De doopplechtigheid van Prinses Beatrix daar dit volgens dc gemeentewet noodzakelijk is. Burg. en weth. stellen voor zich aan te sluiten bij de fraude risico onderlinge van de. Ver. van Ned. ge meenten tot een bedrag van 1G000. Met alg. st. wordtdit goed gevonden. Aan de orde komt benoeming secretaris rentmeester van liet weezen- armbestuur. De aanbeveling van bet weezen armbestuur luidt no. 1 J. A. Goedegebuure en no. 2 W. A. Boo gaard, terwijl cr nog een lijst is bij gevoegd van sollicitanten. Voordat tot stemming wordt over gegaan zegt de voorzitter dat de overleden secretaris rentrneesler de heer A. A. Goedegebuure tevens was schatter voor de huurwaarde van de dranklocaiiteiten. Deze benoeming berust bij burg. en weth. en die heb ben besloten dat wie ook benoemd zou worden in deze betrekking levens deze functie er bij zou krijgen waar van de belooning is f 10 per jaar. Na stemming blijkt dat benoemd is de heer J. A. Goedegebuure met 4 stemmen. De lieer A. Kurvink kreeg 2 st. en de heeren W. A. Boo gaard en G. J. Dage ieder 1 stem. Eerstgenoemde is dus tevens be noemd lot schatter voor de huur waarde der dranklocaiiteiten. De pensioensgrondslag wordt vast gesteld op 1410. Burg en weth. stellen voor een bepaling in de politieverordening op te nemen betredende het verspillen van leidingwater. De voorzitter leest het desbetref fende artikel voor. Spr. hoopt dat deze maatregel mag helpen anders zal er overgegaan moeten worden tot het plaatsen van meiers, wat veel geld zal kosten en "toch op de waterverbruikers verhaald zal worden. De heer Stols zegt maar er zijn uitzonderingen, daar is b.v. de goot aan den Molendijk, die moet beslist doorgespoeld worden. De voorzitter antwoordt dat dit zoo is, maar dat kan ook door een paar emmers vol te laten loopen en dan zoo te spoelen. Met alg. st. wordt de bepaling aangenomen. Burg. en weth. stellen voor vast te stellen een verordening inhoudende verbod tot het aanleggen van havens of vaarten en inzake het in gebruik nemen van particuliere wateren. Met alg. st. wordt dit voorstel aangenomen. Burg. en weth. stellen voor op nieuw voor 3 jaar te verpachten de gemeenleluinljes aan dezelfde per sonen en voor 40 cent per roede. De voorzitter zegt dat er aanvan kelijk gesproken was om de mestvaalt daar te brengen, omdat het waar deze thans is zoo'n rommel is. Maar na veel gepraat is men tot de con clusie gekomen dat het het kwaad verplaatsen was, maar om nu een betere toestand te krijgen zouden burg. en weth. voor willen stellen om er een muur van betonplanken om heen te zetten, wat zal kosten f 300. De heer Stols zou de mestvaalt buiten de kom van de gemeente willen brengen. De voorzitter raadt dit af, het is nu al ver voor den gemeentewerkman, want deze zou hem ook liever op een van die tuintjes hebben, dat is meer in het centrum. De hegr van Dijke weet niet waar de mestvaalt gebracht zou moeten worden,maar waar ze thans is is ook geen plaats, dat is een onhoud- baren toestand. Met alg. st. wordt echter besloten de tuintjes te verhuren en rond de mestvaalt een muur van betonplanken te plaatsen. Goedgevonden worden een wijzi ging van de begrooting voor 1937 en voor 1038. Bij de wijziging van de begrooting voor 1938 wijst de voorzitter opeen post van f200 voor de luchtbescher ming, deze post is noodzakelijk ge worden omdat wij moesten zorgen voor eeu plan, dat reeds is opge zonden voor gasmaskers, brancard en sirene. Zes gasmaskers zijn reeds besteld en die zullen kosten ongeveer 1 20 per stuk, deze zijn zeer goed. Spr. wijst er tevens op dat hier ook een afdeeling is opgericht en raadt aan dat ieder menscli daar lid van wordt voor f0.25 per jaar, dan krijgt men elke maand een mooi tijdschrift, waarin wordt aangegeven wat men doen moet hij luchtaanvallen. De voorzitter deelt mede dat aan de talud van de sluis basaltsteen ligl, wat vervoerd zou moeten worden en de kosten daarvan zouden bedragen f30. Nu zou de gemeente daar de steenglooiing mee kunnen verbeteren en nu stellen burg. en weth. voor deze basiltsteen over te nemen, dan Begunstigd door stralenden zonne schijn op den eersten zomerschen Meidag heeft gister de doopplechtig heid van Prinses Beatrix in de Groote Kerk te Den Haag plaats gehad. Nadat het grootste deel der gasten die de plechtigheid zouden meemaken reeds eenige dagen geleden te Den Haag waren aangekomen, begon Donderdagmorgen al vroeg de me nigte de straten te vullen waarlangs de Koninklijke stoet zou trekken om kerkwaarts te gaan. Koning Leopold van Belgie kwam des morgens met gevolg per vliegtuig op Ypenburg aan waar H. M. de Koningin met Prins Bernhard hun Koninklijken gast ontvingen en zich met hem naar het paleis Noordeinde begaven, waar de eerewaebt met de kapel van de grenadiers en jagers de eerbewijzen gaf onder het spelen van de Brabanfonne. Te half twaalf kwam er beweging voor het Koninklijk Paleis. Hofrij- tuigen reden voor, de gouden koels bespannen met zes paarden, stelde zich op en hooge hofdignitarissen traden naar builen, waarna de stoet zich formeerde. Ze bestond uit een galarijtuig bespannen met 2 paarden, gaande een lakei haast elk portier, waarin gezeten de Kamerheer van Il.K.H. mr .1. C. baron Baud en de particulier secretaris van Z.K.H.Jhr. mr. C. Dedel. Een galarijtuig als het vorige waarin plaatsgenomen hadden de dame du palais van II.M. de Koningin (d.d. grootmeesteres van Il.K.H.) mevr. II. Snouck llurgronje, geb. Jonkvr. van Tets en de d.d. groot meester van H.K.H., E. II. Juckema van Burmania baron Rengers van Warmenhuizen. Hierop volgde een half escadron huzaren met standaard. En toen kwam het groote oogen- blik. De eerewacht presenteerde het geweer, het Wilhelmus klonk, waarbij de dichte volksmenigte uit volle borst meezong en in gejuich los barstte toen Prinses Juliana met Prinses Beatrix en Prins Bernhard instegen. Een detachement huzaren sloot den stoet. De zon straalde op de gouden koets en. duizenden hebben de Koninklijke Familie toegejuicht en Moeder en Kind in de glazen koets kunnen bewonderen. Zoo werd de Kerk bereikt, waar de Koninklijke Hoogheden werden begroet door een commissie uit do kerkeraad der Ned. Ilerv. gemeente te 's Gravetihage en door een commissie uit het College van kerkvoogden van die gemeente, welke Hunne Kon. Hoogheden naar de consistoriekamer geleidden. Intusschen had de stoet met H.M. de Koningin bet Paleis verlaten luide toegejuicht door de volksmenigte. De stoet was als volgt samengesteld 1. Z.M. de Koning der Belgen en H.M. de Koningin; 2. H.D.H. Prinses Armgard van Lippe-Biesterfeld en H.Iv H. Prinses Alice van Groot-Brittannië 3. H.D.H. de Vorstin van Erbach- Schönberg en Z.H. Hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg; 4 H.H. Hertogin Adolf Friedrich van Mecklenburg, Gravin Kotzebue en Z.D H. Prins Ernst Aschwin van Lippe-Biesterleld 5. H.D H. Prinses Helena van Er- bach-Schönberg en Graaf Kotzebue. Prinses Juliana en Prins Bernhard werden aan de deur der kerk ont vangen door den opperkamerheer mr. J. W. baron van Lynden en baron van Hardenbroek van Harden- broek, kerkvoogd der N II gemeente, terwijler een commissie van ontvangst de hooge bezoekers aan de consistorie verwelkomde. Later bij de aankomst van de Koningin met Koning Eeopold had eenzelfde ontvangst plaats. Daarna trad de vorstelijke stoet de kerk binnen, die geheel gevuld was. Ds. Blaauwendraad beklom den preekstoel, terwijl een koor „Lof zij den Heer" zong. Daarna sprak de predikant de zegebede uit, waarna hij verzocht te zingen psalm 100:1. Na het lezen van Marcus 10:13 tot 10 ging ds. Blaauwendraad voor in het gebed, waarna hij zijn prediking hield, waartoe hij het tekstwoord had gekozen „God is liefde". Na de preek werd het doopsfor- mulier voorgelezen waarna de ont roerende plechtigheid van den doop werd verricht door den ouden hof prediker ds. Weiter. Daarna strekte de oude predikant zijn handen en sprak de zegen uit De Heere zegene en behoede U, De Heere doe zijn aangezicht over U lichten en zij U genadig, De Heere verhelJe zijn aangezicht over U en geve IJ vrede. En terwijl de Prinses met haar kind zich naar haar plaats begaf, klonk met begeleiding van orgelspel de zegebede der aanwezigen Dat 's Heeren zegen op E daal' Ds. Blaauwendraad ging daarna voor in gebed, waarna de gemeente als slotzang zong uit psalm 133 „Waar liefde woont, gebiedt de Heer Zijn zegen". Hierna werd de zegen uitgesproken en was de plechtigheid ten einde. kost dat de gemeente niets, want anders moest zij toch het vervoer betalen, alleen komen er dan nog kosten bij van het uitbreken van de oude steen en het plaatsen van de nieuwe en die zullen bedragen f 98. Met alg. s(. wordt dit goedgevonden. Verder deelt de voorzitter mede dat de keien die uit de Voorstraat komen geen waarde meer hebben en nu wil het waterschap deze hebben en zullen dan het vervoer betalen. Met alg. st. wordt dit goedgevonden. De voorzitter deelt mede dat de grasetting van de begraafplaats steeds is verkocht voor f2 50 aan J. den Engelsman. Nu is er nog een gega digde. Kan de raad nu burg. eti weth. machtigen om naar bevind van zaken te handelen Met alg st. wordt dit goed evonden. Bij de rondvraag vraagt de heer van den Boogaard om ook een bepa ling op te nemen dat iemand die zich hier vestigt dadelijk in de steun regeling kan worden opgenomen, dat is te St-Maartensdijk ook aangenomen. De voorzitter acht het niet goed dat dit niet in het algemeen gebeurt en dat een enkele gemeente zoo'n bepaling opneemt. Hij zal er echter over schrijven aan de Ver. van Ned. Gemeenten, wat men van zoo'n be paling denkt en laten wij dan op dat antwoord wachten. De heer Stols acht op deze manier het mogelijk zich wat gemakkelijker te verplaatsen. De voorzitter meent dat wij hier geen werkkrachten meer noodig heb ben, hij acht het niet goed zoo'n bepaling op te nemen, daar men dan gemakkelijk iemand van een andere gemeente naar hier kan verplaatsen, wat wel eens meer is gebeurd. De heer Stols meent dat als alle gemeenten het zouden toepassen, dit dan afgeloopen was. De heer van den Boogaard vraagt of het niet mogelijk is dat ook kost winners niet naar Duitschland worden gezonden. De voorzitter zegt dat dit in cor respondentie is en zal er verder niet ovei spreken. De heer Stols vindt de maatregel niet goed, en dan nog de bedreiging er bij dat men de steunregeling en werkverschaffing stop zal zetten als men het niet doet. Maar men moet niet vergeten dat die menschen dit niet eens kunnen betalen om naar Duitschland te gaan, want dat zal zeker ongeveer f 25 kosten en waar moeten ze die halen, ze loopen al maanden werkloos. Het is een maat regel om zoogenaamd de werkloos heid in Nederland te bestrijden en het zal tot gevolg hebben dat straks de menschen zullen trachten hier werk te houden voor minder loon. De voorzitter merkt nog op dat men hier alles zal doen wat mogelijk is, om ook de ongehuwde kostwin ners niet naar Duitschland te zenden De heer van den Boogaard vraagt of men kunstmest mag lossen binnen de meerpalen met den motor. De voorzitler antwoordt dat dit volgens de verordening niet mag en hier is dan ook geen toestemming voorgegeven. De dhr Stols wijst op de goot bij de Molendijk zou het niet goed zijn om daar een rioleering te maken, want dat is inde zomer daar een stinkboel. De voorzitter antwoordt dat dit werkelijk nader besproken kan worden want het is erg. Hij zal dit dan ook in de wethoudersvergadering bespreken. De heer Stols vraagt dan ook nog inlichtingen over de aanbesteding van het materiaal in de Voorstraat, hij acht het niet goed dat daar ook fabrikanten naar hebben kunnen inschijven. De voorzitter wijst er op dat dit altijd gedaan wordt en ook heeft de raad burg. en weth. daartoe gemach tigd. Het is toch ook geen bezwaar want het is al een paar maal ge bleken dat de fabrikanten hooger stonden dan de menschen hier. Ook kan dat in het vervolg zoo niet meer gebeuren als er iets in werk verschaffing moet worden uitgevoerd, want de minister stelt als eiscb dat het werk dan publiek wordt aan besteed. De lieer Stols geeft ook in over weging om de schaftijden te veran deren. De voorzitter antwoordt dat hier reeds over met den Inspecteur in onderhandeling is en voorgesteld is om het werk zoo te verdeelen van 6—-8, 9103/4. 111, 23 en-van 3'/4—5 uur. Wethouder Heijboei' merkt nog op als dit niet voor elkaar komt dit niet ligt aan den burgemeester, want die heeft er veel voor gedaan De heer Stols vraagt nog om enkele menschen die aan den Nol werken te brengen in de Voorstraat, daar voor hen dat werk daar te zwaar is. De voorzitler antwoordt dat dit reeds is besproken en vier komen er Maandag aan de Voorstraat. Hierna sluiting. RECHTZAKEN. ARR. RECHTBANK TE BREDA Zitting van den Politierechter van Maandag 2 Mei 1938. Oneerlijke knecht. Voor de arr. rechtbank te Breda moest Donderdagmiddag oa. terecht staan de 20 jarige J. TI. bakkers knecht, wonende te Seherpenisse, wegens diefstal van geld, tweemaal gepleegd ten nadeele van bakker M. Lavèn aldaar. Aan het jongmensch werd ten laste gelegd dat hij in den nacht van 20 op 27 September 1937 een bedrag van f 25 zou hebben weggenomen uit perceel no. 277 te Seherpenisse en in den nacht van 20 op 27 Januari 1938 nog eens een bedrag van f 10 welk geld toebehoorde aan bakker Lavèn en zijn zuster A.G. Lavèn De bestolen bakker, tevens winke lier zijnde was als getuige gedagvaard dus moest zijn trog en toonbank 'n dag in den sleek laten. Verdachte bekende beide feiten, er was na den eersten nacht f 65 vermist, maar het jongmensch hield vol dat hij niet meer wegnam dan twee briefjes van f 10 plus Iwee rijksdaalders. Een deel van het geld f 14 was reeds door hem aan bakker Lavèn terugbetaald. Deze gal als getuige eenige verkla ringen over het vermiste geld dat 's nachts was weggehaald, 't Bleek dal de deuren niet gesloten waren zoodat het jongmensch ongehinderd kon binnengaan, de President keurde dergelijke vergemakkeling van diefstal ten zeerste af. Voor het zeer ernstige feit vorderde de 011. van Justitie tegen het jong mensch dat van het geld goede sier maakte een gemengde straf. Een geheel voorwaardelijke straf achtte de Off. hier niet op zijn plaats en requireerde ten slotte G maanden gevangenisstraf waarvan 2 maanden onvoorwaardelijk en 4 maanden voor waardelijk meteen proeftijd geduren de 2 jaar. Verdachte kreeg gelegenheid nog een en ander in het midden te brengen waarna de uitspraak werd bepaald over 8 dagen. Geen voorrang verleend. De 60-jarige autobusondernemer C. v. d. K. wonende te Oud-Vossemeer is door den kantonrechter te Bergen op Zoom bij vonnis d. d. 6 Januari 1938 veroordeeld tot f 8 boete subs. 4 d. hechtenis omdat hij met een auto over den Engelaarsdijlcweg rijdend, bij het kruispunt met den Poortvlietschendijk, geen voorrang heeft verleend aan een van rechts- komende auto, waardoor een botsing plaats vond. Van zijn vonnis in beroep gegaan werd, nadat op 31 Maart te Breda de zaak was uitgesteld, veertien dagen geleden voor de arr. rechtbank te Breda behandeld, waar, na uit voerig getuigen verhoor, de Off. van Justitie bevestiging eischte. Thans uitspraak doende heeft de arr. rechtbank de autobusnemer C. v. d. K. uit Oud-Vossemeer in hooger beroep een bevestiging gegeven van het hem door den kantonrechter te Bergen op Zoom opgelegde vonnis, conform de eisch van het O. M. Strenge straf voor strooper. Voor een Jachtwet-overtreding was de2G jarige landbouwersknechl A. U. wonende te Poortvliet, door den kantonrechter te Bergen op Zoom, bij vonnis d.d. 24 Februari 1938, veroordeeld tot een boete van f 40 subs. 20 dagen hechtenis, van welk vonnis U. in beroep ging en daar door zich Donderdag te Breda voor de arr. rechtbank had te verant woorden. Deze straf, U. opgelegd voor het vervoeren in gesloten jachttijd van een haas vermoedelijk ook door hem doodgeknuppeld was waar schijnlijk zoo streng uitgevallen om dat dit lid der familie U. nog kort geleden voor een lichtbakdel emee veroordeeld en nogal beken t Sta de Thoolsche stroopersweref lv0er dat de man zich ter zitting jn i kantonrechter zich zoodani ,id d misdragen dat bij er zelfs I bewi werd wegens beieediging van ^ter geluigen vvien hij verweet ee 3 eed af te leggen. Hoewel er Ier plaatse, perceel bouwland aan den La door jachtopziener Speier gevonden is waarmee, blijken: 1C| M haren, de haas doodgeslageif was aan U. ten laste gelegi op Maandag 3 Januari jl.'snai ongeveer 3 uur op genoemde onder Poortvliet, buiten oj wegen en voetpaden, onder een haas heeft vervoerd, ter niemand vergezelde, niet in Off ssen lonre stigic ei de 1 M op, genv /an 5 d vond pl. eele Mr was van een vergunning in di ,0ete wet bedoeld en evenmin machtiging, verleend door de gemeester van Poortvliet. Evenals in eersten aanleg nu als getuigen opgeroepen balisanl gemeente-veldwachl Evertse en de landarbeider t en J. W. IJ. allen wonende te vliet. De twee laatstgenoemden U. bezig gezienbij een sloot U. de haas er eerst over, daarna zelf over te spring' nog warme beest stopte U onder zijn jas en verdween Maar U. ontkende alles in c bepa EN, euw< bij nsda verl bi adel gtf on reis beweerd werd en dat op zei§3 en hebbelijke manier, welke hem geen goed gedaan zal Bij de behandeling van dit voor de Bredasche rechtbank verdedigd door Mr. van Hassjjzig wat kalmer. Hij bekende nu laste gelegde feitde haas w de bij hem in dienst zijnde U. doodgeslagen. De Off. van Just. Mr. G. J.l Dussen zag na U's bekentei van liet hooren der opgeroepe tuigen maat- vond geen aan een andere straf te vorderei eischte de Off. de bevestiginj bet kantonrechterlijke vonnis. Mr. van Hasselt bepleitte i laten middag, gezien de veraiMwiji houding van zijn cliënt clei g opdat deze zijn naam als sti kwijt kan raken. Uitspraak der rechtbank volg 8 dagen. De 16 jarige zoon van U. de arbeider P. A. U., beboet mei subs. 3 weken tuchtschool omd op 3 Januari j! over verboden heeft geloopen, welk feit was gej binnen 2 jaar sedert een derg veroordeeling, hoorde van dit v van den kantonrechter te Berg Zoom, te Breda in hooger de bevestiging eiscben, met mindering der boete. Door Hasselt die ook in deze zaak, ra sloten defiren behandeld werd b vrijspraak subs. ontslag van vervolging. Ook ir. deze zaak volgt de uits over 8 dagen. Met den lichtbak op 'n Avonduitstapje met een dende electrische lantaarn kw v. O. uit Stavenisse wel duui laat vi 1 e a keil 11S te 1 en ;en, h n. 1 n t de nlai di g' pl; b< cht' as i n ele aee ooi vei ge en I re ijd De adi ri heral staan, al was het volgens onschuldig geval. In den avond van 28 Octobl om ongeveer '10 min. over 8 be| de gemeenteveldwachter D. de uit Stavenisse zich in den Vee| aan den z.g. inlaatdijk, toen hij personen met een lichtbak beziMen op een dijkberm in den Margari polder. Hij ging er op al en vi liseerde den drager van den lichl een electrische lantaarn. Dat w 30-jarige loswerkman J. v. 0| Stavenisse die daar met zeker blijkbaar naar wild spoorde, beweerde niets gedaan te hebbi Het tweetal kon echter niet klaren, hoe onschuldig zij zich voordeden, waarom zij dan daal plaatse aanwezig waren. Op 17 Februari j.l. moest zich voor dit avontuur wegenso| treding der Jachtwet voor den tonrechtei te Bergen op Zoom antwoorden, doch liet zich toen zien. 't Was te slecht weer, bewei hij 14 dagen later toen hij, in vel gekomen van zijn vonnis, bij vei gewezen, wel voor den kantonred was verschenen. Maar noch de ambt. van het noch de kantonrechter vonden teri de straf te wijzigen en het opgeli vonnis werd bekrachtigd, n.l. boele subs. 30 d. hechtenis met beurdverklaring en vernietiging de in beslag genomen lantaarn. Hiermede nam v. O. echter g genoegen en appelleerde, tengevi waarvan zijn zaak Donderdagmiil in hooger beroep voor de arr. rei bank te Breda werd behandeld als getuige aanwezig was de vet

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1938 | | pagina 2