I ARIN OPGENOMEN OE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT p-r in; NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN STIL dag 22 Juli 1938. No. 29 Zes en vijftigste jaargang de kolonisatie Nieuw-Guinea goede vulpen m-m U kookt Electrisch voor Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL INTERC. 16 - POSTREK. 1043 van PRACTISCH GESCHENK a J. M. C. Pot Tholen CRÉME De technief staat nle Geen speciale pannen meer Vraagt onze nleuioe prijs courant aan liio installateur N.V. P.Z.E.M. 0iT\fcy THOOLSCHE COURANT id verschijnt eiken Prijs per kwartaal met Geïllustreerd sblad 1,375, franco )st f 1,65 15 ct. os ten. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 176 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bi] abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. 9(1 n het begin van het jaar door nister aangekondigde stichting n maatschappij tot ontsluiting ploitatie van Nieuw-Guinea, n praktisch alle groote Neder- en Nederlandscb-Indische emingen deelnemen, isonlangs it geworden. Met 2,5 millioen kapitaal is het vermogen van .Nederlandsche maatschappij (■lieuw-Guinea geenszins over- Jend, wel echter de kapitaal- van de '15 oprichters. Daar r uit de woorden van den ir van Koloniën duidelijk de regeering bij de onder- is geïnteresseerd, kan men met recht do conclusie trek- at ons land thans met energie (sluiting van N. Guinea ter vil nemen. w-Guinea is tot nog toe min r het stiefkind van ons kolo- bestuur geweest. Gelegen ter- an de gebruikelijke zeewegen, ergzaatn, met natuurschalten te rijk gezegend en bovendien woond door een weinig vrien- bevolking, oefent het land ans nog weinig aantrekkings- uit op kapitaal, dat op een en rijke winst speculeert, zijn verslag over de ontsluiting Guinea, dat de toenmalige 1. Golijn, onze tegenwoordige er-president, in 1007 aan den aligen gouverneur-generaal van uitgebracht heelt, was de e van het eiland bijna uitslui- van zuiver kapitalistische ge- lunteu uit beoordeeld. De nati- ontsluiting zelf was slechts rstechnisch gezien, waarbij de he activiteit op de andere helft iet eiland de aansporing was. Ie Duitschers na den Wereld hun deel van N. Guinea en opgeven, verdween ook de en belangstelling voor het on- itieve gebied. Het kapitaal had van het begin af aan weinig riftig getoond en de regeering itreerde zich er op, eerst eens r centraal liggende beztttingen nieuwe gezichtspunten tecon- :ren. N. Guinea werd het Eldo- 'oor op avontuur beluste reizi- n jagers op paradijsvogels, prikkel, het eiland onder een nen nieuw gezichtspunt te zien, igenlijk uit van den Hertog ecklenburg. Hij wilde in 1923 :el van N. Guinea voor kolo- doeleinden pachten. Zijn plan te echter. Sindsdien heeft het aan sociale beteekenis ge in. Op Java vormden zich ver eggen, die voor hun leden olonisatiemogelijkheden wilden Jen. Hieraan namen vooral de luropeesche kringen deel. De stond aanvankelijk koel tegen- e( leze plannen. De vereenigingen )als de „Vereeniging Koloni- Nieuw-Goinea en de „Stichting lafcratie en Kolonisatie N. Guinea" ancierden uit eigen behoeftige len de eerste nederzettingen e Noordkust, met de namen tidia, Cransbari, enz. hetoogenblik verluidt, dat deze n geslaagd n is een o c h t b ij plaatsen van het begin af aan de zorgenkinderen van de autoriteiten zijn geweest. Wanneer men evenwel bedenkt, met welke ontoereikende middelen deze naar land hongerende menschen in het oerwoud trekken, is dat niet te verwonderen. De laatste berichten zeggen nu, dat hun neder zettingen weer zullen worden opge heven. De kolonisatieraad, een in 1927 door de regeering in het leven ge roepen raadgevende instantie voor alle kolonisatievraagslukken, heeft zich tegen hun voortbestaan uitge- een weldaad voor Uw huid sproken, waarbij evenwel de vraag, om Nieuw Guinea als Europeesch kolonisatiegebied moet worden opge geven, naar in het verslag wordt verklaard, nog niet beslist is. Onze regeering en die van Neder - landsch-Indië zijn tegen Europeesche kolonisatie van Nieuw Guinea. Beide regeeringen staan op het standpunt, dat het klimaat van het eiland daar voor niet geschikt is. Zij zijn wel bereid, aan verschillende onderne mingen de ontsluiting van N. Guinea, met het doel goud en petroleum op te sporen en bepaalde gewassen te verbouwen, toe te vertrouwen, maar hebben tot nog toe niet het plan geopperd, de kolonisatieverhoudingen in de nog niet geëxploreerde gebieden grondig te onderzoeken en met een troep deskundigen koloniale pioniers een ernstige poging te laten onder nemen. Zooals bekend zijn tegen deze houding van de regeeringen zoowel in Nederland als in Indië nogal wat stemmen opgegaan. Deze willen N. Guinea in de eerste plaats zien als een reusachtige landreserve voor het steeds dringender wordende vraag stuk der overbevolking zoowel in Nederland als ook op Java. „Wij kunnen het niet langer toe staan", schreef einde Juni het „Alg. Indisch Dagblad" waarschuwend, „de kolonisatie van Nieuw Guinea aan goedwillende vereenigingen over te laten". Inderdaad zijn Nederland en Java voor hun bevolking te klein geworden en derhalve ware het aan bevelenswaardig eens een grondig onderzoek in te stellen naar Nieuw- Guinea, waar wellicht nog werk en brood te vinden zouden zijn. (Nadruk verboden) Concours hippique en Leger- dag. Int. Aardrijkskundig Congres. Luchtvaart en emigratie. Bij twee gelegenheden namen deze week de Prins en Prinses weer aan belangrijke openbare gebeurtenissen deel. Den eersten dag der week werd het groote internationale Concours Hippique te Amsterdam door de hooge bewoners van Soestdijk met hun tegenwoordigheid vereerd, waar bij het voor den Prins ongetwijfeld wel een voldoening geweest moet zijn, zijn voormaligen landgenoot, Oberstleutnant Von Arnin, den eere- palm in den landenwedstrijd te zien wegdragen. De tweede openbare gebeurtenis, waarbij Prins Bernhard van zijn belangstelling en medeleven blijk gaf, was de Legerdag, welke Woensdag in het Olympisch Stadion te Amster dam werd gehouden en die hij even eens met zijn tegenwoordigheid op luisterde. De - achter ons liggende verslag periode bracht tevens weer een be langrijk congres in ons land. Maan dagmiddag te twee uur werd in de groote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam het Internationaal Aardrijkskundig Congres, dat van 1828 Juli zal duren, onder voor zitterschap van prof. dr. J. P. Klei weg de Zwaan, plechtig geopend. Tal van gemeentelijke autoriteiten, alsmede verscheidene leden der regeering en van het diplomatieke korps waren bij de opening van dit belangrijke congres aanwezig, voor welke plechtigheid ook Hare Majesteit de Koningin zich had doen vertegen woordigen. Het eerste internationale congres van dezen aard werd in 1879 te Antwerpen gehouden. Op dit congres en ook nog op de meeste der volgende, voor den we reldoorlog gehouden, hield men zich vooial bezig met ontdekkingsreizen, doch sedert 1925 is dit onderwerp geheel op den achtergrond geraakt, hetgeen verklaarbaar is, als men bedenkt, dat het aardoppervlak thans vrijwel bekend is. Waarvoor men zich op de inter nationale aardrijkskundige congressen der laatste jaren dan ook meer in teresseert, is de vraag, welk gebruik wij van de ons thans bekende opper vlakte maken, welken invloed de verschillende geografische factoren op het menschenras uitoefenen en hoe zich de bewoning der aarde ontwikkelt. Deze veranderde belangstelling is oorzaak, dat op het jongste aardrijks kundige congres te Amsterdam secties zijn te vinden voor volkengeografie, voor economische geografie en voor koloniale geografie. De geest, die de te Amsterdam vergaderende congres sisten uit alle landen der wereld bezielt, is dan ook niet meer een geest van stoutmoedige ontdekkings reizigers, die de resultaten van hun of andere tochten of de plannen voor nieuwe ondernemingen met elkander uitwisselen, doch veeleer een geest van ernstige, nauwgezette mannen der wetenschap, die, zooals de voor zitter van het executief comité van de Union Géographique International Sir Charles Close uit Engeland, het op treffende wijze onder woorden bracht, willen „samenwerken, om het beste gebruik te maken van ons erfdeel, opdat wij dit groote erfdeel verder onbeschadigd, zelfs verbeterd aan onze nakomelingen kunnen over dragen". Voor ons land voerden op deze openingszitting het woord prof. dr. Slotemaker de Bruine, die de gewel dige vooruitgang deraardrijkskundige wetenschap sedert de klassieke Oud heid in herrintiering bracht en de congresvoorzitter, prof. dr. J. P. Kleiweg de Zwaan, die een korte opsomming gaf van het vele interes sante, dat de congressisten op geo grafisch gebied in ons land te zien zullen krijgen. Op een bijeenkomst van den Neder- landschen Journalistenkring heeft de directeur van de K.L.M de heer A. Plesman, een zeer belangwekkend onderwerp aangesneden, dat in de toekomst nog stellig de aandacht zal vragen. In verband met het jongste bezoek van de Australische ministers aan ons land en de plannen van onze regeering, om in samenwerking met Australië de emigratie van Nederlan ders naar dit werelddeel te organi- seeren, heeft de heer Plesman zijn gedachten laten gaan over de rol, die de Nederlandsche luchtvaart daarbij zou kunnen spelen. De heer Plesman acht het emigratie vraagstuk een der grootste problemen, die ons thans bezighouden en hij is van meening, dat Nederland zich terdege behoort voor te bereiden, wanneer straks de emigratie in den algemeensteu zin zal worden doorgevoerd. Voor het Een financieel bezwas vormde tot voor kort nog de vrij hooge aanschaf- fingskosten van speciale pannen. Ook dit is thans ondervangen. Onze kook- apparaten kunnen Ihans worden geleverd met de modernste ringkook* platen, waarop U ook uw eigen pannen kunt gebruiken, mits deze een tamelijk vlakken bodem bezitten. Dit geeft een belangrijke besparing bij aanschaffing.Slechtsvoor het koken van groote hoeveelheden stamppot of melkspijzen bevelen wij U aan een pan met dikken bodem te nemen. 3 pers. f3.- maand 5 pers. f4.-/ maand 7 pers. f5 - maand lOpers.f 6.- maand GEPLAATST 1638 Jan. '38 i 10 Febr. 18 Maart m. 17 April i 11 Mol I I j 55 Juni, i i i 45 Invoering ringkookplaten 'f weeplaats Comloor No. 25 a contant. f 25.- of 20 termijnen ad f 1.35 Orieplaats Fornuis No. 13 a contantI 90.- of 20 termijnen ad f 5.- Ringi kookplaten f 1.50 extra per stuk overbrengen van landverhuizersnaar een nieuw vaderland, zou het vlieg tuig volgens hem uitstekende dien sten kunnen bewijzen, omdat het groote afstanden tusschen ver afge legen en geisoleerde streken, welke vooral in Australië zooveel voorkomen, op snelle en doelmatige wijze kan overbruggen. De heer Plesman meent, dat Nederland in de toekomstige, internationale behandeling van het emigratievraagsluk een leidende rol zal kunnen spelen. Over enkele jaren zoo stelt hij zich voor zou een wereldcongres ter behande ling van dit vraagstuk bijeengeroepen moeten worden, dat alle krachten en alle middelen zou moeten besteden aan de emigratie, teneinde alle gedachten aan oorlog uit te bannen en in hecht, internationaal verband te werken aan een betere verdeeling van de volkeren over de ons toege meten aaroppervlakte, die plaats biedt voor 8000 millioen menschen, terwijl er op het oogenblik slechts 2000 millioen op wonen. Koninklijk bezoek aan Parijs. Verhouding JapanRusland. Sudetenduitsch memorandum. Den eersten dag is het bezoek van het Engelsche Koningspaar aan Parijs een ware triomf geweest. Men zou verkeerd doen te meenen, dat het hier een bezoek zonder meer geld. In ieder geval dient men het te zien tegen een politieken achter grond, het is meer dan het symbool van de goede verstandhouding van Engeland en Frankrijk De enorme ovaties en het feit, dat zich absoluut geen incidenten voordeden, kan men beschouwen als de uitdrukking van het Fransche volk, dat het, het eens is met het beleid van zijn regeering. De band, die Frankrijk en Engeland politiek bindt, moet al bijzonder hecht zijn, dat men overging tot een dergelijke uitdrukkelijke manifestatie. Nu is men ertoe overgegaan op de lading, die wel algemeen bekend was, ook nog ter nadere aanduiding de vlag te plaatsen. Het Fransche volk, hoezeer anders ook gesteld op grootsch vertoon en het zien van vorstelijke personen, beschouwt deze openlijke vriendschap als een waarborg voor den vrede in Europa, want een ver storing daarvan zou algemeen gevoeld worden als een groote ramp. Men slaat er thans wel iels anders voor dan in 1914, toen ondanks alle vriendschappelijke verklaringen aller minst vast stond welke houding Engeland zou aannemen in een even tueel Fransch-Duitsch conflict. Thans staan de zaken gunstiger. Nu zoowel de Spaansche als de Tsjechoslo- waaksche kwestie Europa's vrede bedreigt, weet men volkomen te kunnen rekenen op Engeland. Het is niet zoozeer een bijeenkomst van twee staatshoofden, die iets met elkaar komen bespreken. Daarvoor zal weinig tijd zijn tijdens een zoo druk bezet programma. Evenwel de minister van Buiten- landsche Zaken vergezelt den Kuning, men kan niet weten waartoe. Russische troepen hebben den heuvel Tsjangkoefdeng bezet, tenge volge waarvan de spanning te Tokio aanmerkelijk is toegenomen. Voor het gebouw der Russische ambassade is het zelfs tot een demon stralie gekomen van de extreem nationalisten. In den ministerraad, onder Voor zitterschap van minister-president Konojeis het Mandsjoekwosche grens incident besproken De Russen hebben geweigerd hun troepen terug te trekken van den heuvel. Hoewel de toestand uiterst kritiek is, gelooft men in Japansche kringen toch niet, dat Slalin tot een militair experiment zou overgaan, dat voor zijn land onder de gegeven omstandigheden, bedenkelijke ge volgen zou kunnen hebben. Volgens een vooraanstaand Japansche blad zou Rusland Japan botweg uitgedaagd hebben, in de veronderstelling, dat het land door den oorlog met China

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1938 | | pagina 1