Hoofdpijn, Kiespijn wAa't Engelsche oorlogsbodems, die in deze wateren kruisen. Voorloopig werd deze steun echter geweigerd. Men wilde eerst de instruc ties van de regeering afwachten, ten aanzien van de steunverleening in de Spaansche territoriale wateren. Lon den heeft nu beslist, dat steun slechts op open zee verleend kan worden. Steunverleening in de territoriale wateren zou echter volgens het Engelsche kabinet in strijd met de niet inmengingsovereenkomst zijn. Franco zal de haven van Bilbao dus kunnen blijven blokkeeren. Ook in Montreux wordt er weer eens geconfereerd. Dit keer is de conferentie bijeen geroepen voor de Egyptische regeering en de opheffing van de z.g. Egyptische capitulaties vormt het onderwerp van de debatten. Onder deze capitulaties verstaat men de voorrechten, die zekere buiten- landsche staten, b.v. ook Nederland, in Egypte genieten. Deze voorrechten nu, deels nog uit de 17e en 18e eeuw stammend, zijn niet meer in over eenstemming met Egypte's nieuwe hoedanigheid van souvereinen en onafhankelijker! staat. Anderzijds hebben juist deze privileges, o a. belastingvrijheid en het recht om zich voor speciale, z.g. gemengde rechtbanken, waarin hoofdzakelijk Europeanen zitting hadden, te doen berechten, terwijl de andere staten hun economische belangen niet willen verwaarloozen, veel buitenlandse!) kapitaal naar Egypte getrokken. Geen land ter wereld is economisch en financieel zoo internationaal ge oriënteerd als Egypte Het is dan ook niet verwonderlijk, dat de builen- landsche ondernemingen nu garanties willen hebben,dat hun rechtszekerheid ook in de toekomst gewaarborgd blijft. Er moet nu o.a een overgangs tijd bepaald worden en over den duur daarvan is men het nog lang niet eens. Egypte wenscht, dat deze over gangstijd zoo kort mogelijk, het buitenland dat hij zoo lang mogelijk duurt. Nu steunt b.v. de Italiaanschc regeering de Egyptische eischen uit overweging van algemeen politieken aard ten volle. Egypte neemt aan de Middellandsche zee een belangrijke strategische positie in en daarom dingen de groote mogendheden naar de vriendschap van Cairo te laten dagen. Dit geeft aan de conferentie nog een bijzonder karakter. Intusschen zullen de debatten hooldzakelijk van technischen aard en dus vrij langademig zijn. On- prettlige verrassingen zijn niet uitge sloten maar naar alle waarschijn lijkheid zal wel een bevredigende oplossing worden gevonden. Is men eenmaal zoover, dan zal ook Egypte zijn intrede in de Volkenbond doen. GEMEENTERAAD Vervolg raad St. Maartensdijk 2e blad Een verzoek van N. de Viet en C. G. Noom resp. bestuursleden van de verschillende arbeiders om met het polderbestuur te onderhandelen om verschillende werkobjecten die uit te voeren zijn te doen in werk verschaffing. Burg. en weth. stellen voor om met de polder in overleg te treden, maar de polder moet het dan uit voeren, want dat kan de gemeente niet doen. Wethouder Koopman is er ook voor om met de polder in overleg te treden, maar de polder moet het af werken. De heer Op den Brouw zegt te weten op welke werkobjecten er ge sproken wordt en dat is de verbetering van de onderberm aan de Muije- polder, wat zal moeten gebeuren, maar het plan beslaat om dit in 10 jaar te laten doen, en dan het delven van de watergang in het Uiterst Nieuwland. Als er nu kracht achter gezet wordt om dit in werkverschal- ling uit te laten voeren, dan is dit een mooi werkobject. De heer Nelisse zegt dat de mo gelijkheid niet uitgesloten is dat de onderberm van de Muije polder her steld zal worden, maar dat is dan pas voor het volgende jaar en ook is de mogelijkheid niet uitgesloten dat dit dan in werkverschaffing uitgevoerd kan worden. Wethouder Koopman merkt nog op dat men dit toch niet kan beginnen voordat de goedkeuring er is en dat duurt maanden. Met alg. stemmen wordt besloten aan het polderbestuur te schrijven. Een schrijven van den heer N. J. Bierens, havenmeester, betreffende het innen van kadegelden. Besloten wordt dit voor nader on derzoek aan te houden tot de vol gende vergadering. Burg. en weth. stellen voor om de huur voor de ambtswoning van den burgemeester te bepalen op f300 met inbegrip van de waterleiding. Met alg. stemmen wordt hiertoe besloten Burg. en weth stellen voor om de pensioengrondslag van de ambtenaar ter secretarie, de heer J. van Nieu- wenhuijze, vast te stellen op f1400. Met alg. stemmen wordt dit goed gevonden. Goedgevonden wordt met alg. st. een wijziging van de begrooting voor 11)36. Burg. en wfeth. stellen voor toe stemming te geven tot het bouwen van een loods voor de Firma Koo- man Co. te Dirksland. De heer Langejan zal er niet veel meer van zeggen, alleen spijt het hem dat die loods er komt. Met 4 tegen 2 stemmen wordt het voorstel aangenomen. Tegen de hh Op den Brouw en Langejan. Burg. en weth. stellen voor een strafverordening vast te stellen voor het bekalken van straten voor poli tieke leuzen. Met 5 legen 1 stem wordt dit aan genomen. Tegen dhr Op den Brouw. Burg. en weth. stellen voor solli citanten op te roepen naar de be trekking van gemeente-opzichter op een salaris van f 400. Met alg. stemmen wordt hiertoe besloten. Tot leden van de commissie tol wering van schoolverzuim vv orden U noodig heeft om deze pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ct doos 45 ct. Bij Uw Drogist. 8 46394 herkozen de heeren Brevet, C. .1 Geluk, N. de Viet, C. J. de Wilde en J. van Nieuwenhuijze. Nu volgt de rondvraag. De voorzitter merkt op dat als er in het vervolg vragen zijn te stellen deze eerst van te voren schriftelijk moeten worden ingediend. De heer Langejan brengt naar voren het haven en kadegeld voor schepen die hier maar gedeeltelijk laden of lossen te herzien daar moet het volle voor betaald worden. Spr. zou gaarne zien dat dit gewijzigd werd en dat er niet meer betaald wordt dan voor hetgeen geladen of gelost wordt. Wethouder Koopman merkt op dat dit volgens de verordening niet kan en deze is voor onbeperkte lijd kon. goedgekeurd. De heer Langejan brengt dit naar voren ter wille van de schippers en meent ook dat het een voordeel voor de gemeente zou zijn. De heer Langejan vraagt dan ook naar het land van Dekker. De voorzitter zegt dat Dekker af stand geteekend heeft. De heer Op den Brouw infoi meert wanneer men begint met het uitdiepen van de haven. De voorzitter antwoordt dal men begonnen zou zijn als er bakken te krijgen waren, maar die zijn juist niet te krijgen. De heer op den Brouw wijst op de trappen van de haven, die zullen noodig verbeterd moet worden. De voorzitter zegt verbetering toe. De heer op den Brouw zegt verder dat ook dit jaar de straten niet zijn schoongemaakt, dat is achterwege gebleven en dan ook die modder van de vest die had toch weggereden kunnen worden, dat behoeft niet zooveel te kosten. Dan vraagt spr. hoe het komt dat er maar 15 menschen naar St. Phi- lipsland gaan terwijl er 40 of 50 in de steun zijn en wijst tevens opliet bezwaar dat er menschen bij zijn die niet in ploegverband kunnen wei ken en zoodoende veel minder verdienen, was het nu ook niet mo gelijk geweest om voor die oudere een jongere te zenden. De voorzitter zegt wat betreft deze regeling die is zoo samengesteld door den Rijksinspecteur Wij hebben al onze gegevens op moeten zenden en hebben genummerde kaarten terug ontvangen en in volgorde op de lijst gaan ze werken. Onpartijdiger kan het toch niet. Weth. Koopman merkt op dat dit klaar gemaakt is door den Inspecteur en nu kunnen burg. en weth. er daar niet uitschieten. Weth. Quakkelaar merkt op dat er menschen tegen hem gezegd heb ben er wel een heel jaar te willen werken, dus zoo kwaad is hel er niet. De heer Hage vraagt of er geen liefhebbers zijn om naar Duitschland te gaan werken. De voorzitter zegt dat er reeds aan de werkloozen circulaires zijn ge stuurd, maar er is nog geen ant woord van één gekomen. Het spijt spr. dat St. Maartensdijk een uitzon dering maakt dat er geen opgaven zijn binnengekomen. Spr. wijst er in dit verband nog op dat ook hel geld dat die menschen daar kunnen ver dienen heel gemakkelijk overgestuurd kan worden en dringt er dan ook op aan dat de menschen zich alsnog opgeven om naar Duitschland te willen gaan werken Spr. hoopt ook dat de volgende vergadering weer voltallig zal zijn en dat de heer Bout hier ook weer tegenwoordig kan zijn en dat de ziekte van zijn dochter ten gunste moge keeren. Hierna sluiting. OUD-VOSSEMEER, 15 April 1937. Voorzitter Burgemeester Mr J. J. Versluijs Secretaris de heer W. van der Ploeg. Aanwezig alle leden. De notulen van de vorige verga dering worden voorgelezen en onge wijzigd vastgesteld Naar aanleiding van de notulen zegt de heer Jeroense gehoord te hebben bij de voorlezing, dat het voor de luchtbescherming geen f 12.50, zooals de heer lieijboer zeide, kostte, maar f2.50. Als hij dit had geweten zou hij niet tegengestemd hebben. De voorzelter zegt: het was voor lidmaatschap f 10 of-een contributie van I 2.50 De heer Heijboer merkt op. het toch duidelijk gezegd te hebben, maar deze bedragen bijeen had gevoegd. Hij komt echter straks op dit punt terug. De voorzitter deelt mede dat er een circulaire is ingekomen, dat de controle voor de landarbeidersstich ting verscherpt wordt en dat er twee maal per jaar kasopname moet ge schieden. Hij acht het beste dat dit gebeurd door burg. en weth. bijge staan door den secretaris. Met alg. stemmen wordt dit goed gevonden Verder deelt spr. mede dat voor de bestrating aan het veer aan twee slraatinakers prijsopgave is gevraagd, maar dat dit volgens burg. en weth. buitengewoon hoog is, zoodat men daarop niet in kan gaan. Nu zal er nog gevraagd worden aan straat makers in Brabant. Ingekomen stukken Een schrijven van het fonds Huijs- sen van Kattendijke dat zij als voor zitter gekozen heeft de heer Linden- berg, arts alhier. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger. Van Ged. Staten of er bezwaar bestaat tegen de verzetting van de kermis te Yzendijke. Burg. en weth. stellen voor, gezien de Zondagsrust en Zondagheiliging, met deze verzetting in het gedrang komen, hiertegen bezwaar te maken. Met alg. stemmen wordt dit goed gevonden. De staal hóndenbelasting waarop voorkomen 43 honden. Met algem. stemmen wordt deze vastgesteld. Van Ged. Staten is terugontvangen de begrooting voor 1937 met enkele administratieve wijzigingen Burg. en weth. stellen voor deze wijzigingen aan te brengen, waartoe met alg. stemmen besloten wordt. Tevens is terug ontvangen de schoolgeldverordening. Deze moet zoo gewijzigd worden, dat de inkomens beneden de f650 vrijgesteld worden van schoolgeld. De heer Heijboer merkt op dat in zijn bezwaren is voorzien. Met alg. stemmen wordt aan het verzoek van Ged. Staten voldaan. Ook moet er in de heffingsveror dening een bepaling worden opge nomen dat bij langdurige ziekte van een schoolgaand kind door den raad ontheffing van schoolgeld kan worden verleend. Met alg. stemmen wordt hiertoe besloten. Verder is ingekomen een schrijven om de verordening heffing opcenten gemeentelondsbelasling te wijzigen zoodat duidelijk te lezen is, dat deze maar voor één jaar is vastgesteld. Met algem. stemmen wordt deze wijziging aangebracht. Nu volgt benoeming leden com missie tot wering van schoolverzuim. De voorzitter zegt dat alle leden aftreden, waarvan de heeren G. D. Ampt en C. Rombouts niet meer herkiesbaar zijn, omdat deze geen schoolgaande kinderen meer hebben. Herkozen worden de heeren J. Fluijt, Abr. Duine en A. Toornstra en ge kozen in de vacature Ampt B. E. J. Quist met 4 stemmen, terwijl de heer J. L. Kamhoot 3 stemmen verkreeg en in de vacature Rombouts de heer J. Nuts met 5 stemmen, terwijl de heer .1. A. Heestermans 2 stemmen verkreeg. Burg. en weth. bevelen aan in de vacature lid van het Weezen armbe stuur, ontstaan doordat de heer van Dienst geen raadslid meer is en als raadslid in dit bestuur zitting had, de heeren L. C. Vroegop en P. Je roense. De heer Heijboer zegt dat indertijd besloten is om het bestuur van de Weezen Armen te vergrooten, zoodat raadsleden van elke partij zooveel mogelijk zitting in dat college zouden hebben. Nu staat spr.s partij echter niet op de voordracht, wat is daar de oorzaak van Volgens spr. heeft zijn partij toch ook recht op een zetel in het Weezen armbestuur. De voorzitter antwoordt daar per soonlijk niets van te weten. De heer Heijboer merkt op dat is na te zien. De voorzitter zegt verder het is slechts een aanbeveling en daar kan de raad altijd buiten gaan. De heer Heijboer zegt dat dit zoo i-', maar in den regel wordt daar toch de hand aan gehouden. Verder zegt spr. dat toen hij indertijd wet houder is geworden, de heer van Dienst voor hem in de plaats is ge komen, toen spr. later niet meer is herkozen als wethouder was het niet meer dan billijk, dat hij in zijn plaats hersteld was geworden, maar dat is niet gebeurd, maar de raad doet maar wat ze denkt dat goed is. De heer Mees merkt nog op dat het maar een aanbeveling is en men kan daar buiten gaan, dat zal de stemming uitmaken. De voorzitter gelooft niet dat de aanbeveling teruggenomen behoeft te worden, want men kan daar buiten gaan. Na stemmiug blijkt dat uitgebracht zijn op den heer Vroegop 5 stemmen en 2 op den heer Heijboer, zoodat de heer Vroegop is gekozen. In het algemeen armbestuur is dezelfde vacature en burg. en weth. bevelen dezelfde personen aan. Ge komen wordt met 5 stemmen de heer Vroegop, terwijl de heeren van Gorsel en Heijboer elk 1 stem verkregen. De heer Vroegop bedankt de heeren vriendelijk voor de benoeming voor beide zetels. Aan de orde komt het aangehouden verzoek van H. van Putte om ver goeding volgens ex art. 13 der 1. o. wet. De voorzitter zegt dat de welstand van den aanvrager nooit leidt om het verzoek af te wijzen. Burg. en weth. stellen dan ook voor f5.per jaar te geven. Met alg. st. wordt hiertoe besloten. Burg. en Weth. stellen voor gezien de circulaire van den Minister een bedrag van 84Xf2, beschikbaar te stellen voor extra hulp aan werk loozen. Met alg. st. wordt dit aangenomen. Naar aanleiding van een circulaire van den Min. van Binn. zaken om een aanvulling te maken in de politie verordening betreffende het bekalken van straten voor politieke leuzem waarbij hel tevens verboden is m de nachtelijke uren de grondstollen die hiervoor kunnen dienen te ver voeren. Weth. Daane gaat er mede accoord, maar moeten wij geen tijd bepalen wat er verstaan woidt onder nach telijke uren. Met alg. st. wordt besloten deze bepaling op te nemen en te bepalen van 1 uur voor zonsondergang en 1 uur na zonsopgang. Met alg. st. wordt goedgevonden een wijziging van de begrooting voor 1936. Nu komt aan de orde het voorstel tot afschaffing van de kermis. De voorzilter licht dit nader, toe en zegt dat dit voorstel is van de meerderheid van hurg. en weth. Burg. en weth. zouden er niet mee zijn gekomen als er geen wijziging in de samenstelling van den raad was gekomen. Spr. acht niet noodig hierover nog besprekingen te voeren, daar het voor en tegen reeds genoeg naar voren is gebracht en een voor stander geen tegenstander zal worden of omgekeerd, voorden heer Vroegop is het een uilzondering daar deze voor het eerst lid van den raad is. De heer Heijboer merkt op dat er niet gesproken kan worden over zoo'n gewichtig punt en men weet hoe hij er ook telkenjare over terug komt. De voorzitter zegt elk jaar komt men er op terug en als er nu niets nieuws aan te voeren is, dan kan men beter er niet over spreken. De heer Heijboer zegt dat ervoor hem iets nieuws is, nu er een nieuw raadslid gekomen is. De voorzitterzegt dit reeds te hebben medegedeeld. De heer Heijboer wilde toch nog op wat aandringen. Hij heeft bij geruchte vernomen, dat de heer Vroegop tegen de kermis zal stemmen. Wij hebben nu juist een pos f 168 op de begrooting gebracli aan de armen uit te keeren zouden dan duizenden guldei gemeente uitgaan. Het is diep li dat dit elk jaar voor den dag komen en hij zal er dan ook vo zijn belijdenis nooit zijn sten geven. Wij moeten toch leve eere Gods, de tijdsomstandigl laten niet toe kermis te houdei De heer Vroegop zegt: gel hebbende de rede van den Heijboer, betreur ik het ook di zeer diep dat deze gehouden maar M. de V. ik ben reeds scheidene jaren in de gemeenti Oud-Vossemeer en de kermis i« ongepaste zaak, maar wal is e De kermis is jaren geschorst ge\ In een jaar dat deze was gesel was er een festival en een bal, tot diep in den nacht, ja zeil tegen den morgen heeft ged Wat haalde nu de schorsing va kermis uit? De kermis is veil jaar gehouden, het is een ijdel maak, maar het andere feest ijdel vermaak. Als men rekens af moet leggen, dan zal God verantwoording vragen van een ei, maar van een vol ei. De ki afschaffen en andere feesten laten bestaan vindt spr. dan ooi goed. Zijn standpunt is, de ke weg, dan alle openbare feesten en dat standpunt hoopt spreke bewandelen. De voorz. antwoordtwat be het festival en het bal, dat is voor de verantwoording van de maar dat is voor mijn volle ve woording. De kermis is een algem zaak en dat is niet te vergelijke.i een bal of een festival. De heer Heijboer zegt als me verslagen leest dan heeft men ku zien dat dezelfde kwestie ook in in behandeling is geweest en hebben de chr. hist. tegen gest de heer Vroegop doet dan niet zi zijn collega's in Goes. Wij zi van de minste zonden veranU ding moeten doen, maar U hebt o aanroeping van God's naam bel de belangen van "de gemeen zullen behartigen en dat is ook de zonde tegen te gaan. Spr. i voor dat de gedenkdagen van Oranjehuis op gepaste manier wo herdacht, niet zooals hier, maai dit gebeurt ter eere van het Or; huis en ter eere Gods. Spr. li echter dat de heer Vroegop standpunt alsnog verandert. Weth. Daane spijt het dat bij over moet spreken, maar het w weer op de spits gedreven en oude stokpaardje weer bere Hij kan wel een gedeelte van gesprokene van den heer Heij accepteeren, maar van de afgelo feesten heeft hij den heer Heij niets hooren zeggen. Of het nu ke of feest, bal of festival is, als li op aankomt moet men overal t wezen. Met gaat toch niet aan een jongmensch van hieruit bes wordt, als hij kwaad doet. Hij het gesprokene van den heer 1 boer ten volle kunnen accepte als hij tegen alle leesten aget Spr. heeft een vooraanstaand c teiijk mensch gesproken en die2 als er dan wat inoet zijn, laai dan kermis zijn. Spr. heeft ook gevraagd of het de bedoeling om met het organiseeren vanl verschillende feesten de kermis* te werken. Spr. heeft ook nog mj van zijn leven zoo'n feest meegemtfï Bij een kermis kan ieder bul rustig overdestraat gaan. Het gaaj des zondes wil, maar dat is nona dan alle feesten afschaffen, i daar heeft spr. niets van gehc4 Als spr. ergens tegen is dan is tegen de besloten bals. Spr. zal veel meer zeggen anders leest in een blad weer dat de heer D niet censequent is, maar laa briefschi ijver over dat conseq zijn de circulaire van Vorstcr van Oijen er op na lezen. Spr. ro niemand kwalijk die tegen de ke spreekt, want ieder beziet die van kant en kan dit ten volle acceptei Laten wij Oud-Vossemeer sluite allen met een hoogen hoed loc maar wat dan Dan gaat men op andere plaatsen brengen. D spr.'s standpunt en ieder zal eigen pakje dragen. Wie dan ke wil houden die houde het en die wil niet, maar als er geen kern dan ook geen feest. Hij is In dezen eens met den heer Vroi Spr. zou er nog meer van kui zeggen, maar zal het niet doen, i als men bij hem persoonlijk komen, hij is altijd bereid dit te t WTeth. Lindhout betreurt het dat een chr. hist. raadslid op oogenblik voor de kermis zal s men en wat betreft het gespro van den heer Daane over het Or

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1937 | | pagina 2