AARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT UW NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN dag 3 Juni 1938. No. 22 Vijf en vijftigste jaargang jekend gebied in Indië onderzocht Elke poetsing met Jvorol (volgens nieuw recept) is een ware mondwassching oorw ENS7 CENT 1. C IS B Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 Hal - Ti THOOLSCHE COURANT ad verschijnt eiken g. Prijs per kwartaal met Geïllustreerd sblad 1,375, franco öst ƒ1,65 -f 15 ct. "kt aa tosten. ritten N OP letour Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 176 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. in per v.v. n per mand clen o orden litend *9- >ngen ookvl tuut jtspel ch 1 Jagel: rkeni eescl man, 14. - er dagen is Dr. Niggemeier van hem geleide expeditie naar olukken met een rijken buit ekeerd. Het verzamelde mate- wordt thans onderzocht in het voor Ivultuurmorfologie" ankfort. De eilanden Ceram en -Guinea zijn hiermee voor de eerlijl maal systematisch en weten- ipelijk onderzocht. Vele duizen- 'otografische opnamen geven ons aeeld van de gedeeltelijk onbe- volksstammen. het westelijk deel van Ceram ibben bestudeerd, begaf dr. Nig- ier zich per schip naar Nieuw- ea en vond daar tot zijn groole izing een plaatsje Babo, dat zelfs nieuwste kaarten niet is aan- ven, ondanks het feit, dat daar enteel reeds een groote Euro- :he nederzetting is. De huizen ten er als paddenstoelen uit den en de reden hiervan is, dat gs een rijke oliebron ter plaatse tdekt.Oliemaatschappijen hebben terstond van concessies verze en zoo kan deze thans nog l.uiil en Vi week ve imaa 'g g< op L'W ikende plaats wellicht reeds bin en. aan nslu een jaar een belangrijke olie- in vf'°P°o1 zijn. In het bijzonder om- t de zeden en gewoonten van de emsche bevolking wist dr. Nigge- r met zijn medewerker dr. Roder wat nieuwe gegevens te verza n. Hij heeft onvervalschle resten de oude Papoeacultuur gevonden, kon dr. Ni gemeier vaststellen, in de vertellingen der Papoea's de verki sle| ij is ceti "doo hte, erkt vijls een paard voorkomt, hoewel nooit een paard hebben gezien. Papoeaman kan slechts huwen, meer hij een bruidsgeschenk heeft, r blijken invloeden uit China aan- ig te zijn, want als bruidsgeschenk dt steeds een Chineesch bord of klein bronzen kanon gebruikt, eheel onbekend was tot nog toe dooden-cultus der Papoea's, die op den huidigen dag bewaard is Jeven. Wanneer een Papoea is torven, wordt een uitgeholde plank onder het lijk gelegd, dat het fd juist in de uitholling komt te oea's een Chineesch bord. Zoo rdt de doode voorloopig bijgezet, hoogstens een jaar, wanneer het is vergaan, wordt het weer op gaven. Het hoofd, dat nu op het d is gevallen, wordt naar het idenhuis gebracht en dan begint leest, dat maanden kan duren vaak zoo uitgelaten vormen aan- emt, dat de Nederlandsche regee- moet ingrijpen. [be Papoea's leven van koolvruchten bananen. Gejaagd wordt er in ofdzaak slechts op het wilde zwijn. verhandelen muskaatnoten en mma, een waardevolle harssoort, rst toonden zij zich tegenover de litsche geleerden zeer wantrouwend, iar nadat dezen door het overhan- Jen van eenige geschenken blijk idden gegeven van hua goede be ulingen, werden zij al spoedig goede lenden. Van Nieuw-Guinea keerde de expe- tie weer terug naar het eiland Ceram nu het oostelijk deel te bestu- eren. Daartoe begaf dr. Niggemeier ch, vergezeld van een tolk endra- ir, naar het binnenland aan de laroebaai en het stroomgebied van Robot. Hier woont de stam der ost-Alfoeren. De hypotheses, welke en omtrent deze bevolking bad 'gesteld, bleken alle onjuist. Met 'issionariseen zijn de Alloeren nog ooit in aanraking geweest en der- alve nog vols'agen heidenen. Overi- ens vindt men nog slechts web ig 'ost-Alfoeren in het binnenland, oodat dr. Niggemeier zich vaak Qoeilijke marschen moest getroosten 192 rla coff SU! om hen te bereiken. Zij zijn zeer schuw en toen Dr. Niggemeier plot seling voor hen opdook, beefden zij van angst! Meestal leven zij in groe pen van 30 tot 40 personen in een gemeenschappelijk huis. De mannen gaan eenmaal per jaar naar de kust om met sagokloppen of ander werk drie gulden te verdienen, die zij als belasting moeten opbrengen. Hebben zij dezen plicht vervuld, dan keeren zij zoo snel mogelijk terug naar de wouden, waar zij rustig en onbe kommerd leven. In tegenstellling met de West- Alfoeren. vindt men onder hengeen Fransche en Duitsche recherche met kracht voortgezet, hetgeen mogelijk is gemaakt, doordat onze regeering voor de opsporingen buiten onze grenzen een groot bedrag beschikbaar heeft gesteld. Het is te hopen, dat de dader, wiens signalement men nog heeft kunnen samenstellen, door krachtige samenwerking der inter nationale recherchediensten gevat zal kunnen worden,ofschoon de kans hierop natuurlijk niet al te groot is, daar de dader op zijn beurt een der machtigste geheime politie-organi- saties, de Gepeoe, achter zich heeft. zijn in den laalsten lijd onderhan delingen gevoerd over de regeling van het economisch verkeer met het vroegere Oostenrijk. Deze onder handelingen hebben thans hun beslag gekregen in een accoord, waarbij het Duitsch-Nederlandsche claring- verdrag van 18 December 1937 met ingang van 1 Juni op het verkeer tusschen tusschen Oostenrijk en Nederland van toepassing is gemaakt. De kwesties van het kapitaalverkeer de zoogenoemde transferregeling, zullen nader worden besproken. Nadruk verboden lijkschen omgang." Het staat thans vast, dat de volks groepen in Tsjecho Slowakye de autonomie zullen verkrijgen. Praag heeft dit aangekondigd en er blijft nog slechts te hopen, dat het uit den aard van de zaak ingewikkelde voorbereidende werk spoedig voltooid moge zijn. Eerst wanneer het defi nitieve project van de regeering te Praag bekend zal zijn, zal het mogelijk worden, den toestand duidelijker te overzien. Terwijl de spanning in Midden- Europa wat afgenomen is, wordt de wereld, die tegenwoordig weinig rust De wetenschap staat niet stil. De nieuwste vinding is in deze tandpasta toegepast, waardoor de tanden prachtig wit worden en de mond bijzonder frisch 16 47356 Tube 60 en 40 cent koppensnellers. De Alfoeren zijn aan hangers van het Sjamanisme, dat bij hen op een bijzondere wijze ontwik keld is. De sjamaan of medicijnman kan een geest dwingen om hem b.v. te helpen en ziekte te genezen. Is een Altoer ziek, dan wordt een medi cijnman geroepen. Op een reusach tigen trommel wordt zoo lang ge slagen, totdat de medicijnman in een soort zelfhypnose valt, begint te sid deren en dan den geest dwingt bij hem te komen en den zieke te ge liezen. Hierna vertoefde Dr Niggemeier eenigen tijd in Gentraal-Ceram, bij da stammen der koppensnellers, om tenslotte naar huis terug te keeren. (Nadruk verboden). De vliegveldkwestie. Het onderzoek in de zaak-Kono- valetsj wordt voortgezet. Drie merken volksgasmasker ver krijgbaar. Arbitrage in het visscherijconflict. Handels- en transferbesprekingen Duitsch- land. Sinds het bekend worden van de vliegveldplannen der regeering zijn van alle kanten de protesten losge komen. Wij schreven reeds over de interpellaties in den Amsterdamsehen gemeenteraad. Thans heeft ook de Rotterdamsche Kamer van Koophandel en Fabrieken in zich een Dinsdag ge houden vergadering met algemeene stemmen tegen den aanleg van een centraal vliegveld onder Leiderdorp uitgesproken. In een adres aan den voorzitter van den kjinisterraad wordt het plan schadelijk ,.ior de economische be langen van Rotterdam en Amsterdam beide genoemd en de Rotterdamsche Kamer dringt er dan ook op aan, dat de regeering het zal opgeven en in plaats daarvan den aanleg van het vliegveld in den polder Zestienhoven zal bevorderen. Ook in de Tweede Kamer werd reeds alarm geslagen. Het lid dr. Van den Tempel stelde den minister van Defensie een reeks vragen, waarin om opheldering en inlichtingen ten aanzien van de be treffende regeeringsplannen wordt verzocht en waarin onder verwijzing naar liet standpunt van Rotterdam en Amsterdam de wenschelijkheid van een centraal vliegveld in twijfel wordt getrokken. Het raadsel van den Rotterdamschen bomaanslag, dat, hoe geheimzinnig het zich eerst ook liet aanzien, op zoo verrassend snelle wijze door de Rotterdamsche politie tot klaarheid is gebracht, laat intusschen politie en justitie zoowel binnen als over onze grenzen nog lang niet met rust. Want al weet men thans hoe de zaak zich heeft toegedragen, de dader van dit even geraffineerde als mee- doogenloos opgezette misdrijf gaat nog altijd vrij uit. Doch men laat de zaak niet rusten het onderzoek wordt met medewerking van de land en de beveiliging der burger bevolking bij luehtgevaar in den laatsten tijd zoozeer de aandacht van militaire en burgerlijke autori teiten hebben gekregen, lag bet voor de hand, dat ook weldra moest kunnen worden voldaan aan de vraag naar een goedkoop gasmasker, dat door breede kringen der bevolking kan worden aangeschaft. Het buitenland was ons hierin reeds lang vooruit Duitschland heeft zijn volksgasmasker, waarmee op groote schaal oefeningen worden gehouden, Engeland laat groot en klein met gasmaskers oefenen en zelfs België had hier vluggerin voorzien dan ons land, want enkele weken geleden voerde het hier reeds een goedkoop masker in, dal in alle op zichten aan de door de Nederlandsche regeering gestelde eischeri voldeed en dan ook bet eerste volksgasmasker in ons land was, dat de Nederlandsche regeeringsvergunning bezat. Aan dezen voor ons land niet zeer eervollen toestand is nu in zooverre een einde gekomen, dat binnenkoit ook twee Nedei landsche fabrikaten aan de markt zullen komen. Het een is een product van hel Staatsbedrijf der Artillerie-inrichtingen aan de Hembrug, het ander wordt aange maakt door de N.V. Electro Zuur- en Water-toffabrlek te Amsterdam. De „Hembrug" maakt de maskers niet zelf, doch betrekt de onderdeelen van verschillende fabrieken en zet deze onderdeelen slechts in elkaar. Nu de vergunningen aan deze beide bedrijven verleend zijn, zal het niet lang meer duren, of dit nieuwste uitrustingsstuk van den modernen mensch zal ook in Nederlandsche fabrikaat verkrijgbaar zijn. In de haringvisscherij is sinds de laatste voorstellen der reeders die door de meerderheid der visscbers onaanvaardbaar werden geacht, de slaking een feit geworden. De Ghr. werknemersorganisatie, die als eenige lot monsteren had geadviseerd, zag zich in enkele dagen tijds 600 leden ontvallen, die naar den Centralen Bond overliepen, daar deze de ver antwoordelijkheid voor de staking en haar fiinancieele gevolgen op zich had genomen. Nu wel gebleken is, dat de beide partijen in dit conflict elkaar geen stap tegemoet willen komen, heelt de Rijksbemiddelaai, prof. mr. A. C. Josephus Jitta, voor gesteld de geschillen door arbitrage te doen beslechten, betzij door één arbiter of door een commissie van drie of vijl arbiters, die dan een oordeel zouden moeten uitspreken over de billijkheid van de gestelde eischen. In verband met de groote schade, die dit conflict aan het bedrijf, aan de arbeiders aan de arbeiders en bun gezinnen en ook aan de gemeenschap veroorzaakt, heeft de rijksbemiddelaar beide partijen dringend in overweging gegeven, dit voorstel te aanvaarden. Inmiddels heeft reeds één Scheve- ningsche reederij zich bij de eischen der arbeiders neergelegd, zoodat vóórhaar schepen kon worden ge monsterd. Met Duitschland zijn in den laatslen De gruwel der bombarde menten. - De strijd in het Verre Oosten. De strijd in Spanje. Vooral nu de tweede verkiezings dag in Tsjecho-Slowakye op een enkel incident na rustig ver- Ioopen is, begint de ontspanning zoowel te Berlijn als te Praag een meer blijvend karakter te verkrijgen. De groote opgewon denheid aan beide zijden heeft plaats gemaakt voor gematigder inzichten, waaronder opbouwend werk beter mogelijk is Zoo blijkt bijvoorbeeld duidelijk dat Duitschland geen bezwaar heeft legen het voorstel om Engelsche of inter nationale waarnemers gedurende de komende weken naar Tsjecho Slowa kye te zenden. In Engeland spreekt men de hoop uit, dat een zoodanige maatregel er toe zal bijdragen de internationale zenuwachtigheid voort komende uit de binnenlandsche toe stand in Tsjecho Slowakye, Ie kal- meeren. Anderzijds zijn de Tsjechen er toe over gegaan, hun gemobiliseerde troepen wat verder van de grenzen terug te trekken, zoodat de grens incidenten, waardoor Berlijn inder daad geheel onnoodig geprikkeld werd, thans hopelijk tot het verleden zullen gaan behooren. Met dit alles is overigens nog niel gezegd, dat de atmosfeer in Midden Europa thans geheel opgehelderd is. Dit zal eerst het geval kunnen zijn, wanneer Praag voor het lastige nationaliteitenprobleem een bevredi gende oplossing beeft gevonden. De eischen der Sudeten-Duitschers ten aanzien van dit vraagstuk zijn bekend en bovendien nog eens verduidelijkt door de publicatie van de rede, die de Sudeten duitsche afgevaardigde Kundt onlangs gehouden heefl, maar tot voor eenige dagen geheim werd gehouden. Overigens zijn het niet slechts de Sudetenduitschers, die zelfbestuur eischen. Ook de andere volksgroepen, met inbegrip van de Rlowaken, laten dit verlangen hooren. Juist dezer dagen is te Praag een Slovvaaksche delegatie uit Amerika aangekomen met het origineel van het zoogenaamde Pittsburg accoord, in welk stuk de Tsjechen in het jaar 1918 aan de Slowaken een volslagen zelfbestuur hebben toegezegd. In dit accoord wordt gezegd „Wij aanvaarden het politieke programma, dat het samengaan be oogt van Tsjechen en Slowaken in een onafhankelijken staat die bestaan zal uit de Boheemsche landen en Slowakye. Slowakye zal zijn eigen bestuur, een eigen parlementen een eigen rechtspleging hebben. De Slo- waaksche taal zal de officiëele taal zijn op de scholen, tegenover de overheidsorganen en in den dage- kent, weer opgeschrikt door den gruwel der luchtbombardementen. Honderden onschuldigeburgers, onbe schermd en weerloos, midden in bun dagelijkschen arbeid, werden in China en in Spanje weggerukt uit het leven door het verschrikkelijke moordwerk tuig, de luchtbom. Die strijd, niet tegen militaire objecten,maartegen de weerloozen, bijna zonder gevaar voor den aanvaller, wekt den afschuw van de publieke opinie op, of beier gezegd: zou den afschuw moeten opwekken. Want het kan niet ontkend worden in de verontwaardiging maakt zich een aanzienlijke verzwakking bemerk baar. Het lijkt wel, alsof de wereld zich langzamerhand met deze misda den is gaan verzoenen, hen is gaan beschouwen als het noodzakelijk ge volg van de moderne wijze van oor logvoeren. En toch is dit laatste niet het geval. Zeker het toenemend ge bruik van het luchtwapen vergroot de kans, dat er ook non-combatlanten getroffen worden. Maar er kan onge twijfeld scherper op gelet worden, dat de aanval op militaire objecten niet ontaardt in een moord op weer- looze burgers, gelijk in verschillende gevallen van de laalste dagen inder daad het geval is geweest. Zeer barbaarsch zijn de Japansche luchtaanvallen op Kanton geweest, waarbij duizenden slachtoffers zijn gevallen. Kennelijk hebben deze luchtaanvallen slechts ten doel het Chineesche vulk murw te maken en zoodoende een steun Ie ontnemen aan de zoo dapper strijdende troepen van Tsjiang Kai sjek, die, na zich geregeld uit de omgeving van Soetsjou te hebben terug getrokken, thans nieuwe stellingen betrekken en er niet aan denken den oorlog gewonnen te geven Uit de aanvallen op Kanton zou men kunnen concludeeren, dat de Japanners den strijd thans ook naar het zuiden willen uitbreiden. Daar door zullen intusschen de Japansche verbindingslijnen nog langer en dus kwetsbaarder worden, terwijl dit bovendien tot verwikkelingen met Engeland zou kunnen leiden. Niet veel minder verschrikkelijk dan het luchtbombardement op Kan ton is het b oedbad geweest, dat door de vliegers van Franco in Ahcanle en 1'arcelona is aangericht. Ook het plaalsje Granollers, dat ten noorden van Barcelona ligt is vree- selijk geteisterd. Aan 't Iront is weinig verandering waar te nemen. De regeeringslroepen houden thans beter stand en des kundigen meenen, dat de burger oorlog wellicht eerst in den loop van 1939 beslist zal kunnen worden. THOLEN, 3 Juni 1938. Maandag vergaderde ons Nulsde partement onder voorzitterschap van den heer W. Moelker in hotel Hoek.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1938 | | pagina 1