tsd&kk 'iEuu/s: Sproeten komen vroeg in Sprutol. Bij alle Drogisten. tfjèj. fii^ru&rv MSJNHARDTJES" School te Tholen hezoekt. Burg. en weth. stellen voorgezien er juist een wijziging in de wet is gekomen die er op wijst om rekening te houden met de lin. toestand van den aanvrager om afwijzend te be schikken. De heer Vos kan daar mee mee gaan, maar vindt de aanvraag ook wat laat. De heer Van Ast zegt die man heeft geen vermogen en spr. acht het wel degelijk noodig dat hij er voor in aanmerking komt. Als men zijn kinderen naar de Il.B.S. stuurt dan wordt het ook door de gemeente betaalt en hij stelt dan ook voor Beeke 'l2 cl. per K.M. te vergoeden. De voorzitter antwoordt dat voor de Il.B.S. een rijksregeling is en dat wordt op al de gemeenten ver haald. het voorjaar, koop tijdig een pot 7 47128 De heer van Ast zegt als Beeke zijn kind naar de H.B.S. kon zenden dan werd het wel betaald, maar nu het maar naar de U.L.O.school gaat niet. Hij is er voor die man de vergoeding te geven, het is maar een klein bedrag. Wethouder Harlog is het melden heer van Ast eens. De voorzitter zegt de Il.B.S. is verplichtend, maar dit is geen ver- plichling. De heer van Ast meent, dat wij voor ons zelf het moeien voelen dat te doen. liet voorstel van den heer van Ast in stemming gebracht, wordt verworpen met 2 tegen 5 stemmen. Voor de heereo van Ast en Harlog. Proces-verhaal van kasopname hij den gemeente-ontvanger. Het jaarverslag van deafd. Zeeland van de Ver. van Ned. Gemeenten over 1937. De voorzitter zegt dat er ook over de dislructor wordt gesproken. Er- wordt geen ontheffing meer verleend en men is reeds in onderhandeling en ter zijner tijd zullen burgem. en weth. met liet voorstel komen wat hun het voordeeligst voorkomt. Van Il.K.H Piinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard een dank betuiging voor de ontvangen geluk- wenschen hij de geboorte van hun dochter. Van 11.M. de Koningin een dank- beluiging voor de gelukwenschen, ontvangen bij de geboorte van prinses Beatrix. Van den minister van hinnenl. zaken een wijziging voorschriften comptabiliteit. Van D. Kleppe dat hij zijn herbe noeming tot lid van het algemeen armbestuur aanneemt. Van Ged. Staten dat zij de goed keuring van de begrooling voor 1938 hebben verdaagd. Van P. C. Hage om geen subsidie te verleenen aan de autobusdienst SlavenissoTholen. Daar van den ondernemer geen verzoek is binnengekomen stelt de voorzitter voor dit voor kennisgeving aan te nemen, waartoe met algem. stemmen besloten wordt. Een verzoek van D. Brand, de 'navenineester om hem vergoeding le geven voor 2 nieuwe buitenhanden van zijn rijwiel, daar hij tegenwoordig groote reizen moet maken om het geld op te halen. De voorzitter zegt daar dit verzoek na de vergadering van burgem. en weth. is binnengekomen is er geen voorstel van burg. en weth. De heer Vos zegt voor den politie man wordt f25.rijwielvergoeding gegeven. Nu is het waar wat Brand schrijft dat hij tegenwoordig ontzet tend veel en ver moet rijden om het kadegeld op te halen en de wegen zijn slecht. Nu is hij ook ambtenaar en nu is het niet goed den een wel vergoeding te geven en den ander niet en spreker stelt dan voor hem jaarlijks een vergoeding van f 10 te geven. De heer van Ast is het met den heer Vos eens, ook is hij er voor omdat het niet is mogen gelukken hem verhooging van salaris te geven. Weth. Hartog vindt het voorstel van den heer Vos goed, maar Brand vraagt maar vergoeding voor twoe buitenbanden en hij stelt voor niet f 10 maar f5 te geven. De heer Vos gelooft dat f 10 niet te veel is, hij moet veel rijden. De heer Bolier zegt: hij vraagt maar voor 2 buitenbanden en kan er mee meegaan f5 te geven. Daar het voorstel van den heer van Ast het vèrsl'rekkendst is komt dit het eerst in stemming en wordt verworpen met 2 tegen 5 stemmen, voor de heeren Vos en van Ast en het voorstel van wethouder Hartog wordt met alg. st. aangenomen. Vastgesteld worden de pensioens grondslagen van den Burgemeester en Dr. Polderman. Burg. en weth. stellen voor een wijziging van de begrooling voor 1937. De lieer van Ast gaat niet accoord met deze wijze van handelen. Hij zou gaarne zien dat de leden van den raad een afschrift van de be grooting en van de ingekomen stukken thuis kregen om ze goed te kunnen bezien. Hij stelt dan ook voor deze wijzigingen punl voor punt te be handelen. De voorzitter antwoordt dat ze nu toch zijn voorgelezen. De lieer van Ast merkt op ze zoo niet te kunnen verwerken, hij kan aan alle poslen zijn goedkeuring niet verleenen, hij maakt er dan ook be zwaar tegen dat op eze manier wordt afgehandeld. De posten komen pas drie maanden nadal het is gebeurd, haat de wijzi ging dadelijk gebeuren als er een tegenvaller is De raad is volgens de gemeentewet liet hoofd van de ge meente en die beslist over de centen en daarom wenscht spr. punt voor punt behandeling. De voorzitter antwoordt dat er altijd wordt gewacht om te zien of er poslen zijn waar le veel op is uil- gegeven, om dan op andere posten minder uit te geven. De heer van Ast kan zich niet vereenigen met de post voor de werk verschaffing, die is hoog en de menschen zijn maar weinig geld uitgekeerd. De voorzitter zegt dat men niet moet spreken van te weinig loon want daar gaat hij niet rneeaccoord er zijn meer menschen te werk gesteld dan noodig waren en daarom is die post zoo hoog. De lieer van Ast vindt ook geen doen dat als iemand om werk komt vragen hij van hier naar daar wordt gestuurd. De voorzitter zegt dat dit praatjes zijn, J Muller was uitvoerder van liet werk en daar stuurde spr. de menschen naar toe als ze bij hem kwamen vragen, maaralsde menschen wat hebben laten ze dan naar hem loe komen, maar niet op de lage en hooge markt dat bespreken, want aan die praatjes stoort hij zich niet. Daar het voorstel van den lieer van Ast om de wijzigingen van de begrooting punt voor punt le be handelen niet wordt gesteund komt dit voorstel niel in stemming. De wijzigingen van de begrooling worden met de stem van de heer van Ast tegen, goedgevonden. Men gaat thans over in besloten vergadering ter bespreking kwestie verlichting Platte weg. Na heropening der vergadering stelt de voorzilter voor om deze zaak aan 'te houden, wat met alg. stemmen wordt goedgevonden. Bij de rondvraag spreekt de heer Vos zijn afkeuring er over uit over de manier zooals hier feest is gevierd Ier gelegenheid van de geboorte van Prinses Beatrix. Het past toch niet dat men den eencn avond naar de kerk gaat |om God te danken voor tietgeen Hij aan ons land heeft ge daan en dairde andere dag het feest te vieren met dansmuziek enz. Hij hoopt dat ook liet a.s. feest nl. de viering van liet 40-jarig jubileum van H. M. de Koningin op een andere manier zal worden gevierd. Spr. deelt ook nog mede dat hij de kwestie van die sloot bespnoken heeft in de vergadering van kerkvoogden en die hebben besloten om die sloot kosteloos aan die gemeente te geven. De voorzitter heeft er reeds met Oudesluijs overgesproken en ge vraagd er eens een plan van te maken De heer Rijstenbil vraagt of er geen poortje aan de mestvaalt kan komen. De voorzitter antwoordt dat dit er al geweest zou zijn, maar er is nog verschil van meening over het eigen dom van die grond, hij zal even het kadaster afwachten en dan komt het wel in orde. De heer van Asl wilde nog graag antwoord op de vraag van de vorige vergadering omtrent de verloskundige hulp voor on- en minvermogenden. De voorzitter antwoordt in ver schillende gemeenten te hebben ge ïnformeerd maar dat is verschillend, maar hier dool de dokter het volgens zijn instructie. De heer van Ast wijst op de urinoir op de Markt. De voorzitter zal deze na laten zien. De heer van Ast vraagt waarom er geen goedkoope margarine vet en gehakt meer is. De voorzilter antwoordt dat er zoo weinig vraag was en loen is erniels meer besteld, maar het kan alsnog gebeuren. De heer van Ast komt- nog eens terug op de afschriften van de inge komen stukken en de begrooting. De voorzitter antwoordt als al de leden nu iets willen wie moet dat werk dan allemaal klaar maken. De heer van Ast merkt op dat de ambtenaren dit moeten doen als hij ze niet krijgt zal hij genoodzaakt worden daar steeds op terug te komen of naar andere middelen uit te zien. De voorzitter antwoordt dat dit veel te veel werk is, hoe kan dat nu? De heer van Ast zegt de stukken van te voren te willen bestudeeren om tot een goede oplossing te komen en als het lang moet duren eer dat komt dan zalhij onhandelbaar worden, want hij wenscht nauwkeurig in lichtingen en zegt zoo, maar niet overal ja op. Spr wijst verder op de water- loozing en ook op de verbetering van de Kerkstraat. Het geld is thans goed koop te krijgen. Dan vraagt spr. naar de controle op de werkverschaffing. Ook is er een brief gericht door het werk comité aan burg. en weth. betreffende het te werk stellen van onverzekerde arbeiders, daar is een antwoord op gekomen dat men er nota van zal nemen. Maar de minister van Soe. Zaken stelt ook voorop om verzekerde arbeiders te nemen. Het feit is echter geheurd, dus er is niets meer aan te doen. De voorzitter antwoordt dal men zich houdt aan de voorschriften van den minister en zicli niet stoort aan eeschrilt van een of ander. RECHTZAKEN. ARR. RECHTBANK TE BREDA Zitting van den Politierechter van Donderdag 31 Maart 1938. Rechts gaat voor In beroep gekomen van een vonnis van den kantonrechter te Bergen op waarbij hij is beboet met f 8. subs. 4 d. hechtenis voor een verkeersover treding, moest de 60-jarige autobus ondernemer G. v. d. K. uit Oud-Vos- semeer Donderdag te Breda voor de arr. rechtbank in hooger beroep terecht staan. Aan v. d. K. was bij inleidende dagvaarding ten laste gelegd dat hij in den avond van Tl Juli jl. omstreeks 7 uur, met zijn autobus over den Engelaardijkweg le Poortvliet rijdende bij het kruispunt met de Poortvliet- schendijk, geen voorrang heeft ver leend aan een rechts van hem bijna gelijktijdig het kruispunt naderende andere auto, ten gevolge een aan rijding plaats vond. Subsidiair was den autobusonder nemer ten laste gelegd dat hij ter plaatse den Poortvlietschendijk is opgereden rnei zijn bus, zonder tevoren signaal te geven, ofschoon de veiligheid van hei verkeerdit vorderde en zijn uitzicht naar rechts was belemmerd. Als getuigen waren thans voor de rechtbank gedagvaard J. K. Krijger, metselaar te Poortvliet en J P. v. As, los-werkman te Scherpenisse. Als verdediger trad voor den aan wezigen C. v. d. K. op Mr. Kuijpers uit Bergen op Zoom die één getuige- a-décharge meebracht, Chr. v. S. ke iS i ed 39.; et iïr Ive kei ige s 85( schat van bloemen was boden door de verschillende?; raties. Ook waren binnen gelukstelegrammen van de ag Zeeland en Westhranbant vl vangers en commiezen en vL Inspecteur voor invoerrechter? ren waren de Inspecleif Vlissingen de heer Harmes commies de heer Arents, alij hun gelukwenschen aan te bi| Bovendien waren tal van scif gelukwenschen ingekomen. Al deze blijken van belang. vormen wei een bewijs qi heer Ornee zoowel in am kringen als daarbuiten zeer is. Hedenavond zal den heerl een serenade gebracht wordel Concordia. Uitvoeriger verslag volgt vo| week. ST. MAARTENSDIJK. In dei. gehouden alg. jaarvergaderir de coöperatieve boerenleenbank slechts 38 leden tegenwoordig Na voorlezing van de nolule de rekening en verantwoordir liet afgeloopen jaar met alge stemmen goedgekeurd. Als bestuursleden, die aan de van aftreding waren, wenljj heeren I M. Hage en J. M. met bijna algem. stemmen heil Eveneens werden herkozen del vervangende bestuursleden de 1 P. V. van Splunter en C. Horj Uit het jaarverslag bleek dl vereeniging 190 leden teldej aantal spaarders bedroeg 725 294 spaarbusjes in gebruik gegeven. Met betrekking tot deontvaJ Let op den hartvorm. 12 stuks 50 ct. 2 st*10 ct. De lieer van Ast vraagt hoe ds geldleening voor het gemeentehuie wordt afgelost. De voorzitter antwoordt dat dit gedaan wordt in (j aflossingen van f250 tegen 3'/2%- De heer van Ast is er voor deze maar vlug te converteeren in eeu van 3% dat is voordeeliger voor de gemeen le. De heer van Ast spreekt er zijn spijt over uit dat de m n. van Soc. Zaken aandringt om de menschen naar Duitschland le zenden. Voora) hoofden van gezinnen, hij zou burg. en weth. in overweging willen geven aan te dringen om daar ontheffing van te krijgen. Spr. wijst dan ook op de verbetering van het schoolplein. Hierna sluiting CRISISPUBLICATIE. BESTUURSBESLUIT No. 1. De besturen van de Melkfederalie Walcheren en van die voor Zeeland huiten Walcheren hebben ter ver gadering van 7 en 8 Maart 1938 be sloten met ingang van 28 Maart 1938 toe te laten als leden der vereeni- gingen allen die op 1 December 1937 in het werkgebied der vereenigingen, uitgezonderd de gemeenten gelegen in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, hun bedrijf uitoefenden en in het bezit waren van de door de Neder- landsche Zuivel-Cenlrale vereischle vergunningen voor den verkoop van consumptiemelk, benevens de krach tens het Melkbesluit 1929 vereischle vergunningen en dat ze op dien daluur den handel daadwerkelijk uitoefenden; verder allen, die tot genoegen van het bestuur aantoonen dat zij in het jaar 1937 melk hebben geleverd aan bovenbedoelde personen. 47124 28 Voor het bestuur assuradeur te Scherpenisse. Get.J. K. Krijger, metselaar te Poort vliet vertelde hoe hij dien avond bij het oprijden van den dijkweg plotseling tegen den wagen van verd stond die hem geen voorrang had gegeven. Verdachte erkende geen signalen gegeven le hebbenals zijn motor niet was stilgevallen zou hij zonder hinder voorbij hebben kunnen rijden aan de hand van eenige foto's trachtte de verdediger aan te toonen dat zijn cliënt geen schuld heeft aan de hotsing welke slechts weinig schade veroorzaakte. Getuige J. P. v. As los-werkman te Scherpenisse had de ontmoeting dei- beide auto's op eemgen afstand gezien, signalen had hij van geen der beide wagens gehoord en er werd niet snel gereden, hoogstens 30 a 40 km. per uur Get. verklaarde nog een en ander over de situatie ter plaatse waarna nog gehoord werd de getuige- a-déchai'ge Chr. v. S. die mededee- lingen deed omtrent het door hem medegemaakt onderzoek ter plaatse op welk gedeelte van den rijweg de botsing plaats vond. Nadat verdachte gelegenheid was gegeven tot verweer waarbij hij be weerde in de bocht van den weg slechts 1 meter van den berm gereden te hebben, werd de verdere behan deling dezer zaak uitgesteld lot over 4 weken, tot hooren van den verba lisant als getuige. gi K C. ZWAGERMAN, voorz. C. ZEE, secr.adm. BESTUURSBESLUIT No. 3. Het bestuur der vereeniging van belanghebbenden hij de productie van en den handel in consumptie- melk in Zeeland builen Walcheren heeft ter vergadering van den 7den Maart besloten met ingang van 28 Maart 1938 de verkoopprijzen voor losse consumptie- melk voor alle gemeenten op Tholen en St-Philipsland en voor de ge meenten Zierikzee en Bruinisse vast te stellen op tien cent per liter en voor alle andere gemeenten op Schou wen en Duiveland op negen ceni per liter. '19 47125 Voor het bestuur C. ZWAGERMAN, voorz. G. ZEE, secr.adm. THOLEN, 1 April 1938. Hedenmorgen negen uur had de huldiging plaats van den heer Ornee rijksontvanger alhier in ver band met het feit dat hij deze dag 25 jaar die betrekking bekleedde. Op het met bloemen versierde kantoor van den ontvanger waren aanwezig de Inspecteur uit Zierikzee de heer H. Schuurman het kantoorpersoneel, de ambtenaren in actieven dienst van de kantoren Tholen, St. Maartensdijk en Bruinisse, terwijl ook aanwezig was een deputatie van de Oranjever- eeniging. Nadat de heer Ornee met zijn familie door den heer van Leus den was binnengeleid, sprak allereerst de Inspecteur hem toe, vervolgens de heer van Leusden, de heer v. d. Berg, de heer Dr. Veltenaar als voorzitter van de Oranjeveree- niging de heer Moelker als oudste lid van het eerecomité van de Oranje- vereeniging, de heer van Elcacker als voorzitter van de schietvereeniging en secretaris van de schietbaan commissie. De heer Ornee dankte na elke toespraak den spreker. Een bleek dat was ontvangen aan gelden f223.793,98 De ontvan in rekening-courant hebben bed f 241.103,27. Aan rente was onlv f 13.821,06, aan provisie en k f414.81, diverse ontvangsten f Wegens terugbetaalde spaarg werd uilgekeerd f 182.246.28, bedrag der verstrekte voorsch was f76.475.— terwijl in reke courant aan voorschotten was keerd f 224 944,88. Aan rentei e betaald f 10.461.24. diverse uit; n f2137,78. Voor afschrijving was een b van f75 gereserveerd. Uitslag van de schietwed: met K.O.S. gehouden gedurendf' schietseizoen van 8 Januari t(fa met 19 Maart 1938. A. W. Kloet 98.4 punten le D. de Wilde 967/s pnt. 2e pr. Oudesluijs 96,6 p. 3e pr. A.P. (f? 96'/2 p- 4e pr. A. P. Bruinooge p. 5e pr. L. v. d. Vaate 952/7 p. J. P. Koopman 95 p. 7e pr. Guequièrre 94.9 p. 8e pr. H. Ecl 94.9 p. 9e pr. C. G. B. Knook p. 10e pr. J. M. v. d. Rhee 94 11e pr. J. A. Oudesluijs 945/9 p pr. J. W. van Gorsel 941/, p. 13 A. v. d. Hoek 94,3 p. 14e pr. C Lindhout 93 9 p. 15e pr. J. de C 93,8 p. 16e pr. Chr. Bijl 93,3 p pr. N. van Zetten 93,3 p. 18e M. A. Slouten 92 p. 19e pr. Polderman 912/9 p. 20e pr. I. P, derman 905/6 p. 21e pr. P. M. derman 90,8 p. 22e pr. P. J. Koop 90'/s P- 23e pr. P. M. Bil 24e pr. A. Knuist 89'/2 p. 25( J. Jasperse 892/9 p. 26e pr. C. G. 89 p. 27e pr. C. J. Griuk 887/s pr. H. Hartog 8G7/9 p. 29e pr. 44 Hage 86,3 p. 30e pr. J. M. SI 852/6 p. 31e pr. P. M. Geluk 81' 32e pr. De prijzen werden door bu meester Schuller als voorzitter de plaatselijke commissie aan winnaars uilgereikt. Deze bestor uit zeer fraaie kunstvoorwerpen deelnemers waren allen inhunsi met de door hen behaalde resulta Donderdagvoormiddag 11 had op den Molendijk alhier ernstig verkeersongeval plaats, heer K. uit Scherpenisse is door motorrijder S. uit Stavenisse aai reden en van zijn rijwiel gesling De heer K. is met ernstige verv dingen naar zijn woning overgebr Medische hulp was spoedig ter pla Rijks en gemeente politie heli het ongeval in onderzoek. Het mo' rijwiel is in beslag genomen. SINT ANNALAND. Dinsdaga werd ten huize van den heer M. R berg door de notarissen J. A. B masz en H. F. van 't Haaf te Ziei zee, ten verzoeke van den heer J

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1938 | | pagina 2