ARIN OPGENOMEN OE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT 4'BUITENLfl*- NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN lag 27 Mei 1938. No. 21 Vijf en vijftigste jaargang Een matte of gebruinde teint staat altijd charmant. Om Europa's toekomst. Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL, 1NTERC. 16 - POSTREK. 1043 THOOLSCHE COURANT verschijnt eiken Prijs per kwartaal met Geïllustreerd ulad 1,375, franco ƒ1,65 15 ct. iten. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIEN voor den gewapenden dienst. meester en Wethouders van maken bekend, dat de jaar- collecle ten behoeve van het ot aanmoediging en onder van den gewapenden dienst ederlanden in deze gemeente den gehouden aan de huizen ezetenen. hten het niet ondienstig de n te herinneren, dat dit niet is opgericht en wordt end om datgene te doen, de Staat verplicht is, maar tengewone belooningen uit te aan hen, die voor ons vader- onze overzeesche bezittingen even hebben veil gehad, [emeester en Wethouders ver met het oog op de steeds jende behoefte, dat de ingeze- oor milde offers blijken zullen an hun belangstelling in het gekwetsten. [en, 21 Mei 1938. 29 VASTRECHTTARIEF GAS. ^emeester en Wel houders van i maken bekend, dal met ingang Juni a.s. het onderstaande fctiltariei voor gas wordt inge- I Zij die daarvan gebruik wen- le maken worden verzocht hangifte te doen ten kantore Gasfabriek. Vastrechttarief, or gas verbruik volgens het Itrechttarief is, behalve deeen- (dsprijs per m3 verschuldigd maandetijksch vastrecht, on- hankelijk van het verbruik. Istrechttarief wordt toegepast aanvrage van den verbruiker met inachtneming van liet |paalde onder de nummers 1 tot met 9. bk wanneer in een installatie |een gas verbruikt wordt of kan prden, is vastrecht verschuldigd, bstrechttarief geldt voor een |lfden verbruiker in een zelfde preeel voor ten minste 1 jaar, llgezonderd in bijzondere geval- |n, ter beoordeeling van het Idi'ijf. De vastrechtovereenkomst lordt geacht met een jaar ver- ïngd te zijn, als niet één maand tin tevoren schriftelijk is opge- 1. oor de berekening van het strechttarief worden de ver- Iruikers ingedeeld in één der tegorieën van de groepen 1 of II. e iudeeling geschiedt door het iedrijf. Als basis voor het vast- icht geldt bet verbruik over het atst afgeloopen kalenderjaar. Dit erbruik wordt door 12 gedeeld, ij, die voor het eerste gas ver- ruiken en vastrechttarief wen- ichen, zullen worden ingedeeld |n die klasse, welke wordt toege- ■ast voor een zelfde gezinssterkte, óo daartoe aanleiding bestaat, aar het oordeel van het bedrijf, an al of niet op verzoek van en verbruiker het plaatsen in en hoogere klasse door bet be- rijf worden toegepast. |Het vastrechttarief bedraagt: Bij een maand- Vastrecht verbruik van p. maand 1 10-15 m3 f 0.55 2 <16-20 „0.75 3 21-25 „0.85 4 26 30 „1.05 5 31-40 „1.30 6 41-50 1.70 >ep I egorie oep II legorie 1 50 75 2 76-100 3 101-125 oep I. Voor gewoon gas nbeidsprijs per m3 6 ct. lerhuur zooals voorheen. 2.75 3.50 4.50 Voor muntgas Eenheidsprijs per m3 7 ct en een verhooging van 10 ct. van bet vast recht. Groep II. Voor gewoon gas: Eenheidsprijs per m3 5 ct. Melerhuur zooals voorheen. Voor muntgas: Eenheidsprijs perm3 5 ct. en een verhooging van <10 ct. van het vastrecht. Tholen, 23 Mei 1938. 94 Belanghebbenden worden er aan herinnerd, dat de helasling„Waren wet" vóór of op 31 Mei a.s. moet zijn voldaan. De Gemeente-Ontvanger 8 van Tholen. wil, kan men van een werelddeel „ohne Raum" spreken. Maar een Europeescbe vierkante kilometer in Engeland, Frankrijk, Duitschland, Nederland, enz. beschikt over andere rijkdommen en een anderen ziel dan een in Australië of Zuid-Amerika. Zelfs een Azië zou ineenkrimpen wanneer men zijn „Europa-waardige" vlakten naast elkaar legde, ja, het ware de vraag, of het „grooter" dan Europa zou zijn. De eigenaars van de Europeescbe vierkante kilometers zijn op de veelzijdigste en vruchtbaarste, maar ook op de gevaarlijkste wijze in eikaars nabijheid gebracht. De gebieden zijn aan en in elkaar ge schoven en de meeste der op aarde leidende volken liggen in Europa Als het kalf verdronken is... Een internationale vredesorga nisatie te Den Haag. Geen Rembrandttentoonstelling dit jaar. Internationale luchtvaart conferentie. De noodlottige instortingsramp van onlangs, waarbij negen personen den dood vonden, heeft klaarblijkelijk de gemoederen wakker geschud en de Rotterdamsche bouwpolitie voorzich tiger gemaakt. In een der oude straten in de binnenstad, waar in de laatste jaren het zware motorverkeer bijna onafgebroken door davert, Amilda-ciême, die teven# zoo goed is voor de huid i# verkrijgbaar in deze twee begeerde teinten- Mat en Bruin. Doos 50 en 25 cent 12 47335 Zeer veel bewoners van ons wereld deel beoordeelen Europa's toekomst pessimistisch. De waarnemingen en vaststellingen, waarop dit pessimisme steunt, zijn gemeenplaatsen geworden. Desondanks kan men niet beweren, dat de voorstellingen over den toe- komstigen ondergang van Europa bijzonder duidelijk zouden zijn. Men neemt genoegen met algemeene ge dachten en meeningen. Hoe echter zou ons einde er nu werkelijk uitzien Zullen Russenen Mongolen als sprink hanen Europa overvallen en tenslotte over blanke koelies heersclten Zullen wij verhongeren, wijl de Japansche dumping onze handels balans ruïneert en wij onze industrie arbeiders niet meer bezig kunnen houden Zuilenwij geen tooneel en concerten meer kennen en te voet of in ossewagens reizen Zullen onze nationale culturen verdwijnen? Veel minder dan uit dergelijke voor de hand liggende voorstellingen spruit het huidige pessimisme uit veranderingen van zoovele toestanden voort. Men moet echter verandering niet met een einde verwarren, hoewel deze verwarring overigens te ver ontschuldigen is, wijl veranderingen bepaalde toestanden eerst plegen te beëindigen, alvorens de nieuwe in hun plaats treden. Als uiterst gevaarlijk geldt het feit, dat in Europa talrijke, energieke, dichtbevolkte staten op een be trekkelijk kleine ruimte naast elkaar huizen en geen van zins schijnt te zijn, zich aan een hoogere gemeen schappelijke orde te onderweapen. Geheel integendeel bieden de moeilijk- lijkheden der Europeesche politiek aan ieder natie vele mogelijkheden om voor de andere volken de ge vaarlijkste vallen op te zetten. En ij worden opgezet 1 Maar anderzijds kan men zeggen nergens anders ter wereld zien wij zoo talrijke, van leven en kracht overvloeiende, hoog gecultiveerde naties, aaneengesmeed in een prachtig werelddeel tot een gemeenschap, die weliswaar niet vaak wordt erkend, maar op zekeren dag toch algemeen begrepen zal worden. Aan een ieder van deze naties is een beperkte vlakte toegewezen. Maar wat voor landen zijn dat! Rijk aan historie, doorstroomd van verkeer, cultuur, geest, techniek, bewerkt door bekwame boeren, gedragen door uitstekende arbeiders, alles gerijpt, verzorgd, op de toekooist gericht, bezaaid met heerlijke steden waarlijk geen ander gebied ter wereld ligt levens krachtiger voor onze oogen Zeker, aan deze vele millioenen zijn de vierkante meters grond slechts schaars toegemeten. En wanneer men naast elkaar. Maar de groote gebieden buiten ons werelddeel zijn politiek en cultureel op het oogenblik even Europeescb als eens groole deelen van Enropa Romeinsch waren. En wat nog niet Europeesch is, moet zich vereuropeeschen om zich te kunnen handhaven De Vereenigde Staten zijn doorstroomd van Euro peesche energie. Een onbevangen blik over de aarde bewijst, dat op oogenblik in Europa zooals nergens elders ter wereld een voorraad aan onverbruikte en leidende mogend heden bestaat. Engeland, Frankrijk, Duitschland, Italië, Dolen, Zwitserland, Tsjecho-Slowakije, Nederland maken deze volken een ontaarden, zwakken indruk Het tegendeel is waar 1 Wanneer er een gevaar bestaat, dan spruit dat voort uit een ver strikking van energieën, maar geens zins uit een verval der Europeesche krachten. Geen ander werelddeel beschikt over dergelijke krachten als Europa, Australië niet, Afrika niet, Amerika niet en tenslotte men kan zeggen, wat men wil ook Azië niet. Daarmee is intusschen niet gezegd dat Europa op den langen duur niet door Azië kan worden bedreigd. Desondanks gelooven wij, dat de ge varen voor Europa veeleer dan op aanvallen van buiten berusten op de mogelijkheid, dat wij de werkelijk noodige vormen voor ons politiek, economisch en geestelijk bestaan op het beslissende oogenblik misschien nog niet gevonden zullen hebben. De eindelooze verwikkelingen in Europa zijn het, die velen van ons met zorg naar het reusachtige Azië doen zien, naar Japan, naar de in beweging geraakte volksmassa's van China en zells naar de Russen, die men, gevolgdgevend aatt een nieuwe mode tegenwoordig als kleurlingen en Aziaten pleegt te beschouwen. Wij bevinden ons midden in een proces dat voor velen op een naderend verval schijnt te wijzen, maar in werkelijkheid slechts een rijpen is. Een ding is zeker ondanks alles is een „werelddee bewustzijn" ner gens ter wereld zoo sterk ontwikkeld als in aanzienlijke deelen van Europa tusschen een aantal zeer gecultiveerde naties En slechts dit hebben wij te doen er zorg voor te dragen dat onze krachten niet in de verkeerde richting worden geleid. Een dergelijke taak kan volbracht worden Houden wij ons voor oogen, dat wij geenszins bij de bevolking van andere wereld- deelen ten achter staan,maar integen deel over een historischen voorsprong beschikken. De nationale spannings toestanden zijn bij ons tot de hoogste energie en rijpheid uitgedijd. Het nationale Europa wil werkelijkheid worden en het beeld van onze wereld deel zal, wanneer eens de gevaar lijkste innerlijke spanningen zijn weggenomen, voor een man, die zich de toekomst vermag voor te stellen, van een een ongekende grootheid zijn. bleken sommige huizen scheuren te vertoonen, welke de vrees voor nieuwe instortingen niet denkbeeldig deden zijn. In afwachting,dat de gevaar loopen- de huizen werden gestut, werd de be trokken straat het gedeelte van de Mauritsstraat tusschen den Binnen weg en de Van Oldenbarneveldtslraat voor het verkeer gesloten. Ofschoon de stutten inmiddels zijn aangebracht, zullen de bedreigde panden vermoe delijk toch nog moeten worden ont ruimd. Men is wat voorzichtiger geworden in Rotterdam... Den Haag werd een nieuwe orga nisatie op het gebied van den vrede rijker. Zaterdag werd aldaar opgericht de „Union universelle pour ie droit international et la paix", (W'ereld- vereeniging voor internationaal recht en vrede), welke organisatie is voort gekomen uit de Amerikaansche „Byrd Associates", een groep van groot- industrieelen, onder wie mannen als Ford, Chrysler, Rockefeller, Du Pont die zich bij den bekenden Poolreiziger Byrd hebben aangesloten, om diens ideaal internationale sa men werking gezamenlijk le propageeren en te bevorderen. De Union universelle, die in overleg met de Byrd Associatee werd gesticht door den heer Paul Bénazet, oud- minister der Fransche Republiek, koes Den Haag als zetel wegens zijn centrale ligging, de aanwezigheid van tiet Permanente Hof van Internatio nale Justitie, wegens de tradities van vrede en vrijheid, die in ons land nog heerschen en omdat men Genève als vrijwel afgedaan beschouwt. De Union wil nu in de verschillende landen comité's vormen, die elk voor zich werkzaam zullen zijn in het belang van den vrede. Ook in ons land moeten zich reeds verscheidene vooraanstaande personen voor dit nieuwe vredeswerk interesseeren,dat hiervoor zijn de namen der Byrd- Associates op zichzelf reeds voldoen de waarborg in ieder geval finan cieel goed gefundeerd is. Het is te hopen, dat deze nieuwe poging, de internationale toenadering en samenwerking te bevorderen, succes moge hebben. De verdeelde en tegenstrijdige wereld kan er slechts baat bij hebben. Een der meest waardige en ver heugende ouderdeelen van de luis terrijke viering van het veertigjarig regeeringsjubilenm vau H. M. de Koningin de Rembrandttentoon stelling, welke dezen zomer tijdens de jubileumfeesten in het Rijksmu seum te Amsterdam zou worden ge houden, zal helaas niet doorgaan, daar verschillende eigenaars van schilderijen, tot wie het verzoek was gericht hun kostbaar bezit voor deze tentoonstelling tijdelijk af te staan, in verband met tal van omstandig heden aarzelen hieraan gevolg, terwijl reeds gedane toeziggingen werden ingetrokken. Hoe jammer dit in verband met de jubileumviering ook is, geheel verkeken is de kans op een Rem- branttentoonstelling intusschen nog niet, want men hoopt de reeds toe gezegde kunstwerken het volgend jaar te Amsterdam hijeen te kunnen brengen. Een internationale conferentie ver gadert op het oogenblik weer in ons land. Het is de 39ste internationale luchtvaartconferentie, welke op uit- noodiging van de Nederlandsche regeering van 23 tot 28 Mei in Den Haag wordt gehouden. Het belang van deze conferentie kan men afmeten aan de verscheidenheid der deelne- mendelandenDuitschland, Frankrijk Engeland en Ierland, België, Polen, Tsjecho-Slrwakije, Denemarken, en Zwitserland zijn er naast ons land vertegenwoordigd. T oenemende ontspanning in Tsjecho-Slowakije. De hou ding der overige mogendheden. Chineezen herstellen zich. Wel zelden zal Europa zoozeer het gevoel gehad hebben van in een critiek stadium te verkeeren, als tijdens het achter ons liggende week eind. En inderdaad schenen inci denten in Sudeten-Duitschland, ge ruchten over troepenverplaatsingen in Duitschland en de oproeping van Iwee lichtingen der reserve en alle specialisten het oorlogsspook welhaast tastbaar in het hereik van Europa te hebben gebracht. Maar zooals zoo dikwijls bleek ook thans weer, dat wanneer de polilieke spanning het hoogst is, de ontspanning niet veraf ligt. Indien de gebeurtenissen van de laatste dagen ons een ding geleerd hebben, is het wel dit: Europa en dit geldt zoowel voor de staten met een democratisch als met een autorilair regime heeft een gezonde vrees voor den oorlog. Zeker, er zijn problemen Spanje en Tsjecho- Slowakije die ons werelddeel af en loe tot aan den rand van den afgrond dreigen te brengen, maar anderzijds bestaal toch alom de wil, deze vraagstukken op te lossen, zon der dat het daarbij tot een algemeen Europeesch bloedbad komt. Bekijken wij thans den huidigen toestand in Tsjecho-Slowakije wat nader, dan bemerkt men duidelijk, dat de atmosfeer op het oogenblik veel minder geladen is, dan nog eenige dagen geleden het geval is. Weliswaar moet het ingewikkelde probleem der Duitsche minderheden in Tsjecho-Slowakije nog opgelost worden. Beide partijen zijn uitermate op hun qui vive en geen diplomaat kan nog onnoodig optimistisch zijn. Maar het staat toch wel vast, dat de leiding van de staatslieden een wer kende remming is gaan oefenen op een beweging, welke haar uit de hand dreigde te geraken door den druk der gebeurtenissen. Toen minister-president Cbamber- lain en lord Halifax hun beloofde verklaringen in het parlement af legden, konden zij uiting geven aan een zeer voorzichtige hoop, wegens een aantal teekenen en gebeurtenissen, welke hun zoowel uit Londen als van het continent waren gerapporteerd. Ook de politiek van Berlijn en die van Praag schijnt op het oogenblik meer verzoenend te zijn geworden. De Duitsche kranten zijn veel ge matigder van toon en Henlein. die eerst verklaard had, niet le willen onderhandelen, heeft een lange con ferentie met den Tsjechoslowaakschen minister-president Hodzja gehad.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1938 | | pagina 1