fAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN [ijdag 30 April 1937. No. 17 Vier en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer etters naar' plaatsruimte rees or de conjunctuur Gezondheid in Uw huid! THOOLSCHE COURANT klad verschijnt eiken lag. Prijs per kwartaal TO; met Geïllustreerd agsblad ƒ1,376, franco )ost ƒ1,65 15 ct. kosten. BIJ abonnement aanmerkelijke UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 p^ve^nden-s. PUBLICATIEN ELOING EN AANGIFTE VOOR DE BEVOLKINGSREGISTERS orgemeester en Wethouders van en lel op hel bepaalde in artikel 112 iet besluit bevolkingsboekhouding sblad 1936, nr. 342 linneren de bevolking aan haar lichtingen, omschreven in de elen 3 tot en met 16 van genoemd ïit. Zie voor nadere bijzonder- n de aanplakbiljetten, iden, 26 April 1937. 16 anneer men een blik werpt in conomisch gedeelte van de bladen ich daarbij de vraag stelt, wat p dezelfde plaats eenige jaren len te lezen was, dan zal men algeheele omkeer kunnen vast en. Toentertijd de crisis had hoogtepunt bereikt brak men ch het hoofd over, hoe men tot prijsstijging zou kunnen komen, was niet ten onrechte van mee- dat een gunstiger ontwikkeling prijzen de eerste voorwaarde een nieuwe opleving was. Want lts hoogere prijzen, dat wil dus en kans op hoogere winsten, kan de ondernemers een prikkel tot tere activiteit beteekenen en tere activiteit heeft op haar beurt conomische opleving tengevolge, tusschen zijn de prijzen gestegen wel in dier mate, dat vele eco Roosevelt behoort daar toe zich opnieuw zorgen mee- te moeten maken. Want de al eene economische opleving werd keer geenszins enkel en alleen de beroemde automatische hten der beroemde „conjunctuur- opgewekt. De tegenwoordige «etering in den economischen tand heelt ook andere oorzaken, ce voornamelijk gelegen zijn in enormen bewapeningswedstrijd i.v. ook in eenige slechte oogsten, kijke maar eens naar Engeland, r de herbewapening aan de toch sgrootere economische activiteit nieuwe stimulans heeft gegeven. >oals al gezegd heeft nu de prijs ing een hoogte bereikt, die in gevallen niet meer als wenschelijk dt beschouwd. Het verlangen prijsverhooging heeft bij vele ïomen plaats gemaakt voor een >te bezorgdheid over het verdere oop van de economische ontwik- ng. Niet ten onrechte vreest men I op zekeren dag het geheele ge- w wel weer eens zou kunnen orten en dat dan de krachten, e tot de opleving leidden, ver- d zouden worden, p het oogenblik heeft het duurder den van het leven loonstrijd en ingen tengevolge,dieontwrichtend ken. De hoogconjunctuur, welke mwoordig in het economische nheerscht, is vol spanningen. De aming wordt ondanks den gun- er toestand zienderoogen nerveuzer velen zouden op het oogenblik Ier willen remmen dan de ont- keling verder opwaarts drijven, 'daar ook het verlangen naar een ïomische wereldconférentie, waar de oorzaken van de vele span ten, welke veelal op politiek terrein sten worden gezocht, zou kunnen inemen. list dit verlangen naar een eco- ïische conferentie is typeerend r de huidige vrees voor de con- tuur. Zeker, ook vroeger hield dergelijke conferenties, maar voelde men er eerst behoefte indien er crisisverschijnselen en waar te nemen. In tijden van nomische opleving dacht niemand eraan 'n conferentie samen te roepen. Het ging goed en wil men meer Men staat thans voor een moeilijke taak. Men zal de maatregelen moeten nemen, die er toe kunnen leiden, de huidige conjunctuur voor langen tijd vast te houden. Daartoe worden vele oplossingen aan de hand gedaan. Interessant is b.v. de meening van Ford. De bedrijven zouden nog meer gerationaliseerd, de vaste lasten zoo veel mogelijk verlaagd moeten worden. Lage prijzen en hooge loonen zijn noodzakelijk, verklaart de automo bielkoning. Er is werk voor allen, want de menschheid heeft nog be hoefte aan vele dingen. Deze Ame rikaan ziet daarbij zeer terecht in, dat om dit te bereiken het distribu tieproces en het geldsysteem geheel Door de huidvoedende, Huidzuiverende en huidgenezende kracht van Purol verdwijnen pukkels, vetwormpjesj uitslag, ruwheid, rood heid en wordt de huid jeugdig-frisch en zacht als fluweel. Gebruik voor gelaatsverzorging witte Purol. Deze is na inwrijving onzichtbaar op de huid, daarom zeer geschikt voor gebruik overdag. In doozen von 30, Tubo 45 ct. Bij Apoth. en Drogijten. 10 46159 550 hervormd zouden moeten worden. Daartoe zou intussc.hen een econo misch genie noodig zijn, die tot op het oogenblik nog niet gevonden is. Dit is, zooals gezegd, ee 1 van de vele oplossingen, welke ons aan de hand worden gedaan. Het zou ons te ver voeren, nog eenige andere mee rlingen van vooraanstaande lieden op economisch gebied te bespreken. Waar wij slechts op willen wijzen is dit, dat men de huidige conjunctuur ietwat verdacht vindt. De goede zijde van deze vrees is, dat men ditmaal ernstig zoekt naar de mogelijkheid, om een nieuwe onverwachte ineen storting van het economische leven te voorkomen. De. verschillende po gingen, die hiertoe worden onderno men, zijn ten volle waard, met de grootste aandacht gevolgd te worden. - (Nadruk verboden). De Eerste Internationale Veiligheidsconferentie te Am sterdam bijeen. Nogmaals de suikerconferentie. Handelsbe sprekingen met Polen. Bezoek van den heer Frère. Onze convooidienst in de Spaansche wateren. De nieuwe tinbag germolen. Philips in Argen tinië. Burgemeesters komen en gaan. Weer is ons land de eer te beurt gevallen een belangrijk internationaal congres binnen zijn grenzen vereenigd te ziende Eerste Internationale Veiliggeidsconferentie kwam Maandag in het Amstelhotel te Amsterdam onder voorzitterschap van Mr. A. baron Schimmelpenninck van der Oye bijeen. Nadat de minister van Waterstaat, Jhr. Ir. O. C. A. van Lidt de Jeude de openingsrede had uitgesproken en des middags in het Stedelijk Mu seum een ontvangst van de deelne mers door het Amsterdamsche ge meentebestuur had plaats gehad, ving de conferentie haar werkzaamheden aan. Deze zullen bestaan in een alge- meene gedachtenwisseling over de gevaren, die onze veiligheid in be roep of bedrijf, zoowel als daai buiten bedreigen en in het beramen van maatregelen, die deze gevaren kunnen verkleinen, zoo mogelijk ophelïen. Als men bedenkt, hoezeer met de uitbreiding der techniek het gevaar in woning, fabriek en werkplaats en op den weg is toegenomen en nóg dit wijzen de statistieken uit van dag tot dag toeneemt, zal men begrijpen voor welk een veelomvat tende en moeilijke taak de conferentie zich gesteld ziet. Des te meer is het streven toe te juichen waarvan ook deze conferentie een uiting is om eenheid in de veiligheidsmaat regelen en verordeningen te brengen, hetgeen ook de minister in zijn rede onderstreepte. Nadat de conferentie zich voor de uitvoering van haar werkzaamheden in twee groepen had gesplitst de eene voor de veiligheid in woning fabriek en werkplaats, de andere voor de veiligheid op den weg vingen in beide secties de bespre kingen aan. In beide secties legden de inleiders al aanstonds den nadruk op de noodzakelijkheid van ruime publieke voorlichting, immers zoo betoogde in sectie 2 de beer W. H. Cameron, managing-director of the Safety Gouncil te Ghicago, nog altijd gebeuren de meeste ongelukken buiten het bedrijf en het eenige middel om hierin verbetering te brengen, is voorlichting en nog eens voorlichting van het publiek, dat nog steeds op velerlei gebied een verregaande onwetendheid of zorge loosheid en onverschilligheid aan den dag legt. Hier ligt voor overheid en scholen nog een ruim arbeidsveld open zeker voor de laatste, want nergens meer dan op dit gebied geldt: jong geleerd, oud gedaan! Ten aanzien van onze handelsbe trekkingen met het buitenland zijn eenige belangrijke feiten te vermelden. Allereerst weer de suikerconferentie. Hier schijnt de morgen eindelijk te dagen. De verschillen, die zoolang de onderhandelingen vertraagden en bemoeilijkten, konden langzamerhand zoo goed als geëflend worden, zoodat men verwacht, dat de definitieve overeenkomst uiterlijk Vrijdag a.s. tot stand zal komen. Met Polen zal onze regeering ter gelegenheid van de Jaarbeurs, die 2 Mei as. te Poznan wordt geopend, handelsbesprekingen aanknoopen. Deze besprekingen zullen een voortzetting vormen van de onder handelingen, die vorig jaar April in het kader van het afgesloten handels verdrag door een Poolsch Nederland- scheregeeringscommissiezijn gevoerd Minister Gelissen, eere-voorzitler der Nederlandsche commissie, en de voorzitter Mr. A. van Kleffens, zullen zich in verhand hiermede naar Poznan begeven. Het reizen verveelt onzen ministers blijkbaar nog niet... Tenslotte kan binnenkort in Den Haag het bezoek tegemoet gezien worden van den heer Frère, den medewerker van den Belgischen minister-pre&ident Van Zeeland, die de mogelijkheid van een internationale economische conferentie onder het oog wil zien. Hieromtrent zal de heer "Frère ook onze regeering komen polsen. Sprekende over onze besprekingen toe het buitenland, gaan onze ge dachten onwillekeurig ook naar dat andere terrein, waar onze belangen moeten worden behartigd, naar de Spaansche wateren, waar onze oor logsbodems „Hertog Hendrik" en „Java" onvermoeid voortgaan de Nederlandsche handelsschepen" veilig geleide te verstrekken. Vermelding •verdient, dat sinds de instelling van den convooidienst op 17 Maart reeds het honderdste schip door de Straat van Gibraltar werd geloodst. De „Hertog Hendrik" die eenige weken geleden voor een grondige revisie in den Helder terugkeerde, is Maandagmiddag weer naar de Spaan sche wateren vertrokken, om de „Java" af te lossen. Op het terrein van de industrieele bedrijvigheid zijn twee belangrijke feiten te vermelden. Allereerst de aankomst van Ir. J. W. E. Thomson van de Droogdokmaatschappij Soera- baja, die hier besprekingen komt voeren in verband met den bouw van den nieuwen tinbaggermolen. De nieuwe molen zal geheel gelijk worden aan zijn voorganger de „Kan- toeng". Echter zal hij niet naar Indië worden gesleept, doch na voltooiing op de werf te Schiedam worden ge demonteerd en in onderdeeien naar Soerabaja worden verscheept. Daar is dan intusschen de ponton gebouwd, waarop de molen na aankomst zal worden gemonteerd. Een geheel an dere werkwijze dus, die doet ver moeden, dat men na de ei varing met de „Kantoeng" tot de overtui ging is gekomen, dat een dergelijk geweldig gevaarte zich minder goed leent om als sleep over de gevaarlijke wereldzeeën te worden vervoerd. Beter ten halve gekeerd, dan ten heele gedwaald. Het tweede „industrieele feit" van beteekenis viel wel niet in ons land voor, maar kan toch, aangezien het een Nederlandsche industrie betreft, ten volle aanspraak maken op ver melding. Het is de inwijding op 20 April jl. van de nieuwe Philips- fabriek in Argentinië, die, ofschoon reeds eenigen tijd in werking, ter gelegenheid van het bezoek der Neder landsche handelsmissie aan Buenos Aires, eerst toen plechtig werd inge wijd. Ongetwijfeld een gelukkig ge kozen moment om de aandacht te vestigen op deze wijdvertakte Neder- lahdsche onderneming. Terugkeerende uit het verre Argen tinië naar vaderlatidschen bodem, mogen enkele personalia in ons over zicht niet ongenoemd blijven. Zij be treffen de burgemeesterswereld, waar in den laatsten tijd heel wat wisse lingen plaats vinden. De burgemeester van Dordrecht, de heer P. L. de Gaay Fortman, wien met 1 Mei eervol ontslag is verleeud, nam in een bui tengewone raadsvergadering afscheid van zijn gemeente, terwijl in Maas tricht de benoeming van een nieuw hoofd der gemeente wordt tegemoet gezien, waarvoor de keuze, naar ver luidt, is gevallen op Jhr. Mr. W. Michiels van Kessenich, thans burge meester van Beek in Limburg. De groep der groote mogend heden in twee kampen verdeeld. Frankrijk en Engeland laten België niet los. Hergroepeering in Midden-Europa. - Groote onrust te Praag. Geen blokkade te Bilbao Juist in deze dagen wordt het al duidelijker en duidelijker, dat in de groep der groote mogendheden twee kampen zijn ontstaan, welke elkaar, waar zij maar kunnen, bestrijden Men kent cenerzijds de spil Rome- Berlijn, welke zich gaarne verlengd zag tot een continentale magistrale Berlijn-Rome-Belgrado-Ankara, an derzijds de spil Londen-Parijs, met de verlenging Praag-Moskou, welke verlenging intusschen ietwat kunst matig aandoet. Eden heeft dezer dagen een bezoek aan Brussel gebracht. Dit bezoek viel na de bekende Fransch-Engelsche nota, waarbij België ontslagen werd van zijn verplichtingen, voortvloeiende uit het oude Verdrag van Locarno en de overeenkomst van Londen van 9 Maart 1936. Op het eerste gezicht lijkt het, alsof het zich vrijmaken van oude verplichtingen door België een slag voor de Fransch-Engelsche politiek beteekent. Uit het bezoek van Eden mag men, hoewel er over de verschillende besprekingen, die de Britsche minister van Buitenlandsche Zaken te Brussel gehad heelt, niets bekend is geworden, opmaken, dat. het tegendeel het geval is, en dat België er niet over denkt de beide groote Westersche democratiën in den steek te laten. In Berlijn voelt men dat heel goed. België is nu wel neutraal maar nog geenszins onafhankelijk, zegt men daar. Men vergeet daarbij in de Duitsche hoofdstad, dat België ook inderdaad nooit „onafhankelijk" kan zijn in den zin, zooals men in Berlijn bedoelt. België met zijn geyaarlijke geografische ligging zal nooit kunnen afzien van de garanties, welke het land door Engeland en Frankrijk geboden worden. Dat de spil Rome- Berlijn ooit invloed op België zal kunnen uitoefenen, is dan ook met geen mogelijkheid aan te nemen. Veel belangwekkender is intusschen het diplomatieke oorlogsspel tusschen de beide groepen der groote mogend heden in Midden-Europa. Hier is de toestand na het bezoek, dat Schusch- nigg, de Oostenrijksche bondskanse lier, aan Venetië heeft gebracht, waarlijk kritiek geworden, speciaal voor Tsjecho-Slowakije. Dit land, dat reeds wegens zijn geografische en ethnografische ligging, om zoo te zeggen tot een verdeelingsobject wordt heeft in den laatsten tijd al zijn pogingen, om zijn grenzen te bevei ligen, zien mislukken. Tachtig procent van de Duitsch- sprekende bevolking van Tsjecho- Slowakije heeft zich bij de beweging van Henlein aangesloten. Deze beweging wijst elke samen werking met de regeering te Praag van de hand. Zelfs het nieuwe statuut van de Tsjechische regeering nopens de minderheden, had toch werkelijk een belangrijke stap verder op den weg naar een oplossing van het minoriteitsvraagstukbeteekende, heeft in dezen toestand geen enkele ver andering kunnen brengen. De sudeten-Duitschers zijn en blij ven onder den invloed van Berlijn staan en vormen dientengevolge voor de Tsjechische republiek een ge vaarlijke staat in den staat. Ook de poging van Praag om nauwe betrekkingen metWeenen aan te knoopen, kan thans als mislukt worden beschouwd. Houdt men er tenslotte rekening mee dat Praag in Italië geen greintje sympathie voor de Tsjechische zaak heeft kunnen opwekken, en het land dus om zoo te zeggen tusschen de gevaarlijke grijptangen van Duitschland en Italië ingesloten ligt, dan kan men zich de huidige onrust van de Tsjechen zeer goed begrijpen. Tevens wordt het duidelijker, dat Oostenrijk, nu het te dien aanzien de steun van Italië mist, zich niet langer meer tegen den steeds sterker wordenden druk van het nationaal- socialisme zal kunnen verzetten. Het- artikel, dat Gayda vorige week in de „Giornale dTtalia" publiceerde en dat zooveel opzien baarde, was dan ook veel minder ver van de waarheid af, dan men in VVeenen toegaf. Reeds de eerstvolgende weken zullen dit leeren. Aan den factor „fascisme" mag menoverigensnietdie waarde hechten zooals men over het algemeen doet. Wat wij op het oogenblik in Midden Europa zien, is een nieuw imperia lisme, dat zich uit den aard van de zaak tegen het oude imperialisme, dus tegen de vredesverdragen, keert. Het Geneetsche vredessysteem behoeft hier nauwelijks nog geftoemd te worden, want in feite bestaat dit niet meer. Dr. Benesj heeft eenigen tijd geleden het jaar 1937 critiek genoemd. Het is evenwel niet aan te nemen, dat men nog in den loop van dit jaar een reorganisatie van Midden-Europa zal beleven. De hergroepeering, die zich op het oogenblik voltrekt, zal naar alle waarschijnlijkheid nog vele jaren duren. Oorlogsgevaar heerscht er op het oogenblik dan ook veel minder dan eenige jaren geleden. De groote machtgroepen werken volgens een vast plan en over nevenvraag stukken wenscht men zeker geen botsing.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1937 | | pagina 1