l'AARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT ^fiUITENLAM H NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN jdag 18 Februari 1938. No. 7 Vijf en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 Huisvrouw! Wat men U ook vertelt Dit is en blijft een feit: Persil blijft als van ouds Persil: Eén prijs, één kwaliteit! Uw Zenuwen THOOLSGHE COURANT jlad verschijnt eiken ag. Prijs per kwartaal 'jM met Geïllustreerd S» agshlad f 1,375, franco post ƒ1,05 15 ct. kosten. Advertentiën van 1 tol 4 regels 75 ct.iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIEN rgerneester en Wethouders der senLe Tholen brengen ter open- ikennis van de ingezetenen, dat JP e beoordeeling hunnerzijds van tueele verzoeken om steun uit remeentekas, ten behoeve van I inhuisver pleging, rekening zal ien gehouden met de omstandig- of vérzoeker zich en de zijnen 1 i dergelijke uitgaven had kunnen skeren. Zij raden daarom de ielenen in hun eigen belang met i aan, teneinde teleurstelling te tomen, onverwijld over te gaan et afsluiten van een dergelijke ikering, waarvoor slechts een 5t gering bedrag per week he te worden betaald, hetwelk zelden een bezwaar zal kunnen en genoemd. vestigen in dit verband de acht op de alhier bestaande eniging voor Ziekenhuisverple- voorzitter dhr P. J. Duinker, alhier. mlen, 17 Februari 1938. 33 Burgemeester van Tholen brengt erzoek van den Garnizoenscum- lant te Bergen op Zoom ter neene kennis, dat op 7 Maart 9 tot 15 uur, schietoefeningen scherp zullen worden gehouden iet terrein Hildernisse (gemeente nsdrecht) ischoten zal worden door het met geweren in de gewone otsrichting loodrecht op hel ld. De hierdoor onlstane onveilige spoorbaan hij Lindonk, en breed 3 km. en wel op plm. 4 km. van Lindonk. ïolen, 17 Februari 1938. 20 ng Regeling der diplomatieke betrekkingen met Italië. De Nieuw-Amsterdam op sleep touw. Dr. ir, Damme over de internationale postconferentie. Weer brand bij Vredestein. De begrooting van Justitie in de Eerste Kamer. Een nieuwe hoogleeraar te Delft. iet geheel onverwacht, maar toch min of meer verrassend, is het ojcht gekomen, dat onze regeering knoop heeft doorgehakt en hel uit heeft genomen, onze be kingen met Italië weer op de aae wijze te regelen door de be uling van een gezant bij het JjiJ .aansche hof. De keuze is gevallen dr. Hubrecbt, vroeger gezant te karest, die nog deze maand zijn rwe taak zal aanvaarden, it houdt dus in, dat ons land de wering van Abessinië officieel zal ;nnen, ofschoon dit louler en alleen uitdrukking zal worden gebracht de formule van adresseering der lotsbrieven van den gezant, die lr,1 icbt zullen worden aan Z. M. den liug van Italië, keizer van Ethiopië, ons land daarmede in het geheel niet rechtvaardigt de wijzewaarop ië zijn koning dezen laatsten titel ft bezorgd, spreekt wel vanzelf. K Ie „Nieuw-Amsterdam" hetvlagge- Sin in wording van ds Holland- 'P erikalijn en tevens Nederlands ote zeekasteel,heeft Zondagmiddag eerste „tocht" gemaakt, zij het niet op eigen kracht. Het schip d versleept van de werven der terdamsche Droogdokmaatschappij r het groote dok van de Wilton enoord, waar het verder zal bfrden afgewerkt. Reeds thans was t een indrukwekkend gezicht den kl tschen reus door de Rot terdamsche 'ens te zien glijden. Jr. ir. M. H. Damme, de energieke voortvarende dire cteur er Neder laudsche Posterijen, die ter bijwoning van het eerste deel der groote inter nationale P. T. T.-conferentie in Cairo heelt vertoefd keerde Maandagmiddag per vliegtuig vandaar in ons land terug. Bij zijn aankomst op Schiphol heeft hij in een onderhoud met eenige persvertegenwoordigers enkele mede- deelingen gedaan omtrent het verloop der conferentie, dat tot dusverre zeer moeilijk is geweest, terwijl het zich ook niet laat aanzien, dat de be sprekingen spoedig beter zullen vlotten. Bij de besprekingen over de golf lengten ten dien-te van scheep-, luchtvaart en telegrafie bleek het uiterst moeilijk om tot eenig resultaat te komen en men is op dit punt dan nog even ver als toen men begon. Een tweede hoofdpunt, de vereen voudiging der tarieven en de inter nationale maatregelen ter uriificeering stuitte eveneens op veel verschil van meening en kon dientengevolge even min hij de behandeling tot een op lossing gebracht worden. Het tarieven- probleem bleek zoo zeer verbonden met het monetaire vraagstuk, dat de besprekingen dienaangaande meer van een „economische conferentie in zakformaat'1 weg hadden aldus de heer Damme. Dit is dan ook de reden, dat ir. Damme loopende de conferentie, naar ons land is terug gekeerd daar hij het noodig oordeelde zich over deze vraagstukken nader met de regeering te beraden en met economische experts overleg te plegen. Mocht zijn aanwezigheid als hoofd van d3 Nederlandsche delegatie hij het verder verloop der besprekingen nog vereischt zijn, dan zal de heer Damme zich weer naar Cairo begeven om het slot der conferentie bij te wonen. Op een afvalterrein van de bekende Vredessteinfabriek van rubberpro ducten te Loosduincn, die ongeveer drie jaar geleden ook reeds door brand werd geteisterd, woedde Maan dagmorgen een felle brand, die door gelukkige omstandigheden van weer en wind de wind stond van de fabriek af minder ernstig in zijn gevolgen is geweest, dan zich aan vankelijk liet aanzien. Het felle vuur, dat op het open terrein woedde kon dank zij deze gunstige windrichting niet naar de fabriek overslaan, zoodat slechls eenige groote partijen afval gedeeltelijk nog voor verwerking bestemd, door het vuur vernietigd werden. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor en het werk in de fabriek kon ongehinderd voorts gang vinden. In de Eersle Kamer werd een begin gemaakt met de behandeling van de begrooting van Justitie. Verschillende desiderata werden door de leden onder de aandacht van den minister gebracht. Zoo bepleitte de heer Kloff (C.-H.) beteugeling van de zaakwaar. nemerij, die zoodanige vormen begint aan te nemen, dat er al minder en minder notariëele acten worden op gemaakt met het gevolg dat vele notarissen niets meer te doen hebben Het liberale lid de heer Van Rappard deelde deze bezwaren en wenschte de notariëele acte verplicht voorge schreven te zien. Verder hield deze afgevaardigde zich nog bezig met de baldadigheid der jeugd, waartegen hij een lichte kastijding, toegediend door een specialen ambtenaar op het politiebureau, als werkzaam middel aanbeval. Ook de dierenmishandeling moet volgens de heer Van Rappard strenger worden gestraft. De vrouwelijke s.d. afgevaardigde mr. Ribbe Peletier maakt weer een anderen wensch kenbaar. Zij vroeg den minister het mogelijk ie maken, dat ook vrouwen tot kinderrechter kunnen worden benoemd. Ten bewijze dat de vrouw in het rechterlijk ambt zeer goed op haar plaats is, voerde zij het voorbeeld van Engeland aan. waar naast 20.000 mannelijke 3197 vrouwelijke vredesrechters werkzaam zijn. Verder bepleitte deze afgevaar digde verruiming der echtscheidings gronden, waarbij zij er op wees, dat de s. d. evengoed als r.-k., c. h. en a r. vóór duurzaamheid van het huwelijk zijn, doch niet voor onver breekbaarheid. Zij herinnerde er aan, dat zelfs een c. h. als mr. De Bie de echtscheidingsgronden onvoldoende heeft genoemd. De fout is, dat physieke mishandeling wel, doch psychische of moreele mishandeling niet als reden tot echtscheiding in aanmerking komt. Mede partijgenoot van dit eenige vrouwelijke Eerste-Kamerlid mr. Wiardi Beekman, besprak uitvoerig de kwestie van het verschooningsrecht daarvan zijn, dat het Vaderlandsche Front (de regeeringscoalitie) thans ook voor nationaal socialisten is opengesteld en dat de groot- Duitscher en nationaal-socialist Seiss Inquart aan het hoofd van het ministerie van binnenlandsche zaken en daarmede ook aan het hoofd van de staats politie is komen te staan. M.a. w., de vervolging van de Oosten rijksche nationaal-socialisten behoort thans tot het verleden. Voor de toekomst verwacht men bovendien nog een Duitsch-Oostenrijkscheloluine De vraag blijft thans of onder deze regeling, cïie ongetwijfeld een groot succes voor Duitsc.hland is, de Oos tenrijksche onafhankelijkheid ten volle bewaard zal kunnen blijven, ja Clinge Doorenbos. 44 46932 van den journalist, waarvoor hij na het tot ongehoorde proporties opge blazen geval-Hansen en wettelijke regeling absoiuit noodzakelijk acht. Aan de Technische Hoogeschool Ie Delft zal een opmerkelijk jonge leer kracht zijn intrede doen in de persoon van prof. ir. A C Uubórg die be noemd is tot bui teugewoon hoogleeraar in de mechanische technologie. De nieuwe hoogleeraar eerst 37jaai oud, heeft zich naam gemaakt door tal van wetenschappelijke publicaties op het gebied der textielindustrie, waar van hij door zijn huidige functie van directeur der N. V. Wollenstoffen- fabrieken van L. E. van de Bergh te Tilburg ook de practische zijde door en door kent. Het Oostenrijksche dilemma. De Engelsch-Italiaansche toenadering. De vlootkwestie. De besprekingen op den Obersalz- berg tusschen Hitier en VonSchusch- nigg schijnen toch een eenigszins ander verloop ie hebben gehad, dan men oorspronkelijk had aangenomen. Werd er onmiddellijk na het opzien bare onderhoud over een „verzoe ningsbijeenkomst" gesproken, in de daarop volgende dagen werd het al duidelijker en duidelijker, dat deze betiteling minstens genomen ietwat euphemistisch moest zijn. Het is natuurlijk niet bekend, wat er in het onderhoud te Berchtesgaden dat bijna 12 uren duurde, precies besproken is, maar vast staat thans wel, dal Hitier den Oostenrijkschen bondskanselier onder een sterken druk heeft gesteld. Von Schuschnigg heeft daaraan nog trachten te ontkomen door steun bij Mussolini Ie zoeken, maar de overigens alom tegenwoordige duce bevond zich ditmaal op een skitocht en was tenminste voor de Oos tenrijksche regeering - niet te bereiken. Deze houding van Mussolini kon door Weenen niet verkeerd begrepen wordenook Rome wenschte, dat Oostenrijk aan de eischen van Hitier zou toegeven. De voorloopige gevolgen of het land deze zelfs al niet verloren heeft, want het aanbrengen van ingrijpende veranderingen in het binnenland onder druk van een buitenlandsche mogelijkheid kan men toch moeilijk met een onafhankelijke houding in overeeustemming brengen. Voor een deel zal de beantwoording van deze vraag natuurlijk van de verdere ontwikkeling der krachts verhouding in Oostenrijk afhangen. Hel is bekend, dat de nationaal- socialistische en groot-Duitsche groep in Oostenrijk zeer sterk is. Maar ook de z.g.n. legitimistisehe beweging, waartoe min of meer ook mannen als Von Schuschnigggerekend kunnen worden, mag niet onderschat worden. En tenslotte is er dan nog de groote groep arbeiders, die vroeger tot de thans verboden sociaal-democratische partij behoorden en van wie men moeilijk kan beweren, dat zij de aansluiting aan Duitscbland als ideaal beschouwen. Overigens spreken ook buitenlandsche factoren een woordje mede. Dat Oostenrijk zonder steun van Mussolini geen weersland kan bieden aan den Duitschen druk, is reeds thans ge bleken. En dat Mussolini zijn steun in den laatsten tijd aan Weeneu onthoudt, staat eveneens vast. Voor Weenen zal het er dus om gaan, of in de plaats van Mussolini andere machten de noodige onder steuning willen geven. Deze zou slechls kunnen bestaan in een zeer krachtige houding van Engeland en Frankrijk, waaruit duidelijk moet blijken, dat Londen en Parijs een schending van de Oostenrijksche onafhankelijkheid onder geen om standigheden zouden dulden. Aangezien het echter onwaarschijnlijk is, dat Engeland en Frankrijk onder de tegenwoordige omstandigheden bereid zijn 'een dergelijke houding aan te nemen, ziet het er voor Oos tenrijks toekomst donker uit, om van het thans wel erg in de verdrukking komende Tsjecho-Slowakije maar te zwijgen. Men vraagt zich af, wat er gezien de nieuwste gebeurtenissen, van de Engelsch Italiaansche toenadering, waarover in de laatste dagen zooveel gesproken wordt, terecht zal komen. Mussolini heeft steeds een onafhan kelijk Oostenrijk als de beste bevei liging van de Italiaansche noordgrens beschouwd en ook thans moet hem de waarschijnlijkheid, dat hij eens een overmachtig huurman zal krijgen, weinig aangenaam schijnen. Wanneer hij desondanks bereid is, dit risico te loopen, moet hij daarvoor dus zeer bijzondere redenen hebben. Deze kunnen slechts gelegen zijn in den wil de Italiaansche macht in en om de Middellandsche Zee uit te breiden, iets wat Engeland juist wil voorkomen. Men heeft in den laatslen tijd sterk den indruk gekregen, dat de Engelsclie diplomatie trachtte Italië en Duitschtand tegenover elkaar uil te spelen om zelf tijd te winnen voor het op peil brengen der bewapening. Moet men thans uit Mussolini's houding ten opzichte van Oostenrijk opmaken, dat deze opzet mislukt is? sterkt en Uw slaap wordt weer rustig door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen huisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 7 40929 Het Japansche antwoord op de vragen van Engeland, Amerika en Frankrijk met betrekking tot de aanbouwplannen van de Japansche vloot, is geheel in overeenstemming met de gekoesterde verwachtingen uitgevallen. Japan heeft aan den wensch om inlichtingen betreffende den tonnen- maal der slagschepen te geven, geen gehoor gegeven. Het verklaart slechts niet voornemens te zijn, zich een bewapening aan le schaffen, die een bedreiging voor andere landen zou kunnen vormen. Maar nu is het maar de vraagt wat Tokio onder „bedreiging" ver staat. Het is zeer wel mogelijk, dat Engeland en Amerika iets een be dreiging noemen, dat het in Japansche oogen geenszins is. Geen wonden dan ook, dat Londen, Washington en Parijs niet tevreden zijn met het ontwijkende antwoord der Japanners. Zij zullen thans overleggen, wat hun nu le doen staat. THOLEN, 18 Februari 1938 Keuring dekhengsten Bij de keuring te Bergen op Zoom werden goedgekeurd 1. „Lion" K 1824. Eig. Jac. F. Brooymans te Si. Annalaiid. Opge nomen in Keurstamboek. 2. „Primera van Firma" K 1720. Eig. M. J. Stouljesdijk le Tholen. Op genomen in Keurslamboek. BRUGGETJES is de naam die wij geven aan een nieuwe advertentierubriek die het moge lijk maakt tegen zeer lagen prijs de aandacht op Uw zaak te vestigen of iets ten koop of verkoop aan te bieden, te huur te vragen of aan te bieden, kortom al die zaken onder de aandacht van het publiek te brengen, waarvoor men geen groote kosten wil maken. 0e tarieven die tot en met 20 woorden 35 cent zijn, zijn zoodanig samengesteld dat men in het kader van 20 woorden de meest gewone zaken duidelijk om schreven kan onderbrengen. Wordt de advertentie uitgebreider dan wordt voor iedere twee woorden boven de 20 vijf cent extra gerekend. Plaatsing geschiedt, ter voorkoming van admistratiekosten uitsluitend bij vooruitbetaling. Inzending tot uiterlijk Vrijdagmorgens tien uur. Wij meenen door het instellen van deze rubriek gevolg te hebben gegeven aan veler wensch om in ons blad ge legenheid te geven tot het op goed- koope wijze adverteeren van zaken van Aerschillenden aard. Administratie Thoolsche courant.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1938 | | pagina 1