op de begrooting voor 1938 niet hooger mag zijn dun I 15000. Daar burg. en welh. van meening zijn dat deze post voldoende zal zijn stellen zij voor aan dit verzoek te voldoen, waai toe mei alg. sl. besloten woi dt. Van Ged. Staten goedkeuring van de capi tulanten verordening. Gen verzoek van 1. den Engelsman om medewerking van den raad om van iemand die bij hem f400 schuld heeft, deze in le vorderen. De voorzitter zegt daar dit niet tot de bevoegdheid van den raad behoort stellen burg. en welh voor dit stuk voor kennisgeving aan te nemen, waartoe met alg. st. besloten wordt. Burg. en wetb. stellen voor vast te stellen de schoolgeld verordening zooals deze ter inzage heeft gelegen, met alg. st. wordt hiertoe beslotenr Burg. en vvetb. stellen voor naa. aanleiding van een schrijven van Ged. Staten om de verordening ver baal besm. ziektegelden te wijzigen en wel zoo dat voor het vervoer niet gerekend wordt 10 cent per K.M. maar 25 cent per K.M. met een maximum van I 10. Met alg. st. wordt hiertoe besloten. Van G. J. Kunst is een sclnijven ingekomen dat bijzijn herbenoeming tot lid van het alg. armbestuur niet aanneemt. Burg. en weth. bevelen aan l. M. Koolaard en 2. J. van de Klooster. Met alg. st. wordt benoemd M. Koo laard. Van den Minister van scc. zaken betredende de extra uitkeering aan werkloozen. Kr wordt wederom f5.70 per werklooze beschikbaar gesteld en hiervan betaald het Rijk f3 70 en de gemeente f2 en het gemiddeld aan tal werkloozen is vastgesteld op 05. Burg en weth. stellen voor het bedrag zijnde f 130 beschikbaar le stellen. Met alg. stemmen wordt hiertoe besloten. De voorzitter zegt de luchtbescher ming is tegenwoordig een belangrijke factor. Er is reeds een luchtbescher mingsplan voor deze gemeente ge maakt en nu zou ook nog als hoogst noodzakelijk moeten worden aange schaft. een brandcard, 2 sirenes, 8 gasmaskers en 1 brandbom voor demonstratie en de kosten hiervan zullen bedragen f250. Burg. en weth. vragen den raad dit bedrag beschik baar te willen stellen. De heer van Gorsel vraagt ol dit verplichtend is. De voorzitter antwoordt dat dit verplichtend is. Mot alg stemmen wordt hel goed gevonden. De voorzitter zegt dat om het verspillen van leidingwater te voor komen een bepaliug in de politie verordening wordt opgenomen die dit strafbaar stelt en leest het des betreffende artikel voor. Met alg stemmen wordt dit voor stel aangenomen. Burg. en welh. stellen voor vast te stellen een verordening betreffende verzekering fraude onderlinge. Het bedrag wordt bepaald op 1' 8000 en de premie die daarvoor betaald moet worden bedraagt ongeveer f 50. De heer van llorsel vindt de premie nogal hoog. De voorzitter antwoordt dat op het oogenblik de premie vrij hoog is maar indien het mogelijk is wordt het verlaagd. De heer Gunst vraagt of het ver plichtend is, want hij is niet voor verzekeren. De voorzitter antwoordt dat dit verplichtend is. De heer Eindhout vraagt of men die kosten niet te hoog op zal voeren. De voorzitter antwoordt dat de premie niet hooger kan en als er te veel uitgaven zouden komen dan is er nog een reservefonds. Met alg. stemmen wordt het voor stel van burg. en weth. aangenomen. De voorzitter deelt mede dat in verband met de vele werkzaamheden op de secretarie het noodig gebleken is nog een volontair er bij te nemen en nu stellen burg. en weth. voor dezen persoon een belooning te geven van f 100. De beer van Gorsel zegt als het blijkt dat het noodig is, hij de be looning niet te hoog vindt, maar om te beginnen is het dan goed. Met alg. stemmen wordt hiertoe besloten. De voorzitter deelt mede dat burg. en weth. de lijkkoets met een des kundige hebben bekeken en de koets zelf is in een uitstekende toestand maar de koets zou noodzakelijk ge veeld moeten worden en de kleeden vernieuwd en de kosten daarvoor zouden bedragen f 140. De heer van Gorsel is er voor dit niet na te laten, ook de heeren Mees en Gunst zijn er voor dit te laten doen. De heer Vroegop wijst op het tuig van de paarden. De bestuurder klaagde er over dat de loomen zoo slecht zijn dat hij er niet mee durft te rijden naar Bergen op Zoom. Wethouder Daane merkt op dat het dan beter geweest was dat de bestuurder dit ter kennis had ge bracht van burg. en welh. die kunnen dil zelf niet nagaan. Met alg. stemmen wordt hel voor stel van burg en weth. aangenomen en worden de gelden beschikbaar gesteld. Ter tafel komt het adres van de diaconie van de Ger. kerk meldende dat er een ernstig meeningsverschil tusschen genoemde diaconie en het algemeen armbestuur is. De voorzitter deelt mede dat dit adres in handen is gesteld van burg. en welh. daar dit college is belast met het toezicht op het algemeen armbestuur. Een conferentie heeft plaats gehad met de diaconie en het algemeen armbestuur en aan de hand van de besprekingen hebben burg. en welh. zich een meening gevormd en deze is dat de toon waarin de brief van de Geref. Diaconie gericht tol het algemeen armbestuur gesteld was, ten zeerste wordt afgekeurd. Ontkend kan niet worden de Ger. Diaconie wettelijk recht had om die f 100 in ontvangst te nemen en daarover ten behoeve van haar ar men te beschikken. Toegegeven wordt dat het in de toekomst misschien gewensclit kan zijn bij het aangaan van dergelijke verzekeringen vooraf overleg te plegen met het algemeen armbestuur. Dit zoo'n overleg kan dan misschien eenige verdeeling voortvloeien. De heer Vroegop deelt mede dat hij niet instemt met de conclusie van burg. en weth. en zegt er is een wettig recht, maar ook een billijk recht. De Diaconie schreef zelf dat bij het aangaan van dergelijke ver zekeringen haar standpunt- De voorzitter interrumpeert en acht het beter eventueele besprekingen ineen besloten vergadering le houden. Spr. heeft daarvoor zijn reden. Men kan soms te ver gaan en in de be sloten vergadering zal hij zeggen waarom. De heer Mees zegt dat het adres van de diaconie aan den raad gericht is, ze vragen geen besloten vergade ring, dus acht hij dit niet noodig. Weth. Daane zegt dat hij niet om sensatie verlegen is, maar de diaconie brengt het in den raad, zij staan op het standpunt gelijk te hebben en wie kaatst moet de bal verwachten. Zijn bedoeling is niet onhebbelijk heden te zeggen en van de andere heeren verwacht hij dit ook niet, maar is tegen besloten vergadering omdat het de aandacht van de ge heele gemeente heeft. De voorzitter zegt dat het adres niet in behandeling is, maar de con clusie van burg. en weth. en den raad wil nu burg. en weth. ter ver antwoording roepen aangaande die beslissing. Weth. Daane wijst er op dat de heer Vroegop ook over de beslissing en niet over het adres begon. De voorzitter wijst er op dat er een gevaar aan verbonden is voor heel de gemeente en in een besloten vergadering zal spr. zeggen welk. De heer van Gorsel is er ook tegen het te behandelen in besloten verga dering. Weth. Eindhout stelt voor het le behandelen in besloten vergadering, hetgeen door den heer Jeroense ge steund wordt. Dit voorstel in stemming gebracht wordt verworpen met 3 tegen 4 st. Voor de heeren Gunst, Jeroense en Lindhont. De heer Vroegop dan thans het woord verkrijgende zegt dat hij op de conferentie is tegenwoordig ge weest als lid van het algemeen arm bestuur door welk bestuur er op ge wezen is dat er naast wettelijk recht ook billijk recht is. De diaconie schrijft zelf dat bij het aangaan van dergelijke verzeke ringen het baar laak is om voor de armen te zorgen en niet er voor zorg te dragen dat de erfgenamen ook nog wat te verdeelen zullen hebben. Dit standpunt keurt hij goed, maar de Diaconie moest naar zijn be scheiden meening ook nog eens een deur verder gaan. Hel ondersteuningsgeval C. de Wijze waar het hier om gaat, is niet alleen ten laste gekomen van de Diaconie, maar hiervoor heeft het algemeen armbestuur zich ook offers getroost. De lasten zijn dus samen gedragen en dan gelooft spr. dat het billijk is, dat ook de lusten samen gedragen worden. De verzekerde, welke ondersteund is geweest, heeft f 100 aan de diaconie afgestaan, het algemeen armbestuur kreeg niets. De voorzitter vraagt wat de heer Vroegop dan wilt. middel dat gebeurt me nooit meer! Voor de wasch gaat er mets boven Persil Vlugger met „Mijnhardtjes" Ja dit is zeker, dat zij kou, griep en pijnen niet alleen vlugger, maar ook veel grondiger en meer blijvend ver drijven. Mijuhardljes zijn hartvormige cachels die zeer gemakkelijk innemen en verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. Koker 12 st. 50 cl. Proef- verpakkirig 2 st. 10 et. 11 47257 men weet boe die ouderei kermis en andere feesten hebben dan zou hij hun djDe graag willen na doen. Hij hee§aa[ christelijk mensch gekend, diep- 1 vergiffenis kende. Had men i®i>' hem, dan werd men aan de|he gezet Bad die man dan hoor| ui hoos-je pik soms in zijn verl gemoed, de man was wraakzi Sprak deze man met zulke zondige gebreken over de k dan was het al zonde wat Kijkt men dikwijls in eigen ni gemoed, dan bekijkt men de anders en meer met liefde, w; ne[ is niet alleen een kermis diez voortbrengt, ook andere feestei - dat Het is niet alleen een I "n! die geld kost, ook andere I kosten geld. Want men wil de kermis al fen, maar is nu al bezig voo feest in September. Hij vin' jammer dat het nu weer koi antirev. hebben het vorig ja naar voren gebracht en toen e meerderheid was, hebben ze g er niet meer mee terug te k hoewel het nu weer gesteund Weth. Lindhoul meent tocl antirev. het recht te hebben d mis weer ter sprake te brenge De voorzitter meent dat hoe feest viert ieder voor zich uit moet maken, ieder is voor zelf daarvoor verantwoording scl Het voorstel Gunst in stenf gebracht wordt verworpen tegen 4 st. Voor de heeren Lint Jeroense en Gunst. 1' De heer Vroegop licht zijn Bel toe en zegt dat hij bet vorigPel zijn standpunt in den raad ufru gezet heeft. Toen heeft hij gewezen dat hij ten opzichte feesten geen tweeërlei weeg gebruikt. Is dit standpunt ot dan is niemand bij hem aan geweest om een ander standpui) beter is in overweging te gevel iets zou nog fatsoenlijk zijn, vegen uit de pan geven, uit dei kwajongenswerk is. De voorzitter meent dat dit meer noodig was mee te deelen, de stemming toch reeds was gei De heer Jeroense vraagt of li niet mogelijk is bij de regeerin daan te krijgen dat de mens niet verplicht werden naar DuiP land te gaan, daar er uit aij streken ook niet gaan. De voorzitter antwoordt de ring in deze ten volle te vertroi en deze zegt dat men daar v| om zijn godsdienst uit te oefen dat men niets in den weg gelegd. Weth. Daane wijst er nog op er in het dorp hel praatje gaallj^ burg. en weth. er niets aan P maar als dit eens ter tafel geilt mocht worden, dan zou men kul zien dat er ook van burg. en een ernstig protest is gedaan a #itl ot en ld ag ni Idf De heer Vroegop antwoordt dat het algemeen armbestuur voor het hier bedoelde ondersteuningsgeval zeker nel I 1000 uitgekeerd heeft. De 1 100 welke na het overlijden van de ondersteunde C. de Weijze zouden norden uitgekeerd heeft de Diaconie gekregen. De voorzitter wijst er op dal de diaconie voor C. de Weijze de zegels voor de verzekering geplakt heeft. Bij 05-jaiigen leeftijd zou de Weijze van die verzekering f 3 per week ontvangen en na diens overlijden zou f 100 worden uitgekeerd. De f3 per week was in hel belang van de diaconie maar ook in dat van het algemeen armbestuur. Alleen de Weijze had te beschikken over die 1 100, dat laat ook de wet toe en de man heeft afstand geteekend ten be hoeve van de diaconie en deze heeft dan ook die f 100 in ontvangst ge nomen ten behoeve van haar armen In verband daarmede kon niets aan anderen maar alleen aan ondersteun den gegeven worden. De heer Mees zegt ook geen ge noegen le nemen met de beslissing van burg. en weth. Hij bewondert de houding van wethouder Lindhout. Deze heeft tegen liein en ook tegen de heeren Daane, Vroegop en Mej. Ruijtenburg verklaait, dat het alge meen armbestunr gelijk had Toen hij een paar weken geleden aan wethouder Lindhoul vroeg hoe ver het met de questie stond.. De voorzitter interumpeert en zegt dat de heer Mees te ver gaat, het gaat hier niet om hetgeen tusschen U en de heer Lindhout is besproken dat raakt de zaak niet. Hij waardeert ieders standpunt, maar men moet niet persoonlijk worden. Wethouder Eindhout vraagt of hij even mag antwoorden, in verband waarmede de voorzitter zegt, dit liever niet te hooren, want bet per soonlijke moet vermeden worden. De heer Mees zegt dan nog dat de heer Deurloo namens de Diaconie schreet dat de verzekering f300 ge kost heeft, terwijl hij uit goede bron weet, dat de verzekering maar f 00.84 gekost heeft, men heeft dus een zoet winstje van bijna f40. De voorzitter antwoordt dat het niet gaat of er nu f60 of 1300 betaald is voor C. de Weijze en ook is er zelfs geen sprake van of er een zoet winstje gemaakt is, het feit is dat C. de Weijze alleen het recht had die f 100 toe te wijzen aan wien hij wilde en ook doet er niets ter zake of dit gedaan is terecht of ten onrechte. De heer van Gorsel zegt gehoord te hebben dat na het overlijden van de Weijze de kosten zelf door de erfgenamen zijn betaald geworden, want er is zelfs nog geld voor geleend. De voorzitter antwoordt dat ze in een begrafenisfonds waren en daar is dat uit betaald, maar ook daar gaat het niet om. De heer van Gorsel zegt die f 100 waren toch voor de begrafeniskosten van C. de Weijze. De voorzitter zegt dat is niet zoo, die f 100 waren beschikbaar gesteld voor de diaconie. De wet spreekt dat men iemand kan aanwijzen en dat is in de eerste plaals de echtgenoote, dan kan er nog een ander aangewezen worden en in de derde plaats voor de begrafenis, indien er niemand is aangewezen, maar hier was iemand aangewezen. De heer van Gorsel merkt op dus dan moeten anderen de begrafenis betalen. De voorzitter antwoordt dat de diaconie dat niet kan en mag doen. En als de diaconie nu niet kan, dan gaat men naar het alg. armbestuur. De heer van Gorsei kan niet goed begrijpen dat als er nog bezittingen zijn, men het anderen laat betalen. De voorzitter antwoordt dat dit geen bezitting meer was van C. de Weijze. Het was gegeven aan de diaconie en die mag dat gebruiken voor zijn armen. Financieel zit er geen verschil in, want nu kan de diaconie eerst voor zijn armen daar van geven, voordat ze naar het alg. armbestuur moeten. De heer van Gorsel zegt die f 100 waren nu wel toegewezen aan de diaconie, maar hij zou denken dat ze dan ook zedelijk verplicht waren te helpen. De voorzitter antwoordt dat die zedelijke verplichting niet bestond, .Wat is dat een verschil met de vorige keer! Maar nu heb ik ook weer Persil gebruikt. Eens heb ik me laten verleiden tot een goedkoop zeilwerkend wasch- dat geld kan alleen besteed worden voor de armen. Nadat wethouder Lindhout, de heer Mees en wethouder Daane nogmaals het woord over deze kweslie hebben gevoerd en de voor zitter weer heeft geantwoord, stelt ten slotte de heer Mees voor om geen genoegen te nemen met de beslissing van de meerderheid van burg. en weth.jvant uit de bespre kingen komt vast te staan dat wet houder Daane op de wethoudersver gadering er ook niet mee accoord kon gaan. Dit voorstel in stemming gebracht wordt aangenomen met 4 tegen 3st. Tegen de heeren Gunst, Eindhout en Jeroense. Bij de rondvraag vraagt de heer Vroegop of dat nog in orde zal komen met dat loon uit de werkverschaffing. Er was gezegd dat men 22 cent per uur kon verdienen en daar werd maar 19 cent uitbetaald. De voorzitter antwoordt dat dit gekomen is omdat er minder werk was geleverd, thans is er een andere regeling gekomen en nu zal men wel aan dat loon komen. De heer Gunst komt met het voor stel om de kermis voor 1938 le schor sen. Hij acht het geen tijd om kermis te vieren gezien den financieelen toestand van de menschen. De mees ten zijn op de steun aangewezen en de meeste ouders zien dan ook al tegen die dagen op, daar ze geen centen kunnen missen voor die ge legenheid. De voorzitter stelt voor maar dade lijk te stemmen daar deze zaak nu reeds enkele jaren achtereen in den raad is besproken. De heer Mees wilde toch nog op iets wijzen en wel dit, het gaat weer over de kermis, maar over andere feesten wordt niet gesproken en daarbij is het nog grooter janboel als op de kermis. De voorzitter is er niet tegen als het voorstel uitgebreid wordt met alle feesten. De heer van Gorsel is hel eens met den heer Mees dat er weer alleen gesproken wordt over de kermis. Hij is voor kermis en andere feesten, hij acht een beetje ontspanning wel goed. De heer Gunst acht het toch op het oogenblik geen tijd om kermis of feesten te houden, hij is bereid de feesten er ook bij te nemen. Weth. Daane zegt het is dus weer de kermis. De heer Gunst heeft gelijk, het is geen tijd om kermis te vieren, maar dan is het uit een financieel oogpunt ook geen tijd om andere feesten te vieren. En juist die andere feesten daar vlassen de tegenstanders van kermis op. Vroeger, bij een dag geld van dertien stuivers was het ook geen tijd, maar men schafte de kermis niet af, ook andere feesten gingen door. Oudere menschen wor den soms tegenstanders, maar als

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1938 | | pagina 2