iARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSGHE COURANT =gs NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN „MIJNHARDTjES"fotrt#cfen U van f iijrwri No. 15 Vijf en vijftigste jaargang itbescherming Noorden. I ag 15 April 1938. Tad i37®,Sfranco Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer KUITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 THOOLSGHE COURANT taait n uit snciii t ƒ1,65 15 ct. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIEN °stei entelijke Arbeidsbemiddeling linge kosteloos haar tusschenkomst de v jen aanbod van werkkrachten rsoneel, e. d. ïchts relef ds enve n- ei irdt ijzen C. raagd nstbode voor dag en nacht, pl.m. '18 jaar. tingen bij den Agent der bemiddeling te Tholen. 11 nelk ckai :raa ie, oofj oorl dagen zijn er in het Noorden ls luchtverdedigingsoefeningen en, die, naar men heeft kunnen en uitstekend resultaat hebben ntrc rerd. De bevolking van de ies Friesland, Groningen en heeft- op voorbeeldige wijze nedewerking verleend, terwijl ieeleen semi-officieele diensten hel werk hebben gesteld, om ning een zoo gunstig mogelijk te geven. Het is hekend, dat roote plaatsen, als Leeuwarden sen, onder zekere omstandig- moeilijk uit de lucht waren te n het plaatsje Dokkum b.v. het geheel niet te vinden, scben wordt er van verschil- zijden, o.a door de N.R.Gt. leen al te groot, uit dit gunstig at voortvloeiend optimisme schuwd. Terecht wordt er op n, dat verduistering der steden in een helderen nacht nog dding biedt. Ook hij de laatste agen wierp het smalle maan- jje nog zooveel licht op de aarde fs de rookpluimen van sommige zichtbaar waren. En zelf in ht zonder maanlicht beschik ken iegers nog over vele middelen ch te orienteeren. Zoo maken magnesium-valschermlich ten elfs in de donkerste nachten |ijk, bepaalde doelen in een en verduisterde landstreek aar te maken. rdaad heeft dus de verduistering waarde, maar dit middel ovendien overdag niet toe te is biedt alleen nog geen nde beveiliging. Het is nood- k, dat ook de- bevolking van t doorgedrongen is. vraagt zich thans af, welke egelen naast de verduistering moeten worden toegepast om volking van groote, buiten de erdedigingskringen en het tiehebied van hef veldleger ge- gebiedsdeelen tenminsteeeniger- te beveiligen. Men wijst erop, e zeer hooge aanschaffingskosten oderne luchtdoelartillerie, zoek- n en jachtvliegtuigen of lucht- rs een onbeperkte toepassing deze middelen uitsluiten. Der- oordeelt men het wenschelijk, irgelijke landsgedeelten e:n ver ingssysteem op te bouwen, dat ;oo zeer op volle kracht alswel et verrassende element is ge- rd. Inderdaad moet de vijand dat hij niet boven geheel 'dedigd gebied komt. Want in- alle verdedigingsmaatregelen eken, zal hij zijn aanval overdag Irnemen en worden ook alle isteringsmaatregelen overbodig, n stelt thans voor om dit I ons zeer juist aan dergelijke den eenige, zeer beweeglijk te iken afweermiddelen ter be king te stellen, zooals lucht ers en luchtafweerbatterijen. De stander zal dan overal dergelijke iermiddelen kunnen stuiten, zon- an te voren te vermoeden, waar te zich bevinden. Natuurlijk moeten bovendien de belangrijkste centra met luchtdoel mitrailleurs worden bezet, iets, dat weinig kostbaar is en daarbij het voordeel heeft, den vijand te kunnen dwingen hoog in de lucht te blijven. Tenslotte zijn ook kunstmatige nevels en aan luchtbalonnen opge hangen versperringen betrekkelijk goedkoope en goede afweermiddelen. Het is wel zeker, dat het gebruik van dergelijke en andere afweer middelen aan den tegenstander on aangename verrassingen kan bereiden en er dus toe kan bijdragen, remmend te werken op zijn ondernemingsgeest. En daarmee is al vee! gewonnen. ben bestudeerd. Daarbij moet rapport worden uitgebracht over enkele tech nische moeilijkheden, welke ontstaan tengevolge van de regels van de enkele e, o en s, en verder over de spelling van bastaardwoorden, samen gestelde woorden en aardrijkskundige namen. Eerst als op deze wijze de spelling terdege bestudeerd,geregle menteerd en van hoogerhand gesanc tioneerd is, zal zij metterdaad „offi cieel" worden. De Nederlandsche spoorwegen heb ben dezer dagen een voor den tijd van het jaar zeer ongewone drukte te verwerken gehad. Ter gelegenheid van de groote volksstemming in 't Jongmensch dat te Tholen woont maar thans te Breda is gedetineerd in het Huis van Bewaring, was met eenige anderen werkzaam in een der mosselloodsen en dien middag maakte de 27-jarige loswerkman M. v.d Velde een opmerking over de langzame manier van S'. werken. Vermoedelijk omdat hem ontslag was aangezegd was S. reeds uit zijn humeur en door het verwijt van v. d. Velde en de daarop volgende woordenwisseling maakte het jongmensch zich erg boos en raakte hij met v.d. Velde handge meen, waarbij hij rake klappen kreeg. S. liep toen kwaad weg, naar later bleek om thuis zijn oudere broer te J#Zijn HARTVORMIGE CACHETSSF 12 stuks 50 cent. Beperkte Paasch- en Pink sterverloven. Minister Slote- maker over de spelling. De Spoorwegen en de Duitsche reislust. Zweefvliegers in actie. Een nieuwe politieke partij in de maak. De regeering blijkt ernstte maken met de versterking van de militaire situatie van ons land. Nadat eerst de diensttijd van de onder de wape nen zijnde lichting werd verlengd, is thans een nieuwe maatregel ge nomen, die moet voorkomen, dat de garnizoenen te veel worden verzwakt. De minister van Defensie heeft name lijk bepaald, dat het verleenen van verlof en van bewegingsvrijheid tot nader order moet worden beperkt, en wel in dier mate, dat van de sterkte volgens het dagelijksch rap port steeds de helft van het aantal officieren, onderofficieren, korporaals en soldaten van een compagnie of onderdeel daarvan aanwezig is. Daar deze regeling reeds voor het a s. Paaschfeest van kracht is verklaard, beteekent dit, dat dit jaar een be perkter aantal dienstplichtigen dan anders met de feestdagen naar huis zal gaan. Voor de Pinksterverloven geldt deze beperking eveneens. De geruchten over de houding, die de regeering ten aanzien van de spellingkwestie, heeft aangenomen, blijken juist te zijn. In de juist ver schenen Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de begroo ting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen vindt men het stand punt der regeering te dezer zake uiteengezet. Het komt in het kort hierop neer, dat de „nieuwe spelling" van 1934 dat zijn dus de regels van één e en één o in open letter grepen, de uilgang s in plaats van sch, (uitgezonderd in woorden, die op isch uitgaan) en de afschaffing van de buigirgs-n door de regeering wordt overgenomen, op laatstge noemden regel na. Op dit punt keert zij tot De Vries en Te Winkel terug. Er zal dus weer evenals voor den spellingstrijd onderscheid gemaakt moeten worden tusschen het geslacht der zelfstandige naamwoorden en achter de lidwoorden en bijvoegelijke naamwoorden zullen de ennetjes hun intrede weer doen. In de practijk beteekent dit, dat nu aan alle fronten verandering zal komen, zoo wel aan die van de vereenvoudigers als van de „oude-spellingmenschen". Want wie oude spelling schreef, zal thans de. ee, de oo en de sch over boord moeten gooien, terwijl zij, die reeds gewend waren, nieuwe spelling te schrijven, de naamvals-n en de naamwoordelijke aanduiding weer in eere zullen moeten herstellen. De regeering zelf zal echter in haar officieele stukken deze vernieuwde of nieuwste spelling eerst volgen, nadat een commissie het geheele vraagstuk nog eens grondig zal heb- Duitschland moesten duizenden Duit- schers en voormalige Oostenrijkers in ons land op een en denzelfden dag de grens over, om in Kleef of Aken hun stem uit te brengen. In verband met deze plotselinge reislust moesten de spoorwegen niet minder dan 17 extra-treinen inleggen. Vier hiervan vertrokken uit Amsterdam, drie uit Den Haag, twee uil Rotter dam en één uit Haarlem, Arnhem en Enschedé. Deze twaalf extra-treinen gingen alle naar Kleef, terwijl er bovendien nog vijf naar Aken liepen, namelijk twee uit Eindhoven, twee uit Heerlen en één uit Sittard. In totaal werden met deze extra-treinen ongeveer 17 OOI) kiezers naar de stembus gebracht. Ook in de lucht was het dien dag zeer bedrijvig zonder eenig ver band met de Duitsche reislust ove rigens. Hier moest de verklaring gezocht worden in het buitengewoon gunstige zweefweer. De zweefvliegers maakten hiervan dan ook een dank baar gebruik en hun prestaties zijn van dien aard geweest, dat zij wel verdienen hier vermeld te worden. De zweefvlieger Van Zanten, die nog pas verleden jaar zijn C.-brevet heeft gehaald, vertrok van Vpenburg en vloog via Woensdrecht naar Vlissin- gen, een afstand van 85 km., dien hij in 2 uur en '10 minuten aflegde. Dit was de eerste afstandsvlucht over de Zeeuwsche eilanden, en zij heeft bewezen, dat Zeeland beter geschikt is voor zweefvliegen dan men veelal aannam De zwever Hoekstra, instruc teur van het zweefvlieginstituut te Teuge, deed er nog een schepje op, èn wat snelheid, èn wal afstand be treft. Hij koos zich Eindhoven als doel en legde den afstand van Teuge naar de Philipsstad, die'door de lucht 100 km. bedroeg, in anderhalf uur af Ook deze vlucht was een eerste ling, want het vliegveld Welschap te Eindhoven was nog niet eerder van zoo grooten afstand op deze wijze bereikt. De rijke sorteeiing politieke par tijen in diverse kleurschakeeringen, waarmee ons land gezegend is, schijnt nog niet groot genoeg te zijn. Althans er is weer een nieuwe partij in de zaak, die den naam van „Nederland sche Volkspartij" zal dragen, doch, anders dan die naam zou doen ver wachten, fascistisch getint zal zijn. De oprichters zijn enkele uitgetreden leden van de N.S.B. onder leiding van ds. Van Duyl, de bekende uit voerder van het plan Deterding, ir. Dijt en mr. Duys. RECHTZAKEN. ARR. RECHTBANK TE BREDA Zitting van Donderdag 14 April 1938. Twee broers vielen arbeider aan. Voor de arr. rechtbank te Breda stond Donderdag terecht de 18 jarige loswerkman L. S. die Zaterdagavond 8 Januari j.1. de gemeente Tholen zoo zeer in opschudding heeft ge bracht. halen en... een mes. Eenigen lijd later kwamen de heide broers op het werk in de mosselloods terug en toen v.d. Velde naar buiten kwam, gaf tfe oudste, G. S., den man een paar klappen met zijn klomp en greep hem vast waarna L. S. zijn mes trok en v. d. Velde een steek- onder het hart toe bracht waardoor de geirolïene hevig bloedend neerviel. Daar geen der heide Thoolsche geneesheeren thuis waren moest geneeskundige hulp uit Poortvliet komen gelukkig ook voor den dader bleek r.e wond niet levens gevaarlijk en kon v. d. V. naar zijn woning worden overgebracht waar hij eenigen tijd is verpleegd en weer herstelde. De beide broers S. waren na den treurigen maar onbegrijpelijken daad van den jongsten er vandoor gegaan, maar de majoor der rijksveldwacht en de gemeenteveldwachter de Ril hebben na uitvoerig onderzoek L.S. die als zeer oppassend bekend stond, in zijn ouderlijke woning nog den zelfden avond kunnen arresteeren Dinsdag er op volgend is de jongeman naar Breda overgebracht, waar hij direct werd ingesloten, zoodat hij thans ongeveer 3 mnd. preventieve hechtenis reeds achter den rug heeft. Toen de 18-jarige L. S. zich Don derdagochtend voor zijn optreden voor de arr. rechtbank te Breda moest verantwoorden, werd hem ten laste gelegd dat hij op 8 Januari j.1. in de gemeente Tholen, ter uit voering van zijn voornemen om den loswerkman M. v.d. Velde opzettelijk zwaar lichamelijk letsel toe te brengen opzettelijk met een mes, in ieder geval met een scherp voorwerp, hem met kracht in de zijde heeft gestoken ter hoogte van een der longen. De voltooiing van het door S. voorgeno men misdrijf is niet geschied, alleen tengevolge van de omstandigheid dat geen edele deelen van v. d. Velde's lichaam zijn getroffen. Naast deze tonlaste legging van zware mishandeling met voorbedach ten rade werd aan S. subsidiair ge wone mishandeling met een mesten laste gelegd Als verdediger van het jongmensch trad op mr. J. Kuijpers, advocaat te Bergen op Zoom, als getuigen waren gedagvaard in de eerste plaats het slachtoffer van deze messentrekkerij de 27-jarige loswerkman M. v.d. Velde uit Thole voorts slager W. v.d. Linde aldaar wonende en ten slotte de eveneens te Tholen wonende arts P. J. Duinker, die het eerst gehoord, tevens als deskhndige optrad en eenige verklaringen aflegde over de bij M. v.d. Velde door hem geconsta teerde verwondingen toen hij die als patiënt onder behandeling kreeg. Na de verhooren waarin verdachte bekende eerst door van der Velde gestompt te zijn, vorderde de Ofï. ven Justitie, mr. Gerrit Jan Berend van der Dussen, schuldigverklaring van S. aan het primair ten laste gelegde feit en hij vorderde 6 maan den onvoorwaardelijke gevangenis straf met aftrek van het voorarrest. De verdediger voerde een en ander aan als verzachtende omstandigheid en bepleitte een gedeeltelijk voor waardelijke straf met aftrek van het voorarrest en verzocht S. onmiddel lijke invrijheidstelling. Hieraan werd niet voldaan, waarna de uitspraak werd bepaald over 14 dagen, Don derdag 28 April a.s. Duitschlands ja. De Engelsch Italiaansche besprekingen. Een nieuw Fransch ministerie. De Spaansche burgeroorlog. De strijd in China Hitier heeft de door hem gewenschte sanctie van de Duitschers op de door hem gevoerde politiek gekregen. Het Duitsche volk heeft hem de met een enorme propaganda voorbereide blanco volmacht gegeven voor de jaren, welke voor ons liggen. Hitier zal er zich nu ten allen tijde op kunnen beroepen den wil van het Duitsche volk te represen- teeren. En de omstandigheid, die velen zal hebben verrast, n.1. dat in het voormalige Oostenrijk het aantal ja-stemmen nog grooter was dan in Duitschland zal voor hem een argu ment leveren, dat tegen ieder zal moeten bewijzen, dat de aansluiting inderdaad door het Oostenrijksche volk gewild was. Het is hier niet de plaats, om uitvoerig op de beteekeriis van deze stemming in te gaan. Genoeg zij te zeggen, dat men thans ook in het buitenland alom den „Anschluss" als een definitieve beschouwt. Zoo schrijft b.v. zelfs de Parijsche „Jour" „ln Oostenrijk hebben 99,75 voor Hitier gestemd. Practisch gesproken staat Groot-Duitsch- land, Oostenrijk inbegrepen, achter zijn „Führer". Men kan daarover denken, zooals men wil, maar beter is het voor ons, de uit dit succes voortvloeiende conclusies te trekken, dan de methoden te critiseeren, waarmee het behaald werd." Een dergelijke opvatting huldigt men ook in de Engelsche peis, zoo dat men kan aannemen, dat de „Anschluss" voor Londen nog geen reden zal zijn, om alle pogingen tot toenadering tot Berlijn te staken. Overigens werkt Londen op het oogenblik hard aan de toenadering tot Italië. De Engelsch-Italiaansche onderhandelingen schijnen reeds zeer ver gevorderd te zijn en in diploma tieke kringen te Londen verklaart men, dat, tenzij er nog onverhoopt vertragingen intreden, de Britsch Italiaansche overeenkomst nog voor de Paaschdagen zal worden onderteekend. Ten aanzien van den aard dezer overeenkomst neemt men zoowel te Londen als te Rome de grootste stilzwijgendheid in acht. Klaarblijke lijk is men van oordeel, dat voor barige publicaties een ongunstigen invloed zouden kunnen uitoefenen. Wij willen hier dan ook niet nader ingaan op verschillende geruchten, maar liever de officieele publicatie van het accoord afwachten. Wellicht, dat de inhoud reeds bekend gemaakt is, op het oogenblik, dat dit overzicht in druk verschijnt. Het is een eigenaardig toeval, dat Frankrijk zoowel op het oogenblik van den „Anschluss" alsook op den dag van de Duitsche volksstemming zonder regeering was. En hoewel men aan een toeval meestal niet al te veel waarde behoeft te hechten

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1938 | | pagina 1