Gemehcd Wie gaat trouwen 21 JUNI Met deN.A.K.opstap meubelen Voor Scherpenisse en Omstreken J. Beukelaar Bestellingen let. herkiesbaar was, werd benoemd ft heer H. Overbeeke Het entreegeld voor de nieuwe ien blijlt bepaald op f2.50. De ovisie wordt vastgesteld op 4 or aardappelen en 3% voor uien, larbij het bestuur machtiging wordt rleend dit te wijzigen, indien de istandigbedendittoelaten of eischen Met de groep Scherpenisse zal Bderom een overeenkomst worden ngegaan als tot heden gebruikelijk, door de gemeente gestelde voor arden voor het voor haar rekening inleggen van een haven achter het •ilingsgebouw worden onaannemelijk lacht. Het bestuur verkrijgt mach- ing deze zaak tot in de finesses onderzoeken en verder naar be nding van zaken te handelen. In verband met de prijsstijging zal kistenhuur waarschijnlijk van 30 i 40 cent gebracht worden. Geslaagd voor het examen ge- eente administratie de heer G. M. der Linde, alhier. De zangvereeniging ('Excelsior» aHe Woensdag jl. bij een te (Z. Vlaanderen.) gehouden ;eoncours een le prijs in de 3e eling. Het 2-jarig zoontje van W. van Male bezeerde zich Maandag gen zoodanig met een scherp werp aan het hoofd dat dokters- moest worden ingeroepen. UD-VOSSEMEER. Vrijdag en rdag jl. werd alhier de jaarlijk- kermis gehouden, eze vooral Zaterdagavond door vreemdelingen bezochte kermis, uit politioneel oogpunt een orde verloop. Op de plaats waar vroeger het foonkantoor was gevestigd zal lenkort een nieuwe woning ver- Waar een gedeelte van den komenden grond zal worden inge- t tot plantsoen, komt ter plaatse niet onbelangrijke verbetering behoeve van het verkeer tot stand. '*D VAN DE WEEK wijl ik aan m'n lessenaar 'n beetje in de ruimte staar, int niet voor ieder lied, nietwaar zóó-maar je gegeven klaar, erk ik me toch eensklaps daar, I, evenals het vorig jaar, zomer weer gaat komen.... ordt één en twintig Juni weer, evenals verleden keer, weet U dat misschien niet meer, rijl ik hier thans m'n liedje neer, nt kort en bondig ik beweer, t hoort tot onze schrijverseer, 't U daarvan te hoornen... iewel, 't is feitelijk een feit, n heele tijd al... zomertijd, is dat logisch geen verwijt, reden eer tot dankbaarheid, ar mogelijk, naar LIw bescheid, t ik m'n vulpen maar verslijt, ior U daarmee te kwellen... ar wat óók waar is, waar of niet ,t is, dat U niet gaarne ziet, jt het onafgebroken giet, s waarom lezers, zou ik niet, 'i' nóg 'es in een enkel lied in zon, en zorgeloos verschiet, Jzoo eens wat vertellen zomer is dan in het land, luieren weer aan het strand, zien als nikkers bruinverbrand, 3 zetten zorgen aan den kant, 3 liggen languit in het zand, e eten broodjes uit een krant, voelen ons... tevreden 1 smullen ijs en drinken spuit, schilfert! is weer onze huid, gaan het water in en uit, n lach is onze heele snuit, zijn gezond we eten fruit... daarom vraag ik, tot besluit: at wilt U meer nog, heden 't eenig antwoord luidt gewis, t. als de zomer er dan is, klinkt het ook misschien wat mal, als... het voorjaar wezen zaP (Nadruk verboden). predikanten der Neder- itsche Hervormde Kerk te Reimerswaal door M. D. Lammert*. i den jaargang 1909 van het euw Kerkelijk Handboek" komt bijlage voor een naamlijst Hervormde Predikanten in de leenten der provincie Zeeland, ert de reformatie. Aan deze lijst breekt eeri gemeente nl. Reimers- an andere zijde1) weten wij, dat leimerswaal 3 predikanten hebben gestaan, terwijl Van Visvliet2) ons vertelt, dat er 4 zijn geweest. Deze schrijvers vermelden wel hun aantal, doch bijzonderheden geven zij niet. Hieronder worden dan de 5 predikanten behandeld, die van 1581 tot '1639 de kerk te Reimerwaal hebben gediend. Na de invoering der Hervorming is de stad Reimerswaal, krachtens besluit van de Synode te Middelburg, gebracht onder de Classis van Tholen. Als eerste predikant zien wij te Reimerswaal van 1 November 1581 af Christianus Jans (Jansonius) op treden 3). Hij kwam uit Engeland. Als vergoeding wordt hem f50. uitbetaald voor verhuiskosten 3). Hij heeft den dienst daar circa 2 jaren waargenomen, want in het eind van November van het jaar 1583 wordt aan zijne weduwe, Elizabeth Jansen, twee maal f50.— uitbetaald voor reisgeld om naar Engeland te reizen3). De volgende predikant te Reimers waal was Herman Pot. Van hern weten wij wat meer dan van zijn voor ganger. Den 4den Januari van het jaar 1580 werd Pot, na behoorlijk onderzoek, tot predikant teZaamslag aangesteld, onder verplichting van ook te Othene en Aandijk den predik dienst waar te nemen 4.) Toen 30 October 1583 Axelerambacht den Spanjaarden in handen viel, is hij gevlucht naar Gent en vandaar met attestatie gekomen te Middelburg. In hetzelfde jaar werd bij predikant te Reimerswaal, waar hij reeds in 't zelfde jaar door een ander opgevolgd werd, zonder dat wij kunnen zeggen of hij er vertrokken dan wel over leden is 5). Een en ander is niet geheel juist. Van '1 November 1583 af trad ds. Pot op als predikant te Reimerswaal 6). Hij bleef tot aan zijn dood de kerk aldaar dienen 7.) Ds. Pot overleed des Zaterdags, voor Kerstavond, dus 23 December van het jaar 1600 Hij was gehuwd met Gatelijne Jaegers. Na zijn overlijden werd de ge meente gecombineerd met die in het Oudeland van Schakerloo. Nu werd beroepen ds. Zegerus Pit, predikant te Molenaarsgraaf 8.) Deze was te Reimerswaal geboren en werd dus in zijn geboorteplaats tot het leeraars ambt geroepen. Hij heeft van 1 Juli 1607 af dienst aldaar waargenomen. In 1612 werd ds. Zegerus Pit aan gezocht om op te treden als tweede predikant te Aardenburg en den kerkdienst, zoowel in de Duitsche als in de Fraf?sche taal le leiden. In Mei van dat jaar was hij .reeds in zijn bediening aldaar 9.) Als vervanger van hem komt ds. Hubertus de Ridder, wiens vorige standplaats Beeslerzwaag was. In zijn verzoek om vergoeding van verhuis kosten geeft De Ridder te kennen waarom hij een beroep naar Reimers waal zoo ambieerde. Behalve de groote genegenheid van de Staten van Zeeland voor de kerk en hare dienaren, grooter dan van de regeering in Friesland, zijn het ook nog de vele bloedverwanten en vrienden van zijn huisvrouw, die hem een beroep naar Reimerswaal zoo aan trekkelijk maken ,0). Ds, De Ridder bleef tot het jaar 1620 te Reimerswaal.Toen verwisselde hij met den predikant van Sint- Annaland, Samuel Schepens, van standplaats. Of die verwisseling naar het genoegen van ds. De Ridder is geweest welen wij niet. Het optreden van den predikant te Sint-Annaland, was niet naar den zin van de leden der kerk aldaar. Vele klachten waren tegen hem ingebracht, welke door den predikant bij zijn verhoor niet werden ontkent. Den Magistraat was eenige jaren geleden reeds beloofd, dat een ander predi kant te Sint-Annaland zou worden geplaatst In het jaar 1620 werd aan de Synode nogmaals verzocht dat de verplaatsing van hun predikant nu eens mocht plaats vinden, en zoo mogelijk binnen zes maanden. Als verzorger van den dienst der kerk zou men gaarne zien H. de Ridder, predikant te Reimerswaal n). Het verzoek werd nu ingewilligd en de verplaatsing bevolen. In bet vervolg zien wij dan te Sint-Annaland als predikant H. de Ridder, terwijl Samuel Schepens verhuist naar Reimerswaal 12.) leder behield het tractement, dat hij voorheen genoot, n.l. Ds. DeRidderzijnstadstractement van f 400.en Ds. Schepens f 300. Den 27 Augustus 1625 overleed Ds. De Ridder te Sint-Annaland. Hij was gehuwd met Susanneken Laurens ,3.) Reimerswaal was al vele malen zwaar getroffen, vooral door over stroomingen. Toen in het jaar 1629 de toestand te gevaarlijk werd, ver zocht de predikant de stad te mogen verlaten. Hij vestigde zich toen op het Oudeland in Scheakrloo. Reimerswaal zag zich steeds meer achteruitgaan. Bij besluit van Gecommitteerde Raden van Zeeland van 2 Juli 1632 werd besloten de kerk, school en appendentiën in het openbaar te verkoopen. De verkooping vond den 27 Juli 1632 plaats, doch daar zij niet meer dan f50 opbracht, werd de koop niet gegund. Eenige dagen later zijn de bovenbedoelde gebouwen uit de hand verkocht aan Jacobus Burs, predikant te Tholen, voor de som van 15 ponden vlaems. Alhoewel de kerk dus was verkocht ontving de predikant toch jaarlijks zijn tractement. Ds. Samuel Schepens overleed in Augustus 1639. Ermerins, Zeeuwsche Oudheden dl. IV, Middelburg 1788, blz. 50. 2) Archief Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, le dl. 3de stuk, blz. 15. 3) Rijksarchief in Zeeland, Rekenkamer B, nr. 3181. 4) Van der Baan, Geschiedk. Beschouwing van Zaamslag, Neuzen 1859, blz. 6. (5 H. Q. Janssen De Kerkhervorming in Vlaan deren, Eerste dl. Arnhem 1868, blz. 463.6) Rijksarchief in Zeeland, Reken kamer B nr. 3184. 7) Rijksarchief in Zeeland Rekenkamer A nr. 405. 8) Sinte Geertruydtsbronne (De Voor malige Stad Reymerwale door .1. Hoile- stelle.) 9) J. H. van Dale. Bijdragen tot de Oudheidkunde en Geschiedenis inzonderheid van Zeeuwsch Vlaan deren, derde dl. blz 192 en 193. 10) Rijksarchief in Zeeland, Reken kamer B (acquitten nrs 29933013) n) Reilsma en Van Veen, Acta der provinciale en particuliere synoden, vijfde dl. Groningen 1896 blz. 176.,2) Rijksarchief in Zeeland, Rekenkamer B nr. 3011. ,3) Rijksarchief in Zee land, Rekenkamer B nr.3029. SPORT Tholen. Zaterdagavond speelt het eerste elftal van Thoolscbe Boys tegen Dintelboys uit Dinleloord (kampioen van de 2e klasse der B.VB) St. Annaland. Voetbaluitslag van Zaterdag jl. W.fl.S. II—U.L.O.-Ieer- lingen van Tholen 10—3. ONDERWIJS Geslaagd te Nijmegen voor het Staatsexamen voor onderwijzer A. A. Gunst te Oud-Vossemeer. Naar de Landbouwtentoonstelling te Zierikzee! 7 en 8 Juli a.s. wordt voor de Zeeuwsche landbouw verzamelen ge blazen te Zierikzee. De Algemeene Jaarvergadering der Z L. M. wordt 7 Juli gehouden en 8 Juli vindt de door de Kring Sehouwen- Duiveland georganiseerde tentoon stelling plaats, die, gezien het feit dat de landbouw tegenwoordig veler aandacht trekt en Zierikzee op dit gebied een goede naam heeft, dui zenden belanghebbenden en belang stellenden zal trekken. Wij leven in een provincie die hoofdzakelijk bestaat van den land bouw, die echter, wat onderlinge ver keersmiddelen betreft, wel een der moeilijkste provincies is. Men moet per boot om Zierikzee te bereiken als men niet per auto gaat, en Gedep. Staten van Zeeland werken mede de belangstellenden voor de Zierikzeesche landbouwdagen het gemakkelijk te maken, want er wordt een extra boot ingelegd op beide dagen, terwijl ook de boot tarieven voor deze gelegenheid ver laagd zijn. Wij raden onze lezers aan de ad vertentie hierotatrent in dit nummer te lezen. De lezer meene niet dat de N.A.K. een toeristische vereeniging isverre van daar, de afkorting beteekent de Ned. Algemeene Keuringsdienst, de bij de landbouwers zeer bekende en gewaardeerde instelling die de ge wassen te velde keurt, waardoor men verzekerd is goed poot- en zaaigoed te kunnen krijgen. Deze week, die in het begin ons mooi, niet te warm, zomerweer gaf, heeft ons door een wel zeer toeval lige omstandigheid de gelegenheid gegeven eens nader kennis te maken op welke wijze men hier werkt. Wij ontmoetten den heer Hage, van de «Bijenkorf» zeggen ze in St. Maartensdijk en de «Bijenkorf» is de naam van de villa waar de 'neer Iz. Hage woont, een naam toepasselijk op den eigenaar, want deze, hoewel rustend landbouwer, rust nog alles behalve, doch is nog steeds in de weer voor zaken het algemeen belang betreffend. In gezelschap van den heer Hage was de heer M. J. Elenbaas uit St. Annaland een van de jongere garde en beide heeren waren aan het keuren. Nu ja, als men in een stoel gezeten over dit werk praat, lijkt het heel gemakkelijk nietwaar de auto brengt je ter plaatse, je stapt uit, gaat het veld in, beziet de gewassen, teekent wat aan in een registeren afgeloopen is het. Zoo is dan de redeneering. Doch de werkelijkheid is wel een beetje anders. De heeren noodigden ons uit eens mee le gaan, wij stapten in den auto, gingen den polder in, stapten uit, dwars over de aardappel velden heen, die in ons eiland Tholen in deze Junimaand daar zoo mooi liggen, een rijken oogst belovende. Wij gingen het veld weer uit. stapten in den auto, slapten weer uit, door liepen andere velden. Zagen met hoeveel ernst en oplettendheid de keurmeesters de Bintjes, Eerstelingen, Eigenheimers, Zeeuwsche bonten en blauwen en Red Stars keurden. Wij maakten kennis met stippelstreep, mozaïk en bladrol, ziekten die van invloed zijn op het toekennen van de cijfers A., B. en C., waarbij het laatste cijfer te kennen geeft, dat de aardappel absoluut als pootaardappel niet in aanmerking komt. En wij beseffen nu goed dat het werk dat de keurmeesters zoo ver richten geen licht werk is, want steeds de auto in, de auto uit en dan van den vroegen morgen tot laat in den namiddag de velden over, steeds de gedachten geconcentreerd op alles wat daar op te speuren valt, vraagt én geestelijke en lichaamlijke inspan ning. Daarbij komt nog dat als de velden nat en dus moeilijk begaan baar zijn het werk dat de heeren verrichten, zwaarder is, dan toen wij dien mooien Maandagmiddag op droge akkers meestapten. De toewijding en de ernst waar mede dit werk wordt gedaan moet in landbouwkringen zeker ten volle worden gewaardeerd. En toen de Keurmeesters ons op de verschil lende ziektegevallen opmerkzaam maakten moesten wij het wel met hen eens zijn. Trouwens van oneenig- heid in dergelijk gezelschap is geen sprake, alleen hadden wij verschil van meening over deu tijd, daar de horloges van beide keurmeesters vol gens onze meening een uur achter liepen en hetgeen ernstig bestreden, doch de oorzaak hiervan zal wel geweest zijn dat wij uit de „Stad" Tholen kwamen, en beide heeren geen „Stads 'bewoners zijn. Desniettegenstaande waren wij toch nog op tijd weer thuis, dankbaar voor de ongedachte excursie en voor hetgeen deze ons leerde. KERKNIEUWS. ZONDAG 20 JUNI 1937. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur ds. de Bres en nam 2.30 ds. Wol- fensberger. Ger. Kerk voorm. 10 uur en nam. 6 uur dr. Veltenaar. Ger. Gem. voorm. 10 uur, nam. 2.30 en 's avonds 6.30 ds. Lichtenberg te Lisse. Voorm. H. Avondmaal, nam. doopsbediening, 's avonds bevestiging nieuwe lidmaten. Donderdag 24 Juni nam. 3.30 ds. v. d Berg te Krabbendijke. Huwe lijksbevestiging. Vrije Ger. Gem. Voorm. 10 uur, nam. 2.30 en 's avonds 6.30 ds. Baaij. Ned. Protestantenbond afd. Tholen Geen dienst wegens landdag te Bergen op Zoom. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 ds. de Haan en nam. 3 uur leeskerk. Ger. Kerk voorm. 10.30, nam. 3 en s avonds 7 uur leeskerk. Oud Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 7 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 30 leeskerk en nam. 3 uur ds. de Haan. Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 7 uur leeskerk. ST. MAARTENSDIJK. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 leeskerk en nam. 3 uur ds. de Bres. N.D. Ger. Gem. voorm. 10*30, nam. 3 en 's avonds 7 uur leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 1030 ds. Batelaan en nam. 3 uur leeskerk. Voorm. H. Avondmmaal. Oud Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 6.30 uur leeskerk. ST. ANNALAND. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 ds. Kraaij en nam. 3 uur leeskerk. Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 uur en 's avonds 6.30 uur leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 en nam. 3 uur ds. v. Eist. Ger. Kerk voorm. 10.30 en nam. 3 uur ds Vreugdenhil. Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 7 uur leeskerk. MARKTBERICHTEN THOLEN, 18 Juni 1937. Roomboter f 0.80 per pond. Boereboter f 0.75 Eieren f 3.20 per 100. Temperatuur van het Scheldewater te Tholen. Juni Graden C. Zaterdag 12 20,4 Zondag 13 21, Maandag 14 20, Dinsdag 15 20,2 Woensdag 1(> 18,2 Donderdag 17 18, Vrijdag 18 17,2 BURGERLIJKE STAND. Gemeente THOLEN van 11 t/rn '17 Juni 1937. Geboren: Johanna Pieternella, d.v. G G. Verkerke en L. I. Deurloo. Overleden: Willem v d. Klooster, 61 jr.Casparus Laban, 60 jr. Heden overleed plotseling, in den ouderdom van ruim 60 jaren, onze Broeder, Oom en Neef, de Heer CASPARUS LABAN, Organist der Nederlandach Hervormde Kerk. H J. LABAN en FAMILIE. GEZUSTERS VAN 46295 17 ELSaCKER. Tholen, 17 Juni 1937. Heden overleed in den ouderdom van ruim 60 jaar onze geachte Organist de heer C. LABAN. De Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente. Tholen, 17 Juni 1937. 13 46300 Niettegenstaande de devaluatie zijn de origineele WEC K-INMAAK- GLAZEN nog in prijs verlaagd. Waarom dus minderwaardige kwalileit gekocht, als U het beste zoo goedkoop kunt koopen. Let op naam en merkalle onder deden wrkrijgbaar. 16 46299 Beleefd aanbevelend, J. MELSE. Tel. 20, Tholen kan alle soorten bekomen bij ondergeteekende gaat men eens zien bij C. BOLIER, Markt al daar, waar wij verschil lende meubelen hebben tentoongesteld, terwijl bij dezen alle bestellingen worden aangenomen. Aanbevelend, 32 46301 BRUGSTRAAT. THOLEN. TELEF. 54 op FAMILIEDRUKWERK Trouw kaarten Geboortekaarten Rouwbrieven worden aangenomen door onzen agent te Poortvliet den heer W. A. ISTA

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1937 | | pagina 5