glas papier Voorpret. Advertentie» een dienstbode netburgerwoonhuis FIRMA J. M. C. POT Boekhandel Tholen a -harde weg is en de andere een verharde, de verharde weg altijd j| orrangsweg is ïr Een soortgelijke bepaling heelt trekkingopderijwielpaden; wanneer a; melijk een wielrijder zich bevindt il een rijwielpad dat geen deel uit- •f] takt van een verharden weg, en hij dert een verharden weg, dan moet n voor het verkeer daarop uit beide »r hlingen den voorrang vrijlaten. En ,r ngezien ook de wielrijder op een n nliggend rijwielpad geen voorrang elt voor het verkeer op de hoofd- >r rkeersbaan, moet een wielrijder e der alle omstandigheden voorrang k rleenen aan het verkeer op den b weg. De A.N.W.B. doet een beroep op [e medewerking van alle weggebrui- ai rs om vanaf het eerste oogenblik rgvuldig acht te slaafi op de aan- 1( idingen nabij wegkruisingen en door e oote omzichtigheid zorg te dragen [e tvan den aanvang af de invoeiing n de voorrangswegen zoowel wat - treft een vlotte afwikkeling van het rkeer als wat de verkeersveiligheid ngaat, volledig aan haar doel beant- b lorden zal. De malversaties bij de B.V.L. in Zeeland 1934 23.0 pet., 1935 27.2 pet., 1936 29.0 pet. en 1937 23.4 pet. Bij 1054 organen der openbare ar beidsbemiddeling stonden op 12 Juni 1937 in totaal 333.800 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 316.400 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 317.546 werkloos, onder wie 304.720 mannen. Het aantal werkloozen onder de ingeschrevenen bedroeg omstreeks 70.000 minder dan in de overeen komstige week van 1936. Blijkens mededeeling van den di recteur-generaal van werkverschaffing en steunverleening waren einde April 1937 50.091 arbeiders geplaatst b\j een werkverschaffing. Gevangene uit een celwagen ontsnapt. Een 22-jarige man was te Amster dam door de politie van het bureau Singel aangehouden, om een verhoor te ondergaan. Het gevolg van het verhoor was dat de man in bewaring \Stukloopen - Doorzitten, Zonnebrand. Jk' ^PURO L W!t^£L5«l JjL 5 46318 Gelderland 129 Limburg 83 Utrecht 26 N.-Brabant 111 N.-Holland 110 j, Z.-Holland 83 Zeeland 63 In het vorig jaar kwamen geen cursussen in tuinbouw tot stand in verband met het feit, dat het daar voor geschikte seizoen reeds ver streken was. In 1936 werden echter op verschillende plaatsen proeven genomen met deze cursussen, welke uitstekend geslaagd zijn. Hiervoor gaven zich niet alleen vrouwelijke, doch ook mannelijke deelnemers op, die met zeer veel aandacht het onder wijs volgden. De leerkrachten werkten ook dit jaar met grooten ijver en toewijding en trachtten op allerlei wijzen het onderwijs meer doeltreffend te maken. In overleg met haar werden door de Stichting patronen gedrukt voor de verschillende kleedingstukken, welke tegen een kleine vergoeding voor de deelneemsters beschikbaar werden gesteld. Eveneens werd een verza meling recepten gedrukt, welke tot eenvoudig kookboekje kunnen worden samengevoegd. Deze werden regel matig op de kooklessen aan de deel neemsters uitgereikt. Een groote hoeveelheid stoffen werd tegen ver minderden prijs aan on- en minver mogende deelneemsters verstrekt. Het Regeeringsbureau ter uitvoering van de Landbouwcrisiswet 1933 verstrekte de levensmiddelen voor de kooklessen.® De vrouwen zelf blijken het onder wijs zeer op prijs te stellen en me nige leerkracht of commissie ontving aandoenlijke uitingen van dankbaar heid voor deze eenvoudige hulp. Teneinde meer zekerheid te ver krijgen, dat de verbeteringen, welke op de voorlichtingscursussen worden aanbevolen op hygiënisch gebied wetenschappelijk verantwoord zijn, werd de hulp ingeroepen van het Ned. Instituut voor Volksvoeding. Dit verleende aan de Stichting een bijdrage, waarvoor op 1 November van dit jaar een vrouwelijke arts werd aangesteld, mevrouw G. Janse Stuart, die zich speciaal bezig houdt met dit onderzoek. Resultaten hiervan kunnen nog niet worden gepubliceerd, daar het onderzoek nog niet beëin digd is. Het werk is in 1936 tot grooten bloei gekomen. WEEKPRAATJE De meeste menschen zijn vervuld van een geheime, stille voorpret. Sommigen weten het misschien niet eens bewust, doch onder het werk door kijken zij eens een keertje meer naar buiten, naar de lucht, vooral als die betrokken is, zij zijn blij, als er eindelijk een klein stukje blauw zichtbaar wordt en denken bij zich zelf: „Hé, nog twee weken, öfnog een week, dan heb ik fijn vacantie." ledermensch ondergaat die vacantie op zijn eigen manier. Alleen op één punt zijn bijna alle menschen het zelfde: eens per jaar eens alle zorgen achter zich laten, eens vrij mensch zijn, genieten van de vrije dagen, zooveel men kan. Zelfs al heeft men geen geld kunnen oversparen om op reis te gaan, dan is die volkomen vrijheid op zichzelf al een weldaad voor de gespannen zenuwen. Anderen, die wel op reis gaan, zelfs in eigen land ergens heen gaan, herinneren zich nog dat gezellige huisje van verleden jaar, waar zij gelogeerd hebben, waar men in den tuin ontbijt en de bijen zichzelf mede uitnoodigen en van de jam snoepen. Bestaat er iets prettigers, dan deze stille voorpret? Zij behoort bij iedere vacantie zij behoort trouwens bij iedere groote gebeurtenis in eens menschen leven. En het verdubbelt de vreugde, die zeggen, dat noodlot onberekenbaar is. Er kan immers op het laatste oogenblik altijd nog iets tusschenbeide komen en wat? Ik moet altijd aan een geschiede- nisje denken, dat ik eens van een vriendin van mij hoorde. Een nichtje van haar had zich al lang van te voren op haar vacantie verheugd, alle plannen waren gereed, en zie, op het laatste oogenblik kwam er iets tusschenbeide. Snikkend zei ze tegen mijn vriendin: „O, tante, wat vreese- lijk, ik had me er toch zoo op ver heugd", waarop mijn vriendin haar antwoordde: „Maar kind, wil dat alleen aldan heelemaal niets zeggen?" Laten wij dit bedenken, als onze plannen eens in duigen vallen. Is het werkelijk zonder eenige beteekenis, als wij ons weken en dagen lang innerlijk verheugen kunnen, als wij geheel vervuld zijn van een aanstaande belangrijke gebeurtenis Is deze voor pret alleen al niet een gedeeltelijke vervulling van de pret zelf? Wij verheugen ons in het leven heel dikwijls om niets. Ons lol vervult nu eenmaal niet alle wenschen. De voorpret is echter een kleine tege moetkoming daarvoor en vervangt veel geluk, dat in het geheel niet komt. ONDERWIJS Tholen. Geslaagd te Nijmegen voor de akte l.o. raej. M. Ornee alhier. SPORT. Tholen. Uitslag wedvlucht Greill van de P.V. „de Luchtpost" van 27 Juni. Afstand 289 km. P. van Beers 1 6 en overduif. A. Rijnberg 2 5 7. A. P. M. Voets 3 8 9. B. W. Schot 4. M. Schot 10. Aankomst Ie duif 2.47.15 Laatste 3 39.28. Gelost 10.15. Zaterdagavond speelde het eerste elftal van Thoolsche Boys een wed strijd tegen «Eensgezindheid» van Bergen op Zoom en won met 6—4. Ruststand was 3—1. Zaterdagavond speelt het eerste elftal van Thoolsche Boys tegen het eerste elftal van «Vrederust». Scherpenisse. Uitslag postduiven- wedvlucht van uit Creil 289 km. G. v. d. Have 1, 3. J. de Graaf 2. J. Bevelander 4, 5. L. Priem 6. C. Priem 7,9. P. v. Be veren 8. G. Andriesse 10. Steketee 11, 12. Gelost 10,15 uur. Aankomst 2.50,40. uur Üud-Vossemeer. De P.V de Zwaluw hield een wedvlucht uit Greill. De uitslag was: J. Geuze 1. J. B. Tholenaar 2 9 '14. Gebrs. Hoek 3 11. M. v. d. Zande 4 15. G. Havermans 5. J. Vaders 6. J. Klippel 7. A. van Treijen 8. A. van Daalen 10. Gebrs. van Driel Lz. 12 13. PUBLICATIEN BEKENDMAKING. Kiezerslijsten voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken Ter algemeene kennis wordt ge bracht, dat de Kiezerslijsten voor de afdeeling Groot- en Kleinbedrijf der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Westelijk Noord-brabant van 1 Juli tot en met 14 Juli ter inzage liggen op het Bureau der Kamer, Julianalaan 1, Breda, en voor zoover betreft de kiezers in de gemeente woonachtig op de Secretarie dezer gemeente. Tot en met 14 Juli a.s. kan een ieder verbetering van de Kiezerslijst vragen op grond, dat hijzelf of een ander in strijd met de Wet daarop voorkomt, niet voorkomt of verkeerd is geplaatst. Dit verzoek moet in tweevoud worden ingediend bij het Bureau der Kamer, Julianalaan 1, Breda. Ieder verzoek om verbetering en de hierop genomen beslissing der Kamer worden ter inzage gelegd op het Bureau der Kamer en ter Secre tarie der gemeente, waarin gevestigd is de handelszaak, waarbij degene, wien het verzoek betreft, betrokken is. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Westelijk Noordbrabant. KERKNIEUWS. ZONDAG 4 JULI 1937. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur ds. Verschoor en nam 2.30 ds. Wol- fensberger. Ger. Kerk voorm. 10 uur en nam. 6 uur dr. Yeltenaar. Ger. Gem. voorm. 10 uur, nam. 2.30 en 's avonds 0.30 leeskerk. Vrije Ger. Gem. voorm. 10 uur, nam. 2.30 en 's avonds 6.30 ds. Baaij. Ned. Protestantenbond afd. Tholen Geen dienst. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 leeskerk en nam. 3 uur ds. v. Eist, Bed. H. Doop. Ger. Kerk voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 7 uur leeskerk. Oud Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 7 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 30 leeskerk en nam. 3 uur ds. de Haan. Bed. H. Doop. Coll. Ziekenf. Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 7 uur leeskerk. ST. MAARTENSDIJK. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 en nam. 3 uur ds. de Bres. Bed. H. Doop. N.D. Ger. Gem. voorm. 10 30, nam. 3 en 's avonds 7 uur leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 1030 ds. Batelaan en nam. 3 uur leeskerk. Oud Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 6.30 uur leeskerk. ST. ANNALAND. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 ds. de Haan en nam. 3 uur leeskerk. Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 uur en 's avonds 6.30 uur leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 ds. v. Eist en nam. 3 uur leeskerk. Ger. Kerk voorm. 10.30 en nam. 3 uur ds. Vreugdenhil. Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 7 uur leeskerk. MARKTBERICHTEN THOLEN, 2 Juli 1937. Roomboter f 0.80 per pond. Boereboter f 0.75 Eieren f 3.50 per 100. BURGERLIJKE STAND. Gem. THOLEN, 25 Juni t/rn 1 Juli 1937. Geen inschrijvingen. ST. MAARTENSDIJK. Begunstigd dooi prachtig zomerweer gaf de bond van Thoolse fanfarecorpsen jl. Zater dag een goed geslaagde muziekavond op het voetbalterrein alhier. Deze avond kan in alle opzichten geslaagd heten. Niet alleen was er grote belangstelling, ook het financiële gedeelte was een waar succes. Het moet voor vele muziekliefhebbers stellig een genot geweest zijn, de verschillende nummers te beluisteren, waarin zeer zeker veel goeds te horen was. Zo'n avond is als 't ware een concours in miniatuur, elk geelt het beste van zijn repertoire. Op een schone zomeravond in een rustige sfeer een mooi muziekstuk te horen, moet er stellig toe bijdragen de belangstelling voor de muziek en de betreffende gezelschappen te ver hogen. En die kunnen de vereenigin- gen niet missen. Zowel financiële als morele steun mag niet ontbreken. Zou het nu ook niet mogelijk zijn, diezelfde rustige sfeer op ons markt plein te hebben, wanneer daar een uitvoering gegeven wordt? Het moet voor directeur en muzikanten alles behalve prettig zijn, wanneer hun muziek door het straatrumoer wordt overstemd. Laat de omstanders toch begrijpen, dat daar allereerst rust nodig is En wie helpt nu mee om de kiosk, die daar in al haar kaalheid midden op het marktplein troont, een meer aesthetisch aanzien te geven? Dit behoeft niet veel te kosten. Als van gemeentewege of particu lierezijde een behoorlijke omrastering wordt gemaakt, dan worden er heus wel mensen gevonden, die voor de noodige bloemen zorgen. Ons markt plein, dat zich hiervoor uitstekend leent, zal er stellig mooier door worden. En wat elders, op soms nog kleiner dorpen kan, is toch 'met wal goede wil, hier ook best mogelijk. Voor de door U betoonde deelneming, tijdens de ziekte en na het overlijden van onze geliefde Zuster, Schoonzuster en Tante, Mejuffrouw MAATJE NOOM, geb. Stoutjesdijk, betuigen wij onzen hartelijken dank. .14 46326 FAM. STOUTJESDIJK. Tholen, Juli 1937. GEVRAAGD bij Dr. POORTVLIET 46324 te Poortvliet 7 voor dag en nacht. Te huur of te koop te OUD-VOSSEMEER, Achter straat A \li. Te bevragen Hal- sterscliewegSl2, Bergen op Zoom. 8 46329 Verkrijgbaar a 15 cent per vel Wij hebben ook wederom fantasiekaarten felicitatiekaarten 4032e en gelukstelegrammen Vorige week heeft in hooger beroep 11 recht gestaan de 56-jarige P. G L. ai id-wethouder van Vlissingen, die ïgens valschheid in geschrifte door li m gepleegd in zijn functie van 5 nningmeestervanhetgewestZeeland n den B.V.L.. door de rechtbank e Middelburg tot een gevangenisstraf a n 8 maanden met aftrek van de m lorloopige hechtenis. Ie De procureur-generaal vroeg be- istiging van het vonnis van de i( chtbank. 'o Het hof heeft conform dezen eisch e rest gewezen, c Verdronken 1 e Zondagmiddag is een jongetje te 1 e Wilp verdronken. Het kind kwam et enkele vriendjes uit de Zondags- hooi en raakte bij het spelen in i Wilpstervaart. iplaats van dadelijk de omwonenden waarschuwen, renden de vriendjes iar huis, zoodat, toen eindelijk hulp wam opdagen, het reeds te Iaat was. Toen na eenig dreggen en duiken it kind was boven gebracht, bleken i levensgeesten reeds geweken. Met mes gestoken! Te Akkerwoude waren vijf jongens in 17 a 18-jarige leeftijd aan het jden op een paard van de wed. A. d. Bij. dat daar in de weide liep. Dit werd opgemerkt door een zoon in de weduwe, namelijk G v. d. B. e zich hierover zoo woedend maakte it hij een mes greep, waarmee hij :n der jongens, de 18-jarige R. de ingteMurmerwoudeeen vrij ernstige eek in de rug toebracht. Daar de Btrokkene door de bekomen ver ondingen veel bloed verloor, werd lings medische hulp ingeroepen, die e wonde ter plaatse hechtte, waarna ij het slachtoffer per auto r.aar de aderlijke woning vervoerde, liet nader onderzoek wees uit, dat en der longen was getroffen, terwijl e steekwonde slechts V/2 cm. van et hart was verwijderd. Tegen den driftigen dader is proces erbaal opgemaakt. EERDIENSTEN OP DE WESTER- EN OOSTERSCHELDE. Verlaging van de tarieven I voor autovervoer. Met ingang van 1 Juli zullen de irieven voor auto-vervoer via den rovincialen stoombootdienst op de V'ester- en de Ooster-Schelde aan- lerkelijk worden verlaagd. Voor personenauto's met ten hoogste es zitplaatsen, alsmede voor vracht- uto's waarvan het ledig gewicht de 500 kg. niet te boven gaat, wordt et tarief éen gulden per enkele reis. Dit bedrag wordt tot zestig cent eruggebracht, indien men gebruik laakt van de boekjes, die tegen letaling van zes gulden verkrijgbaar ijn en die recht geven op tienmaal verzetten, ongeacht de veerdiensten waarmede zulks geschiedt, zoowel op e Wester- als de Ooster-Schelde. Ie werkloosheid daalt. Ruim 50.000 arbeiders bij een werkverschaffing. In de week van 7 tot en met 12 .Tuni yaren bij gesubsidieerde vereenigin- en met werkloozenkas aangesloten 62.100 personen (de landarbeiders net 75.300 leden zijn hierin niet be- repen). Van deze 462.100 verzekerden was n die week 23.4 pet. geheel werkloos in de vorige verslagweek, 24 t/m 29 lei 1937, was dit percentage 23 8). Het werkloosheidspercentage voor ;eheel werkloozen was in de eerste 'erslagweek van de maand Juni in le laatste jaren als volgt bleef en Woensdag tegen het mid daguur naar bet paleis van justitie zou worden overgebracht. Dc rijks- veldwacht kreeg opdracht, dat er aan het bureau Singel een „mannetje gehaald" moest wórden en op tijd verscheen de rijkscelauto voor het politiebureau. Onder voldoende toezicht leverde de gemeentepolitie den arrestant aan den rijksveldwachter over en zeer spoedig was het paleis van justitie bereikt. In afwachting van hun voorgeleiding voor den officier worden cle arres tanten dan tijdelijk in één der cellen geplaatst in dit gebouw. De celauto wacht dan op de binnenplaats. Geheel volgens voorschrift werd ook nu ge handeld. Na een kwartier kwam de mededeeling,datde man overgebracht moest worden naar het huis van be waring aan den Weteringschans. In de celauto bevinden zich vijf cellen, allen met deuren van elkander ge scheiden, en in een van deze sloot de rijksveldwachter den verdachte op. De veldwachter ging zoo als ge woonte is, zelf achter in den wagen zitten en spoedig was men op weg naar het huis van bewaring, dat op vijf minuten afstand gelegen is. Ook hier reed de celwagen de binnenplaats op en de rijksveldwachter opende de kleine celdeur. Uitstappen, commandeerde hij, doch.... de arres tant kwam niet te voorschijn. De cel bleek leeg te zijn, waarop alarm ge maakt werd. De officier van justitie werd ver wittigd en alle bureaux gewaarschuwd. De Amsterdamsche agenten kregen opdracht om den gladden vogel op nieuw te vangen. Een nauwkeurig onderzoek van den celwagen wees uit, dat de ge vangene zich door het raampje had gewrongen. Een en ander was ook gezien door bewoners van de Leid- schedwarsstraat. Ze zagen tot hun groote verwondering den arrestant op het dak verschijnen en van den wagen springen. Hij was spoedig uit het gezicht verdwenen. Malversaties op kantoor van Rotterdamschen gemeente-ontvanger. Tusschen Kijkduin en Mbnster is Maandag het lijk aangespoeld van den 55-jarigen J. A. eersten kassier op het bureau van den gemeente ontvanger te Rotterdam. Aanvankelijk werd vermoed, dat de man bij het zwemmen verdronken was, doch later is uitgekomen, dat hij zich verscheidene jaren aan aanzienlijke verduisteringen heeft schuldig ge maakt en dat de kassier blijkbaar is gaan vreezen, dat door de verscherpte contróle sinds de komst van een nieuwen gemeente-ontvanger de frau des aan het licht zouden komen. Een uitgebreid onderzoek wordt thans ingesteld. Er valt nog niet na te gaan, over welke bedragen de malversaties loopen. Huishoudelijke voorlichting ten plattelande. De verwachtingen in het jaarverslag over 1935 uitgesproken, dat het werk van de Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande zich in 1936 belangrijk zou uitbreiden, zijn dit jaar ten volle bewaarheid. In totaal werden in 1936 4146 series gegeven met een aantal deel nemers van 23611. Deze waren als volgt verdeeld deelnemers Friesland 164 series met 3470 Groningen 192 3908 Drente 90 1721 Overijssel 95 2058 2687 1610 514 2274 2164 2015 1190

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1937 | | pagina 3