AARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT mm VRIJZINNIG NEDERLAND Mr. P. J. OUD, no. 1 rjdag 21 Mei 1937. No. 20 Vier en vijftigste jaargang hï»] Slrmm Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer letters naar plaatsruimte. UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 p"i"'lcri"s- OUD Mr. P. J. No. 1 van lijst 6 van lijst 6 Stemt hem! THOOLSCHE COURANT Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 175 ct. Grootte der Igf prijs per kwartaal NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN t fi 65 15 ct Bij abonnement aanmerkelijke PUBLICATIEN rgemeester en Wethouders van len maken bekend dat tegen erdag 27 Mei a.s. gelegenheid at tot aangifte voor ruiming van atputten. den voormiddag van dien dag n scherven enz. door den reini- idienst worden opgehaald, olen, 20 Mei 4937. 11 De Herdenking van den Volkenbondsdag. Verkiezings bijeenkomsten in soorten. De Internationale rechters weer in het Hof bijeen. Sportvliegen op Eelde. Een buitenlander kampioen van Nederland. Het verblijf van Prinses Juliana en Prins Bernhard in Engeland. 18de Mei, de dag van Vrede 'olkenbond, ligt weer achter ons. en wereld, waarin haat en wan- ivenden boventoon voeren, waarin •olk met behulp van andere naties j is zich uit te moorden, lijkt ïaast een bespotting dezen dag nder in herinnering te willen gen. it bestaan van den Volkenbond deze jaren lang nog niet anders wankel en onzeker geweest en hij gepresteerd heeft is zoo matig vvijfelachtig geweest dat velen het nut van zijn voortbestaan gaan twijfelen. Én toch kan men ook anders zien. Juist dat de iUcenbond deze jaien zijn bestaan zij het dan ook sleepend en inend heeft kunnen volhouden, de mogendheden alles in het k gesteld hebben, om zijn gezag ?eel mogelijk te handhaven, is een duidelijk bewijs, dat bij de ende staatslieden der wereld nog het geloof aan de mogelijkheid, Volkenbond te maken tot instituut handhaving van de wereldvrede, ds men zich dit van den aanvang leeft voorgesteld. n daarom kan ook iedere de- ïstratie van dezen, ondanks alles, >reede kringen voortlevenden wil vrede hoe machteloos derge- 3 uitingen oppervlakkig gezien mogen schijnen toch zijn nut ben. In dit licht gezien was dan de aarlijksche vrouwenvredes- g, ditmaal te Utrecht gehouden, reen waardige en indrukwekkende nonstratie van den geest van desgezindheid, die de vrouwen van landen ter wereld bezielt. )e stoet, die op de Maliebaan werd esteld, vereenigde zich na afloop i de rondwandeling in het Jaar- irsgebouw, waar Mevrouw Dogi awmeester—Rugani na het ope gswoord van Mevr. E. J. Miolée smvis het woord voerde en de taak vrouwen, ten dienste van de despropaganda, uiteenzette, ïen deputatie van het Centraal mité voor den vrouwenvredesgang od den volgenden dag op het iartementvanbuitenlandsche zaken i adres aan minister de Graefl aan, arin er bij de regeering op aan- Irongen wordt, ter ontwapenings- nferentie te Genève alles in het irk te stellen om te komen tot 'mindering en beperking van be- pening door internationale over stemming. Dat de Pinksterdagen, bovendien maal zoo kort voor de belangrijke fkiezingen, door de onderscheidene litieke partijen zouden worden nul tot het houden van propaganda eenkomsten, was te verwachten. De belangrijkste van deze bijeen- msten waren wel die der katho- ken, welke te Utrecht in den irgen van den tweeden Pinksterdag .000 personen bijeenbracht en de eede landdag van de Nationaal Socialistische Beweging op den mid dag van denzelfden dag te Lunteren gehouden waaraan ruim 75.000 per sonen deelnamen. Doch ook de Anti-Revolutionairen hebben zich, al was het dan niet met de Pinksterdagen, maar een dag later, niet onbetuigd gelaten. In de groote zaal van het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen werd Dinsdagavond een laatste verkiezings vergadering gehouden, waar de minister-president en leider der Anti- Revolutionaire partij, als spreker optrad. Het interessante van deze bijeenkomst, die door 5000 personen werd bijgewoond, was, dat ter zelfder tijd de rede van Dr. Colijn* werd aangehoord door 3000 personen daar toe verzameld in het Circus in Sche- veningen, en noge'ens 2000 verkiezings enthousiasten, die in de Zuiderkerk bijeengekomen waren, zoodat de wakkere staatsman tot een gehoor in totaal 9000 personen het woord richtte. Het geheel was een buitengewoon geslaagde opzet, die verblijdend verschijnsel zonder eenig incident is afgeloopen, zulks in gunstige tegen stelling met menige andere politieke bijeenkomst. van den Luchtvaartdienst ook het nieuwe Nederlandsche toestel van Ir. Lambach, kon deelnemen. Wat velen gehoopt hadden, dat dit Neder landsche product, gevlogen door den chef-instructeur van de Nationale Luchtvaartschool, de Heer Schmidt- Crans, den eersten prijs zou hebben weggedragen, en daarmede het kam pioenschap voor Nederland veroverd, is een te stoute verwachting gebleken. De heer Sohmidt-Grans moest zich met den derden prijs tevreden stellen, terwijl de Üuitsche stuntvlieger, Ru- dolf Loechner natuurlijk ook op een Duitsch toestel met den Nederland- schen kampioenstitel ging strijken. Het andere toestel van Lambach, gevlogen door Luitenant Asjes, ein digde op de laatste plaats. De pres taties van het Nederlandsche toestel rechtvaardigen echterde verwachting, dathet de volgende maal na vol- voldoende voorbereiding een betere, zoo niet de eerste plaats zal kunnen bereiken. De feestelijkheden in Londen be te wonen mag misschien menigon, benijdenswaard lijken, maar als het zooals voor Prinses Juliana en Prins Bernhard het geval is, eigenlijk niet een of meer perceelen bouwland zich had bevonden met een brandende lantaarn, terwijl hij eveneens een vuurwapen nl. een buks voorhanden had gehad, terwijl J. B. zich op den Lage weg had bevonden terwijl hij verboden munitie, althans een scherpe patroon, voorhanden had gehad. Verbalisant Bruinooge die zich met de jachtopziener Speijer ter plaatse had bevonden kon verklaren dat zij een helder wit licht hadden zien schijnen op ongeveer 5 a 0 M. af stand, hetgeen zij in het verlengde van den weg, zoowel als in het ver lengde van het veld gezien hadden. Terwijl ze zich in de richting van het licht begaven, dat S. direct had herkend als zijnde van C. B. werd het gedoofd. Het was dien dag nood weer, eerste klas weer om te licht bakken. 'Waar zij het licht gezien hadden ontmoeten zij aan den kant van den weg op de grasstrook naast de sloot 2 personen, die zij herkenden, C. B. en J. B. Zij hielden de personen staande en vroegen waar zij vandaan kwamen. C. B. zou toen verklaard heb ben dat hij in het land was geweest om wild op te sporen en gewezen hebben waar hij zich hadopgehouden. voor VRIJHEID en DEMOCRATIE VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND De Vrijzinnig-Democraten roepen U op om met hen op de bres te slaan vóór de onverzwakte handhaving van onze volksvrij heden, voor gewetens- en gods dienstvrijheid voor vrijheid van drukpers; voor vooruitgang en sociale rechtvaardigheid. Thans is een krachtig vooruit ziend regeerbeleid en samen werking van de onderscheidene bevolkingsgroepen nodig. Versterkt daartoe de democra tische middengroep, die de demo cratie wil handhaven en uit bouwen, stelling kiest tegen alle uitersten en oog heeft voor de eisen van de moderne tijd. Die middengroep is de V R i J ZIN NIG-D E M 0 C R A TISCHE, haar lijstaanvoerder: 46220 105 De gestrenge rechters van het Permanente llof van hun trip naar Maastricht en België teruggekeerd, vereenigden zich weer ter voortzet ting van de hangende procedure tus- schen Nederland en België, inzake de aftapping van het Maaswater. In twee zittingen, Dinsdagmorgen en -middag gehouden, hield de Neder landsche vertegenwoordiger, Prof. Telder zijn repliek op het pleidooi van den Belgischen agent, de Ruelle. Uit zijn betoog willen wij slechts een punt lichten, namelijk de absolute tegenspraak van de bewering van Prof. de Ruelle als zouden de schepen voor het passeeren van de sluis te Bossche Veld soms acht dagen moeten wachten. Dit duurt als regel één, soms twee dagen. Als geheel bleek het betoog van den Nederlandschen agent na de verdediging van de Bel gische tegenpartij in felheid te zijn toegenomen. Prof. de Ruelle, na de Nederlandsche repliek weder aan het woord komend, verzocht opnieuw verdaging van de zitting, teneinde zich omtrent verschillende punten nog nadere gegevens te kunnen ver schaffen. Ook de sportvliegerij heeft met de Pinksterdagen gelegenheid gehad een grootsche demonstratie te geven. Op het vliegveld Eelde, bij Groningen werd Pinkstermaandag de wedstrijd in het kunstvliegen om het kampioen schap van Nederland gehouden, waar aan, dank zij de vlotte medewerking anders wordt dan een aaneenscha keling van diners, bals en recepties, dan is het zeker niet louter verzet. Het Prinselijk Paar, dat Dinsdag middag een receptie te hunner eere in het Nederlandsche gezantschap bijwoonde, waar honderden leden van de Nederlandsche kolonie te Londen met de vorstelijke bezoe kers konden kennis maken, reci pieerde reeds den volgenden dag opnieuw, thans voor verschillende leden der Engelsche Society en heeft daarmede een week van drukke, afmattende bezigheden achter den rug, zoodat de bijwoning van de Vloot-Revue aan boord van Hr. Ms. „Java" ongetwijfeld een welkome afwisseling is. RECHTZAKEN. KANTONGERECHT BERGEN OP ZOOM Zitting van Donderdag 13 Mei. POORTVLIET. Bekende Stroopers. 't Waren twee personen wier namen in de strooperswereld een zekere vermaardheid hebben, welke zich thans hadden te verantwoorden, natuurlijk voor een jachtdelict nl. de 23-jarige C. B. uit Poortvliet en de 25-jarige J. B. eveneens te Poort vliet woonachtig. C. B. werd ten laste gelegd dat hij op 11 November te Poortvliet in. het veld aan de Lage weg buiten de openbare wegen en voetpaden op risico van het vervoer op zich neemt, waardoor er dus altijd slechts een gepakt kan worden. Was het geweer reeds nat, vroeg de kantonrechter verder. Het regende geweldig zegt getuige het geweer was daardoor zeker nat, maar dat was in dit geval geen be wijs dat bet er reeds langer lag. Op de vraag van den verdediger van G. B. Mr. van Hasselt uit Bergen op Zoom verklaart de verbalisant nog dat hij niet met zekerheid kan zeggen ol verdachten met de lantaarn in het veld zijn geweest. Getuige Speijer die een zelfde relaas geeft als de eerste getuige, verklaart echter in afwijking met hem dat verdachte C. B. niet heeft toegegeven in het veld geweest te zijn. Hij zou volgens hem slechts gewezen hebben waar hij met de lantaarn had gelicht, maar niet hebben gezegd dat hij daar was geweest. En hij had ook niet kunnen zien of ze in het veld geweest waren. De ambtenaar van het O. M. achtte daarom het tegen C. B. ten laste gelegde wel overtuigend maar niet wettig bewezen en eischte tegen hem vrijspraak. Tegen J. B. wiens schuld wettig en overtuigend bewezen is eischt hij f30 boete subs. 20 dagen Mr. van Hasselt refereert zich voor zjjn cliënt C. B. aan het requisitoir van den heer Ambtenaar. De kantonrechter daarna uitspraak doende spreekt C. B. vrij terwijl hij J. B. veroordeelt tot f20 subs. 15 dagen. Die verklaring kwam in de eerste verwarring want toen daarna werd geinformeerd naar de wapens die ze bij zich zouden hebben, wisten ze niets meer. Zij zagen een doek vallen var onder den arm of onder de jas van G. B. uit en bij verder onderzoek vonden ze achter C. B. ook een buks Vermoedelijk had deze in de doek gezeten maar was eerst er uit gevallen. G. B. kon echter omtrent de buks niets verklaren en ontkende dat deze van hem was. Op J. B. ook een goede bekende, de kantonrechter wist zelfs dat het de zoon van den schaapherder was werd een scherpe patroon van een dubbelloops jachtgeweer gevonden. Die had ik al minstens twee jaar in mijn zak, beweerde deze verdachte. Dat kon de kantonrechter echter moeilijk gelooven, dat een slrooper een scherpe patroon twee jaar in de zak kan houden. Dat is net als een dronkaard die een flesch jenever in den zak heeft. Die blijft er ook niet lang inzitten. Men moet toch eerst wat hebben om hem af te schieten, zegt verdachte. Getuige verbalisant heeft hem niet. uit het veld zien komen, maar ze bevonden zich aan den kant van den weg. Verdachte C. B. had ook de lantaarn bij zich. Als de kantonrechter zijn verwon dering daarover uitsprak, dat de andere niets gedragen heeft, zegt getuige dat dit de gewoonte is, waar een de Volkenbondsdag. Heeft het Geneefsche Instituut nog een toekomst? De burgeroorlog in Spanje De revolutionnaire elementen uit de regeering van Valencia verdwenen, Goering's bezoek aan Venetië. De Ita- liaansche koning naar Budapest. Regeeringsjubileum van koning Christiaan van Denemarken. Onmiddellijk na het Pinksterfeest heeft men in de landen, welke het Geneefsch3 instituut nog niet geheel den rug toe hebben gekeerd, den Volkenbondsdag herdacht. De berich ten daarover zal men wel met ge mengde gevoelens hebben gelezen, want het gaat er meer en meer op gelijken, dat de rol van deze instelling voorloopig is uitgespeeld. Men lette bv. maar eens op het feit, dat bij de vele diplomatieke reizen van de laatste maanden, den naam Genève geen enkele maal is genoemd. Het is niet noodig op deze plaats nog eens uiteen te zetten, waaraan het fiasco van den Bond te wijten is. Wel is echter noodzakelijk er op te wijzen, dat de Volkenbondsgedachte nog geenszins dood is. Deze blijft voortleven en zoolang zulks het geval is, heeft Genève nog een toekomst, ook al lijkt op het oogenblik het te gendeel waar te zijn. Dat deze toe komst er evenwel geheel anders zal uitzien dan het verleden, is zonder meer duidelijk. Een eventueel nieuw volkenbondspact zal niet meer ge baseerd zijn op het Verdrag van Ver- sailles, maar moeten worden opge steld in een geest van rechtvaardigheid en verzoening. In Spanje heeft men uit den aard der zaak aan den Volkenbondsdag niet deelgenomen. Men heelt daar geheel andere dingen aan het hoofd. Eerstens wordt de burgeroorlog nog steeds met onverminderde verbittering voortgezet. In het bijzonder bij Bilbao zijn in de laatste dagen weer hevige gevechten geleverd, die vele slacht offers hebben geeischt. Wonderbaar lijk is aan dit Iront de taaie tegenstand

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1937 | | pagina 1