A/AARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT ;i: i m :k NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN Tijdag 12 Augustus 1938. No. 32 Zes en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C POT. THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 apan op het weede front. Schuim den aanslag van Uw tanden weg met Ivorol Purol bij Doorzitten Zonnebrand - Stukloopen it blad verschijnt eiken rijdag. Prijs per kwartaal 0,8Umet Geïllustreerd indagsblad ƒ1,376, franco r post ƒ1,65 -|- 15 ct. p. kosten. THOOLSCHE COURANT Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bijabonnementaanmerkelijke PUBLICATIEN K0STEL00ZE INENTING. Burgemeester en Wethouders der meente THOLEN maken bekend op Woensdag den 17 Augustus nstaande, des middags te 12 ure, gelegenheid zal zijn opengesteld KOSTELOOZE INENTING en ERINENTING van de ingezetenen, zich daartoe in het lokaal der penbare Lagere School aanmelden. Tholen, den 10 Augustus 1938. 14 Gevonden voorwerpen welke zijn rug te bekomen op het Politie- ireau. Portemonnaie's met inhoud, dames handschoen. 1 dames hoedje, loupe. 1 zakdoek. Het gebeurde bij den heuvel van sjang Koefeng accentueert weer ns den eeuwenouden strijd tusschen usland en Japan. Het cardinale int in dezen strijd is het bezit van ijsvrije haven Wladiwostok. Ver- ald beduid deze naam, die door lexander II aan de jonge stad werd geven, niet anders dan »Beheersch t Oosten". Hierheen leidt de trans- berische spoorweg, die het contact sschen Moskou en de Russische iven aan den Stillen Oceaan onder- rndt. v Maar tegenover dit imperialisme 11 .n Moskou staat vooral Japan, de nge geheel volgens Westersche eeën hervormde staat in het Oosten terst vijandig. De overbevolking iet Japan allerwege zoeken naar ogelijkheden tot expansie. Mant- >ekwo is daarvan een eerste voor- eld geweest; de strijd met China iaris, het vervolg. Het is begrijpelijk, it Japan de nabijheid van een zoo vreesde vijand als Rusland niet in dulden, terwijl hel reeds China gen zich heeft. n het heetst van den strijd met lina heeft nu Rusland de gelegen- id gunstig geacht eenige machts- tbreiding aan den Stillen Oceaan forceeren, gebruik makend van de (rekkelijke zwakte van Japan, op t oogenblik. Men spreekt van grensincidenten oude terminologie, waaronder en echter wat anders dient tever- aan, dan twintig a dertig jaar terug. Want hier wordt gebruik gemaakt n alle moderne strijdmiddelen en llen honderden doodende z.g. Icidenten hebben dus weinig van lzfhermutselingen of strubbelingen De Russische strook land om de issjetbaai "is op sommige plaatsen, chts tien kilometers breed en zou wanneer Japan thans in de legenheid was een krachtigeu aan- I te openen, onhoudbaar blijken' ior Tokio komt een dergelijk inci- nt niet onverwacht, daartoe be- 'eft men slechts te wijzen op het shte spoorwegnet en de haven- rken in den noordhoek van Korea de spoorwegen in Mantsjoerije. In normale omstandigheden zouden kansen zeer ongelijk staan. Immers ïsland kan slechts langs één spoor- materiaal aanvoeren, terwijl pan niet alleen over een dicht lorwegnet beschikt, maar haar vens de vele argrarische producten dienste staan. Slechts de kleine ststrook tusschen Wladiwostok en Ilankameer in het Zuiden van Russische provincie Oessoeri heeft dichte bevolking en is vrucht- ai'. Hierop hebben de bolsjewisten cl or h eb zoodat het mooie witte glazuur Uwer tanden weer te voorschijn komt. Tube 60. 40 en 25 ct. (Oranjeverpakking met blauwe band.) 47773 dan ook al hun hoop gevestigd. Systematisch heeft de Sovjetrepu bliek daar een geweldig garnizoen gevestigd. Angstig is men te Tokio voor de snelle bommenwerpers, die voor het Japansche eilandenrijk een ernstige bedreiging vormen. Zij kunnen den weg over de Japansche Zee heen en terugzonder tusschenlanding afleggen Dit is de sterkste troel in handen van den Sovjet, maar ook vrijwel de eenige, waarvan intusschen reeds gebruik werd gemaakt. Het gevolg was, dat Japan de aanvallen op groote schaal in Noord China schorste, om in allerijl (roepen over te brengen. Zoolang nog één Japansche soldaat zich op Russisch gebied bevindt, be houdt Rusland zich het recht van actie voor, maar het is bereid langs vreedzamen weg de moeilijheden uit den weg te ruimen. De conflicten worden meer veroorzaakt door de vechtlust der militairen aan beide zijden dan die der politici. Rest alleen de vraag of de regeeringen hij machte zullen blijken hun troepen tot bedaren te brengen. (Nadruk verboden) Prins en Prinses weer in het land. Weer een ongeluk bij de Indische Luchtvaart. De K.L.M. naar Zuid-Afrika. Karimata verandert tactiek. Maandag hebben Prins en Prinses hun vacantieverblijf te Heiligendamm beëindigd en zijn zij vroeg in dm avond per auto op het Paleis Soestdijk teruggekeerd. De gebeele reis van Heiligendamm in Mecklenburg werd per auto gemaakt. In den eersten wagen, welke door Prins Rernhard werd bestuurd, zalen de Prins en de Prinses, terwijl in de tweede auto de kleine Prinses Reatrix onder de hoede van haar verzorgster jkvr. Feith weer huiswaarts werd gereden. Zoo zijn dus de vorstelijke vacanties weer afgeloopen en bevindt zich de gebeele Koninklijke Familie weer op vaderlandschen bodem. Ook dit overzicht zal zich weer met de luchtvaart hebben bezig te houden en nogmaals helaas om een ernstig ongeluk te memoreeren. Thans was het weer de Indische luchtvaartafdeeling, welke werd ge troffen. Maandagmorgen zijn twee Koolboventrainers bij een vlieg- oefening in onderling verband vermoedelijk tengevolge van zware remous in de lucht met elkan der in bolsing gekomen met het gevolg, dat beide toestellen omlaag stortten. De bestuurder van het onderste toestel, de reserveluitenant J, Peters, kwam bij dezen val om het leven, terwijl de bestuurder van het bovenste, luitenant-vlieger Van Oostindiën, er tijdens den val in slaagde met zijn valscherm uit het toestel te springen en behouden neer te komen in een vijver op enkele honderden meters afstand van de beide verongelukte toestellen. In de bovenste machine zat verder nog een inlandsch helper, die eveneens is omgekomen. Dit is dus in drie achter eenvolgende weken reeds bet derde ongeluk van ernstigen aard, dat bij onze luchtvaart hier te lande en over heeft plaats gevonden. En toch kan het luchtverkeer zich door dergelijke tegenslagen, hoe droevig zij ook zijn/ in zijn ont wikkeling niet stuiten. Zij mogen een aanmaning zijn tot het betrachten van de grootstmogelijk voorzichtigheid en zorgvuldigheid in de voorbereiding en uilvoering van nieuwe plannen, maar tegenhouden kunnen zij die plannen niet. Zoo gaat de K.L.M. thans binnenkort uitvoering geven aan haar reeds lang gekoesterd voornemen om een vlucht naar Zuid-Afrika te maken. De toestemming daartoe is reeds van de Zuid-Afrikaansche regeering verkregen. Het doel van deze vlucht die tusschen 10 en 31 December a.s. gemaakt zal worden, is een blijk van medeleven uit ons land te geven bij de herdenking van Dingaansdag in Zuid-Afrika, welke dit jaar bijzonder plechtig zal plaats vinden, omdat het de 100ste herdenking van dien aard is. Waarschijnlijk gaan er 10 passa giers op deze vlucht mee, die voor de K.L.M. eigenlijk een verkennings vlucht van de Afrikaroute is. Op de heenreis zal de Oostelijke route worden gevlogen, welke vroeger ook door Imperial Airways werd gevolgd, lerwijl op de thuisreis de Westkust wordt gevolgd. Van Terschelling is na het eerste succes in den vorm van het 3'/2 kg wegende gouden staafje geen heuglijk nieuws meer binnengekomen. Stoer en onverzettelijk gaat de molen voort zich door de enorme zandmassa's heen te werken en daar men thans zeker is, boven de goede plaats te zijn, blijft de spanning bestaan, dat nieuwe goudvondsten in de zeef- trommels zullen verschijnen. Tot nog toe is deze verwachting echter niet in vervulling gegaan. Het is zand, zand en nog eens zand, af gewisseld door kogels, wrakstukken en nu en dan eens een oud kanon netje, wat de eindelooze emmerketting naar boven brengt. Slechts af en toe glinstert er tusschen dit vele kleur- Tooze het veelbelovende geel van een Spaansche mat of andere gouden munt, als om den misschien wel eens verllauwenden moed van de volhar dende zwoegers op het haggermon- ster te doen herleven. Overigens is men in den laatsten tijd bij "het baggerwerk van tactiek veranderd. Terwijl eerst laag voor laag geheel werd afgegraven, zoodat de molen slechts langzaam dieper kwam, is men er sinds eenige dagen toe overgegaan, onmiddellijk steil naar beneden te werken lot 20 m. diepte en op die diepte langzaam vooruit te gaan. Hierdoor worden natuurlijk de omringende zandwanden ondergraven die dan ook telkens instorten. Dit neergestorte zand wordt dan iederen keer door de Karimata weggewerkt Het schijnt, dat deze werkwijze vlug ger gaat dan de vroegere en het komt er nu wel op aan, zoo snel mogelijk le weiken, want de tijd gaat inmiddels voort en de mooie- weersperiode, die reeds zoo lang heelt aangehouden, kon wel eens binnen kort gedaan zijn. In elk geval staal thans reeds vast, dat de Karimata niet zooals in de bedoeling had gelegen, dit jaar nog naar Indië gaat. Hij kan daar trou wens best gemist worden, want er is daar ginds baggermateriaal in over vloed voor de beperkte productie en hier slaat den molen misschien nog een „gulden" taak te wachten. (Nadruk verboden) dit verzacht onmiddellijk en geneest spoedig. Tube 45. doos 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten, g Het Verre Oosten Het Tsjechoslowaaksche vraagstuk De burgeroorlog in Spanje... De complicaties voor Japan nemen nog steeds toe. Het heeft de handen vol aan den strijd met het Hemelsche Rijk, en de Russen nemen een be paald uittartende houding aan. De grensincidenten nemen langzamer hand het karakter van een formeelen oorlog aan en reeds zijn heel wat dooden te betreuren. Onderwijl worden deze vijandelijk heden voortgezet op denzelfden voet, terwijl althans volgens hun woorden, zoowel Japan als Moskou liever den vrede gehandhaafd zouden zien. Maai woorden en daden zijn niet hetzelfde. Men kan aannemen, dat Japan, hoe wel het zeer strijdlustig is en niet kan verdragen dat aan haar prestige ook maar even afbreuk wordt gedaan gezien haar strijd met China, wer kelijk het handhaven van den vrede beoogt. Het grensgeschil is uitge groeid tot een stellingsoorlog en men vraagt zich af, hoe lang dit nog voort kan blijven duren. Wrijvingen als deze zijn altijd bijzonder gevaarlijk, omdat zij de gemoederen opzweepen tot een der gelijke hoogte, dat geen onderhan delingen meer baten kunnen. Een van beide partijen moet waler in den wijn doen en het ziet ernaar uil, dat de wijn voorloopig onverdund zal blijven. De meening, dat de Russen, ge bruik makend van de moeilijke om standigheden van Japan,een voordeel zouden willen forceeren, alleen door demonstraties, begint aardig veld te verliezen. De houding, die Moskou aanneemt laat thans niels meer aan duidelijkheid te wenschen over. In dien men geen volledige voldoening van zijn eischen krijgt, staat een oorlog tusschen Rusland en Japan voor de deur. Intusschen kwamen de militaire leiders van Japan voor een langdurige bespreking bijeen en men verwachtte te Tokio algemeen, dat hier de be slissing zou vallen. Ook is hekend geworden, dat binnenkort een derde onderhoud tusschen Litwinoff en Sjigemitsoe verwacht kan worden, op een nader door de beide diplo maten vast te stellen datum. Van Japansche zijde zou men op deze conferentie het voorstel doen tot instelling van een commissie, die belast is met het afbakenen van de grens. Wat den strijd legen China betreft, blijft nog een verbitterde activiteit op te merken. Het Chineesche tegen offensief, dat ten Noorden van de Jangtse gaande is, heeft geleid tot de herovering van Hwangmei, een belangrijk wegenkruispunt ten Noor den van Kioekiang. Ook de poorten van Soesoeng werden door de Chi- neezen bestormd. De Japansche ver dediging toonde echter geen teekenen van verzwakking. Een Fransche kathedraa', waarvan de Fransche vlag woei, werd gebombardeerd door de Japanners, waarbij een groot aan tal dooden te betreuren viel. Het incident te Glaserwald, waarbij een Sudetenduitscher gedood werd door een andersgezinde, heeft de binnenlandsche toestand nog ver scherpt. Vooral Duitschland heeft zich in zeer scherpe bewoordingen over dezen moord uitgelaten, en maakt zich ongerust over een buur staat, waar zulk een rechteloosheid kan beerschen. De Duitsehe bladen maken met vette letters gewrg van de nieuwe Tsjechische vlaag van terreur, waarvan de moord op Baierle een laatste uillooper vormt, waarbij tevens gewezen wordt op r'e onhoud baarheid van den toestand in Tsjecho- slowakije. Het secretariaat van Lord Runci- man, maakle bekend, dat deze thans verscheidene documenten, die men hem deed toekomen bestudeerd heeft. Hij ontving leden der Sudetenduit- sclie partij voor een conferentie en had een bespreking mei Hodzja. Deze laatste heeft nog eens de aandacht gevestigd op den toestand der in dustrie in Noord Bohemen. Die is verre van rooskleurig. Dit gebied heeft met groote moeilijkheden te kampen, daar het voornamelijk op de thans vrijwel onmogelijk gemaakte export was aangewezen. Velen van deze menschen wonen aan de Duit sehe grens en hebben werk gevonden in Duilschland, maar voor de Tsje choslowaaksche regeering is dit niet aangenaam en bovendien wordt ver wacht, dat deze menschen in den komenden winter weer zonder werk naar Noord Bohemen zullen terug keeren. Algemeen koestert men de hoop, dat Lord Runciman en zijn medewerkers in staat zullen blijken in den economisehen toestand ver andering te brengen. Volgens berichten van linksehe zijde hebben de regeeringslroepen de opstandelingen zonder ophouden bestookt en mochten er in slagen enkele vooruilgeschoven stellingen te heroveren. Negrin moet zich zeer optimistisch hebben uitgelaten over de voortzetting van den oorlog. De regeeringstroepen zien met vertrou wen de toekomst tegemoet. Het heet, dat men reeds uitgebreide voorzorgs maatregelen genomen heeft ten aan zien van een voortzetting voor den komenden winter en zelfs voor het voorjaar. Ook hier, evenals in het Verre Oosten blijkt het einde nog jang niet in zicht te zijn. GEMEENTERAAD Slot raad I'oortvliet van Dinsdag 2 Augustus 1938. De heer Krijger zegt men moet beginnen om le trachten Dr. van Poortvliet hier te houden en hem daartoe eenige steun te verleenen en dat moet men niet verkeerd inzien, want dat is juist een gemeentebelang. Wij moeten al onze krachten inspan nen om onze geneesheer hier te houden, het gaat hier niet tegen Dr. Tazelaar, hoewel het jammer is dat dit zoo is. De voorzitter merkt op dat men daar niemand een verwijt van kan maken, want dit is gebeurd voordat iemand van ons hier aan de groene tafel zat. liet gaal er maar over om het eerst te onderzoeken. De heer Roogaart acht liet niet noodig het eerst te onderzoeken. Wij willen pertinent een schoolarts hebben en daarvoor te nemen onze plaatse lijke dokter en dat is een gemeente belang. De heer Krijger vraagt wethouder van Ast, dat indien het mocht blijken dat het waar is dat op St. Maartens dijk f 300 extra daarvoor betaald wordt of hij dan zijn stem er ook aangeeft. Wethouder van Ast zegt niet bekend te zijn met de toestand, het kan wel dat Dr. Tazelaar daar een zeer uitgebreid onderzoek doet. Hier is maar van 2 keer per jaar sprake, misschien doet hij het daar veel meer. - Spr. is er voor het eerst te vragen en als hij het dan niet doet voor het oude salaris dan kan men weer zien.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1938 | | pagina 1