-en tvétj is die fonaafuesnunf .MljNHARDTJE" j, g> P THOLEN fc Ongebanderoll 1 Iii de hoof'Istiul van liet Derde Rijk meent men, dat de Engelsch- Duitsche besprekingen eerst dan in een stadium, dat rijp is voor een beslissing, zullen treden, zoodra de ontwikkeling der Engelseh-Italiaan sche onderhandelingen en de defini lieve houding van Frankrijk beter te overzien zullen zijn. In ieder geval wijst men er in Duitschland op, dat alle pogingen tusschen Londen, Rome en Berlijn moeten mislukken, indien Parijs zijn actieve medewerking aan deze be moeiingen weigert. dere taak in Oost-Europa gaat voelen, wenscht een dergelijk pact van vier gaarne tot een pact van vijf uitge breid te zien en het weet, dat liet daarbij te Rotne op weinig tegenstand zal stuiten Bovendien schijnt men ook te Berlijn zijn bezwaren tegen een dergelijke uitbreiding te hebben laten vallen, wat wel een gevolg is van de goede be trekkingen, die Duitschland en Polen op het oögenbiik met elkaar onder houden. Overigens blijft een dergelijk pact, dat de kleine neutrale staten wel zeer in het gedrang zou brengen, te voren. In 1937 werd 29000 kg. bot gevangen tegen 17050 kg. in 1936. In 1937 werd 1393 k.g. kreeften gevangen tegen 1413 kg. in 1936. De opbrengst daarentegen was in 1937 f 2406 en in 1936 f 1703. In 1937 werden in Tholen afge leverd 15.868809 kg. mosselen met een opbrengst van f310.220 tegen 15.334.300 kg. in 1936 met een op brengst van I'297.346. Ook de andere industriën vertoon den weder eenige opleving. De handeldrijvende middenstand heeft nog altijd te kampen metgroote deze zaak nader worden bezien. De heer Moelker begrijpt niet goed dat die menschen een verkeerd zegel gebruiken als hij goed gezien heelt .is er een invalidileitszegel van 40 ct. opgeplakt. De voorzitter kan dat ook niet begrijpen, maar dat doet er niet toe, het kan zoo niet worden behandeld. Met alg. stemmen wordt het voorstel van burg. en we tb. aangenomen. Een verzoek van de bijz. scholen om uitkeering van de vergoeding. Burgem. en wetb. stellen voor d'e beslissing aan te houden tot na de 12 cachets 50 cf. P roef doosje 2 cochels 10 ct. Bij Apofh.en Dro g. Frankrijks houding. Nu staat Frankrijk geenszins af wijzend tegenover de pogingen, een toenadering tusschen de Europeesche groote mogendheden tot dl and te brengen Het schijnt in het welslagen van deze onderneming echter minder vertrouwen te hebben dan Londen en derhalve het eerst aan eigen veiligheid te denken, wat men overigens in Engeland --al laat men dat misschien wat minder duidelijk blijken ook doet. Ook is de situatie voor Parijs met zijn bondgenootschap met Praag en zijn groote belang bij het, behoud van den status quo in Midden-Europa, niet geheel dezelfde als voor Londen Frankrijk geeft zich nu eenmaal in tegenstellingmet Engeland in Midden- en Oost-Europa militair vastgelegd, loopt dus meer gevaar in een conflict betrokken te worden en het is geen wonder, dat dit land zich met liet oog op evenlueelen steun nog steeds aan de stroohalm Volkenbond blijft vastklampen. Verder is er dan nog het Franco- Russische pact, waaraan men in Parijs na het door Stalin onder de kundigste generaals aangerichte bloedbad inderdaad niet zoo heel veel waarde meer hecht, maar voor- loopig toch blijft beschouwen als het halve ei, dat beter is dan de leege dop. In de eerste plaats zorgt Frankrijk thans voor de versterking van het eigen leger en het is veelzeggend, dat de regeeiing, die anders in het par lement nog al eens op tegenstand stuit, daarhij de steun van alle afge vaardigden en senatoren heeft. Het voorstel tot schepping van een auto nome kas voor de landsverdiging is met algemeene stemmen aangenomen en binnenkort zullep de Fransche spaarders acht a tien milliard franc voor de defensie aan den staat mogen leenen. Of de spaarders hun zoo zuur bij elkaar geschraapte centjes thans zoo gemakkelijk aan vadertje staat zullen afstaan zal echter te bezien zijn. Want om toch eenige zekerheid te geven aan degenen die vertrouwen in de geldleener moeten hebben, vroeg Ghautemps aan de Kamer hem volmachten te verleenen, die hem mogelijk zouden maken buiten de Kamer die maatregelen te nemen, die noodig zijn om de financiën weder eenigszins in orde te brengen. Doch daarvan moet schijnbaar de volksvertegenwoordiging die aan de uiterste linkerzijde staat, t. w. de socialisten en bolsjewirten niets heb ben. Eerstgenoemden zijn bang dat indien men wil gaan tornen aan de 40-urige werkweek en andere uil- wassen die hiervan het gevolg zijn, zij het verlies zullen krijgen en hun invloed op'de kiezers ten koste van de bolsjewieken zal gaan, hetgeen wel zeer zeker is. De lieeren lieten Ghautemps voelen dat zij hiervan niets moeten hebben en vonden den stok in het uitstel dat Ghautemps voorstelde inzake het ouderdems- pensioen. Thans is Blum weder belast met de vorming van een nieuw ministerie, hetgeen de verwachting op rustiger toestanden niet doet stijgen, te meer waar hij communisten in de regeering wil opnemen. En zoo wordt de toestand in Frank rijk weer verwarder en glijdt dit land ongetwijfeld af naar een toe stand op economisch gebied die het niet meer zal kunnen verdragen. Beek te Rome. Dat het z g. door Mussolini ge- wenscht pact tusschen de vier groote Europeesche mogendheden (Engeland, Frankrijk, Duitschland en Italië) op het oogenblik ietwat meer kans op verwezenlijk heeft dan vroeger, moge blijken uil het bezoek, dat de Poolsche minister van buitenlandsche zaken zoo juist aan Rome bracht. Polen, dat zich meer en meer een groote mogendheid met een bijzon- voorloopig slechts toekomstmuziek en wijl zulks het geval is, behoeft men aan het Poolsche bezoek aan Rome nog niet al te veel waarde te hechten. De Engelsche defensie. Wij wezen er reeds op, dat Engeland ondanks alle toenaderingspolitiek, er voorloopig niet aan denkt, zijn lands verdediging te verwaasloozen. Dat blijkt het best uit het in den loop van de vorige week gepuliceerde Witboek over de delensielasten, dat zoojuist in bet Lagerhuis is behandeld. Thans staal vast, dat het bedrag van 1501) millioen pond, hetwelk nog kort geleden voldoende beschouwd werd voor de herbewapening, voor de doeleinden van Engeland ontoereikend is. Chamborlain gaf te kennen, dat de kosten der herbewapening nog heel wat hooger zullen zijn. Onrust in Oostenrijk. Sinds de Nazi's in Oostenrijk, door de overeenkomst van Berchtesgaden, al driester gingen optreden en overal demonstreerden, is de onrust in dit land toegenomen. Groote bijeenkom sten van nationaal-socialislen, waarbij luide betoogd werd voor een aan sluiting bij Duitschland, gaf van andere zijde reactie. Rijkskanselier Schussnigg is, zeker als tegenhanger van den Ooslenrijk- schen minister van binnenlandsche zaken Seys Inquart, die o.a. te Linz als een redder van Oostenrijk is binnengehaald en wiens redevoering zoo geheel en al in de zeilen van de Nazi's woei, dat het enthousiasme bij diens vertrek nog heviger oplaaide dan bij zijn aankomst, naar Insbrflck gelogen en heeft in het Tiroolsche land, dat weinig Nazi-aanhangers heeft een rede gehouden waarin hij uiteenzetle dat Oostenrijk een vrij, Duitsch onafhankelijk en sociaal Christelijk eensgezind land moet blijven. Hij verklaarde in deze bijeen komst tevens, dal hij staat of valt met de grondwet van Dolfuss. Om te weten waar hij aan toe is heelt Schussnigg een proclamatie aai) het Ooslenrijksche volk uitgevaardigd waarin bekend wordl gemaakt dat er Zondag een Volkslemming wordt gehouden waarin men zich dient uit te spreken of men voor een vrij Oostenrijk is. Deze proclamatie heeft veel op schudding verwekt en wij gelooven dat Oostenrijk woelige dagen tegemoet gaat. Mocht er voor het standpunt der regeering geen groote meerder heid zijn, dan zal Schussnigg wel aftreden en duurt het slechts korten tijd of de aansluiting met Duitschland zal een feit zijn. GEMEENTERAAD TI10LEN, 4 Maart 1938. Voorzitter burgemeester Mr. A. J. van der Hoeven. Secretaris de heer V. Laban. Afwezig met kennisgeving de heer L. G. I'otappel. De voorzitter opent de vergadering op de gebruikelijke wijze en spreekt dan als volgt Mocht ik in de eerste vergadering van Uw raad in 1937 uw aandacht vestigen op de vreugde alom in den lande over de verloving en het huwe lijk van Prinses Juliana, thans is het jaar ingezet met blijdschap over de geboorte van Prinses Beatrix. God géve dat de kleine Prinses moge opgroeien tot een sieraad van het Huis van Oranje en tot een zegen voor ons Nederlandsche volk. Alvorens met onze werkzaamheden aan le vangen wil ikU eenige mede- deelingen doen omtrent het atge- loopen jaar. Het bevolkingsaantal onzer ge meente steeg in 1937 met 19 en be droeg 31 Dec. 1937 alzoo 3047. Ge boren werden 49 kinderen, overleden zijn 48 personen. De resultaten van den landbouw waren in 1937 minder dan in 1936. De visscherij leverde een eenigs zins gunstiger beeld op dan het jaar moeilijkheden, als gevolg van een buitengewone concurrentie. Het aantal ingeschrevenen bij de plaatselijke arbeidsbeurs dat in 1935 gemiddeld 70 bedroeg, in 1936 46. liep in 1937 wederom terug tot 39, Kostte de verzorging van de vverk- loozen in 1936 f 10630, in '1937 werd dit bedrag gereduceerd tot f4540. Door het oploopen der balansprijzen zal bet gasbedrijf over 1937 een vermoedelijk verlies opleveren van f200. De gasafgifte bedroeg in 1937 247574 M7. tegen 249479 M3. in 1936. Een achteruitgang van pi. m. 2000 M3. als gevolg van aansluitingen aan bet electrisch net. Het woningbedrijf levert in 1937 een vermoedelijke winst van f 100. Het brugbedrijf vertoont een nage noeg zelfde beeld als 1936. De toe name van het verkeer blijkt vrijwel tot stand te zijn gekomen. Het is te wenscben dat een kentering in tegen gestelden zin achterwege blijft. Voorzoover uit de stand van zaken thans is op le maften zal de gemeente- rekening 1037 vermqedplijk wederom met een batig saldo sluiten. Jk beslujt met den wensch dat onder God's zegen in 1937 onzen arbeid in het belang der gemeenschap vruchten moge dragen. De heer Moelker zegt namens den raad den voorzitter dank voor de gegevens en het overzicht welk hij heeft gegeven over 1937 en dankt hem ook voor de wenschen her. toe gevoegd. De notulen van de vorige verga dering ivQpclen ongewijzigd vastge steld, Ingekomen stukken Van Ged, Staten dat de goedkeu ring van de begrooting is verdaagd, Van den Commissaris der Koningin in Zeeland de Kor., goedkeuring op de precarioverordening. Van de leden der commissie tot wering van schoolverzuim dat ze allen hun herbenoeming aannemen. Van Ged. Staten eenige missives betreffende goedkeuring raadsbe sluiten. Het jaarverslag yaji d.e commissie tot wering van schoolverzuim. Van den Commissaris dpr Koningin de Kon. goedkeuring op de verorde ning gemeenteveldwachter. Procesverbaal van kasopname bij den gemeenteontvanger. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Van het werkcomité om een steun regeling in te voeren. Burg. en weth. stellen voor, daar het stuk onvoldoende gezegeld is, het niet ju behandelipg te nemen. De heer Overbeeke zegt: het is heel mooi dat voor te stellen omdat het niet voldoende gezegeld is, maar dat is toch betrekkelijk ondergeschikt. De voorzitter antwoordt, dat men op dit request zoo geen beschikking mag nemen, want dan zouden wij ons blootstellen aan een boete en dat mag toch niet, De heer Overbeeke meent dat men dan toch de zaak waar het om gaat, dat is de regeling, ter sprake kan brengen. De voorzitter zegt dat bij de rond vraag die zaak te berde gebracht kan worden, maar voorloopig is het voorstel om dit niet te doen. De heer Overbeeke zegt de laatste vergadering was 17 Dec. en nu kan de volgende raadsvergadering weer wel 3 maanden later zijn en dan is te hopen dat de steunregeling niet meer noodzakelijk is, daarom is het het beste, deze nu ter sprake te brengen. De voorzitter zegt, als deze zaak van genoegzame belang is, op zeer korten termijn een vergadering bijeen te willen roepen. De heer Overbeeke zegt dan moet er een categorie gevonden worden, die de meening is toegedaan, dat liet noodig is, want burg. en weth. zelf zullen geen vergadering oproepen. De voorzitter zegt bereid te zijn, een vergadering bijeen le roepen als het noodig is; bij de rondvraag kan keuring van de rekening over Ï936. Burg, en welh, stellen voor een voorschot te verstrekken aan de School mot den Bijbel van f35262 en aan de schooi op Ger. grondslag van f893.73. Met alg. stemmen wordt dit goedgevonden. Een verzoek van de Coöp. Boeren leenbank om de Voorstad te bestraten. Burg, en weth, stellen voor op de begrooting voor 1039 een post te brengen voor de kosten van rioleering van de Louiseslraat en Polderstraat en daar een bedrag van f1500 noodig is voor klinkerbestrating, dit nader te bezien. Met alg. stemmen wordt dit goedgevonden. Een request van P. G. Hage wordt daar geen verzoek van den autobus ondernemer Krijger is ingekomen, voor kennisgeving aangenomen. Van Ged. Staten betreffende over dracht eigendom aan de Provincie van een stukje grond aan de Grind weg voor fl. Burg. en welh. stellen voor hiertoe te hesluiten, wat met alg. stemmen wopdt goedgevonden. Een sehrijvpn van Gedep Staten betreffende verlaging jaarwedde van den ambtenaar van den burg. stand. De heer Overbeeke kan er mee accoord gaan, maar vraagt is dat nu gevvijzigd of is het gesplitst in onder- deelen De voorzitter zegt: het gaat ov-r de huwelijksafkondigingen, die worden niet door Ged. Staten beschouwd als akte, nu kan men die zienswijze niet deelen en in beroep gaan bij de Kroon, maar dat zullen wij niet doen want het js een klejn bedrag. Afpt alg. stemmen wordt dezg verjaging goedgevonden, Een verzoek van de dam en schaak club om een schoollokaal. Burg. en welh. stellen voor hierop gunstig le beschikken en het aan buig. en welh. over te lalen de ver goeding voor vuur en licht te be palen. De heer Overbeeke vraagt op welken avond en welk lokaal dat zal zijn- D.e voorzitter antwoordt dat de avond nog niet is bepaald en het zal zijn in het lokaal waarin thans de landbouwhuishoudcursus wordt gehouden. De heer Bogert vraagt of burg. en weth. de aandacht er aan zullen houden dat het niet op Zondag ge beurd. De voorzitter antwoordt dat het vast niet op een Zondag zal gebeuren. Met alg. stemmen wordt het voorstel aangenomen. Burg. eti weth. stellen voor een wijziging van de legesverordening zooals het concept voor de heeren ter inzage heelt gelegen. Met alg, stemmen wordt dit goed gevonden. Burg. en weth. stellen voor aan het centraal Verkoopkantoor voor Mosselen wederom voor een jaar een stukje grond te verhuren voor f en aan J. Quist een stuk grond voor f20. Met alg, stemmen wordt dit goed gevonden. Burg. en weth. stellen voor een overeenkomst aan te gaan tot behoud van de molen „De Hoop, zooals het voor de heeren ter inzage heeft gelegen. Met alg. stemmen wordt dit goed; gevonden. Burg. en weth. stellen voor om de reclames schoolgeld en reinigings rechten af te handelen zooals achter- ieders naam is vermeld. De voorzitter merkt daarhij op dat enkelen geen ontheffing is verleend, maar er zal binnenkort wel een ver zoek van den gemeente ontvanger komen om enkele posten oninbaar te verklaren dan komt dit wel in orde, thans wordt aan de regeling vol daan. Met alg. stemmen wordt dit goed gevonden. Hierna sluiting. RECHTZAKEN. KANTONGERECHT BERGEN OP Z Zitting van Donderdag 3 Maa( STAVENISSE. In ve J. v. O. te Stavenisse was in vft gekomen tegen het vonnis van kantonrechter van 17 Februari waarbij hij was veroordeeld tot i boete subs. 30 dagen hechtenis gens het zich in het veld beviij me) een lichtbak, terwijl de in bei genomen lantaarn verbeurd was klaard, met bevel tot vernietiging Verbalisant de Jonge deelde g dat hij in den middag van 28 01 her des avonds om 8 uur 10, bevond in den Veerweg aan deun inlaatdijk te Slavenisse. Hij z-m persogen die met een lantaarn 5 land afzochten. Hij gooide zijn f weg en begaf 'ich direct ,n g richting. Blijkbaar hadden ze 1 bemerkt want spoedig werd hij" het licht gezet. Niettemin wist hij hen te bereikt 't waren v, O. en V. Van O. hal lantaarn maar besreerde niets gen,r te hebben. Toch konden ze niet klaren waarom ze dan ter plai aanwezig waren, (j De ambtenaar van het M. vrj verdachte waarom hij in verzqi gegaan en waarom hij vorige m niet is verschenen. ,j Het was 14 dagen geleden te sl£ weer, deelde verdachte mee. n Een lichtbakstrooper die bangl voor slecht weer, dat klopt toch'ijj meende de kantonrechter. j Verdachte is verder van meeift dat hij ter plaatse op den openb* weg was, hetgeen echter door »%- balisant wordt tegengesproken, i Wat deed U er, vroeg de kanUi rechter, Niets mijnheer, totaal niets. <)L verdachte mep. Wqt moest U er dan met een! taarn doen. Fr is tooh geen verbod om 5 lantaarn te dragen, merkt verdaj- nog op, De ambtenaar van hel O. M. irif» dat er geen termen aanwezig a om het vonnis te wijzigen en eii dan ook bekrachtiging er van. De kantonrechter veroordeelt daai verdachte tot f60 suhs. 30 dagei. Zitting van Donderdag 10 MaartB Slager G. van O. te Tholen w ten laste gelegd, dat hij op 2 van het vorige jaar een kwart gesmolten reuzel had afgelevi zonder dat dit behoorlijk was ael derolleerd. D De controleur van de landb.-eiiF' wet J. Boot deelde mede dat hijf' controle zijnde Janneke H. had la gehouden en in haar tasch een p*r gesmolten reuzel, dat niet gebaifni rolleerd was, had aangetroffen, jie naam van den leverancier was Is het papier gekuipt, maar niejuffrllt verklaarde hem dat zjj het pakjetol juist bij slager v, O. gekocht hal Direct is hij daarop naar de wiif D van van O. gestapt om een nlf, onderzoek in te stellen. Door l>j]1( werd daarbij geen vet meer aai| troffen en v. O. beweerde haar niets verkocht te hebben. Verbali had echter een getuige gehoord Janneke H. bij v. O. had zien nengaan. Janueke H. werd thans ook getuige gehoord en zij verklad ook nu dat zij het pakje vet hij gekocht had en deze zelf het lv haar had afgeleverd. si Verdachte bleef niettemin onlJt i nep, wat den kantonrechter J i uitroepen „Kunnen ze nu nooiÜrh waarheid zeggen op Tholen, hlni altijd maar „het is niet waar!" „Ik kom hier toch niet oi liegen", merkt verdachte op, «tr „Neen, maar je mag als verdajieu zeggen wat je wilt", aldus de a*i0 tenaar van het O.M. die een bjbe van f 12.50 subs. 5 dagen eischl De kantonrechter vond het niet zoo bizonder ernstig, maar, hij, kom er dan rond voor ui knip ook niet je adres uit het pa maar doe het met open vizier, juist vond hij zoo onsympathiek] daarom ook veroordeelde hij 4 tot f8 subs 4 dagen. Verdachte vond het nu nog den tijd om op de boete af te dinar... hij meende daar nog wel de geler'J heid voor te krijgen, zoodat hij ï1 moedelijk wel in hooger beroepï,. gaan, ||la ARR. RECHTBANK TE BREDi|ch Zitting van den Politierechter ÏW Maandag 7 Maart 1938. jVo jfnis Steunfrfts^ Telkens weer moesten den laaJfsti H

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1938 | | pagina 2