VAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT ■furtfelfiynf NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN ijdag 11 Februari 1938. No. 6 Vijf en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL INTERC. 16 - POSTREK. 1043 MHNHARDTjE Schooljubileum Poortvliet. rfc THOOLSCHE COURANT blad verschijnt eiken ijdag. Prijs per kwartaal 1,80met Geïllustreerd Sjf ndagsblad l,375, franco post ƒ1,65 -J- '15 ct. p. kosten. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.iedere regel meer 176 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIEN Bnrgemeester en Wethouders van i o i e n maken bekend dat tegen jüderrtag 17 Februari a.s. gelegen- icl beslaat tot aangifte voor ruiming privaatputten. [n den voormiddag van dien dag |en scherven enz. door den reini- fesdienst worden opgehaald. Fhoien, '10 Februari 1938. 11 ion Rede van mr. Trip voor de Maatschappij voor Nijver heid en Handel. Gevaren van den huidigen monetairen toe stand. Slechts heil te verwach ten van internationaal overleg. Regeeringsbemoeiïng met den middenstand. Scheepsramp op de Oostzee. Terwijl in de Eerste Kamer de be- (joling van Financiën werd beban- ld, waarbij onze monetaire politiek het Egalisatiefonds onderwerpen n levendige bespreking uitmaakten, èld mr. L. J. A. Trip, president n den Nederlandsche Bank, in een tgadering van het departement jnsterdam van de Nederlandsche Satschappij voor Nijverheid en Ijndel een zeer belangwekkende w\|e over dezelfde onderwerpen. I. Trip sprak zich bij deze gelegen- 'd uit als een onomwonden voor nder van den gouden standaard, arvan hij als voornaamste voordeel 3mde de omstandigheid, dat dit leem de stabiliteit der wissel- :rsen waarborgt. Zooals de toestand het oogenblik, d. w. z. sinds de irnaamste landen den gouden ndaard hebben verlaten, is, kunnen n dag tot dag wijzigingen in de erlinge waardeverhouding der ionale geldeenheden worden ge- ebt en dit veroorzaakt een groote te van onrust en onzekerheid, die rminst bevorderlijk zijn voor bet stel van een gezond internationaal [pitaal- en credietverkeer. [Brie gevaren acht mr. Trip onder gegeven omstandigheden vooral nwezig. Het eerste is gelegen in jt onberekenbare gedrag van de ote liquide gehouden kapitalen, lke tezamen in de milliarden loopen, die bij de minste of geringste es voor depreciatie van een of dere valuta bet betreffende land tvluchten, of omgekeerd, bij vrees wjor prijsdaling van het goud op de en irkt worden gegooid en zich in lula's of aandeelen in veiligheid ol ichten te stellen Dat dit een voort- i'rende onrust op de kapitaalmarkt sveegbrengt, laat zich hooret. Het tweede gevaar ziet mr. Trip de neiging, om nu de gouden mdaard opzij is geschoven, allerlei perimenten 'op' monetair gebied te no ilen gaan probeeren. In ons land dit gevaar, gezien de nuchterheid n onzen volksaard weliswaar niet oot te noemen, doch het voorbeeld n Amerika met zijn braintrustbe- ijst wel, dat het in andere landen ker niet denkbeeldig is. Ten slotte het derde gevaar, dat r. Trip ernstiger acht, daar het nkbeelden betreft, die ook in meer zadigde kringen voorstanders vin- n, n.l. om een systeem te maken n het doen schommelen der wis- ikoersen. De aanhangers van dit nkbeeld stellen zich voor, dat de geering er een instrument in zou innen vinden om invloed uit te fenen op de conjunctuur. In theorie zou dus een land zijn iluta in verhouding tot die van idere landen ook kunnen verhoogen, >ch in de praclijk zal geen regeering t ooit kunnen doen, zoodat het ch bedienen van de schommelingen 'r wisselkoersen als instrument ter )s|igeling van de conjunctuur practiscb neerkomt op een telkens herhaalde depreciatie van de valuta, die iederen keer gepaard zal gaan met de zoo ongewenschte onrust, speculatie en zenuwachtigheid. Wat er dan wel zou moeten ge beuren in de toekomst Ais eerste kon door eenige Hamburgsclie sleep- booten naar het eiland Rügen worden gebracht, waar het schip op het strand werd gezet. Menschenlevens vielen bij deze scheepsramp gelukkig niet te betreuren beide bemanningen konden worden gered. nederlaag, die Franco's troepen bij Teruel hebben geleden, de hoop op een spoedige beslissing van den burgeroorlog ten gunste van Franco uiterst miniem is geworden. Tenslotte moet er nog op worden gewezen, dat de toestanden in liet der school ds. B. W. de Graaf, eme ritus predikant te Driebergen, die zooveel voor de oprichting in allerlei opzicht heeft gedaan, aan het eerste hoofd en onderwijzeres der school de heer J. v. Alten te Honselersdijk en mevr. Cardol—van de Velde, aan .'-v. li. -•< 12 cochets 50 ct. P roefdoosje 2 cochets 10 ct. BijApoth.enDrog. eisch stelt mr. Trip voorop, dat de politieke verhoudingen op vreedzame wijze zullen worden geregeld. Daarna zal in onderling overleg tot stabili satie van de voornaamste wissel koersen moeten worden overgegaan. Reeds thans bestaat er een over eenkomst tusschen de Ver Staten, Engeland en Frankrijk, waarbij zich België, Nederland en Zwitserland hebben aangesloten, die evenwel met een termijn van '24 uur kan worden opgezegd en dus een veel te weinig duurzaam karakter draagt. Deze overeenkomst zou dus uit gebreid moeten worden lot meer staten en de opzeggingstermijn ver lengd. Dan zou er ongetwijfeld meer stabiliteit in de verhouding der valuta's komen. Wanneer daarnaast de landen zouden samenwerken om geleidelijk de handelsbelemmeringen af te breken, dan zouden de grond slagen gelegd zijn voor een herstel der wereldwelvaart. Hieruit blijkt wel, dat Nederland niets kan doen los van het interna tionaal verband. Zoolang geen alge- meene internationale regeling wordt getroffen, zal ons land zich moeten houden aan zijn huidige monetaire politiek en kan slechts het Egalisatie fonds dienen om een zekere stabiliteit van onze valuta ten opzichte van die der andere landen te verkrijgen. In de Eerste Kamer werd op de werking van dit fonds zoowel critiek geoefend, als met waardeering gewe zen. De critiek kwam van ehrihist zijde. Mr. Pollema maakte zich be zorgd over de groote bedragen die het fonds heeft afgestaan, om de depreciatie van 20% van den gulden te behouden. Mr. van Lanschot daar entegen verdedigde dezen gang van zaken, erop wijzende dat het voor het bedrijfsleven hier te lande en in onze koloniën funest zou zijn geweest, indien men den gulden zijn vrijen loop had gelaten, waardoor het ge- heele voordeel van de devaluatie weer te loor zou gegaan. Niet alleen op financieel, ook op sociaal economisch terrein gaat de overheid steeds meer regelend ingrij pen. Na de invoering van een spertijd voor het slagersbedrijf in Augustus van het vorig jaar en voor het bakkerbedrijf enkele maanden later, is thans een lijdelijk vestigingsverbod uit gevaardigd voor de schoenenbranche. Zonder vergunning van den minis ter kan men zich thans dus niet meer als schoenmaker, hersteller, of verkooper vestigen. Overigens zijn over het algemeen de eischen voor vestiging van kleine bedrijven ver zwaard. Zooals men weet, stelt de Vestigingswet Kleinbedrijf aan hen, die een zaak willen openen, zekere eischen betredende handelskennis, waartoe een examen moet worden afgelegd. Van dit examen zijn echter vrijge steld zij, die reeds een gelijkwaardig of meerwaardig diploma in hun bezit hebben. Welke diploma's recht geven op vrijstelling is thans door den minister van Economische Zaken vastgesteld. De bekende middelbare en handels diploma's behooren er uiteraard ook toe. Op de Oostzee vond tengevolge van den dichten mist een aanvaring plaats tusschen de „Pluto" van de Kon. Ned. Stoombootmij. en het Grieksche s.s. „Katherine". De Pluto Hoop op een Britsch-Italiaansche toenadering Krachtige geluiden. Buitenlandsche reacties op de veranderingen in Duitschland. De torpedeering van de Endymion en de bombardeering van de Aicira heeft op Londen wel een zeergrooten indruk gemaakt Want slechls zoo valt de zeer krachtige houding, die Engeland in deze kwestie heeft aan genomen, te verklaren. De Britten hebben het dit keer niet bij halve maatregelen gelaten en weien te bereiken, dat het accoord van Nyon thans in zooverre is uit gebreid, dat de patrouilleerende oorlogsschepen het recht gekregen hebben, op elke onder zee varende duikboot te schieten. Uit de Fransche bladen heeft men kunnen vernemen, dat er door de Engelsche en Fransche oorlogsbodems een cordon rondom Franco's vloot- basis Mallorca is gelegd. Dit zal aan de moderne piraten de lust om voor een tijdje onder water te gaan wel benemen. Dat de uitbreiding van het accoord van Nyon intusschen zoo betrekkelijk gemakkelijk van siapel liep, is niet in de laatste plaats ook aan de wel willende houding, die Italië op het oogenblik aanneemt, toe te schrijven. Tegen aller verwachting in, was Rome onmiddellijk bereid zich zonder eenig voorbehoud bij de maatregelen van Engeland en Frankrijk aan te sluiten. Dit besluit heeft met zich mede gebracht, dat er thans weer van eenige ontspanning tusschen Londen en Rome, kan worden ge sproken. Dit komt ook tot uitir.g in de vriendelijke woorden, die de pers van de beide landen over en weer schrijft; Men vraagt zich thans algemeen af, of er nu nieuwe moge lijkheden voor de non-interventie zijn geopend. Londen weet in ieder geval het ijzer te smeden, als het heet is; lord Plymouth, de voorzitter van de sub-commissie voor de non- interventie heeft onmiddellijk overleg gepleegd met de ambassadeurs van Frankrijk, Italië en Rusland. Daarbij zou de reeds zoo lang sleepende kwestie van de terugtrek king der vrijwilligers weer eens ter sprake zijn gebracht. Het gerucht doet zelfs de ronde, dat Rome en Berlijn thans bereid zouden zijn 75% der vrijwilligers terug te trekken. Nu is er in den loop van het Spaansche conilict wel eens meer groote hoop in rook vervlogen en alleen dit is al een reden, om ietwat matiging in zijn oplimisme aan te brengen. Desondanks kan worden gezegd, dat de vooruitzichten thans wat gunstiger zijn. De inmenging in Spanje schijnt zoo langzamerhand boven de finan- ciëele krachten van Italië te gaan en bovendien heeft men in Rome dringend behoefte aan Engelsch kapitaal voor de verdere ontwikkeling van Abes- sinië. En men weet maar al te goed dat de Londensche city niet eerder tot het verstrekken van credieten bereid zal zijn, alvorens Mussolini zijn Spaansche avontuur geliquideerd heeft Daarbij komt nog, dat na de republikeinsche Spanje thans veel geordender zijn, zoodat Mussolini zonder tegenover zijn landgenooten aan prestige te verliezen, zou kunnen verklaren, thans zijn „vrijwilligers" terug te zullen trekken, wijl het communistische gevaar in Spanje geweken is. Niet slechts in Salamanca, waar Londen naar aanleiding van de incidenten in de Middellandsche Zee een scherpe nola heeft laten ovei- handigen, maar ook in Tok o heefl het in samenwerking met Washington en Parijs krachtige geluiden laten hooren. Men heelt te Tokio niets minder geëischt dan in kennis te worden gesteld van de Japausche vlootbouwplannen. Men had er te Londen en te Tokio de lucht van gekregen, dat er op de Japansche werven, die hermetisch voor de oogen der buitenlanders zijn afgesloten, naar alle waarschijnlijk heid slagschepen •zouden worden ge bouwd, die de bij de oude verdragen vastgestelde tonnemaat verre zouden overschrijden. De nota's van Londen, Wahington en Parijs hebben nu aan duidelijkheid niels te wenschen overgelaten wordt er met Japan geen overeenstemming bereikt, dan zullen Engeland, Amerika en Frankrijk eveneens overgaan tol den bouw van de z.g. super-dreed- naughts. Tokio is nu in een lastig parket gebracht om het Amerikaan che voor tel om lot nieuwe onderhandelingen te komen te aanvaarden. Het oude vlootverdrag van Was hington was tenslotte voor Japan zeer gunstig en het wegloopen van de vlootconferentie is thans voor Tokio een nadeel gebleken. Toch blijft Japan thans bij zijn starre houding volharden, met gevolg dat er een vloot- bouwwedstrijd zal worden ontketend, waarbij het arme Japan tegenover zijn met zooveel meer rijkdommen gezegende tegenstanders een uiterst slechte kans heeft. De reacties in het buitenland op de veranderingen in de Duitsche regee ring zijn over het algemeen rustig gebleven. Wel neemt men aan, dat deze veranderingen een actiever Duitsche buitenlandsche politiek, ge baseerd op hetanti-komintern-principe en op den driehoek BerlijnRome Tokio, tengevolge zullen hebben, maar men ziet hierin vooralsnog geen reden tot bezorgdheid. Slechts de Fransche „Temps" liet zich tot een scherpen aanval op Duitschland verleiden, iels, wat door Berlijn beantwoord werd met een verbod van dit blad in het Duitsche Rijk. Het was een blijde dag voor de Schoolvereeniging te Poortvliet, welke Vrijdag 4 dezer onder zeer groote belangstelling het 25 jarig bestaan der Chr. school mocht vieren. De voorzitter de heer G. K. Krij ger Mz. opent met het laten zingen van Ps. 77 v. 7, las daarna Ps. 78 vers 1 tot 10 en ging voor in gebed. In zijn openingswoord zeide spr. dat bijzondere omstandigheden ons beden samen brengen en wel om de daden des Heeren te gedenken en den zegen ons in deze afgeloopen 25 jaar zoo rijk geschonken. Spr. riep het welkom toe aan de eersten voorzitter en stichter Burgemeester en Wethouders, wien hij een eeresaluut toebracht, omdat i. z de burgemeester altijd onpar tijdig de belangen ook van de Chr. school alhier heeft behartigd, aan de afgevaardigden der zusterscholen en zijn ouden vader den heer M. K. Krijger, welke vele jaren voorzitter dezer vereeniging is geweest en het voorrechtgeniet,dezen avond temogen medemaken, en aan de talrijke aan wezigen. In welgekozen woorden herdacht de voorzitter de weldaden des Heeren in deze afgeloopen 25 jaar, zoodat wij het moeten uitjubelen "Looft den Heere mijne ziel, en al wat binnen mij is, Zijnen Heiligen naam". De secretaris, de heer Jac. van As, welke het eenige bestuurslid is, dut 25 jaar zilting heefl, gaf een histo risch overzicht over de afgeloopen 25 j. Hij gewaagde van den grooten strijd die gevoerd moest worden in de dagen der oprichting en van de groole geldelijke ollers die velen zich getroosten en van den feilen tegen stand die werd ondervonden. Spr. memoreerde hoe het ds. de Graaf is geweest op wiens initiatief op 18 Maart 1912 een schoolvereeni ging werd opgericht aanvankelijk mei 42 leden en dat 24 Juli 1912 reeds de Koninklijke goedkeuring werd verkregen, in zijn slotwoord roept spr. het bestuur toe„waakt, het personeel „zaait" en de leden en ouders steunt liet besluur en perso neel met uw gaven en i. z. met uw gebed, want het drievoudig snoer, zal de Heere nooit verbreken. De voorzilter bracht den secretaris dank voor het keurig verslag en voor het vele dat hij in de afgeloopen 25 jaar voor de school heeft gedaan en beval ën bestuur én school aan in zijn gebeden. Bij monde van het bestuurslid, den heer P. Heijboer, werd hierna den secretaris een keurige schoorsteen- klok aangeboden, waarna hem werd toegezongen psalm 1214. Mei diepe erkentelijkheid dankte de heer van As voor de hartelijke woorden en hei mooie geschenk. Op verzoek werd hierna het woord verleend aan het hoofd der Christel. M.U.L.O school te Bergen op Zoom, die zeide, dat het hem heeft getroffen dat zooveel groote oilers door velen te Poortvliet in de dagen van op richting zijn gebracht, wel een bewijs dat er liefdewas voor de school met den Bijbel. Als Jezus Christus het centrum is van het onderwijs, aldus spr., dan kan alleen onder de leiding Gods, zegen worden ontvangen. Het Boek der Boeken moet steeds ont sloten worden en daarom behoort ook ieder kind van Christen-ouders te zijn op de Chr. school. Ds. B. W. de Graaf hield hierna een uitvoerige gedachtenisrede waarin hij memoreerde de groote gebeds- worstelingen door velen en door hem en van de verhooring des gebeds. In verband hiermede wees hij op twee vrouwen in de Heilige Schrift, n.l. Hanna met haar gebeden lot den Heere voor een kind en de verhooring hiervan en van het ge- loovig vertrouwen en aanvaarden van een Maria de Moeder des Heeren. Spr. zeide. dat er veel geloof en moed toe noodig is geweest om in die dagen te Poortvliet een Christel, school te durven oprichten, want groot was ook de bestrijding en

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1938 | | pagina 1