Daarin OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN s^ijdag 4 Maart 1938. No. 9 Vijf en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpeoisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL. 1NTERC. 16 - POSTREK. 1043 GEMEENTERAAD Persil zal steeds Persil zijn In prijs en kwaliteit Das: Wie er met Persil Wascht, Wascht óók met zékerheid. :p©ïï— indiiji aalt i uil ndii ostei ingj| ie. THOOLSCHE URANT blad verschijnt eiken iOjag. Prijs per kwartaal i gel)met Geïllustreerd tchyagSt,iad f 1,375, franco 1 post ƒ1,65 -f 15 ct. kosten. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkeiyke prijsvermindering. PUBLICATIEN OP; Gevonden voorwerpen. ourpodscbaptasch, op het postkantoor r7 - r Jnderportomonnaeis a'Jiet politiebureuu. fenF per met inhoud peri ing Opt itG ins 3rg D-VOSSEM.EER 28 Febr. 1038. dfftorzitter Burgemeester Mr. J. J. luijs. Secretaris de heer W. v. d. n djg. Aanwezig alle leden. ienie voorzitter opent de vergadering end£preekt als volgt wij aan het begin van onze =5j|<zaamheden van dit jaar als raiTd Efr gemeente in vergadering bijeen willen wij onze gedachten eenige nblikken terug laten gaan naar tijd, die achter ons ligt en het U geenszins verwonderen, dat de e Januari van dit jaar ons onmid- ijk voor den geest komt staan, ag, waaropeen geliefd Oranjekind werd geschonken, ankbaar herdachten wij met ons efd Oranjehuis de zegen, die God de geboorte van onze prinses trix aan ons Vorstenhuis en ons eiland schonk, en de bede rees dat Hij dat geliefde Oranjekind le zegenen en door haar de band chen Neerland en Oranje wilde endigen, opdat nog langen tijd de voortduren de heerschappij der injes over ons land, dat zijn 'stenhuis niet dankbaar genoeg zijn, voor al hetgeen het deed de eeuwen zijner dynastie voor de erdanen, over wie God hen de eering geschonken had. "oo kwam weder uit de nauwe d tusschen het volk van Nederland zijn Vorstenhuis; de band, die in het begin van het jaar 1937, het huwelijk van onze Prinses iana had geschitterd zoo waren nea 'al r weder de lichtende feestdagen lidden van de tijden van onrust verwarring. duiten onze grenzen, in China, sland en Spanje woedde de strijd het achterliggende jaar door; de houdingen tusschen de verschillen-, volkeren werden ingewikkelder en eds meer gespantien de eene ernationale moeilijkheid stapelde h boven de andere en harder dan t hijgt thans Europa naar vernde- «ag. naar politieke ontspanning. Binnen onze grenzen bleef de sis en de werkloosheid, zij het c dat op enkele terreinen, speciaal dat der industrie, een lichte leving te bespeuren viel; de land- uw bleef worstelen met de crisis- leilijkhedende veeteelt werd vendien getroffen door een massaal treden van het mond- en klauwzeer, jj, laraan duizenden dieren bezweken. ™Ook in onze eigen gemeente bleef werkloosheid en vroeg de verzor- v ig der werkloozen weder groote tgavenaan de financien der gemeen- velen onzer inwonenden konden chts geringen tijd de arbeid hunner nden beloond zien en waren aange- 01 'Jpzen op de steunverleening en de stellingen van weldadigheid. De dood ging weder als andere ren onze gemeente door en velde ar slachtoffers, waaronder vele nog ugdige personen menig huis werd eder gemaakt een woning van oefheid; menig ouderhart werd ,JBor rouw verscheurd menig onzer oest weder maken in het afgeloopen ar de droeve gang naar den lodenakker. Uok in het midden van Uw college ivam verandering door het vertrek in den heer Heijboer uit de gemeente, welke vacature tenslotte werd tomen door de benoeming van den eer Gunst. Het jaar, dat ging, onderscheidde ch niet in vele opzichten van de ren, die voor hem waren voorbij egaan en bij de wisseling der jaren ngen de moeilijkbeden mede, zij et ook dat een geringe belasting verlaging in het achterliggende jaar gewettigd mocht worden beschouwd. Bij de aanvang der werkzaamheden voor 1938 weten wij niet, welke moeilijkheden nog op onze weg ge plaatst zullen worden. De toekomst der gemeente en van ieder onzer is gehuld in donkerheid. Moge dit jaar echter voor U allen persoonlijk zijn een door M geze gend jaar en sohenke Hij JU allen genadiglijk Zijnen Goddelijken bij stand, opdat alle beraadslagingen mogen strekken in het wezenlijk belang der gemeenteen hareringeze tenen. Schenke Hij U allen de leiding van Zijnen Geest, opdat gij, in het dat toch onze voorgangers zijn word1 het ook niet gedaan. Ik belijd een Opperwezen, maar- hoeveel verschil van meening is daar over als men ziet dat er in de wereld wel 50 of 60 kerkjes zijn. Spr. zegt ik doe mijn geloofdbe- lijdenis aan God en meen dat dit precies op zijn plaats is. In andere vereenigingen zooals b,v. het Groene Kruis wordt de vergadering toch ook niet geopend met gebed. Spr. gevoelt er niets voor het wordt allemaal oppervlakkig. Indien iemand gebed van noode heeft laat hij dan thi is in zijn binnenkamer gaan en een zegen afsmeken over zijn werk. meen heb gesproken en geen be paalde persoon of personen op Let oog heb, maar alleen heb willen trachten duidelijk te maken, dat ik het betreur dat over een ambtsgebed gestemd moet worden en mij af vraag mag dat Weth. Daane is het met gesprokene van de heeren van Gorsel en Vroegop eens. Hij zal er niet veel van zeggen. Hij slaat nog op hetzelfde standpunt als in de wethoudersvergadering. Men behoort te bidden ihuis en in de kerk, maar als er gebeden wordt moet men geen ongerechtigheid plegen. Spr. is niel tegen bidden, want zijn parool is wie bidl wordt zalig en wie niet Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Onrust en Zenuwachtigheid, gebruike men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten 12 46998 diep besef van Uwe verantwoordelijk heid in alles moogt handelen naar Zijnen wil. Wethouder Eindhout beantwoordt deze rede en zegtGeachte voorzitter. Ik meende thans de tolk te moeten zijn van de hier tegenwoordige raads leden, om de door U gesproken woorden te beantwoorden, die met de meest groote waardeering zijn aan gehoord, en ik voor mij zelf zou de gedachten haast kunnen lezen, dat de groote meerderheid hier tegen woordig, de problemen van U naar voren gebracht met mij zouden kunnen onderschrijven. Wij brengen U ook in deze onzen harteiijken dank al moet ik er toch aan toevoegen dat ons alle gegevens niet in optimische stemming kunnen brengen. Verder spreken wij de wensch uit dat ook in dit reeds geruimen tijd ingetreden jaar des Heeren zegen moge rusten op U en uw gezin voor dit tijdelijk en ook voor het eeuwig leven. Verder dat wij allen als raadsleden de wensch uitspreken dat dit jaar 1938 al mocht het zijn en die zullen ook wel in dit jaar voorkomen ver schil van gedachten dat ze in goede verstandhoudingonder elkander moge worden opgelost tot nut van de ge meente. De voorzitter dankt wethouder Lindhout voor de gesproken woorden en stelt voor achter punt 2 der agenda nog een punt toe te voegen en wel benoeming arls heiast met den armenpractijk. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en ongewijzigd vast gesteld. Ingekomen stukken Een schrijven van de heeren S. J. Polderman en J. H. Mees dat zij hun herbenoeming als lid van het weezen armbestuur aannemen. Van den Min. van Binn. zaken dat H. K. H. Prinses Juliana bevallen is van een dochter. Van H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Rernhard een dank betuiging voor de gelukwenschen ontvangen bij de geboorte van hun dochter. Proces verbaal van kasopname hij den gemeente ontvanger. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. De meerderheid van burg. en weth. stelt voor om het reglement van orde te wijzigen en aan te vullen dat de raadsvergaderingen zullen worden geopend en geëindigd met gebed. De voorzitter leest beide formules voor. Spr, acht het een zeer heilige zaak en stelt voor er niet over te gaan debatteeren, maar wel wil spr. do gelegenheid geven aan de verschil lende leden, die er prijs op stellen hun standpunt toe te lichten. De heer [van Gorsel zegt totaal niet tegen gebed te zijn, want bij hem thuis wordt er ook gebeden zooals het behoort, maar hier in een gemengde raad acht spr. het niet op zijn plaats. In de le en 2e kamer De heer Vroegop zegt M. de V. Toen ik in de laassle vergadering de de vraag van de heer Lindhouthoorde, heb ik direct gedacht dat het ambts gebed in den raad aan de orde zou komen. Ernstig heb ik er over nagedacht en getracht mijn standpunt te bepalen en stel er prijs op in het openbaar daarvan te getuigen. Wij Christelijk Historischen, over anderen heb ik het niet, belijden dat alle macht van God is, en erkennen dat de aanroe ping van Gods zegen over en steun bij het werk niet gemist kan worden. Men zal nu begrijpen dat ik geen tegenstander van een ambtsgebed ben. Is een christelijke gemeenschap bijeen, dan gaat men voorat niet praten of er gebid of gedankt, nog veel minder zal daar over gestemd worden. De leiding hebbende persoon bidt en dankt, de anderen vinden dat vanzelfsprekend. Nu had ik gaarne dat dit hier zoo ook kon en ik geloof dat wanneer wjj. allen eensgezind tot U kwamen, voorzitler, open en sluit de vergade ringen met gebed, dat zoo'n verzoek U welgevallig zou zijn, bespreking en stemming zou onnoodig zijn, blijk zou gegeven zijn dat er behoefte was aan gebed. Nu wordt het voor mij anders, er is een voorstel misschien genomen met alg. st., misschien een meerder- heidsvoorstel. Eii nu stuit het mij ontzettend tegen de borst dal er in deze vergadering gestemd moet wor den over een ambtsgebed, zoeals er in onze vergaderingen ook gestemd wordt over aankoop van keien en over het verkoopen van oud mate riaal. Het voorslel richt zich tot een meerderheid. Was er behoefte dan was het voorstel onnoodig. Komt er een besluit tot bidden en danken uit een stemming, dan is dat besluit menschenwerk en menschen- wijsheid, zooals alle meerderheids besluiten zijn. Maar dan zeg ikZoo de Ileere het huis niet bouwt, tevergeefs ar beiden deszelfs bouwlieden daaraan. Nu staat het naar buiten mooi als er in een openbare raadsvergadering gebeden en gedankt wordt. Het vaat werk op den disch is van buiten mooi gepoetst, de tafel mooi gedekt, de schijn is goed, maar bekijkt men den' inhoud van de schotels, dan is het niets. De inhoud vatf de schotels en daar komt het voor mij op aan moet goed zijn. We moeten voor het inwendige zorgen, niet voor het uit wendige. Doen wij dat dan zal God de rest doen. Nu kan men mij vragen wat be doelt ge met het inwendige, en dan zou ik willen zeggen dat onze be sluiten steeds zouden moeten staan inhetteeken van: Gij die den naam van Christns noemt, sta af van onge rechtigheid, maar niet in het teeken van de politiek en het laatste komt nog te dikwijls om de deur gluren. Mijnheer de voorzitter men zal be grepen hebben, dat ik in het alge- bidt gaat verloren. Spr. acht het dan ook niet goed dat er in de openb. vergadering gebeden wordt, dat acht hij niet qp zijn plaats, want het is en blijft daar toch politiek. Spr. zal, het hier bij laten. Wil men er over gaan debateeren, laten wij dit dan doen in èen besloten vergadering. Hij zal dit voorstel niet doen als er dadelijk over gestemd wordt. Weth. Lindhout zal het advies van den voorzitter overnemen en er niets over zeggen, hij is er voor dal het gebeurt. De heer Gunst is er voor om bij het begin en aan het einde van een vergadering God er in te kennen en zooals de heeren Daane en van Gorsel het naar voren hebhen gebracht is goed, maar daarom behoeft men het niet na te laten. Wij hebben in alles Gods hulp noodig I Wethouder Daane merkt op dat het er niet over gaat ot men katho liek of protestant is, ieder moet bidden. Spr. staal op het standpunt dat bidden en danken niet in een raadsvergadering thuis hoort. Men moet iederen dag om Gods zegen en Daane, Vroegop en van Gorsel. De voorzitter zegter is een be ^preking geweest met het bestuur van het weezen-armbestuur en dat heeft voorgesteld om door den raad de gemeente-arts te benoemen belast met den armenpraktijk en dan is de tijdelijke benoeming afgeloopen. Burg. en weth. wenschen hieraan te gemoet te komen en stellen voor dit besluit te nemen, daar de toesland precies dezelfde blijft en het weezen armbestuur dezelfde subsidie blijft geven. Met alg stemmen wordt dit goedgevonden. Tot stemming overgaande wordt dr. Lindenberg benoemd tot arts belast met de armenpraktijk. Burg en weth. slellen voor op het verzoek van W. Lindhout ingevolge art. 13 der l.o. wet '1920 gunstig te beslissen, waartoe met alg. stemmen besloten wordt. Met alg. stemmen wordt herbe noemd tot lid van het algemeen armbestuur C Kunst Mz. Ingekomen is een schrijven van de diaconie der Ger. Kerk, dat er een ernstig meeningsverschil is gerezen tusschen de diaconie en het algem. armbestuur over ondersteuning van een gemeentelid en zij zou gaarne zien dat er een commissie ingesteld werd die deze zaken zal onderzoeken. De voorzitter zegt daar burg. en weth. toezicht hebben op het algem. armbestuur stelt hij voor, deze zaak in handen te geven van burg. en weth. voor onderzoek. Welke mee- ningsverscnillen er zijn slaat niet in dit verzoek, dus kan bij niets mëde- deelen. Met alg. stemmen wordt dit goedgevonden. De voorzitter zegt het vorig jaar is er ontheffing gevraagd van het capitulantenbesluit en thans heeft men de post van gemeentewerkman ontdekt die wel door een capitulant bekleed kan worden en daarom moet een verordening vastgesteld worden ingevolge het capitulantenbesluit. L)e heer van Gorsel vraagt of men Clinge Doorenbot Gods genade bidden, maar doet dat dan des morgens als men opstaat en vraagt dan of men de belangen mag behartigen zoo die behartigd moeten worden en dat men gevrijwaard wordt, om geleid te worden in een andere richting. Een gebed is een gebed, het doet er niet toe hoe het gebeurt De heer Gunst zegt de heer Vroegop is niet voor stemmen het zou hem ook genoegen doen als alle leden er voor waren, maar nu moet er gestemd worden. De voorzitter zegt het is een persoonlijke zaak om uit te maken of het gebed noodig is, de vraag is is het plicht om in een openbaar lichaam God te erkennen en nu zeggen sommigen, de plicht is er niet en de anderen zeggen die plicht heeft men wel. Het voorstel in stemming gebracht wordt verworpen met 3 tegen 4 st Voor de heeren Lindhout, Jeroense en Gunst. Tegen de heeren Mees, dan ook verplicht is om zoo iemand te benoemen. De voorzitler antwoordt, dat men eerst ziet of er bij de capitulanten een geschikt persoon voor is en als dat niet' zoo is, dan is men vrij. Met alg. stemmen wordt de verordening vastgesteld. Goedgevonden wordt een wijziging verordening besm. ziektegelden. Burg. en weth. stellen voor op dezelfde voorwaarden als voorheen, voor 3 jaar een subsidie van f360 per jaar te geven aan het Groene Kruis. Met alg. stemmen wordt hiertoe besloten. Een verzoek van G. v. d. Klundert om f500 subsidie. Burg. en weth. stellen voor een subsidie te geven van f200. De heer van Gorsel heeft de stukken niet gezien en zou gaarne enkele cijfers weten. De voorzitter zou liever in het openbaar geen cijfers noemen en geeft de heer van Gorsel de stukken

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1938 | | pagina 1