fflflRIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT 'MUM ^dprij?pefklaS NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN ij dag 2 Juli 1937.-No. 26Vijf en vijftigste jaargang MaUwal Ae37«1?anco Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer ™t?ers17naar plaatsruimte1! THOOLSCHE COURANT ïgels 75 et.iedere regel nn<?tfi K J- 45 ct -Bij abonnement aanmerkelijke 1 .kosten.' UITGAVE FIRMA M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 priJsverminderinfl- met zijn vriendjes was gaan zwemmen' verdronken. Maar dit was nog niet genoeg. De zee wilde nog meer slachtoffers. Een 7-jarige jongen, die met zijn nog jonger broertje en 9- jarig vriendje bij de vuurtoren te Sr.heveningen was gaan baden, ge raakte plotseling in een kuil en ver dronk jammerlijk. Een 16-jarige jongen is eveneens bij de vuurtoren verdronken. Naast deze vier slachtoffers is nog verschillende malen hulp ingeroepen, daar men zich öf te ver in zee had gewaagd óf door de stroom werd meegesleurd. Laat men zich toch nooit te ver in zee wagen of een bal of gummiring, die is afgedreven, te ver nazwernmen. liet kan noodlottig worden De verjaardag van Prins t Bernhard. De kwestie over de aftapping van het Maas- II water door België. Historisch I spel J. P. Coen. De gevaren der zee. De slachtoffers van het verkeer. Vliegtuig-ongeluk v te Princenhage. Congres van r het Groene Kruis te Utrecht. Een Zuid-Afrikaansch minister e in ons land. ij de verjaardag van den Prins, 1 eersten geboortedag, dien hij in terland doorbracht, heerschte er feestelijke stemming in het ge le land. Overal wapperde de ;kleur, vrcolijk die vooral de ote steden een feestelijk aanzien In de Residentie was een uit- reid programma opgesteld om e verjaardag zoo vroolijk mogelijk iloen worden. )ok in de hoofdstad, waar nog kort eden de jubelkreten ter eere van vorstelijk Drietal weerklonken, rschte wederom een gezellige kte. a, in het geheele land heeft men verjaardag van Hem, die in zoo •ten tijd de genegenheid van heel Nederlandsche volk, door zijn len lach en ongekunstelde manieren it te winnen, op een buitengewoon olijke wijze gevierd, tondom het paleis Soestdijk had i een groote menigte verzameld, den morgen defileerde een eskadron het eerste halfregiment huzaren Amersfoort langs het paleis, welk llé Prins Bernhard vanaf het •des gadesloeg. h-inses Juliana en Prinses Armgard en op het balcon en keken van ir naar de voorbijtrekkende man- ïappen. Later arriveerde H.M. de ningin op het paleis Soestdijk, ar Zij door het Prinselijk Paar rd verwelkomd. teeds eenige maanden geleden eft te Hoorn de officieele herden- tg van J. P. Goen's geboortedag lats gehad. O.a. werd bij deze ge enheid het woord gevoerd door Colijn. Thans in het hartje van n zomer wordt weer feest gevierd, maal wil men den beroemden uverneur-Generaal niet eeren door t woord, maar door een historisch il. In het Park is een Indische (toonstelling georganiseerd. De aftapping van het Maaswater or België heeft heel wat gemoederen pennen in beweging gebracht. Veel is er reeds over deze kwestie schreven, zoodat wij het niet noodig hten, op deze plaats nogmaals in tails te treden. De uitspraak van tPermanentehofvan Internationale stitie viel voor Nederland niet mee. et tien tegen drie stemmen werd Nederlandsche vorderingafgewezen lar ook op de tegeneischen van ilgië werd afwijzend beschikt. Vanzelfsprekend werd deze tijding Belgische belanghebbende kringen et groote blijdschap ontvangen, int niet alleen op economisch, doch k op politiek gebied staan hier oote belangen op het spel. De zee heeft weer haar slachtoffers ëischt. Velen waren Zondag door t prachtige weer naar het strand lokt, om daar hun dag door te engen, maar voor verscheidenen I het een onvergetelijke dag ge- arden zijn, daar de zee ettelijke zinnen in rouw gedompeld heeft. Een vader, die met vrouw en kin- ren ook strandwaarts was gegaan, i daar ging baden, verdween, toen 'n gummiring, die was afgedreven, ilde halen, plotseling in de diepte, ulp mocht niet meer baten. Omstreeks denzelfden tijd is even- ns aan het stille strand te Sche ningen een 13-jarige jongen, die Wederom heeft er een vliegtuig ongeluk plaats gehad, waarbij een doode te betreuren viel. Maandagmiddag is te Princenhage een sportvliegtuig over de kop ge slagen. De bestuurder kwam hierbij om het leven. Waarschijnlijk is het ongeluk gebeurd, doordat er iets aan de motor haperde. Eenige dagen geleden heeft te Utrecht de Alg. Ned. Ver. van het Groene Kruis een bijeenkomst ge houden. Verschillende inspecteurs van de volksgezondheid waren tegen woordig. Het congres werd geopend met een rede van den voorzitter, dr. H. G. Hamaker, waarin hij o.a. sprak over de weinige belangstelling van de jongere generatie. Verheugend noemde hij echter de toenemende belangstelling van de overheid Vervolgens heeft Zuster J. E. Ro- mijn gesproken over de bestrijding van geslachtsziekten, waarbij zij uit ervaring kon spreken. Hierop volgde een discussie. De vergadering werd uitgesteld tot Woensdagmorgen. De Zuid-Afrikaansche minister, die vergezeld van zijn echtgenoote, zijn nicht en zijn particulier secretaris, eenige dagen in ons land is geweest, heeft een diner aangeboden, waaraan o a. Dr. Colijn aanzat, alsmede de Zuid-Afrikaansche gezant. De Zuid-Afrikaansche minister is naar Harwich overgestoken om een bezoek aan Londen te brengen. Hij werd tot Hoek van Holland uitgeleide gedaan door den Zuid-Afrikaanschen gezant en den eersten secretaris van de Afrikaansche legatie. Van Zeelands Amerikaansche besprekingen. Washington tot samenwerking bereid. Congres van de Internationale Kamer van Koophandel te Berlijn. Critieke dagen voor de niet- inmengingscommissie. t| Wat willen Rome en Berlijn Interessante Engelsche hypo these. De machtigingswet in de Fransche Kamer. De franc los van het goud... De Belgische minister-president Van Zeeland is, gevolg gevend aan het verzoek van de Engelsche en I Fransche regeering om de mogelijk heden van een herleving van den internationalen handel te onderzoeken, in de eerste helft van de maand Juni naar Amerika vertrokken, nadat hij tevoren reeds met vele Europeesche staatslieden en economische deskun digen over dit onderwerp van ge dachten had gewisseld. Nu heelt Van Zeeland in de Nieuwe Wereld lang durige besprekingen gehad met president Roosevelt, den minister van buitenlandsche zaken Huil en den minister van financiën Morgenthau. Over den aard van deze besprekingen is slechts weinig uitgelekt en dat is een gelukkige omstandigheid, want bij een ontijdige publiciteit is deze zaak geenszins gebaat. In ieder geval staat vast, dat deze besprekingen niet zonder vrucht zijn gebleven. Na afloop hebben Roosevelt en Van Zeeland n.l. gezamenlijk een verklaring gepubliceerd, waarin werd medegedeeld, dat de Vereen. Staten bereid zijn, hun medewerking te verleenen aan de collectieve taak, den internationalen handel te doen herleven, monetaire kwesties op te lossen en een beperking van de be wapening tot stand te brengen. Bent U onrustig? En niet meer beheerscht in Uw denken handelen en spreken Neem dan terstond Mijnhardt's Zenuwtabletten. Deze werken zenuwstillend, zenuw sterkend. Buisje 75 c. Bij Apothekers en Drogisten. 9 46317 Dezer dagen vindt in Berlijn ook het congres van de Internationale Kamer van Koophandel plaats, waar van onze landgenoot mr Fentener van Vlissingen voorzitter is. Het doel van dit congres, waaraan ongeveer 6000 zakenlieden uit alle landen van de wereld deelnemen,strookt ongeveer met datgene, waarnaar Van Zeeland streeft. Ook hier wenscht men, zooals uit de verschillende redevoeringen bij de opening, waaraan o.a. ook Hitier, Goering, dr. Schacht en Goebbels deelnamen, een herleving van den internationalen handel. Al deze pogingen zijn ongetwijfeld loffelijk en blijven hoop geven op een betere toekomst. Maar desondanks is er nog geen enkele reden om al te optimistisch te zijn. Want vast slaat, dat een economische overeen stemming niet zonder oplossing van de politieke problemen te bereiken zal zijn. En ten aanzien van dit laatste is de toestand juist op het oogenblik alles anders dan hoopvol. Al moge ook het incident met de «Leipzig» al haast weer vergeten zijn, de schade, welke daardoor aan de Europeesche samenwerking is toege bracht, doet zich nog steeds gevoelen en zal dit naar alle waarschijnlijkheid ook nog lang blijven doen. Zooals men weel hebben Duitsch- land en Italië zich na het incident met de «Leipzig», uit de con trolecommissie teruggetrokken, nadat hun gebleken was, dat Frankrijk en Engeland niet aan een demonstratie tegen de regeering van Valencia wilden deelnemen. Daarmede scheen het incident af- geloopen te zijn, en in Londen, waar men veel ernstiger gevolgen had verwacht, had men geen woorden genoeg om de gematigde houding van Duitschland te prijzen. Cham- berlain en Eden legden in het La gerhuis verklaringen af, welke zelfs in Duitschland een gunstige pers hadden. Maar de Engelsche staatslieden waren wat te voorbarig geweest. Een dag later hield Hitier te WQrzburg een rede, waarin hij kortweg ver klaarde. dat redevoeringen in bui tenlandsche parlementen hem niet interesseerden, dat hij voor eens en voor altijd genoeg had van collectieve acties. Op denzelfden dag beroemde Mussolini er zich op, dat Italië in Spanje meevocht en dat een over winning van Franco derhalve ook een Italiaansche overwinning zouzijn Bovendien werd op dezen dag nog een schip, geladen met voedingsmid delen voor de Spaansche regeering, door een duikboot van onbekende nationaliteit tot zinken gebracht. Dit zijn de feiten, waarbij men bij de beoordeeling van het volgende reke ning moet houden. Door de uittreding van Duitschland en Italië uit de controlecommissie is in den contrólegordel een gat ont staan, dat Frankrijk en Engeland wenschen te stoppen. Maar nu hebben de Duitsche en Italiaansche afge vaardigden in de niet-irimengings- commissie verklaard, dat zij daartegen principieele bezwaren hebben. Tege lijkertijd laten deze beide landen vele vlooteenheden voorde Spaansche westkust kruisen, waar deze op het oogenblik eigenlijk niets meer te maken hebben. Waar willen Rome en Berlijn naar toe, vraagt men zich in Londen af? Men meent hierop het volgende ant woord te hebben gevonden. Hitier en Mussolini hebben het thans over duidelijk gemaakt, dat zij een over winning van Franco wenschen. Daartoe willen zij echter geen Euro- peeschen oorlog riskeeren, welke on getwijfeld het gevolg zou zijn van een openlijke interventie. Nu laat de bestaande niet-inmen- gings-overeenkomst echter enkele gaten open, waardoor zij Franco hun bijstand kunnen verleenen, die voor zijn overwinning noodig is. liet in ternationale controlestelsel is nl. niet van toepassing op schepen, die de Spaansche vlag voeren. Gebleken is nu, dat de kleine Spaansche handels vloot sinds het begin van de controle plotseling zeer in omvang is toege nomen. Op deze manier hebben dus wapenleveran lies ongehinderd de twee partijen in Spanje kunnen bereiken. In Londen veronderstelt men nu, dat Rome en Berlijn deze gaten in het contrólestelsel niet willen laten stoppen en het slechts aan Valencia onmogelijk willen maken, van deze galen gebruik te maken door aan Franco een aantal duikbooten te le veren. Dit zou ook verklaren waarom de Italiaansche en Duitsche oorlogs schepen in Spaansche wateren zijn gebleven. Het zou voorts verklaren, waarom Rome en Berlijn bezwaar maken tegen 'n Engelsch-Fransche bewaking van de regeeringskust, want de aan wezigheid van Engelsche en Fransche schepen aldaar zou de operatie van Franco's onderzeeers aan het licht kunnen brengen en dit zou bijzonder pijnlijk zijn, als bleek, dat de be trokken duikbooten niet aan Franco bleken te behooren. fs het wonder, dat men in Londen den toestand ernstig inziet? Tenslotte zij nog vermeld, dat de regeering-Chautemps in het "begin dezer week voor de Kamer en den Senaat verschenen is en daar vrij gunstig ontvangen. Bonnet heeft een uiteenzetting gegeven van de herstel- maatregelen, welke hij op financieel gebied noodig acht en de Kamer commissie heeft het ontwerp-volmacht aan de regeering aangenomen. Ho pelijk slaagt Bonnet in zijn moeilijke taak. De eerste uitkomst is dat de finan- cieele toestand er slecht voor slaat. Defranc heeftgeen voldoende dekking meer en men heeft dit betaalmiddel los van het goud gemaakt. Waar zal dit op uitloopen Wat er vóór 50 jaar in onze omgeving gebeurde. In het no. der Iers. en Th. Ct. van 2 Juli 1885 lezen wij dat in de ge meenteraadsvergadering van 27 Juni 1887 werd besloten om aan de afd. Tholen van den Ned. Protestanten bond op haar aanvraag daartoe, een lokaal der bewaarschool voor het houden van godsdienstoefeningen in gebruik te geven. Ten overstaan van Notaris Wagtho werd hooi en nagras van 12 gemeten weiland in Schakerloo geveild De prijzen voor hooigras beliepen f7 f 13, het nagras f0.50f2.75. Bij de Ned. Herv. Kerk te Tholen werd beroepen ds. Klaarhamer te Montfoort. Uit St. Maartensdijk wordt in het no. van 9 Juli gemeld dat door de hevige droogte vele landarbeiders zonder werk zijn. Te St. Annaland werd door Notaris Sipkes bouwland verkocht aan II. Pol derman aldaar voor f354 en f411 per gemet. Bij de Ned. Herv. Kerk te Tholen werd in de vacature ds. Schot be roepen ds. Yzonides te Waspik. In het no. van 16 Juli wordt uit St. Annaland gemeld dat vandaar arbeiders zullen vertrekken om kool zaad te gaan dorschen in Brabant en Z. Holland. Te Tholen is op den Steenenkrui- schen dijk Zondag 10 Juli door W. v. A. een meisje aangerand. De zaak werd in handen der politie gesteld. De droogte veroorzaakt zoodanig gebrek aan drinkwater dat van buiten het eiland door schippers water te Stavenisse en St. Annaland wordt aangevoerd. Te Poortvliet werd ten overslaan van Notaris Wagtho een woonhuis en erf geveild, behoorende aan de erven W. van As. Kooper was J. van Elsacker te Tholen voor f760. De Iers. en Th. Ct. van 23 Juli maakt melding dat te St. Annaland als lid van den raad is herkozen P. Kodde en gekozen J. Zandee, met resp. 59 en 60 st. De aftredende C. Stein kreeg 49 st. Totaal 121 kie zers stonden ingeschreven, een groot verschil in aantal met tegenwoordig. Te St. Maartensdijk stemden 161 kiezers en werden herkozen L. Groe- newege Lz., A. C. Noom en M. P. Polderman. Te Oud-Vossemeer stemden 77 kiezers en werden herkozen de af tredenden C. Mans en W. H. van Gorsel. Herstemming tusschen M. K. Stoutjesdijk (aftr.) en M. A. Douw en Fr. Bevelander, die allen 21 st. verkregen. Te Poortvliet stemden 60 kiezers. Herkozen Joh. Bevelander en E. C. v. Rijssel. Herstemming tusschen A. Quaak en P. J. v. d. Bel. Te Stavenisse kwamen 71 kiezers op. Herkozen C. Dorst Lz. en C. Steen- dijk, nieuw gekozen M. van Luijk. Te Tholen brachten 146 kiezers hun stem uit. Herkozen M. G. van Stapele en Mr. J. H. L. van Buren. W. F. J. Wagtho 68, Dr. Boom 56 en Abr. Wagemaker 33, herslemming tusschen W.F.J. Wagtho en dr. Boom. Uit St. Annaland wordt melding gemaakt dat de familie Goedegebuure gedenkdagen meemaakt die zeldzaam zijn. Jan Goedegebuure vierde zijn 50-jarig huwelijksfeest. Zijn zoon mocht zijn 25-jarig huwelijksfeest ge denken. De schoonouders van de bruidegom zijn 54 jaar getrouwd en een zuster en een broer hebben hun 25 jarig huwelijksfeest reeds mogen vieren. De raad van Tholen besloot in zijn vergadering van 16 Juli om aan den heer L. A. Paardekooper Overman te 's Gravenpolder in concessie af te staan het noordelijk gedeelte van den spuiboezem. In diezelfde vergadering werd ge sproken over het uitbaggeren van de vest nabij de Oud-Vossemeersche poort. Tot notabel bij de Ned. Herv. Kerk te Tholen werd gekozen J. A. v. d. Vlierden. In het no. van 30 Juli staat ver meld dat de Commissaris des Konings het eiland Tholen bezocht. Te Tholen, Oud-Vossemeer en St. Maartensdijk werd een muzikale hulde door de muziekgezelschappen gebracht. Te St. Annaland bleef een dergelijke hulde achterwege wegens eenige sterf gevallen. Te St. Maartensdijk heerschte veel bedrijvigheid door de werkzaamheden bij de vlasoogst. TePoortvliet veilde Notaris Wagtho veldvruchten. Wintergerst bracht op f77 tot f83, Rogge f 73 tot f 83. Tarwe f59 tol f84. Haver f40. Alles per gemet.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1937 | | pagina 1