&r Gemengd Verkooping te Poortvliet. Mooie, charmante zonnebruining het hotel en eafé de Gouden Leeuw DEZE MAAND 0% KORTING..! Foto-handel Serré Uil >erd na goedkeuring der voorgelezen otulen voorlezing gedaan van een itei feetal brieven nl. de goedkeuring m de besluiten van 27 Mei jl. tot 3 et aangaan van een kasgeld leening 1 ii tot het toekennen van pachtver- li lindering aan J. Tichem Cz. Hi De rekening over 1937/38 werd uisi istgesteld in ontvang op f 13149,095 in uitgaaf op f 12356,025, goed ot 1793,07. Ook werd nog besloten km. waterleiding te laten delven. t 110 Ten verzoeke van J. Snurland erd alhier publiek geveild 1 ha. a. 00 ca. of 4 gem 204 roeden mwland liggende in Kleinenbroek. an den hoogsten bieder a f 1040. gemet werd het niet gegund. Uitslag van de wedvlucht van P.V. de Zwaluw vanuit Neufvilles. k tlelost 105 uur. eo B. Suurland 1 27, C. v. d. Have pa, 8 17 19, C. Lindhoudt 3 7 9 Tl T 20 29, I. v. d. Werf 4 21, C. An- iesse 5 0 10, M. J. Steketee 12 '13 22 28, C. Prien 15, C v. d. Jagt J. Bevelander 29 30, Gebr. van irsel 24. J. de Graaf 25 26. Aan- mst le duif 2.52.28, laatste 3.15.05. In de laatst gehouden vergade- ig van den gemeenteraad werd sloten om de tuinen achter de meentewoningen op te hoogen. Het tin de bedoeling van het gemeen- lestuur om de benoodigde grond arvoor uit de haven te halen. De argeul welke te dicht de andere de van den dijk begint te naderen afgedamd worden en een nieuwe argeul gegraven worden. De verhoogde terreinen achter de meentewoningen zouden in erfpacht jeven worden aan bouwonder- mers die dan voor een geringe 'pacht goede bouwgrond verkrijgen, eds is toegezegd dat er een 4-tal leiderswoningen daar neergezet len worden. Ook de weg langs woningen zou verhoogd en ver- d worden. De uitvoering hiervan opgedragen aan de Ned. Heide i'atschappij. Iwa a i bij n v niet zij li lii rel >g- 1, Z( her i ma Iret Ij ten sc hi )e hi mdi boi lie hev i slo n iers( ueg ten dd rboi et schi rij v J all we bei 5T. ANNALAND. Aardappelveiling d Donderdag 11 Augustus. Groep Annaland. 31900 K.G. gele eigenh. ,47f200; 8050 K.G. blauwe id 75—f2.91; 1900 K.G. bintjes 90—f 17.75 K.G. drielingen f 1.50— 59; 1075 K.G. blauwe id. f2 29— 4725 K.G. bonken f 1 71—f 1.82 K.G. kriel f 1.10 alles per 100 KG. roep Scherpenisse900 K.G. eigenh. f 2.32—f 2.402750 K.G uwe id. 12 68; 1550 K.G. blauwe 2e soort f2.24; 300 K.G. gele soort f 1.51 1250 K.G. gele bonken 34—f 1.83725 K.G. drielingen il—f2.05, alles per 100 K.G. Uienveiling van Dinsdag 9 Aug. balen Rijnsburger (gewone) f3.02 balen id. (grove)3.14"p. 100 K.G.. - Voetbaluitslag van Zaterdag jl. IS. IRed Star 1 van Breda 63 Coloradokever. IUD-VOSSEMEER. Bij het rooien aardappelen in deze gemeente n coloradokever gevangen. Larven eitjes werden niet ontdekt. Het mplaar is direct bij den burge ster gebracht. INGEZONDEN. Ten post (Gr.) 7 Aug. 1938. de Redactie van de Thoolsche Courant te Tholen. Weledele Heer, Hierbij heb ik de eer, U te ver- sen, het onderstaande in de Th. rant te willen opnemen, waarvoor Is bij voorbaat mijn dank, In de hoop, dat U tot plaatsing willen overgaan, teeken ik, in- dels, Hoogachtend, Uw dw., JAGER. aar aanleiding van een bericht den Correspondent van de Th. te Scherpenisse in de Th. Crt. 5 Augustus 1938, dat „de meer heid van burgem. en weth. van lerpenisse besloten hebben geen van gemeentewege aan te alTen om deel le nemen aan het ieptember a.s. te Amsterdam te voo iden défilé voor Hare Majesteit Koningin" zij het mij vergund, te merken, dat burg. en weth. beslissing nemen en niet een rderheid daarvan. Een besluit t bij meerderheid van stemmen stand, maar is dan toch een ait van burg. en weth. als college, et ligt m.i. niet op de weg van espondenten, te doen uitkomen, een of meer leden van het col- zich niet met het besluit ver- dfgen konden. H. P. JAGER. het lei :erlo onr lew ■Ma; nelii Ou ïnsd n e G uelic licht mnn aase G. van shali lingi jger :r en mie n 9 Au lan en is; Verklaring voor de Oxfordgroep- beweging. Ter gelegenheid van zijn deelne ming aan de conferentie van de Oslo- staten heeft minister Patijn een ver klaring voor de internationale Oxford- groepen afgelegd. Wat de wereld noodig heeft, aldus zeide minister Patijn is, dat de ver schillende naties elkaar beier be grijpen. De kleine naties hebben het groote voordeel, dat zij er niet ver dacht kunnen worden, gebieden van andere naties te begeeren of te stre ven naar machtsuitbreiding of ex pansie. De Oslo-staten in het bijzonder hebben slechts één wensch vrede. Men hoorde plotseling een gewel digen knal direct na een felle weer- lichtstraal. Gedurende een oogenblik waren allen door schrik bevangen en wilde men zich naai buiten be geven. Achteraf bleek dat alles ge lukkig goed was afgeloopen. De verstoorde godsdienstoefening werd daarop maar beëindigd, waarop allen zich huiswaarts begaven, nadat de regen was opgehouden. De oudste man ter wereld. John IJarris, die verbonden is aan de te Londen gevestigde vereeniging ter bestrijding van de slavernij en ter bescherming van inboorlingen, wekt in de Times op tot een des kundig onderzoek naar den weren ouderdom van een neger, Ramonol- wana Senon, die ergens in Betsjoeana- land moet wonen. Van dezen heer wordt beweerd, dat hij omstreeks 140 jaar oud zou zijn. -Hij is nog en geen verbranden en vervellen met Amilda-Zonnebruin. Flacon 90, Doos 50 en 25 ct. Doch het is niet voldoende vrede lievend te zijn. Wij moeten vrede stichters zijn. Wij moeten één zijn, niet in een gemeenschappelijke vrees doch in een gemeenschappelijke roe ping als verzoeners der naties Wij hebben door God geleide staatslieden noodig, menschen van karakter en moreelen moed, die vrij zijn van zelfzuchtige neigingen en vrees voor het volk. Moreele moed is wat de wereld heden ten dage noodig heeft in baar staatslieden en haar burgers. Wanneer ge ervan overtuigd zijt, dat God u gezegd heeft, iets te doen, dan kunt ge het doorzetten en den moed hebben, dienovereenkomstig te handelen. Het voornaamste werk van de O.xford-groep is het verwisselen van personen. Doch door het uitwisselen van een voldoende aantal personen is zij van groolen invloed op de natie als geheel De staatslieden, die het programma van de O.xford-groep aanvaarden, kunnen niet beter doen dan deze beginselen van absolute eerlijkheid, zuiverheid, onzelfzuchtigheid en liefde op zichzelt toe te passen. Deze maatstaven zijn evenzeer geldig voor den staatsman als voor den particulier, bij openbaren arbeid en in het particuliere leven. Boven hei tumult van de zelfzuch tigheid van groepen of landen uil moeten wij de waarheid laten hooren, wij moeten onze stem hoog verhellen. Temidden van het op eigen belang gerichte reclame-maken van onzen lijd, wijst de Oxford-groep onzelf zuchtig den weg naar een betere wereld voor geheele naties. Daarom wensch ik, zoo eindigde Z.Ex., dat deze boodschap van de Oxford-groep zoo wijd mogelijk verbreid wordt en de grootst mogelijke uitwerking heeft. Hamer door de Karimata naar boven gebracht. Door de Karimata is een hamei- zonder steel opgehaald, voorzien van de initialen 11. J. 8. Gebleken is dat dit de hamer is van den smid Hendrik Jan Stobbe, die ongeveer vijftig jaar geleden als smid-monteur werkzaam was bij de FrieschTexelsche combinatie (de «Friesland» en de «Tijd»), die met een schelpenzuiginstallatie voor een waarde van plm. f 11 000 voorname lijk aan gouden en zilveren munten, uit het Lutinewrak wist te bergen. Het gebeurde vele malen, dat de slangen en 't ijzerwerk defect raakten en dan moest smid Stobbe er bij komen om de installatie weer be drijfsklaar te maken. Bij een van die gelegenheden heeft hij den hamer verloren en het is een bewijs van de onfeilbare werking van den bagger molen, dat dit stuk ijzer van nog geen kilo gewicht, thans na een halve eeuw uit de klei op 21 m. diepte is bovengebracht. Het aardige is echter, dat de heer Stobbe nog in leven is. Hij is plm. 87 jaar oud en woont te Harlingen. Men beeft het plan, den hamer aan den bejaarden eigenaar terug te geven, als een herinnering- aan zijn vroegere Lutine-ervaringen en aan het werk van de Karimata 50 jaar later. De hamer is op Stobbes 55-jarig huwelijksfeest hem aangeboden, doch hij mag hem niet behouden. De hamei- gaat naar Engeland 1 Kerkdienst door onweer verstoord De leesdienst in de Ger. Kerk te Oudega (Small.) werd Zondagmiddag plotseling verstoord, doordat men meende, dat tijdens het hevige on weer, dat daar woedde, de bliksem in het kerkgebouw was ingeslagen, net toen een ouderling met 't lezen eener predikatie was begonnen. betrekkelijk gezond zijn oogen zijn slecht, want hij leidt aan beide ooge- aan staar; maar zijn gebit is minus één tand nog compleet. En hij heeft zichzelf een dochtertje van zestien jaar aangemeten. Wie heeft er ge noegen in dezen curieuzen ouden heer eens aan een deskundig medisch men kan haast zeggen archeologisch onderzoek te onderwerpen, waarbij tevens critisch zou dienen te worden nageplozen, op welke bewijzen de rnan zich kan beroepen ter staving van zij n Methusalemschen levensduur'? De zaak is belangrijk genoeg, 't Gaat er om Ramonolwana Senon le plaatsen op het eeregesloelte van oudsten mensch ter wereld of op het... eugenaarsbankje. Groote tarwe-oogsi verwacht. Volgens een bericht van 't Inter nationaal Landbouw Instituut te Rome mag dit jaar op bet Noorde halfrond de grootste tarweoogst sinds den oorlog verwacht worden. De raming is 12.300 millioen K.G. of 13% meer dan het vorig jaar. De voor export beschikbare hoeveelheden zullen twee maal zoo groot zijn als de behoefte der importlanden en een hoeveelheid gelijk aan de vraag van een jaar zal aan de bestaande voorraden worden toegevoegd. Echter kan de weersgesteldheid hel eindcijfer van de oogsten nog aanmerkelijk wijzigen. Sterft Australië uit? Liever een radiotoestel dan een baby I De Australische minister van bui- tenlandsche Zaken heeft in een rede voering medegedeeld, dat het aantal personen tusschen 15 en 45 jaar in Australië voortdurend afneemt en dat het land een zekere ondergang tegemoet gaat als er geen geboorte vermeerdering komt. „Maar als een Australiër moet kiezen tusschen een auto, een radio toestel of een baby, dan kiest hij zeker niet de baby", zei de minister. Ketelontploffing op oorlogsbodem. In de Spaansche haven Pollenza (op Malorca) beeft zich de vorige week, naar eerst thans door een officieel ltaliaansch communiqué aan het licht komt, aan boord van den Italiaanschen kruiser Quarto een geweldige ontploffing voorgedaan. Hierbij werden zeven leden der bemanning, o.w. eenige onderofficie ren, op slag gedood acht zijn kort daarop in het ziekenhuis overleden. Twintig gewonden bevinden zich in het hospitaal te Palma, waarheen zij na de ramp zijn overgebracht. Het ongeluk is veroorza kt door het springen van een ketel, juist toen het schip het anker zou lichten voor een korte reis. Het schip zelf werd niet beschadigd. Dissenterie te Emmercompascuum. Te Emmercompascuum is vermoe delijk dissenterie uitgebroken. In het gezin van den arbeider D. Smit is een 7-jarig kind, na één dag ziek te zijn geweest, overleden, terwijl drie andere leden van liet gezin ernstig ziek waren. Toen in de omgeving zich vervol gens dagelijks meer soortgelijke ziektegevallen voordeden, heeft de inspectie van de volksgezondheid te Groningen een nader onderzoek in gesteld. Alle verschijnselen wijzen er op, dat men te doen heeft met een epidemie van dissenterie, hetgeen vooral met de warmte zeer gevaarlijk kan worden. Er worden dan ook maatregelen genomen om uitbreiding te voorkomen. Zoo is het zwembad te Emmercompascuum gesloten De ziekte komt in een van die deelen van de gemeente Emmen voor, waar de woningtoestand zeer veel te wen- schen overlaat en behoorlijke drink watervoorziening ontbreekt. Vlucht om de wereld. Donderdag is de Duitsche vlieger Hans Bertram te Berlijn teruggekeerd, daarmede zijn voorgenomen vlucht om de aarde met gebruikmaking van normale luchtdiensten in 21 dagen voltooiend. Hij heeft 40.000 km. in de lucht afgelegd. Bertram heefteen derde van het enorme traject van Duitsche normale verkeersvliegtuigen gebruik kunnen maken. Hij bad oor spronkelijk gerekend met 19 dagen uit te komen, maar tusschen Azië en Amerika had hij een gedwongen oponthoud van twee dagen, daar de Amerikaansche China Clipper niet tijdig aankwam voor de aansluiting. Twee mannen door sneltrein gedood. De sneltrein uil de richting Sittard en een goederentrein uit de richting Roermond passeerden elkaar ter hoogte van blokpost 39, waar een ploeg menschen van het station Echt werkzaam was. Doordat de mannen van de ploeg alleen letten op den goederentrein uit de richting Roermond, werd hun de sneltrein uit Sitlard noodlottig. Twee van hen werden aangereden en op slag ge dood. Het waren J. Engelen, gehuwd en vader van drie kinderen, vroeger blokwachter te Maasbracht-St. Joost en sinds veertien dagen werkzaam in de ploeg, en G. van llellzel, uit Pey (gemeente Echt), gehuwd en vader van vijf kinderen. Verpachting van boerderijen. Voor de thans door den staat in pacht uit te geven 12 boerderijen, waarvan 4 zullen worden gebouwd in het „Land van Vollenhove" en 8 in de provincie Friesland, hebben zich in totaal 112 gegadigden aange meld. Van deze personen wonen 43 in Friesland, 18 in Groningen, 20 in Drente, 21 in Overijssel en 10 in de overige provincies. De toewijzing zal, naar verwacht mag worden, in verband met het groote aantal reflectariton, eerst in den loop van September kunnen ge schieden. De onweders. De laatste dagen wordt zoowel in binnen- als buitenland melding ge maakt van zware onweders die veel schade aanrichten. Het onweer van gister heeft op verschillende plaatsen in ons land schade veroorzaakt. In de omgeving van Rotterdam ontlastte zich een bizonder zwaar onweer vergezeld van zwaren hagel slag Er waren stukken ijs van een cM. dikte. Tal van ruiten sneuvelden. Tusschen Delft en Schiedam is de electrische leiding van de spoorwegen getroffen, tengevolge waarvan groote vertraging in het spoorwegverkeer is ontstaan. Ook in Friesland en Groningen was het zwaar weer en werden eenige boerderijen getroffen. In de omgeving van Arnhem is het al bizonder erg geweest. De blik sem was geen oogenblik van de lucht, terwijl er zich als het ware een wolkbreuk ontlastte. Het water stroomde met geweld van de hoogten naar het lager gelegen deel vau Arn hem, steenen en zand werden mee gesleurd en de riolen konden het water niet verwerken, zoodat huizen en tuinen werden overstroomd. In N.Brabant is het al bizonder noodweer geweest. Tal van boerde rijen werden door het hemelvuur in brand gezet, te Deursen ging een boerderij in vlammen op, te Herpen werden drie boerderijen ge troffen, waarvan een geheel afbrandde, te Wychen werd eveneens een boer derij een prooi der vlammen, te Steenderen, te Overasselt, te Beek, te Stokkum, werden boerderijen dooi den bliksem in brand geslagen en gingen grootendeels met reeds ge borgen oogst in vlammen op. Ook is veel vee doodgeslagen, kortom er is groote schade aangericht. BURGERLIJKE STAND. Gemeente THOLEN van 5 t/m II Augustus 1938. Gehuwd: A. van Poortvliet 23 j en II. K. Donken 23 j. Overleden M. den Engelsman 81 j. weduwe van C, M. Baaij. KERKNIEUWS. ZONDAG 14 AUGUSTUS 1938. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur ds. Wolfensherger en nam. 2.30 ds. van Griethuijzen. Ger. Kerk voorm. 40 uur en 's avonds 6 uur dr. Vellenaar. Ger. Gem. voorm. 10, nam. 2.30 en 's avonds 0.30 uur leeskerk. Vrije Ger. Gem. voorm. 10, nam. 2.30 en 's avonds 0.30 ds. Baaij. Ned. Protestantenbond afd. Tholen Geen dienst. POORTVLIET. Ned. Herv Kerk voorm. 10.30 en nam. 3 uur ds. van den Henvel. Bed. IJ. Avondmaal. Ger. Kerk voorm. 10.30, nam. 3 urn en 's avonds 7 uur ds. Jansen, em. pred. te Soestdijk. Oud Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 7 uur ds. Neerbosch te Rilland-Bath. Bed. 14. Avondmaal. Bed. H. Doop. SCHERPENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 10,30 ds. de Bres en nam. 3 uur leeskerk. Ger. Gem. voorm. 40.30, nam. 3 en 's avonds 7 uur leeskerk. ST. MAARTENSDIJK. Ned. Herv. Kerk voorm. 40.30 leeskerk en nam. 3 uur ds. de Bres. N.D. Ger. Gem. voorm. 40.30, nam. 3 en 's avonds 7 uur leeskerk. Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en avonds 0.30 leeskerk. STAVEN1SSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 40 30 leeskerk en 's avonds 7 uur ds. van Griethuijzen. Oud Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 7 uur leeskerk. ST. ANNALAND. Ned. Herv. Kerk voorm. 1030 ds. v. Griethuijzen en nam. 3 uur leeskerk. Oud Ger. Gem. voorm. 10,30, nam. 3 en 's avonds 0.30 uur leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Ilerv. Kerk voorm. 40.30 ds. v. Eist en nam. 3 uur leeskerk. Ger. Kerk voorm. 10.30 en nam. 3 uur ds. Spek te Heerenveen. Oud Ger. Kerk voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 7 uur leeskerk. MARKTBERICHTEN THOLEN, 12 Augustus '1938. Roomboter f0.73 per pond. Boereboter f 0.08 Eieren f 4.per 100. Temperatuur van het te Tholen. Scheldewate Aug ustus Graden Zaterdag 6 22 2 Zondag 7 222 Maandag 8 221 Dinsdag 9 22 2 Woensdag 10 Donderdag 11 22 2 Vrijdag 42 oo' f Notaris D. VAN DE VELDE te Tholen zal, krachtens artikel 1223 B. W. op Donderdag 1 September 1938, bij inzet 's namiddags 3 uur en bij toewijzing 's avonds 7 uur, (telkens zomertijd) in na te melden hotel en café in het openbaar verkoopen te Poortvliet, bestaande uit huis met schuur en erf, groot 4 aren 05 centiaren, toebehoorende aan en bewoond door den heer I'. J. GEENE. 31 47784 In 2 koopen en in massa. Te aanvaarden 4 October 1938. OP CAMERA'S, KINO's EN PROJECTORS. Profiteert van deze aanbieding in Bredaschestraat 6 BERGEN OP ZOOM Faillissement JOH. SCHERPENISSE Kruidenier, ST. ANNALAND. Bij vonnis der rechtbank Breda, d.d. 9 Augustus 4938, werd JOH. SCHERPENISSE, Kruide nier te Sint Annaland failliet verklaard, met benoeming van Mr. II. W. W. ANDRE7É tot Rechter-Gommissaris, en van ondergeteekende tot curator. 10 47774 Mr. J. D. H01JER. Bergen op Zoom, 40 Aug. '1938.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1938 | | pagina 3