AARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN jdag 6 Augustus 1937. No. 31 Vijf en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 THOOLSCHE COURANT >Iad verschijnt eiken ag. Prijs per kwartaal met Geïllustreerd agsblad 1,375, franco post 1,65 -f- 15 ct. kosten. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke PUBLICATIEN REKENING. trgemeester en Wethouders van en maken bekend, dat de reke- en van inkomsten en uitgaven de gemeente, het Gas-, Woning- Irugbedrijf heden aan den Raad overgelegd. rekeningen met alle daarbij torende bescheiden worden van til af gedurende veertien dagen emeentesecretarie voor een ieder ezing nedergelegd en in afschrift n betaling der kosten algemeen rijgbaar gesteld. holen, 31Juli 1937. 18 De Prins en Prinses van Tsjitsjiboe in ons land. Het 25-jarig ambtsjubileum van ds. J. van Dorp te Londen. De nieuwe legerorganisatie... De bekende radio-zangeres, Helène Cals overleden. De nieuwe burgemeester van Soest geïnstalleerd. - Minister de Bruine bezichtigt de Groote Kerk te Alkmaar, lezer dagen zijn te Amsterdam de ns en Prinses van Tsjitsjiboe ge- iveerd. Op het station werden zij r verschillende autoriteiten ver- komd. Een dochtertje van den ianschen consul bood de Prinses emen aan. Een zeer aardig idee het als escorte op het perron estelde Japansche contingent van Jamboree. iadat in het Amstelhotel de lunch gebruikt, werden eenige leden de Japansche kolonie en de 'gemeester dr. W. de Vlugt in liëntie ontvangen. Daarna werd rit door de stad gemaakt. De ns interesseerde zich als bescherm- van de Olympische Spelen te no, bijzonder voor het Stadion en roeibaan, waarlangs men tijdens ii rondrit ^oor stac* OÜ'i kwam. •11 k het Rijksmuseum en het Kolo- ,al Instituut werden door hen yfeichtigd. 's Middags bracht de prins bezoek aan de Zuiderzeewerken, k werd de diamantslijperij van de ma Asscher met zijn bezoek vereerd nals de Wereld-Jamboree, waar oals begiijpelijk dit Keizerlijk be- wi ek veel belangstelling trok. Te Den Haag waar de Prins en inses van Tsjitsjiboe na elkaar nkwamen, werd door den Prins bezoek gebracht aan de Lucht- arttentoonstelling «Avia» op Hout- st. Door H.M. de Koningin werd noenmaal aangeboden, waaraan Prins Bernhard aanzat. Ds. J. van Dorp heelt in de Ned. :rk te Londen zijn 25-jarig ambts- bileum als predikant van de Ned. erv. gemeente herdacht. Verschillende vooraanstaande per- nen woonden deze herdenking bij. waren o.a. aanwezig de Neder- ndsche gezant mr. J. P. graal van mburg Stirum. Na de godsdienst- ifening hield de Nederlandsche zant een korte rede waarin hij ededeelde, dat het H.M. de Koningin id behaagd ds. van Dorp tot ridder de orde van Oranje Nassau te noemen. Daarna werden den jubi- ris verschillende geschenken aan boden. Namens vele vrienden van van Dorp bood de heer Luden id en jubilaris een voet voor het doop- ont aan. Bij het kiezen van dit ge- :henk hadden zij rekening gehouden et den wensch van ds. van Dorp, dat het van blijvende waarde aor de kerk zou zijn. Tenslotte werd gelegenheid tot feliciteeren gege- n, waarvan velen gebruik maakten. Het legerbestuur zou voornemens jn het jaailijksche contingent te erhoogen en op 32.000 man te stellen. De eerste oefeningtijd voor onberedenen heeft men op 11 maan den gesteld. Met deze verhooging van het jaarlijksche contingent be oogde men een mogelijke mobilisatie, waarbij men dan ook de nieuw op te richten en uit te breiden wapens op oorlogssterkte zou willen brengen. De verlenging van den duur der eerste oefeningen, wil men, opdat er het grootste deel van het jaar over geoefende troepen zou kunnen worden beschikt. Te Arnhem en Breda heeft men dan ook reeds leger-bureaux opgericht, die de lege ringsplannen moeten voorbereiden. De bekende radiozangeres Helène Cals is dezer dagen plotseling te Rimini in Italië overleden. De zangeres, die in Amsterdam was geboren, genoot haar opleiding aan het conservatorium in deze stad. In het buitenland trad zij als opera zangeres op. Zeer bekend was Helène Cals als solistè bij de A.V.R.O. Onlangs trad zij in de Kursaal te Scheveningen op, waarvoor zij ook dit jaar was geëngageerd. Dooi velen werd het overlijden van deze popu laire zangeres dan ook met groote ontroering vernomen. De nieuwe burgemeester van Soest mr. W. A. J. Visser, is in het fees telijk getooide Soest op hartelijke wijze ingehaald In Soestduinen, waar men na een rondgang dooreen deel der gemeente was aangekomen, werd de burge meester opgewacht, door het comité van Soest, waar de heer J. H. A. Rupert hem in een speech de mede werking van do bevolking verzekerde. Daarna trok de stoet naar het gemeentehuis waar de plechtige in stallatie plaats vond. Na deze plech tigheid werd een druk bezochte receptie gehouden. Minister Slotemaker de Bruine heeft een bezoek aan Alkmaar ge bracht, om met het gemeente- en het kerkbestuur besprekingen te houden over de door bet Rijk voor gestelde regeling van de kosten van de restauratie van de Groote Kerk. De minister deelde mede, dat het Rijk 52 percent van de kosten van de algeheele restauratie op zich zou nemen, terwijl de gemeente en de provincie ieder 22 percent moeten betalen. De Kerk moet dan 4 percent betalen. Het Rijk neemt echter de voor- loopige voorzieningen waarmede reeds is begonnen voor.zijn rekening. Stilte voor den storm in het Verre Oosten. De toestand wordt steeds somberder. Span ning in West-Europa vermin derd. Geruchten rondom een briefwisseling. Het proces tegen den Duitschen predikant Nie- möller. In het Verre Oosten is het voor- loopig met het vechten gedaan. Dat vindt zijn oorzaak in het feit, dat na de verrassend snelle nederlaag van het 29ste leger en na de verdrijving van de resten van dit leger over de Joengting, de Chineezen natuurlijk elk nieuw militair optreden eerst na rijp overleg zullen doen geschieden.» Op het oogenblik kan men den toe stand dan ook het best vergelijken met de mobilisatie, die aan den oorlog vooraf gaat. Want zoowel uit Japan als uit China stroomen troepen naar het gebied ten noorden en ten zuiden van de lijn Peiping-Tientsin en eiken dag worden de legers grooter. Nog wacht men echter af. Van Chineesche zijde wil men kennelijk de kat nog eens uit den boom zien en afwachten welke situatie in het noorden het Chineesche volk desnoods nog zou willen accepteeren. En dit wachten wordt Nanking nog des te gemakkelijker gemaakt, wijl de verbindingslijnen, waarlangs de Chineesche troepen naar het noorden moeten oprukken, niet al te best zijn en de concentratie van de strijd krachten dus nog al wat tijd eischt. Voor Nanking is het ve.rder van be lang,datzoowel hethoofd van Kwangsi, generaal Pei-Tsjoeng-hsi, en de gou verneurvan Sjanghai, generaal Hang Foetsjoe, blijk hebben gegeven van hun trouw aan Tsjiang Kai-sjek. Van tevoren was men daar n.l. nog niet zoo zeker van. Zooals men ziet, blijft Tsjiang Kai-sjek's unificatiepolitiek juist in den nood niet zonder ge volgen. Gezegd moet worden, dat de toe stand nog uiterst somber blijft. De Japanners werpen op het oogenblik in Noord China versterkingen op, welke natuurlijk van dag tot dag meer beteekenis krijgen. Wanneer dus de Chineezen over de Joenting in de richting van Peiping en Tientsin op rukken en het is meer dan waar schijnlijk, dat zij zich daartoe ten slotte genoodzaakt zullen zien moet inen rekening houden met ee.i uiterst bloedigen oorlog, die zeer zeker ook op andere deelen van China zal overslaan. Men bedenke maar eens, hoe ge spannen de toestand reeds in Sjang hai en in een aantal andere plaatsen is. Het feit, dat uit vele plaatsen in China de Japansche consulaire amb tenaren zich terugtrekken, voorspelt het ergste. Terwijl de spanning in het Verre Oosten stijgt, wordt deze in West- Europa, ondanks de vele problemen welke dringend om een oplossing vragen, ontegenzeggelijk minder. liet heeft er iets van weg, alsof men wat moe gepoliliekt is en nu voorloopig alles maar wil laten rusten om eens wat vacantie te nemen. Zoo is b.v. von Ribbentrop voor een vrij langdurige vacantie uit Londen vertrokken, wat er op wijst, dat er voorloopig geen belangrijke zittingen der sub-commissie voor de niet-in- menging te verwachten zijn. Alle belangstelling is nu geconsen- treerd op een briefwisseling, welke tusschen Chamberlain,den Engelschen minister-president, en Mussolini heeft plaats gehad. De inhoud van deze brieven, twee van Mussolini en een van Chamberlain, is natuurlijk niet gepubliceerd en derhalve geven zij aanleiding tol de meest verschillende geruchten, aan de verspreiding waar van zelfs de Daily Telegraph meedoet. In dit blad, dat vrij goede betrek kingen met de Engelsche regeering onderhoudt, kan men bericht omtrent een vier-mogendhedenpact en een bezoek van Eden aan Rome vinden. In het bijzonder het bericht over het vier-mogendhedenpact heeft natuurlijk weer onrust in Tsjecho-Slowakije en Oost-Europa opgewekt. Maar het blijft toch zeer de vraag, of er wel waarheid in deze berichten schuilt. Een voorzichtig blad als de Times schijnt de uitlatingen van de Daily Telegraph geenszins te deelen. Der halve is het ook maar beter, voorloopig te blijven vasthouden aan de verze kering van Londen, dat de briefwis seling een persoonlijk en algemeen karakter heeft gedragen. Dat er in deze briefwisseling ove rigens niet over koetjes en kalfjes is gesproken, staat anderzijds wel vast. Engeland wil ten koste van alles het Spaansche conflict regelen en is on getwijfeld bereid daarvoor aan Rome een bepaalden prijs te betalen, b.v. de erkenning van het Alrikaansche keizerrijk van Yictor Emanuel III. En derhalve mag men het wel als zeker aannemen, dat in bedoelde correspondentie Chamberlain getracht zal hebben, de basis te leggen voor een compromis, dat, zonder het Eu- ropeesche evenwicht te verstoren, zoowel Hitier als Mussolini bevredigt. De eerstkomende weken zullen ons daarover nader uitsluitsel geven. Overigens valt er over de afgeloopen dagen weinig nieuws te vermelden. In Frankrijk is de rust weer wat te ruggekeerd, in Rusland arresteert men er nog lustig op los (dezer dagen zou b v. de beruchte Hongaar Bela Kuhn in het gevang zijn terecht ge komen) en in Duitschland viert men alle mogelijke nazi-feesten en bereidt men zich tevens voor op het proces tegen den bekenden predikant van de belijdeniskerk, Martin Niemöller, die beschuldigd wordt van overtreding van het »lleimtüekegesetz" en van misbruik maken van den kansel. Voor het verdere verloop van den kerkstrijd is dit proces van groot belang, zoodat de aandacht van breede kringen er op gevestigd is. Helaas schijnt het juist te zijn, dat de pers niet tot de zittingen zal worden toegelaten, zoodat de open baarheid vele interessante bijzonder heden niet te weten zal komen. GEMEENTERAAD SCHERPENISSE, 30 Juli 1937. Voorzitter Burgemeester W. L. Klos. Secretaris de heer A. L. G. v. Doorn. Afwezig wethouder Hartog. De notulen van de vorige verga dering worden gelezen. De heer van Ast zegt wat betreft de verhuring van gras op de begraaf plaats, daar staat in de notulen dat hij gezegd heeft om het elk jaar te verhuren, maar dat is toch zijn be doeling niet geweest zijn bedoeling was, dat burg. en weth. elk jaar machtiging vragen om dat wederom te verhuren, zooals dat met andere zaken ook gebeurd. De notulen worden met deze wij ziging vastgesteld. Ingekomen stukken Eenige missives van Ged. Staten. Van het gemeentebestuur van Vreeswijk dat over het jaar '1936 moet betaald worden voor kinderen die de schipperschool aldaar hebben be zocht f21.92. Van den Minister van Soc. zaken dat geen goedkeuring behoeft op het raadsbesluit om een wijziging in de steunregeling te brengen, zoodat de wijziging, als men 6 weken in Scher penisse woont, reeds in de steunre geling kan worden opgenomen, met ingang van '1 Juli j.l. van kracht is geworden. Proces-verbaal van kasopname hij den gemeente-ontvanger. Een schrijven van den heer R. Jager dat hij zijn aanslag schoolgeld heeft gekregen over het le kwartaal 1937. Dit komt hem te hoog voor. Hij wijst er in dit verband op dat de school gratis gebruikt word t door instellingen die niets met het onderwijs te maken hebben. Hij geeft dan ook in over weging om een andere regeling te willen treffen. De voorzitter antwoordt, dat als hij kan bewijzen dat zijn inkomen minder is, dat hij dan ook lager wordt aangeslagen. De heer van Ast zegt dit schrijven vervat drie verzoeken, maar hij kan niet begrijpen hoe iemand met zoo'n hooge graad van wetenschap hier mede komt, en hij hoopt dat het gemeentebestuur zich er niet aan zal storen en de vereenigingen op de zelfde manier blijven behandelen. De heer Vos is het eensdeels eens met het verzoek betrelfende de ver eenigingen in de schooldit kost de gemeente geld voor kolen en licht. De school is toch gesticht voor het geven van onderwijs. Hij zou er dan ook voor zijn om die cursussen zooals motor-en landbouwcursus een kleine vergoeding te laten betalen. De voorzitter antwoordt dat deze reeds de vergoeding betalen. Men heeft altijd op het standpunt gestaan om de vereenigingen hiermede te steunen, omdat er geen andere loka liteit is en in de meeste kleine plaatsen wordt dan een leeg schoollokaal be schikbaar gesteld en ze kunnen spr. niet wijs maken dat het onderwijs daardoor lijdt. Het onderwijs lijdt door wat anders, maar we zitten nu eenmaal met dezen man en wij zullen hem zoo moeten verslijten; hij zal er niet veel meer over zeggen, maar als wij hem volgens zijn instructie moesten behandelen, zag het er anders uit, maar laten wij deze geschiedenis laten rusten. De heer van Ast zegt dat wij de cultureele vereenigingen niet anders dan op deze manier kunnen steunen. Met alg. stemmen wordt dit schrij ven voor kennisgeving aangenomen. Burg. en weth. bieden aan de ge- meenlerekening over 1936 in ontvang op f 51300.14 en in uitgaaf op f48958.40, alzoo een batig saldo van f2341.71 voor de gewone dienst en de kapilaaldienst in ontvang op f 1470.70 en iu uitgaaf nihil, alzoo een batig saldo van f 1470.70. De re kening van het alg. armbestuur in ontvang op f4146.51 en in uitgaaf op f 4283.685, alzoo een nadeelig saldo van f 137.175. Tevens wordt aange boden de begrooting voor 1938 van het alg. armbestuur in ontvang en uitgaaf van f3307.50 met een post van f3200 subsidie van de gemeente. De rekeningen en de begrooting worden in handen gesteld van de commissie tot nazien, bestaande uit de heeren van Ast, Rijstenbil, Vos en Bolier. Aan de orde komt benoeming schoonboudster voor de openbare school. Er hebben zich 9 sollicitanten voor aangemeld, wier sollicitaties door den secretaris worden voorge lezen. Juist als men gaat stemmen komt wethouder Hartog ter vergadering. Na herhaalde stemmingen wordt met 4 stemmen benoemd Mej. K. Steketee. Deze benoeming is voor éen jaar. Bij de rondvraag vraagt de heer Vos of de rioleering die pas gemaakt is, niet wat verder had doorgetrokken kunnen worden. De voorzitter zegt dat dit zoo moeilijk was en daarom is dit niet gedaan. Geuze heeft echter beloofd te trachten zelf daar nog wat te verbeteren. De heer van Ast vraagt naar het antwoord van burg. en weth. betref fende het ontvangen van een be grooting. De voorzitter wil deze zaak bij de begrooling behandelen, want er zijn veel kosten aan verbonden en dan kan deze post altijd nog op de be grooting geplaatst worden. Spr. ziet de noodzakelijkheid er niet van in, daar men» op de secretarie toch altijd ter wille is, De heer van Ast ziet de noodza kelijkheid er wel van in, het is gemakkelijk als men deze steeds bij de hand heeft. Spr zegt verder dat de losse arbeiders bij de gemeente maar 25 ct per uur hebben verdiend, terwijl men in de landbouw voor zwaar werk 27 ct per uur verdient. Nu hebben die menschen bij de gemeente graaf werk verricht en het zijn grondwer kers, die in de regeling meer per uur verdienden dan andere arbeiders en hij stelt dan ook voor deze ook 27 cent per uur uit te betalen. De voorzitter zegt voor de gemeente wordt altijd genomen wat men ge middeld per jaar verdient en dat is 25 cent per uur. De heer van Ast zegt in de land bouw verdient men voor zwaar werk 27 cent en hij meent dat dit hier ook wel gerekend mag worden, hij hoopt dat burg. en weth. rekening met de opmerking zullen houden en en dat ze het zullen betalen met terugwerkende kracht. Dan zegt spr. is de steunregeling en werkverschaffing stopgezet tot 16 October a.s. Hij meent dat de minis ter dit te lang gerekt heeft. Mochten

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1937 | | pagina 1