«^BUITENLAMP 'iéyM, Wat er vóór 50 jaar in onze omgeving gebeurde. 1 dat de radio voor alle lagen der bevolking geworden is, onbelast, afgezien dan van de helling die het ondergaat op grond van de perso- neele belasting onder het hoofd „meubilair". Een jubileumszitting te Genève. De Volkenbondsraad is Woensdag in zijn 100ste zitting bijeengekomen. Maar een feestelijk karakter draagt dit jubileum geenszins. Veeleer zal ook deze zitting als een nachtkaars uitgaan, want de agenda is niet zeer belangrijk en de algemeene neiging gaat wel daarheen, alles zoo kort en onopgemerkt mogelijk te doen ver- loopen. Van verdere onaangename sensaties voor den Volkenbond, zooals vooral in de pers van de landen, die geen lid meer zijn van het Geneefsche instituut, werden voorspeld, zal dan ook wel nauwelijks sprake zijn. Zoo schijnt hel b.v. wel uitgesloten dat de kwestie van Abessinië nog eens voor den Raad zal worden ge bracht Nu zelfs de U.S.A. geweigerd hebben een handelsverdrag met Italië te onderteekenen, indien daarin de koning van Italië tevens keizer van Abessinië zou worden genoemd, zal de Engelsche regeering er niets voor voelen om terug te komen op haar besluit, de Italiaansche verovering van Abessinië althans voorloopig niet te erkennen. Een andere kwestie, die in de laatste weken heel wat slof heeft doen opwaaien, is, of Engeland en Frankrijk in antwoord op de veroor deeling door de fascistische staten van den Volkenbond hun trouw en geloof aan dit instituut opnieuw zullen verkondigen. Men verwacht inderdaad dat Eden en Delbos dit in zeer algemeene bewoordingen zullen doen, daarbij rekening houdend met de positie van de kleinere staten, die meer dan ooit huiverig zijn voor de verplichtingen van artikel 16. Op het oogenblik, dat dit overzicht onder de oogen van de lezers koml, zal men daarover intusschen reeds zekerheid hebben. Ook beslaat de mogelijkheid om over een eventueele schrapping van artikel 16 en den Zwitserschen wensch van volstrekte neutraliteit te spreken in de commissie van '28 voor de hervorming van het Volkenbonds verdrag, welke a.s. Maandag zal bijeenkomen. Algemeen is men echter van oordeel dat de tijd voor een algeheele her ziening van het Volkenbondshandvest nog niet rijp is, ook al zullen Enge land en Frankrijk reeds thans tege moet moeten komen aan de wenschen van de Oslo-slaten, Polen, Roemenië, en Zuid-Slavië. Ook over de nieuwe Joodsche kwestie in Roemenië zal in deze raadszitting nog wel geen debat plaatsvinden^ Het belangrijkst is misschien wel de benoeming van een economische en fmancieele commissie. In verband met het rapport Van Zeeland is het niet onwaarschijnlijk, dat de econo mische en fmancieele afdeelingen van den Volkenbond tot autonome bureaux zullen worden verklaard. Het is dan wellicht ook voorlanden als Duitschland, Italië en Japan mogelijk, daarin zitting te nemen. Verder staat dan nog op de agenda de kwestie van Alexandrette, waarvoor Franschen en Turken wel weer een oplossing zullen vinden, terwijl er tenslotte over China vrijwel niet gesproken zal worden. Men is er maar al te zeer van overtuigd, in deze kwestie nog niets te kunnen ondernemen. China rekent trouwens ook niet op steun van den Volkenbond. Het treft zelf zoo goed als het kan de voorberei dingen voor het stadium van den strijd. Men rekent er op, dat de Japanners, zoodra zij den Loenghai-spoorwegin het noorden bereikt hebben, den aanvalop Kanton en daarnaop Hankau zullen ondernemen. Maar zoover is men nog lang niet. Dij VVoeheo staan de Japansche troepen nog 600 km van Hankau verwijderd en ook tusschen den Loenghai-spoorweg en Hankau ligt nog een 500 km. breed, moeilijk begaanbaar gebied. De Chineezen hebben dus nog alle tijd om zich op de verdediging voor te bereiden en objectieve waarnemers zijn het er over eens, dat zij dit met een voor dit land ongekende energie doen. In Japan bestaan intusschen nog al wat meeningsverschillen over de wijze, waarop de strijd moet worden voortgezet. De vloot zou het liefst maar onmiddellijk tegen Engeland en Amerika van leer trekken, het leger voelt veel voor een oorlog tegen Rusland en een derde groep is wat gematiger en vindt, dat men aan China voorloopig de handen, reeds vol heeft. Maar hoe groot deze meeningsver schillen ook mogen zijn, zeker is, dat alle Japansche plannen tegen liet blanke ras zijn gericht. Helaas ziet het er nog niet naar uit, dat de blanke wereld onder druk van deze bedreiging naar de zoo hoog noodige solidariteit zal gaan streven. En aldus kan Japan, zeker nog voorloopig, ongestoord voortgaan Cbiria te ver overen en Westersche belangen in het nauw te brengen. De Spaansche burgeroorlog. Slecht weer heeft den strijd om Teruel in de laatste dagen eenigszins doen verllauwen, maar het staat wel vast, dat zoodra het weer zulks toe laat, de gevechten op nog heviger wijze zullen worden voortgezet. De nederlaag, die Franco's troepen hier hebben geleden heeft intusschen tot gevolg gehad, dat de luchtvloot der nationalisten weer veel actiever is geworden en speciaal werk van het bombardeeren van Barcelona, Valencia en zells van Fransch gebied maakt. Een belangrijk voordeel var. de nieuwe Mijnhardt-cachels (Mijnhardtjes) is, dat zij veel vlugger pijnen stillen en kou en griep ver drijven. Hierdoor verkorten zij be langrijk den duur van elke pijn en ongesteldheid. 9 46863 Voor de Franschen is dit aanleiding geweest aan te kondigen, dat er op elk Spaansch vliegtuig, dat de grens overschrijdt zonder waarschuwing zal worden geschoten. Ook de „onbe kende" duikbuiten hebben in de Middellandsche Zee het werk weer hervat. Nadat kort geleden een Neder- landsche boot daarvan het slachtoller werd is thans weer een aanval onder nomen op een Britsch schip Deze bleef echter zonder gevolgen. In Griekenland dat nog kort geleden den eersten verjaardag van zijn autoritair bewind van Metaxas vierde, schijnt iets te haperen. Een Hongaarsch blad maakt gewag van een verijdelden aanslag op den koning en den dictator, terwijl uit Athene de verbanning van een aantal gematigde ex- staatslieden, zooals Sofoeles en Kaphandaris wordt gemeld. In het bijzonder deze laatste mededeeling wijst er op, dal er ondanks het eco nomisch en financieel herstel, dat Metaxas aan het land heeft gegeven, toch veel ontevredenheid moet heer- schen. Anders zouden bedachtzame lieden als de verbannenen nimmer tot een actie zijn overgegaan. In het nummer van 14 Januari 1888 van de Iers. en Thoolsche Crt. lezen we o.m. dat het inwonertal van St. Annaland op 31 Dec. '1887 2354 zielen bed'oeg. Het aantal kiezers voor Tweede Kamer, Prov. Staten en Gem.-raad was 121. De bevolffrftgvan Poortvliet was 1617 zielen, die vao Stavenisse telde 1583. Waar door de nieuwe grondwet Bergen op Zoom e.a. niet meer be hoorde tot het kiesdistrict Goes werd de a.r. kiesvereeniging voor Bergen op Zoom. Tholen en St. Philipsland ontbonden en een nieuwe a.r. kies vereeniging voor Tholen en St. Phi lipsland opgericht. Voorloopig voorz werd ds. van Dijk, secr. W. Kuijper Boone en penningm. A. Hollestelle. De bevolking van Tholen telde 2845 personen. Tot onderwijzeres te Oosterland werd benoemd mej. W. T. Bal te Tholen. In het nommer van 21 Januari lezen wij dat de bevolking van Sint Maartensdijk bestond uit 2792 zielen. Die van Oud-Vossemeer telde er 1894. Het aantal kiezers bedroeg 155dit getal was 262 voor Sint Maartensdijk, te Scherpenisse bedroeg dit 102 De bevolking aldaar was 1500 personen. De totale bevolking van het eiland Tholen bedroeg 14506 zielen. In het nummer van 28 Januari vinden wij vermeld dat de boter f0.025 per '/s kg noteerde, de eieren f4.50 per 100 stuks. CRISISPUBLICATIE. AANVRAGEN OM TEELTVERGUNNING VOOR TUINGEWASSEN. De Afd. Tuinbouw der Landbouw- Crisis-Organisatie voor Zeeland kan aan de Ned. Groenten- en „Fruit- Gentrale adviseeren om bepaalde personen tuin houw-teelt vergunning toe te wijzen. Om voor deze vergunning in aan merking te komen moet de aanvrager indien hij een nieuw bedrijf gaat slichten, minstens 26 jaar oud zijn, en/of kostwinner. Ook is het noodzakelijk dat een tuinbouwopleiding is genoten. Tevens moet blijken dat voor aan vrager geen voldoende werk meer is in het bedrijf zijner ouders, en dat hij door het telen van tuinbouwge- wassen een bestaansmogelijkheid tracht te vinden. Wanneer aanvragen worden inge diend om uitbreiding van teeltver gunning dan wordt bijzonder gelet op den toestand van het bedrijf, en de grootte van het gezin. Het bedrijf moet een uitgesproken karakter van tuinbouwbedrijf bezitten waarin voor het groeiende gezin en voor aanvrager geen voldoende werk meer is. Voor wijnpeen wordt niet de eisch gesteld dat aanvragers van teeltver gunning voor dit gewas een tuinbouw opleiding hebben genoten doch wordt meer gelet op den toestand van het bedrijf en of de aanvraag zijn oorzaak vindt in de hooge prijs die de wijn- peen momenteel opbrengen. Overdracht van tuinbouwteelt vergunning wordt dan slechts goed gekeurd indien de overnemer voldoet aan de door Nederlandsche Groenten- en Fruitcenlrale te stellen eischen. Daar naar alle aanvragen een onderzoek moet worden ingesteld en de aanvragen in de vergadering der Tuinbouw Commissie moeten be handeld worden, is het gewenscht dat eventueele aanvragen zoo spoedig mogelijk gedaan worden orn nog vóór Maart afgewerkt te kunnen worden. 52 46867 TEELTVERGUNNING VROEGE AARDAPPELEN. Voor 1938 worden geen nieuwe tuinbouwteeltvergunningen uitgereikt dus blijven de vergunningen 1937 dit jaar van kracht. De tuin bou w-teelt vergunningen, waarop vroege aardappelen zijn vermeld, mogen dan pas voor hèf telen van vroege aardappelen wordèit- benut, indien men in het bezit is van een verklaring, dat voor de op de tuinbouwteeltvergunning vermelde oppervlakte teeltheffing is betaald of een acte van cessie is geteekend. Op nader aan te kondigen zitdagen zal gelegenheid worden geboden om de verschuldigde teelthefting zijnde f 0.50 per are, te verrekenen. De benoodigde verklaringen om de teelt vergunning voor vroege aardappelen te mogen benutten, zullen op den zelfden zitdag worden uitgereikt. Teneinde onnoodige moeite en correspondentie te voorkomen advi seeren wij de personen, die hun teellvergunning voor vroege aard appelen niet wenschen te benutten, ook niet voor-het telen van Eigen- heimvSrs, ons dit zoo spoedig mogelijk doch uiterlijk vóór 5 Februari a.s. mede te deelen. Voor Eigenheimers, die krachtens een rooivergunning zullen worden gerooid en voor alle aardappelen, waarvoor men niet in het bezit is van tumbouwteeiyjergunning, moet teellvergunning worden aangevraagd bij de afd. Akkerbouw der L. C. O. voor Zeeland te Goes. Aanvragen om rooivergunning voor Eigenheimers worden door de Neder landsche Groenten- en Fruitcentrale, Laan Copes van Cattenburgh 62, 's Gravenhage in behandeling ge nomen. Voor alles betreffende de teelt van tuinbouwgewassen wende men zich tot de afd. Tuinbouw der L. C O. v. Zeeland te Goes. 50 46865 TOEKENNING VAN BIGGENMERKEN AAN KLEINE BOEREN EN LANDARBEIDERS. 'De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zeeland deelt inzake de boven bedoelde Joekenning van biggenmer- ken nog mede, dat de bepalingen waaraan moet worden voldaan om in aanmerking te komen voor een zoodanige toekenning, eenigszins ge wijzigd zijn. Boven de in ons eerste persbericht bedoelde categoriën van personen komen voor een toekenning tevens nog in aanmerking, kleine boeren en landarbeiders aan wie niet meer dan 4 mestvarkens zijn toege wezen en die overigens voldoen aan de in het eerste persbericht vermelde eischen. De toekenning per persoon kan nu ten hoogste 4 merken be dragen. In verband met deze wijzi ging zal de mogelijkheid om ver zoeken in te dienen bij de Landbouw- Crisis-Organisatie te Goes worden open gesteld tot Zaterdag 5 Februari a.s. 25 46865 THOLEN, 28 Januari 1938 Uitslag dei- Wedstrijd metK. S. O. Gehouden door de Schietvereen. Koningin Wilhelmina maximum aantal punten 400. de prijs J. M. Schot 390 p. Winnaar Wisselbeker. 2e J. Quaak 387 p. 3e J. H. Bal 385 p. 4e J. Laban 381 p. 5e J. Quist 380 p. 6e D. Burgers 377 p. 7e IJ. Quaak 376 p. 8e J. v. Elsacker 375 p. 9e A. P. M. Voets 368 p. 10e C. Zachariasse 366 p. 11e Job. Schot 364 p. 12e Jac. Jansen 355 p. 13e G. Contant 353 p. 14e P. Blaas 352 p. 15e H. Jansen 348 p 16e P. Roggeband 348 p. '17e J. Kot 346 p. 18e J, Blaas 346 p. 19e A. Deurloo 340 p. 20e II. Voets 332 p. 21e M. v.d. Sande 332 p. 22e J. Lievisse 325 p. 23e A. Bout 321 p. Donderdagavond werd in de zaal van Mej. Hoek een feestavond gehouden waarvan de baten ten goede komen van de kas der Thoolsche Oranjevereeniging. De heer M. K. v. Egmond opende deze avond en heette in bijzonder welkom de burgemeester Mr. A. J. v. d. Hoeven, de heer W. Moelker lid van den raad, het bestuur der Thoolsche Oranjevereeniging, de heeren van Liereen Fluijt resp. hoofd der school van Tholen en Oud-Vosse- meer en de persvertegenwoordigers. Overgegaan werd tot afwerking van het programma en werden eerst enkele zeer goed afgewerkte muziek nummers ten gehoore gebracht door het Thoolsche strijkje onder leiding van den heer M. v. d. Eijk Daarna werd opgevoerd een kinderoperette „Rhodia", de lieer S. de Korte gaf hiervan eerst een kleine toelichting, waarna het spel werd opgevoerd. Alle kinderen zoowel degene die de hoord personen vertolkten als de anderen speelden keurig en hadden alles zeer goed ingestudeerd. Na de pauze werd opgevoerd een tooneelstuk „Het slippertje'jjdat ook zeer goed werd gespeeld, waarnaar nog enkele muzieknummers werden uitgevoerd, waarbij vooral zeer leuk was Annemieke,waarbij M. Overbeeke zong en het refrein door het publiek werd meegezongen. In zijn sluilingswoord bracht de heer v. Egmond dank aan Mej. Hoek voor de groote medewerking, aan de dames van der Eijk en Beukelaar en de heeren v. d. Eijk en de Korte voor hun moeite en tijd die zij zich getroost hebben om de kinderoperette, die uitsluitend door Thoolsche Idaders werd uitgevoerd, voor elkaar te krijgen, aan de kinders die deze operette zoo mooie hebben uitge voerd, aan de dames en heeren die h.et tooneelstukje hebben opgevoerd, aan de dames en heeren van het strijkje en aan de firma Beukelaar die voorde tooneelaanldeedinggezorgd heeft. Het gekleurde licht was ook zeer goed. Alles bij elkaar was het een zeer mooie en leuke avond en dat alles in de smaak viel van het publiek bleek wel uit het zeer luide applaus dat na elk tuk oplaaide. Wij kunnen dan ook niet anders doen, dan aanraden aan degene die dezen avond niet hebben kunnen bijwonen, toch beslist a.s. Zaterdag avond te gaan. De zaal die met Oranje was versierd, was geheel bezet. POORTVLIET. In de zaal van den heer Geene hield Woensdagavond de landbouwvereeniging „Ons Voor deel" haar vergadering onder voor zitterschap van den heer E. Noorn. Een overzicht werd gedaan over het afgeloopen jaar, waar ij de voor zitter de teruggang van zaken memo reerde. Tevens sprak deze een woord over den landbouw in het afgeloopen jaar. Daar het een jaar was, dat veel tegenslag gaf wat betreft de produc tie; uitgenomen de uien en koebielen. Daarna las de secretaris de notulen voor die onveranderd werden goed gekeurd. De heeren P Burgets en M. W. Goudzwaard, welke de boeken van den heer P. Vroegop hadden nagezien deelden mede, dat alles in orde was. De totale omzet was voor een bedrag van i 11971.18, totaal uitgegeven f 11948,14, batig saldo f23.03. Deze rekening werd goedge keurd. Bestuursverkiezing. Met alg. st. werd de voorzitter E. Noom herkozen. Daar er nog een lid aan het bestuur moest worden toegevoegd, werd I voor een viije stemming geliou Na twee vrije stemmingen een derde stemming noodzak geacht en wel tusschen de he P. Burgers en M. Bijl, waarvan heer P. Burgers met 23 st. van 44 st. werd gekozen. Tot leden I1 de commissie tol nazien der bo4 werden benoemd de heeren M. G zwaard en W. Anthonisse. Daarna werd een film verte getiteldSulkaphos en Fertip De film liet onderscheidene dn zien in verband met hel samenste der verschillende kunstmeslsto bereiden en verzenden daarvan De heer Stoel van Stavenisse lic ila de beelden toe en besprak vei ik< het gebruik daarvan voor verse lende vruchten. Iti de Gerei. Kerk alhier is |di stemming gehouden voor een out ling en diaken wegens het bedan van de heeren H. van IJsselclijk W. Kurvink. Nu stemming bl echter dat beiden herkozen wa terwijl de gekozenen na beraad 1 benoeming weer aannamen. In de Chr. School alhier w een ledenvergadeiing gehouden. Voorz. G. K. J. Krijger, secret; )e J. W. van As De penningmee: C. A. Sakko deed rekening over afgeloopen jaar. De voorzitter dee mede dat de heer L. C. Slings,' in Augustus van het vorige jaar bestuur slid had bedankt, deze fun weer op zich neemt. De heer J. van As heeft ais bestuurslid bedaittu In diens plaats werd gekozen de I M. van As Cz. Periodiek aftredAd ta was P. J. Heijboer, die evenals voorz G. K. J. Krijger werd herkoz Hierna volgde bespreking aangaan 't Jubileum. Op 1 Febr. a.s. zal 25 jaar geleden zijn dat in deze meente der Chr. School werd gesti in dit feit zal op Vrijdag 4 Febr. fêestel door de schoolkinderen worden li Df dacht, terwijl tevens des'savoti de ouderavond zal worden gehoud iti Ds. B J. de Graaf van Drieben De zal een jubileumrede houden terv sr de Oud hoofdonderwijzer dhr J in van Aal ten en mej. Car. v d. Vel De benevens besturen der scholen v Oud-Vossemeer. St. Annaland Tholen zullen worden uitgenoodi; Dhr Overbeekr protesteerde teg het aanvaarden van dhr Slings a bestuurslid doch de Voorzitter lick dit nader toe, waarop sluiting volgi a( SCHERPENISSE. In de gehoud f vergadering van het Kiescollege c Ned. Herv. Kerk werd tot diak gekozen de lieer J. L. M Noom inmiddels voor deze benoeming hei bedankt. Dil is thans de 3e ma dat voor deze vacature wordt bedan De in de Ned. Herv. Kerk__£ houden collecte voor verwarming v het kerkgebouw heeft opgebrac f 19 79. ST. MAARTENSDIJK. Loop d bevolking over 1937. Op 1 Janu 1937 bestond de bevolking uit 13 m. en 1373 vr., totaal 2763 Geboren 19 m. en 24 vr. totaal gevestigd 24 m. en 40 vr. totaal vertrokken 33 m. en 38 vr. totaal overleden 16 m. en 17 vr. totaal Op 1 Januari 1938 bestond dus bevolking uit 1384 m. en '1382 totaal 2766. Levenloos aangegevenen 4. Hu.v lijksaangiften 20. Huwelijken 19. STAVENISSE. Naar men verneen komt er alhier dezen zomer een rno werkohject. Er moeten reeds ong veer 50 gemeten grond verhuu zijn voor de teelt van groene erwte die voor den inmaak bestemd zij OUD VOSSEMEER. Ten behoefio van onderhoud van Kerk en Pastor der Ned Herv. Kerk zijn naar ve luidt zware rekeningen binneng komen betreffende het dienstja: 1937. Bij de begrooting 1938 is daa|cl mede rekening gehouden en zei weinig geraamd voor bedoeld onde houd, mede in verband met de finai cieele toestand. De rekeningen zijn onlangs onde: zocht in een vergadering van Keil voogden, daarna in een vergaderia van Kerkvoogden en Nolabelen. 1 schijnen ernstige bezwaren tegf enkele rekeningen te bestaan Deze rekeningen zijn tot nadi ie onderzoek gesteld in handen van ee|n Commissie, bestaande uit den d kundige tevens Kerkvoogd de hei J. L. Lindhout en de heer J. M. Enge vaart, Kerkvoogd. Waar het onde houd van een aantal banken niet u de gewone middelen betaald ka worden, circuleeren thans lijsten 1 de lidmaten. Een bedrag van on veer f 130.is noodig. -Door den Commissaris d( Koningin van ons Gewest, is benoen tot landbouwdeskundig adviseur vo al

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1938 | | pagina 2