een gematigd op timisme dan ook gerechtvaardigd. Intusschen wordt de oorlog in China zelf onverminderd voortgezet. De Japanners zetten er alles op om Hankau, de Chineesche oorlogshoofd stad, zoo spoedig mogelijk te bereiken, waarbij het hun overigens geenszins voor de volle 100yo naar den vleeze gaat. De Chineezen bieden verwoeden tegenstand, kunnen zelfs af en toe kleine successen boeken en het staat reeds wel vast, dat de Japanners geenszins hun plan, Hankau nog deze maand te bereiken, zullen kun nen uitvoeren. In Spanje houden beide partijen elkaar thans tamelijk wel in even wicht. Op het republikeinsche offen sief aan de Ebro is thans een natio nalistische aanval op het Estrema- durafront gevolgd. Intusschen is het wachten nog steeds op de uitvoering van de overeenkomst betreffende de terug trekking der vrijwilligers. Zoolang echter Rurgos nog niet op de Lon- densche nota geantwoord heeft, kan met dit moeilijke werk nog geen begin worden gemaakt. WEEKPRAATJE Of men het nu toegeven wil of niet, velen zullen in htfh vacantie- dagen wel eens verlangd hebben naar hun eigen bed. Zoo staan de zaken nu eenmaal met vacantiebed- den in hotels en pensions. En het personeel, de omgeving de bediening, dat alles kan nog zoo voortreffelijk zijn het bed kan nooit zoo geheel passend zijn, als het bed, dat nu thuis vacantie heeft. Hotelbedden hebben duizenden eigenaardigheden. In de eerste p aats zijn het zelden de beste. Men kan echter, wanneer men bij familie verwezen wordt naar de gastvrije logeerkamer, nog duidelijker de ver schillende grondtypen herkennen. Daar is in de eerste plaats het bed met de harde matras op planken. De matras is dikwijls zoo hard en plaatselijk zoo rijk aan bulten, dat men alvorens te kunnen slapen uren ligt te woelen. Het gevolg blijft dikwijls niet uit. De planken gaan schuiven en de familie doet in het holst van den nacht de ontdekking, dat de logeer kamer bewoond is. En dan wat men op een logeer kamer alzoo verder aantreft. Over het algemeen een zeer heterogeen intérieur. Wat de familie in den loop der jaren afgedankt heeft, bleek altijd nog goed genoeg voor de slaapkamer Vandaar dat deze al spoedig een binten aanblik bood. In de eerste plaats staan daar drie stoelen, die geen van alle van dezelfde soort zijn. Een wankele stoel, die in schijn op vier, maar in werkelijkheid slechts op drie pooten rust. In een anderen hoek bevindt zich een ouderwetsche fauteuil, die eens met leer bekleed geweest moet zijn. Gemakkelijk en behagelijk hierin te gaan zitten is een schoone illusie. Zoo zijn er meer dere aangelegenheden, die het verblijf op de logeerkamer niet tot een on vermengd genot maken. De waschtafel is meestal niet volgens de modernste regels opgemaakt. Ook hier ontbreken de afdankertjes niet. Getuige de lamp, 't kan [met het halve oor en de ge broken tuit. Ook de waterkaraf heeft zijnde van broos glas, het in den loop der jaren moeten ontgelden. Over de verdere toebehooren zwijgen wij maar liever. Wij spreken ook niet over het gezang der katten in den nacht. De logée weet niet hoe hij ze moet verjagen en draait zich brommend om op de harde bnltige matras en slaakt de verzuchting, dat er geen bed zoo goed is om erin te slapen als het eigen bed thuis. (Nadruk verboden) 4PZUN HARTVORMIGE CACHETSCT 9 1 2 stuks 50 cent. THOLEN, 19 Augustus 1938. Uitslag van de wedvlucht Ceney afstand 145 K.M. gehouden door de P. V. Luchtpost Tholen. Gelost 11 u 25 m. Aankomst eerste duif 2 u. 29 m. 16 c. Aankomst laatste duif 3 u. 29 m 38 sec J. Deurloo 1. A. J. Rijnberg 2-7-8-9 B. W. Schot 3 6-10 en overduif. G. Soomers 4-5. Uitslag van de Wedvlucht Neufvilles afstand 114 K.M.gehouden door P. V. Luchtpost Tholen gelost 15 u 5 m. Aankomst eerste duif 2 u. 48 m. 7 sec. Laatste duif 3 u. 51 sec M. Schot 1-4 7-10 B. W. Schot 2-3-8 G. Soomers 5-12. A. J. Rijnberg 6-9. P. L. van Beersll. Zaterdagavond gaf „Concordia" een concert op de Markt, dat veel belangstelling trok. Woensdagavond reed een auto bestuurd door mejuffr. H., door het verkeerd nemen van de bocht, tegen de woning van A. van der Sande. De auto werd beschadigd.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1938 | | pagina 1