WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT BINNENLAND; NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN èm Vrijdag 5 Augustus 1938. No. 31 Zes en vijftigste jaargang UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 Mooie, charmante zonnebruining Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Vrijdag. Prijs per kwartaal ƒ0,80; met Geïllustreerd Zondagsblad 1,375, franco per post ƒ1,65 15 ct. disp. kosten. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke PUBLICATIEN Burgemeester en Wethouders va» Tholen maken bekend dat tegen Donderdag 11 Aug. a.s. gelegen heid beslaat tot aangifte voor ruiming van privaatputten. In den voormiddag van dien dag zullen scherven enz. door den reini gingsdienst worden opgehaald. Tholen, 4 Aug. 1938. 11 Weer een Duitsch vliegtuig geland. Vliegongeluk onder Rijswijk. De Bataafsche en de Mexicaansche olie. Offici- cieele bezoeken aan ons land. Mr. Duys naar de N. S. B. Na de serie noodlandingen van enkele maanden geleden (in Fries land, in Limburg en op de Wadden eilanden) zijn wij gelukkig eenigen lijd verstoken gebleven van Duitsch bezoek uit de lucht. Maandagmiddag echter is er weer een Duitsche ma chine in het Oosten, namelijk op het vliegveld Twente bij Enschedé geland. Het was een militair lesvliegtuig, bemand door een soldaat-vlieger, die nog in opleiding is. Gistart van Brunswijk voor een rondvlucht Bonn- Munster-Brunswijk, raakte hij voorbij Dortmund tengevolge van het slechte zicht uit den koers en besloot, daar hij zich niet meer kon oriênteeren, te landen op een vliegveld dat hij beneden zich zag liggen, ook al begreep hij wel dat het niet het vliegveld Handorf bij Munster kon zijn. Na de landing kwam hij toen tot de ontdekking, dat hij zich op Nederlandsch grondgebied bevond. De vlieger werd, zooals in dergelijke te doen gebruikelijk is, voorloopig vastgehouden, het Departement van Defensie werd van het voorgevallene in kennis gesteld en eerst nadat dit uit Soesterberg een militair-vlieger had gezonden voor het militaire onderzoek, mocht de verdwaalde Duilscher weer opstijgen. Hij vertrok daarop naar Munster. Ernstiger dan dit incident op het vliegveld te Enschedé was hetgeen 22 Jii zieh Dinsdagmiddag vlakbij het vlieg- geu do( ;nde nin vol ,vert dat tij t, geb e gel :t ve tij il even gelul i „ENZi zij het i hals, of vin| De flac van Coj ïaar. Wa: en zindel n mooie Ypenburg te Rijswijk afspeelde. Twee militaire toestellen waren in den loop van den morgen op Ypenburg aan gekomen. Tegen eenen steegeen van 'keide toestellen, bemand door den uitenant vlieger J. L. J. Swartjesen en milicien soldaat leeriingvlieger érheyen, weer op om naar Soester- >erg terug te keeren. Onmiddellijk a het vertrek voerde het toestel in e buurt van Ypenburg nog eenige tunts uit, waarbij het op geringe oogte vloog deskundigen verklaren ip te geringe hoogte voor dergelijke [evaarlijke oefeningen. Ofschoon het estel telkens vrij veel snelheid ver- or, ging het eenige malen goed, t het bij een nieuwe stunt zoo einig vaart meer had, dat het in n vrille raakte. Toen werd de ge- hge hoogte, waarop men vloog, den liden vliegers noodlottig. De be urder slaagde er niet meer in, het lestel recht te trekken en het sloeg et een geweldigen slag neer in een W/f 500 nieter van Ypenburg gelogen ^linderij, waar het zich diep in den |ond boorde. De bestuurder moest izen val met den dood bekoopen, ['wijl de leerling-vlieger zwaar werd wond. pe kwestie van de onteigening der itenlandsche petroleum bronnen >r den Mexicaanschen staat heeft deze weken in ons land een klein ipel gevonden. Enkele weken ge len kwam op de Westerschelde bij isweert het Zweedsche schip Imdgrin" voor anker, dat een ing Mexicahnsche benzine aan rd had. Met toestemming van den i-president der Middelburgsche en geen verbranden en vervellen met Amilda-Zonnebruin. Flacon 90, Doos 50 en 25 ct. leummaatschappij onmiddellijk na de aankomst beslag leggen op schip en lading. Dit was voor de Mexicaansche regeering en voor de (Japansche) transportonderneming, die de benzine met de „Lundgrin" vervoerde, aan leiding een proces bij de rechtbank aanhangig te maken, waarin ophef fing van het beslag en namens de Japansche maatschappij schadever goeding voor de geleden vertraging werd geëischt. In deze zaak, die in kort geding werd behandeld, heeft de Middel burgsche rechtbank thans uitspraak gedaan. De president overwoog, dat hij niet kan uitmaken of de Mexi caansche wetten, waarop de verde digers zich beroepen, juist zijn ge ïnterpreteerd, omdat hel niet aan hem is, over buitenlandsche wetten te oordeelen. Hij vond hierin aan leiding, hel beslag op te helfen en deze opheffing onmiddellijk te doen ingaan. De eisch van de Japansche trans portonderneming tot het uitkeeren van schadevergoeding door de Ba taafsche werd daarentegen ontzegd. De president was van oordeel, dat deze maatschappij reeds tevreden kan zijn met hel opheffen van het beslag en dat haar verdere eischen daardoor komen te vervallen. Het a.s. regeeringsjubileum van H. M. de Koningin zai vele officieele bezoekers in ons land brengen. Reeds thans verschijnen de eerste gasten. Zoo arriveerde Maandagmiddag aan het Hollandsche Spoorstation in Den Haag de sultan van Deli, Z.H. Toe ankoe Amstoedin Sani Perkasa Alamsjah met zijn beide zoons, Teng- koe Otteman (de troonopvolger) en Tengkoe Amiroedin. Verschillende autoriteiten waren ter begroeting van de hooge Indische gasten aanwezig, die per auto hun reis naar Amsterdam vervolgden, waar zij hun intrek namen in het Amslelhotel. Een ander officieel bezoek, dat echter geen verband houdt met het regeeringsjubileum en dan ook pas daarna zal plaats vinden, staat ons land, meer in bijzonder Rotterdam, te wachten in de persoon van den Lord Mayor van Londen, die in de tweede helft van September op uit- noodiging van het Rotterdamsche gemeentebestuur in gezelschap van eenige vooraanstaande personen uit het Londensche gemeentebestuur de Bottestad zal komen bezoeken, voor namelijk met het doel, kennis te maken met de havens. Berichten van het politieke front plegen schaarsch te zijn in de warme zomermaanden. Zelfs van de partij, die bet overigens wel verstaat de groote trom 'te roeren, de N.S.B werd, nadat de reeks van uittredingen, die haast dagelijks te melden waren, tot staan was gekomen, weinig of geen nieuws meer vernomen. Temeer treft daarom in dezen bij nitstek onpolitieken tijd hel bericht van toe treding van een nieuw lid tot deze partij, en wel van den bekenden oud voorman der S.D.A.P., mr. J. E. W. Duys, die vooral ook als lid van de Tweede Kamer veel van zich heeft doen spreken, 't Kan verkeeren, zeide Breêro immers reeds.... Oorlog onwaarschijnlijk, De oorlog in China. De strijd aan de Ebro. Rechtsgelijkheid op den Balkan. Aan de Russisch-Mautsjoerijsche grens is opnieuw een coufllict uitge- tbank deed de Bataafsche Petro-braken, dat weer ee iide aandacht van de wereld vraagt. Zooals bekend hadden Russische troepen op 11 Juli een paar heuvels in het district Hoëntsjoeng, waar de grenzen van de Sovjet (Jnie, Mantsjoekwo en Korea elkaar raken, bezet. Oorspron kelijk bepaalden de Japanners zich tot protesten in Moskou, die overi gens zonder resultaat bleven, totdat nu het Kwantoengleger zelf de zaak in handen genomen schijnt te hebben, wat tot gevechten van voor grens incidenten ongebruikelijk formaat heelt geleid. In ieder geval staat wel vast, dat bij den strijd om het be twiste gebied van Tsjang Koefeng tanks en vliegtuigen zijn gebruikt. lu Moskou heeft men zich op het standpunt gesteld, dat de Sovjet troepen, toen zij een aantal heuvels aan de Russisch-Koreaansche grens bezetten volgens Tokio hebben zij deze onder druk van de Japansche militaire macht weer moeten verlaten, zich in het geheel niet aan een grensschending zouden hebben schul dig gemaakt, daar het bewuste punt tot het territorium van de Sovjet-Unie zou behooren. Moskou beroept zich daarbij op oude kaarlen, die door Tokio echler niet als echt worden erkend. De groote vraag is, of thans, nu de kanonnen hebben gesproken en de bommenwerpers hun gevaailijke last hebben laten vallen, een oorlog tusschen de Sovjet-Unie en Japan onvermijdelijk is. Uit de berichten, die uit Tokio en Moekou tot ons komen, is op te maken, dat dit geens zins het geval is. Aan geen van beide zijden schijnt de wensch aanwezig le zijn, het wegens een dergelijk incident tot een conflict te laten komen. Anderzijds zullen beide par tijen, echter in het bijzonder de Sovjet-Unie, er op het oogenbiilc meer dan ooit uit andere overwe gingen in het bijzonder die der binnenlandsche politiek belang bij hebben, de laatste gebeurtenisson zooveel mogelijk op te voeren, om daaruit munt voor de onvermoeid gevoerde oorlogsagitatie te slaan. Én inderdaad schijnt de Sovjet-agi tatie haar doel, namelijk de „mobi lisatie paraatheid" der bevolking op te voeren, bereikt te hebben. Op de in Rusland gebruikelijke manier heb ben talrijkearbeiders,sport- enandere organisaties hun regeering reeds verzocht, „den hondsdollen vijand op bolsjewistische wijze een lesje te mogen geven". Deze vijand heeft in Mantsjoekwo en Korea intusschen een leger van 500.000 goed uitge ruste manschappen liggen en dat weet men in Moskou zeer goed. Op een oorlog wil men het derhalve liever niet laten aankomen overigens ook in Tokio niet, wijl Japan in China reeds sterk gebonden is maar wel hebben de Russen er nog afge zien van binnenlandsche factoren belang bij aan de Mantsjoerijsche grenzen een gespannen toestand te handhaven, zulks n.i. ter ontlasting van China. Een verontrustende ma noeuvre der Sovjets aan de grens moet, aldus redeneert men niet ten onrechte in Moskou, de Japansche divisies in Mantsjoekwo binden en tenminste het zenden van troepen van het Kwantoengleger naar de Chineesche fronten verhinderen. Al is de kans op een Russisch-Japan- schen oorlog dan ook niet groot, zeker is wel, dat er van een vermin dering van de spanning tusschen de beide mogendheden geen sprake zal zijn. De laatste week heeft aan de Japansche legerleiding met de inname van Kioekiang het succes gebracht, waarom 14 dagen lang geworsteld werd. Werd opnieuw bewezen, dat Ghina's militaire kracht nog niet gebroken is, er bleek toch ook hier weer, dat de materieele superioritie van de Japansche troepen en de samenwerking van de drie deelen der weermacht den doorslag geven. Daarbij stond den Chineezen in het ten Zuiden van Kioekiang liggende Rojangmeer, dat vele malen grooter is dan het meer van Genève, een natuurlijke fronlhindernis ter be schikking, die het hun mogelijk maakte, hun troepen aan de Jangtse en bij Nantsjang te concentreeren. Dit heeft hun echter niet mogen haten en men moet er thans reke ning mede houden, dat de Japanners waarschijnlijk reeds in September Hankau zullen bereiken. Daarmede zal voor Japan de oorlog waarschijn lijk een voorloopig einde hebben gevonden, wijl men dan in het bezit is van alle belangrijke verkeerswegen en men aan een pacificatie van hel enorme veroverde gebied kan gaan denken. Het blijft echter de vraag, of een dergelijke taak volbracht kan «orden, wanneer het China aan gene zijde van de groote verkeerswegen verder een oorlogstoestand met den veroveraar in stand houd!. Het is nu meer dan een week geleden, dat in Spanje het republi- keinsche olfensiet aan de Ebro werd ingezet. Na den verrassenden op- marsch der eerste dagen heeft zich echter het front aldaar min of meer geconsolideerd en nu de rechtschen snel versterkingen van het front van Valencia hebben laten aanrukken, zijn de krachten er weer in even wicht. Maar een der doeleinden van het republikeinsche oltensief is ten minste verwezenlijkt, want de recbt- sche opmarsch naar Sagunto is ge heel tot staan gekomen. Tenslotte een verheugend bericht, dat van den Balkan tot ons komt. De landen van den Balkan-entenle hebben den ouden vijand Bulgarije, die door de vredesverdragen wel sterk was getrolïen, thans rechtsge lijkheid ook in militair opzicht ge schonken. Dit stemt temeer tot verheugenis, wijl deze tegemoetko mende houding van Zuid-Slavië, Roemenië en Griekenland mag wor den beschouwd als een rechtvaardige belooning voor een land, dat zich steeds aan de bepalingen van het vredesverdrag heeft gehouden. (Nadruk verboden) GEMEENTERAAD POORTVLIET, 2 Augustus 1938 Voorzitter en Secretaris de heer W. Dronkers. Aanwezig'alle leden. De Voorzitter opent de vergadering op de gebruikelijke wijze en het in het bijzonder welkom wethouder Van der Slikke, die wegens ernstige ziekte eenige vergaderingen niet heeft kunnen bijwonen Het doet ons alten genoegen dat Uw gezondheid het thans weer toelaat de vergadering bij te wonen en wij hopen dat U nog meerdere vergaderingen moogt bij wonen. Weth Van der Slikke dankt den Voorzitter voor de gesproken woorden De notulen van de vorige vergade ring worden gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken Een schrijven van de Rijksdienst der werklooslieidverzekering en ar beidsbemiddeling dat het normaal subsidie over 1937 bedraagt f 660.66, hiervan is reeds gestort f643,zoodat nog betaald moet worden f 17.66. Van dezelfde dienst dat de extra subsidie bedraagt over 1937 f526.02 Hiervan is reeds gestort f511, zoo - dat nog betaald moot worden f 15.02 Van dezelfde dienst dat het normaal subsidie over het 2e kwartaal 1938 bedraagt f295. Van het alg. armbestuur dat de borgstelling van den secretaris-ont vanger voor 5 jaar is aangegaan en dal deze duurt tot 17 Juli 1939, men ontvangt dan wel nader bericht wel besluit genomen wordt om dan aan te sluiten bij de fraude onderlinge. De voorzitter geeft wethouder van der Slikke die voorzitter is van het algemeen armbestuur in overweging toch zoo spoedig mogelijk een besluit te nemen, daar er geantwoord moet worden aan Ged. Staten of ook bij de fraude onderlinge het algemeen armbestuur zal betrokken worden. Wethouder van der Slikke zegt toe zoo spoedig mogelijk een vergadering te houden. Proces-verbaal van kasopname hij den gemeente-ontvanger. Van Ged. Staten goedkeuring raads besluit tot wijziging der begrooting voor 1937. Van de Rijksinspectie der werk verschaffing te Middelburg dat de steun regeling is verlengd tot 17 Juli 1938. De voorzitter zegt de vorige ver gadering was er verlenging gekregen tot 3 Juli, toen bleek echter dat er nog meer dan 20 werkloozen waren die kwamen stempelen en toen is er weer verlenging aangevraagd en dat is ook gekregen en na '17 Juli waren er geen werkloozen meerzoodat toen ue steunregeling geheel is stopgezet geworden. Van Ged. Staten dat de post op de begrooling voor 1938 voor steun te hoog wordt geacht en deze gebracht moet worden op f6100. De voorzitter zegt dat er een post staat van f7000. Deze moet nu volgens het schrijven van Ged. Staten in opdracht van den Min. van Soc. Zaken gebracht worden op fölOO. Spr. heeft het nagegaan en dan is het mogelijk daarmede toe te komen, zoodat burg. en weth. voorstellen wijziging in de begrooting aan te brengen. Nu dit toch moest gebeuren hebben burg. en weth. nog enkele posten voor te stellen en wel een post van f1200 voor steun aan kleine boeren. Er zijn er nog maar 4 die er van hebben getrokken, maar men weet niet of er niet meerdere zullen komen. Dan hadden burg. en weth. ge dacht hij het 40 jarig jubileum van H. M. de Koningin op 6 September, zooals dat bij verschillende blijde gebeurtenissen in het Kon. Huis heeft plaats gevonden om de schoolkinderen te tracleeren en de ondersteunden van de inrichtingen van weldadigheid een zeker bedrag uit te keeren. Nu washet voorstel om evenals de vorig maal uit te trekken f0 50 per leerling en f150 voor bedeeling. De heer Roogaart vraagt of liet de bedoeling is de kinderen een blijvend aandenken te geven. De voorzitter zou dit met de hoofden der scholen willen besprekeu. De heer Roogaart zag liever dat de raad dit bepaalde, omdat die ook de gelden voteert en dat dit dan aan de hoofden der scholen werd mede gedeeld. Een blijvend aandenken in de jeugd ontvangen wordt bewaard tot hoogen ouderdom en spr. is er dan ook voor zoo iets te doen. De heer Krijger wijst er op dat er een stamboom is uitgegeven en deze acid hij wel zeer geschikt om te geven. 11ij wil hier wel de aandacht van burg. en weth. op vestigen. De voorzitter vindt het goed, maar meent dat dan de som van f0.50per leerling wel wat klein zal zijn. Met alg. stemmen wordt besloten om voor de tractatie van kinderen en bedeeling van armen een bedrag le bepalen van totaal 1 300. Aangeboden wordt de gemeente rekening over 1937 in ontvang op f53779,53 en in uitgaaf op f 44111,13 alzoo een batig saldo van f9668,40 en van het alg. armbestuur in ont vang op f 18408,11 en in uitgaaf op f 12727,485, alzoo een batig saldo van f 5680,625. Beide rekeningen worden in handen gesteld van een commissie bestaande uit de heeren Krijger, de Graaff, Niemantsverdriet en Boogaart. Burg. en weth. stellen voor hel

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1938 | | pagina 1