'iaMSl 1 van onwaarde. Daarna we den heer Carels gevraagd of ft 0, mogelijk ware de personi,nua de bedragen, die in het afgoari jaar werden uitgekeerd af te 4 met dien verstande dat mjj 19: hooren waar al het geld aag-121 besteed. Op deze vraag wenljét t het bestuur vele bezwaren naar ble gabracht, hoewel zelfs ook dooij do, leden uit de vergadering, dieden hadden dat hun namen niet une genoemd, zoodat ten laatste t^n werd, wel de bedragen maar den namen van personen te rt0ta Hierna vraagt de voorzitttt,ari den heer Carels hiermede \patii te zijn, waarop de heer C.areljgd. voorzitter dank zegt en zegt «mus gerust te zijn daar spr. de seva dagen wanklanken in de ge°jchi heeft vernomen aangaande eover soon waarvoor een bedrag we-ver gekeerd van f136 en nu v&erei spr. zich hiermede dat dit onjL-sl 11a het te hooren van de afjnin bedragen, want dat had ande;3elii licht onder de leden argwaan kf,nis verwekken, en betuigde on|rzc reden de vraag gesteld te liïje Verder werd medegedeeld datjes het Bestuur is besloten dit jaaj D, Röntgenfoto's te vergoeden vjjs de financiën, en dat voor zuigegve die met de moeder mee moeter»o v het ziekenhuis niet meer w vergoed wanneer die in ge2'je politiek van toenadering tot Italië en Duitschland probeeren. En voor zoover men tot op het oogenblik kan nagaan is men te Berlijn en Rome wel bereid de door Londen uitge stoken hand te aanvaarden. De diplomatieke besprekingen lusschen Engeland en Italië zijn reeds hervat en Grandi heeft te Londen laten weten, dat Mussolini thans het Britsche voorstel inzake de terugtrekking der vrijwilligers uit Spanje aanvaardt. En ook uil Berlijn komt het bericht, dat men zich gaarne in een algemeene politiek van toenadering wil inschakelen. Men zal het moeten erkennen, dit zijn verheugende berichten, ook al heeft het heengaan van Eden velen, die geen vertrouwen in Duitschland en Italië hebben, teleurgesteld. Zoolang er nog eenige hoop bestaal, dat de vriendschap tusschen de Europeesche groote mogendheden wordt hersteld, moet Chamberlains houding ongetwijfeld als de juiste worden beschouwd. Overigens heeft het aftreden van Eden, Chamberlain nog heel wat zorgen gebaard Eden beschikt nu eenmaal over een vrij grooten aan hang in het Lagerhuis en daaronder bevinden zich scherpzinnige debatters als een Winston Churctiill en een Lloyd George. Chamberlain heeft dan ook in het Lagerhuis eenige onaangename oogenblikken moeten beleven, maar tenslotte toch nog een groote meer derheid achter zich gevonden, wat overigens niet in de laatste plaatste danken was aan Eden, die zich zorgvuldig onthouden heeft van alles wat tot een scheuring in de conservatieve partij had kunnen leiden. Wat de gewijzigle koers nu voor Engeland beteekent. vat de „Times" als volgt in een hoofdartikel samen- „Chamberlain is vastbesloten om. als hij kan, de Italiaansche verden, kingen ten aanzien van de Britsche oprechtheid, hoe belachelijk die ver denkingen hier ook mogen schijnen, met wortel en tak uit te roeien. Hij wil niet op zijn land de verantwoor ding laden, dal het een initiatie! heeft geweigerd, dat tenminste van strekking vredelievend is. Hij was en is des te meer bereid den Italiaan- schen stap te beantwoorden, omdat hij meent, dat een dergelijke kans om een regeling, wel eens niet meer kan terugkeeren. Hij mag deze op vatting huldigen zonder het verwijt te riskeeren, dat hij meer bevreesd is voor oorlog dan verlangend naar naar vrede." De regeering van Barcelona heeft deze week een dubbele nederlaag te slikken gekregen. In de eerste plaats het heengaan van Eden, die meer malen voor de republikeinen in de bres is gesprongen. Als tweede slag komt daarbij dan nog het feit, dat Teruel thans weer in handen van Franco is gevallen. Wel verklaart generaal Miaja, dat het doel bereikt is, n.1. een aanval op Madrid voor komen werd, maar daarmede is een bitteren pil moeilijk te vergulden. In België is het oude probleem der Vlaamsche academieën op het oogenblik weer zeer actueel, maar... de oplossing blijft desondanks nit. Zooals bekend zijn er in België twee wetenschappelijke academieën van wetenschap, n.1. de Académie Royale de Belgique en de Académie Royale de Médecine. Deze beide instellingen zijn sinds hun oprichting Fransch en steeds Fransch gebleven, heigeen wel blijkt uit het feit, dat er in 100 jaren tijds slechts drie Vlaamsche werken werden bekroond. Is het wonder, dat de vele Vlaamsche ge leerden, die België telt, met steeds meer nadruk den wensch naar een eigen wetenschappelijke academie uitspreken. De minister van onder wijs Hoste heelt nu een compromis trachten te vineen door voor te stellen, alle bestaande academieën in een groot instituut onder te brengen en dit weer in een Fransche en een Vlaamsche afdeeling te splitsen. Maai de Académie Royale de Belgique en en later ook de Académie Royal de Médecine wezen het voorstel af, wat voor twee Vlaamsche professoren, n.1. Vermevlen en Sabbe, aanleiding was hun ontslag uit eerst genoemd lichaam te nemen. Overigens blijven ook de Vlamingen op hun standpunt staan. Zoo worden de zaken nu sinds eenigen tijd sleepende gehouden en Minister Hoste maakt zich op alle vragen in de Kamer met een Jantje van Leiden af. De Brusselsche cor respondent van de N. R. Crt. voegt daar het volgende juiste commentaar aan toe: „Straks zal, evenals destijds voor de Gentsche universiteit, toch moeten worden toegegeven en zal in het Vlaamsche land alweer eens de ndruk zijn gewekt, dat deze hervor ming van een onwillige regeering moest worden afgedwongen. In de politiek, evenals in het dagelijksch leven, komt het er evenze r op aan hoe men iets geelt als wat men heeft. Minister-president Janson en de mi nister van openbaar onderwijs moeten dit spreekwoord toch wel kennen." Hoe lang zal het nog duren, dat het overgroote deel van de Belgische bevolking, de Vlamingen, die Neder- landsch spreken zooals wij, onder drukt worden Witter dan wit, 5 46953 worden Uw tanden indien U poetst met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IV0R0L RECHTZAKEN. KANTONGERECHT BERGEN OP ZOOM Zitting vaq Donderdag 17 Februari STAVENISSE. Lichtbakstrooperij. Het eiland Tholen staat om zijn lichtbakstroopers bekend, er wordt veel gestroopt en de lichtbak doet daarbij goede diensten. Maar de controle is daarom ook scherp, de politie is op haar qui vive en treedt er direct fel tegen op om dit minder mooie jacht bedrijf den kop in te drukken. Van O uit Slavenisse was veiba- liseerd omdat hij zich met een licht bak in het veld had bevonden. Ver dachte was echter niet verschenen om zich te verantwoorden. Verbalisant de Jong deelde mee dat hij in den avond van 28 October om ongeveer 8.10 aan den veerweg, bij den zeedijk op een afstand drie personen had gezien die bezig waren iiel terrein met een helder licht af te lichten. Hij begaf zich in die rich ting en toen hij op 75 M. van deze 3 personen was genaderd, zag hij kort voor zich iemand meteen bran dende lucifer boven zijn hoofd zwaaien, daarmee het drietal waarschuwend. Hij hield deze twee personen aan en v. O. had een sterk licht gevende lantaarn bij zich, terwijl zekere J. V. niéts bij zich had. Waar beiden als stroopers bekend staan, waren hun bedoelingen natuurlijk zeer duidelijk. Begint het lichtbakstroopen dus weer, op Tholen, vroeg de kanton rechter. Een paar maal is het weer wel geprobeerd, deelt verbalisant mee, maar er wordt fel legen op getreden. De ambtenaar van het O. M. is verheugd dat deze politieman die nog maar kort ter plaatse is reeds met succes tegen de stroopers is opgetreden. Hij eischt f60 boete subs. 30 dagen hechtenis met verbeurd verklaring en bevel tot vernietiging van de in beslag genomen lantaarn. De uitspraak luidde conform den eisch. OUD-VOSSEMEER. Jeugdige dronkaard De 19 jarige J. L. was dronken geweest en dat nog wel op Eersten Kerstdag, 95 December. Verdachte kon niet anders dan toegeven, en niets te zijner verdedi ging aanvoeren. Een misselijk geval meende de ambtenaar vap het O. M., die f6 subs. 6 dagen eischte tot welke straf verdachte ook veroordeeld werd. THOLEN, 25 Februari 1938 Vrijdag traden voor het Departe ment der maatschappij tot Nut van 't Algemeen op mw Julia de Gruyter en de heer Rien van Noppen, in de zaal van mw. Hoek. Nadat de voorzitter de heer W.Moel- ker de bijeenkomst had geopend, was het de heer Van Noppen, die ons van Felix Timmermans „Het Vercks- ken" in het Vlaamsch voordroeg. Daarna was het mw. De Gruyter die in vloeiend Vlaamsch van Ernest Glaes „Van zondaars en kwezels" ten beste gaf, daarna Rien van Noppen Timmermans' „In den konin klijken Vlaai". Vlaamsche humor doet lachen en het in grooten getale opge komen publiek vermaaktzich kostelijk. Hierna kwam mw. De Gruyter met „Het Verbeternishuis", het mooie tendenzstukje van Felix Timmermans, dat, gezien de doodsche stilte in de zaal, de sfeer gaf van ernst die er in ligt. De heer van Noppen kwam nog met iets uit de oude doos, een schets van den jammer genoeg te veel ver geten volksschrijver Justusvan Mau- rik, die weer onbedaarbare lachsalvo's door het publiek deed hooren. Na de pauze waren het de beide sprekers, die met dialogen uit De Witte van Ernest Claes, de aanwe zigen eenige vroolijke oogenblikken bezorgden Het is zeker niet een der minst geslaagde avonden in dit seizoen ge weest en mw. De Gruyter met den heer Van Noppen vertolkten de beide Vlaamsche schrijvers op een wijze die weinigen hen kunnen verbeteren, zij brachten ons nader tot beide schrijvers door de onnavolgbare wijze waarop zij de Vlaamsche humor- wisten naar voren te brengen. Het dankwoord door den heer Moelker aan beiden gebracht en onderstreept meteen hartelijk applaus der aanwezigen, dat na de voor drachten ook steeds opklonk was wel het bewijs van een weigeslaagden avond. In de laatste helft van Maart zal door de afd. Tholen van den Ned. Bond van boerinnen e.a. platte landsvrouwen getracht worden een tentoonstelling te organiseeren van gemaakte voorwerpen die op de cursussen van den Bond geleerd zijn, zooals pitriet, leerbewerking, het klaarmaken van schotels, enz. Ook mogen ter opluistering andere handwerken, zooais leerbewerking enz. ingezonden worden. Nadere datum wordt hiervan nog bekend gemaakt. Woensdag jl. hield de Goöp. Boerenleenbank haar algemeene ver gadering in de herberg van A. J. En ge vaart, wegens ongesteldheid van den directeur de heer W. L. Ivlompe, werd het voorzitterschap waarge nomen door den heer D. W. Klompe. Deze heette in zijn openingswoord welkom de eereleden de heeren C. H. A. Stoutjesdijk en H. Dorst, en het deed hem genoegen dat deze heeren aanwezig waren, waaruit blijkt dat zij nog steeds medeleven met de bank. Verder zeide spr. dat het jam mer is dat zoovoel menschen hun geld brengen op de Bank, maar geen lid er van willen zijn. Zij doen dit dan alleen om hun overtollig geld op de bank te brengen en deze dan te gebruiken als kluis en zoodoende nog een aardig percentage van hun geld te ontvangen. De notulen van de vorige vergade ring worden goedgekeurd. De kassier deed mededeeling over de rekening 1937, waaraan wij ontleenen dat in 1937 is ingelegd op de spaarbank. Saldo spaargelden op '1 Januari 1937 f 374835 91 Ingelegd in 1937 317204.25 Totaal f 692040.19 Terugbetaald in 1937 297496.57 Saldo spaargelden f 394543.62 Voorschotten Saldo voorschotten 1 Januari 1937 f 75430.65 Gegeven voorschotten in 1937 120450.— Samen f 195880.63 Terugbetaald in 1937 22283.19 Saldo voorschotten f 173597.44 Rekening Courant Saldo gegeven op 1 Januari 1937 Uitbetaald in 1937 f 356054 04 1842135.90 I 2198189.94 Saldo ontvangen op 1 Januari 1937 f 105455.93 Ontvangen in 1937 1908594.46 f2014050.39 Op 1 Januari 1938 is de Bank schuldig in rekening courant f '142896.48 en heeft te vorderen 327036.03 Zuivere winst over 1937 bedraagt f 1524.03. Bij monde van den heer A.J. Rog geband brengt de fin. commissie ver slag uit en verklaart dat alles in orde is bevonden, waarna de reke ning werd goedgekeurd. Vervolgens werden besluiten genomen volgens art. 34 der statuten. Tot bestuurslid werd herkozen de heer Iz. van 't Hof, tot lid van den Raad van Toezicht de heer D. W. Klompe en tot plaatsvervangende bestuursleden de heeren A. J. Rog geband en T. Dijkslag. Tot afgevaardigde naar de verga dering te Utrecht wordt benoemd de heer D. H. van de Velde en als plaatsvervanger de heer W. L. Klompe. De art. 15 en 16 van het huish. reglement worden geschrapt. Deze artikelen hadden betrekking op het bloedverwantschap van de bestuurs leden en den kassier. De voorzitter deelt mede dat het huis en caté van Rijstenbil te Oud- Vossemeer naar genoegen van het bestuur is verkocht. Omtrent de rente wordt medege deeld dat deze vrijblijvend is vast gesteld voor spaargelden, depots en rek. courant op 2 52% voor leden; en voor niet-leden op 2 tot en met een bedrag van f 7500 en daar boven 1 1 Maart zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer L Bal door den gemeenteraad werd benoemd tot havenmeester. De heer Bal, die zijn functie als zoodanig steeds op nauw gezette wijze heeft waargenomen, betoonde zich een welwillend amb tenaar. Het zal den heer Bal Dinsdag a.s. zeker niet aan belangstelling ont breken. 50-jarig jubileum. Heden jubileert de heer J. van den Broek. Hij vervulde 50 jaren lang de functie van organist in de R.K. kerk alhier. En het mag zeker wel een groot voorrecht voor den jubilaris heelen, dat hij gedurende deze vijftigjarige periode nimmer verzuimde, zijn arbeid te verrichten, noch wegens ziekte, noch wegens andere omstan digheden. En nog steeds vervult de ruim 71-jarige heer van den Broek met opgewektheid zijn taak. Heden werd ter herdenking van dit feit in de R.K. kerk alhier door Pastoor de Groot, een Plechtige ge zongen mis opgedragen, ter eere van den jubilaris. Na afloop van deze plechtige Kerkdienst, werd de jubilaris ont vangen in de pastorie en bij monde van den heer Pastoor namens Kerk en Armbestuur toegesproken en gelukgewenscht met deze wel zeld zame gebeurtenis, waarbij den heer van den Broek, als blijk van waar deering, een geschenk werd over handigd De jubilaris ontving van verschil lende zijden gelukwenschen. o.a. van hetzangkoor een fraaie bloemenmand, zoodat dezen dag voor J. v.d. Broek een onvergetelijke zal zijn geweest. Op initiatief van*den heer G. Vis waren gisteravond eenige heeren alhier bijeengekomen teneinde trach ten te komen tot oprichting van een dam- en schaakclub. Voorloopig traden een 8-tal leden als lid toe. Aan Burg. en Welh. zal verzocht worden een lokaal beschikbaar te willen stellen. Kan hieraan worden voldaan, dan zal men trachten de vereeniging definitief op te richten. POORTVLIET Maandagavond 21 dezer hield de Vereeniging der ziekenhuisverpleging te dezer plaatse in het Cafe van den heer W. J. Gunter haar algemeene jaarvergadering. Aanwezig waren 66 leden. De voorz. de heer J. v. Brummelen |opende deze vergadering en sprak een welkomst woord tot de aanwezigen, waarin hij de stand van het vorig jaar releveerde. De secretaris de heer L. Blaas las de notulen voor van de vorige algem. vergadering, voorgelezen werd het jaarverslag door den penningmeester waaruit bleek dat het ledental hetwelk op 31 Dec 1936 bestond uit 225 gezin nen met een betalend aantal van 485 leden op 31 Dec. 1937 was getegen tot 255 met 612 betalende leden dus een vermeerdering van 30 gezinnen met 127 personen. Thans kan worden gezegd dat ''f. van de bevolking lid is van het ziekenfonds. Ontv. aan contributie en rente bedroegen f 1279,59 uitg. verpleeg- dagen, operaties, Röntgenfoto's enz. bedroegen totaal f 1523,47'aldus een te kort van f 243,885 Voor deze te korten werd een rondgang door de gem. gedaan die opbracht f 120 waarna de rest werd aangezuiverd door het Algem. Armbestuur, zoodat het te kort is gedekt. De oorzaak van deze tekorten was door de vele onkosten die er zijn gemaakt in 1937. De verpleegdagen in 1936 waren 211 dagen en in 1937 348 dagen a f 2 p. d. Aan de Röntgen foto's werd betaald 73,50 terwijl 16 personen werden opgenomen.en ge opereerd, 2 in observatie, en 5 alleen verpleegd, waaruit dus blijkt dat het jaar ongunstig voor de vereeniging heeft gewerkt, zoodat naar het schijnt de contributie zou worden moeten verhpogd. Het bestuur stelt echter voor geen contrubutie verhooging, het welk werd aangenomen. Hierop stelt de heer VV. Carels voor om voortaan de boeken niet meer na te laten zien door leden van het bestuur, maar door leden uit de vergadering en dat deze com missie tot boekonderzoek bestaat uit drie personen, waarvan elk jaar één af moet treden, met aanvulling van een ander, zoodat bij het einde van drie jaar de commissie geheel ver nieuwd is. Dit in stemming gebracht zijnde, werd het voorstel aangenomen met 38 st. tegen 26 st., 1 blanco, staat verkeeren. Bij de rondvraag vraagt de ,4 9' nd op ant di aa 0 Jac. Zuideweg of het mogelijk dat door de Vereeniging dit'jai bazar werd gehouden, zooals d zoovele vereenigingen gebeur! dat hier door nog al een aardig wordt opgedaan, dan behoeft wellicht niet meer bij de Gi Alg. Armbestuur om subsidie tel Dit zal nader door het bestuur w| besproken. Besloten wordt aan de ledei verzoek te richten vrijwillig] contributie te verhoogen, hel aan de bode zal worden opgedif11 voorts werd een voorstel gedaai M. C. Geuze om het bode ioon 10% op 6% te brengen. De acht dit niet wenschelijk, daar er veel voor moet doen, en veel doet voor de groei van ledental. Daar dit voorstel niet ondersteund is dit verworpen. De heer Slings sprak als beslui een woord van dank tot den ifjg voor zijn bereidwilligheid en o|T ring. Daarna sprak de voorzl®' woord van dank tot allen die ha|®n medegewerkt tot het welslagen?111 dezen avond. Daarna sluiting. |e; In deze gemeente wordt jj lijks aan diegene, die de min ratten heeft verdelgd, door liejoo meentebestuur een premie uitge^io In 1937 waren totaal ingeleverd ratten, waarvan door den heer Voshol 82 stuks waren ingele1 die dus de premie van f5 ont De daaropvolgende hoogste inlevi was Maris van Nieuwkerk mi e stuks die f2.50 ontving. Vorig waren ingeleverd 641 ratten j, premie van f5 viel toen ten aan H. Hartog met 205 stuks, daaropvolgende was toen Joh. Dijke met 67 stuks die f2.50 ont SCHERPENISSE. Tot voorz van de weegbrugvereeniging uitgang werd in de laatst gehoi algemeene vergadering gekozenj heer J. J. Hage Lz Tot bestuursleden van de a gevestigde afdeeling van de Ned voor luchtbescherming zijn gek de heeren Z. v. d. Velde, A. v. Doorn, A. K. Kievit, J. Óudesll J. M. Muller, M. D. A. Geuze VV. v. d. Graaft ST. MAARTENSDIJK. Maan avond 21 dezer hield de vereenij het Groene Kruis te dezer plaa ten huize van den heer Nelisse I algemeene jaarvergadering. De opkomst was niet groot. Slei 66 leden waren tegenwoordig opening door den voorzitter, den 1 Bastiaanse geschiedde voorlezing notulen der vorige vergadering w ongewijzigd werden goedgekeurd Ingekomen was een schrijven den heer Inspecteur van de Vo gezondheid, waarin medewerk werd gevraagd van heeren medic vrijwillige vaccinatie tegen de pok te helpen bevorderen. Het aai ongevaccineerde kinderen is mom teel in den lande verbazend bc wal bij het uitbreken van epidemie tot fatale gevolgen kunnen leiden. Uit dit schrijven bl dat vaccinatie van gezonde kinde beneden den leeftijd van twee j; vrijwel zonder schadelijke gevoli blijft. Gelezen werd het jaarverslag

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1938 | | pagina 5