bouw- en weiland NUTSSPAARBANK )(J isterie van Algemeene Zaken. rj [i het Staatsblad is afgekondigd instelling van een departement Algemeen Bestuur, dat den naam dragen van Ministerie van Alge mene Zaken en 8 Juli in werking fil jetreden. Tot minister van Alge- ene Zaken is benoemd dr. li. Golijn. 5)e N. Rt. Grt. teekent bij dit be- it aan, dat deze oplossing jaren eden bepleit is door den liberalen ltsman mr. S. van Mouten, om i minister-president zoo goed als leel van de gewone departemen- beslommeringen te bevrijden en ,e i de beteekenis van zijn centrale r uur recht te laten wedervaren. *lus wordt de ministerpresident TJizelf ontheven van vele, uit het itier van een der andere departe- nten voortvloeiende verplichtingen, 1J aronder ook het bijwonen van iementaire beraadslagingen over i een zoodanig departement afkom- I je wetsontwerpen. D,e L)e Regeeringspersdienst meldt, dat 1 K. B., waarbij een departement ii Algemeene Zaken wordt inge- 1 ld, bepaalt, dat aan het hoofd van departement de zorg wordt opge- igen voor de zaken betreffende: de samenstelling van de hoofd- ikken I en 11 der rijksbegrooting het beheer dezer hoofdstukken. 3. het voorzitterschap van de rsle en Tweede Kamer der Staten- ineraal. jC. het vice presidentschap en het maatschap van de Algemeene Re- nkamer, alsmede hel personeel dier D' lleges, voor zooveel de behandeling n zer aangelegenheid niet aan het llege zelf is voorbehouden, d. De behandeling van adelszaken wapens van publiek-rechtelijke hamen. de ridderorden, f. den Regeeringspersdienst. Het besluit treedt in werking op Juli. In verband met den overgang van _n Regeeringspersdienst naar het >e ipartement van Algemeene Zaken, JU| )rdt vernomen bij informatie, dat bureaux van dezen dienst in het parlement van Buitenlandsche Za- n gevestigd blijven. Hoofd afgekneld. Aan boord van het Zweedsche s.s. iir Ernest Castle», liggende aan boei in de Waalhaven, is Woensdag n ongeluk gebeurd, dat den 39-ja- jen Zweedschen matroos P. G. Jo- insen, wonende te Gretessund in veden, het leven heeft gekost. De atroos geraakte tijdens werkzaam- iden bekneld tusschen het onderstel .n een hijschkraan, die op het tus- hendek is gemonteerd, en een zij and van het schip. Het hoold van X slachtoffer werd nagenoeg geheel gekneld. Per Politie II werd het ofielijk overschot vervoerd naar het ireau van de Rivierpolitie aan de arkhaven. dl Zeer zware bandjir. Zeer plotseling is Woensdagnacht de buurt van Marlapoera en Ri- nkanan een bandjir losgebroken, die nds menschenheugenis de zwaarste die is voorgekomen. De telegra- sche en telefonische verbindingen iet het binnenland zijn verbroken, e postweg is over een afstand van 10 m. weggeslagen. Te Martapoera aat het water ter hoogte van de uisdeuren. In Martapoera zijn 23dcoden; het amponghoofd en zijn gezin worden ermist. Tientallen woningen zijn 'eggespoeld. Op het eiland Poeloe Laoet heeft et ook gebanjird. Er is veel vernield, cht personen, waaronder vijf kin eren, zijn verdronken. Spoedig een luchtverbïnding Indië-Australië De heer H. Nieuwenhuis, vertegen woordiger van de K.N.I.L.M. in Ned. ndië, is voor verdere voortzetting an zijn verlof in ons land terugge- eerd, vol optimisme over het wel- lagen der nog loopende onderhan- elingen over de luchtverbinding ndië—Australië. De beer Nieuwenhuis deelde mede, h, lat de besprekingen overdezeluchtlijn evoerd worden tusschen den Neder- andschen consul te Sydney en de Verkeersminister van Australië, 01 de besprekingen spoedig resultaat uilen hebben, is niet te voorspellen. Jaar er zijn verschillende gunstige 'oorteekenen, die de verwachtingen op een voor Nederland gunstig gevolg allerzins wettigen. De stemming is goed en ik heb niet den indruk, dat men de zaak op de lange baan wil schuiven, aldus den heer Nieuwenhuis. Rupsenplaag op Engelands wilgen. Engeland beleeft op het oogenblik een rupsenplaap, welke de wilgen teistert en met uitroeiing bedreigt. Millioenen rupsen van de stippel mot zijn dag en nacht bezig de wilge- boomen niet slechts van hun blader tooi, doch zelfs van de schors te berooven. Zóóveel zijn er, dat de fraaie boomgroepen er van een af stand uitzien als een winterlandschap. Wit is n.1 de kleur van het weef sel, dat deze naarstig knagende, ver nielzuchtige dieren spinnen. Ook grasland is van hun gading en waar zij gepasseerd zijn, zien de weiden er uit, als waren zij kaalgeschoren. Het ongeluk wil, dat de vogels deze stippelmotrupsen niet blij ken te lusten, vermoedelijk wegens den bitteren smaak. Kippen, die rupsen hadden opgepikt lieten ze haastig weer vallen. Het grootste onheil is in Midden- Vetwormpjes en huiduitslag? Purol reinigt en zuivert de huid. 3 46335 Schotland aangericht. Hier hebben zij zich aan 4000 hectare grasland te goed gedaan, tot groote schade van boeren en herders, wier pogingen de dieren uit te roeien, volkomen hebben gefaald. Manden vol rupsen hebben zij vernietigd, doch tegen de milii- oenenmassa waren zij niet opgewassen. Eensklaps is de plaag thans ook in de ten Noorden van Londen ge legen graafschappen Suffolk en Nor folk opgedoken. Met een snelheid van omstreeks anderhalven kilometer per dag ver plaatst de rupsenmassa zich hier, en reeds zijn overeen afstand van 10 K M. tusschen de plaatsen Beccles en Burgh St. Peter alle wilgeboomen op een gebied van tientallen hectaren door het verraderlijke, zilverige weef sel ingesponnen. Zelfs heeft men ook op een aantal appelboomen de larven van de stip pelmot gevouden, hetgeen groote ontsteltenis onder de fruitkweekers en boeren van dit welvarende land bouwgebied heeft veroorzaakt. Amerikanen naar Zeeland. Evenals zulks in 1936 het geval is geweest zal in 1938 een groot gezel schap Amerikanen als „Horticultural Pilgrimage to Holland 1938" ons land bezoeken. De tocht is vastgesteld van 5 tot 14 Mei. De reis zal worden gedaan met het s.s. „Statendam". Op het programma staat o.m. een bezoek aan de bloembollenvelden en de groote steden, doch ook Oud- Vossemeer, Goes en Walcheren zullen worden bezocht. MIJNRAMP IN ENGELAND. 30 D00DEN. Bij een brand in de Brymbomijn te Gtiesterton in Stoke on-Trent (En geland) hebben drie ontploffingen plaats gehad, welke tal van slacht offers veroorzaakt hebben. Dertig mijnwerkers zijn gedood, onder wie vier booge mijnambtenaren, die niet aarzelden zich met de red dingsploeg omlaag te begeven. Zij kwamen echter om tijdens de tweede ontploffing. Zoo vond een der directeuren van de Shelton Iron Steel en Goal Gy. den dood, alsmede een onder-direc teur en een eerste en tweede mijn- inspecteur. Een van de redders be richtte, dat hij veertien lyken had zien liggen, maar op een plaats, die men niet kon bereiken, op 1200 meter van den ingang, waar de eerste ex plosie had plaats gevonden. Het reddingswerk moest 's avonds worden onderbroken wegens de-enor me hitte, terwijl men nog aan het beraden is, of het niet de voorkeur verdient de mijn geheel en al af te sluiten. De Shelton Gompany bezit drie mijnen in het district, waarin 2000 mijnwerkers werkzaam zijn. Namens Ged. Staten van Zeeland is aanbesteed het verbeteren van een deel van den Provincialen weg Tholen Scherpenisse no 4 van het Provin ciaal Wegenplan met bijkomende werken. Inschrijvers W. v.d. Linde, Katten- dijke f22700. N.V. Aannemers en Wegenbouw Mij. v.h. H. J. Heijmans Den Bosch f 22440. L. Timmer, Dordrecht f 22350. Firma gebr. L. en J. J. Boeren, Sliedrecht f 22250. P. Bot, Sliedrecht f 22190. P. Dekker, Veere f 22100. L. G. J. v.d. Ven, Koudekerke en M. Wandel, Schoon- dijke f 22100. L. F. Groosman f22000' M. Iloogesteger, Wemeldinge f 21990. J. 11. v.d. Ven Vlissingen f 21889. J. D. Janse, Colijnsplaat f 21763. K. Lucasse Walsoorden f21649. C. v.d. Klippe Vlissingen f21600. L. J. Dekker Veere f21550. J. Verheijke, Ellewouts- dijk f 21344. A. Warrens, Ossenisse f 20925. Firma F. Duijnhouwer Sr. Goes f 20243. M. Andriesse, Scherpe nisse en A. v.d. Werf, St. Maartens dijk f 19150. W. v. Vossen en K. J. Moerland, St. Annaland f 18930 Johs. v. Vossen St. Annaland en W. v.d. Berg, Bruinisse f 18658. Delegatie van macht. Bij de bespreking van het voorstel tot vêrhooging van het subsidie aan de gemeente Stavenisse voor herstel van den toren aldaar, hee.t in een der afdeelingen van de Prov. Staten een lid de vraag gesteld of het niet mogelijk is, dat Ged. Staten een machtiging krijgen tol het toestaan van kleine verhoogingen van reeds verleende subsidien, zulks in verband met de tegenwoordige verhooging der prijzen van bouwmaterialen, teneinde stagnatie in de uitvoering te voor komen. Van de zijde van Ged. Staten werd geantwoord, dat er wel zeer zelden stagnatie in de uitvoering van werken in zal treden als gevolg van te laat genomen besluiten. Ged. Staten zullen huiverig zijn voor een dergelijk be sluit en zeker liever den bestaanden toestand bestendigen. ONDERWIJS Geslaagd te Breda voor het M.U.L.O. diploma B.J. F. de Heer Tholen, J. C. Bijl en J. A. Steketee St. Maartensdijk. C. W. Eerland Stavenisse. Tj. Toornstra Oud-Vos- semeer. A. M. Goudzwaard Poortvliet. SPORT. Tholen. Zaterdag j.1. speelde het eerste elftal van Thoolsche Boys een wedstrijd tegen het eerste elftal van Vrederust te Bergen op Zoom en won met 110. Rust 30. Gisteravond speelde hel tweede elftal van Thoolsche Boys een wed strijd te Üud-Vossemeer tegen het tweede elftal van D.V.Ü. en verloor met 71. Rust 30. Zaterdag a.s. speelt het eerste elftal van Thoolsche Boys tegen een elftal van Dosko uit Bergen op Zoom. Wedvlucht van Compiègne op 4 Juli gehouden door de P. V. „De Luchtpost" Tholen. Afstand 261 K.M. P. van Beers 1, 7. A. Rijnberg 2,3. M. Schot 4, 5, 6. B. W. Schot 8. A. P. M Voets le overduif. Gelost 6.45 Aankomst le duif 10.17.22, laatste duif 10.39.9. Oud-Vossemeer. De P.V. de Zwaluw hield een wedvlucht uit Gompiègne. Afstand 263 km. De uitslag was: G. Havermans 1, 3, 4 en 5. J. Verhees 2. A. v. Daalen 6 en 12. Gebrs. v. Driel 7 en 11. J. B. Tholenaar 8. J. Klippel 9 en '10. Aankomst le duif 10.11.2. Laatste 10.33.2. Uitslag der wedvlucht van Limoges. Afsfand 676 km.: J. Verhees 1. J. B. Tholenaar 2. J. Klippel 3 en 4. Aankomst le duif 3.7.53 laatste 6.5.33. KERKNIEUWS. ZONDAG 11 JULI 1937. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur ds. Wolfensberger en nam 2.30 ds.de Haan. Ger. Kerk voorm. 10 uur en nam. 6 uur dr. Veltenaar. Ger. Gem. voorm. 10 uur, nam. 2.30 en 's avonds 6.30 leeskerk. Vrijdag 16 Juli 'savond$7.30ds. Kok te Veenendaal. Vrije Ger. Gem. voorm. 10 uur, nam. 2.30 en 's avonds 6.30 ds. Baaij. Ned. Protestantenbond afd. Tholen Geen dienst. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 leeskerk en nam. 3 uur ds. Batelaan. Ger. Kerk voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 7 uurds. Steenblok te Rot terdam. Oud Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 's- avonds 7 uur leeskerk. SGHERPENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 30 en nam. 3 uur Collecte v. d. kerk. Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 7 uur leeskerk. ST. MAARTENSDIJK. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 en nam. 3 uur ds. de Bres. N.D. Ger. Gem. voorm. 10 30, nam. 3 en 's avonds 7 uur leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 ds. Batelaan en nam. 3 uur leeskerk. Oud Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 6.30 uur leeskerk. ST. ANNALAND. Ned. Ilerv. Kerk voorm. 10.3U ds. Kraaij en nam. 3 uur leeskerk. Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 uur en 's avonds 6.30 uur leeskerk. Bijeenkomst in de bewaarschool op Maandag 12 Juli 's avonds 7.30 ds. Blaak. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 en nam. 3 uur ds. v. Eist. Ger. Kerk voorm. 10.30 en nam. 3 uur ds Vreugdenhil. Ger. Gem. voorm.'10.30, nam. 3 en 's avonds 7 uur de heer Weslstrate BURGERLIJKE STAND. Gem. THOLEN van 2 t/m 8 Juli 1937. Geboren Cornelia Anthonetla, d. v. A. Schot en W. M. Ista Arendje Cornelia, d. v. A. Kot en C J. Baaij. Johannis Cornelis, z. v. J. C. Bazen en J. v. d. Rhee. Overleden Geertrui v. d. Sande, 89 jwed. van L. Praat. Gem. POORTVLIET over Juni 1937. Geboren Marinus Willem z. van M. N. Kloet en L. P. Verburg. Maria Hendrika d.v. J. I. Hollebrands en M. H. Bijl. Gehuwd: Hubrecht Maria Voshol 25 j. en Hendrina Helena Ista 26 j. Laurens v. d. Hoven 23 j. en Maria Petronella van Egmond, 20 j. Willem Hermanus Eindhout 27 j. en Maatje Johanna Uijl 27 j. Pieter Johan Potter 33 j. en Cornelia Lena Heijboer 25 j. Overleden: Machelina Prinse78j., wed. van Cornelis van der Stel. Loop der bevolking. Ingekomen: J. J. Nortier van Schiedam. A. C. Theunisse van St. Annaland. Vertrokken: M. C. van der Male naar St. Maartensdijk. P. M. Geuze naar Sassenheim. J. L. Verburg naar Rotterdam. J. Uijl naar Tholen. M. M. Eindhout naar St. Annaland. P. Jagt en gezin naar Scherpenisse. H. H. Ista naar Oud-Vossemeer. Gemeente SGHEBPENISSE over Juni 1937. Geboren Johanna Maria d. v. M. D. Anemaet en Chr. Gebraad. Loop der bevolking. Ingekomen van Poortvliet, P. Jagt en gezin, van St. Filipsland, A. Faase, van Utrecht, G. A. lverpestein. Vertrokken naar Zierikzee W. v.d. Hoek. Gem. ST. MAARTENSDIJK over Juni 1937. GeborenAntonie Cornelis, z. v. D. Gaakeer en J. E. van Dalen. Jan, z. v. C. G.' Dorst en A. Braai. Overleden: G. P. Vermeulen 66 j., echtgenoot van G. J. Hage. Loop der bevolking Gevestigd M. C. van der Male uit Poortvliet. J D. de Rooij uit Stave nisse. D. Klaasse uit Vlaardingen. W. G. Hage uit Stavenisse. Vertrokken P. J. Janse naar den Haag. G. de Wilde naar Burgh. P. J. Muller naar Alphen aan den Rijn. A. H.op den Brouw naar Tholen. J. N. Overbeeke naar St. Annaland. P. A. Geluk naar Stavenisse. Gem. STAVENISSE over Juni 1937. Geboren Goenraad Johannes, z. v. L. Moerland en P. M. v. d. Velde. Jacob Pieter, z. v. L. J. v. Dalsen en G. J. v. d. Berg. Jacob, z. v. P. Bout en H. G. Moerland. Maria Pieternella, d. v. J. Goedegebuure en J. Oosdijk. Overleden Jac. Welzau 71) j., onge huwd. J. v. Bloppoel (van Rotterdam) 69 j., wed. van P. v. Dommelen. Gehuwd: M. A. Stouten, jm. 29 j. (van St. Maartensdijk) en W. G. Hage, jd. 23 j. P. M. Geuze (van Poortvliet), jm. 26 j. eu%P. J. Vlekke, jd. 24 j. Ingekomen P. A. Geluk van St.- Maartensdijk. G. Zachariasse van Poortugaal. Vertrokken: H. J. van Zuien naar 's-Gravenhage. B J. Grootenboer naar Willemstad. D. P. v. IJsseldijk naar Middelharnis. J. D. de Rooy naar St. Maartensdijk. J. H. Houtop naar Utrecht. P. J. F. Vlekke naar Sassen heim. N. G. Hage naar St. Maartens- dijlc. Er waren hier op 36 Juni jl. 39 werkloozen. Gemeente S1NT-ANNALAND over Juni 1937. Geboren Apolonia, dv. J. Moerland en M. van Vossen; Adriana Jannetje, d.v. W. Snoep en P. A. Scherpenisse; Dina Willemina, d.v. J. van de Repe en K. A. Goedegebuure; Jasper Ja- cobus, z.v. M. A. Hage en P. de Graaf; Gommert Adriaan, z.v. P. Heijboer en A. P. van AstLena Johanna, d.v. J. J. Kosten en A. van Vossen van St. Philipsland. Gehuwd: W. Snoep, 25 jr. jm. en J. J. Overbeeke, 21 jr. jd.; L. van der Jagt, 33 jr. jm. en W. A. van der Klooster, 26 jr. jd. OverledenEen levenloos aange geven kind van J. A. Duijzer en van J. van Burgh. Het minste tandbederf, Indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 6ü en 40 c». Doo» 20 ct. IVOROL 46333 Gem. OUD-VOSSEMEER over Juni 1937. GeborenCornelis Arend, z. v. G. A. Vreugdenhil en A. W. Ries- meijer. Cornelia, d. v A. P. Boogaart en G. Jogchems. Johan Pieter, z. v. W. M. van Dijke en S. Klippel. Overleden Adriaan van Liere74j., echtg. van J. Zuijderwijn. Franciscus W. de Leeuw 67 j., echtg. van A. C. Wijten. Wilhelmus Hommel 75 j., echtg. van A. Veraart. Gehuwd P. van Driel 26 j. en A. C. Quist, 21 j. Loop der bevolking VertrokkenAnth. Stormezand naar Nieuw Vosmeer. J. Eindhout naar Baarle Nassau. P. J. Keijzers naar Nieuw Vosmeer. B. v. d. Boogaard naar Eindhoven. M. Lindhout naar Vlaardingen W. Verhees naar Medem- blik. J. Havermans naar Breda. IngekomenJ. v. d. Enden van Halsteren. L. Weijers van Roosen daal. J. Hommel van Bergen op Zoom en H. H. Ista van Poortvliet. MARKTBERICHTEN THOLEN, 9 Juli 1937. Roomboter f 0.80 per pond. Boereboter f 0.75 Eieren f 3.70 per 100. Temperatuur van het Scheldewater te Tholen. Juli Graden G. Zaterdag 3 19, Zondag 4 19,4 Maandag 5 19,2 Dinsdag 6 19,3 Woensdag 7 19, Donderdag 8 18,2 Vrijdag 9 18,3 NUTSSPAARBANK Ledigen van Spaarbusjes op MAANDAG 19 JULI as 5 46344 Nog kunnen wij U leveren een prima electrische waschmachine, compleet met motor, voor slechts f37.50. Petroleumvergassers in diverse soorten. Vraagt demon stratie. Weck inmaakartikelen. Vraagt gratis prijscourant. Beleefd aanbevelend J. MELSE, Tholen. Tevens nog een prima gebruikte handwaschmachine met vliegwiel te koop. 14 46341 VERK00PING TE OUD-VOSSEMEER. Notaris D. van de Velde te Tholen zal, ten verzoeke van den heer C. D. AMPT, land bouwer te Oud-Vossemeer op Woensdag 28 Juli 1937, 's namiddags 3 uur in de lerberg van den heer D. J. Ampt, en 'savonds 7 uur telkens zomer tijd, in de herberg van den heer M. J. Arnpt in het openbaar vcrkoopen Diverse perceelen gelegen onder Oud Vossemcer in den Kerke- en Hikkepolder en onder Tholen in den Rooland- polder. samen groot 12 heet. 95 aren 72 cent. (33 Gemeten 6 Roeden.) 40 46342 Te aanvaarden het bouwland onmiddellijk na den oogst, het Weiland op 1 December 1937. EEN SCHUUR MET ERF te Oud-Vossemeer, aan den DorpsPatrijzen weg, te aan vaarden 1 Mei 1938. Notitiën met kaart verkrijg baar ten kantore van genoemden Notaris na 17 Juli a.s. Op MAANDAG 19 JULI a.s. zal des avonds 7 uur zitting worden gehouden speciaal voor het ledigen van Spaarbusjes. 10 46433

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1937 | | pagina 3