ARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT J NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN 13 Mei 1938. No. 19 Vijf en vijftigste jaargang UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 Gevatte koude - Griep - Rheumatische pijnen - Spit - Hoofd- en Kiespijn Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer letters naar plaatsruimte. eJ Th GEMEENTERAAD THOOLSCHE COURANT verschijnt eiken Prijs per kwartaal met Geïllustreerd sblad 1,375, franco ét f 1,65 '15 ct. Ssten. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 175 ct. Grootte der Bij abonnement aanmerkelijke PUBLICATIEN BURGEMEESTER van Tholen IZaterdag den 21 Mei 1938, ddags te 12 uur, ten Gemeente waar 10 47054 EEN HOOP COMPOST t« ik verkoopen. LS*/|ti atM|eester' tingen bij den Geineente- n| Gevonden voorwerpen. aeerenzakmes. Terug te be- bij H. Goedegebuure, Hooge- Een koperen gewicht terug imen bij C. J. Goedegebuure str. 24. 11 postduif Brugstraat 22. Een iaat, een dop kinderwagenwiel dameshandschoen. ien 5 Uk lite lU- or see, W. je, rdi lig Ui Ai bu De doop van Prinses Beatrix. Prinses Juliana reikt onder scheidingen uit. Uitbreiding der productieve werkver- sschafffng. De haringvloot vaart nog niet uit. Opening van de nieuwe K.R.O.-studio, ditoverzicht in druk verschijnt, jelangrijke gebeurtenis, die in dagen de oogen van heel het p de Residentie gericht houdt, thans de geheele Koninklijke e vereenigdis, reeds weer achter ug. ses Juliana en Prins Bernhard verband met den doop van ind reeds enkele dagen tevoren Den Haag waren gekomen, ver- de aanwezigen bij de inter- tale tenniswedstrijden teScheve- i met een overwacht en geheel cieel bezoek, waarschijnlijk in jpgetuige te kunnen zijn vaneen e Nederlandsche overwinning sterke Fransche spelers, hetgeen niet het geval is geweest. Haar verblijf in de Residentie [te H. IC. H. Prinses Juliana s nog gebruik om, evenals Haar Ir zoo vele malen vóór Haar tn heeft, als voorzitster van het e Kruis de onderscheidingen uit iken, welke ter gelegenheid van verjaardag door het Roode zijn toegekend. Vooral bij het ek van de Prinses na afloop e kleine plechtigheid, die onge- drie kwartier in beslag nam, er groote belangstelling van de van het publiek, dat inmiddels omen had wat er in het hoofd- uw van het Roode Kruis voorviel, is land blijkt in zijn nieuwen ster van Sociale Zaken een man lebben, wien hel lot der werk- :n zeer ter harte gaat. Na zijn iet najaar ondernomen poging, den ergsten nood der werkloozen de wintermaanden door middel een algemeene steunactie althans germate te lenigen, heeft thans 'egeering op zijn voorstel besloten productieve werkverschaffing lanig uit te breiden dat hierbij tveer 75.000 arbeiders werk zullen Ien, in plaats van omstreeks 50.000 tls in den laatsten tijd het geval T (in Februari bedroeg het totale Ital in werkverschaffing te werk lelden 53.367.) 'e productieve werkverschaffing dus met een kleine 50% worden ebreid. De bedoeling is, dat vooral ken zullen worden uitgevoerd, een blijvende werkgelegenheid men scheppen, zooalsonlginnings,- osschings- en ruilverkavelings- dren. Voor de uitvoering van deze nnen is de krachtige medewerking allegemeentebesturen ingeroepen, tet conflict in de liaringvisscherij ndanksde herhaalde bemiddelings- 'ingen van den rijksbemiddelaar niet tot oplossing gebracht inen worden. visschers zagen hun eischen, die in hoofdzaak langere rusttijden en hoogere loonen betreffende, niet ingewilligd en zijn evenmin bereid met de door de werkgevers aange boden voor waarden genoegen ten emen Het gevolg van een ander is, dat de haringvloot, die Woensdag had moeten uitvaren, voorloopig nog in de haven blijft liggen, want in afwachting van het resultaat der onderhandelingen hebben de werknemersorganisaties besloten, de voorbereidingswerk zaamheden voor het uitvaren stop te zetten, zoodat de schepen op den dag dat de vangst beginnen zou, niet aereed waren. Wij zullen de „eerste nieuwe" van 't jaar dus wat later rijgen. der Duitschers tegenover de Italianen niet al te vriendschappelijk en be schouwde men Hitiers politiek ten tijde van den Abessijnschen oorlog tegenover Rome als „Zweckpo itik". Terwijl men nu in Berlijn en Rome een veel diepere beleekenis aan de „spil" geeft men spreekt van een ideologische gemeenschap ter be scherming van de Westersche cultuur tegenover het Aziatische bolsjewisme blijft men in Londen en Parijs gelooven, dat er tenminste van de zijde van Mussolini inderdaad slechts een „Zweckpolilik" met de spil be dreven wordt. Mussolini, aldus zegt men, is op het oogenblik de man, die het Euro- schroef zoo aan te draaien, terwijl de bevolking onder den druk welhaast bezwijkt. Dit is een gevolg van de experimenteele economische politiek van Van Zeeland, De Man, die wel goede resultaten opleverde tijdens de opgaande conjunctuur, maar thans bij de afnemende conjunctuur haar vele zwakke punten te voorschijn laat treden. Zooals reeds gezegd ziet de regeering op het oogenblik geen anderen uitweg, dan een flinke belas tingverhooging. Aan haar desbetref fende voorstel heeft zij Dinsdag in de Belgische Kamer de vertrou wenskwestie verbonden, waarna de Kamerzitting tot Woensdagmiddag werd geschorst om de partijen nog Maartensdijk het jaarverslag van de vleeschkeuringsdienst over 1937. De ontvangsten in de gemeente St. An- naland hebben bedragen f1085 en de uitgaven ook f1085. Van den Inspecteur der werkver schaffing in Zeeland dat de steun verleening en werkverschaffing vanaf 17 Juli tot en met 28 Augustus dient te worden stopgezet. Van het bestuur der Bijz. school een verzoek om toestemming te verleenen tot het beschikbaarstellen van twee schoollokalen voor het geven van lessen in verband met de vestigingswet. Burg. en weth. stellen voor aan dit verzoek te voldoen en indien er Mijnhardtjea (dit zijn hartvormige cacheta. gevuldjjmet de allerbeste medicijnen) helpen altijd vlug en goed. Koker 50 cent. Proeldoos 10 cent. Bij Apothekers en Drogisten. 16 47286 ln de wereld van de aethergolven vond weer een belangrijke gebeur tenis plaats. Ditmaal was het de Katholieke Radio-omroep, die haar nieuwe behuizing kon betrekken. Wel zeer snel groeien de dingen in de radiowereld Nog geen dertien jaar na de oprichting van dezen omroep is thans esn indrukwekkend, nieuw gebouw in gebruik genomen, waarin het veel omvattende radiobedrijf volgens de modernste eischen kan worden uitgeoefend. Wonderlijke dingen ziet men er in deze nieuwe aetherveste zalen, waar vloer noch zoldering en geen twee muurvlakken evenwijdig aan elkaar luopen, zulks ter verkrijging van een goede geluid menging, verder zwaar gecapiton neerde en met vilt bekleede muren, deuren, voorzien van oliedruksluiters, zoodat met veel geraas dichtslaan uitgesloten is, en veel wonderlijke vindingen. Voor den niet-vakmensch wordt de waarde van deze nieuwe radio-studio bovendien nog verhoogd door het feit, dat verschillende be kende kunstenaars door beeldhouw werken en wandversieringen zeer tot de uiterlijke verfraaiing van het ge bouw hebben bijgedragen. De nieuwe studio werd Dinsdag door den Aarts bisschop van Utrecht mgr. dr. J. de Jong, plechtig ingezegend. Hitier is Dinsdag van zijn triomf tocht door Italië te Berlijn terug gekeerd. Aan de pracht en praal, waarmede de ontvangst van den Rijkskanselier op het Apenijnsche schiereiland gepaard ging, zijn in de afgeloopen dagen vele kolommen druks gewijd. Bijzonder imposant moeten ook de militaire schouwspelen zijn geweest, die den Duitschen gasten een indruk moeslen geven van Italië's kracht. Nu deze demonstratie der autoritaire staten weer tot het verleden behoort, is het oogenblik gekomen om in het kort aan te stippen, hoe de politieke waarde van dit bezoek in de ver schillende kampen wordt getaxeerd. Groote tevredenheid legt men te Berlijn aan den dag. Men wijst op de vriendschappelijke redevoeringen, die jl. Zondag tusschen Hitier en Mus solini zijn gewisseld alsmede op de telegrammen, die de rijkskanselier aan den Italiaanschen koning en den duce heeft gezonden en concludeert daaruit, dat het begrip, hetwelk beslaat lusschen nationaal-socialisme en fascisme, zoo mogelijk nog nauwer is geworden. Verder legt men er den nadruk op, dat naast de vriendschap, welke tusschen de beide regeeringen bestaat ook tusschen beide volken steeds inniger wordt. Inderdaad zou dit een belangrijk verschijnsel zijn, want zooals bekend, waren nog slechts enkele jaren geleden de gevoelens peesche evenwicht tusschen Duitsch- landeenerzijds,Frankrijken Engeland anderzijds in stand houdt Al naar believen kan hij de weegschaal nu eens naar de eene, dan weer naar de andere zijde laten overhellen en daarbij voor zichzelf niet onaanzien lijk winsten opstrijken. Bij een verbreken van dit even wicht, d.w.z. openlijk voor de eene ot de andere zijde partij te kiezen, kan hij geen belang hebben, m.a.w. de spil heeft zijn vroegere kracht niet verloren, maar ook aan de de Engelsch-Ilaliaansche en de te wachten staande Fransch-ltaliaansche overeenkomst mag een positieve beteekenis niet worden ontzegd. De zitting van den Volkenbondsraad. Terwijl Hitier van zijn tocht door Italië terugkeerde, kwamen Ie Genéve de Volkenbondsdelegaties der ver schillende mogendheden bijeen. Sinds de Volkenhond na de mislukking van de sanctiepolitiek tegenover Italië zijn laatste greintje prestige verloor, is de beteekenis der hijeen- komsten van den Volkenbondsraad aanzienlijk geringer geworden en de publieke belangstelling voor de be sluiten van dit lichaam bijna lot het nulpunt gedaald. Toch staan er ook ditmaal eenige interessante punten op het program. Zoo zal b.v. naar alle waarschijn lijkheid ditmaal de Abessijnsche kwestie, zij het langs oen Geneeisch omwegje, definitief worden geliqui deerd, zulks als gevolg van de Duitsch-Italiaansche overeenkomst. Voor Nederland het belangrijkst is echter de kwestie van de Zwitsersche neutraliteit. Zwitserland heeft van den Volkenbond de erkenning van zijn algeheele neutraliteit geëischt en hoewel er zeker eenige bezwaren zullen worden gemaakt, staat het toch wel vast, dat op de een of andere wijze aan het Zwitsersche verlangen zal worden voldaan. Voor Nederland en ook voor België zal dit niet zonder beteekenis zijn. De neutraliteit van ons land is wel licht minder oud dan de Zwitsersche en niet zoozeer in verdragen veran kerd, maar desondanks toch niet van minder allooi. Wordt nu ten aanzien van Zwitserland en de door Bern verlangde verklaring afgelegd, dan krijgt het er deu schijn van, alsof Nederlands neutraliteit minder geac centueerd zou zijn dan de Zwitsersche. Voor ons land zou een dergelijke ontwikkeling minder gunslig zijn en daar wij niet in den Volkenbonds raad vertegenwoordigd zijn is het derhalve te hopen, dat de represen tant van een wel in dit college ver tegenwoordigde mogendheid op de positie van ons land, die gelijk is aan die van Zwitserland, zal wijzen. Financieele moeilijkheden in België. België ziet zich weer eens tegen over groote moeilijkheden gesteld een financieel tekort van een milliard frans, waarvoor bijna geen dekking te vinden is, zonder de belasting eens gelegenheid tot overleg legeven. De burgeroorlog in Spanje In Spanje is de tegenstand der Republikeinen, die eenige weken geleden als verloren waren gedood verfd, weer toegenomen en van een naderend einde van den burgeroorlog is op het oogenblik dan ook weer minder sprake. De regeering Negrin heeft zoojuist een nieuw program opgesteld, dat door zijn liberaliteit een goeden indruk in de democratische staten heeft gemaakt. Van gi-oot belang voor de republikeinen is op het oogenblik de behandeling van het voorstel Nye te Washington, dat in een opheffing van het wapenembargo ten aanzien van Spanje voorziet. Vindt dit voorstel in het Amerikaansch Congres een gunstig onthaal, dan kunnen de republikeinen zich de hoog noodige wapenen verschaffen. In het Verre Oosten wordt op het oogenblik een groote veldslag bij Soetsjou, het belangrijke knooppunt aan den Soenghaispoorweg voorbereid. De Japanners zeggen zeker te zijn van een overwinning, maar de Chineezen zijn niet minder optimistisch. De komende weken zullen leeren, of het optimisme der Japanners, dan wel dat der Chineezen gerechtvaardigd was. CRISISPUBLICATIE. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zeeland maakt bekend dat aan alle vlastelers (van 1937) een formu lier is gezonden, waarop zij voor 21 Mei a.s. een opgave moeten doen van de door hen in 1938 met vlas beleelde oppervlakte. Zij, die zulk een formulier op 14 Mei nog niet in hun bezit hebben, dienen er bij den districtssecretaris tijdig een aan te vragen. De Landbouw-Crisis-Org. 13 v. Zeeland ST. ANNALAND, 10 Mei 1938. Voorzitter burgemeester C. M.P. W. Hanssens. Secretaris de heer F. M. Boogaard. Aanwezig alle leden. De notulen van de vorige verga deringen worden gelezen en onge wijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger en bij den secretaris-rentmeester van het wee- zenarrnbestuur. Van den minister van Binn. zaken betrefier.de invoering zomertijd. Deze zal ingaan 15 Mei 1938 en eindigen 2 October 1938. Van den Commissaris der Koningin in Zeeland dat met ingang van 16 April is herbenoemd tot burgemeester der gemeente de heer C. M. P. W. Hanssens. Het verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim over 1937. Van het gemeentebestuur van St. licht moet gebruikt worden dit gratis te geven. Met aig. stemmen wordt hiertoe besloten. Van den minister van Soc. zaken betreffende de extra steun aan werk loozen. Het gemiddeld aantal werk loozen is bepaald op 99, hiervoor wordt beschikbaar gesteld f5 70 per werldooze, waarvan hel Rijk betaalt f3.70 en de gemeente f2. Burg. en weth. stellen voor 1180 beschikbaar te stellen, waartoe met aig. stemmen besloten wordt. Van den Directeur van „Meer en Bosch" te Heemslede een verzoek om G. A. Dorst nog 3 maanden in verpleging te laten. De voorzitter zegt er is reeds f75 voor betaald door de gemeente en f75 door een andere vereeniging. Er was door den dokter gezegd dat hij er maar 3 maanden moest blijven ter observatie, dan zou men kunnen zien welke medicijnen aangewend konden worden. Nu komt er een verzoek voor weer 3 maanden. Burg. en weth. willen in deze niet dadelijk afwijzen en stellen voor om voor de laatste maal nog f37.50 te betalen. De heer Stols zegt dat dit wel een beetje is voorspeld, dat het langer zou duren. De voorzilter antwoordt dat gezegd was 3 maanden en als de gemeente nu weer het volle zou geven dan beslaat de kans dat laler weer een verzoek komt, dat is al eens meer voorgekomen en daarom doen burg. en weth. dan ook het voorstel om voor de laatste maal f37.50 te geven. Met aig. stemmen wordt dit goed gevonden. Een verzoek van I. den Engelsman om medewerking te verleenen tot invordering van f400. Daar dit niet tot de bevoegdheid van den raad behoort wordt dit schrijven voor kennisgeving aange nomen. Een schrijven van de afd. Stave nisse van „Schuttevaer", dat er ernstige klachten zijn over het slijk en steenen in de haven en verzocht wordt deze hinderpalen zoo spoedig mogelijk op te ruimen. De voorzitter antwoordt dat steeds de steenen uit de haven verwijderd worden, want hij heeft aan den havenmeester opgedragen daar naar te zien en wanneer dan ook de havenmeester merkt dat er steenen liggen en dit mededeelt, dan worden ze dadelijk opgeruimd. De eigenlijke oorzaak dat de schip pers hun schroeven kapot slaan is, dat er niet gewacht wordt totdat er voldoende water is. Onlangs is het ook nog gebeurd en het gat dat in de slik was geslagen was 35 cM. Burg. en weth. stellen dan ook voor dit stuk voor kennisgeving aan te nemen. Met alg. st wordt dit aangenomen. Van den Commissaris der Koningin in Zeelaad dat nog geen raadsbesluit is ingekomen ter goedkeuring betref fende verzekering gemeentegelden,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1938 | | pagina 1