[•oeten komen vroeg in irjaar, koop tijdig een pot rutol. Bij alle Drogisten. Jn. GEEN GEMORS! Fa. J. M. C. Pot, Tholen Amateur-fotografen Serré's fotohandel |en te verplichten ntiarlJuitsch- gaan. ha sluiting. 7 47259 EN, 6 Mei 1938. o behoeft het toch niet ie A.N.W.B., de hond die de zers plaatst, zorgt er met kosten voor dat deze weg- goed worden onderhouden, ns, te Tholen zijn ze nog niet leden keurig inde verf gezet. zijn er weer jongelui bezig t hun naam in de verf te met een scherp voorwerp ior ontslaat natuurlijk een ek die de verf doet afbladeren. •y.'Itnu niet anders? De A N.W.B. oveel nut op verkeersgebied, en toch de wegwijzers wel deze te beschadigen, met rust Iten 1 llijkens een in ons nummer mende advertentie heeft de J. Contant, die zijn zaak eks 1898 te Tholen vestigde e voerde onder den naam van ch Warenhuis, overgedaan aan lijner kinderen, die deze zaak |||I denzelfden naam zullen voort- Maandagavond heeft Concordia J groote be angstelling haar lale wandeling gehouden, die lag 30 April wegens hizondere [en niet heeft kunnen plaats ■De heer G. Contant, die jaren laarn was in de zaak van zijn ir, heeft volgens achterstaande «ntie. zelf een zaak in die ïhe gesticht, die hij onder eigen uit gaat oefenen. Rijkspostspaarbank, i het postkantoor Tholen en liet |ader behoorende amblsgebied gedurende de maand April Igd f34.499,02 en terugbetaald 137,55. Het laatste door dat »or uilgegeven boekje draagt het per 16210. Bij een op heden, door de ;ingambtenaren van Tholen, in tiwerking met de rijks- en ge- llepolitie' van Oud-Vossemeer, iden huisvisitatie teu huize van h Driel te Oud-Vossemeer werd r bevonden 437 boekjes otige- d sigarettenpapier. Woensdagavond hield de werk- vereeniging „Draagt elkanders ji" ten liuize van H. W. v. Dijk algem. jaarvergadering onder litterschap van den heer C. Mees. lotulen van de vorige vergadering en gelezen en ongewijzigd vasl- ild. Gelezen wordt het iinancieele g en liet jaarverslag. De fin nissie heeft de boeken en he iden van den penningmeester tien en alles in orde bevonden, ,t ze adviseert de rekening over goed te keuren, waartoe besloten t. it leden van de fin. commissie len herbenoemd de heeren Adr. .en en P. Goedegebuure. Tot hursleden worden herbenoemd leeren J. J. Voordijk en .1. M. Bal. Geslaagd voor het schriftelijk elte van het examen Gemeente- nistratie de heer P Boon, werk- ter secretarie alhier. Naar wij vernemen is de coni- .tie van mosselhandelaren met sel opgeheven. 0RTVL1ET. Bij de door de - Islingamhtenaren met Rijks- en 'leentepolitie gehouden controle in e" gemeente werden vier overt.re- en geconslateerd. Vrijdagavond jl. omstreeks 9 u. —jtond door onbekende oorzaak d in de schuur van den land- er P. Burgers. Voordat de he ers het bemerkten, stond de ur in vollen brand, zoodat niets r te redden viel. Wonder boven der was er geen enkel beest r in de schuur. Uit een neven- nd varkenshok werden nog drie teus in veiligheid gebracht, et huis dat enkele meters van de uur stond bleef onbeschadigd. De ndweer uit het gehucht Strienham spoedig aanwezig, die dan ook r de molorspuit dezer gemeente r eerste hulp verleende. Circa 90U0 kg. hooi en veel landhouwtuig gingen in de vlammen verloren. SCHERPEN1SSE. Duor de eige naren van de gronden, benoodigd voor den weg Tholen—Scherpenisse, is tot schatter dier gronden benoemd de heer Z. v.d. Velde waterb ambt, alhier. Aan de firma M. Andriesse en A. v. d. Werf alhier is voor f 47309 gegund de uitvoering van de werken tot landaanwinning op de staats- huilengronden, geiegen voor den Koningin Emmapnlder te Clingé. Toen de vrouw van E. D. zich gereed maakte om naar bed te gaan werd zij plotseling onwel. Toege schoten familieleden konden slechts constaleeren dat zij was overleden. velen hun wagen in dal tijdvak, voor het roode licht tot staan hadden ge bracht.. Thans is, gedurende 3 maal 24 uur, n I. van 18 t.m. 20 April jl. opnieuw een telling gehouden, waarbij is komen vast ie staan, dat van de 44 autobestuurders, die bij rood licht den overweg naderden, 37 hun voer tuig voor het onveilig signaal lot stilstand brachten, terwijl 7 doorreden of 16 pet. Deze uitkomst is niet zeer bemoedigend en vraagt o. a om maatregelen, die aan een dergelijke onvoorzichtigheid, oi'lievet roekeloos heid, een einde maken. liet apparaat te Steenwijk heeft sedert de ingebruikneming op 29 Dec. 1930 zonder de minsle hapering ge werkt en kan uit een oogpunt van Bij ongeveer 6 pet. van de aange taste dieren komt smetstof in de mest voor en bij ongeveer 10% van de besmette dieren in de urine. Bij de onderzoekingen in Riems bleek, dat hij dieren, die nog langen tijd na de aantasting smelstof afscheidden deze steeds voorkwam in de urine. Tot voor kort meende men dat, wanneer do klauwen zijn aangetast, de hoaflederhuid, die onder het hoorn van de klauwen gelegen is, ook blaren vormt, welke blaren dan door hoorn omgroeid werden en slechts lang zamerhand aan de oppervlakte komen. Nieuwe onderzoekingen hebben echter geleerd dat een voortwoekeren van de ziektekiemen in de hoornlaag der klauwen niet plaats vindt. Gebleken is, dat de smetstof met mest en vuj] Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Onrust en Zenuwachtigheid gebruike men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten STAVENISSE. Door den burge meester werd gelracht, in zijn kwa liteit als strandvonder, publiek te verkoopen een vat inhoudende pl.m. 500 liter wijn, dat in den afgeloopen winter aan den zeedijk alhier was aangespoeld. Niemand der aanwezigen bleek echter bereid om op het val wijn een bod te doen, zelfs niet van I ct. Dit behoeft echter niet te verwon deren als men weet, dat de even- tueele kooper circa f 150 aan accijnzen zal moeien otteren. De rekening der diaconie der Ned. Herv. Kerk alhier geeft als totaal ontvangsten aan f2370,21 en als uilgaven 12293,91. Een goed slot alzoo van f85,30. Door het bestuur van het waterschap Stavenisse weid in hotel Polappel aanbesteed liet vervoer van grind en keislag naar de daarvoor aangewezen opslagplaalsen. Er werd als volgt ingeschreven A. Rotiier, St. Maartensdijk 35ct. A. ,T. Stoutjesdijk, alhier 37 cent; L. Eerland alhier voor keislag 44 ct. en grind "43 ct A. van Driel alhier 33,9 ct. Alles per ton. Gegund aan den iaagsten inschrijver A v. Driel, alhier. *ST. MAARTENSDIJK. De muziek tent alhier is geheel opgeknapt. De voel is van steen vervaardigd, waar van de eentonigheid is onderbroken door het aanbrengen van een tegel motief in ieder der vakken. Ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana werd liet eerste concert op de vernieuwde muziektent gegeven. 21 Mei a.s. wordt hier door den Bijz. Vrijw. Landstorm een groote schietwedstrijd gehouden, waarmede de nieuwe schietbaan tevens in gebruik zal worden genomen. OUD-VOSSEMEEB. Op de O.E. school werden 2 Mei jl. toegelaten 27 leerlingen, afgeschreven 8, lotaal schoolgaand 148. School m.d. Bijbel toegelaten 12, afgeschreven 8. K.K. Paroch. school toegelaten '19, afge schreven 10, totaal 107. GEMENG0 NIEUWS. De doopdienst van Prinses Beatrix. De leiding van den doopdienst van Prinses Beatrix op 12 Mei zal worden toevertrouwd aan ds. E. H. Blauwen- draad, Ned. Herv. predikant te Baarn, in samenwerking met dr. W. L. Wei- ter, oud-hofprediker te 's-Gravenhage, een en ander in overleg met prof. dr. H. Th. Obbink, te Utrecht. Dr. Blauwendraad was van 1926— 1928 predikant te Oudwonde. Behalve de heide Grootmoeders zullen als peten bij de plechtigheid o. m. aanwezig zijn H. K. H. Prinses Alice van Groot-Brittannië, Z. H. Her-, tog Adolf Friedrich von Mecklenburg Koning Leopold van België en H D.H. Vorstin von Erbach-Schönberg en gravin Kolzebue. De plechtigheid van den doop van Prinses Beatrix, welke 12 Mei a.s. in de Groote kerk in Den Haag zal plaats vinden, wordt door de K.R.O. per radio uitgezonden over den langen golfzender van Hilversum (1875 M.) en den zender van Jaarsveld (415.5 M.) en door de A.V.R.O. op golflengte 301.5 M. Het flikkerlicht te Steenwijk. Vorigen zomer is van spoorwegzijde een telling gehouden, met het'doel, vast te stellen, in welke mate het wegverkeer reageerde op 't roode flikkerlicht van de automatische proef beveiliging nabij Steenwijk. Uit den uitslag van die telling bleek toen, dat in 3 maal 24 uur, een aanlal autobestuurders (zeven) door het onveilig signaal was gereden. Nochtans was niet vasigesteld, hoe- beveiligiug als afdoende worden be schouwd, mits.men maar aan het signaal gehoor geeft. Knoeierijen te Arnhem. Te Arnhem zijn wegens gepleegde onregelmatigheden een houthandelaar en twee uitvoerders van bouwwerken gearresteerd. De uitvoerders, in dienst van een Arnhemschen aannemer, luidden met den houthandelaar afge sproken, hij hem meer hout te be stellen dan zij voor den bouw van de woningen noodig hadden. Zij keerden den houthandelaar over deze bestellingen provisie uit, maar brachten anderzijds den aannemer, die veel minder hout ontving dan er besteld was, deze gefingeerde bestel lingen iu rekening. Op die manier heeft de aannemer voor ruim drie duizend gulden te veel aan hout be taald. De aannemer ontsloeg inmiddels een van beide uitvoerders, die daarop zijn collega bedreigde met aangiite hij de pulilie, als die hem niet verder mee liet proflleeren van de vruchten der door hen opgezette affaire. Inderdaad voerde li ij dit dreigement uit, zoodat een van dit drietal niet alleen voor oplichting, maar ook voor afpersing zal worden vervolgd. De politie is er iu geslaagd een klein deel van het door oplichting verkregen geld iu beslag te nemen MOND- EN KLAUWZÊERBESMETflNG Tot 246 dagen na aantasting kunnen de dieren nog smetstof verspreiden in de urine. Voor zichtigheid bij aankoopgeboden Ten aanzien van de besmetting met mond- en klauwzeer door reeds lang genezen verklaarde runderen hebben verschillende veehouders wel voor onverwachte en onaangename ervaringen geslaan. Iu den afgeloopen herfst is het meermalen voorgekomen dat bedrijven 2 of zelfs 3 maal besmet verklaard moesten worden omdat een gedeelte van het veebeslag, nadat een ander deel was doorgeziekt en weer genezen verklaard, hij het doorgeziekte deel gebracht, mond- en klauwzeer kreeg. Daarnaast is voor vele gevallen geen besmettingsbron redelijk aanwijsbaar. Wel wist men iu de practijk dat de besmetting buitengewoon grillig kan plaats hebben. Een der vragen, waarop nog geen aannemelijk antwoord was gegeven, is wel deze Hoe lang kunnen run deren. die door het mond-en klauw zeer aangetast zijn geweest, nog smet stofdragers zijn? Omtrent deze vraag vinden we in het Friesch Landbouwblad eenige resultaten vermeld over onderzoekin gen, verricht door het mond- en klauwzeer-Instituut op het eiland Riems. Uit deze onderzoekingen bleek dat er onder de runderen, die aangetast zijn, enkele voorkomen, die nog tot 246 dagen na het uitbreken der ziekte smetstof afscheiden. Hoewel dit verschijnsel zich maar bij een klein gedeelte van het vee voordoet, kan het toch aanleiding geven tot besmetting, lang nadat een mond- en klauwzeer invasie reeds weer geweken is. Daarvan dienen degenen, wier vee stapel vrij gebleven is, bij aankoop van vee lot ongeveer drie kwart jaar nadat de ziekte reeds geweken is, nog buitengewoon voorzichtig te zijn, daar zij zich, hij aankoop van een smelstofdrager, aan besmetting bloot stellen. Bij een gewoon verloop van de ziekte wordt de smetstof van vier tot elf dagen na de besmetting met het speeksel en met de melk afge scheiden. Er verloopen na de be smetting twee dagen voor de ziekte verschijnselen waargenomen kunnen worden. Zoodat iu normale gevallen van 2 tot 0 dagen na het optreden van blaren de smetstof met speeksel en melk afgescheiden wordt. van builenaf in de openingen in het hoorn en in de holte van de zool geraakt en daar geruimen lijd be waard kan blijven. Hieruit volgt dat het besnijden en zorgvuldig ont smetten van de klauwen na een aan tasting door het mond-en klauwzeer ter voorkomirg van verdere be- smelting gewenseht is. Uit tiet bovenstaande volgt wel duidelijk dat t.a.v. het mond- en klauwzeervraagstuk het laatste woord nog lang niet is gesproken. KLEERTJES VOOR BABY Kleine witte, of zacht gekleurde kleedingstukjes, helderwitte luiers, lakens en sloopjes, met hoeveel liefde en zorg worden ze gemaakt hoeveel droomen worden er omheen gesponnen. Voor den kleinen wereldburger is het beste maar nauwelijks goed ge noeg Neem óók voor het wasschen van babygoed het beste Persil Luiers moeten worden uitgespoeld veel vuil wordt daardoor reeds ver wijderd. Daarna kookt U de luiers volgens de Persil-waschmethode, die op ieder pakje nauwkeurig staal aangegeven en spoelt ze eerst in heet water, vervolgens zoo dikwijls in koud, tot alle zeepdeeltjes verdwenen zijn. Dit is van het grootste belang, want zeepdeelljes die in het goed achterblijven worden hard en zouden schrijnen en een rood huidje kunnen veroorzaken. Spoelt U dus vooral tot het water volkomen helder blijft. Een belangrijk punt is, dat Persil bij een temperatuur van 44 a 46°, dus in een lauwwarm sop, desinfec- teerend werkt, wat bij jonge kinderen die veel vatbaarder zijn voor besmet ting dan ouderen, al héél belangrijk is. Bovendien blijft wollen goed in een koud Persil sop zacht en soepel een eerste vereischte voor het teere babyhuidje. Wanneer U éénmaal Persil voor Uw babywasch hebt genomen en hebt ondervonden, hoe hagelwit het goed wordt, hoe frisch het ruikt en hoe heerlijk zacht liet aanvoelt, dan wilt U nooit meer een ander waschmiddel gebruiken liet is in hel belang van Uw baby! PUBLICATIEN DIENSTPLICHT Onderzoek van verlofgangers. De burgemeester van Tholen maakt hekend, dat het onderzoek van ver lofgangers, bedoeld in arl. 39, derde lid, der dienstplichtwet, voor deze gemeente zal worden gehouden te Tholen, gymn. lokaal U.L.O. school op Maandag 30 Mei 1938, des nam. 14 uur. 16 Voor verdere bijzonderheden raad plege men de aanplakbiljetten. Tholen, 6 Mei 1038. Burgemeester en Wethouders van T holen maken bekend dat tegen Donderdag 12 Mei a.s. gelegen heid beslaat tot aangifte voor ruiming van privaatputten. In den voormiddag van dien dag zullen scherven enz. door den reini gingsdienst worden opgehaald. Tholen, 5 Mei 1938. 11 Zij, die hun reinigingsrechten (riooibelasting ad. f 1) nog niet hebben voldaan, worden verzocht dit alsnog de volgende week te doen. De gemeente-ontvanger 8 van Tholen. BURGERLIJKE STAND Gem. THOLEN van 27 April t/m 2 Mei 1938. Gehuwd: N. A. Moeliker 37 j. en A. Guiljam 28 j. OverledenA. Kunst 89 j. wed. van J. EDgelvaart. KERKNIEUWS. Tholen. Tot President Kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk is benoemd de heer A. C. van Luyk, in de plaats van wijlen den heer W. J. Geluk. St. Annaland. Tot notabel der Ned. Herv. Kerk weid gekozen de beer C. P. van Luyk. ZONDAG 8 MEI 1938. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. de Bres en nam. 2uurds. Wol- fensberger. Ger. Kerk voorm. 9.30 en narn. 2.30 dr. Veltenaar. Ger. Gem. voorm. 0 30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Vrije Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Ned. Protestantenbond afd. Tholen 's Avonds 5 uur ds. de Kater te Drimmelen. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. v. d. Heuvel. Bed. H. Doop. Ger. Kerk voorm. 9.30 nam. 2 uur en 's avonds 6 uur ds de Struyk te Kamerik. Oud Ger. Gem. voorm. 9 30, nam 2 en 's avonds 0 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9,30 en nam. 2 uur ds. de Haan. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leeskerk en nam. 2 uur ds. de Bres. Bed. H. Doop N.D. Ger. Gem. voorm. 9.30. nam. 2 en 's avonds 6 uur de heer West- strate te Rolterdam. Oud Ger. Gem. voorm. 9,30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9 30 en 's avonds 6 uur ds. Batelaan. Bed. H. Doop. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 5.30 leeskerk. ST. ANNALAND. Ned. Herv. Kerk vcorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. van Griethuijzen. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 5.30 leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. v. Eist. Ger. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Vreugdenhil. Oud Ger. Kerk voorm. 9.30, nam 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. MARKTBERICHTEN THOLEN, 6 Mei 1938. Roomboter f 0.75 per pond. Boereboter f 0.70 Eieren f 3.30 per 100. Geen inkt aan den houder! Geen inkt aan Uw handen! Rustig steunend op den glazen rand, zóó zuigt de pen zich zindelijk vol. Uw vingers blijven schoon! Een schitterende verbetering, deze nieuwe handige Talens „Elite"-flacon! Gevuld met den allerbcsten Talens-vulpcninkt. En toch slechts 60 cent „ELITE" FLACON Schóón in dubbelen zin: ontwerp Ccpier, Leerde. Zendt ons Uw films ter afwerking. Onze prijzen even laag als van ieder ander. Ons werk is veel beter Bovendien profileert U dan van nnze buitengewone reclame-aanbieding. Bredaschestraat 6 Telefoon 150 BERGEN OP ZOOM

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1938 | | pagina 3