'i£uus) 1(1 Gemengd Uw Zenuwen worc1^ *ef Oostenrijk -j- 4- Firma J. M. C. Pot, Tholen Het ware derhalve te hopen, dat er in gezamenlijk overleg alsnog een bevredigende oplossing voor dit probleem wordt gevonden. De houding vnn Italië. Een zeer onzekere factor in de vraag naar vrede of oorlog v rmt Italië. Ilitler en Mussolirii hebben na den Anschluss hartelijke telegrammen gewisseld en de Groots Fascistische Raad heeft laten weten, dat Italië's primaire belangen in de Middel- landsche Zee liggen. In Londen en Parijs breekt men er zich thans het hoofd over, welke concessies Hitier aan Mussolini heelt gedaan om zich van zijn welwillende houding in de Oostenrijksche kwestie te verzekeren. Dat deze concessies indien zij inderdaad gedaan zijn in de om geving van de Middellandsche Zee moeten liggen en dus in de eerste plaats tegen Engeland zijn gericht, behoeft geen betoog. Ook daardoor zal het Engelsche besluit, zijn be wapeningstempo te versnellan, sterk beinvloed zijn. Overigens is thans Franco in Spanje weer sterk aan de winnende hand en daarmee stijgen ook Italië's papieren aan den ingang van de Middellandsche Zee. Wille Puro! geefl een zuivere mooie huid 14 Frankrijks nieuwe regeering. Onder den druk van de Oosten rijksche gebeurtenissen, is de Fransche kabinetscrisis spoedig opgelost, maar niemand zal kunnen ontkennen, dat deze oplossing slechts een tijdelijke is. Hetzal Dlum's laak zijn, de arbeider massa's er van te overtuigen, dat zij onder de huidigen omstandigheden van de 40 jarige werkweek moeten afzien. In alle takken van de wapen industrie is dit reeds gebeurd. Is Lflum daarin geslaagd. en men meent, dat dit binnen 6 a S weken het geval zal zijn dan zal het kabinet der nationale eenheid, dat Frankrijk zoo broodnoodig heelt, waarschijnlijk onder Chautemps, Daladier of Herriot kunnen worden gevormd. Polen-Littauen. Er bestaat al geruimen tijd wrijving tusschen Polen en Littauen, die zich uit in een hoe langer hoe sleghter worden der betrekkingen tusschen beide landen. Zeker aangetrokken door hetgeen in Oostenrijk is geschied heeft Polen de eisch aan Littauen gesteld om maatregelen te nemen dat de nor male betrekkingen weder hersteld worden, Wilna voortaan niet meer de hoofdstad van Littauen zou mogen zijn, terwijl de Polen in Littauen ook dezelfde rechten moeten hebben als de overige staatsburgers. De reactie op deze eischen is dat de Littausche troepen naar de Poolsche grens zijn gedirigeerd, terwijl er een gerucht loopt dat Rusland groote troepenmassa's aan de Littausche grenzen saamtrektom in geval van een aanval van Polen op Littauen dit land te helpen. Vanzelfsprekend verhoogt dit weer de spanning in Europa terwijl er te Warschau nationale beloogingen worden gehouden. RECHTZAKEN. KANTONGERECHT BERGEN OP ZOOM Zitting van Donderdag 17 Maart. Oud-Vossemeer. A. van P., vrachtrijder te Oud- Vossemeer, had van B. vijf gemeten vroege eigenheimers gekocht en zonder dat hiervoor vergunning was algegeven werd door van P. 8 Juli 1037 geroóid, terwijl B slechts een teeltvergunning van 80 are had, rooide van P. 1 lf.A. 20 are. H.M., controleur van den land- boir.vcrisisdienst te Goes, deelde mee dat B; de aardappelen zelf had moeten rooien en deze vertelde dat hij aan van P. gezegd had te moeten wachten met rooien en niet meer dan 80 are te mogen rooien. Ondanks eenige waarschuwingen werd niet op dit verbod acht geslagen en zoo werd proces-verbaal opgemaakt. Doch waar de zaak niet zeer duidelijk was, wilde de kantonrechter B. wel hooren. terwijl de ambtenaar van het O.M. den verbalisant gem.- veldwachter Evertse wilde hooren, waarom de zaak een week werd aangehouden. LIED VAN DE WEEK De jeugd heelt wel, vandaag den dag> Een heeleboel te leeren, Want met het Europeesch gezag Wil 't nogal eens varieeren. Zoo hoor je, dat in Frankrijk weer Een kabinet ontstaan is, Of morgen leer je onder meer, Hoe 't alweer., heengegaan is Zoo wijst de kaart je duid'lijk aan De Abessijnsche grenzen, Of., 't land blijkt niet meer te bestaan. Bestuurd door and're menschen. Een Slaat van onafhank'lijkheid, Wordt jubelend veroverd, En tot (in enk'le dagen tijd) Provincie omgetooveid. De legers rukken op in land, Met wapenen omhangen, En worden, volgens onze krant, Geestdriftig daar ontvangen. 't ls alles zoo U ziet, alweer, Een kwestie maar van uren, En., heel je land bestaat niet meer, Gaat over aan je buren. Een ultimatum ja of nee. Daar is het om begonnen, Daar heb je een provincie mee In uren tijds, gewonnen. En wij in Holland, hand in hand, Wij zwoegden, maanden jaren.. Om uit het water van ons land Een stukje grond te garen., liet was een lange, faire strijd, liet was in één woord prachtig. Maar, zoo U ziet, voor dezen tijd Wel., heel en heel omslachtig. (Nadruk verboden) THOLEN, 18 Maart 1938. Vrijdagavond gaf «Olympia» in de zaal van Wed. M. J. Hoek haar winteruitvoering. De zaal was zooals gewoonlijk goed bezet. De oefeningen werden goed uitgevoerd en meermalen werden de uitvoerenden door een hartelijk applaus van de aanwezigen beloond voor hetgeen zij verichtten. De voorzitter dankte aan het slot der uitvoering den heer Bijl voor hetgeen deze als directeur voor «Olympia» doet. Een gezellig bal was het slot van dezen avond. Dinsdag waren een aantal be langstellenden in de dam- en schaak sport in een lokaal der o. I.-school bijeengekomen teneinde te trachten een dam- en schaakclub op te richten. Een dertiental heeren had aan de uitnoodiging van den heer G. Vis gevolg gegeven. Op een gedaan verzoek opende de heer G. Amsingjr deze bijeenkomst, meende dat de pogingen die de heer G. Vis met zooveel ijver had onder nomen wel als geslaagd kunnen beschou wd, temeer waar nog anderen te kennen hebben gegeven als lid te zullen toetreden. Men kwam overeen de contributie op 10 ct per week te bepalen. Nadat de heeren G. Amsing jr., G. J. J. Beaudoux en G. Vissr. als bestuurs leden waren gekozen, die resp. de functies van voorzitter, secretaris en penningmeester zullen waarnemen, werd reeds dadelijk een aanvang gemaakt met dam- en schaakspel. De benoodigdheden hiervoor waren reeds aanwezig en het spel was zeer geanimeerd. Het is te hopen dat de nieuwe vereeniging een lang en bloeiend leven moge hebben en de leden straks eens in kamp mogen treden met de reeds in onze buurt bestaande soort gelijke vereenigingen. Voorloopig worden de bijeenkom sten Dinsdagavonds 8 uur gehouden. Begin van brand. Hedenmorgen was een schilder bezig met het afbranden der verf van de goot van het thans nog leeg staande huis Hoogstraat 15. De goot geraakte in brand, terwijl het vuur eveneens de dakbedekking aantaste. Met eenige emmers water werd het vuur gebluscht, zoodat de inmiddels gealarmeerde brandweer geen dienst behoefde te doen. Wij maken opmerkzaam op een advertentie in dit nummer waarin mededeeling wordt gedaan van de jaarvergadering van het Groene Kruis op Donderdag a.s. J. W. H. F. Buijze. Te Stavenisse is Woensdag j.1. plotseling in den ouderdom van 80 jaren overleden de heerJ. W. H F. Buijze, destijds onderwijzer aan de o.l. school aldaar. De heer Buijze was eveneens jaren lang correspondent van verschillende bladen. Benoemd tot tijdelijk onder wijzeres aan de Upenb. School te Rijnacker Mej. C. H. Smits alhier. SCHOON IN D UBBELENZIN! Schoon, want zindelijkDank zij het ver nuftige vulreservoirtje in den hals, komt geen inkt meer aan houder of vingers. Maar ook acsthetisch schoon! De flacon is geblazen naar een ontwerp van Copier, den Lecrdamschen glaskunstenaar. Waarom dus een morsflesch als U een zindelijke, waarom een leelijke als U een mooie kunt hebben? 60 cent. „ELITE FLACON Verkrijgbaar bij POORTVLIET. Donderdag 10 Maart j.1. hield de Coöp. Boerenleenbank in de herberg van den heer J. de Graaf haar algemeene jaarvergade ring. Aanwezig waren 34 leden. De voorzitter de heer H. Uijl na een woord van welkom gesproken te hebben deelde mede dat er 222 spaarboekjes in omloop zijn, 73 loo- pende rek.courantboekjes, 39 voor- schuldboekjes. Hierna werd mede gedeeld dat het spaargeld is toege nomen, waaruit blijkt dat er meer spaarders zijn dan leden. Vorig jaar waren er 148 leden aangesloten, thans 147. De Centrale Bank maakt bekend dat zij de rente met een '/8 zal ver lagen, zoodat dus tot een zeker bedrag spaargeld wordt aangenomen. Dit jaar werd ontvangen f 166.000 aan spaargelden, waarvan 17Ü00Ü in Utrecht is gedeponeerd. De reserve is thans met hij voeging van de winst van dit jaar tot ruim f20000 gestegen. Met het oog op de veiligheid der Bank moesten eenige voorschotten van aanvragers wo.deri geweigerd. Aan het jaarverslag van den kassier over het afgeloopen jaar wordt het volgende ontleend. Saldo spaargelden op 31 Dec. vorig jaar f 15447,20,ontvangen spaargelden 1937 f74456,57, terugbetaalde voor schotten f5921,95, van rekeninghou ders f 131150,10, van de Centrale Bank f102912,76,afschrijvingen f9.20, op reserve gebrachte winst f1083,14, rente van voorschotten f 3060,90, rente van loopende rekening f3031,61, rente van effecten f 740,15, rente aan de Centrale Bank f 1356,74, uitgaven terugbetaald door de spaarbank f 82455,84, gegeven voorschotten f 2455, aan loopende rekening f 138617,48, aan de Centrale Bank f 104484,25, rente aan de spaarbank f3926, rente aan loopende rekening f 1017,16, bijdrage Centrale Bank f41,50, bijdrage waarborgfonds en kapitaal voor bijzondere doeleinden f79,65, salaris kassier f 600, afschrij ving f9,20, diversen f 600,11, op reserve gebrachte winst f 1083,14, inhoud der kas op 31 Dec. 1338384,75. Balans bezittingen inhoud der kas op 31 Dec. f3015.09, uitslaande hypotheek f 37688.43, uitstaande borg stelling f 9884.98, bij rekeninghouders f 70059.53, bij de Centrale Bank f56863.17, aandeelen Centrale Bank 170, aandeelen Coöp. Grondcrediet- bank f 100, deposito obligatie Centrale Bank f6000, overige waardepapieren f '12083.75, meubilair f 18.22, een post van 11297.94, totaal f 197981,21. Balans schulden verschuldigd aan de Spaarbank f 141974.59, schuld aan rekeninghouders f35921.58, aan het reservefonds f 19059.13, saldo winst f 1025.91. Aftredend was dhr. G. K. Krijger, die wederom met 33 stemmen werd herkozen, vervolgens had verkiezing plaats van een lid van den Raad van toezicht, wegens periodieke aftreding van dhr. J. A. van Nieuwenbuijzen, die met 27 st. werd herkozen. De plaatsvervangende bestuursleden, de heeren J. Deurloo en C. M van der Sli.kke, die aftredend waren, werden wederom herkozen. Aftredend als lid van commissie tot nazien der rekening was C. Geuze Jz. In zijn plaats werd benoemd dhr. W. J. Gnnter. Hierop werd nog meegedeeld, dat de winst bij het reservefonds werd gevoegd. De voorzitter deelde ten slotte mede dat de rente wordt ge handhaafd als volgt: niet-leden 2 64%, voor leden 2 76%. De betaalde rente 4%. Hierop volgde sluiting. ST-MAARTENSDIJK.Op Dinsdag 22 Maart a.s. geeft het St-Maartens- dijkse kinderkoor een uitvoering in de zaal van de heer Nelisse alhier. Muziek- en zangliefhebbers van St-Maarlensdijk en omstreken komt de mooie kinderstemmen beluisteren. Samenzang, solo's en duo's wisselen elkander af. Men hoort de jeugdige zangers van 6 tot '14 jaar. Ter opluistering is een mooie col lectie tekeningen tentoongesteld van leerlingen van alle leeftijden. Een ieder, die belang stelt in zang en muziek, verzuime niet deze uit voering bij te wonen. ST-ANNALAND. Bij Kon. besluit van 15 Maart is herbenoemd tot burgemeester de heer C. M. P. W. Hanssens. OUD-VOSSEMEER. Bij den land bouwer B. G. Friderichs alhier heeft een schaap 3 lammeren geworpen, wat als een bijzonderheid kan worden aangemerkt. Naar we vernemen heerscht in een tweetal gezinnen alhier het roodvonk. SPORT. Maandag werd te Scherpenisse een propagatlda-avond gehouden voor den Motorlandstorm. De avond werd geopend door den Cdt. Motorkorps Afd. Zeeland, daarna volgden propa ganda door den Afd. Cdt. en Adj.nt Kloosterman, films vertoond door Serg.nt v. d. Poest Clement en dhr. Kloosterman, afgewisseld met muziek door leden van de Sectie M'burg en voordrachten door Goudswaard van Poortvliet. De opkomst was niet groot, maar de avond is goed geslaagd en het resultaat was bevredigend. De avond werd gesloten door L.nt Bal meteen woord van dank aan alle medewer kenden. Z.K.B. (Zeeuwsche Korfbalbond) nieuws. West-Brabant en 't eiland Tholen verheugen zich op 'toogenblik inde belangstelling van den Z.K.B.deze bond heeft op zich genomen de Korfbalsport in onze omgeving te organiseeren. Daartoe is op de in Januari j.1. gehouden alg. verg. van den Z.K.B. een afgevaardigde uit Tholen in het Bestuur opgenomen, terwijl de vol gende punten voorbereid worden Competitie Korfbalvereen. en met centrum Zevenbergen, aanvang7 Mei; Competitie K.B.ver. en met centrum Bergen op Zoom, waaraan behalve Bergen op Zoom meedoen Dinteloord, Boosendaal en Tholen, aanv. 2 April. Verder zullen op diverse plaatsen in West Brabant en op ons eiland propaganda-wedstrijden worden ge speeld. T.K.V. (Thoolsche Korfbalvereen.) heeft de oprichting van een junioren afdeeling ter hand genomen. Op het droge kwam de koude douche. Op de Waal, vlak beneden Tiel, zag dezer dagen een schipper, die aan het zandbaggeren was, iemand in badpak van een opvarende Rijnaak iets in de rivier werpen eh daarna zelf overboord springen. Deze persoon trachtte eerst naar den oever te zwemmen, doch na enkele oogen- blikken gaf hij deze poging op en probe erde naar zijn aak terug te keeren. Toen ook dat niet gAotf zocht hij zijn toevlucht op een Jdvc in de buurt zijnde Rijnaak, pwa De schipper, die het gelgr f nogal vreemd vond, waarscfedi de Tielsche waterpolitie, die tooide in de buurt patrouilleerde. Deziorst den zwemlustigen jongeling ekelï 20-jarige schippersknecht V. L.belii te zijn, aan boord. jer Het onderzoek bracht aan heliT to dat de schippersknecht plotjr 1 genoeg van het varen had gelde en nu hals over kop een ajgss' richting uit wilde. Hij wilde geen enkele voorwaarde de reifi Óuitschland voortzetten. Nu,l/\ bleek al spoedig niet meer ik want toen de politie het verledenjac van L. nauwkeurig naging, ontï zij dat de man nog eenige st||J het vat had, en dat kon al het van de zee niet afwasschen. meerd sterkt en Uw slaap wordt weer door het gebruik van Mijn ha Zenuwtabletten. Glazen Buisje Bij Apotb. en Drogisten 7 Een „doodende straal'' «es Bei Ier naaarnac Sar natiulol l 't beslen CI i rrrl c. Het heet, dal in den Amerikaansven staat Winconsin een jongen belangwekkende uitvinding heel daan. Het betreft een zoogena^an „doodende straal". Door deze uiïei ding zou het mogelijk zijn bmneifl i omtrek van zestien kilometer Iwi electrische installatie ouklaaifad maken. De voorzitter van de uitvindersvereeniging heeft van de uitvinding bevestigd, noemde haar het „grootste vrefcld instrument" ter wereld, dat ooijfu stand is gebracht. Het kan eb modernen oorlog onmogelijk malei zeide hij. Vliegtuigen zouden ioli meer kunnen vliegen en oorllui schepen buiten gevecht wordenlgt steld, indien zij binnen de werklei sfeer van dezen straal komen, 'er Bij een demonstralie, die dejorÉ v voor de uitvindersvereeniging hlte gedaan, zouden alle motoren, e binnen den gezichtskring vanin toeschouwers kwamen, plotseling' stilstand zijn gebracht. De jongen werkte op een boerd in vrije uren aan een radiotoesti ontdekte zoo de eigenschappen den mysterieuzen straal. De pli van de boerderij wordt zorgvul geheimgehouden. Het Amerikaan departement van oorlog is ervan de hoogte gesteld. A ls gevolg daarl1 werden gewapende politie agen naar de boerderij gezonden verhinderden iedereen naderbij komen. Weduwe van een Waterloo strijdel krijgt pensioen. De weduwe van een soldaat aan de gevechten bij Waterloo d genomen heeft, kreeg onlangs pensioen. Menigeen zal bij dit beri vreemd opkijken. Immers, de i bij Waterloo vond in 1815 pk en het is toch bijna uitgesloten er nog iemand uit dien tijd leeft Het volgende moge evenwel opheldering dienen Als jongen van 16 jaar nam dappere held deel aan de gevech bij Waterloo. Meermalen belooi hij een meer dan gewone heldhaf heid en zwaar gewond moest hij slotte het terrein van den sti verlaten. In het jaar 1879, dus jaar later, trad hij met een h jong meisje in het huwelijk spoedig daarop overleed hij. Zijn vrouw, aan wie hij een k sommetje geld nagelaten had, lee daarvan zoo goed en zoo kwaad het ging, maar hoe ouder zij we des te meer verarmde zij ook. 5® De Belgische regeering heeft daarl thans besloten, haar een klein sioen toe te kennen. Men was meening, dat al leefde de vrouw r in den tijd van den slag bij Water zij toch als echtgenoote van i soldaat, die daar gestreden had, recht op een staatspensioen had. 98 Jaar en ruim 71 jaar getrou' Te Frederiksoord werd J. van Kiej 98 jaar. Een leeftijd die wel m wordt bereikt. Doch hetgeen zei wel een zeldzaam feit mag heetenj dat de 98-jarige in Mei 72 jaar trouwd zal zijn. Zijn vrouw is eeni aren jonger. d De boterprijs. Het ligt in de bedoeling van f minister van Economische Zak onder handhaving van het legi woordige systeem van steunverleen met ingang van 17 Maart den toes

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1938 | | pagina 2