tsets/k Ir Gemencd Witter dan wit ld- het oude Nieuwlande, dan kunt ge de fundamenten van kerk en huizen, de eiken stobhen van de vroegere lanen nog vinden. Maar ook aan de hooge Brabantsche gronden wordt door de Schelde ge knabbeld. De Wester Schelde kan dat niet meer, die is door breede polders van het huogelandgescheiden. Maar de Oosterschelde komt welzoo ver. Prachtig is dat onder Borgvliet aan de zuidelijke uitgang van de stad en aan de Kraaien berg op 3 km. afstand te zien. Daar treft men een tot 12 meter hooge steilrand aan, door het water afgeslagen. En een enkele keer 's winters kunt ge bij stormtij zien hoe dat in zijn werk gaat. In de Schelde kunt ge ook in de weervisscherijen de beroemde Berg- sche ansjovis zien vangen en op de oester-perceelen midden in de Oosler Schelde kunt ge het „tuinbouw"- bedrijf met deze schelpdieren gade slaan. Mits ge uw tijd weet te kiezen Een Scbeldetochtje, waarop ge wat zien wilt, kost zes, zeven uur en moet aanvangen op het moment van volle vloed. Maar zulk een tochtje is bij mooi weer dan ook een genot, dat U blijft heugen o En zoo is het eigenlijk met heel het landschap rond Bergen op Zoom. Enorm gevarieerd stuifzand, hei en bosch, ven en veen, schor en slik en wijd, oppn watervlak. Op heel wat plaatsen door den menschen ont gonnen tot boomplantage, tot bouw en weiland, tot kweekplaats van zee banket en dus met simpele hoeven, met varende schepen bestrooid. Maar hier en daar nog aan zich zelf overgelate en vrije, wilde onge repte natuur. Een land om te gaan kijken! Niet op zijn Amerikaans in twee uur alles klaar. Maar kalm, rustig. U zult er Uw plezier aan beleven JAN G. SLOFF. Leeraar Rijks 11 B. S. te Bergen op Zoom. RECHTZAKEN. KANTONGERECHT BERGEN OP ZOOM Zitting van Donderdag 24 Maart. Oud-Vossemeer. Rooien zonder vergunning. Meldden wij vorige week in het kort dat een zaak t gen A. v. P. te Oud-Vossemeer inzake rooien van aardappelen was uitgesteld, thans stond beklaagde terecht en was als getuige C. B. aanwezig die verklaarde dat hij v. P. er wel degelijk op had gewezen, dat nog niet met rooien mocht worden begonnen en er tevens had bijgevoegd slechts een rooiver- gunning te hebben voor 4 gemeten. Hoewel de rooivergunning nog niet was afgekomen, begon verdachte toch met rooien, doch B. had in middels de politie gewaarschuwd, die er toen achterkwam dat verd. zelf niet mocht rooien. De ambtenaar van het O. M. in aanmerking nemende dat v. P. her haaldelijk was gewaarschuwd, eischte f 15 boete, subs. 10 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van de in beslag genomen aardappelen. De verdedigster mr. T. Verboom te Bergen op Zoom wees er op cl at verd. voor de eerste maal handel in aardappelen ging doen en daardoor in de crisismaatregelen verward is geraakt. Zij merkte op dat haar cliënt door de inbeslagname van 1000 kg. aardappelen reeds voldoende schade lijdt en hij bovendien de kisten niet terugkreeg, terwijl deze niet in beslag kunnen worden ge nomen, bovendien bepleitte zij terug gave van de opbrengst der aardap pelen. De kantonrechter veroordeelde v. P. tot f5 subs 5 dagen en teruggave van de opbrengst der in beslag ge nomen aardappelen. THOLEN, 25 Maart 1938. Vrijdagmiddag hield de Vereeniging voor Ziekenhuispleging voor Tholen en St-Philipsland in de zaal van Mej. Hoek alhier haar eerste alge- meene vergadering. De voorzitter dr. P. J. Duinker opende deze ver gadering en heette de aanwezigen welkom. Spr. was van plan eerst even te releveeren hetgeen in deze afge- loopen tijd is gebeurd, maar zal dit niet doen, omdat dit voldoende zal uitkomen uit de verslagen die straks zullen worden voorgelezen. Alleen wil hij naar voren brengen dal er een verkeerd begrip beslaat omtrent de uitkeering van vergoeding. De vergoeding is bepaald' voor ligging 3e klasse in het ziekenhuis en daar mede in verband ook de operatie kosten. Degene die dus in een hooger klasse gaat, moet dit zelf bijbetalen. Dan wordt er alleen vergoeding uit gekeerd indien iemand geopereerd is in een ziekenhuis en daar moet blijven liggen. Dus niet voor alleen ziekenhuisverpleging en ook niet alleen voor operatie en dan ook nog dit wanneer iemand zich laat ope- reeren maar de behandelende medi cus acht dit niet noodig dan ook wordt geen vergoeding uitgekeerd. Hierna ontstond een discussie over het oproepen van deze vergadering. Men achtte het niet juist dat er geen agenda bij de oproeping was geplaatst. De voorzitter antwoordt dat de oproe ping in 4 bladen was gepubliceerd geworden en dat er geen agenda was bijgevoegd achtte bij niet van overwegend belang. Uok werd nog aanmerking gemaakt op den tijd van vergaderen, maar dit was in verband met de menschen die van St-Philips- land moeten komen. Tevens werd ook medegedeeld, dat, daar er aan merking werd gemaakt om de ver gaderingen in het centrum te houden, dal het plan is om op elke plaats die lid is van de vereeniging een vergadering te houden, evenals dit wordt gedaan met de bestuursverga deringen. De secretaris de heer VV. de Korte leest hierna de notulen van de op richtingsvergadering voor, welke wor den vastgesteld. De penningmeester doet hierna verslag over de financiën van de vereeniging over 1937; het blijkt dat is ontvangen aan contributies van Tholen f2285 985, van Scherpenisse (1503 90, Stavenisse f844.82, Sint Annaland I 8 7.10, Oud Vossemeer f1499 23, St. Philipsland f 579.09, Anna Jacobapolder f502.82 en andere ontvangsten is totaal (8202.49. Uitgaven Röntgen foto's f80, ver- plegingskosten f 3305.80, operatie kosten f 1059, vermoedelijk nog te betalen aan chirurgen f540 en nog andere uil gaven totaal f7198.035, zoodat er een batig saldo is van f 1003.86. Hierin is inbegrepen het bedrag ontvangen aan contributies over de laatste drie maanden van '1930 zijnde een bedrag van 1482.505 waarvan geen uitkeeringen zijn be taald, zoodat er een verlies is van f 1482.565 f1003 80 f438.705. Van het goede slot van 1937 is f 1000 gestort in een reservefonds. Het aantal betaalde leden bedraagt 3150 over 1290 gezinnen en 5311 aangeslotenen Bij monde van den heer Moelker brengt de financieele commissie verslag uit en verklaart dat alles in orde is bevonden en dat de penningmeester kan worden ge dechargeerd voor zijn keurig en accuraat werk, waartoe wordt be sloten. Besloten wordt ook deze rekening ter inzage Ie leggen bij ieder bestuurslid op elke plaats. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren P. J. Duinker en W. de Korte, Tholen, H. P. Kleppe, Sint Philipsland, Dr. Polderman, Scher penisse, Dr. Bernhardi, Stavenisse en J. Fluijt, Oud-Vossemeer. terwijl in de plaats van den heer C. M. P. W. Hanssens van St. Annaland, die zich niet meer herkiesbaar stelde werd gekozen dr. H. van Es te St. An naland. De begrooting voor 1938 wordt vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f7755 met een nadeelig saldo van f 3(50.1 4 en een storting bij de reserve van f500. Tot leden van de kas- eommissie worden benoemd de heeren C. M. P. VV. Hanssens en C. Diele- man. Bij de rondvraag ontstaat er een heele discussie over het lezen van een artikel van het reglement, be treffende uitkeering. Het artikel zegt dat alleen uitkeering wordt gegeven als de behandelende geneesheer operatie noodig acht en nu was er een geval, dat de specialist zei dat het noodig was, terwijl de behande lende geneesheer dit niet noodig achtte, zoodat volgens het reglement geen uitkeering kan geschieden. Hierna sluiting. Als kinderen voor politie gaan spelen. Te St. Annaland is een meisje, een dochtertje van zekere v. V onder den indruk van de verdwijning van Leinlje Huijzer. Ze heeft haar portret uit een courant geknipt en draagt dit steeds hij zich. Zoodra er op St. Annaland een woonwagen met kinderen is, gaat zij met die kinderen spelen en vergelijkt dan de gezichten met het portretje van het verdwenen meisje. Zoo ook Zondag j.1. toen ze hoorde dat een der kinderen Leintje heette, gaf zij er ruchtbaarheid aan en weldra ondervonden de woonwagen bewoners er overlast van. Honderden stonden Zondagmiddag druk geba rende rondom de woonwagen, zoodat tenslotte de politie moest komen om de woonwagenfamilie tegen de al te opdringerig wordende bevolking te beschermen. Men ziet hieruit dat het wel zeer gevaarlijk kan zijn als kinderen voor politie gaan spelen. Onder voorzitterschap van den heer VV. L. Klompe hield „Concor- dia" Woensdag ten huize van den heer A. Engelvaart zijn jaarvergade ring. Na opening door den voorzitter werden de notulen der vorige verga dering gele'en en vastgesteld. Uit het kasoverzicht bleek dat er een voordeelig saldo is van f80.44. Herkozen werd als bestuurslid de heer A. P. M. Voets, terwijl in de vacature M. van Noort de heer B. van Dijk werd aangewezen en in de vacature VV. de Korte benoemd de heer Joh. Beukelaar. Als commissaris werden benoemd de hh. A. van Dijke, P. Blaas en H. Nelisse. Waarschijnlijk zal er nog een pro- paganda-uitvoering plaats hehben, terwijl zoo mogelijk de vereeniging zal deelnemen aan een festival. worden Uw tanden indien U poetst met Tuhe 60 en 40 ct. jVORÜL en Doos 20 ct. 0 47097 Mej. A. v. Tilbeurgb alhier was bezig een dakraam aan het schoon maken en verloor liet evenwicht, waardoor ze van een hoogte van pl m. 8 meter viel. Ze bezeerde zich ernstig doch het laat zich aanzien dat ze geen nadeelige gevolgen van den val zal ondervinden. Dinsdagavond werd onder voor zitterschap van den heer W. Moelker in de zaal mw. wed. Hoek een ver gadering gehouden van het bestuur en de commissie der begrafenisbus. Nadat de notulen van de vorige vergadering waren goedgekeurd deed de secr.-penningmeester de heer M. C van Elsacker' rekening en ver antwoording. Deze rekening door een commissie nagezien werd in orde bevonden en werd tle secr.-penriing- meester gedechargeerd. Als bestuurslid was aftredend de heer S. de Korte en als commissa rissen de heeren A. de Korte en M. C. Meerman, welke allen als no. 1 op de voordracht werden ge plaatst Tot dragers van de bus werden benoemd J. Romhouts en A. Prince. Donderdagavond hield de afd. Tholen van het Groene Kruis onder voorzitterschap van dr. P. J. Duinker haar algemeene jaarvergadering in de bovenzaal van den heer A. Engel vaart. De notulen van de vorige verga dering wordCn voorgelezen en onge wijzigd vastgesteld. Ingekomen is een schrijven van r'r. Stoppelaar, districtsarts voor de t.b.c.-bestrijding in Zeeland dat de verbeteringen aan het wijkgebouw zoodanig zijn dat thans het wijkgebouw aan alle eischen. voldoet. Aan het bestuur wordt hiervoor een woord van dank ge bracht; thans is het wijkgebouw een van de best ingerichte gebouwen in dit opzicht in Zeeland. liet rapport van de fin. commissie wordt voorgelezen en daaruit blijkt dat de boeken en de bescheiden vari den penningmeester in orde zijn bevonden en dat de rekening kan worden goedgekeurd. Het fin. versla.g wordt voorgelezen, daaruit blijkt dat er een winst is gemaakt vin f 3.99 en dat de bezittingen eein waarde vertegenwoordigen va:n f9635.235. De rekening wordt goed gekeurd en de penningmeester ge dechargeerd. De voorzitter zegt dat men uit de rekening heeft kunnen hooren u'at er f25.35 gestort is door de zuster voor het huldeblijk van dr. Hoorwng. Spr. prijst de werkzaamheden, dlfe deze gedaan heeft in het belang vfan de t.b.c.-beslrijding. Jammer genoeg heeft hij de aanbieding niet m.eer mee kunnen maken, zoodat hij deze belooning in dit leven niet meier heeft ontvangen. Spr. verzoekt de aanwezigen zich een oogenblik 'van bun zetels te verheden om de na gedachtenis van dezen overledenè. te gedenken. Hierna volgt hel jaarverslag vian den secretaris waaruit blijkt dat h.et aantal leden op 31 December 19iJ'7 bedroeg 596. Dat er 286 uitleeninge i van het materiaal hadden plaal.^ gehad. Dat de wijkzuster voor wijk verpleging heeft bezocht 72gezinnen met 79 patiënten, 5645 verpleegdagen en 7800 bezoeken en voor de t.b.c. 10 gezinnen met 10 personen, 488 verpleegdagen en 849 bezoeken. Een woord van hulde werd gebracht aan de wijkzuster. De verslagen worden ter inzage gelegd. Tot bestuursleden worden herkozen de heeren L. G. van Zaltbommel en G. Vis en gekozen in de vacature van den beer D. H. van de Velde, Mr. A. J. van der Hoeven. De begrooting voor 1938 wordt vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f2530 met een post van onvoorzien van f30. Op voorstel van den heer Orn£e, overgenomen door het bestuur wordt e heer D. H. van de Velde benoemd tot eerelid. Besproken worden de financiën van de vereeniging en na verschil lende voorstellen die daaromtrent worden gedaan wordt besloten, daar alle bestuursleden zich bereid ver klaren met andere leden rond te zullen gaan om te trachten deleden te bewegen hun contributie te ver- hoogen en tevens in beginsel be sloten om in het najaar een bazaar te houden. Vrijdag 1 April zal het 35jaar geleden zijn dat de heer P. W. Ornee in 's Rijks dienst is getreden. Tevens mag hij dan het voorrecht hebben dat hij 25 jaar de betrekking van rijksontvanger bekleedt. Net zal den jubilaris, die bekend slaat als een welwillend ambtenaar zeker dien dag niet aan belangstelling ontbreken. POORTVLIET. Met ingang van 1 April a.s. is aan het poststation alhier als tijdelijk dienstdoende plaats vervanger benoemd de heer M. van As Jacz. Toen Woensdag de bakkers knecht II. Meloen alhier met zijn fiets met brood geladen een voertuig moest passeeren, waarop een ploeg lag en uitstak, kwam genoemde persoon met dit voorwerp in aanra king, zoodat hij in de sloot terecht kwam. Daar de fiets met brood op den kant bleef liggen, kwam hij met den schrik en een nat pak vrij. ST. ANNALAND. Aanbesteding vernieuwing herstel in onderhoud tot 30 April 1939 van de aarde, kram, rijs en steenglooiïngsvverken aan den Calimateuzen „Suzannapolder. Ingeschreven werd als volgt: M. Andriessen Scherpenisse en A. v. d. Werf St. Maartensdijk f 29,80. M. v. d. Velde Bruinisse f29,75. Adr. v. d. Werf Scherpenisse f 29,70. J.d. Ouden Z zee en VV. v. d. Berg Brui nisse 1'29,50. J. v. Vossen St. Anna land f 28,94. W. v. Vossen en K. Moerland St. Annaland f28,87. Gegund aan den laagsten inschijver. SGHERPENISSE. Om naar Duitsch- land te gaan werken heeft zich tot heden nog geen enkele werklno~" aangemeld niettegenstaande ,J" v slige arbeidsvoorwaarden en net goede loc schijnt men er toch de voorkeur Lan te geven liever werkloos thuis Ife blijven. ST. MAARTENSDIJK. Dinsdag 22 Maart j.1. des avonds half acht ure gaf het Kinderkoor St. Maartensdijk de gewone jaarlijksche uitvoering in de zaal van Hotel Nelisse. Aan deze uitvoering was tevens verbonden een tentoonstelling van teekeningen van leerlingen van alle klassen der openbare lagere school. Hoewel niet zoo druk bezet als de vorige jaren waren toch meer dan 200 bezoekers aanwezig. Het pro gramma werd vlot afgewerkt. Het geheel gaf blijk van ernstige studie Vooral de solo's en duo's van leerlin gen van de le en 7e klasse vielen zeer in den smaak. Een bijzonder applaus genoot de kleppermars van T. v. Balkom, waarbij men aan voelt hoeveel lust en tijd er noodig zijn om het maatgevoel der kinderen zoo te ontwikkelen. In de pauze was er gelegenheid de teekeningen te bezichtigen. Welkeen vlucht heeft het teekenonderwijs genomen. In plaats van dorre vlakken en gezochte figuren thans voorbeel den uil het dagelijksch leven zooals landschapjes, dieren plannen en bloemen. Wij zeggen het Burge meester Schuller, die de uitvoering opende, gaarne na Ouders stuurt uw kinderen naar het kinderkoor er ontstaat ook mede door deze avond een band tusschen ouders en onder wijzers, tusschen schooien huis. Een woord van dank en waar deering aan den leider dhr. Brevet en den muzikalen medewerker aan de piano den heer G. Westerweel is hier zeker op zijn plaats. Wij wekken de thuisblijvers op een volgend jaar le gaan luisteren. U zult zich niet beklagen en ge steunt or n 1 met uw entreegeld het jaamin St. Nicolaasfeest voor openbaibero school en bewaarschool. gez - Door het Bestuur ia'el waterschap «St. Maartensdij! 23 Maart jl. aanbesteed de 2" van en het vervoer naar de van a. 500 ton steenslag, \i|en werd ingeschreven door: N. Nelisse te St. Maartensdg f3.84 Duitsche en f3.44 Hon Basalt en bouwstoffen te zf'„_ f3.95 Duitsche. Basaltmy.r° f4.10 Duitsche. De Hoop Tea f3.53 Belgische. Steenh. Rai Arnhem f4.15 Duitsche. Ned" ml slagmij. Urmond te Sittar Holi. gegund. b. 1500 ton grint Jos. Rottier te Sint Maar"1 inclusief vervoer f 1.88. N. NI? Sint Maartensdijk exclusief f176. Gegund aan Jos. Rottig11 1000 perkoenen: iz H. A. v.d. Brand Oud Gas® ct. per stuk, lang 1.80 m. 3 lang 1.60 m. 23.4 cent lang 21,75 cent lang I m. V. C. P] te Middelburg 36 cent lang 325 ct lang 1.60 m. 25ctlang| 225 cent lang 1 m. De leveri perkoenen is voor geheime! gegund aan C. Mirandolle te Vervoer steenslag F. J. Pot, St. Maartensdijk' 235 ct. J. Janse idem 24 ct. Klooster Poortvliet 225 cent. aan J. v. d. Klooster voornoi st 5 en bi ooi de roi rf eer oo hu W OUD-VOSSEMEER. Eetj de uilponder die in strijd metl do palingen tot bescherming vttern middenstand, in dit geval dtlere: fide slagers, nog eens een kartberj doen om zonder vergun ninglen ponden, kreeg onlangs, naar v sp> proces-verbaal. vs Naar we vernemen zuil ur personen, die zich hebben meld voor het verrichten va: .p,; bouwwerkzaamheden in Duits j 1 April a.s. vertrekken naar de jen van hun bestemming. Dit bel e v totaal 5 personen, waarond|e(j( hoofd van een gezin. Oe doop van Prinses Beatr De doopplechtigheid van Bealrix zal Donderdag 12 i\ in de Groote Kerk te Den plaats vinden. Zaterdag a.s. zal zuster 'I Boonstra, diakones van het Herv. Diakonessenhuis „Brono 's-Gravenhage, die H. K. H. Juliana heeft verpleegd en I Beatrix heeft verzorgd, So verlaten en naar 's-Gravenhage keeren. Hieruit blijkt, dat alk de Vorstelijke Moeder en m ,v Prinses naar wensch is gegaai was ui. vooruit overeengekomi behotftlens bijzondere omstandig zuster Boonstra twee maand Soestdijk zou verblijven. H. K. II. Prins Juliana rnaa uitstekend en Prinses Beatr: minder. Haar gezondheidstoe gewichtstoename enz. zijn zeer g terwijl het ook met de natui Jni voeding van stonde af naar is gegaan, verneemt de Tel. Als verpleegster zal nadien voorloopig in functie treden S. C Teit te Hilversum. Hooge temperaturen Blijkens mededeelingen va: Kon. Ned. Meteor. Instituut Bilt is op 20 en 21 Maart te I 'el de maxirfta temperatuur hoogt I?1' weest dan sedert het begin der nemingen (in 1897) zoo vroeg jaar is voorgekomen. De maxima zijn geweest 19 Celsius op den 20sten en 20,6 den 21sten. De vroegere hoogste temper tot den 20sten bedroeg 18.9gr. Ci tot den 21 sten 19,9 gr. Celsiu: De dienstplichtigen Via den Regeeringspersdienst de minister van Delensie een b op den nationalen zin der werk gedaan in verband met de afg ig: digde verlenging van diensttijd Sommige dienstplichtigen, alt R.P.D., die langer in dienst in blijven dan waarop zij hadde rekend, hadden uitzicht, dat zi vertrek met groot verlof ir burgerbetrekking zouden ku terug keeren of spoedig werkgel beid zouden vinden. De langei wezigheid maakt het echter om of elke werkgever in staat zal om tot het einde van den oefen lijd de voor den dienstplichtig ln stemde plaats voer hem ope: houden. ie kei I Bi iet at t et aai I .VI eel oir o dec !r tei ats n< na; zi ak )e d< Ite )e ni a* jmi de mt or< de IC 'W 1 ee |N; t 01 ls 'ie ■el

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1938 | | pagina 2