*=BM!TENLAP tsé&K De begrafenis van Masaryk. Een grootsche plechtigheid. De strijd in het Verre Oosten. De Amerikanen hebben Nan king verlaten, de Engelschen weigeren. Spanje en Turkije niet-herkiesbaar voor den Vol kenbondsraad verklaard. Italië recapituleert. Conferentie van drie in Parijs. Na een week van waarlijk' diepen rouw heelt het Tsjeehu-Slowakische volk zijn president-bevrijder Masaryk ten grave gedragen, liet is een groot sche plechtigheid geworden, waarin het geheele volk heell meegeleefd. Aan de baar heeft president Benesj een korte, gevoelige lijk rede gehouden, waarin hij tol slot de belofte uitsprak, dat het Tsjecho Slowaaksche bevrijder eeuwig trouw zal blijven. Van den overleden Tsjechische!) president naar het strijdlooneel in liet Verre Oosten is meer dan een stap. Want de groole Tsjech heelt, ook al was hij alles anders dan een abstract pacifist, den oorlog als mid del om conflicten op te lossen steeds van de hand gewezen. Helaas deelen de Japanners zijn overtuigingen niet en dies gaan zij voort in China dood en verderf te verspreiden, waarbij het hun overigens niet in alle op zichten meeloopt. Bij Sjanghai weten de Chineezen nog steeds met be- wonderenswaardigen moed stand te houden en wel rukken de Japanners in het Noorden tamelijk snel op, maar hun eigenlijke doel, n.l. de vernietiging van alle daar liggende Ghineesche strijdkrachten hebben Zij bij lange na nog niet bereikt. Inte gendeel, het schijnt alsof de Chinee zen daar een spelletie met hun spelen en den vijand steeds dieper het land in lokken. Dientengevolge worden de verbindingslijnen van het Japansche leger langer en langer, d.w.z. steeds meer kwetsbaar. Én dit klemt te meer, wijl nog vele Chineesche troe penformaties in den rug van het Japansche leger opereeren. Japan maakt zich over al deze tegens'agen zeer boos en gaat nu grof geschut gebruiken, d. w. z. het wil de burger bevolking tot wanhoop drijven om op deze wijze ook het leger te detno- ralisoeren. In Nanking is door de Japanners aan de buitenlandsche diplomatieke vertegenwoordigingen verzocht het veld te ruimen. Dit zou volgens Havas verband houden met hot plan van Japan om deze stad en daarna ook IJangtsjou door honderden vliegtuigen te laten bornbardeeren en verwoesten. Intusschen hebben verschillende diplomatieke vertegen woordigingen geweigerd, aan het Japansche verzoek gehoor te geven. Zoo b.v. de Engelsche. Eigenaardig is, dat de Amerikanen, die kennelijk elke conflictsmogelijkheid met Japan uit den weg willen gaan, de Chinee sche hoofdsted wel verlaten hebben. In breede Amerikaansche kringen is men nu van meening, dat do regee ring van Washington door deze maat regel haar prestige gevoelig heeft ondermijnd. Intusschen zaaien vlieg tuigen hun verwoestende bommen boven beide steden en worden dui zenden onschuldige burgers gedood. Begeven wij ons thans naar Genève, waar minister Eden aan de laatste hoop van de Chineezen, dat de Vol ken bond misschien toch nog zou kunnen helpen, den bodem ingeslagen heeft. Eden heeft er nl. geen geheim van gemaakt, dat Engeland te zeer in het westen wordt beziggehouden, om zich voo! loopig op afdoende wijze met de zaken in het Oosten te kunnen bemoeien. Eden bad met deze woorden, voor zoover zij Engeland zelf betreffen, zeker recht. Maar men mag onder de huidige omstandigheden, nu er zooveel gesproken wordt van de zwakheid van den Volkenbond, toch ook wel eens acht slaan op de woor den van den Noorschen minister Koht, die ronduit zeide„liet pact is niet zoo slecht als velen meenen, maar wat den Volkenbond mankeert, is de wil om volgens de bepalingen van bet pact te handelen.Het is goed, dat dit eens in alle oprecht heid gezegd wordt. Overigens heeft de Assemblee zich dezer dagen uit moeten spreken over de herkiesbaarheid in de Volken bondsraad van Spanje en Turkije. In beide gevallen heeft de Assem blee een duidelijk „neen" laten hooi en. Nu zijn vele kleine landen reeds uit principe tegen deze herkiesbaarheid. Maar desondanks moet worden vast gesteld, dat het resultaat van de stemming een moreele nederlaag voor de regeering van Valeneia beteekent. Dit wil nu ook weer niet zeggen,dat vele landen met Franco zouden sympathiseereu, maar er blijkt toch duidelijk uit, dat men een regeering, welke in eigen land .geen orde kan houden, liever niet in den Volken bondsraad ziet. En d it is een standpun t, dat alleszins te verdedigen is. Daar ook Turkije niet herkiesbaar is ver klaard, is het thans vrij zeker, dat België de vacaute plaats zal gaan innemen. Voor de kleine staten-Vol- kenbondsleden beteekent dit een succes. Italië heeft gecapituleerd. Na de botte weigering van een week geleden om mede te doen aan het accoord van Nyjn. beeft het thans verklaard, toch maar te willen medewerken aan de verdelging der „piraten". De krachtige houding, die Frankrijk en E igeland in de laatste dagen tegenover- Italië hebben aangenomen en waaruit duidelijk bleek, dat de anli-piralenaclie toch zou doorgaan, ook nis Italië zichzelf bleef uitsluiten, heeft haar eflect dus niet gemist. Er zal nu tusschen Engelsche, Franscbe en Italiaansclie vlootdeskundigen te Parijs een conferentie worden ge houden. Vastgesteld kan worden, dal door het ltalhansche terugkrabbelen, de spanning in Europa zeer is ver minderd. Onder deze omstandigheden krijgt ook de reis van Mussolini naar Berlijn een geheel ander aspect. Het heeft veel van zijn beteekenis verloren. Wat er vóór 50 jaar in onze omgeving gebeurde. In de I. en Thoolsche Courant van 3 September 1887 lezen wij o rn. dat de beer A. Bierens te St. Anna- land door den Dijkraad van den Suzannapolder met alg. stemmen tot deskundige voor bet schatten van de onzuivere opbrengst der gronden in dien polder is benoemd. Te Oud-Vossemeer werd als brie vengaarder benoemd de heer M..West maas uit Scherpenisse. Te Stavenisse wordt erg geklaagd over het groole schoolverzuim. In de hoogste klassen bleven 68 der kinderen afwezig. In het no. van 10 September staat dat in de gemeenteraadsvergadering te St. Maartensdijk de h.h. L. Groe ne wege Lz. en J. Gaakeer als wet houder werden herkozen. De gemeentebegrooting voor 1888 werd vastgesteld op een bedrag van f 17.033.52. Te Oud-Vossemeer werd de heer M. K. Stoutjesdijk als wethouder ge kozen. De beer M. Westmaas bedankte voor de betrekking als brievengaarder te Oud-Vossemeer. Door Nots. Waglho werd te Tholen 2.35.70 11.A. bouw- en weiland in 3 pereeelen geveild. Geboden werd f325 en f335 per gemet. De bolerprijs was op 24 September f0.72'/o per 'A, Kg., eieren golden f3.20 per 100. GEMEENTERAAD. Vervolg raad St. Maartensdijk 2e blad Wethouder Koopman acht het voorstel aanlokkelijk, maar staat toch op bet standpunt van den voorzitter. Men weet niet hoeveel de belasting up zal brengen en dat de gemeente nu ook eens wat durft om te zeggen wij willen ook eens wat doen, dat brengt dit mee als men later weer zou moeten gaan verhoogen dit zeer pijnlijk is ilij vraagt daarom of burg. en weth. dit voorstel daarom toch niet over durven nemen om de personeele belasting met 15 opcenten lo verlagen. Dc lieer Bout zegtbet brengt niet zooveel vermindering want wat is nu f750 over de massa. De voorzitter merkt nog op. dal als mocht, blijken dat belastingver laging onjuist is geweest, dan zal men niet over gaan tot belasting ver hooging, maar zal men gaan bezui nigen op alle rnogelyke posten en dan boeren wij steeds meer achteruit en dan wordt ook weer niets aan de haven gedaan. De heer Nelisse zegt dat men moet zien rond te komen met wat wij hebben, wij spelen met een ander mans centen en het is zeker dat hoe meer wij hebben, hoe meer wij uit geven, want waar zijn de goede sloten van vroegere jaren gebleven en wat is daar nu van gedaan? De heer Bout merkt op dat dit gekomen is omdat men veel te laat met belastingverhooging begonnen is. De beer Nelisse zegt nog dat de burgerij wil zien dat er belasting verlaging kómt. De voorzitter antwoordt dat men hier niet zit om ieder geschreeuw van de burgerij toe te geven, wij zitten hier wel door den wil van de burgerij, maar wij zitten hier niet orti door dien wil tot onvoorzichtige daden over te gaan. Wij moeten in de toekomst zien en dan is belasting verlaging niet mogelijk. De heer Bout zegtde burgerij kan daar wel op hameren,, maar als er wat noodig is, dan komen ze ook. Dc heer llage merkt op dat de posten op de begrooting ruirn zijn gesteld en stelt voor de personeele belasting met 15 opcenten te verlagen. Dat is ongeveer f750 en op de vorige bigrooting was een post van onvoor zien van f900. De voorzitter antwoordt dat wij toen naar de griffie zijn gegaan. Spr. ziet in de vermindering van de be lasting verwaai loozing van de nood zakelijkste uitgaven. De beer Nelisse acht het beter voordat er over het voorstel van den heer llage gestemd wordt, eerst de begrooting nog eens de revue te laten passeeren. De begrooting wordt nu post voor post voorgelezen. Bij dc post onderhoud brug merkt de heer Langejan op dat het onder dek slecht is en dat die brug groote uitgaven zal vragen. Bij de post salaris klokkenist zegt de voorzitter dat er nog een besluit genomen moet worden, waarover de voiige vergadering de stemmen heb ben gestaakt en wel hoe groot dat salaris zal zijn van Knook. Er is een voorstel van wethouder Quakkelaar van f50 en een van den heer llnge van f25. Met eerste voorstel wordt eerst in stemming gebracht en verworpen met 3 tegen 4 stemmen. Voor de heeren Langejan, Koopman en Quakkelaar. Het voorstel van den heer Hage wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Langejan, Koopman en Quakkelaar. Weth. Koopman doet nog opmer ken dat als er meer verwerkt moet worden dan f25 wat dan. De voorzitter antwoordt dat men daarvoor staat al is het salaris f 100. Maar als dat werkelijk zoo is dan zal de raad daar toch wel in voor zien. De heer Langejan meent dat men daar spoedig voor zal komen te staan want er zijn veel rotte balken bij. Besloten wordt om de post brand stofvoor de bewaarschool te brengen van f185 op f2Ü0. Bij de post voor uitsteken van de vlaggen zegt de beer Langejan dat het vroeger aan de timmerlieden ontnomen is omdat het zooveel kostte en nu kost het nog veel. De voorzitter zegt bet kost thans f 2 per keer. Weth. Koopman merkt op dat de bedoeling was dit te laten doen door den gemeentewerkman zonder kosten. De voorzitter antwoordt: de ge meentewerkman doet dat werk en dat kost f2 per keer, wat volgens de berekening van spr. niet te veel is. De beer Langejan zegt de timmer lui zijn een klap in het gezicht ge geven en bet is aan een ander ge geven en nu wordt nog hetzelfde bedrag uitbetaald. De voorzitter zegt door Jasperse te zullen laten controleeren boe lang dit werk duurt. De heer Langejan stelt voor de timmerlui weer in hun eer te her stellen. Die menschen zijn bet ont nomen om dat het te veel kostte en aan een ander opgedragen en nu kost het net zooveel. Laten zij dit weer doen. De heer Nelisse zegt dat het inder tijd zoo besloten is, omdat het voor de gemeente voordeeliger is. De voorzitter merkt op dat als het door dc gemeentewerkman in uurloon zou gebeuren het nog goedkooper zou zijn om dat die maar 30 cent per uur ontvangt en de timmerlui werken voor 40 cent per uur. Het voorstel van den heer Langejan komt niet in stemming. De heer Langejan verklaart zich tegen de post voor de muziek. Hij meent dat men ook met de geestelijke kant moet rekenen en het gaat niet aan dat men die daarvoor ook laat betalen. Er is zelfs geen lijd voor kerk en catechisatie. De voorzitter merkt op dat er toch niet op Zondag wordt gespeeld en er wordt één avond in de week gerepe teerd en de andere avonden is er toch tijd voor catechisatie. Dan wijst de heer Langejan bij de post voor het salaris van de vroed vrouw op haar instructie, daar is zij niet over tevreden. De voorzitter antwoordt dat zij dit dan kenbatTv had moeten maken toen deze is vastgesteld geworden, toen is deze haar toegezonden geworden en zij heeft geen bezwaren kenbaar ga- maakt. Een heele discussie ontstaat hier over, wat hierop neerkomt dat de heer op den Brouw het in de in structie vast wil leggen wie er gratis geholpen moeten worden, terwijl de voorzitter opmerkt dat dit niet gaat. Als er een aanvraag komt wordt het advies gevraagd van de juffrouw en burg. en wetb. beslissen en dat is soms geheel anders dan het advies van de juffrouw luidt. Ook komt er nog een geval ter sprake waarbij de menschen reeds betaald hadden, terwijl er ook een verzoek was gedaan bij burg. en weth. voor gratis behandeling. De voorzitter erkent in deze zich ver gist te hebben met een ander geval want de aanvraag was gekomen op 6 Maart en toen was ook het kind geboren en eerst 24 Maart was het wethoiKlersvergadering waarin be sloten is dat de juffrouw gratis moest helpen maar de menschen hadden onder pressie van de juffrouw reeds betaald. De Secretaris licht toe dat tijdige aanvraag alle kwesties voorkomt. De heer op den Brouw vraagt of het niet mogelijk is de belrating van enkele straten te doen in wark- verschafïing. De voorzitter antwoord dat er alleen maar toeslag gegeven wordt op het werkloon en niet op het materiaal en dat zal het meeste kosten. Dan komt het hoofdstuk van de belastingen. De heer Hage handhaaft zijn voor stel om de pers. belasting met 15 opcenten te verlagen. De heer op den Brouw verklaart zich sterk tegen verlaging van de belasting zoolang de heer Hage geen andere posten aanwijst om dit te vinden dan de post van onvoorzien. Wilde hij b.v. de post van f600 voor de controleur nemen, dan zou hij er zijn stem aangeven, maar nu gaat het te veel ten koste van andere De heer Hage kan er niet verder op ingaan, maar de post van den controleur die kan niet weg. De voorzitter doet het ernstig ont raden om te stemmen voor het voor stel van den heer Hage om de be lasting te gaan verlagen al geven andere gemeenten het voorbeeld. Wij moeten voeren een gezondefinancieele politiek en die kan zijn voordeel hebben misschien wel niet direct dit jaar maar dan toch later zoodat wij een hechtere financieele toestand krijgen. Dit krijgen wij niet door een belasting te gaan verlagen, die wij misschien het volgend jaar weer moeten gaan verhoogen en wat dan, dan zullen wij daartoe niet overgaan, maar op andere posten gaan be zuinigen en dan is men verder achter op dat men nu tijdelijk vooruit zal gaan. De heer Hage rneente dat de ge meente met dit kleine bedrag niet vallen of staan kan. De voorzitter merkt nog op zich het recht voor te behouden als het voorstel wordt aangenomen er aan Ged. Staten een begeleidend schrijven bij te doen. De heer Nelisse meent dat de voorzitter de toestand te donker in ziet. Als men 3 of 4 jaar verder is dan helpt die f750 niet meer als de toestand nog donkerder moest worden. De voorzitter merkt nog op niet tegen belastingverlaging te zijn al- de gemeente er maar gezond voor staat, maar als er geen hechtere gronds slag is er niet toe over te gaan. Wethouder Quakkelaar zegt de voorzitter maakt zoo'n bezwaar. Hej is een teer punt maar hij vertrouwt er op dat de heeren als het blijkt niet te kunnen de volgende begrooting niet aan de posten zullen gaan tornen daarom zal hij er ook voorstemmen. De heer Langejan zou het aan willen nemen op een jaar proef. Nadat nog een enkel woord hier over is gesproken wordt er tot stem ming over gegaan en wordt het voorstel van den heer Hage aange nomen met 5 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren Bout en op den Brouw. De heer Bout zegt aangeteekend te willen zien tegen de post voor de Bijz. Vrijw. landstorm gestemd te hebben. De heer op den Brouw vraagt of het niet mogelijk is de gemeente werkman vast aan te stellen, dan valt daar ook onder het aanmaken van de kachels en vlaggen uitsteken e.d. De voorzitter zegt daar reeds over bezig te zijn, maar dit komt later wel. De heer op den Brouw vraagt of er veel reparatie zal moeten gebeuren aan de vensters van de gemeente woningen. De voorzitter kan dit niet zeggen )l C hij heeft alleen gehoord dat nieuwe goten aangebracht moeten worden. De heer op den Brouw meen er veel onkosten aan zijn het beter is de vensters er maar nemen en de menschen geld te g om er overgordijnen voor te koe dit is natuurlijk dan voor ééni De voorzitter zal onderzoeke dat gaat. De begrooting wordt met alial vastgesteld. De voorzitter brengt den secre en alle ambtenaren dank voo moeite die gedaan is om de begroc voor elkaar te krijgen. De begrooting van het wonin drijf en het Weezen-Armhes worden eveneens vastgesteld. Burg. en weth. stellen voor er geen bezwaren zijn ingekome een stukje grond aan de pub dienst te onttrekken aan van Hoek toestemming te geven to plaatsen van de weegbrug. Met alg. stemmen wordt hiAj. besloten. Bij de rondvraag zegt de heer dat de voorzitter in de vorige gadering heeft medegedeeld d; behoeftenorm niet verhoogd worden, dat speet spr, daar hef dringend noodig is en hij zal er dan niet hij neerleggen dan ook burg. en weth'. bij da sluit blijven dan zal hij trac langs anderen weg dit gedaa krijgen. Dan handelen burg. en maar naar willekeur met In schuiven van de werldoozen. r geen goeden gang van zaken d menschen maar gedurig af nu wachten en zij zitten zonder e inkomsten spr. kan dan ook genoegen met dit beleid nemen ei met een geval van uitsluiting. r~ De voorzitter antwoordt d absoluut niet naar willekeur x gehandeld, maar spr. meent w weten op welk geval de heer spreekt maar dat hoopt hij di de volgende vergadering opc bloot te leggen en dat is het van Gunst, liet spijt spr. dat m 37 deze wijze het vertrouwen van 1 en weth. op moet zeggen. Hierna sluiting. d I NTa am ik ,te eu Er 1 'd rd THOLEN, 24 September 1937. Bij Kon. Besluit d.d. 15 is o.m. aan mr. A. J. van der Hoi le res luitenant bij het regi grenadiers, eervol ontslag als zoot verleend. Programma van het te geven co door de Harmonie „Concordia" te T op Zaterdag 25 September 19. 1. Marsch, De K XVIII J. 2. Ouverture La Parure J. Weri 3. Mosaique sur 1'opera Marth Flc 4. Koning Voetbal, marsch W. Schooteri: 5. La Dame au Coeur d'or G. Gad 6. Holland jubelt J. 7. Le Songe au Désert, Fantai: J. M. Cha 8. L'attente fait mourir G. Gad 9. Daar komen ze aan marsclfó potpourri J 10. Wilhelmus. De collecte van het Roode I speldje heeft'opgebracht f23 90, Joh. Deurloo, leerling-zette drukkerij van firma J. M. C. Pot a' legde Zaterdag j.1. met goed g#ei het jaarlijkse!) onderzoek als zooc te Goes af. POORTVLIET. In dc.- Chr zijn met ingang van 20 Septeh als kweekeling met akte geplai dhr. M. van As alhier mej. 0) te Tholen. Aan de openb. lagere scho St. Philipsland is benoemd toton wijzeres mej. J. Elenbaas alhier, zij voorheen tijdelijk deze fun heeft waargenomen. SCHERPENISSE. Tot verpleeg aan het academisch ziekenhui! Leiden is aangesteld mej. Toos 1 tog Cd. ST. MAARTENSDIJK. Bij de po is aangifte gedaan door H. H. al dat te zijnen nadeele twee konij zijn ontvreemd. Een onderzoek xv ingesteld. Tot tijdelijk onderwijzeres de openbare lagere school te Ax benoemd Mej. C. Franke alhier. ST. ANNALAND. Uienveiling Donderdag 23 September 20501) gewone f 2.99f3.12, 80 balen l f 2.93, 60 balen drielingen H

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1937 | | pagina 2