[AARIN OPGENOMEN DE 1ERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN Huidonzuiverheden, vetwormpjes, vlekjes, pukkels en uitslag ag 6 Mei 1938. No. 18 Vijf en vijftigste jaargang tide der Volken- bondspolitiek. Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 GEMEENTERAAD THOOLSCHE COURANT jlad verschijnt eiken ag. Prijs per kw artaal met Geïllustreerd igsblad l,375, franco ost ƒ1,65 15 ct. kosten. Advertentiën van 1 tol 4 regels 75 ct.iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIEN gemeester en Wethouders van ileu maken hekend, dat gedurende maanden, op de secretarie der lente, voor een ieder ter lezing lergelegd en tegen betalingjder |n algemeen verkrijgbaar is ge bet raadsbesluit tot wijziging dei' Verordening op de heffing van rechten onderden naamvanleges, ekeurd bij Koninklijk 4 April 1038 No. 29. olen, 25 April 1938. Besluit K8 be Praag heefl dezer dagen te e lalen weten, dat het zijn ge- t nu ook als bij den keizer van pie geaccrediteerd beschouwt, is, volgens den door Mussolini toerden ritus, ongeveer de er- ing de jure van de verovering, ho Slowakij beeft, dus nieteens (ie zuiver formeele procedure Izakelijk geacht, die de Etigelscbe ering zich eenige dagen daarvoor et „Paaschpact" bedong nl. eerst den Volkenbond aan zijn leden recht te lalen inruimen, naar iven het Italiaansche imperium an niet te erkennen. Zonder veel in en zessen is Tsjecho-Slowakije ie erkenning overgegaan, de sfeer van de z.g. werkelijk- spoiitiek is daarop geen aati- sing le maken. Het behoort tot lacilistische offensieven der demo- ische staten op Italië. Dat werd liet onderhavige geval b.v. nog exlra onderstreept door een irder van president Cenesj aan leger., waarin niet slechts vele «lelijkheden aan het adres van maar bovendien ook aan dal Mussolini persoonlijk weiden gei de sfeer van de Volketibonds- logie is echter over dezen stap wel het een en ander te zeggen, e eerste plaats wil men in Praag i' niels doen, wat in Londen en ijs aanstoot zou kunnen geven, gendeelIn de tweede plaats, Tsjecho-Slowakije tot de kleine en behoort, die het grootste be hij de strikte nakoming van het enbondsstatuut zouden moeten •en, maar in dit geval desondanks elfs zuiver uiterlijk geen waarde r aan hechtte, conform dit statuut landelen. n tenslotte, wijl Tsjecho-Slowakije acuut bedreigde staat welks nties bovendien, streng juridisch omen, in het kader van het kenbondspact zijn ingevoerd iet grootste belang bij zou moeten ben, niet zelf nog verder aan de alingen van bet pact te tornen, 'at de Tsjeciscbe regeering des- anks zoo te werk ging, illustreert snel voortschrijdende vervluchti- van de laatste Geneefsche Lelijkheden. Ongetwijfeld is deze weer een gevolg van de vorige, Oostenrijk heet. Het Volken- idspact zegt in Arlikel 10: De leden van den Bond verplichten de gebieds-integriteit en de dige politieke onafhankelijkheid alle Bondsleden tegen iederen val van buiten af in stand te den." iostenrijk was niet het eerste geval irin deze 'verplichting niet werd ekomen. Maar het was het eerste al, waarin zelfs niet eens de big tot een Geneefsche beraad- 'ing over de zaak ondernomen r<L De opname van bet Bondslid stenrijk was nimmer een punt van agenda van den Bond, ja geen »t heeft zelfs getracht, deze kwestie de agenda te doen opnemen. Het verval kenmerkt zich door dezen verderen, zelfs tot nog toe niet be reikten graad van niet-voorhanden-zijn Eenige dagen later ging Benesj naar den keizer van Abessynië... (Nadruk verboden) uitgevoerd. Wij bedoelden de Peel, waar het ontginningsbedrijf voortgaat menschwaardige toestanden te schep pen. Thans heeft weer de gemeente Venray opdracht gegeven tot ont ginning en ontwatering van een sluk Peelgrond ter groote van 836 ha. Londen en Parijs onvervulbaar acht- Dat zijn de eisclien, dal deSudeten- Duilschers vrijheid moeteh hebben, de nationaal-socialistische wereld beschouwing te belijden en dat Tsjecho-Slowakije zijn buitenlandsch beleid in overeenstemming met de warme seizoen, wanneer de sneeuw in de bergen gaat smelten, iiet gevaar van een enorme overstrooming dreigt. Bat onder deze omstandigheden de kansen van een snel Japansch succes niet grooter worden, behoeft geen betoog. verdwijnen door de huidzuiverende, huidvoedende en huidverfraaiende kracht die Purol in hooge mate bezit. Doos 30, 60 ct. Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten 47258 Veertigjarig jubileum van het A. N. V. De interpellatie- Wolter in de Eerste Kamer. Voortzetting der Peelont- ginning. Feeststemming heerschte ook in ons land, namelijk in, de gelederen van liet Algemeen Nederlandsch Verbond, dat met een slamdag in Pulcliri Studio te Den Haag zijn veertigjarig bestaan op luisterrijke wijze vierde. De belangstelling voor het jubileum van deze vereeniging, die door haar streven alles te be vorderen wat de over de geheele wereld verspreide leden van den Nederlandschen stam kan samen binden, aanspraak kan maken op de sympathie der meest uiteenloopeode kringen van onze samenleving, was begrijpelijkerwijs overgroot. Als mani festatie dat het gevoel van stam verwantschap ook hij ons volk en zijn afstammelingen in verre landen nog levend is, was deze jubileum bijeenkomst, waar Nederlanders en stamgenooten uit alle deelen der wereld hun stem lieten hoorei) wel in het bijzonder geslaagd. In de Eerste Kamer hield prof Woltjer zijn interpellatie over de spelling-politiek der regeering, die steeds meer critiek le verduren krijgt Nog geheel afgjzien van de taal kundige zijde van het spellingvraag- sluk, die den leek in het politieke laboratorium eigenlijk alleen maar interesseert, blijkt er nog een staats rechtelijke kant aan vast te zitten, die zoo mogelijk nog ingewikkelder en hachelijker is dan eerstgenoemde Het was alleen met deze staats rechtelijke moeilijkheden, dat prof. Woltjer zich in zijn interpellatie bezig hield. De bevoegdheid, welke mr. Marchant indertijd meende te bezitlen, name lijk om de spelling bij Koninklijk Besluit te wijzigen is niet op afdoende wijze te verdedigen. De regeering heeft ook reeds vroeger de onwettig heid van haar handelwijze in dezen erkend, doch meent zich nu er uit te kunnen redden, door de eenmaal begane ontwetiigheid wettelijk te sanctioneeren. Deze oplossing nu is op scherp verzet gestuit. Daarnaast bestaat dan nog de moeilijkheid, dat wij bij de keuze van een definitieve spelling niet alleen rekening hebben te houden met ons eigen land, doch ook met België. Be thans door de Nederlandsche regeering voorgestelde spelling kan in België dit heeft het gepleegde overleg reeds geleerd geen in stemming vinden. In de regels van de e, o en sch behoudt de Belgische regeering zich haar volle vrijheid voor en het is zeer de vraag, of België ons daarin zal willen volgen. Toch behoeft het wel geen betoog, dat een uniforme spelling van het Nederlandsch aan deze en aan gene zijde van de grens waarlijk van de allergrootste be- teekenis is. De positie van minister Slotemaker, die in dezen warwinkel een allen bevredigenden weg moet trachten te vinden, is dan ook wel verre van benijdenswaardig. Dankbaarder is het werk, dat in een streek van ons land, die langen tijd een beschaming voor de natie is geweest, in de laatste jaren wordt waaropeen vijftigtal modelboerderijen zal worden gebouwd. Deze ontginning waarvoog de plannen in samenwer king met Slaatsboschbeheer zijn ont worpen zal in werkverschaffing wor den uitgevoerd eu gedurende drie jaar aan 800 werkloozan arbeid geven Verder zal een complex van eenige tientallen hectaien gionds,grenzende aan deze ontginning, door Staals- boschbeheer worden bebosclit. Het Sudeten-Duitsche vraag stuk. De Italiaansche houding. Van het oorlogstooneel in het Verre Oosten... Be Europeescho staatslieden en diplomaten zijn sir.ds vele weken wel uiterst actief... Engeland en Italië sloten een accoord. Daarop het ook Darijs zijn zaakgelastigde le Domo voeling met de Italiaansche regeering nemen. Intussclien hebben Engeland en Frankrijk een defensief verband ge sloten. En tenslotte bevindt Hitier zich op het oogenblik met groot gevolg iii Italië en hoewel bet pro gramma deraan dit bezoek verbonden feestelijkheden zeer omvangrijk is, zullen de Duitschers en ltahunen toch nog tijd genoeg vinden om verschillende internationale politieke problemen te bespreken. Wat zijn nu de tot nog toe bereikte resultaten van deze diplomatieke activiteit'? In de eerste plaats is door het Engelsch-Ilaliaansche en het te wachten staandeFransch-Italiaansche accoord bet Spaansche vraagstuk zoo goed als opgelost. Hel gevaar, dat deze haard van onrust geheel Europa nog eens in brand zou kunnen steken, is thans wel geweken. Dientengevolge is ook de spanning in de Middellandsche Zee verminderd, terwijl bovendien de stille strijd, die lusscben Engeland en Frankrijk eenerzijds en Italië anderzijds in den Oriënt werd ge voerd, als gestaakt mag worden beschouwd. En lenslotle is ook het Abessijnscbe vraagstuk uit den weg geruimd. Dat de^ betrekkingen tusschen de Wes- tersclie democralies en Rome teil gevolge van dit alles weer ietwat hartelijker zijn geworden, is begrij pelijk. Na deze bereikte resultaten zet de Westersche diplomatie zich nu aan de oplossing van een ander brandend vraagstukdat van de in Tsjecho- Slowakije wonende 3'/2 millioen Sudeten-Duitschers. Door de verklaring van Berlijn, dat het zich de beschermer acht van de buiten de rijksgrenzen geves tigde Duitsche minderheden heeft het conflict tusschen Praag en de Sudeten-Duitschers internationale be- teekenis gekregen. Te Londen hebben de Engelscbe en Franscbe staatslieden lang en breed over dit probleem gesproken en daarbij is men tot deze conclusie gekomenalle vervulbare eischen van Henlein moeten worden ingewilligd, ook die nopens de auto nomie. In dien zin ondernemen Londen en Parijs thans stappen in Praag, om zich later tot Berlijn te wenden. Intusschen zijn er echter eenige Sudeten-Duitsche eischen, die men niet slechts in Praag, maar ook in belangen van het Derde Rijk moet brengen. lnwilljging van den eersten eiscli zou beteekenen, dat de Sudeten- Duitschers vrijheid zouden krijgen, alle andersdenkenden in de districten, waar zij plaatselijke autonomie zou den verkrijgen, volgens de nationaal- socialistischc beginselen van bet ge meenschapsleven uit te sluiten. In een democralischen staat is dat niet mogelijk. En inwilliging van den tweeden eisch komt niet in aanmerking, wijl dit zou beteekenen, dat een minder heid, door een vreemde mogendheid geconlroleerd, den staat, waarvan zij deel uitmaakt haar buitenlandsch beleid zou opdringen. Nu is het niet waarschijnlijk, dat Praag zal weigeren aan de Engelscli- Fransche aanbevelingen gehoor te geven. Het zal, zij het wellicht ook ongaarne, Heulein's eischen, voor zoover deze door Londen en Parijs vervulbaar worden geacht,inwilligen. Veel minder staat echter vast ol de Sudeten-Duitschers en Berlijn met een gedeeltelijke inwUitging genoegen zullen nemen. Men neemt aan, dat Duitschland geen compromis zal aan vaarden, zoolang het de kans meent te hebben, zonder oorlog al zijn wenschen vervuld le krijgen. Eerst indien het meent, dat een vasthouden aan alle eischen gevaarlijk voor den Europeesehen vrede wordt, zal liet met minder genoegen nemen. Men ziet daaruit, dat de situatie nog drei gend genoeg is. In dit verhand is nathurlijk ook de houding van Italië, dat Hitier op zoo'n feestelijke wijze beeftontvangen, van belang. Zegt Rome aan Berlijn zijn steun in de Sudeten-Duitsche kwestie toe, dan zal Berlijn zeker aan zijn eischen blijven vasthouden en blijkt tevens, dat het Engelsch- Ilaliaansche accoord voorloopig zijn belangrijkste doel heeft gemisi. Zou Rome Berlijn evenwel waarschuwen tegen een nieuwen coup in -Midden- Europa, dan zou het beeld zich in grijpend veranderen en het Engelseh- Italiaansche accoord zou zijn waarde ten voile hebben bewezen. Overigens schijnt het eenigszins onwaarschijnlijk, dal de Italianen, die de Duitschers in Oostenrijk,dus vlak aan hun grenzen, hun gang lieten gaan, zich sterk voor de integriteit van het Slowaaksche gebied zouden interesseeren. In elk geval zullen de komende dagen en weken leeren, hoe het hiermee staat. Terwijl er van het Spaansche oor logstooneel op liet oogenblik weinig belangrijk nieuws komt, blijft de ont wikkeling aan de verschillende fron ten in het Hemelsche Rijk interessai.l door de wijze, wijze, waarop de Chi- neezen tegen alle verwachting in aan de Japanners tegenstand blijven bie den. Na de oorspronkefijke overwin ningen heefl het tempo van den oorlog zich ten sterkste verlangzaamd en het einde is nog hij lange na niet in zicht. Daarbij heeft Japan een half millioen getrainde soldaten in China liggen, die al maar inde weer zijn het bezette iand te „zuiveren". Tot nog toe heeft Japan dan ook geen eeonornische vruchten van zijn vroe gere overwinningen kunnen plukken. Bovendien hlijv n de Chineescbe guerilla-benden ondanks de „zuive ring" uiterst actief. Op het oogenblik vernielen zij niet slechts dc spoor wegen, maar ook de dijken van de Gele Rivier, zoodat bij het komende RECHTZAKEN. ARR. RECHTBANK TE BREDA Zitting van den Politierechter van Maandag 2 Mei 1938. Van smokkelaars en smokkelwaar. Bijna elke maand wordt le Breda een speciale zitting van den Politie rechter gehouden, gewijd aan de smokkelarij en Maandag was er bij de ruim 110 gevallen ook één tegen een bewoner van Oud-Vossemeer, bij wien gesmokkeld sigarettenpapier was gevonden. Het geval dat wij hieronder ver melden was niet zoo beduidend al is liet voor den betrokkene minder aangenaam in-zijn gevolgen. In begin van September 1937 is door de Thoolsehe belastingambte naren, in samenwerking met de rijks- en gemeentepolitie van Oud- Vossemeer, een huiszoeking gedaan bij den landbouwer J.A. D wonende te Oud-Vossemeer. Reden tot deze visitatie was het vermoeden dat er smokkelwaar in D's buis moest zijn. En werkelijk werd op 10 Sept. jl. iu een schuur, boven de stal achter het daar bewaarde hooi een pakje aangetroffen met 130 boekjes onge- zegeld sigarettenpapier, dat niet was gedekt door de noodige belasting papieren. Het klaarblijkelijk van smokkelen afkomstige pakje met kostbare papiertjes werd in beslag genomen en tegen D. procesverbaal opgemaakt wegens verboden neder- lage. Thans had de landbouwer zich deswege voor den Politierechter te Breda te verantwoorden hij had de reis naar de stad gemaakt en toen hij aan de beurt was probeerde de 71-jarige de schuld op zijn schoon zoon le schuiven. Maar hij was nu eenmaal de veranl woordelijke persoon voor heigeen in huis ol erfiseudus moet hij de gevolgen dragen. Met f50 had de oude baas de zaak mei den ambtenaar kunnen schikken maar vond het wat veel. Nu hoorde hij een boete van f 60 tegen zich eischen maar de Politierechter Mr. F. Bielders toonde wat clementie en stuurde I). naar huis met f40 boete subs. 40 d. hechtenis en een speciale boodschap voor zijn schoonzoon 1 OUD-VOSSEMEER, 29 April 1938. Voorzitter burgemeester Mr. J. J. Versluys, Secretaris de heer W. van der Ploeg. Aanwezig alle leden. De notulen van de vorige vergade ring worden voorgelezen en ongewij zigd vastgesteld. Naar aanleiding van de notulen vraagt de heer Vroegop of er in de wethoudersvergadering ook gebeden en gedankt wordt. De voorzitter antwoordt dat dit hier niet wordt gedaan. Hij beeft er nimmer van gehoord dat dit op andere plaatsen gebruikelijk is. Ingekomen stukken: Een dankbetuiging van het Groene Kruis voor de verleende subsidie. Van Ged Staten vrijstelling van liet vak lich. oefening voor den tijd van 2 jaren. Een verzoek van het alg. armbe stuur betreffende een wijziging van de begrooting voor 1938. Met alg. st. wordt deze goedge vonden. Van Ged. Staten dat de post voor werkverschaffing en steunverleeninfl

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1938 | | pagina 1