Hebt ge U doorgezeten op de fiets verzoek van de gewestelijke land- stormcommissie in Zeeland om een bijdrage uit de gemeentekas aan te houden tot de behandeling van de begrooting voor 1939. Met alg. stemmen wordt dit goed gevonden Ingekomen is een adres van 1. A. Hage e.a. bewoners van bet oud- Kerkhof om bet woonwagenkamp dat sedert 193'i daar in de buurt is, te verplaatsen, daar ze veel last van die menschen ondervinden. De voorzitter v.egt bet is een een voudig adres maar een moeilijk probleem om op te lossen. Dat voelen de bewoners zelf ook want bet is zeer moeilijk om liet zoo te maken dat alle menschen tevreden zullen zijn. Ken van de adressanten bracht het adres zelf en vroeg hem zijn medewerking, maar hij wilde deze gaarne geven als ze hem een andere plaats aan konden wijzen, zoodal bij dan niet vuldoende politietoezicht is, want de politie komt daar maar eens per dag. Ook moet men niet vergelen dat men ieder da r niet kan brengen, want er zijn in de wet nog standen in woonwagenbewoners aangegeven en men kan die menschen dus maar niet naar willekeur ergens zetten. De heer Niernantsverdriet zou voor hen onder deze categorie een uitzondering willen maken en die zouden desnoods op het dorp kunnen worden gezet, want daar ondervindt niemand last van. De heer Boogaart zegt dat op de Poortvlietsche dijk ook een goede plaats is. De Voorzitter antwoordt dat dit geen grond van de gemeente Poort vliet is. De hser Krijger stelt voor om met het polderbestuur in onderhandeling te treden over een standplaats aan Paaschdijk. Uw huid of voeten etukgeloopen Putol verzacht en geneeet. Tube 45 et. Doo» 60 en 30 ct. 8 De heer Niernantsverdriet is er voor ze te plaatsen aan den Biezenweg Besloten wordt om aan het polder bestuur te vragen voor Paaschdijk of de Biezenweg. Ter tafel komt nu een schrijven van de Prov. Zeeuwsche Groene Kruis inzake geneeskundig school onderzoek. De voorzitter zegt eenige jaren geleden is deze zaak reeds ter sprake gebracht maar de Lijz. school wilde dit toen niet en daarop is hel afge stuit maar in de politieverordening is er toch reeds rekening meegehouden en spr. leest de artikels die daarop betrekking hebben voor en nu stellen burg. eu weth. voor om deze artikelen in toepassing te brengen. Wethouder van Ast meent uitbel eerste artikel gehoord te hebben dat de bevoegdheid bij liet hoofd der scholen ligt om de kinderen te weren en acht het niet goed. De voorzitter antwoordt dat dit niet zoo is, want er staat duidelijk dat de burgemeester en gemeente geneesheer er toezicht op houden en als er iets wordt geconstateerd dan wordt aan liet hoofd der school gezegd dat het kind niet mag worden toegelaten op de school. De heer Krijger acht het veel heter om een schoolarts aan te stellen. De voorzitter antwoordt dat het de gemeente-geneesheer kan worden opgedragen. De heer Bogaart zegt jaren is er niet aan deze artikels gestoord en laten wij ze nog verder doodzwijgen, maar laten wij goede maatregelen nemen. Spr. zou de kinderen ook aan toezicht van een geneeskundige willen laten onderwerpen, om wat tot besmetting zou kunnen leiden te weren en dan zou spr. er de voor keur aangeven dat dit onderzoek 1 of 2 keer per jaar zou plaats hebben. Spr. zou voor willen stellen om te werken in de geest van de wet en in de geest van het adres door niet de gemeente-geneesheer, maar de geneesheer uit de gemeente op te dragen onze kinderen waarschijnlijk van aile scholen na te zien en hem daar een kleine vergoeding voor te geven. De voorzitter merkt op dat de gemeente-geneesheer reeds salaris ontvangt en nu zouden wij daar naast een andere dokter van de gemeente gaan bekostigen. De heer Boogaart zou het wetje willen doodzwijgen en zoo handelen. De voorzitter zegt dus geld uit geven wat niet noodig is. Öe heer Niernantsverdriet acht dit in het belang van de gezondheid van het kind en daar zijn wij toch alle maal voor.. De voorzitter merktop dat de heer Niernantsverdriet dus wil zeggen dat als de gemeente-geneesheer liet doet dit niet in het behing van de gezond heid van liet kind is, spr. zou zulke woorden nooit durven zeggen. De heer Niernantsverdriet zegt dat men hem dan niet goed begrijpt, zijn bedoeling is niet een blaam worpen op wie ook. De voorzitter zegt dan moet u uw meening beter toelichten, wan. da kan men daaruit concludeeren De lieer Niernantsverdriet merkt op dat zijn bedoeling is dat men in het belang van bet kind niet op een paar cent die liet zou kunnen kosten moet zien. De voorzitter zegt dus men zou een bepaalde geneesheer daarvoor willen aanwijzen. De heer Krijger merkt op dat wat betreft de opmerking van den lieer Boogaart niet mee kan gaan om de geneesheer op te dragen de kinderen van allebei de scholen na te gaan, want van de bijz. school berust dit dit dan ook in den raad kon ter sprake brengen. Maardezeantwoordde hem dat dit niet op hun weg lag, dat de raad dit maar uit moest maken. De beer Boogaart vraagt of burg. en weth. heslist niets weten. De voorzitter antwoordt out ken nend. Wij moeten beslist gemeente grond hebben en dat geschikt is en dat de menschen er geen last van hebben. De heer Boogaart zegt wij hebben een pracht terrein achter de ge meentewei Er kan een stuk van worden afgeheind en wij zorgen voor drinkwater op bepaalde uren van den dag. Als ze daar geslation- neerd woroen dan zijn de klachten weg en staan ze steeds onder het noodige politietoezicht. De voorzitter merkt op dat men dan van de verbouwers en verbrui kers van de belendende perceelen klachten zal krijgen. Op de gemeente wei staan de varkenshokken en is er ook een gedeelte verhuurd voor een strooklamp en die menschen betalen en hebben zij ook recht vrij en rustig daar te zijn. Als men de woonwagens daar, gaat zetten kan men de politie daar toch een heelen dag niet bij zetten en er zullen dan ook klachten van die menschen komen. Weth. van Ast vindt het verzoek van adressanten billijk en liet woon wagenkamp moet daar een keer weg, maar waar nu een plaats te vinden, weet spr. niet. De gemeentewei kan niet, omdat de gemeente dan \ed kosten inoet maken en ook is daar liet bouwland van lleijboer. De be woners van de N. Achterweg hebben reeds genoeg want daar is de beenen put, waarvoor de menschen bun neus moeten dichtknijpen en als men dit nu er nog bij krijgt dan is dat een dubbele bezwaring. Din ligt daar ook nog een zieke jongen in een tent en spr. kan dan ook niet onderstre pen bet gesprokene van den beer Boogaart. Daar staat ook een stroo klamp, varkenshokken en dan zijn er ook nog die er kippen houden, wat zal er dan gebeuren en hoe kan de politie dan ook toezicht houden want dat is uitgesloten omdat liet veel te veel achteraf ligt. Dan komt er nog wat hij, die menschen moeten gras hebben voor hun paarden en dat is daar niet te vinden, zoodat ze gras zullen gaan halen uit het hooiland, want ze moeten toch gras hebben om hun paarden te voeden. Spr. acht dan ook de gemeentewei absoluut ongeschikt. De heer Krijger brengt naar voren om aan liet polderbestuur te vragen ze te mogen plaatsen aan Paaschdijk tegen een kleine vergoeding. Liefst zou spr. net als Tholen ze zoover mogelijk wegzetten. Wethouder van Ast vindt dit on verantwoordelijk van de gemeente Tholen. Men moet maar eens hooren hoe de bewoners daar klagen. De heer Boogaart acht de gemeente wei het geschikst. De lieer Niernantsverdriet zegt reeds de vorige vergadering gezegd te hebben ze zoover mogelijk weg te brengen en heeft toen gewezen op de Biezenweg en dit voorstel wil bij weer doen. Men moet trachten ze zoover mogelijk uit de richting te brengen, zoodat ze Poortvliet voorbij gaan. Aan de Paaschdijk is ook geen goede plaats want daar is veel weierij en dan komen die menschen met klachten, maar aan de Biezenweg is er geen bezwaar. De voorzitter informeert of de weg daar breed genoeg is De beer Niernantsverdriet zegt daar zeer goed bekend te zijn en er is ruimte genoeg. De voorzitter wijst er oti-ilat er bij bet bestuur. De heer Boogaart interrumpeert gezegd te hebben waarschijnlijk de kinderen van beide scholen. De heer Krijger gaat voort en zegt dat hij wel kan meegaan voor de 100 om de dokter uit de gemeente aan te stelien. Wij zijn met onzen dokter zeer ingenomen en de ge- meenle is er mee gediend en nu is hij er voor dat de geneesheer ook iets uit de gemeentekas trekt. Het is thans een mooi geval om hem ook een kleine gratificatie te laten ver dienen door hem te benoemen als schoolarts op een salaris door ons later te bepalen. De vnorzitter merkt op dan zou rnen twee geineentegeneesheeren hebben. De heer Krijger ontkent dit, want de eene wordt schoolarts. Weth. van Ast zegt wij moeten geen onderscheid maken, door een persoon te gaan bovoorrechten. Hij als leek kan niet oordeelen of Dr. Ta- zelaar niet capabel genoeg is om onze kinderen te onderzoeken. Wij moeten hier bandelen voor het gemeente belang en niet voor het belang van een persoon De beer Krijger zegt het belang van de gemeente is dat men een eigen dokter bezit. De dokter beeft hier geen grondig beslaan en nu moeten wij wei terdege alles doen om den dokter hier te houden en dat is een gemeentebelang. Weth van As merkt op dat het er niet over gaat dat Dr. Poortvliet in onze gemeente is. Het gaat bier over liet adres om medisch toezicht op de scholen en hetvoorstel Dr. Taze- laar aan te wijzen en spr. zal de laatste zijn om aan een besluit mede te werken om een ander te benoemen de de gemeente geld zal kosten, want dan komt dit weer over onze belastingbetalers. Dat Dr. Tazelaar gemeentegeneesheer is is niet de de schuld van deze raad, maar dat is nu eenmaal zoo. Wij hebben thans twee belangen en dat is dat wij medisch toezicht krijgen op de school en dat wij dit in handen geven van den gemeentegeneesheer. De lieer Niemantsverdi iet meent dat er niet gesproken wordt over de capaciteiten van den dokter, want daar kunnen wij niet over oordeelen. Volgens spr. sprak de heer van Ast dit op hem. Wetb. van Ast merkt op dat hij dan verkeerd is begrepen en (J legt mij woorden in den mond die ik niet heli gezegd. De beer Boogaart wil voorstellen om de plaatselijke arts te benoemen en hem van de gemeente eenige vergoeding daarvoor te geven. Het gaat niet uit antipathie tegenover den gemeeale-geneesbeer, maar wij willen als schoolarts onze plaatselijke geneesheer, die dit desnoods 4 of 5 keer per jaar zou kunnen doen. Het salaris van de gemeente-arts is f 1000 van liet weezen-armbestuur en f 1000 van de gemeente is tesamen f2000 en nu zou bij het salaris van de schoolarts willen bepalen op '15% daarvan. De heer Krijger zegt dat hij geïn formeerd heeft te St. Maartensdijk en daar krijgt de gemeente genees heer voor het schoolonderzoek f300 extra. Dus spr. gelooft niet dat men dit den gemeente-geneesheer voor niets kan opdragen. Wethouder van Ast stelt voor dit eerst te onderzoeken en dan de vol gende vei gaderi'g een besluit nemen. De heer Boogaart is er voor de zaak maar dadelijk af te werken. Wethouder van Ast merkt op dat als er extra salaris voor gegeven wordt dan verandert de zaak wel eenigszins, maar hij zou toch liever dit eerst maar eens onderzoeken. Be voorzitter wijst er nog op dat er ook geen benoeming zou kunnen plaats hebben zonder dat er een oproep is gedaan, want als dit toch gebeurt, dan zal hij bij Ged. Staten hierover in beroep gaan ook rnoet het salaris dan nog worden vastge steld en een instructie gemaakt. Spr. is er ook voor eerst eens te infor- meeren dan weet men iets. De beer Boogaart stelt voor alleen een schoolarts te benoemen op een salaris door ons te bepalen. Wij kunnen toch een besluit nemen en wij hebben toch te benoemen. De voorzitter merkt op dat nTen toch ook gelegenheid moet geven aan anderen om te solliciteeren. De heer Niernantsverdriet acht dit niet noodig, wij moeten toch nog zooveel moraal hebben dat wij onze plaatselijke geneesheer niet willen passeeren. Wethouder van Ast acht het ook geen goede moraal om de gemeente geneesheer te passeeren. De heer Niernantsverdriet merkt op dat die hier niet woont. De voorzitter merkl op dat er in de verordening reeds gesproken wordt aan de gemeente geneesheer. (Slot volgend nummer) RECHTZAKEN. KANTONGERECHT BERGEN OP ZOOM Zitting van Donderdag 4 Aug I938| De Coloradokever en gemoedsbezwaren. Niet minder dan 13 inwoners van Stavenisse waren verbaliseerd en thans ter verantwoording geroepen omdat zij geen gevolg hadden gegeven aan den eisch, niettegenstaande ern stige waarschuwingen van de zijde van het gemeentebestuur, hun aard appelvelden te bespuilen met lood- arsenaat, ter bestrijding van het ge vaar dat van de zijde van den colo radokever voor de aardappeloogst en exfort.dreigt. L. I'. die liet eerst ter verantwoor ding werd geroepen, was niet ver schenen. Hij werd ais voorganger van de vrije oud gereformeerde ge meente, als een der aanvoerders van de weigeraehligen beschouwd, als de man die de anderen heelt aangezet om met te spuiten. Wat noemt verdachte gemoedsbe zwaren werd aan getuige verbalisant D. de Jonge gevraagd Deze zegt dat hem was medege deeld dat Gods wet het verbiedt. De menschen hebben er altijd ge moedsbezwaren voegde hij er aan toe, maar als het op leugens aan komt dan niet. De ambtenaar van het O. M infor meerde nog of deze verdachte daad werkelijk verzet gepleegd had, waarop getuige echter ontkennend ant woordde, hij had alleen geweigerd en was pertinent blijven weigeren, om te spuiten. De man was boven dien zeer onaangenaam, deelde ge tuige nog mee. Dat was dus geen gemoedsbezwaar zegt de kantonrechter die hem over eenkomstig den eisch van het O M. tot fT00 subs. 40 dagen veroordeelt. Veidaclite J.P. was wel verschenen- Hij had geweigerd te spqilen omdat er kruisbessen tussclien zijn aardap. pelen stonden en hij eerst die kruis bessen geplukt wilde hebben. Het loodarsenaat dat op de kruis bessen terecht zou zijn gekomen had rnen er genjakkelijk met water af kunnen spoelen, De waterleiding waartegen men ook zooveel bezwaren heeft gehad, komt hier goed bij te pas merkte de kanton rechter op. Er werd echter in aanmerking ge nomen dat deze verdachte verder niet onwillig was geweest e:i hij werd tot f 15 subs. 10 dagen veroordeeld. A. I'. wiens aardappelland ter oppervlakte van l'/2 are niet was bespoten, had ook gemoedsbezwaren aangevoerd. De tweede bespuiting had echter wel plaats gevonden. Reden waarom hij tot f 75 subs 50 dagen veroordeeld werd. M. G. had tegen verbalisant gezegd dat het verschijnen van de colorado kever een oordeel Gods was en men er daarom niet tegen in mocht gaan. Gemoedsbezwaren dus, zooals zijn voorgangers Deze verdachte was bovendien op zeer onaangename wijze opgetreden. Waar het hier een oppervlakte van 48 are betrof eischte de ambtenaar van het O. M. f 100 subs. 40 dagen tot welke straf G, ook veroordeeld werd. J. D. die ruim 80 are niet had bespoten werd eveneens tot f 100 subs 40 dagen veroordeeld. A. Q. had slechts Gare aardappel land, doch hij was zoowel bij de eerste als de tweede bespuiting weigerachtig en onwillig gebleven. Waar men aannam dat hij onder invloed van 1'. staat werd bij tot f75 subs 50 dagen veroordeeld. H. de V. had 57 are aardappelland niet bespoten, f 100 subs 40 dagen luidde de veroordeeling. J. v. B. die de tweede maal wel bespoten had werd tot f 00 subs 30 dagen veroordeeld, terwijl J. v. H. dezelfde straf kreeg omdat het slechts l'/2 are betrof. G. v. H. die zijn 4 are aardappel land wel de tweede maal bespoten had kreeg f 50 boete subs 20 dagen hechtenis. J. de V. werd veroordeeld tot f 75 subs 25 dagen. J. S. de tweede voorganger van genoemde gemeente die eveneens tot het niet bespuiten had aangezet en daaromtrent oen brief had ge zonden, werd ook lot f 100 subs 40 dagen hechtenis veroordeeld. De 13 inwoners van Stavenisse werden dus voor ruim f 1000 beboet. THOLEN, 5 Augustus 1938. Een brief uit Amerika. W. M. Knop, een oud-Tholenaar, die thans 84 jaar oud is en 1 Sep tember zijn 85en geboortedag hoopt te kunnen vieren, schrijft ons een brief waarin hij eenige wederwaar digheden opsomt die hij gedurende de ruiui \ijftig jaren die hij als Ame- rikaansch burger in de Nieuwe wereld heeft doorgebracht, doorleelde. Hij vertelt in zijn schrijven dat hij 55 jaar getrouwd is geweest en dat zijn vrouw op 75-jarigen ouderdom is overleden. 12 Kinderen zijn uit hun echt ontsproten, waarvan er nog 8 in leven zijn. Zijn kinders maken het goed, een zoon is als drukker werkzaam, 3 heb ben een boerderij. Zijn zoon Jaeob een van 120 acres met 10 koeien en 2 paarden, Jacobus de andere zoon heeft een boerderij van 77 acres met 8 koeien en 2 paarden, Anton een boerderij van 55 acres met 0 koeien en 3 paarden, zijn zoon Jan beoefent een goed ambacht, twee der dochters zijn getrouwd en een doet de huishouding van haar vader. Verder schrijft onze lezer dat bij nog drie broers in leven, heeft. Jacob, Marinus en Dirk. Toen Knop in Amerika kwam werkte hij eerst als opperman en verdiende toen 1.50 dollar per dag, wat voor dien lijd een hoog loon mocht heeten. Hierbij kwam dat alles zeer goedkoop was. Nadat hij ander half jaar opperman geweest was is hij stucadoor geworden en had vijf man in het werk. Nadien is hij han delaar in vleesch geworden. Dit be drijf ging goed, want na 12 jaar hard werken kon Knop zijn zaak verkoopen en kocht 200 acres land, meest met boscli bezet die moeizaam zijn ont gonnen en er werd goed geboerd door den oud-Tholenaar die spoedig in liet bezit was van een goeden veestapei en inspan. En zooals liet j meer gaat, de jongens trouwden en gingen huns weegs, waardoor Knop die al een jaartje ouder was ge- worden de zaak van de hand kon doen, waarna hij de boerderij ver huurde. Daarna valle li ij zijn oude beroep als metselaar weder op en werd welgesteld. Thans gaat hij beurtelings bij zijn kinders wonen en denkt nog dikwijls aan Tholen en haar inwoners. Hij is nog zoo kras dat de menschen nooit willen gelooven dat de man al bijna 85 jaar is. En dat Knop nog kras is blijkt wel uit zijn uitlating dat hij ondanks zijn hoogen ouderdom wel lust zou hebben nog eens naar Tholen te komen, doch zijn kinders weerhouden hem hiervan en zoo zal hij zijn geboorle plaats waaraan zijn hart nog hangt, wel niet meer terug zien. Hij woont thans 2019 Horten Avenue Z. W. Grand Rapids Michigan N. America. De tocht van de Thoolsche ouden van dagen. Aan liet zomersche weer heeft liet welslagen van den autotocht op Woensdag jl. niet gelegen, want het was zomer, den 3en Augustus en het zonnetje zette de Markt in een gloed waarbij de frissclie N. wind wat afkoeling bracht, die het autorijden straks tot een genot zou maken. Het was nog niet lang een uur geslagen toen de eerste beweging al was te bespeuren op de Markt en hoe meer de tijd voortging hoe drukker het werd. Het waren niet alleen de deelnemers aan liet reisje, neen honderden belangstellenden waren aanwezig om een kijkje bij het ver trek te nemen en al was de voor bereiding kort, veertien dagen gele den kwam eerst het plan op om deri I J ouden van dagen een prettige» na- ^,!J middag te bereiden het comité had,/, dank zij de medewerking van veleii£' de zaken in een goed spoor weten tmjj- J leiden en alles klopte tot in dl puntjes. I s De genummerde auto's waren di|eu bezet doorhun passagiers, de helpste*" deelden de versnaperingen uit aifren i de vrouwelijke gasten, terwijl aj'°' 't alle deelnemers en de chauffeurs, voi^n - zoover die niet te kennen haddf gegeven hierop geen prijs te steil) de bons voor een te gebruiken vl versching in Burgers Dieren p| werden ter tiand gesteld. Onze Thoolsche filmoperateur I heer W. Cornelisse had tevoren) heel wat meters film gedraaid den aanvang van dit tochtje vasilyj leggen, toen het sein voor het 'Jrgen o trek kon worden gegeven en de f idi li |Je er I verga fgader zijn pnirign pdhout Zati Pal van

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1938 | | pagina 2