iARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN ^Htlag 22 April 1938. No. 16 Vijf en vijftigste jaargang 0. Ischvrede 1938. Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 THOOLSCHE COURANT |d verschijnt eiken Prijs per kwartaal met Geïllustreerd bblad l ,375, franco Est ƒ1,65 15 ct. bsten. Advertentiên van 1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 176 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. raa I \)St eesi nid len let accoord tusschen Engeland I Italië is een vergelijk tusschen :t autoritair geregeerde Midden luropa en het democratische pesten, misschien zelfs het begin verdragen van een veel uimer strekking. ugen in deze richting hadden eleid tot het EngelschDuitsch :coord. Het streven echter naar litiek accoord, als nu tusschen en Londen, was tot dusverre afgestuit op een tweeledig In de eerste plaats het verzet e extremistisch krachten der en, die hunkeren naar onder van het Westersche systeem eet Europa. In de tweede plaats, et de anti fascistische krachten, ich in Frankrijk hadden ver tot een georganiseerde actie, volksfront, die in Engeland jort geheim volksfront hadden ontstaan. Het accoord beteekent en nederlaag zoowel voor het ne fascisme alsook voor het out. ten van ons zijn bewust of on- t meegetrokken door de ver- ijk-eenvoudige voorstelling van als zou iedereen in deze wereld it oogenblik moeten kiezen en fascisme en anti-fascisme. komst van alles, wat men voor mak onder den naam fascisme ivat, was de laatste jaren zoo eldigend, dat het schijnen moest er mensch in Europa vroeg of voor of tegen het fascisme zou n strijden. ttemin blijkt nog een derde lijkheid te bestaan. Deze wordt lonstreerd door het Engeland Halifax en Chamberlain, dat el het het fascisme afwijst, niet- welwillend staat tegenover de gezinde nabuurstaten. Zoowel lbloed fascist als de volksfronter zulks een onmogelijkheid. Met en heeft Chamberlain hen beiden ederlaag toegebracht. nederlaag van het extreme nte is niet zoo gemakkelijk aan jzen. In de Fascistische landen nl. een verborgen strijd ge- tusschen een radicale strooming en die gematigder is en van ssies wil hooren. Van beide tngen kan zoowel Hitier als olini, als naar gelang van de andigheden de woordvoerder zijn. de successen van Mussolini in frika en Hitier in Midden-Europa en de heide dictators de handen vol met het consolideeren van nieuwen toestand, dat zij maar- graag de mogelijk van een d aangrijpen. Uit de bepalingen het accoord van 16 April ziet dat Italië heel wat meer beloolt Engeland, maar daartegenover van de zijde van Engeland,dat Abessynië erkent als Italiaansch dgebied Aan de w apensmokkelarij nu een einde en Italië kan zijn nieuw bezit gaan con- eeren. pvallender is de nederlaag van het slront en de overwinning van het ervatieve Westen. De menschen den heiligen oorlog tegen het isme prediken hebben langen tijd politiek van Chamberlain welen warsboomen. ijdens de Abesseijnschen oorlog ben zij den Volkenbond tegen gemobiliseerd, zij vroegen om rvenlie in Rpanje tegen Franco zouden niets liever hebben dan een krachtige actie legen Anschluss. De sanctiepolitiek en dat was de groote slag hen. De massa verloor het geloof in een pressiepolitiek, die niet tevens vergezeld ging van oorlogsgeweld. Meer en meer kwam men tot het inzicht, dat een strijd tegen het fascisme in Midden Europa tot een bloedigen strijd zou worden. Het optreden van het Kabinet Daludier staat in direct verband met de verzwakking van het offensief der antifascistische beweging, evenals trouwens de val van Eden, den held van alle volksfronters. De volksfrontbeweging in Parijs, waar men schreeuwt om kanonnen voor Barcelona, wordt zwakker en het effect, dat zij sorteert is vrijwel nihil. Een der belangrijkste programmapunten van Daladier is geen interventie in Spanje en geen hulp aan Barcelona. Hij is antifascist naar er toch van overtuigd, dat men met de fascistische staten tot een redelijk accoord kan komen en verder is hij de meening toegedaan, dat aan de machtsuitbreiding van deze staten natuurlijke grenzen zijn gesteld en dat zoowel Mussolini als Hitler ervan doordrongen zijn, dat hun hoornen niet tot in den hemel kunnen groeien en dat een redelijke overeenkomst hen liever is dan het leven onder een eeuwige oorlogsbedreiging. De wintersche Paschen. Ook thans weer verkeers ongelukken. Nachtegalen be volken den aether. Paasch- records op allerlei gebied. Archeologische expeditie naar Nieuw-Guinea. Verhooging der Defensiebegrooting. Gestriemd door een snijdende Noordooster, afgewisseld door hagel en sneeuwbuitjes, maar gelukkig ook nog opgevroolijkt door uren van stra- lenden zonneschijn, heeft ons land de Paaschdagen gevierd, die dit jaar bovendien nog samenvielen met de bollenhoogtijdagen. Al was het weer dan ook, vooral voor de duizenden fietsers verre van aanlokkelijk, toch is de drukte op den weg nog buiten gewoon groot geweest, grooter dan die op de spoorwegen. Meer en meer wordt de autobus het aangewezen vervoermiddel voor den toerist en de dikwijls nog te smalle wegen in de bollendorpen konden den onaf- zienbaren stroom van motorkolossen niet altijd even vlot verwerken. Hier en daar, o. a. in de kom van Sassen- heim, kwam het tot opstoppingen, waardoor het geheele verkeer meer ol minder langen tijd werd gestremd. Doch op deze enkele uitzonderingen na, die meer aan de onvoldoende vervoerscapaciteit der wegen dan aan de politiemaatregelen te wijten waren, heeft het verkeer in de bollenstreek overal een vlot verloop gehad en de verkeersregeling goed gewerkt. Wel zal men er echter een volgend jaar op bedacht moeten zijn, dat bij mooi weeren dientengevolge grooter drukte het politietoezicht op de smalle bin nen en achterwegen, waar het ver keer thans reeds af en toe in de klem raakte, zal moeten worden uitgebreid. Geheel zonder ongelukken zijn ook deze Paaschdagen helaas niet ver streken. Wel is de lijst der verkeers ongelukken ditmaal betrekkelijk kort, doch daar staat tegenover, dat er één zeer ernstig ongeluk te betreuren vait, namelijk het zeer ernstige auto ongeval, dat in den nacht van Zondag op Maandag te Capelle aan den IJsel plaats vond en waarbij een auto met zeven jonge mannen uit Moordrecht en enkele andere dorpen uit de IJsel- streek met groote snelheid in de langs den weg loopende vaart reed. Doordat de wagen veel te klein was voor zeven personen en bovendien in het water kantelde, kon geen der inzittenden er uit komen Eerst toen omwonenden te hulp kwamen, slaagde men er in, twee der slachtoffers nog levend, zij bet bewusteloos, te be vrijden. De andere vijf waren reeds verdronken. Gebleken is dat het ge bruik van sterken drank mede oor zaak is geweest van dit noodlottige ongeval. De verboden vrucht van de clan destiene radiuzenderij schijnt nog altijd naar meer te smaken. Beide Paaschdagen lieten zich weer eenige van deze onwettige aelhergebruïkers met meer ot minder succes hooren. Zelfs waren er Tweeden Paaschdag twee tegelijk op dezelfde golf aan den gang, die zich aankondigden als de opvolger van de Nachtegaal en „de jonge Nachtegaal". Doordat beide geheime zenders op een golflengte van 397 meter werkten, was dit nachtegalenduet echter verre van geslaagd te noemen. De beide bloemententoonstellingen Boskoop en de Primavera trokken met de Paaschdagen, zooals trouwens niet anders te verwachten was, een enorme belangstelling. Voor de Primavera waren het de laatste loodjes, die echter een in dit geval zeer welkom gewicht in de schaal legden en het bezoekersgemiddelde per dag tot boven de tienduizend deden stijgen. Deze zevende Rotter- damsche voorjaarsbloemententoon stelling, die zich van den aanvang al in een overweldigend bezoek heeft mogen verheugen, heelt al haar voor gangsters verre achter zich gelaten, wat het aantal bezoekers betreft. In 12 dagen werd zij door '132.452 per sonen bezocht en sloeg daarmede glansrijk het oude record, dat met 96.100 bezoekers op naam van de Primavera 1934 stond. Op Tweeden Paaschdag, den laatsten dag, dat de tentoonstelling geopend was, passeer den niet minder dan 22.300 bezoekers de controle. Boskoop zal hard werk hebben, deze records te evenaren 1 En toch records is vaak maar een kort leven beschoren! De zweef vliegers hebben dit met de Paasch dagen weer eens bewezen. Voor hen was het winderige weer, dat vele „gewone stervelingen" behaaglijk achter de kachel hield, juist een kolfje naar hun hand. Waar anderen voor de vinnige buien zooveel mogelijk beschutting zochten, zochten zij deze juist op, profiteerend van de sterke stijgwinden, om snel op groote hoogte te komen. En zoo is dan het pas gevestigde record van den Twent- schen instructeur Jan Hoekstra, waar van wij in een vorig overzicht mel ding maakten, thans reeds weer gesneuveld, want Paaschmaandag vloog de Haagsche zwever Nauta van Ypenburg naar Namen in België, een afstand van 220 km. dien hij in vier uur aftegde. •Nieuw Guinea, het minst bekende en minst geëxploreerde deel van onze overzeesche gewesten, trekt in den laatsten tijd van verschillende zijden de aandacht, wegens de groote toe komstmogelijkheden, die men er vermoedt. Ook de Amerikanen inte resseeren zich levendig voor dit ge west en reeds geruimen tijd geleden hadden zij bij de Indische Regeering hel verzoek ingediend, een expeditie daarheen te mogen uitrusten. Thans heeft de regeering haar goedkeuring gehecht aan deze expeditie, welke uitgaat van het American Museum of Natural History en zich dus minder met de toekomst dan wel met het verleden van dit land zal bezig hou den. Van Nederlandsch-Indische zijde zullen aan deze archeologische expe ditie deelnemen dr. Toxopeus, dr. Meyer Drees, een Europeesch assis tent-preparateur en drie mantri-ver zamelaars. De expeditie voert ook een vliegtuig mede, waarvoor een Amerikaansch piloot en drie technici meegaan. De militaire dekking zal bestaan uit drie brigades onder lei ding van een kapitein van de infan terie met geneeskundig personeel onder leiding van een officier van gezondheid. Rest ons nog te vermelden, dat bij de Tweede Kamer een wetsontwerp werd ingediend tot verhooging van de op de Rijksbegrooting 1937 uitge trokken bedrag voor defensieuitgaven met bijna drie millioen. Verschillende onvoorziene defensiemaatregelen, als de versnelde afhouw van vier mijnen vegers, de convooidiensten in de Spaansche wateren, de aanmaak van torpedo's in eigen beheer, enz. enz. hebben deze verhooging/ler Defensie begrooting noodzakelijk gemaakt. Wanneer wij ons overzicht inleiden met de opmerking, dat het Paasch- feest de wereld ook op het gebied der internationale politiek reden lot vreugde heeft gegeven, is dat ditmaal meer dan slechts een gemeenplaats. Want het EngelschItaliaansche accoord heeft de spanning om de Middellandsche Zee en daarmede in Europa ongetwijfeld aanzienlijk ver minderd, iets, wat in het bijzonder tol uiting komt in de internationale pers, die nog altijd een uitstekende barometer voor de heerschende stemming is. Zeer zeker is er op het oogenblik dan ook reden tot optimisme, al mag dit ook nog niet overdreven worden. Eerst de toekomst zal immers kunnen leeren, of de ingetreden ontspanning ook duurzaam is, m.a.w. of de grond oorzaak van het BritschItaliaansche geschil nu ook definitief uit den weg is geruimd. Er zijn lieden, die meenen, dat dit niet het geval is en dat het ideaal van „Mare Nostrum" nog steeds de grondslag van de Italiaansche politiek blijft. Intusschen kan daaraan worden toegevoegd, dat zelfs indien dit juist is, er voor Engeland, ver geleken bij den huidigen toestand, nog weinig verloren is. Chamberlain heeft het accoord afhankelijk gesteld van een regeling van de Spaansche kwestie en heeft de Engelsche troef van de erkenning van Abessinië niet gratis uit handen gegeven. Concrete opofferingen heeft Engeland zich bij hetaccoord niet behoeven te getroosten Overigens is gebleken, dat een zekere overeenstemming tusschen de Westersche democralies en de auto ritaire geregeerde Europeesche staten geenszins tot de onmogelijkheden behoort en zoo bezien kan het accoord nog veel goeds voor de toekomst belooven. De actieve regeering Daladier. Voor de Fransche regeering is de onderteekening van het Britsch Italiaansche accoord het sein geweest, om ook harerzijds door haar gezant te Rome voeling met de Italiaansche regeering te nemen. De Italiaansche regeering heeft zich daarop bereid verklaard, voorbereidende besprekin gen te openen over de benoeming van een Franschen ambassadeur te Rome. Het ligt overigens voor de hand. dat niet slechts de erkenning van Abessinië onderwerp van deze besprekingen zal uitmaken. Parijs zal zeker trachten ook andere pro blemen, zijn belangen in de Middel landsche Zee rakende, te regelen. Dat het daarbij voeling zal houden met Londen, is duidelijk. De samenwer king tusschen de beide groote democratische hoofdsteden is zeker niet minder goed, dan die tusschen Rome en Berlijn, wat wel tot uiting komt in het feit, dat Daladier en Bonnet op uilnoodiging van de Engelsche regeering op 28 en 29 April te Londen tezamen met hun Britsche collega's den nieuwen toe stand in Europa tot het onderwerp van grondige besprekingen zullen maken. Maar ook op het gebied van de binnenlandsche politiek zit de re geering Daladier niet bij de pakken neer. Met groote voortvarendheid heeft zij zich opgemaakt, om de staking in de Fransche metaalin dustrie te beëindigen en op het oogenblik kan wel gezegd worden, dat zij daarin is geslaagd. Het werk is in alle fabrieken hervat, al heelt ook de super-arbiter de looneischen der arbeiders niet ontvankelijk verklaard, daar nog geen zes maanden verloopen zijn, sedert de loonen werden vastgesteld en de index der kosten van levens onderhoud niet meer dan 3.67 geslegen is. De super-arbiter heeft nu aanbe volen een regeling te aanvaarden voor de bedrijven, welke voor de landsverdediging werken, omvattend een wekelijksche arbeidsduur van 45 uur en een salarisverhooging van 75 centiem per uur. Beide partijen onderzoeken op het oogenb ik de toepassing van deze aanbevelingen. Overigens blijft de sociale strijd in Frankrijk tragisch. Dat de arbeiders die intusschen in de metaalindustrie zeker niet slecht betaald worden het recht hebben, voor verbetering hunner positie te strijden, wordt.door geen verstandig mensch ontkend Maar de vraag blijft, of zij daartoe het recht hebben op een oogenblik, dat zij noodgedwongen met hun hoofd tegen den muur zullen moeten loopen. Frankrijk en vele andere landen maken daarop geen uit zondering moet op het oogen blik een groot deel van zijn productiekracht voor de bewa pening aanwenden, een bewape ning die milliarden aan materiaal en arbeidskracht verslindt. Op zoo'n oogenblik is het eenvoudig niet mogelijk den levensstandaard der massa te verbeteren, ja, deze zal zelfs noodgedwongen moeten dalen, tenzij dan de arbeidende massa (hand- zoowel als hoofd werkers) inplaats van 6, 7 of 8 uren per dag, er 10 of 12 zouden willen werken, vooropgesteld dat het materiaal toereikendis om naast de behoeften van de wapenindustrie ook te kunnen voorzien in die van de con sumptie-industrie, wat zeker niet altijd het geval zal zijn. Een verbetering van het lot der arbeiders is op het oogenblik dan ook wel onmogelijk en daar mede zien de socialistische par tijen zich ontroofd van hun belangrijkste taak, niet slechls in Frankrijk, maar ook elders. Verijdelde staatsgreep in Roemenië. In Roemenië heeft koning Carol zich van machtige vijanden ontdaan. De leider van de IJzeren Garde, de groote Roemeensctie fascistische en anti-koningsgezinde organisatie, die in naam ontbonden was, maar in werkelijkheid nog steeds bestond, is met 200 onder-leiders gearresteerd, wijl zij naar beweerd wordt naar Italiaansch voorbeeld een opmarsch naar Boekarest hadden willen houden. Of deze officieele lezing werkelijk geheel juist is, is moeilijk te beoor- deelen. Zeker is, dat de Roemeensche regeering reeds eenigen tijd zocht naar een mogelijkheid om Codreanu na den koning misschien de mach tigste man van het land, onschadelijk te maken. Of zij daarin nu geslaagd is? Politieke martelaren beschikken soms over onweerstaanbare krachten

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1938 | | pagina 1