TlooMe Conrent Tweede Blad. Eindles Landbouwhuishoudkan- digencursus der Z.L.M. te Tholen VAN VRIJDAG 18 JUNI 1937. Zaterdagmiddag had in de zaal van Mej. Hoek de eindles plaats van de landbouwkundigen cursus. De voor zitter der Z L.M Mr. P. Dieleman, opent deze bijeenkomst en beet wel kom de dames van de commissie van toezicht, Mevrouw Klompe-de Lange, Mevrouw Ampt, Mevrouw Groene- wege-Nelemans, Mej. Hage, terwijl Mevrouw Van der Hoeven afwezig was, wegens ongesteldheid en zoo doende ook de burgemeester niet aanwezig kon zijn verder beet spr. welkom de heer Overbeeke, lid van den Raad, dr. P. J. Duinker, als leeraar van de cursus voor eerste hulp bij ongelukken, de wijkverpleegster Zr. Viergever, en verder alle aanwezigen, w.o. wij ook nog opmerkten, de heer Ir. J. D. Dorst, secretaris der Z.L.M. de beeren J. L Groenewegè en W. L. Klompe, resp. voorzitter en se cretaris der Kring Tholen en St.- Philipsland der Z.L.M., twee afgevaar digden van de centrale commissie van toezicht. In zijn openingswoord brengt spr. ook naar voren dat de meisjes van de cursus niet moeten denken aan een examen, maar dat ze deze les moeten beschouwen als een gelegen heid om meer belangstelling te wekken voor hel landbouwhuishoudonderwijs. De cursus is met 20 leerlingen be gonnen, maar door ziekte en andere omstandigheden zijn er een paar af gevallen, maar het meeste spijt spr. dat er enkele zijn afgevallen, die niet voldoende trouw en volharding hadden om het werk tot het einde toe vol te houden. Laten de moeders toch goed inzien hoe noodzakelijk dit onderwijs is. De nieuwe cursus, die nu reeds is kunnen beginnen, mocht zich ver heugen in een groote deelname zelfs was deze zoo groot dat helaas nietallen aangenomen konden worden. Spr. wenscht dan ook dat er nog eens zooveel leerlingen mochten ko men, dat er een parallelcursus ge geven kon worden. Na dit openingswoord begon de openbare les en werden door de leeraressen Kome en van As en de leeraar Ril verschillende vragen ge steld die allen goed werden beant woord. Hierna had de uitreiking van de diploma's plaats, dat door den voorzitter met een toepasselijk woord gebeurdeaandeleerlingen H.G.Donken en J. W. Heijboer Tholen, N. J. Boon, K. J. Theunisse, J. W. A. Boogaard en J. A. Soeters St.-Annaland, J. Mullié, K. Boot, M. M Vroegop en J. Steenpoorte Poortvliet. Laatstge noemde was door omstandigheden niet aanwezig. Spr. feliciteert de meisjes met het behaalde diploma en spreekt de wensch uit dat zij melde opgedane kennis in de toekomst hun nut mogen doen. Spr. dankt ook het gemeentebestuur van Tholen dat wederom zoo welwillend is geweest een subsidie te geven, en het hoofd der school voor zijn medewerking. Het is ook dit jaar gegeven ge worden voor getrouwde vrouwen en er is veel belangstelling voor geweest. Hier werd hun op de hoogte gebracht met practische lessen om met be scheiden inkomen toch zooveel mo gelijk rond te kunnen komen. Verder dankt spr. de leeraressen Kome en van As en de leeraar Bil voor al hetgeen zij hebben gedaan en verder allen die hebben medegewerkt tot het welslagen van dezen cursus. Hierna sprak mevr. Klompede Lange namens de commissie van toezicht. Zij feliciteerde de meisjes met het behaalde diploma en bracht dank aan de leeraressen en leeraar. Alle moeders zullen wel trotsch zijn op hun dochteis. Het is jammer dat enkele meisjes door ziekte of anders zins de cursus niet konden volbrengen, maar het is heel jammer dat enkele meisjes om ongeldige redenen zijn weggebleven. Dit neemt echter niet weg dat ei steeds meer belangstelling is. De bodem is nu gelegd en spr. hoopt dat de meisjes steeds zullen voortgaan om meerdere kennis te vergaren, en zoodoende het platteland te verheffen. Spr. beveelt ook aan lid te worden van den Boerinnenbond om zoodoende meerdere kennis en ook meer organisatie te krijgen op het platteland. De landbouwhuis- houdschool in Tholen is niet alleen voor boerendochters zooals wordt gemeend, maar is voor alle meisjes uit het eiland, en daarom moeders, geeft Uw meisje een iaar de gele genheid deze cursus te volgen en iedere moeder zal later met trotsch op hen neer zien. Toen sprak de heer J. L. Groene- wege, voorzitter van de Kring Tholen en St.-Philipsland der Z L. M. Hij brengt dank voor de uitnoodiging die is ontvangen om deze eindles bij te wonen en hij feliciteert de meisjes met het behaalde diploma en hoopt dat zij er het meest mogelijke profijt van mogen trekken, niet alleen in 't gezin maar ook voor 't algemeen. Spr. memoreert dan ook hoe hij eens een propagandalezing heeft mee ge maakt, waar sprak de heer Vorsteman van Ooie en hij heeft daaruit ont houden deze woorden, dat geconsta teerd is dat de dieren op de boerderij verbeterd moesten worden, dat is gebeurd door verschillende stamboe ken toen is ontdekt dat op die boerderij een boer zat en ceze moest ook verbeterd worden en dat is ook gebeurd, en toen is ook ontdekt dat op die boerderij ook was een boerin en men kwam tot de conclusie dat die ook verbetering noodig had en dat is ook gekomen met de land- bouwhuishoudcursussen, en dat is ook al een heel eind gevorderd. Dit wordt ook thans gevoeld dat door deze verbetering een sterk ge heel komt en daarom is ook de Kring der Z.L.M. bereid daaraan mee te werken om dat te bevorderen. Spr. hoopt dat het nog eens zoover mag komen, dat, terwijl thans deze cur sussen gehouden worden in andere gebouwen, die nog eens zal kunnen gebeuren in een eigen landbouwhuis. Namens alle leerlingen sprak mej. Boon uit St.-Annaland en bracht dank aan het bestuur der Z.L.M die hun in staat heeft gesteld deze cursus te volgenvervolgens aan den voor zitter, de heer Dieleman, voor de tot hun gerichte gelukwenschenen verder aan mej. Kome, mej van As en de heer Bil voor het genoten onderwijs, en bracht tevens naar voren de aan gename wijze waarop onderwijs werd gegeven en ontvangen en als blijk van waardeering bood zij de leera ressen en leeraar een cadeau aan. Toen sprak mej Gammaart,leerares in Vlaanderen, een enkel woord en zong een liedje van Hullebroek, ge titeld «Mijn witte ezel.» Vervolgens sprak inevr. van Nieu- wenbuijzeVogelaar, vice-presidente van de Boerinnenbond, die ook de meisjes feliciteerde met het behaalde diploma en opwekte lid van die bond te worden, om zoodoende mee te helpen het doel van dezen bond te versterken. Hierna sprak mevr. Groenewege Nelemans als lid van de commissie van toezicht. In de eerste plaats wilde zij haar excuus aanbieden dat zij nimmer een cursus heeft bezocht, maar door ziekte in het gezin was haar dit niet mogelijk geweest. Zij feliciteert ook de meisjes met het behaalde diploma en zij meent zeker dat 'n boerenjongen eerst een meisje zal nemen dat een landbouwhuis- houdcursus heeft gevolgd. Spr. raadt ook aan lid te worden van een ver- eeniging. als zij er was die van Oud-leerlingen of van de Boerinnen bond. Mej. Kome feliciteert de leerlingen met het behaalde diploma. Zij moeten thans niet denken dat dit het eind punt is, maar het is maar het be ginpunt, zij moeten het beschouwen als een grondslag die gelegd is, om daar verder op te bouwen. Zij dankt hartelijk voor het cadeau dat zij mocht ontvangen. Er heerscht een geheel verkeerd begrip wat betreft de landbouwhuishoudcursus, want er wordt zoo dikwijls gezegd daar gaat de kookjuflrouw, maar het is toch in het gezin niet alleen koken, maar er behoort toch zooveel anders bij en dat wordt op zoo'n cursus geleerd. Mej. van As feliciteert de meisjes ook met het behaalde diploma en brengt dank voor het mooie cadeau dat zij ook mocht ontvangen. De heer Bil sluit zich bij de vorige spreeksters aan. Hel is waar dat er zoo weinig meisjes z,^; overgebleven, maar hij denkt d? maar aan de woorden: Niet het vele is goed, maar het goede is veel. Spr. dankt ook voor het mooie cadeau dal hij mocht ontvangen en dit doet hij ook namens zijn vrouw. Spr. brengt dan ook naar voren dat er noodzakelijk een tuintje moest komen en dat is er ook gekomen, maar nu zijn de eerste indrukken van de Tholenaars niet erg gunstig. Het ligt aan de openbare weg en nu weet hij niet of het Thoolsche publiek niet veel gewend is, maar toen hij daar voor het eerst met de meisjes aan het werk was, werden zij bekogeld met graszoden. Hij zou van deze plaats aan de ge meente Tholen willen verzoeken laat ons ongehinderd werken en laat zoo iets niet meer gebeuren, want dan zou spr. genoodzaakt worden de hulp van den sterken arm in te roepen en dat zou minder preltig zijn. Spr. brengt ook de Z.L.M. dank om hem in de gelegenheid te stellen dit on derwijs te geven. De nieuwe cursisten verzochten om het eerste couplet van het Zeeuwsch Volkslied te mogen zingen, wat hun werd tcegestaan, waarna alle aan wezigen staande het tweede en derde couplet zongen. De voorzitter sloot hierna deze vergadering en verzocht alle aanwe zigen mee te gaan naar het lokaal van de openbare lagere school om het werk der leerlingen te bezichtigen, waar dan teve«s door de leerlingen thee met gebak door hen zelf ge maakt zou worden aangeboden. GEMEENTERAAD ST-ANNALAND, 11 Juni 1937. Voorzitter BurgemeesterC. M. P. W. Hanssens. Secretaris F. M. Boogaard. Afwezig met kennisgeving de heer van Dijke. De voorzitter opent de vergadering op de gebruikelijke wijze. De notulen van de vorige verga dering worden aangehouden. 'Ingekomen stukken: Een schrijven van Ged. Staten dat de begrooting voor 1937 is goedge keurd.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1937 | | pagina 3