I- Echt en g§@d tcnlë^otr;. doOijk van H. K. H. Prinses Juliana °eleprins Bernhard. We weten allen enisggroote blijdschap hierover was, Dei|ilinmerking genomen toch de Ie beteekenis van dit huwelijk |k fccns Vaderland. En onlangs dan >t]1 31 Januari werden wij verblijd n d de zeer heugelijke tijding, dat I (en Oranjetelg was geboren. Wat ,n [vreugde was dit niet voor de m' rs, het Prinselijk Paar en de g3(|itmoefler H. M. de Koningin, )r rjJ ook voor het Nederlandsche an|.|dat zoo zeer verknocht is aan erc['|uis van Oranje, was er groole ver'baarheid en blijdschap. Jnbel- rafl hebben uit duizenden monden )r.t|.'klonken. Opnieuw is ondubbel- J f'1g tot uiting gekomen hoezeer Volk van Nederland voelt voor geliefd Vorstenhuis, hetgeen ook 'au(*pelijk is, wanneer we de geschie- t (Ivan dat Huis nagaanalle tijden ch tl hebben wij op den krachtigen vanl daarvan mogen rekenen. Zp dal Huis toch hebben wij S.INationale Onafhankelijkheid te welen. veiljd geve, dat we tot in lengte •en j dagen door een telg uit ons luvïfd Oranjehuis mogen worden leerd dan toch zal het goed gaan lier» 2e ijft U wonder snel met ACHETS MIJNHARDT 9 e 14-12 cachets 50 ct. Proefdoosje 2 stuks /Oef. ir°" 455 13 Jgd ons Vaderland. anneer wij een blik builen onze en werpen en lellen op de ringen van de ons omringende :n dan moeten wij ons gelukkig n, dat we mogen leven onder genrijke regeering van Koningin 338 V tcai elrnina, die bijna 40 jaren onaf- iken Ons Land en Ons Volk op leeidige wijze heeft bestuurd. c|ja ten we thans nog even der ge- ite getroew een terugblik werpen liet achter ons liggende jaar. It het met me eens zfin.dathet oopen jaar nog niet die verbe- gen bracht, welke wij zoo gaarne en gezien. Ik denk alleerst aan erkloosheid, welke zeer groot zoodat velen weer tol gedwongen gang gedoemd waren. Gelukkig c lieriu dit jaar eenige verandering ;oede kunnen komen nu we billende werkverschaffingsob- 11 hebben, zooals het leggen van bimienberm aan den zeedijk van Annavosdijkpolder, uit te voeren atings- en havenwerken, een en r zal aan velen ongetwijfeld werk ühafïen. at de landbouw betreft, mogen ;eggen dat de uitkomsten zeer chillend waren. De opbrengsten n niet direct bevredigend, terwijl rijzen laag waren. Degenen echter hun producten niet te vlug van land gedaan hebben, zooals aard delen en uien, hebben eenigszins lorlijke winsten gemaakt, doch Is bekend hebben velen niet van loogere prijzen geprofiteerd. 3 uitkomsten van de veehouderij wel beter dan voorheen, dank Ie hoogere vleeschprijzen, doch Is bekend, heeft de veeziekte, het d- en klauwzeer de voordeelen r voor een groot gedeelte te niet tan. rschillende buitengewone werken sn dit jaar worden uitgevoerd, als vernieuwen van de bestrating e Langestraat, een gedeelte van Ring, het havenplateau, terwijl net keislag verharde weg in den ihoven zal worden bestraat met Verder zal een belangrijk inwerk worden uitgevoerd, n.1. houwen van een loswal met be- leiïug achter het veilingsgebouw, ngetwijfeld zullen door de uit ing van deze werken groote ver- ringen worden verkregen, angenaam is het nog even te izen op de verlaging der verschil de belastingen, waaruit tevens ir mag worden afgeleid, dat de ncieelen toestand der gemeente oorlijk is. n wat. de bevolking betreft, we en, dat deze met 25 inwoners is minderd, zoodat het zielental op inuari 1938 bedroeg 2679. De teruitgar.g der bevolking is niet te schrijven aan een laag ge- rteeijfer of een grootere sterfte, h vindt zijn oorzaak in het feit, 36 personen meer zijn vertrokken er zich in deze gemeente hebben lestigd. a! let het oog op de groote werk- 11 sheid in deze gemeente is de ver- u idering der bevolking wel eenigs- s toe te juichen. 'enslotte wil ik besluiten met het tspreken van den wensch, dat het jaar 1938 voor ons allen ja voor de geheele gemeente een gelukkig en voorspoedig jaar zal zijn en dat Gods zegen op onzen arbeid moge rusten. W'eth. Goedegebuure zegt het is de gewoonte dat U de eerste verga dering van den raad in het nieuwe jaar op bijzondere wijze opent en zoo heb ik menig jaar het mij tot een gewoonte gemaakt om als tolk van mijn mederaadsleden uw nieuw jaarsrede met een enkel woord te beantwoorden en ook thans zal ik mij niet aan de gewoonte onttrekken en wil dit dan in de volgende woor den doen. Wij danken U voor Uw gesproken woorden'"' en wat U als bijzonderheid aanhaalde in Uw ope ningswoord aangaande de gebeurte nissen in het Kon. Huis dat onder schrijven wij allen ten volle, maar ook danken wij U voor de zegenbede die U ons hebt toegewenscht en dat Gods zegen mag rusten op onzen arbeid als raadsleden en Mijnheer de Voorzitter, wij voegen er den wensch aan toe dat U als burgemeester, die de gemeente hebt te regeeren en te besturen van God, de Albestuurder, de kracht en de wijsheid moge schenken en onze gemeente naar Zijn wil te besturen, Hij zegene U en Uw gezin. De voorzitter dankt wethouder Goedegebuure voor de hartelijke tot hem gerichte woorden. De notulen van de vorige vergade ring worden voorgelezen en ongewij zigd vastgesteld. Ingekomen stukken Een schrijven van Ged. Staten dat de goedkeuring van de begrooting voor 1938 is verdaagd. Van dr. van Es dat hij zijn benoe ming als geneesheer belast met de armenpraclijk aanneeml. Van den Commissaris der Koningin dat Kon. is goedgekeurd de verorde ning heffing hondenbelasting. De bevolking van de gemeente be stond op 1 Januari 1938uit2679zielen. De rekening van het Groene Kruis over 1937, waaruit blijkt dat er een tekort is van f 412.405, waarin de gemeente 65% zou bijdragen. Burg. en weth. stellen voor dit bedrag zijnde f268.07 beschtkbaar te stellen, waartoe met alg. st. besloten wordt. Een dankbetuiging van het bestuur van de Bijz. school voor de verrassing voor de kinderen ter gelegenheid van de gelegenheid van de geboorte van Prinses Beatrix. Een dankbetuiging van H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard voor de gelukwenschen ontvangen bij de geboorte van hun dochter. De voorzitter doet voorlezing van de telegrammen welke bij die gele genheid gezonden zijn aan H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard en H. M. de Koningin. Van Ged. Staten dat er geen be denking bestaat tegen verhooging van de post voor leermiddelen. De voorzitter zegt nu kan ook vastgesteld worden de vergoeding voor 1938 van de bijz. scholen, deze zal dan zijn f7.43 per leerling. Met alg. st. wordt dit goedgevonden Een verzoek van de heeren Kalle en Koetsdijk om een subsidie voor de 3-jarige cursus in algemeene ont wikkeling. Een toelichting is er bij, welke door den voorzitter wordt voorgelezen en waaruit blijkt dat er ontvangen wordt 1 120 en uitgegeven f80, zoodat er een gred slot is van f40 en dit zou dan zijn voor 160 uren arbeid. De voorzitter zegt dat deze heeren nog eens bij hem zijn geweest en dat het in de vergadering van burg. en weth. is behandeld en het dag. bestuur stelt voor 1 60 subsidie te geven. De heer Prinse zegt als dat nu een nuttig iets is dan kan hij er mee gaan subsidie te geven, zooals hel dag. bestuur voorstelt. De heer Stols zegt wij hebben op de openbare en bijz. school een avond school waar wij ook subsidie aan geven en als wij nu dergelijke cur sussen ook subsidie gaan geven, dan zullen wij voor moeilijke problemen komen te staan, want dan zullen er cursussen komen op velerlei gebied. Thans is er een cursus aan de bijz. school en straks komt er één van de openb. school. Spr. gaat zich afvragen of de kosten voor de gemeente niet te groot gaan worden. Spr. beschouwt een avondschool reeds als een cursus voor alg. ont wikkeling. Wil men na de avond school zich nog verder opleiden dan is daar voldoende gelegenheid voor met schriftelijke cursus Spr. gelooft dat hetgeen wij nu zouden gaan doen verkeerd is, hij is niet tegen de subsidie voor het onderwijs, verre van dat, maar spr. is er tegen omdat men er mee in moeilijkheden komt en men kan straks de een geven en de andere weigeren, laten wij daar rekening mee houden. Er zullen cursussen komen op allerlei gebied en dan kunnen wij straks niet gaan zeggen, wij gaan er mee stoppen, maar laten wij dan op dit pad voort gaan en laten wij dan ook subsidie geven. Wethouder Heijboer merkt op dat als er een cursus zou komen in de openb. school en die had ook kans van slagen, dan zal hij er, als hij nog raadslid is, daar ook zijn steun aan geven en ook voor andere cur sussen. Spr. beschouwt dit niet meer dan plicht. De heer Stols zegt dat men niet moet vergeten dat hij de avondschool beschouwt als een cursus voor alg. ontwikkeling. Wethouder Heijboer antwoordt dat de stof die nu gegeven wordt anders is dan op een gewone avondschool. De heer Stols zegt men moet niet uit het oog verliezen dat als dit dan andere stof is die gegeven wordt en naast deze nog velerlei cursussen zullen komen die als er recht van bestaan is ook gesubsideerd moeten worden. Wethouder Heijboer meent als er voldoende leerlingen zijn voor een cursus en deze is nuttig dat ze dan daar zeker recht op hebben. De heer Stols vraagt wat noemt men een zeker aantal leerlingen Dat is hier niet te bepalen. Spr. kan zich met deze subsidie niet ver eenigen. Onze avondscholen zijn reeds cur sussen van alg. ontwikkelingen men kan zich daar in zekere mate flink ontwikkelen. Nu kan onze gemeente wel zoo welwillend wezen om deze cursus te subsideeren, maar dan val len wij van de eene cursus in de andere en wij komen ten slotte voor moeilijke problemen te staan en straks wordt het nog een cursus wedstrijd. De voorzitter geeft in overweging om de zaak aan te houden, misschien komt er nog een verzoek van de openb. school ook dan kan dit gelijk worden behandeld, het is toch een cursus voor 3 jaar. De heer van Dijke zegt het is be wezen dat er veel belangstelling is voor deze cursus en de onderwijzers hebben dit nu reeds een jaar koste loos gedaan. De voorzitter antwoordt dat er nog niets was gevraagd ook. De heer van Dijke zegt het is be wezen dat er belangstelling voor is en is er voor het nu af te handelen. De heer Stols zegt er is nu toch lang gewacht en het blijft dus precies gelijk. Wethouder Heijboer zegt dat het niet precies gelijk blijft. De heer Stols zegt nu komt men er pas mee voor den dag met de cursus van alg. ontwikkeling en nu zou de gemeente deze subsidie zonder protest geven, dat vindt spr. vreemd waarom is men er onmiddellijk niet mee gekomen. De heer van Dijke merkt op dat men eerst moest zien of deze cursus levensvatbaarheid had. De heer Stols zegt maar dat had men verleden jaar toch al kunnen zien. De heer van Dijke antwoordt, toen was het nog in het beginstadium en kon men er nog niets van zeggen. De heer Stols meent dat ze het dan beter onder elkaar uit kunnen maken als de cursus levensvatbaar heid heeft. 25 cent per week is niet hoog, dat is zeer weinig en als daar door in de rekening nu een tekort komt, als er dan zoo'n geweldige drang is naar een cursus voor alg. ontwikkeling boven de avondschool, laat men dit dan brengen op 40 of 45 cent per week, dan is het nog goedkooper dan een schriftelijke cursus. Men begrijpe goed dat spr. niet tegen die cursus is, dat stelt hij op den voorgrondspr. is er ook voor dat de menschen zich goed ontwikkelen, maar men moet niet vergeten dat als wij subsidie gaan geven, wij komen straks te staan voor een cursuswedstrijd, want als ze eenmaal aan het cursussen zijn, dan zijn ze nog lang niet uitgecur- susd. Als er nu een cursus kwam met maar elf leerlingen dan zou er geen subsidie gegeven worden, dat is een totaal verkeerd standpunt om de eene groep boven de andere groep te stellen en het is dan ook nooit te verdedigen om subsidie te gaan geven Wethouder Heijboer zegt: er is indertijd besloten om voor de avond school het aantal leerlingen te bepalen op 13, dus wanneer er nu voldoende leerlingen zijn en dit is ook voor de openb. school, dan zal spr. er altijd voor stemmen. De voorzitter zegt het is een cursus van 3 jaar, dus volgend jaar is er weer zoo'n verzoek te verwachten. Laten wij dan ook afwachten en zien welke verzoeken er nog komen, want er kan toch altijd gehandeld worden mot terugwerkende kracht. De heer van Dijke vindt dit niet goed, dan kan er weer wat anders zijn en dit is toch gebeurd. De voorzitter meent dat er geen tusscbenweg is, als men A gezegd heeft moet men ook B zeggen. De heer Prinse zegt ook het ge voelen van den heer Heijboer te deelen dat als er voldoende leerlingen zijn aan de openbare school ook subsidie te geven, het gaat niét om de bijz. school. De heer Geluk spijt het dat men zoo laat met dit verzoek komt, de cursus is bijna ten einde, hij acht het voorstel van den voorzitter niet verkeerd. De heer Stols zegt het zijn in ieder geval toch menschen die kumen van een cursus voor alg. ontwikkelingen weer gaan naar een cursus, dus veel belang stellen om vooruit te komen Nu kost dit 25 cent per week en men komt te kort f60. Die föO te kort moet tenslotte voor 26 leerlingen betaald worden. Nu kan spr. zich niet indenken dat die 26 leerlingen, indien eens met hen werd gesproken, bezwaar zouden maken om die f60 tekort te betalen, want dat is voor de geheele cursus maar een kleinig heid en dan zijn wij er van al. Spr. vindt de avondschool subsidieeren voldoende, hij wil niet basla zeggen omdat er geen belangstelling is, maar men moet basta zeggen, omdat er anders steeds meer cursussen zullen komen en dat voelt de raad toch ook wel dat de gemeente dan in geweldige kosten zal vallen, wij geven reeds gelegenheid voor een goede degelijke ontwikkeling. Wethouder Heijboer merkt op naar aanleiding wat de heer Stols zeide dat de leerlingen die f 60 wel kunnen betalen, maar er zijn er bij voor wie die 25 cent nog te veel is. De heer Stols merkt op dat er dan altijd nog de mogelijkheid beslaat om den persoon, die dit niet kan betalen subsidie te geven. De voorzitter sluit de discussie en gaat over tot stemming over het voorstel van burg. en weth. Met 4 tegen 3 stemmen wordt dit aange nomen. Tegen de heeren Geluk, van den Boogaard en Stols. De vergadering wordt geschorst en men gaatover in besloten vergadering Na heropening der vergadering leest de voorzitter voor een verzoek van G. van de Klundert, autobus ondernemer te Üud-Vossemeer om een subsidie van f 500 voor den dienst St AnnalandThoten. Deze dienst levert steeds verlies op. Burg. en weth. stellen voor een subsidie te geven van f300 ingaande 1 Januari 1938 en tot wederopzeg ging. Met alg. st. wordt dit aange nomen. Een verzoek-van M.P. Scherpenisse, controleur bij de werkverschaffing en steunregeling om zijn salaris met f2,50 per week te verhoogen. Burg. en weth. stellen voor met iagang van 1 Januari 1938 het salaris te brengen op fll per week f25 per jaar rijwieltoeslag. De heer Stols kan daar niet mee accoord gaan, aangezien de werk zaamheden veel zijn toegenomen en stelt voor het salaris te brengan op f600 per jaar en f25 rijwieltoeslag. De voorzitter zegt wij mogen in de eerste plaats niet in geding komen met de voorschriften van de regee ring, want ook wij krijgen maar de helft van die f520 vergoed, want er wordt gezegd het is geen dagtaak dat die man verricht en daar moeten wij ons dan ook aan houden. Van die f52 die de gemeente er thans bij doet, wordt niets vergoed Het voorstel van burg. en weth. in stemming gebracht wordt aange nomen met 4 tegen 3 st. Tegen de heeren Geluk, van den Boogaard en Stols. Burg. en weth. stellen voor een geldleening aan te gaan voordehaven werken van f7500 af te lossen in 15 jaar tegen een rente van ten hoogste 3 en een voor de bestra ting van f3600 af te lossen in 10 jaar ook tegen een rente van ten hoogste 3%. Met alg. st. wordt dit goedgevonden. Met alg. st. wordt goedgevonden een wijziging van de begrooting voor 1937 en 1938. Bij de rondvraag vraagt de heer Stols of het werk bij Kooijman uit gevoerd wordt door de Heidemij. De voorzitter antwoordt hierop be vestigend. De heer Stols vraagt hoe het dan gaat met de kolentoeslag. De voorzitter antwoordt die wordt dadelijk uitbetaald door de Heide- maatsch. en die is tot 16 Maart f 1.30. De heer Stols zou liever zien dat deze uitbetaald werd op hetgemeente- huis, dat zulleu de menschen zelt ook liever willen. De voorzitter weet niet waarvoor dit noodig is, de kolentoeslag komt apart en de menschen hebben daar geen schade van. Het brengt allemaal weer werk mede en de menschen moeten tweemaal loopen. De heer Stols stelt toch voor om de kolentoeslag op de secretarie uit te laten betalen. De voorzitter acht dit voorstel niet noodig, want als het mocht blijken dat er iets nief goed mee geheulde dan zal hij dadelijk wel optreden want dat zou spr. zelf ook een schro melijke onbillijkheid vinden Daar het voorstel wordt ondei sleund door den heer van den Buo gaard, komt het in stemming maar wordt verworpen met 2 tegen 5 st. Voor de heeren Stols en van den Boogaard. De heer Stols zegt dat het hoofd bestuur van den Bond in samenwer king met het N. V. V. bij den minis ter geprotesteerd heeft tegen de rege ling voor den kleingrondverbruiker, Hij acht het wel goed dat de ge meente zich bij dit protest aansloot. De voorzitter antwoordt dat ook zij de rêgelit.g niet goedkeuren en dat dit reeds onder den aandacht gebracht is ter plaatse waar het noodig is en spr. hoopt dat er spoedig verandering in gebracht zal worden, zoodai degene die er thans buiten vallen er ic komen. Hierna sluiting zijn Poeders alleen wanneer zij de hand- Maagpoeders, Hoofdpijnpoeders, Hoest poeders, Kiespijnpoeders, Wormpoeders. Per poeder 8 ct. Per doos van 6 stuks 45 ct. CORRESPONDENTIE Wegens plaatsgebrek worden eenige berichten eerst in ons volgend num mer opgenomen. BURGERLIJKE STAND Gem. THOLEN van 11 t/m 17Febr. 1938. Geboren Dina Pieternella, d. v. H. Schot en E P. Geuze. MARKTBERICHTEN THOLEN, 18 Febr. '1938. Roomboter f 0.79 per pond. Boereboter f 0.74 Eieren f 3.80 per 100 ST. MAARTENSDIJK, 17 Febr. 1938 Zomergerst f 7,507.75 Paardeboonen f Bruine boonen f 7.0010.00 Erwten (groene) f Schokkers f 13.00—15.00 Alles per 100 K O. Eigenheimers, witte f 1.80 Zeeuwsche bonte f 2.80— 2.90 blauwe idem Poters f 120— 1.50 Alles per 70 kg. Ajuin groote f 6.506.60 kleine f Alles per 60 kg. Geperst stroo f 13.50 per 1000 kg. Veiling 17 Febr. 1938. Gewone uien f 11,62—11,67, aan voer 9 00 kg. bonken f'11 46 drielingen f6,00, stek f5,70. Alles per 100 K.G. Ondertrouwd J. P. VAN HOUDT Jbz. en 8 46938 C.D.J. DEN ENGELSMAN Abrd St Maartensdijk,) -i u-pu., jaou Poortvliet, 11 *et)r. ïwdö Ondertrouwd J. VAN POORTVLIET Jz. en 7 46939 M. P. HAGE Jd. Oud-Vossemeer, 17 Febr. 1938. Ondergeleekende betuigt zijn hartelijken dank ook namens zijn vrouw en kinderen aan den heer Burgemeester, Directeur van het Postkantoor Tholen en Kantoorhouder voor de aanbe veling waardoor hem de Kon. onderscheiding de bronzeneere- medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau werd uitge reikt. Aan den Eerw. Heer Ds. de Haan, mej. J. D. Duijn- houwer en mevr A. C. Hage v. d. Velde voor hunne gedane moeite en allen die hebben bijgedragen voor de mooie en practische cadeaux die bij het einde zijner diensttijd hem wer den geschonken. Tevens zijn oprechten dank aan de bewo ners in zijn beslellerskring voor den aangenamen omgang dien hij in zijn 35-jarigen diensttijd heeft mogen ondervinden. C. VAN DER GRAAFF, 46944 32 gep. brievensteller. Scherpenisse, Febr. 1938.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1938 | | pagina 3