a /^^fxer^„MIJNHARDTJES,, '1 ei 4i0< Bedacht heeft de grond aan te voeren voor het werk. De voorzitter antwoordt hierover gesproken te hebben met A 1>. Geluk en wel de grond van het le schor aan de Pluimpot. In het bedrag van de subsidie zit een zeer hoog loon bedrag en nu meent spr. dat Geluk een redelijke prijs vraagt. De gewone prijs is 35 cent per M3, maar Geluk vraagt 20 cl. per M3. De heer Dout slaat dit echter niet aan, want dat is allemaal geen zand. De heer op den Brouw verklaart er zich geheel tegen. Hij zou liever zien dat er zand werd aangevoerd op de hoop, en dat het dan verder op de plaats werd geschuierd. De heeren llage en Nelisse achtten het tiet beste het zand met scheepjes te doen aanvoeren en dan te laten verrijden. De voorzitter merkt op dat men in het oog moet houden dat het een werkverschalTingsohject is, dus dat dit is om de werkloozen zooveell mogelijk te laten verdienen, als men dal hu allemaal laat aanvoeren dan wordt het een gewoon aannemerswerk Spr. stelt echter voor om nogmaals met Geluk in onderhandeling te treden en te vragen voor een prijs van 10 cent per Al3. Met de stem van den heer op den Brouw tegen wordt dit goedgevonden. Ingekomen is verder een schrijven vaa Nelisse de vuilnisman betredende het aanschaffen van een paard voor de reiniginsdienst. De voorzitter zegt de vuilnisman heeft een nieuwe kar noodig, want de oude is totaal versleten en nu is er bij de verschillende ambachtslui prijs op gevraagd, maar tevens is bij spr. hel reeds lang in gedachten genomen plan naar voren gekomen om de reinigingsdienst eens goed op pooten te zetten. Het zal waarschijnlijk iets meedere kosten mee brengen, maar het brengt ook deze voordeelen dat de klachten die steeds komen weg blijven. Nu heeft Nelisse een voorstel gedaan en dat is dit. De gemeente zou het paard koopen en dat hij dan een wekelijksche vergoeding zou krijgen van f 3 voor voeding en onderhoud van het paard en tevens de bepaling er bij maken dat het niet anders gebruikt mag worden dan voor de gemeente. Spr. brengt ook naar voren de verschillende voordeelen die er aan verbonden zijn indien de gemeente raad hiertoe zou overgaan. Alle heeren vonden het voorstel prachtig, het zou inderdaad een oplossing zijn, maar de heer Nelisse betwijfeld ook of de gemeente werkman dit dan wel alleen af zou kunnen. Hetgeen echter door de heeren Bout en llage niet werd gelooid, omdat het dan veel vlugger zou gaan met een paard. De heer Langejan stelt voor dat Nelisse het paard zeil koopt en dat de gemeente hem daarvoor 14 per week betaalt. De heer Hage acht het beter zelf baas le blijven. Spr. geeft echter in overweging het aan te houden tot bij de behandeling van de nieuwe begrooting, het is zoo iets nieuws. L)e voorzitter antwoordt dat dit moei ijk gaat, want er moet beslist een nieuwe kar komen, het kan zoo niet langer. Na dat door verschillende heeren nog het voor en tegen was besproken wejal besloten het aan te houden tot volgende week en dat de voorzitter nog eens spreekt met Nelisse en dan een spoedvergadering bijeenroept om de zaak af te doen. De heer op den Brouw merkt echter nog op dat er beslist moet worden opgewezen dat het alleen is voor het straatvuil en geën andere dingen er bij halen. Van Ged. Staten is ingekomen een schrijven om alsnog de posten be- jrelfende de belastingen overeenkom stig de wenken die zijn gegeven, te wijzigen en anders zal de begrooting niet door hen worden goedgekeurd. De voorzitter brengt nogmaals naar voren hetgeen reeds is gebeurd en ook dat er deze week nog een com missie uit den raad bestaande uit de heeren Hage, Nelisse en Langejan en spr. zeil naar Ged. Staten zijn geweest, maar het resultaat is nihil. Spr. raadt dan ook aan alsnog op het besluit terug te komen, zoodat men verder kan werken daar reeds de helft van de begrootigsposten zijn gebruikt en wij dus niet verder kunnen. De heer Hage vindt het jammer dat de begrootingsposten reeds zoo ver gevoteerd zijn, maar aan wie de schuld? Wij zijn bij het college van Ged. Staten geweest, maar wij hadden beter thuis kunnen blijven, want het had niets geen waarde, want van hooger hand was het reeds in kannen en kruiken. Wij hebben met open vizier ge vochten, maar aan de andere kant is dit niet gedaan. De voorzitter heeft zelf verdedigd, maar wij hebben niet geweten hoe, dus was het strijden met een onzichtbare macht. Spr. is overtuigd dat het zoo kan en blijft dan ook bij zijn standpunt en zal niet zoo maar ja en amen zeggen, dan moeten Ged. Staten het maar doen. De heer Nelisse gaat volledig mee met het gesprokene van den heer llage. Wij zijn bij Ged. Staten niet veel wijzer geworden en deze men- schen werken alleen met de theorie maar niet nv t de practijk. De voor zitter heelt toch ook gezegd dat het dit jaar zou kunnen, maar nu werken die menschen alleen maar met de reserve en daar is vroeger nooit over gesproken. Dat moet dan ook de stok achter de deur zijn, nu, laten het verzoek van den Minister van Binn. Zaken om nu reeds over te gaan tot het invoeren van een ge- zinspersoonskaartenstelsel voor hel bevolkingsregister gunstig te beslissen, waartoe met alg. st. besloten wordt. Burg. en weth. slellen voor een wijziging van de begrooting voor 1937. De heer Bout merkt op dat het uurwerk een duur kind is geworden. De voorzitter antwoordt dat de post overschreden is, is gekomen door den aanleg van de electrische gelei ding, maar dat is thans zoo goed gedaan dal het afdoende is uitgevoerd. De heer Langejan zegt altijd tegen gestemd te hebben om het uurwerk te plaatsen en is ook tegen deze wijziging van de begrooting. Met de stem van den heer Lange jan tegen wordt het voorstel aange nomen. deze sloot uitgedaan zal worden en dan zullen tevens de buizen op kosten van de bewoners worden goedgelegd. De heer op den Brouw vraagt of er al een conferentie heeft plaats gehad met de onderwijzers. De voorzitter antwoordt dat deze heeft plaats gehad en men moet nu afwachten de bespreking met den Inspecteur. De heer Langejan wijst nogmaals op de mestvaalt bij Nelisse, kan daar nu eens niets aan gedaan worden want zoo kan dat toch niet blijven liggen ai is het dat men alvast begint een nieuwe heining er om te zeiten. De voorzitter zegt er is al dikwijls over gesproken, maar het is eigen dom van Nelisse en deze wil er geen afstand van doen, het zou alleen kunnen om die le onteigenen. De heer Langejan vraagt of er nog Let op den hartvorm. 12 stuks 50 ct. 2 st.*10 ct. ze die stok dan maar gebruiken. Het blijft toch hetzelfde of wij geregeld worden uit Middelburg of uit tien Haag. Spr. wil alleen dit nog op merken dat zulke dingen de ver standhouding niet bevorderen inden raad. De heer Langejan zegt ook niets wijzer geworden te zijn alleen dat wij om de tuin zijn geleid voor 100D/o. Spr. spijt het ook dat de verstand houding daardoor anders is gewor den. Het spijt spr. echter ook dat hij het standpunt van de heeren Hage en Nelisse niet kan blijven deelen en hij zal een draai nemen al is het niet van harte. De heer Hage meent dat er van geen verwijdering sprake is, want het is geen persoonlijk iets. De heer Langejan vindt het niet prettig meer en wat de heer Hage gezegd heeft kan hij voor 100 onderstreepen. Wij hebben het on derspit moeten delven en nu ziet spr. er geen nut meer in tegen te blijven. Spr. zou met den heer Hage mee blijven gaan als hij maar een lichtpunt zag. Ik vind het roekeloos heid om ons nog naar Middelburg te laten komen, terwijl de zaak reeds voor elkaar was. Dus de burgemeester zegeviert thans en wij zijn aan lager wal. De heer Bout vindt het zeer on democratisch dat er zoo wordt ge handeld, dat de meerderheid een voorstel niet wint. Hij ivas ook zelf tegenstander en blijft dit. Wethouder Quakkelaar zegt zijn meening gezegd te hebben in de wethoudersvergadering en spr. houdt zich aan zijn standpunt. De voorzitter antwoordt de heer Hage dat er niet gevochten moest worden tegen een duistere macht, want hetgeen hij ter verdediging heeft aangevoerd heeft hij ook herhaalde malen in den raad gezegd. Het waren zakelijke bezwaren en dat heelt men ook kunnen hooien bij Ged. Staten want daar is ook niets nieuws gezegd. Dus wat betreft het spreken over duistere macht dat is nietwaar.Spr. ziet ook niet in waarom de verstandhouding tusschen u als raadsleden en mij als voorzitter daar onder zou moeten lijden. De heer Nelisse meent dal als de voorzitter de zaken ruimer had toe gelicht het anders had geloopen. De voorzitter antwoordt een ruime toelichting te hebben gegeven. Het is hier een zakelijk meeningsverschil en dat mag spr. naar voren brengen dat is zijn goed recht. Spr. erkent ook gezegd te hebben dat het voor dit jaar zou kunnen, maar voor het volgend jaar kan het niet meer. Het is mijn bedoeling niet geweest te zegevieren, want persoon lijk kan het mij niet schelen, maar men moet inzien dat het een gemeen te belang is. De heer Hage merkt nog op, dat er nooit gesproken is over een reserve en toen er over werd geschreven is de voorzitter daar ook over begonnen. De voorzitter antwoordt dat daar al eerder was opgewezen maar dat ging toen niet en spr. kan dit wel zeggen al had hij er niet over ge schreven dan was de begrooting toch niet goedgekeurd. Spr. raadt dan ten- slot nogmaals aan aan het verzoek van Ged. Staten te voldoen dan voorkomt men veel moeilijkheden. De heer Hage zou dit doen als er een minderheid was geweest, maar nu ook de wethouders er van over tuigt zijn dat het zoo kan zal hij zijn stem er niet aangeven. Daar de stemmen thans staken doordat de heeren Bout, Op den Brouw en Langejan er voor zijn en de heeren Nelisse, Quakkelaar en Hage er tegen, wordt dit aangehouden tot een volgende vergadering. Burg. en weth. stellen voor om op Ken wijziging van de begrooting van het woningbedrijf voor 1937 wordt met alg. st. goedgevonden. Burg. en weth. stellen voor vast te stellen een verordening heffing en invordering begrafenisrechten. De voorzitter merkt op dat wat betreft het gebruiken van het kleed dit niet in de verordening is gere geld omdat dit gewoonte is dat de grafdelver dit doet en daarvoor f'1 ontvangt. De heer Op den Brouw verklaart zich tegen de verordening, maar brengt naar voren waarom afgeweken is van het begraven in de rij, terwijl de voorzitter toch toegezegd heeft dit niet meer te zullen doen en het toen heeft geschoven op wethouder Quakkelaar. De voorzitter antwoordt dat dit een buitengewoon geval is, de plaats die nu is gevraagd was practisch onverkoopbaar. De heer Langejan acht dit ook niet goed, dat voor den een wel wordt afgeweken en voor den ander niet. Hierover ontstaat een heele dis cussie tusschen dan voorzitter en de heeren op den Brouw en Langejan, waarbij de voorzitter ten slotte er op wijst dat thans in de verordening is opgenomen om steeds in de rij te begraven. De heer Bout brengt vooral naar voren dat deze verordening weer een meerdere belasting op de menschen leSt en is er dan ook tegen. Hij klaagt er ook over dat de begraaf plaats er zoo slordig bij lijt en bet lijkt tegenwoordig wel een uitdragers winkel, nu ieder daar gras kan halen. De heer Langejan zegt reeds in de vergadering van 21 Dec. 1937 zich er tegen verklaard te hebben cn is er nog tegen. De kosten worden hooger en zijn reeds hoog genoeg. De voorzitter antwoordt dat de kosten hier niet hoog zijn. Zij zijn weinig ais men op andere plaatsen ziet Ook wat betreft het gezegde van den heer Bout. De begraafplaats ligt er niet slecht bij. U bent dan niet op de hoogte. Dat het thans met het gras zoo wordt gedaan, dat is ge komen omdat dit het vorig jaar f 70 heeft gekost Het voorstel in stemming gebracht wordt verworpen met 2 tegen 4 st. Vóór de heeren Nelisse en Hage. Aangeboden wordt de gemeente rekening over 1937 in ontvang op f 102387,77 en in uitgaaf op f 100415,18 alzoo een batig saldo van f 1972,59 voor den gewonen dienst en den kapitaaldienstin ontvang op f6554,90 en in uitgaaf op f0300,48, alzoo een batig slot van f254,42. Het woning bedrijf in baten en laslen op f9701,14 en den kapitaaldienst op f 10192,04, van het weezenarmbestuur in ontvang op f 11214,145 en in uitgaaf op fU149,026 alzoo een batig slot van f65,12. De voorzitter deelt medederaads leden wel nader bericht le zullen zenden om deze na te zien. Bij de rondvraag wijst de heer Bout op een woning waarvan de topgevel steeds meer gaat overhellen zoodat er instortingsgevaar beslaat. De voorzitter zal een onderzoek instellen. De heer Bout wijst ook op de rioleering Achterbosch, die is nog niet in orde. De voorzitter zegt dat pas deze buizen doorgestoken zijn geworden en hoe komt het nu dat daar oude zakken en papier wordt uitgehaald De heer Langejan merkt op dat er nu schot in het water zit, maar het zit hoofdzakelijk in de buizen bij wed. Koopman, dié zijn zonder toe zicht gelegd en dat is niet goed ge beurd. De voorzitter zegt dat in het najaar geen bericht is gekomen over het monument op de markt. De voorzitter antwoordt dat nog geen bericht is ingekomen. De heer Langejan vraagt of er nu de hand aan gehouden zal worden om in de rij te begraven. De voorzitter zegt de verordening is nu verworpen dus dit kan er niet in worden opgenomen. De heer Bout merkt op dat het toch in de politieverordening staat. De voorzitter antwoordt dat daar niets van instaat. De heer Langejan stelt voor dit toch vast te leggen. De voorzitter antwoordt dat er dan een nieuwe verordening zal moeten komen en dit kan ook niet want de kaart van de begraafplaats is niet in orde en dit moet eerst gebeuren, maar dit is een groot werk. De heer Langejan vraagt of de voorzitter dan wil belooven daar de hand aan te houden. De voorzitter belooft dit. Hierna sluiting. RECHTZAKEN. KANTONGERECHT BERGEN OP ZOOM Zitling van Donderdag 28 Juli 1938. Aardappelland niet bespoten. F. S. te St. Annaland was verba- liseerd omdat hij als gebruiker van een perceel grond waarop aardappe len werden gepoot, dit niet had bespoten met loodarsenaat, waartoe hem tot 7 Juli de gelegenheid was geboden. Van den burgemeester had hij naar aanleiding van de bestrijding van den Coloradokever hieromtrent een aanschrijving gekregen en ge wezen op den plicht om zijn aard appelland te bespuiten. Verdachte had daartegen gemoeds bezwaren aangevoerd en hij was weigerachtig gebleven, waarom van gemeentewege de bespuiting had plaats gehad, waarvoor hem de on kosten,zijnde f 2.76 in rekening waren gebracht, hetgeen hij echter niet betaald had. Welke zijn uw gemoedsbezwaren .werd verdachte gevraagd. Hij deelde mee er bezwaar tegen te hebben voorbehoedsmiddelen te gebruiken. Als het de portemonnaie betreft worden dergelijke gemoedsbezwaren wel op zij gezel, meende de kanton rechter, wanneer je steun kunt krijgen, zul je die toch wel accep teeren. Ik heb er de papieren voorgehad, maar ik heb ze weggegooid, deelt verdachte mee. Dan hebt u zeker geen recht op steun, vraagt de kantonrechter. Ik heb gerst gehad in den tijd dat daarvoor steun werd gegeven, maar ik heb de steun niet gehaald. Denkt u dat ik dat geloof, vraagt de kantonrechter. Dat moet meneer zelf weten, zegt verdachte, daarvoor kom ik niet hier. De ambtenaar van het O. M wijst op het groote gevaar van den colo radokever en op de noodzakelijkheid van bestrijding. Het heeft hem wel gefrappeerd dat in het kanton Bergen op Zoom niet minder d in tachtig processen wegens nalatigheid in de bestrijding, zijn moeten worden op gemaakt. Van het eiland Tholen had hij wel verwacht dat er gemoedsbe zwaren zouden komen, het eenige waar men daar geen gemoedsbezwa ren tegen heeft is het lichtbakstroopen en het afleggen van valsche verkla ringen. Als men over gemoedsbezwaren oordeelt waagt men zich zeker op glad ijs, maar wanneer hij in deze zaak eenigen twijfel heeft gehad is hij wel gesteund door de Burge meesters van het eiland Tholen die hem hebben opgebeld en gevr deze zaken spoedig en zoo krai mogelijk aan te brengen omdat hunne gemeenten verschillende zetslieden waren. De zaak ach zeer ernstig en hij eischt da; f 60 subs. 30 dagen. De kantonrechter vraagt dan maals naar den aard der genu bezwaren waarop verdachte ze. Gods woord het hem verbied kantonrechter vindt dit zeker het geval en vraagt verdachte eens een bijbeltekst aan te welke daarop slaat.. Verdachte zegt op zijn land van den coloradokever geziei hebben en bespuiting was dus hem een voorbehoedsmiddel, het gebruiken waarvan zijn bezv gaan. De uitspraak luidde daarop subs. 20 dagen. Zekere G. de B. eveneens uil Annaland die ook gemoedsbez aanvoerdde en een zeer nalsla houding aannam werd veroon tot f 60 subs. 30 dagen. A. P. uit Oud Vosmeer die be\ de dat het een verzuim was niet de bezwaren had van zijn gangers, werd niettemin veroon tot f 40 subs. 10 dagen, v. D. uit Oud Vosmeer d toen het ernst ging worden dal moest gebeuren en bespuiting eindelijk had toegelaten kwar met f 30 subs 10 dagen af. P. J. uit Oud Vosmeer had land wel laten spuiten, maar hofje niet waar daarin tussche aardappelen groenten stonden had er tenslotte de aardapi uitgegooid. Hij werd tot f 20 subs. 10 d veroordeeld. PUBLICATIEN De BURGEMEESTER van Tl zal op Zaterdag den 0 Aug des middags te 12 uur, ten Gemei huize aldaar 10 EEN HOOP COMPOST publiek verkoopen. Inlichtingen bij bouwmeester. den Gemei -d Ondernemersovereenkomst lederbi Bij beschikking van Zijne lentie den Minister van Econom Zaken is de ondernemersove komst tot verbetering der toesta in het lederbedrijf algemeen ve dend verklaard. Een afschrift de Kamer van Koophandel ei brieken te Breda ter inzage. THOLEN, 29 Juli 1938. b; Op verzoek van den meester werd Woensdagavond leiding van Pastoor J. C. de een bijeenkomst gehouden leiders van hen die zich m< jeugd bezighouden, teneinde vaardigden aan te wijzen voo huldiging van II.M. de Koning 6 September a.s. op den Dam. Er waren slechts 4 vereenigi aanwezig t.w.„Olympia", Thoo zangvereeniging, Chr. Jongeling eeniging en St Jozefsgezellen, vaardigt een lid af die des moi uit handen van den burgemeesi Stadsvlag ontvangt, die meegen wordt naar Amsterdam en vai !er nadat ze door den burgemeester3! hoofdstad van een wimpel is zien, weder naar Tholen terug gebracht. Mej. Bea Haayer alhier sla te Bergen op Zoom voor einddip Huishoudschool. Uitslag van de Wedvluchl Kath. VVavre afstand 52 Km. g< den door P.V. Luchlposf Th Gelost 8 uur aankomst eerste 8.57.50 uur. Aankomst laatste 11.57.27 de prijzen werden als behaald P. L. v. Beers 1 8. M. Schot J. Deurloo 3 7. G. Soomers6 14 B. W. Schot 9 10 11 12 13 1 A. J. Rijnberg eerste overduif. Bij beschikking van den mii van Financiën dat 25 dezer is ingang van 10 Augustus aan den L. Cornel^sse opziener der Vissc politie op' de Zeeuwsche stroo eervol ontslag verleend. Bij kon. besluit is benoem gezworene van het Waterschap S nisse de heer L. C. Potappi Stavenisse. it te er oo: rir en >U( )er

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1938 | | pagina 2