KAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT Er is een Prinses geboren e klokken doen hun juich= tonen hooren over Nederland ijdag 4 Februari 1938. No. 5 Vijf en vijftigste jaargang E kosten van een iwapenings wedstrijd w Zenuwen meerd en ge- -V'"' jagsb?a6d Me37"Sf.-anco Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer ™uerS17naar p^aTsvL^ nost 1 65 4-' 15 ctBij abonnement aanmerkelijke kosten.UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 prilsverminderin9- - Hoe het bericht bekend werd gemaakt. Zij die gelukkig maakt THOOLSCHE COURANT dagd Prij^per^kwartaal NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN Advertentiën van 1 tol 4 regels 75 ct.iedere regel )M ;aar aanleiding van ons artikel den nieuwen bewapeningswed- j ter zee zijn ons van verschillende en eenige vragen gesteld, die •ekking hadden op de financiëele e van de kwestie. Wat kost op oogenblik in het bijzonder een g s c h i p 1 den vindt tegenwoordig zooals end een kleiner en een grooter Ie slagschip. Van het kleine type 2G.0U0 ton is in Frankrijk in 7 de „Üunkerque" van stapel open. Dit „scheepje" zou volgens schatting van het jaar 1916, .z. voor de verschillende devalu- ;s, het Land op 611 millioen francs nen te staan. Dat waren indertijd id 61 millioen guldens of 8 millioen uien sterling. )eze calculatie zal zooals het estal pleegt te gaan wel over reden zijn, ook in ponden om- ekend. Intusschen zal men den js nimmer geheel nauwkeurig men vaststellen wijl zich gedurende periode van den bouw verschil de devaluaties hebben voorgedaan ook het prijspeil niet steeds het fde was. rkt en Uw slaap wordt weer rustig or het gebruik van Mijnhardt's nuwtabletten. Glazen buisje 75 ct. Apoth. en Drogisten. 7 46885 Nog aanzienlijk duurder zijn na- urltjlc de grootere typen. Van de ide slagschepen v.an 35.000 ton. s in Frankrijk in aanbouw zijn, rden de bouwkosten van de lichelieu" in 1933 op 785 millioen incs en die van de „Jean Bart" op O millioen francs geschat. Dal iren dus indertijd rond 78 millioen sp. 85 millioen goudguldens. Men mag aannemen, dat ook de nden, die thanshegonnen of besloten n slagschepen van 35.000 ton te luwen, daarvoor dergelijke bedragen oeten opbrengen. Wat de lichtere klassen betreft, |n de bouwkosten van kruisers van 100 tot 10.000 ton op 18 millioen t 36 millioen gulden en die van rpedojagers op 9 millioen tot 12 'llioen gulden te schatten. Een uikboot 1ste klasse (ongeveer 1600 in) zal ongeveer 7 millioen gulden, n duikboot tweede klasse ongeveer 5 millioen gulden kosten. Ter illustratie van deze sommen an men hieraan nog toevoegen, dat n groot slagschip met zijn ongeveer 00 millioen gulden meer dan de elft van het bedrag kost, dan de eheele staatsbegrooting van een land Is Noorwegen in een jaar beloopt 1 Wanneer het inderdaad juist is, at verschillende staten van plan ouden zijn, van het35.000-tons-type aar de slagschepen van 50.000 of elfs 60.000 ton over te gaan, dan al reeds een enkel exemplaar van eze schepen bijna zoo duur zijn, als etgeheele Noorsche budget bedraagt. Uil deze vergelijkingen laat zich ok vei klaren, waarom slechts eenige eer groote staten de lasten van een 'loot van slagschepen kunnen dragen zelfs een betrekkelijk rijk land ils Nederland daartoe niet in staat Anderzijds blijkt eruit, welk een egen men met dergelijke sommen )ij een ander, beter gebruik zou unnen stichten, vooropgesteld dan, dat men ooit eens zou besluiten, fergelijke bedragen voor betere doeleinden te innen en uit te geven. Maandagmorgen tien uur ongeveer verspreidde de radio over ons land en de overzeesche bezittingen de heugelijke tijding: Prinses Juliana heeft heden, des voormiddags te 9.47, het leven ge schonken aan een dochter. En van de Schelde tot aan den Dollard, in onze overzee che bezit tingen in Oost en West, barstte de feestjubel los, de klokken beierden, de vlaggen gingen uit, de kanonnen bulderden en schier ieder tooide zich met Oranje om blijk te geven van de vreugde die onze harten vervulde bij het zoolang verwachte bericht. Uit den alouden Oranjestam is een nieuwe loot ontsproten, de toekomst voor Vorstenhuis en Volk is verste vigd, op Soestdijk zijn een gelukkige Moeder en Vader, terwijl twee groot moeders zich verheugen in de ge boorte van hun kleindochter. Te Tholen was het als overal elders in ons land. Direct na het bekend worden van de gelukkige gebeurtenis werden de vlaggen uitgestoken, de klokken begonnen te luiden en de schoolkinders verlieten onder vroolijk gezang hun scholen en de horst werd met oranje getooid. In het Badhotel te Baarn was men reeds in onrustige spanning, lederen morgen werd de batterij voor oeiening op een terrein aan den Eemweg, opge steld doch Maandag morgen geschiedde dit reeds voorden gewonen tijd en wel om half acht. Om half tien isineenshet hotel in rep en roer, de gong die zooals is afgesproken een sein zou geven indien er bizonderheden zijn, wordt geslagen en alles snelt naar de kamer waar de ontvangtoestellen zijn opgesteld. Intusschen was reeds vanuit het paleis Soestdijk de order vuor de batterijcommandant gekomen om de batterijen de gereedstelling ip te doen nemen En onmiddellijk na de ont vangst van dit bericht worden de legeiautoriteiten wien dit aangaat overal in den lande hiermede bekend gemaakt. De spanning stijgt, men weet dat het groote bericht ieder oogenblik kan komen. Het loopt tegen tien uur, daar rinkelt weder de telefoon vanuit het paleis. Het is jhr. Dedel die aan een vertegenwoordiger van het A. N. P. en één der aanwezige officieren zegt „Thans kan ik U mededeeien dat er een Prinses is geboren." Onmiddellijk wordt deze tijding doorgegeven aan de batterijcomman- danteD. Overal in den lande ver schijnen de vlaggen, donderen de schoten, beieren de klokken, loeien de sirenes en is Nederland in feest- De toestand van moeder en kind is op het oogenblik zeer bevredigend, zoo luidt de mededeeling, geteekend door de doktoren J. de Groot en C. L. de Jongh. Een buitengewone Nederlandscbe Staatscourant is verschenen, gedrukt in Oranje en zwart, waarin staat: Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana der Nederlanden is heden door Gods goedheid bevallen van eene dochtej1. Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana heeft heden den 31en Januari 19J8 des voormiddags te 9 uur 47 minuten het leven geschonken aan eene flinke dochter. De toestand van moeder en kind is op het oogenblik zeer bevredigend. (get.) dr. J. DE GROOT, (get.) dr. C. L. DE JONG. Zoo breekt de nationale ieestdag aan, die overal in den lande op zeer opgewekte wijze is gevierd. Groole steden en kleinere plaatsen hebben eendrachtelijk feestgevierd; er is een golf van Oranjegezindheid over ons land gelaaid, zooals wij dit steeds zien bij groote gebeurtenissen in ons Oranjehuis. BEATRIX WILHELMINA ARMGARD Dinsdag halfzes in den namiddag heeft Prins Bernhard persoonlijk aangifte gedaan van de geboorte Zijner dochter aan den ambtenaar van den burgerlijken stand der gem. Baarn, als zoodanig de. burgemeester van Baarn, jhr J. G. G. van Reenen fungeerde. Hoewel dit niet meer is voorge schreven, fungeerden op verzoek van H.M. de Koningin, minister Colijn voorzitter van den ministerraad en jhr F. Beelaerts van Blokland, vice- president van den Raad van State als getuigen. Per" auto en vergezeld van een ambtenaar der gemeente Baarn, de heer Rens, begaf de burgemeester zich naar het paleis Soestdijk. De secretaris van den Prins en diens adjudant ontving de beide heeren, die daarna naar de tuinkamer geleid werden, waar de beide getuigen reeds aanwezig waren. Prins Bernhard, gekleed in gekleeöe jas, droeg zelf zijn dochtertje, dat in een lang wit jurkje gekleed was en op een crème zijden kussentje lag De prins toonde het kind als een gelukkige vader en werd door de 3 heeren gelukgewenscht. Prins Bern hard noemde de namen die de kleine zou dragen en deelde mede dat de moeder het goed maakte. Naar een oud vaierlandsch gebruik werd kandeel gedronken en wafeltjes ge presenteerd. De prins stelde zelf een dronk in op de gezondheid van zijn dochtertje. Vervolgens werd de akte geteekend. De naam Beatrix, die geheel buiten eenig familieverband staat, is gekozen om de mooie beleekenis er van „Zij die gelukkig maakt". Moge dit voor de Prinses 'in haar komende jaren zoo zijn Van allerwege bereiken de Kor,, familie gelukwenschen uit ons land en daarbuiten, fraaie bloemstukken, telegrammen en schriftelijke geluk wenschen geven blijk van het mede leven van talloozen en vreugde heerscht in het oude witte paleis te Soestdijk. is de eerste naam van onze prinses. En is het niet een mooie gedachte om een fonds te stichten dat velen gelukkig kan maken en den naam draagt van, PRINSES BEATRIXF0NDS? ten bate van het Prinses Juliana noodfonds en het Nationaal fonds voor bijzondere nooden. Het Nationaal fonds voor bijzondere nooden verzoekt ons publicatie van de volgende mededeeling, welke gericht is aan de landgenoolen in Nederland en in de Indien In deze dagen gaan meer dan ooit de gedachten en gevoelens van alle Nederlanders uit naar onze Prinses. Hare Koninklijke Hoogheid heeft doen weten, dat zij bij de geboorte van hare eersteling geen geschenken wenscht, dat inzamelingen voor dit doel haar niet aangenaam zouden zijn. Toch zullen zeer velen in de op rechte vreugde over de geboorte van een Prinses in het Huis van Oranje uiting willen geven aan hun warme gevoelens van aanhankelijkheid aan bet Vorstenhuis en aan hun vader landsliefde. Tot dit doel heeft het Nationaal fonds voor bijzondere nooden, dat onder de hooge bescherming van de Koningin staat en Prinses Juliana zijn eere-voorzitster mag noemen, in overleg met het Prinses Juliana noodfonds van Simavi besloten in te stellen het Prinses Beatrix fonds. De uit vreugde en dankbaarheid uit het geheeleKoninkrijk te schenken gelden zullen in dit fonds vloeien. Het nationaal fonds voor bijzondere nooden en het Prinses Juliana nood fonds zullen hieruit gelijkelijk kunnen pulten. In Nederland zal door het nationaal fonds voor bijzondere nooden, hetwelk alle lagen der bevolking bereikt, individueele steun worden verleend, ingeval door ziekte van kinderen, of door kinderrijkheid van het gezin bijzondere behoefte is ontslaan. In de Indien zal het Prinses Juliana noodfonds steun bieden aan alle instellingen, welke hulp verleenen aan kraamvrouwen en zieke kinderen. De samenwerkende besturen zijn overtuigd, dat dit slreven door Prinses Juliana met groote instem ming zal worden begroet, wijl zoo doende haar gelukkige moederschap het middel kan worden om rijkelijk te bevorderen, dat allerwegen hulp kan worden geboden. Een spontanen en krachtigen weer slag vinde deze oproep door een storting in het Bealrix-fonds, voor Nederland op de postrek. nr. 75060, voor Nederlandsch-Indië op de reke ning bij de Nederlandsche Handel maatschappij n.v. (Factory) Batavia, voor Suriname op de rekening bij de Surinaamsche Bank n v. en voor Curapao op de rekening bij de Hol- landscbe Bank Unie n.v. Namens het Prinses Juliana nood fonds is deze mededeeling onder teekend door dr. G. Royer en dr. Ch. W. Winckel, namens het Nationaal fonds voor bijzondere nooden door mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, mr. H. M L. H. Sarlc en mr. E. E. Menten. In Indië. Een dag als Maandag beleefde Indië nog nimmer en blank en bruin nam deel aan de feestvreugde. Batavia verkeerde in feestroes en deed niet onder in geestdriftige viering bij de groote steden in het Moederland. De vreugde vond zijn culminatie-punt in een spontanen optocht van de Bata- viasche burgerij naar het paleis van den gouverneur-generaal, waar de landvoogd glimlachend toekeek, hoe onder uitbundig gejuich oud en jong, padvinders en soldaten met fakkels en lampions op het erf van het paleis, onder vroolijke klanken der muziek van 't brandweercorps en van het regiment juichend voorbijtrokken. De burgemeester van Batavia ver zocht namens de burgerij den gou verneur de gelukwenschen der be volking aan het Koninklijk Gezin te willen overbrengen. Ook de West liet zich niet onbetuigd. liet heugelijke nieuws werd te Paramaribo (West-Indië) bij het ochtendgloren ontvangen. Het bul derend kanon wekte iedereen uit den slaap. Het was fraai weer. Overal was het enthousiasme geweldig. De stad prijkte in enkele momenten in vlaggentuoi De radiorede Minister-president Colijn sprak Dinsdagmiddag een radio-rede uit, waarbij hij zich tot de landgenooten hier en over zee wendde, ditmaal niet urn tekst en uitleg te geven van bepaalde regeeringsdaden, doch enkel en alleen, aldus spreker, orndat wij elkaar van hart tot hart iels te zeggen hebben, nu wij allen vervuld zijn mei blijdschap over den goeden afloop van de verwachte gebeurtenis in het Paleis te Soestdijk. Dr. Colijn wees op de algemeene vreugde over de geboorte van de nieuwe Oranjetelg, des te grooter naarmate de spanning grooter was. Nederland en Oranje zijn onafschei delijk van elkaar geworden. Maar juist om deze reden valt het ons zoo moeilijk, ons in te denken in een toestand, waarbij die enge band niet meer beslaan zou. De vrees daarvoor al spraken wij het liever niet uit is ons niet vreemd ge weest, heeft ons van tijd tot tijd zelis wel beklemd. Van 1890 tot 1909 was onze huidige Koningin de eenige telg uit het Oranjehuis, waarin die aloude band met Nederland tot uitdrukking kwam. En wel schonk de geboorte van Prinses Juliana in 1909 verlenging van hoop en verwachting, de band bleef toch bijna 50 jaren lang erg broos, want het hing tusscben 1890 en 1938 alles aan een 2-tal sterfelijke menschen. Die vage beklemming is nu weggevallen, nu het huwelijk van Prinses Juliana den kinderzegen mocht ervaren en daarin schuilt de nationale zin van de algemeene volksvreugde. Zeker, wij zijn ook blij om de blijdschap van het jonge ouderpaar, wij ver heugen ons met de Koninklijke Grootmoeder, nu zij de 3e generatie in haar geslacht aanschouwen mocht, maar de vreugde van het volk als geheel draagt nog een ander stempel. Die vreugde is sterk gemengd met historisch besef. God heeft als het ware een venster geopend, waardoor wij weer over wijde vlakten naar buiten blikken, weer in de toekomst durven staren. Dr. Colijn noemde de poging om door do radio uitdrukking te geven aan wat in zijn hart leeft, een mager surrogaat van wat wij zouden doen als wij allen eens bijeen konden zijn. Toch is het wel iets, dat de schare luisteraars, die ais de concentratie van de natie gezien mag worden, zich er enkele minuten toe heeft willen zetten om gelijktijdig de ge dachten te richten op dezelfde na tionale gebeurtenis. In veel is ons volk verdeeld, con stateerde spr. Laat ons daarom te sterker waardeeren die momenten in ons volksleven, waarin wij één zijn, waarin alle verschillen wegvallen, althans overkoepeld worden door wat wij gemeenschappelijk in hooge waardeering houden. Zulke oogenblikken hebben wij thans, nu wij ons samen verheugen over het geluk in liet Koninklijk Gezin, nu wij ons allen verblijden over de versteviging van den hand, die Oranje met Nederland verbindt, nu wij

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1938 | | pagina 1