ONZE FEUILLETON Achter de Wolken schijnt de Zon betrekkingen tusschen de vier ge noemde mogendheden is overigens ook het bezoek, dat generaal Beek, een vooraanstaand Duitsch generaal op het oogenblik aan Parijs brengt. Dit bezoek is het gevolg van een onderhoud, dat von Blomberg ter gelegenheid van de Engelsche kroningsfeesten met Gamelin heeft gehad. De beide officieren hebben daarbij het vraagstuk van de nood zakelijke Duitsch-Fransche toe nadering ook eens van de militaire zijde bekeken. Gamelin heeft von Blomberg daarbij uitgenoodigd in Parijs nog eens wat verder te komen praten en zoo hg hierin verhinderd mocht zijn, een van zijn deskundigen te sturen. En dit laatste heeft von Blomberg thans gedaan. Nu mag men aan dergelijke besprekingen tusschen militairen geen al te groote waarde hechten, want een werkelijke regeling van de bestaande problemen moet tenslotte van de zijde der staatslieden komen. Maar desondanks is het toch een gunstig verschijnsel, dat voor het eerst sinds den wereldoorlog een hoog Duitsch officier weer eens een bezoek aan Parijs brengt. Na vele weken van betrekkelijken stilstand is er in de krijgsverrichtingen in Spanje weer wat teekening, gekomen. Dat Franco niet eer zou rusten voordat zijn aanval op Bilbao met succes bekroond was, stond reeds van te voren vast. Want de feitelijke nederlaag, die zijn legers bij Madrid leden, hebben zijn prestige geen goed gedaan en een tweede tegenslag had hem wei eens noodlottig kunnen worden. Geen wonder dan ook, dat hij het grootste gedeelte van zijn technische materialen tegen Bilbao gekeerd heeft. Daartegen konden de veel minder goed uitgeruste Basken het ontbrak hun zoo goed als geheel aan vliegtuigen niet op en ook het „IJzeren Schild" van de haven stad vermocht den vijand niet tegen te houden. Bilbao bevindt zich nu zoo goed als geheel in handen van Franco Voor de Basken blijft het intusschen een troost, dat het van hier tot de geheele bezetting van hun land nog een groote stap is. THOLEN, 18 Juni 1937. Het werk van den Bond die de wegwijzers plaatst. De Koninklijke Ned. toeristenbond A.N.W.B. verplicht ieder, die met rijwiel of auto tochten maakt, aan zich, door hel plaatsen van duidelijke wegwijzers of richtingborden, zoodat het vragen naar den weg of ver keerd rijden hierdoor onmogelijk is. Door dit mooie werk, dat eigenlijk gezegd lang niet overal en voldoende wordt gewaardeeid, is het mogelijk in ons land tochten te maken zonder een kaart te raadplegen, want men volgt eenvoudig de aanwijzingen van de blauw-witte wegwijzers maar en het gaat vanzelf. Doch er valt vooral door den aanleg van nieuwe wegen en de gemaakte overbruggingen zooveel op dit gebied te doen, dat sommige streken van ons land wel wat minder vlug dan wenschelijk is, worden voorzien van de onmisbare aanwijzers voor het verkeer. Doch dit jaar is in onzeomgeving o.m. te Oud Vossemeer een wegwijzer geplaatst aan de Tholen, St. Annaland en Steenbergen, 19 Naar het Engelsch. HOOFDSTUK XIII. „Phyllis 1" „Ja Sylvia, hier ben ik." Al ruim een uui had ik bij mijn zuster aan bed gezeten, in afwachting van het oogenblik, dat zij zou wakker worden. „O Phil, gisteren had ik er zoo naar verlangd je te zien, maar ze wilden niet toestaan, dat je bij mij kwam." „Ja, ik had het ook wel graag gedaan, maar wat zou Charles wel zeggen, als ik de voorschriften van den dokter niet gehoorzaamde? Je bent er bijzonder goed doorheen gekomen, Sylvia." „Ja verwonderlijk zelfs. Zoo veel gelukkige vrouwen bezwijken, terwijl Kalisbuurt, die den weg aanwijst naar terwijl aan de zijde van Tholen een der mooie geëmailleerde horden met plaatsnaam is geplaatst, beide door welwillende medewerking van het Gemeentebestuur. Voorts is, waar Hiksche dijk en Broeksche dijk samenkomen, een duidelijk aanwijsbord geplaatst, waar door voor hen die naar St. Annaland moeten het verkeerd rijden uitgesloten is. Hier verleende het waterschap «Üud Vossemeer» voor plaatsing zijn belangelooze medewerking. Te St. Annaland zijn twee richting borden geplaatst, waar Breedenvliet- schen dijk op den Anna Vosdijk uitkomt, wijzende naar St. Annaland en Stavenisse, zoodat ook hier ver keerd rijden niet meer mogelijk is. Gezondheid in Uw huid. Witte Purol houdt en maakt Uw huid mooi en gezond. Doos 30, Tube 45 cent. Bij Apothekers en Drogisten. 7 46289 De plaatsing dezer beide borden geschiedde dooi' medewerking van het waterschap «St. Annaland». Onder St. Maartensdijk is aan den vierden dijk een bord geplaatst met opschrift „doorgaand verkeer" zoodat men naar St. Maartensdijk gaande, niet meer dwalen kan, terwijl nabij den tweeden d*,k een duidelijke aan wijzing is voor hen die naar Stavenisse zich begeven. Er zijn thans nog eenige punten in ons eiland waar een aanwijzing van richting niet overbodig is. De heer Amsing, consul van den A.N.W.B. alhier, zal trachten ook deze punten van een aanwijzing te doen voorzien, terwijl hij hoopt dat in de toekomst, daar waar noodig, nog eenige andere punten door den A.N.W.B. zullen worden aangegeven. Wellicht dat zij, die door de be wegwijzering voor verkeerd rijden worden gespaard, het goede pad zullen volgen door den bond die de wegwijzers plaatst, te steunen door lid te worden. Ook op ander gebied doet de Kon. toeristenbond zooveel voor allen die wielrijden of er met oen auto op uit trekken, dat hierdoor wel een zedelijke plicht bestaat om lid te worden. En nu tevens een beleefde vraag aan ouders en opvoeders. Helpt toch mede dat Uw kinderen en leerlingen de mooie emailleborden die veel geld kosten, niet beschadigen. Er gaat bijna geen jaar voorbij of er moeten in onze omgeving borden geheel vernieuwd worden die door steenen zijn beschadigd en dit vernieuwen kost veel geld. Ook worden de wegwijzers aanbe volen in de zorg van het publiek. Het is zoo jammer dat waar de A.N.W.B. zooveel verricht in het belang van het algemeen, dat de palen der wegwijzers zoo geheel zonder eenige reden met een mes worden bewerkt. Helpt mede door als ge getuige zijt van moedwillige beschadiging de daders er op te wijzen dat ze een anders eigendom dat in het belang van het algemeen daar staat toch niet moeten vernielen. Zaterdag had de heer W. Moelker het voorrecht den dag te gedenken waarop hij vijfentwintigjaar geleden benoemd werd als lid van het bestuur der Visscherijen op de Zeeuwsche Slroomen. Velen kwamen den heer Moelker persoonlijk gelukwenschen, terwijl een menigte schriftelijke gelukwen schen door den jubilaris werden ontvangen. ik.... „Foei, dat mag je niet zeggen „Neen dat is ook zoo; dat is on dankbaar. Mijn baby zal tenminste door éen van zijn ouders verzorgd worden." „Maar nu moet je niet meer praten Sylvia; ik heb enkel maar permissie om bij je te zitten en wat naar jou en mijn neefje te kijken." Even later begon zij weer „Je weet zeker, wat ik zeggen wil, nu ik in leven ben?" Niet onmiddellijk begreep ik haar en toen zij dit merkte, ging zij voort „Den brief, dien ik je voor Lester gaf, bedoel ik. Nu ik in leven ben, moet ik hem eens tenminste zelf spreken." Dit was een benauwende vraag voor mij. Als ik haar den brief open bracht, wist zij meteen, dat het ge heim, dat zij met zich in het graf had willen nemen, niet langer haar geheim alleen was. „Zoo straks lieve," stamelde ik. Maar Sylvia werd mijn verwarring gewaar en fluisterde met grooten nadruk „O Phyllis, je hebt den brief toch niet verloren Benoemd tot leeraar in de Electro-techniek aan de Ambachts school te Winterswijk, onze vroegere stadsgenoot, de heer H. J. Bal. Huldeblijk Dr. Hoorweg. Dr. Hoorweg, de district con sultatiebureau arts in onze provincie gaat Juli zijn werk neerleggen. Door zijn optreden en zijn nimmer verflauwenden ijver in den strijd tegen de tuberculose heeft hij zich een grooten kring van vrienden gemaakt. Zelfs zeer bescheiden, verrichtte hij met opgewektheid in al die lange jaren zijn zware taak. Dit heengaan wil men in Zeeland niet onopgemerkt voorbij laten gaan en er is een commissie gevormd die dr. Hoorweg een geschenk wil aan bieden als hulde voor hetgeen hij heeft gedaan voor zijn patiënten. De Commissaris der Koningin in ons gewest heeft het eere-voorzitterschap aanvaard van het Comité dat zich gevormd heeft. Uit onze omgeving heeft dr. J. Tazelaar hierin zitting. Eventueele giften kunnen worden gestort op de postrekening van dhr. J. Broekhuijsen te Middelburg, post rekening 24607, terwijl de wijkver pleegsters ook gaarne giften in ont vangst nemen. Over den vorm van het aan te bieden huldeblijk zal later worden beslist, terwijl de namen van hen die bijdragen in een album zullen voor komen. Maandagnamiddag was de met selaar A. v. d. Boom bezig, aan het dak van een woning in de Juliana- straat, werkzaamheden te verrichten toen hij uitgleed en op straat terecht kwam, toevallig onder de oogen van zijn vrouw. V. d. Boom, die aan het hoofd een bloedende wond had, werd naar huis gebracht, waar dr. Looysen consta teerde, dat v. d. Boom eenige ribben had gebroken en aan zijn hoofd en hand gewond was. Naar wij vernemen is zijn toestand bevredigend. Gister overleed alhier plotseling op60-jarigen leeftijd de heer C. Laban, organist der Ned. Herv. kerk alhier. De heer Laban, die zijn gezichts vermogen miste,ontvingzijn opleiding in de muziek aan het Blindeninstituut te Amsterdam en werd bij de inge bruikneming van het orgel in de Ned. Herv. Kerk alhier in 1903, be noemd tot organist, welke betrekking hij dus 34 jaren heeft bekleed. Onder veel belangstelling gedacht de over ledene 2 Juli 1928 zijn zilveren ju bileum als zoodanig. Zooals men weet worden geregeld voor de A.V.R.O. opnamen van kerk orgels voor draadlooze uitzending gemaakt, en zoo was de heer Laban aangezocht om Maandag a.s. het orgel alhier voor de A.V R.O.-opname te bespelen. De A.V.R.O. zal binnenkort een uitzending doen van het orgelspel van het orgel in de Ned. Herv. Kerk alhier. Zooals men weet zou dhr. C. Laban het orgel bespelen voor deze gele genheid. Door diens plotseling ver scheiden is thans de heer H. J. Schutte, musicus te Bergen op Zoom, opge dragen, zoodat er geen stagnatie in de opname ontstaat Op Woensdag 16 Juni j.1. had te Oud-Vossemeer, onder gunstige weersomstandigheden, dejaarlijksche veulenkeuring van de Bond van Paar denfokker eiland Tholen plaats. De uitslagen zijn als volgt: „Neen, neen. Ik heb 'm veilig en wel uog in mijn bezit. Je vertrouwt mij toch wel Sylvia?" „Ja ik vertrouw je. Maar ik zal er niet gerust op zijn, eer de brief verbrand is. Toe, ga hem nu gauw even halen." Ik kon niet anders dari aan haar verlangen voldoen. Ik wist ook, dat ik geen opzettelijk misbruik van vertrouwen had gemaakt, maar toch voelde ik mij bitter beschaamd, toen ik mijn zuster deri geopenden brief in handen gaf. Eerst keek ze er vol verbazing naar, toen naar mij met vragenden blik. „Heb je 'm gelezen?,... Je weet dus alles?" „Ja ik heb 'm gelezen. Ik weet, wat je denkt, maar toch heb ik den brief niet open gemaakt. Puur bij toeval kwam het, dat ik een stukje las en toen kon ik de verzoeking niet weerstaan." „Dus dan heb ik hem toch ver raden Ik vrees, dat nuLesters leven op het spel staat." „Neen toch niet. Lesters leven ook al werd je geheim geweten is zoo veilig als het jouwe of het In de categorie Merrieveulens: 'le prijs Ursa v. Bleijendaal, J. F. Brooijmans St.-Annaland, 2e Frida, C. de Wit Oud-Vossemeer, 3e Bella v. d. Peukepolder, M. J. Stoutjesdijk Tholen, 4e Sonja v. d. Boschhoeve, Gebr. van Tilbeurgh O. V., 5e Ultra v. Bleijendaal, J. F. Brooijmans St.- Annaland, 6e lda v. Vossemeer, W. J. van Engelen O. V., 7e Masette v. Vosmeer, Gebr. van Tilbeurgh O. V, 8e Mirza, B. G., Friderichs O. V. In de categorie Hengstveulens: le prijs Udo van Bleijendaal, J. F. Brooijmans, St.-Annal., 2e Hengst veulen, Wed. Timmermans O.V, 3e Bernhard v. Vossemeer, W. J. van Engelen O. V., 4e Artist v. Ada, E. J. Kosten Tholen, 5e Vos, J.P. Kloet St.-Maartensdijk. In de categorie 1-Jarige Merries: '1e prijs Flora van Tholen, M. J. Stoutjesdijk Tholen, 2e Gilda v. Din- teloord, idem, 3e Emma, G. de Wit O. V., 4e Oliva, A. C. Geluk St. An naland, 5e Olga, Wed. Timmermans O. V., 6e Cora, E. Kosten O V., 7e Martha, G. Hoek St.-Maartensdijk, 8e Nora van Dinteloord, Gebr. van Tilbeurgh O. V. In de categorie 1-Jarige Hengsten: le prijs Adriaan v. Tholen, M. J. Stoutjesdijk Tholen. In de categorie 2-Jarige Merries le prijs Albina van Tholen, M. J. Stoutjesdijk Tholen, 2e Greta v. Din teloord, W. J. van Engelen O. V., 3e Clara, C. de Wit O.V. In de categorie 2 Jarige Hengsten: le prijs Lion, J. F. Brooijmans St.- Annaland, 2e Artist v. d. Boschhoeve, Gebr. van Tilbeurgh O. V. In de categorie Merries met af stammelingen le prijs Cora, C. de Wit O.V., 2e Silva de Bère, Gebr. v. Tilbeurgh O.V. *POORTVLIET. Dinsdagavond jl. is door notaris D. van de Velde te Tholen verkocht in hotel Geene, ten verzoeke van de erven Wed. C. M. Bestebroer geb. Uijl alhier: 1 gemet en 144 roeden bouwland gelegen aan den Noordhoekschen weg voor f 1010 per gemet aan den heer W. van Burgh. 3 gemeten 120 roeden bouw land gelegen in Willemoord aan den heer E. C. W. A. Geuze voor f860 per gemet. Het huis met erf en schuurtje aan de Smidsstraat aan H. van Putten voor f 1400. SINT MAARTENSDIJK Donderdag j.1. werd alhier aanbesteed voor re kening van de Kunstmeslhandel v/h Kooman Co. N.V. te Dirksland het bouwen van een loods voor kunst meststoffen, groot 400 M2. Ingeschreven werd voor de massa door: S. C. Muller alhier voor f4765; J. Muller, Scherpenisse f5000; F. Burgers, St.-Annaland f4697; C. J. Geluk, alhier f4785; A. Guseling, Scherpenisse f5514.90. De gunning is aangehouden. De steunregeling zal rnet ingang van Maandag 21 Juni a.s. worden stopgezet. Bij het uitdiepen der haven dat in werkverschaffing geschiedt zijn 12 personen tewerk gesteld. De rekening van de Veilings- vereeniging «Sint Maartensdijk en Omgevitigj) geeft over 1936 een batig slot te zien van f943.92. STAVENISSE. Woensdagmiddag werd alhier door notaris Menlenberg in het Hotel Potappel publiek ver kocht ongeveer 34 gemeten bouwland en 5 gemeten weiland resp. gelegen in de gemeenten Stavenisse en Poort- mijne. Je ergste verschrikking, Sylvia is een droombeeldMarion Douglas leeft „Phyllis „Ik zweer het. Maar om der wille van allen, die je liefhebben, houd je kalm, Sylvia." „Maar is het waar?" „Ik heb haar gezien en gesproken ze is in Londen op het oogenblik." „Verbrand nu dien brief Phil." Ik deed, zooals zij verlangde en nadat zij het proces zooveel mogelijk had gadeslagen en mij tot slot een blik vol dankbaarheid had toegewor pen, viel zij in slaap, zacht en kalm als een kind. Toen Moeder een uur later kwam om mij af te lossen van mijn waken vond zij Sylvia nog zoo liggen. „Kijk eens, wat een heerlijk vredige blik op haar lief gezichtje," sprak Moeder genietend. „Maar ga nu gauw naar beneden Phyllis. Charles zal zoo dadelijk komen." Dien dag en ook den daarop vol genden zag ik Sylvia nlaar enkele minuten ik geloof, dat wij beiden bang waren voor een langer onder houd het gevaarlijk onderwerp mocht dan weer eens worden aangeroerd. vliet, in eigendom toebehoorend de erven van wijlen den heer C Luijk. Voor het bouwland wer geven f640 tot f1250 en voor weiland f 820 per gemet van 39 onverminderd de onkosten. L.l. Zaterdagmiddag vergai te Scherpenisse de afdeeling T van het N. O. G. De opkomst zeer bevredigend. Ook was aan de heer Spinnaij, lid van het H bestuur, welke heer hartelijk wt geheeten werd door den voor: de heer van Liere. Na afdoening van de vele komen stukken ging men ov< de behandeling van de punten den beschrijvingsbrief voor d algemeene vergadering van het N welke vergadering begin Aug. Rotterdam zal gehouden worde heer W. Stoel van hier zal onz deeling aldaar vertegenwoord Bij die bespreking kon de heer nay natuurlijk veel verklaringe oophelderingen, inzake de me van het Hoofdbestuur, geven. STAVENISSE. Onze vro dorpsgenoot W. Moerman is ges voor het eindexamen van het Ma gymnasium te Rotterdam. ST. ANNALAND. De Land Tuinbouwvereeniging Veiling „Sl naland en Omgeving" hield ees gadering onder voorzitterschap den heer J. F. Brooijmans. In zijn openingswoord zeidt voorzitter dat de vereeniging er voor staat. Het ledental is gesl tot 240. De prijzen stemden nie tevredenheid. Met de aardapj ging het nog (gemiddelde prijs I tegen f2.58 van het vorige seizoei de groep St. Annaland. Voor de Scherpenisse bedroeg dit f2.28 t f2.39, doch de uienprijzen brokki sterk af (gemiddelde prijzen i tegen f2.14 in 1935/36. De o was in 1936/37 buitengewoon gi ruim 1 Yj millioen k.g. aardapj en ruim 1 millioen k.g. uien i De hulde aan het bestuur gezwaaid voor de verkregen ver ning om reeds,-op 1 Juli te m beginnen met het veileh droeg over aan de leden daar hier is voldaan a^n de plichten opgi door de crisiswetgeving. Daai stond het bestuur zeer sterk en den alle boeken en bescheiden een gerust geweten worden opH legd. P Uit het jaarverslag bleek dali omzet bedroeg 9.567.260 k.g. al appelen voor i^en bedrag f200998,53 tegen i <25395 kg. f167111.79 in het vorige seizoen/j 2l/2 millioen k.g. meer voor f301 Verkocht werd aan 80 handel! Voor aardappelen werden 71 lingen gehouden met een omzel 4599898 k.g. voor de groep St. Ai land en 2028622 k.g. voor de g Scherpenisse. Reeds in de tw week werden 20000 hl. verham De grootste omzet op één dag droeg 5000 hl. Verder werden gehouden 47 i veilingen (omzet 52000 balen f 38050,4130 fruitveilingen (353' voor f 380.27)38 veilingen wijnpeeën (271069 k.g. voor f248 en 3 groentenveilingen. De exploitatierekening sloot een bedrag van f213.892,13 ti f 176.639,91 in 1935/1936. De ba wees aan in actief en passief f 10.68 tegen f9.929,75 in 1935/36. Tot bestuurslid werd herkozei heer J. F. Brooijmans. Tot lid de financieele commissie in de pl van den heer Jos. Ridderhol, Jk ging in steeds grooterspan verkeeren, tot mijn opgewonden haar hoogtepunt bereikte, toen il in het Zaterdag-ochtendblad, da Mauretania in Queenstown was gekomen. Toen ik dit Moeder meedee meende zij terecht „Als Lesters komst voor on: zoo'n beproeving is, wat moet dan wezen voor onze arme Syl Maar als jij je nu ook zoo overst maakt kindje, dan zal ik jou eens als patiënte behandelen, allereerst een flink ontbijt gebr en dan een wandelinggemaakt, an zal je niet eens in staat zijn, later weer af te lossen bij Sylvia Toen ik een half uur later g had ik geen bepaald doel voor i wandeling, maar onwillekeurig ric ik mijn schreden naar the Dene Vlak by het hek schoot Mrs. F op mij af en riep in de groo opgewondenheid „O Miss DarcyIk zag u i juist den weg opkomenHee haar gezien en is zij in veilighei (Wordt vervolgt

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1937 | | pagina 2