ËUUS „Mijn hai-cltjes" zijn geen ronde, maar hartvormige cachets. De Internationale toestand. Duitsche bisschoppen zeggen „ja". B!um voor den val. Franco heeft tiet Gutalaarsche bolwerk Lerida ingenomen. Op hel oogonblik, dat deze regels geschreven worden, scheiden hem nog slechls luttele kiomelers van de Spaansche oostkust en wanneer zijn troepen deze heb hen afgelegd, is het gebied der rep ublikeinen in twee deelen gespeten Daarmede is de burgeroorlog nog niet ten einde, maar gezegd kan toch wel worden, dat de weegschaal thans definitief in het voordeel der Spaan sche nationalisten is doorgeslagen. Juist nu wordt er weer meer dan ooit gesproken over de mogelijkheid eener Fransche interventie Men weet, dat deze in bepaalde Volksfronlkrin- gen geëischt wordt, maar de regeering hee't tot nog toe aan dezen druk niet teegegeven en zal dit met een zekerheid van bijna honderd percent ook in de toekomst niet doen. De mogelijkheid eener Fransche inter ventie bestond inderdaad slechts een maal in de allereerste dagen van den burgeroorlog. Indertijd was een minimale hulpverleening, waarschijn- slechts een honderdtal oudere vlieg tuigen, voldoende geweest om den brand te blusschenen indertijd viel in het Fransche volk ook nog niet de scheur waar te nemen, welke het op het oogeublik in Barcelona- en Salarnanca aanhangers verdeelt. Reeds deze scheuring schakelt de mogelijkheid lot interventie uit. En daar er op ecnigen anderen bijstand nog minder kans bestaat Rusland schijnt zich in de laatste maanden noodgedwongen meer en meer uit het Spaansche avontuur te hebben teruggetrokken schijnt er voor het linksche regime in Spanje geen toekomst meer te bestaan. In deze situatie wendt zich de aandacht opnieuw op de strategische gevolgen voor Europa, die overigens in de geheele Spaansche kwestie steeds verreweg het belangrijkst zijn geweest. Het vraagstuk van de Pyreneeën- grens, het „derde Fransche Iront", meldt zich opnieuw aan en in zwak keren graad want de vioolverhou dingen liggen heter ook het vraag stuk van de Middellandsche Zee-routes. Wat ten aanzien van dit vraagstuk aan feitelijk matertaai ter beoordee ling staal, is eenerzijds de herhaalde lijk door Italië en Duitschland gegeven verzekering, dat. deze staten in Spanje geen territoriale winst najagen en anderzijds de steeds opnieuw en steeds in anderen vorm door de Engelsche regeering afgelegde verklaring, dat geen der mogendheden, die in Spanje een handje hebben geholpen, van een overwinning dgr door hen gesteunde partij, voordeel zouden hebben een bewering, die naar den huidigen stand van zaken slechts betrekking op de Francopartij kan hebben. Dit is door Londen steeds op zoo'n toon van overtuigdheid herhaald, dat degeen, die uit den aard der zaak niet in het bezit is van de informa ties eener regeering, genoodzaakt is, aan deze bewering te gelooven. En slechts zoo is ook de rust te verkla ren, waarmee men in Londen een zaak ziet afwikkelen, die onder gege ven omstandigheden voor het Britsche wereldrijk en niet minder voor Frankrijk catastrofaal zou kunnen zijn. Nu de volksstemming in Duitsch land onmiddellijk voor de deur staat, wendt de aandacht zich vooral na de verklaring van het Oostenrijksche episcopaat meer en meer op de houding der Duitsche katholieke Kerk. Het schijnt intusschen, dat ook de Rijksduitsche clerus niets liever wil, dan de strijdbijl met de regeering te begraven. Reeds jl. Zondag werden van vele katholieke kansels verkla ringen der geestelijkheid nopens de volkstemmingen voorgelezen De bis schop van Fulda spoorde de geloo- vigen van zijn diocees aan, op den verkiezingsdag van ganscher harte met „ja" te stemmen, üp dezelfde wijze hebben andere bisschoppen hun houding tegenover de volksstemming bepaald, nadat zij onder elkaar over eengekomen waren, van een gemeen schappelijke verklaring afstand te doen, daarvoor in de plaats echter ieder voor zich een opwekkend woord tot de geloovigen te richten. Daarmee is de overeenstemming van het Duit sche episcopaat met de Oostenrijksche bisschoppen principieel bevestigd. Het schijnt dus, dat de katholieke Kerk in Duitschland zich in haar vaderlandslievende gevoelens niet heeft laten beïnvloeden door zekere tendenties in Valicaansche kringen. Dat is ook wel de oorzaak van bet- feit, dat de radio-uitzending uit Vati caanstad, waarin de houding van Im.itzer, die thans te Rome bij den Paus is ontboden, werd gelaakt, te Berlijn slechls weinig indruk heeft gemaakt. Men heeft ten aanzien van deze gebeurtenis eenvoudig het stil zwijgen bewaard, wat men des te gemakkelijker kon doen, wijl intus schen ook de Valicaan-zender een terugtocht op het gebied der „parti culiere meeningsuiting" heeft onder nomen Blum heeft Dinsdag in de Kamer op waarlijk hoogstaande en goedwil lende wijze zijn bekende nieuwe linancieele plannen verdedigd. Maai bij zelf zal zich over het lot van de machtigingswet wel geen illusies dagen, zooals er elk jaar een oude jaar is, zoo zijn er ook in een reeks van jaren van die hoogtijdagen, waarin je behoefte krijgt om eens terug te zien over het afgeloopen tijdvak, om eens even de balans op te maken na alles wat er gebeurd is. Zoo'n dag is het voor u, mijnheer Ornee. Want vandaag is het juist '25 jaar geleden, dat u rijksambtenaar werd, terwijl u toen reeds van 13 Mei 1903 af in 's Rijkdienst was, dus ook bijna 35 jaar. Immers '13 Mei 1903 aangesteld als particulier klerk op het ontvang kantoor Middelburg werd u 1 April 1013 benoemd tot rijksklerk ten kantore Zevenaar, door welke laatste benoeming u werd opgenomen in het corps rijksambtenaren. Hoewel u toen natuurlijk blij was met uw vaste aanstelling, was u aan den anderen kant niet erg tevreden met allen u leeren op prijs stellen als humaan menseh, die wist dat het niet alleen op het werk aankomt, doch dat daarnaast de welwillendheid niet mag ontbreken. Zie en daarvoor komen wij op dezen dag vooral zoo graag hier bij u samen, omdat wij naast uw plichtsbesef, telkens weer uw goede hart hebben mogen leeren kennen. U hebt gewerkt tot heil van de staat, wellicht niet altijd tot vreugde van den belastingbetaler. Maar dit laatste kon niet anders. Maar wij allen weten dat u steeds alles doet, om de last van „Sijmen betaal" niet onnoodig zwaar te maken. Tot slot wenschen wij ii en uw familie alles goeds toe en dat u het nog vele jaren wel mag gaan. De heer Ornee zegt den Inspecteur dank voor de gesproken woorden en voor de moeite en opoffering die hij 9 47P15 maken. Want dal zij door den Senaat, die geen vertrouwen in Blum heeft, zal worden aangenomen, 's hoogst onwaarschijnlijk. Wat er na den val van Blum zal geschieden? Op het oogenblik is dat nog moeilijk te voorspellen, maar wellicht dat Frankrijk dan eindelijk zijn regeering van nationale eenheid krijgt. Herriot zou de aangewezen man zijn, om de leiding van een dergelijke regeering op zich te nemen. Maar of hij zijn kansen, om Lebrun aan bet hoofd van den Franschen staat op te volgen, door het aan vaarden van het ministerpresident schap in dezen moeilijken lijd opliet spel zal willen zetten? Velen gelooven dan ook eerder aan een regeering Dalier. ONDERWIJS. Aan de Ambachtsschool te Bergen op Zoom zijn bevorderd van bet Ie naar het 2e leerjaar in timmeren A. Deurloo Tholen. Voor smeden en machinebankwerken A. G. van den Boom Tholen. Rijwiel- en autoher- stellen voorwaardelijk .1. v. d. Graaf Poortvliet. Schilderen G. DuineOud- Vossemeer. Het getuigschrift van den 2-jarigen cursus werd toegekend aan de leer lingen in timmeren H. Dijkslag, Tholen, .1 Nieuwenhuijzen Poortvliet. In rijwiel en autoherstellen V. van Poortvliet Oud-Vossemeer. Schilderen J. Bijl St. Maartensdijk. Het getuigschrift van den 3-jarigen cursus is toegekend aan de leerlingen in timmeren P. Roukema, J. v. Luijk .1. Pereslam Tholen, W'. Lindhout Oud-Vossemeer. Electro-techniek D. Mullié Poortvliet, A. Kampman St. Maartensdijk. Rijwiel- en autoher stellen J. Rijnberg en J. van de Houten Oud-Vossemeer. Schilderen H. van Stee Tholen en C. Aarden Oud-Vossemeer. LANDBOUW De Provinciale Commissie ter bevordering van rijkswege van de veefokkerij in Zeeland en een In specteur van N.R.S. zullen in 1938 keuringen houden van Stieren en vrouwelijk Fokvee op de navolgende plaatsen St. Annaland, Woensdag 18 Mei, Poortvliet en Stavenisse op Donderdag 19 Mei. THOLEN, 8 April 1938. ^25-jarig jubileum van den heer P. W. Ornee. Reeds in het vorig nummer hebben wij vermeld de huldiging, die heeft plaats gehad iti het versierde kantoor van den heer Ornee op Vrijdag 1 April jl. in verband met het'25-jarig jubileum als rijkontvanger, thans volgt bet uitvoerig verslag. Nadat dan de heer Ornee met zijn familie door den heer van Leusden was binnengeleid, nam de Inspecteur de heer H. Schuurman van Zierikzee het woord en sprak ongeveer als volgt Beste mijnheer Ornee. Het leven gaat snel. Een dag is voorbij, voordat je het weet en zoo ook een week, een jaar, een reeks van jaien! Maar zooals er in elke week een Zondag, een rustdag is, waarin je even tijd krijgt om op adem, even tot je zelf te komen en terug kunt zien over de afgeloopen die nieuwe standplaats. Een geluk was hst daarom voor u dat u kort daarna werd overgeplaatst naar het ontvangkantoor Vlaardingen. Op voordracht van Inspecteur Jansma, den tegenwoordigen Direc teur te Arnhem werd u toen belast met waarneming van ontvangkantoren Hij, inspecteur Jansma, wist het dat u daarvoor geschikt en bekwaam was. Hijzelf was het toch die u vertelde dat u als particulier klerk al het kantoor Middelburg met succes bad waargenomen, al was hiermede m naam een ander belast geweest. Deze tijd van waarnemingen heeft vrij lang geduurd. In de verschillende waarnemingen trokken hij het doorloopen van uw dienstlijst wel mijn bijzondere aan dacht, allereerst de waarneming van het vrcegere kantoor St. Maartensdijk van 1 Maart 1914 tot 23 Nov. 1915. Toen reeds bent U meer dan l]/2 jaar als ontvanger in deze inspectie werkzaam geweest en naar aanleiding daarvan heelt de toenmalige Inspec teur te Zierikzee mag ik bij deze bijzondere gelegenheid wel verklap pen, een zeer gunstig rapport over O uitgebracht. En dan de waarne mitig van het kantoor Golijnsplaat gedurende de jaren 1917 en 1918. In Mei 1920 eindigde de reeks van waarnemingen, toen U werd geplaatst op het kantoor Haarlemmermeer. Kort daarna werd U evenwel belast met een bijzondere eervolle opdracht, de instelling va i een nieuw kantoor Ie Aalsmeer om in 1921 te worden geplaatst ten kantore Vlissingen. In 1924 slaagde U voor het ontvangers- examen, om in het hetzelfde jaar nog benoemd te worden te 's Graven polder. In 1930 werd benoemd als ontvanger op uw tegenwoordige stand plaats, het oude stadje Tholen. Zoo zijn wij dan nu eindelijk door een reeks van jaren en plaatsen aangeland in Tholen waar we U tot op heden hebben mogen behouden. Met opzet bezig ik hier het woord mogen, want het zou ons allen spijten, indien U hier ooit weg zou gaan. En nu komjiktegelijk tot de aanleidiag, waarom wij hier allen, de ambte naren van Uw kantoor en die van de onder Uw kantoor vallende posten, alsmede de ondergeteekende op dezen dag ten Gwen kantore zijn bijeen gekomen. Niet, alleen om met U op dezen dag U vele jaren van trouwen dienste te hedenken, neen, veeleer ja allereerst hebben wij dezen voor U bijzonderen dag willen aangrijpen, om U te toonen, hoe wij U hebben leeren waardeeren en als ambtenaar en als mensch En daarom heeft het mij zoo goed gedaan, dat het initiatief is uitgegaan van uw ondergeschikten op het kantoor en het personeel van de posten van den buitendienst. Ik weet nog wel iemand die hier graag bij tegenwoordig had geweest dat was de heer Vonk, maar die is niet meer. Zoo heb ik dan zelf de ge legenheid genomen om hier tegen woordig te zijn en blijk te geven van mijn groote waardeering voor U, voor Uw persoon en voor uw werk. In uw stamlijst trof ik nog het eeds- formuher aan, waarop de eed ver meld staat, die u na uw benoeming tot rijksklerk op 1 April 1913 in banden van Inspecteur Schippers te Lobith hebt afgelegd, waarbij u onder eede beloofde dat u het ambt van rijksklerk en alle verdere ambten die u later bij de administratie dei- directe belastingen enz. mochten worden opgedragen volgens eer en geweten met nauwgezetheid zou vervullen. Als u zich nu de vraag stelt of u deze eed hebt gehouden, dan kunt u daarop met een gerust geweten en volmondig een bevestigend antwoord geven. Maar daarnaast, naast uw plichts betrachting in uw werk, hebben wij zich heeft willen getroosten zoo vroeg hier aanwezig te zijn. Ik weet dat u reeds om (i uur hebt moeten afreizen. Ik stel het ten zeersle op prijs dat u in deze drukke lijdende tijd hebt kunnen vinden mij te komen complimenteeren. U hebt zooeven een schels gegeven van wat er in die 25 jaar op amb telijk gebied is geschied. In die 25 jaren waren natuurlijk momenten van aangename doch ook van minder aangename herinneringen. Met steeds aangename herinnering denk ik terug aan mijn eerste waarneming, het kantoor St. Maartensdijk, maar nog meer aan Golijnsplaat omdat daar mijn dochter is geboren. Verder vertelde spr. nog even een episode uit zijn persoonlijk leven, om dan terug te keeren lot zijn eedsaflegging bij den Inspecteur Schippers. Dat ik mij aan die eed heb gehouden was niet meer dan mijn plicht, te meer daar bij de eedsallegging God als getuige daarbij werd aangeroepen. Dan rust op mij een dubbele plicht. Gedurende die 25 jaren heb ik mij steeds die vrij willig opgenomen plicht voor oogen gehouden. Als eerste plicht gold voor mij het dienstbelang, de belangen van de fiscus. En wanneer de belangen van de belastingplichtigen zonder nadeel voor de fiscus, daarmede parallel liepen waarom zou men dan deze ook niet behartigen. Men moet niet alleen ambtenaar zijn maar daarnaast ook mensch. Spr. dankt alle aanwe- gen voor hun tegenwoordigheid, doch zonder de ambtenaren van den post St. Maartensdijk of Tholen iets te kort te doen, in het bijzonder de ambtenaren van den post Bruinisse, die zich de moeite hebben getroost reeds des morgens heel vroeg van hun standplaats naar Tholen te be geven. Ik stel dit bijzonder op prijs. Spr. brengt verder dank aan het kantoorpersoneel o.a. dhr. v. Leusden met wien hij bijna 8 jaar heeft samen mogen werken. Hoewel dhr. Knuist nog slechts kort hier werkzaam is geloof ik toch wel dat wij het wel met elkander de fiscus belangen kunnen behartigen. Spr. brengt verder dank aan de vertegenwoordi ger van de Thoolsche Oranjevereeni- ging en aan de pers, waarin hij ziet een vertegenwoordiger van het Thoolsche publiek. Spr. hoopt op denzelfden weg die hij thans bewan deld te mogen blijven voortgaan. De heer van Leusden ambtenaar ten kantore Tholen zegt: L1 hebt mij dank gebracht voor de aangename samenwerking, maar ik geloof dat niet U maar ik U dank verschuldigd ben. sprak zooeven dat U niet meer dan Uw plicht had gedaan, doch naast deze vervulling van Uw plicht hebt gij U ook leeren kennen als mensch. Toen mijn ouders voor ongeveer 2 jaar vertrokken naar elders, bent U voor mij als een vader geweest, waarvoor ik U van deze plaats mijn haitelijken dank breng. Wanneer ik U om raad vroeg, hebt U mij die altijd spontaan gege ven. Spreker bood namens het personeel Mevrouw Ornée bloemen aan. De heer Ornee dankt de heer van Leusdén voor de gesproken woorden en zegt dat men niet altijd ambtenaar moet zijn, maar ook mensch en dat heelt bij spr. altijd voorop geslaan. De heer van den Berg, de oudste der ambtenaren in den buitendienst, prijst den heer Ornée als een goed superieur, die hen steeds met raad en daad bijstaat en waarmede de onderlinge verstandhouding zeer goed was en brengt hem daar hun harte- lijken dank voor. Spr. wenscht hem toe dat God hem nog vele jaren van vreugde en gezondheid mag schenken. De heer Ornée dankt den heer van den Berg voor de jpee woorden en zegt dat steeds :t di is ge veest allereerst ambtejer daarnaast mensch. s z. Dr. Veltenaar, voorzitlerlest Oranjevereeniging zegt hetji s er aan toe te voegen, geligi- e bende de woorden van deg te feur. Wij betalen niet gra; ting, maar de heer Orm soepel, maar blijft ook sti tenaar. Wij zijn dan hier heereu van de Oranjeveree: ook namens die vereeni- felicitaties uit te brengei veel voor de Oranjevereeride daan en doet nog steeds vei een organiseerend talenten werd door mij als vooi hoogen prijs gesteld. Na de bevolking breng ik U d| het vele werk dat U voor eeniging hebt gedaan en wi U hierbij een bloemen man wij hopen dat waar U tij zilveren jubileum viert, worden een gouden jubileu U mag werken tot eere va Christus en tot heil van on: vaderland, dat in deze belastingpenningen zoo noo| Spr. hoopt dat God hem jaren mag sparen voor zijl en zijn dochter en vooronzi vereeniging. De heer Ornée dankt de om hem bij de gelegenheid jubileum te komen complimAgt Hetgeen door mij gedaan is Oranjevereeniging is niet veel, maar hij acht het ook plicht als men ergens lid|n bestuurslid van is, dat men dan ook geheel voor gei anders moet men dan niet wil Het doet spr. een groot gen de Oranjevereeniging in die| zoo is gegroeid en het is laatste malen wel geblekl Oranjegezind men in Tholei De heer Moelker als oudsl| het eerecomité der Oranjeverj doet het genoegen met hel stuur van de Oratijevereeni te kunnen zijn om U te con leeren. Ik ben van het begii U in Tholen was met U in aa geweest, omdat U een tijdia buurman was en daar heb een prettige herinnering aar niet veel toe te voegen aai die den Inspecteur u reeds h 1 gezwaaid. Ik wil alleen zegg the read man on the rea U was iemand die aan den i mert en die heelt veel bekij De heer Ornée dankt ooktt' Moelker voor de gesproken w Spr. brengt den beer Moelkei dank voor de medewerking heeft verleend om gedaan te de schietbaan weer in orde te De heer van Elsacker spre namens de schietvereemgin schietbaancommissie en brenl. heer Ornée dankt voor alles daarvoor heeft gedaan. De heer Ornée dankt ook d van Elsacker voor de ges woorden. Hierna werden de aanwezij genoodigd in de huiskamer v heer Ornée waar nog een he werd gewijd. De heer Ornée die van vi lende corporaties voorzitter stuurslid is, heeft het dien da aan belangstelling ontbroken*1 van gelukwenschen uit als Tholen werden ontvangen. Des bracht Concordia een serena werden door den voorzitter, d W. L. Klompe nog gelukwe aangeboden. Alles bijeen zal dezen dag den heer Ornée zeker tot een getelijken zijn gemaakt. Ja eic I el w el In g1 uw a. P1 és er et 'de a ;at in fj ui le <1( d F i a en 1 Vergadering van Woensdag 9 in Hotel „Hof van Holland' oprichting van een Tuinbol vereeniging te Tholen. Op verzoek van eenige ti en door bemiddeling van den] W. L. Klompe is het verleden gelukt dat we hier ter plaats] verpakkingscursus hebben verl benevens een cursus in zie| strijding. Er werd ons echter op gei zoowel door den heer Phafl, lf der laatstgenoemde cursus ei door onzen tuinbouwconsulen' dergelijke cursussen, hoe nuttij voor de tuinders, gemakkelijke! kregen worden, wanneer dezf* vragen geschieden door een bouwvereeniging. En beneven de talrijke regeeringsmaatregel crisisbesluiten eischen toch dat de tuinbouwers en iede belang heeft bij den tuinbouw orgauiseeren. En dit werd ingezien door tuinders, die het plan opperd

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1938 | | pagina 2