iARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT MM NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN laLl'«U oer® 1 April 1938. No. 13 Vijf en vijftigste jaargang iTlï'^ /^^franco Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer etters1naar plaatsruimte' QPfen- UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL.INTERC. 16 - POSTREK. 1043 pnj»vTHnderinB. eet 'f THOOLSSHE COURANT ƒ1,65 -f 15 Bij abonnement aanmerkelijke itel -4 1 v. i UUI Iwa -4 Boo Ved uur tel -4 vraa halt 10 ge[ cht Handhaving of beknotting van het asylrecht Vragen van den heer Abarda. De intocht n de nieuwe ganizoenen. De uchtverdediging in één hand. Philjjvlinister Marck voert bespre- cingen. De zaak Vrijman in de Eerste Kamer. Top Naeff Hok lubileerde. t besluit van onze regeering elen te treilen, waardoor de van emigranten uit Oosten- worden gestuit, isdecritiek gebleven. Te verwonderen is want de bepalingen, welke i isler van Justitie tot het doel heeft opgesteld, zijn id wel zeer afdoende. De eerste alleen al, die van den poli- vluchteling naast een nog s twee maanden geldend pas- Rijsf)vendien nog een verklaring Duitsche overheid eiseht, dat er na zijn verblijf in ons land tijde in het Groot-Duitsche JlSdjsn terugkeeren, maakt het li onmogelijk, dat ooit één ijksch uitgewekene ons land nenkomen. rigezonden stukken, die na de ie dezer afweerbepalingen billende bladen van ons land nen, blijkt, dat menigeen de enomen maatregelen in hun oote strengheid onbillijk acht belreurt, dat nu ook Neder- n streep baalt door het van erkende en gehandhaafde ït. zal niemand ontkennen, dat moest worden gedaan, doch o strenge afsluiting van de als thans het geval is, blijkt e voorzichtigheid te ver door- n. De zienswijze van hen, die or dit regeeringsbeleid teleur- of verontwaardigd gevoelen, men vertolkt in de vragen, iet Tweede Kamerlid Alberda inister-president Colijn heeft en waarin wordt aangedrongen zoo ruim mogelijke toepassing ijlde bepaling, volgens welke ndere gevallen ontheffing van elde eischen kan worden ver- oodatook Oostenrijkers zonder onder „verklaring" en zonder eischte geldsbedrag in ons tuinen worden toegelaten, dag was ons land het tooneel en ongewone militaire bedrij- met tromgeroffel en trom- hal, soms ook onder de opwek- marschen van de staimuziek, de troepen de verschillende garnizoensplaatsen binnen, aatsen, die thans garnizoen gekregen, zijn Steenwijk, Apeldoorn, Zulfen, Doesburg, Roermond en Weert, Roosen- oekvan Holland, en IJmuiden, de reeds bestaande garnizoe Tilburg, Deventer en Den erden versterkt de oude garnizoenen Groningen Maastricht, Bergen op Zoom, gen en Middelburg om slechts dichtst bij de grenzen gelegen oenen te noemen, geeft dit een van legerplaatsen, die op min eer grooten afstand ongeveer renslijn volgen, regelmatig zijn nu de troepen ons land gelegerd. Slechts valt hoe zeer de luchtvaartgarni- nog in de minderheid zijn. vinden zich behalve teSoester- Den Helder (De Mok en de slechts in Amsterdam en in uiden des lands, in Gilze-Rijen het geheele Noorden en Oosten actieve luchtverdediging is oken. Ongetwijfeld zal hierin rtijd wel verandering komen. de luchtverdediging wel de cht der regeering heeft, blijkt voornemen van den minister van Defensie om alle middelen van dit onderdeel der landsverdediging onder één commando te stellen, in welk verband de naam wordt ge noemd van generaal-majoor P. W. Best, commandant van de Vierde Divisie, die commandant van de Luchtvaartafdeeling is geweest en thans met den rang van luitenant- generaal de algelieele leiding der luchtverdediging in handen zou krijgen. De Belgische Minister van Verkeer- wezen, de heer Murck, was dezer dagen in ons land te gast voor het voeren van besprekingen met zijn Nederlaudschen ambtgenoot Minister Van Buuren. Naast algemeene ver- keersvraagstukken kwamen daarbij ook de spoorwegaangelegenheden ter sprake, met name de kwestie van een snellere verbinding met Brussel en de plannen tot verbetering van hel verkeer Brussel-Antwerpen vanuit Rotterdam en Amsterdam, waartoe zoowel van Belgische als van Hol- Zoo heeft de Rijkskanselier dezer dagen te Koningsbergen gesproken en daarbij interessante mededeelingen over de houding van Schuschnigg gedaan. Volgens zijn verklaringen zou de „Führer" bij het befaamde onderhoud te Berchtesgaden aan Schuschnigg hebben voorgesteld zich ter verkiezing voor het volk beschik baar te stellen. Hitier en Schuschnigg zouden heiden als candidaten optreden. Schuschnigg meende dit voorstel om constitutioneele redenen van de hand te moeten wijzen, waarop men ten slotte het bekende compromis sloot Deze overeenkomst zou door Schuschnigg echter slechts als een taktische zet zijn beschouwd, bestemd om tijd te winnen en af te wachten totdat de toestand in het buitenland gunstiger zou zijn. Hij zou dus hebben gerekend op een meer ge schikt uur om h.'t buitenland tegen Duitschland te wapen te kunnen roepen Hitier baseert deze bewerin; dringt men hij de Fransche regeering harder dan ooit op een inmenging in de Spaansche kwestie aan. Wijkt de Fransche regeering vour dezen druk, dan zijn de gevolgen daarvan voor den vrede van Europa niet te overzien. Nu is het gevaar van een Fransche inmenging op het oogenblik nog niet zoo groot te noemen, want met de laatste successen van Franco hebben de republikeinen het nog niet defi nitief onderspit gedolven. Neutrale waarnemers zijn het er over eens, dat afgezien van gebeurtenissen, die achter het front kunnen plaatsvinden, de oorlog nog wel een jaar kan voortduren. Anderzijds kan men niet ontkennen, dat de weegschaal reeds naar de zijde van Franco doorslaat. De vraag blijft thans, wat Frankrijk zal doen op het oogenblik, dat het repuhlikeinsche Spanje werkelijk voor de ineenstorting slaat In tegenstelling met de Spaansche Republikeinen gaat het de Chineezen Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Qejaagdheid, Onrust en Zenuwachtigheid gebruike men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten landsche zijde de eleclrificatie van de trajecten Antwerpen-Esschen en Esschen-Dordrecht tot stand moet worden gebracht. De hooge kosten hieraan verbonden, maken echter grondige bestudeering van de plannen noodzakelijk, zoodat de uitvoering ervan wel eenigen lijd op zich laten wachten. De reeds 15 jaar oude zaak-Vrijman, de zaek van den eervol ontslagen Rijksbouwmeester, is deze week in de Eerste Kamer opnieuw op het tapijt gebracht, zonder dat dit even wel eenige verandering ten gevolge zal hebben. Zoowel de Eerste als de Tweede Kamer hebben zich thans uitgesproken voor toekenning van eervol ontslag, doch de regeering blijft van meening, dat eerherstel in dezen vorm niet mogelijk is. Wel heeft zij bet op andere wijze trachten te bereiken, nl. door den beer Vrij man opdracht te willen verleenen voor bet uitvoeren vaneen belangrijk bouwerk. Hiervoor heeft echter de architect zelf weer bedankt. Zoodat dus deze oude kwestie nog altijd niet ten genbege van alle partijen is op gelost. De bekende schrijfster Top Naeff; schrijfster van romans en novellen, die vooral de jeugd van eenige gene raties aan zich heeft verplicht, door haar wij zouden haast zeggen onsterfelijken roman uit liet meisjes leven „Schoolidyllen" heeft deze week onder buitengewoon groote belang stelling haar üfen geboortedag ge vierd. In Hotel „De Witte Brug" te Deu Haag werd de populaire schrijfster door haar talrijke vrienden en be wonderaars gehuldigd. Hitier over Schuschnigg's houding. De stakingen in Frankrijk. Naar het einde van den Spaanschen bur geroorlog De oorlog in het Verre Oosten... Hodzja's rede. In Duitschland, of liever gezegd in „Groot-Duitschland", zooals het zoojuist uitgebreide rijk tegenwoordig in de terminologie onzer Oosterburen heet, wordt naar aanleiding van het volksreferendum van 10 April, dat antwoord moet geven op de vraag, hoe Duitschers en Oostenrijkers over den „Anschluss" denken, duchtig de propagandatrom geroerd. In Duitschland zijn tlitler en Goebbels het verkiezingspad opgegaan terwijl in de Ooslenrijksche gewesten Maarschalk Goering de taak van propagandist vervult. op uitlatingen in een brief van Schuschnigg van 19 Februari, die in in handen van de nationaal socialisten zou zijn gevallen. Ook de door Schuschnigg uitge schreven verkiezingen zouden volgens Hitier een bedrog zijn geweest. De nazi's zouden vlugschriften en aan- plakbiljetlen in beslag hebben ge nomen, waarin reeds 8 dagen te voren de cijfers van deze stemming werden bekend gemaakt. Overigens heelt ook Goering te Weenen over „weergalooze verkie zingsbedriegerij" gesproken en daarbij gezegd, dat ook het gerecht zich hiermee bezig zal houden. Men vraagt zich thans af, wat het lot van Schuschnigg zal zijn. Men meent te weten, dat hij voor het Hooggerechtshof te Leipzig terecht zal moeten staan. Overigens staat liet op het oogen blik wel vast, dat de verkiezing, die Hitier thans heeft uitgeschreven, ook voor wat Oostenrijk betreft, een succes voor de nazi's zal worden nu de meest krachtige tegenstander van het nationaal-socialisme in Oostenrijk het katholicisme, zijn houding heeft herzien. In een verklaring van alle Oosten- rijksche bisschoppen onder leiding van Kardinaal Innitzer wordt den geloovigen aangeraden voor den „Anschluss" te stemmen. In Duitschland heeft men dezen slap der bisschoppen met vreugde begroet en spreekt men thans de hoop uit, dat men in de toekomst met de katholieken heter zal kunnen samenwerken dan vroeger. In Frankrijk vraagt naast de per manente financieele moeilijkheden, waarin de schatkist zich bevindt, deze week in het bizonder de staking in de metaalbedrijven de aandacht. Het ziet er op het oogenblik werkelijk naar uit, dat de arbeidersleiders hun eigen volgelingen niet vast meer in de hand hebben, dat misschien het best blijkt uit het feil,dat Jouhoux, de overigens wel zeer militante secretaris-generaal van het Fransche vakverbond, die zoo juist nog met de algemeene staking dreigde, op een vergadering door de arbeiders werd uitgefloten onder het geroep: „Wij willen daden". Dat onder deze om standigheden van een nationale een heid in Frankrijk, die het land zoo zeer noodig heeft, nog geen sprake kan zijn, behoeft geen betoog. De actie van de Fiansche vakver- eenigingen beperkt zich overigens niet tot sociale wenschen. Ook in de buitenlandsche politiek wil men mede zeggenschap hebben en op het oogen blik nu de burgeroorlog in Spanje door het offensief van Franco in Catalonië zijn einde schijnt te naderen in hun strijd tegen de Japanners wat meer naar den vleeze. Zoo wordt uit Hankau gemeld, dat in den belang rijken strijd om Soetsjou plotseling een wending is gekomen. Chineesche keurbenden, volledig uitgerust met tanks en gepantserde wagens en ge steund door nieuwe gemecaniseerde artillerie-eenheden, zijn in twee colon nes over het Groote Kanaal getrokken en hebben Hantsjwang en Taierstjan heroverd. Onder deze omstandigheden kan mende verklaring vanden Japauschen minister president Kop.oje, dat de oorlog nog maar pas begor.nen is, begrijpen. De Tsjechische minister-president Hodzja beeft thans zijn met spanning verwachte rede over de minderheden- politiek gehouden. De rechten van de minderheden in Tsjecho-Slowakije zullen thans in een minderheden- statuut worden vastgelegd. Daarmee verandert inlusschen slechts weinig aan den bestaanden toestand. In het buitenland meent men, dat de ge nomen maatregel dan ook geen op lossing beteekent. Men geeft toe dat Tsjecho-Slowakije zijn minderheden over het algemeen zeer slecht heeft behandeld, vooral de Sudeten Duit schers en Hongaren. Het ware der halve te hopen, dat Praag in zijn tegemoetkomingen tegenover deze minderheden veel verder gaat en om zoo te zeggen op de eischen van deze bevolkingsgroep vooruitloopt. Slechts zoo kan men hiertegen een dam opwerpen. GEMEENTEBAAD SCHERPENISSE, 25 Maart 1938. Voor de Vergadering hebben wij een kijkje kunnen nemen in het gerestaureerde gemeentehuis en het is wel een heele verandering die heeft plaats gehad. De voorzaal vroeger secretarie en raadszaal, is nu geheel vernieuwd en is alleen secretarie geworden en hoewel de ruimte kleiner is geworden is het thans veel geriefelijker. Er staat voor ieder een schrijfhui eau en ook voor het opbergen van de registers en andere bescheiden zijn stalen opberg plaatsen gekomen, zoodat het geheel er zeer keurig en overzichtelijk uit ziet. De achterzaal is thans ingericht voor raadszaal en burgemeesterkamer. Ook deze is geheel opgeknapt en ziet er keurig uit, zoodat de burgemeester thans rustig kan werken en de men- schen die hem persoonlijk moeten spreken kan te woord staan in het geheel genomen is het een zeer goede en nuttige verbetering en kan het gemeentehuis van Scherpenisse met de andere uit het eiland wedijveren. Om half elf zou de vergadering beginnen en voor de vergadering hebben alle raadsleden het ge bouw bezichtigd. De voorzitter burgemeester -W. L. Klos opent de vergadering en sprak als volgt: Mijne Heeren, Bij de opening van de eerste ver gadering in het jaar 1938 gaan onze gedachten allereerst naar de blijde gebeurtenis in ons Vorstelijk Huis. Innige vreugde vervulde de harten van alle oprechte Nederlanders, nu een lang gekoesterde wensch in ver vulling is gegaan en een jonge frissche twijg is ontsproton aan den alouden Oranjeboom. Ons geliefd Vorstenhuis van Oranje, dat sinds de zestiende eeuw nauw met ons volk verbonden is geweest, zal nu, indien de Voor zienigheid het wil, tot in lengten van dagen blijven voortbestaan. Een mooie toekomst heeft zich daarmede voor ons volk en land ontsloten. Heel Nederland was van jubel ver vuld en ieder Nederlander, onver schillig in welken uithoek der wereld stemde met dien jubel in. Moge God ons Koninklijke gezin behoeden en bij voortduring Zijn milden zegen schenken. Heb ik zoo juist gesproken over een gebeurtenis van groote beteekenis voor ons geheele land en volk, thans moet ik mij bepalen tot een feit van kleiner formaat, maar niettemin van uitnemend belang voor de gemeente Scherpenisse in het algemeen en voor het bestuur van onze gemeente in het bijzonder. Immers wij vergaderen thans voor de eerste maal in het gerestaureerde gemeentehuis en ik meen de tolk van den Raad te mogen zijn, als ik constateer, dat een zeer goede ver betering is totstandgekomen Inder daad was die verbetering dringend noodigen komt Uw college verdienden lof toe, daaraan volle medewerking te hebben willen verleenen. Ik lioop, mijne heeren, dat de be raadslagingen ook in deze, ik mag wel zeggen, nieuwe zaal, steeds van aangenamen aard zullen zijn en dat wij tot heil der gemeente Scherpe nisse werkzaam mogen blijven. Ik bob gezegd. Hierna las de secretaris de heer A. Ij. G. van Do;rn de notulen van de vorige vergadering welke onge wijzigd werden vastgesteld. Ingekomen stukken Een schrijven van A. K. Kievit dat hij ziju bauoeming als controleur van de steunverleening aanneemt. De balans met de verlies en winst rekening van landarbeidersstichting over 1937. Een schrijven van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in West- Noord Brabantom niet mee te werken aan het plan van de Ver. van Ned. Gemeenten om centrale inkoopen Ie gaan doen. De voorzitter zegt dat burg. en weth. op het standpunt staan dat een vereenigiug die in bet belang van de gemeenten moet werken geen zaken moet gaan doen en daarom ook niet op bet verzoek van de ver- eeniging van Ned. Gemeenten zal ingaan. Met alg. stemmen wordt dit goed goedgevonden. Een verzoek van L. Verkerke om in aanmerking te mogen komen voor schilderwerk van de geméente Burg. en weth. stellen voor hem op de lijst te plaatsen, wat met alg. stemmen wordt goedgevonden. De Kon. goedkeuring op de heffing opcenten gemeentefondsbelasting. Van de Bat. Import Mij. een ver zoek om bij H. Bolier een benzine pomp te mogen plaatsen. Burg. en weth. stellen voor deze vergunning te geven voor 5 jaar legen een vergoeding van 125 per jaar.| Met alg. stemmen wordt dit goed gevonden. Een verzoek van A. H. Beeke om vergoeding volgens art. 13 der l.o. wet voor zijn dochtertje dat de U.L.0

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1938 | | pagina 1