Over Jeugdherbergen. Van hetzelfde college goedkeuring raadsbesluit 4.ot aankoop van grond van A. Scherp.lisse en Wed. L. van Popering. -dg Een verzoek van G. P. Duijzer en A. van Dijke om ontheffing honden belasting, daar beide hun hond opge ruimd hebben. Burg. en weth. stellen voor beide voor een half jaar ontheffing te ver- leeneri, waartoe met alg. st. besloten wordt. Een verzoek van de Veilingsver- eeniging om achter het veilingsge bouw een haven te maken, waartegen over de veilingsvereeniging stelt om een erfpacht te betalen van een strook van 4 M voor havenplateau en tevens vraagt ze om het kade-en havengeld gelijk te houden met de andere haven en dan het werk op te leveren op 1 October a.s. De voorzitter zegt indertijd is er ook een verzoek geweest, toen is er ook bestek en teekening gemaakt ge worden en hoewel de gemeente een aanzienlijk bedrag beschikbaar stelde is er niet op ingegaan. Toen zijn er ook enkele argumenten genoemd, zooals verkeersverbetering en werk voor de werkloozen, maar deze zijn beide vervallen want er zal maar volgens het bestek voor f510 werk loon verwerkt worden Het dag. be stuur heeft*echter gemeend toch een voorstel te moeten doen en wel dit dat de gemeente zelf het werk uit zal voeren, dus bestek en teekening maken, aanbestedingen houden enz. maar daar tegenover staan voor waarden. Nu is men^erst gaan reke nen wat de gemeente er mee op zal schieten. Veronderstelt dat er nu eens 1 millioen K.G. meer uien verscheept worden dan- vroeger, dan zou dat wezen f 115 havengeld meer en .150 voor gewone ontvangst havengeld is totaal f265, waar af gaat 10% innings- kosten blijft dus f238.50. Als nu de gemeente dit werk uitvoert zal dit kosten volgens de begrooting f5000. Nu staat er in het bestek dat in de oude spuiboezem de dijk voor 20 M. zal worden weggegraven, maar dan is vergeten als daar niets verders gebeurd, dal de schippers niet meer aan den dijk kunnen komen, dus moet er een ander dijkje komen van de spuiboezenr, naar de dijk van de Joanna Mariapolder, de kosten hier van zijn geraamd op f300, dan is er ook niet gerekend op een dag. op zichter, dat zal ook zijn f '150dan kan men ook niet volstaan, om het terrein achter het gebouw te ver harden met puin maar met keien of klinkers en dat zal kosten f750, zoo dat het werk in zijn geheel geraamd wordt op f 6200, waarvoor dan een geldleening zou kunnen worden aan gegaan, welke afgelost wordt in 10 jaar, dus dat is per jaar f620 plus de rente van 3'/2waarvoorburg, en weth. wel meenen klaar te komen is totaal f837 plus f63 onderhoud is f900. Nu zouden burg. en weth. als voorwaarde willen stellen dat zij het werk uit willen voeren als de veilingsvereeniging garant slaat voor 80% van het verlies op een borg stelling met bankgarantie, verder dat niet 4 M. achter het gebouw maar de geheele breedte of 7.65 M. in erfpacht wordt gjnomen en ook een bepaling dat er altijd gelegenheid bestaat dat ei' een doorril in den dijk gemaakt kan worden. Verder zouden burg. en weth. dan graag over veertien dagen bericht ontvangen van het besluit van de veilingsver eeniging. Met alg. st. wordt hiertoe besloten. Burg. en weth. stellen voor een af- en overschrijving van de begroo ting voor 1936. Met alg. st. wordt deze goedgevonden. Bij de rondvraag vraagt de heer Stols naar het geval met die men- schen die naar de Wieringermeer- polder zijn geweest. De voorzitter antwoordt dat dit een eigenaardig geval is. Deze men- schen zijn Woensdag 26 Mei ver trokken, nadat vooraf bekend was gemaakt dat er 3 menschen van St-Annaland naar de Wieringermeer konden en dat ze tot het najaar werk zouden hebben. Dit was doorgegeven door de arbeidsbemiddeling te Ber gen op Zoom, die dit had gekregen van de arbeidsbemiddeling te Medem- blik. Ook was er, nog gevraagd of ze wat mee moesten brengen, maar dat was niet noodig, hoewel ze enkele gereedschappen meenamen. Later is er bericht gekomen dat er was ver zuimd op te geven, dat ze ook hun fiets mee moesten brengen die zijn toen na gestuurd geworden. Woensdag zijn ze weggegaan en Zaterdagavond 29 Mei stond N. Rijnberg ineens voor hem, met de mededeeling dat er geen werk meer was Spr heeft toen Maan dag dadelijk geïnformeerd hoe dat was en er zou een schriftelijk rapport van komen, maar tot op heden is er nog niets gekomen. Spr. zegt echter dat die zaak in orde moet komen, want er moet toch een schuldige zijn en men zal trachten de kosten die gemaakt zijn, zijnde f42 terug te krijgen. De heer Stols zegt tevreden te zijn en hoopt nok dat het in orde zal komen met de kosten. Hierna sluiting. 4. De bedoeling van een trektocht is, iets te zien en te genieten van de schoonheid van hel land. Overdag is het daarom stil rond de j.h., dan zijn de trekkers in de vrije natuur. Dat is maar goed ook, want in het drukke seizoen hebben de herberg-ouders handen vol werk, zoodat een paar rustige uren overdag zeer welkom zijn. Zoo tusschen 3 en 6 uur komt er leven in de brouwerij, dan be ginnen de trekkers zich te melden. De kaart wordt bij de vader of moe der ingeleverd, die voor inschrijving etc. zorgen, en dan naar de wasch- lokalen, die in den regel zeer prac- 'tisch zijn ingericht. Na de reiniging wordt de conversatiezaal opgezocht of een mooi plekje in de omgeving en volgt de kennismaking met de andere trekkers. Niet zelden komt er zoo een internationaal gezelschap bij elkaar. Zoo logeerden in de j.h. Klavervelden de laatste jaren naast de Nederlanders vele Belgen, Engel- schen, Duitschers, A merikanen, Fran- schen en Denen. En het mooie is, dat er direct een vriendschappelijke sfeer ontstaat ondanks de veelal ge brekkige conversatie, omdat in alle landen het j.h. werk berust op de zelfde gedachte: onderlinge waar deering, volstrekte eerbiediging van eikaars overtuiging. Deze positieve neutraliteit brengt dus mee, dat geen propaganda mag worden gemaakt voor een of andere godsdienstige of positieve of politieke overtuiging. Nu is de neiging hiertoe ook niet al te groot, omdat juist een vacantiestem- ming de mensch eens vrij maakt van al de dingen, die in het leven van allen dag een groote rol spelen. Om half zeven vindt oan de altijd gezellige maaltijd plaats. De vermoei ende tocht en de irissche lucht hebben voor de eetlust gezorgd en de her- bergmoeder heeft daar wel op gere kend. Ook zij, die hun potje zelf koken, zorgen er voor daarmee tegen etenstijd klaar te zijn, opdat de maal tijd toch gemeenschappelijk genuttigd kan wordenv De avond wordt zooveel mogelijk in gemeenschap doorgebracht. Al naar de omstandigheden het meebrengen, wordt er gewandeld, gezongen, spel letjes gedaan, gevolksdanst, voorge lezen, etc. Om 10 uur gaan de deuren van de slaapzalen open, iedere trek ker verlangt naar z'n nachtrust. Om 6 uur 's morgens begint de nieuwe dag; na het ontbijt haasten de trek kers zich, om de gebouwen en ser viezen weer schoon te maken voor hun opvolgers, om dan met frissche moed de reis voort te zetten naar de volgende pleisterplaats. GEMENGD NIEUWS Snel recht. Voorden Dordtschen politierechter stonden Vrijdag twee landarbeiders terecht wegens het toebrengen van lichamelijk letsel aan zekeren O., die beide mannen tot een vechtpartij had uitgedaagd, waar deze op in waren gegaan. Tijdens het verhoor van een der verdachten wond O., die als getuige was geboord, zich zoo op, dat hij met den uitroep„Man, sta niet zoo te liegen onder het oog van den politierechter op den verd. toesprong en dezen een geweldigen kaakslag toediende. Begrijpelijkerwijs stond direct de geheele rechtzaal in rep en roer. Onder groot tumult werd O. door enkele veldwachters gegrepen en in verzekerde bewaring gesteld. Dit gebeurde om halfeen en nog vóór halfdrie, dus nog geen twee uur later reeds, had O zich voor zijn wandaad te verantwoorden De officier van Justitie achtte de daad van verd. zeer ernstig en eischte een gevangenisstraf van éen maand. De politierechter veroordeelde hem tot drie weken. Hier weid dus een staaltje van „snel recht" geleverd, dat zijns gelijke in ons land niet zal kennen. België houdt zich bij De Vries en Te Winkel. Boeken in andere spelling niet op school toegelaten. In een schrijven aan alle autori teiten van rijk, provincie en gemeente op onderwijsgebied heeft de Belgische minister van Openbaar Onderwijs betoogd, dat er geen sprake van kan zijn, dat op Belgische scholen Ne- derlandsche boeken kunnen worden gebruikt, waarvan de spelling afwijkt van die van De Vries en Te Winkel. Het zou in strijd zijn met het on- derwijsbelang naast boeken in offici- eele spelling ook werken te gebruiken geschreven naar nieuwespellingregels, die niet algemeen gebruikt wordt en bovendien nog omstreden worden. Uilzondering wordt gemaakt voor vereenvoudigingen als; een, geen, mijn, haar, hun, die de oude verbogen vormen verdrongen hebben. ~spobt; Uitslag wedvlucht Pont St. Ma- xence van de IJ. V. „De Luchtpost" Tholen. Afstand 280 km. A. Rijnberg 13 6 10. M. Schot 2 7 9. B. W. Schot 4 en Overduif. P. van Beers 5 8 Gelost 7.25, aan komst le duif 11.22.9, laatste duif 12 5.8. Tholen. P. V. „De trouwe Duif." Uitslag wedvlucht Gorbeil (afstand 348 km.) gehouden op 12 Juni jl. G. Hazen 1 14 16. L. M. de Heer 2. D. Jansen 3 9. J. Knuist 4. C. Baaij Nz. 5 6 7 13. F. Nijs 8. A. Wagemaker 10. Chr. de Korte 11. C. Baaij Pz. i 12 15. Gelost 930, le duif 2.20.29, laatste 2 43.13. Deelname 43 duiven. Uitslag Gorbeil der Zeeuwse Conc. Gomb. C. Hazen 2 46 51. L. M. de Heer 5. D Jansen 6 23. J. Knuist 7. G Baaij" Nz. 9 10 20 43. A. Wagemaker 31. Ghr. de Korte 35. C. Baaij Pz. 40 50. Jac. Baaij 54. J. Berrevoets 56 59. Deelname 236 duiven.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1937 | | pagina 4