ïeuëis 3 adtwts/h flNZE FEUILLETON Achter de Wolken schijnt de Zon maar zelf wil men daarmede niets te maken hebben. In Engeland toont men ten volle het begrip voor dit standpunt. Anders is het evenwel met een eventueel conflict in West-Europa gesteld. Zou Frankrijk b.v. door Duitschland aan gevallen worden, dan zou Engeland, dat als garant Frankrijk zou moeten steunen, de beschikking willen hebben over de Belgische slagvelden en havens en zijn troepen over het Belgische territorium willen laten oprukken. Daarvoor zijn volgens Londen besprekingen noodig. Maar de Belgische neutraliteit wordt bij een nieuw Locarno niet slechts door Engeland en Frankrijk, maar ook door Duitschland en Italië gegaran deerd moet Brussel dan ook staf- besprekingen met Rome en Berlijn hebben Nu, militaire informaties tegelijkertijd met Frankrijk en Duitschland uitwisselen, is onmogelijk en derhalve wenscht Brussel in deze zin niets ondernomen te zien. Da.i is er verder nog de moeilijk heid van artikel 1(3 van het Volken bondsstatuut, dat België in bepaalde gevallen zou kunnen verplichten aan de Engelsche en Fransche troepen vrijen doorgang naar Duitschland te verleenen. En dat juist wil België niet. Men ziet het, er zijn vele en moeilijke problemen. Maar toen, men hoopt zoowel in Brussel als in Londen een oplossing voor deze vraagstukken te vinden. De andere partner van een even tueel nieuw Locarno, het fascistische Italië, vierde dezer dagen zijn 18en verjaardag. Mussolini, juist terugge keerd uit Lybië, waar hij met twij felachtig succes de rol „Beschermer van den Islam" heeft gespeeld, hield bij die gelegenheid een groote rede, waarin hij op de vanouds bekende wijze het schitterende, fascistische Italië prees en van leer trok tegen de „schijnheilige welsprekendheid, welke kornt van zekere Anglicaansche katheders", tegen den „overvloed van analfabeten, die in de dagbladen schrijft"en tegen de pacifisten, volgens den duce de gevaarlijkste lieden van Europa. Veel positiefs hield de rede niet in en de scherpe woorden tegen de denkbeeldige vijanden van het Italiaansche Imperium kunnen ge voegelijk aan het kwade humeur van den duce worden toegeschreven. Want Mussolini heeft reden genoeg om niet blij van harte te zijn. Hebben zijn Ahessijnsche veteranen zijn helden uit den Afrikaanschen oorlog, bij Madrid aan het Guadala- jarafront niet een gevoelige nederlaag geleden? En dat tegen helleger, dat in de Italiaansche bladen by voorkeur de „internationale horde" wordt ge noemd Voor Italië is het bijna een tweede Adoea geworden, maar dan het Adoea van 40 jaar geleden, niet dat van 198(5. Mussolini is er de man niet naar, om een dergelijken neder laag ongewroken te laten. Zijn spreekhuis, Virginio Gayda, heeft in de „Giornale d Italia" reeds een dreigement in deze richting uitgesproken. Men wacht thans met spanning op den nieuwen stap, die Mussolini in de Spaansche kwestie zal ondernemen. En daarbij denkt men niet eens meer aan de plechtige non-interventie-overeenkomst. Graaf Giano heeft op zijn doorreis naar Amkara een kort bezoek aan Belgrado gebracht. Somnv'gen willen daarin het teeken van een nauwere samenwerking tusschen Italië eu 10 Naar het Engelsch. HOOFDSTUK VII. Moeder liet zich in een lagen stoel bij den haard vallen, maar keek mij opgewonden aan. „Het lijkt wel, of u nieuws te ver tellen, in plaats van aan te hooren hebt, Moeder. Hebt u ook een brief gehad Ze schudde het hoofd en antwoordde: „Ja ik heb ook wel nieuws. Maar dat kan wachten. Vertel mij nu eerst het jouwe. Wat schrijft Lester? Zegt hij dat hij van plan is terug te komen Ik overhandigde Moeder den brief en sloeg haar gade met groote be langstelling. „Arme man!" riep ze, toen ze het schrijven gelezen had. „Maar: «eind goed, al goed» Phyllis. Dat spreek woord is toch wel heel wijs en waar gezegd. Wij worden door iedere moeilijkheid heengeholpen, als we daar maar op vertrouwen." Zuid-Slavië zien. Waarschijnlijk is dat evenwel overdreven. In Belgrado wil men graag den ouden strijdbijl begraven, maar dit is nog niet syno niem met overloopen naar het Itali aansche kamp. Aan Ciano's bezoek behoeft dan ook geen al te groote beteekenis te worden gehecht. RECHTZAKEN KANTONGERECHT BERGEN OP ZOOM Zitting van Donderdag 25 Maart OUD-VOSSEMEER De Arbeidswet overtreden A. K. had als hoofd en bestuurder van een bakkerij-onderneming de arbeidswet overtreden omdat hij een knecht, n.l. zijn broer B. K had laten werken op een tijdstip 'dat op de arbeidslijst als rusttijd stond aange geven. De arbeidslijst vermeldde n.l. van 12 tot 5 uur nam. als rusttijd en des middags om 4 uur was B. K. in de bakkerij aangetrolïen. 't Is ook een heele rusttijd van 12 lot 5 uur, merkte de kantonrechter op. Uw broer was zeker om 4 uur al uitgerust en toen maar aan den arbeid gegaan. Verdachte wist het niet, hij was brood gaan bezorgen en heeft dus geen toezicht op de bakkerij gehouden. Wel heeft hij tegen zijn broer uit drukkelijk gezegd dat hij in rusttijd niet mocht werken. Volgens het procesverbaal zou aan de broer bij het naderen van verba lisant een seintje gegeven zijn om te vertrekken en van dat seintje geven werd nu A. K. verdacht. Deze wist echter nergens van verbalisant was des avonds in de bakkerij gekomen om te vragen wan neer zijn broer gewerkt had. Toen heeft deze verklaard dat hij ook om 4 uur aan het werk was geweest, ofschoon zulks niet is geconstateerd. Hij meent daarom dat dit feit niet voldoende bewezen is. Uw broer heeft het toch zelf erkend en verklaard, merkt de ambtenaar van het O.M. op. Dus op de verklaring van een per sooti gaat men zoo maar in, vraagt verdachte, die er maar niet bij kan dat op deze wijze het ten laste ge legde wettig en overtuigend bewezen is. Een boete van f 5 subs 5 dagen wordt tegen hem geeischt, waarna hij tot f3 subs 3 dagen veroordeeld werd. Verdachte zou in hooger beroep gaan, maar hem werd er op attent gemaakt dat hij zich dan tot den Floogen Raad zal moeten wenden in cassatie, waar hooger beroep niet mogelijk is. THOLEN, 26 Maart 1937. Vrijdag gaf „Olympia" haar win- teruitvoering in het hotel van Wed. Hoek. De zaal was goed bezet en het geen de leden te zien gaven, droeg de bijval van het opgekomen publiek weg. Er werd goed werk aan brug gegeven, terwijl het slotnummer wel de meeste bijval kreeg. Wij vernemen dat onder de oudere dames en heeren ernstige plannen bestaan om weder lid te worden van „Olympia", zoodat de kans bestaat dat onze gymnasten dit jaar wedei „Maar kan het eind nu goed zijn voor hem of voor hen „Zeker, als de hemel hun genadig is, Phil. Er is eindelijk een helder plekje aan de lucht gekomen voor onze aime, veel gekwelde Sylvia." „O, Moeder!... Is er dan eenige verandering ingetreden „Ja lieve. Ze zal weer hoop krijgen, eenig levensdoel, want ik ben over tuigd, dat zij in blijde verwachting verkeert. Waarschijnlijk zal zij nu ook weer heel normaal worden maar dit moeten wij zooveel mogelijk aan de natuur overlaten." Moeder bleek gelijk te hebben en het was heerlijk, om te zien, hoe Sylvia langzamerhand weer gewoon werd de vage uitdrukking in haar oogen verdween, en, ofschoon die plaats maakte voor een nameloos- droeven blik, was dit toch in ieder geval veel beter. Zij bleef het grootste deel van den dag op haar eigen kamer en ofschoon ze nu ook weer zeer goed in staat was tot spreken, was ze toch heel stil, zag er blijkbaar tegen op, dat wij eenige toespeling zouden maken op de te wachten gebeurtenismaar wij spraken nooit hierover, zoomin als over haar echtgenoot. Meermalen waren Moeder en ik vastbesloten, om die onnatuurlijke terughoudendheid toch te verbreken, aan een turnwedstrijd of demonstratie elders zullen kunnen deelnemen. Geslaagd. Bij het 24 dezer gehouden exa men aan de Ambachtschool te Bergen op Zoom werd het einddiploma o.m. toegekend aan den leerling smeden J. Cornelisse te Tholen en aan den leerling in rijwiel- en autoherslellen L. van der Graaff J.Mz. te Scherpe- nisse. Bevorderd werden van de le naar de 2e klasse timmeren, H. Dijkslag Tholen; Electrotechniek en instru mentmaken: J. van Poortvliet, Oud- Vossemeer schilderen J. Bijl, Sint- Maartensdijk. Van de 2e naar de 3e klasse: tim meren P. Roukema, J. van Luijk en J. Perestam, Tholen; A. Lindhout, Oud Vossemeer; electrotechniek en instrumentmaken: A. Kampman, St.- Maartensdijk en D. Mullié, Poortvliet; rijwiel- en autoherstellen.1. Rijnberg, Oud-Vossemeerschilderen: H. van Stee, Tholen en voorw. C. Aarden, Oud-Vossemeer. Woensdagavond vergaderde on der voorzitterschap van den heer W. Moelker het bestuur en de com missie der Begrafenisbus in de zaal van Mej. Hoek. Alle bestuursleden en commissarissen waren aanwezig. De notulen van de vorige verga- deringwerden ongewijzigd vastgesteld. Uit de rekening van den penning meester bleek, dat het aantal leden op 31 Dec 193(5 1597 bedroeg Deze rekening zal ter nadere goedkeuring doorgezonden worden aan het De partement tot Nut van 't Algemeen. Op de voordracht worden geplaatst voor bestuurslid de heer C. J. den Ouden en voor commissarissen de heeren A. J. Praat en J. J. Voordijk, allen aftredend. Besloten wordt om het tarief voor het vervoer van een lijk per koets van Bergen op Zoom naar Tholen te bepalen voor leden van de begrafenisbus op f 10, alles inbegrepen. POORTVLIET. Donderdag 18 Mrt. had de aanbesteding plaats voor het bouwen van een woonhuis voor dhr. P. J. Potter alhier. Ingeschreven werd als volgt: Metselwerk M. Andriesse, Scherpenisse f 1399,75. A. Goselink Scherpenisse f 11(59.W. J. Gunter Poortvliet f1192— G. J Geluk en G. M. Hartog St. Maartensdijk f1238. J. Vos Tholen f1291, idem metsel werk en timmerwerk f2144. Timmerwerk, I. W. Nortier Poort vliet f745. P. Engelvaart Oud-Vosse meer f844. J. van Gorsel Scherpenisse f779. P. v. Driel Scherpenisse f825. Smidswerk: C. Mullié, Poortvliet f71.55. A. Duine Scherpenisse f93.58 M. W. Kesteloo Poortvliet f84.75. Verf werk C. A. Goudzwaard Poort vliet 1125. J. J. Beekman St. Maar tensdijk 118. D. .1. Lindhout Oud- Vossemeer f133. G. J. van Popering Scherpenisse f 152.75. Het metselwerk werd gegund aan A. Goselink Scherpenisse. Timmer werk I. W. Nortier Poortvliet. Smids werk C. Mullié Poortvliet. Verlwerk J. J. Beekman St. Maartensdijk. De rookclub „De Vredespijp" hield de vorige week in het café W. Gunter een rookwedstrijd waar aan 37 personen deelnamen. Aan vang wedstrijd 8.30 u. De uitslag is als volgt le pr. C. Kleppe 10 51 u. 2. A. G. Niemantsverdriet 10.50 u.3. H. Meloen 10M0 u. 4. M. de Groen 10.28 u. 5. C. Breure 10 24 u. (5. M. Goudzwaard maar het was, of wij als bij ingeving voelden, dat er gevaar school in het noemen van Randolphs naam. Heel onverwacht was zij hetzelve, die over dit onderwerp begon. Het was op een stormachtigen avond, op het eind van Februari, toen wij samen bij het vuur zaten in haar kleedkamer. Zij had zich den heelen dag niet wel gevoeld en of schoon ik van den vroegen ochtend al bij haar had gezeten, hadden wij over het geheel slechts enkele woorden gewisseld. Maar tegen den avond was het beter geworden met haar hoofd pijn en terwijl zij achterovergeleund lig in haar armstoel was het mij, of ik een electrischen schok kreeg, toen ik haar ineens hoorde vragen „Phyllis, waar is Lester nu?" Ik wist zoo gauw niet, wat ik zeggen moest en op peinzenden toon ging zij voort „Hij is weg, ver weg, dat weet ik, maar waar „Hij is in New-York." Na een pauze, die mij eindeloos toescheen vroeg zij verder „En is hij goed en wel?" „Heel wel, liefste. Hij is ziek ge weest, maar dat is nu weer voorbij. Hij heeft de schilderij voor Mr. Van Alten af, weet je wel?" Hier hield ik even stil, om eens te zien, hoe zij die mededeeling opvatte, 10.17 u. 7. J. Anthonisse 10.15 u. 8. A. Goudzwaard 10.12 u. 9. D. Bijl 10.03 u. 10. M. Voshol 10.01 u. 11. Joh. Beeke 9.58 u. 12. L. Ista 9.53 u. 13. A. Uijl 10 50 u. 14. Jac. van der Klooster 9.48 u. 15 C. Bevelander 9.47 u. 1(5. P. Kleppe 9.43 u 17. J. Quist 9.41 u. 18. L. Koppenhol 9.40 u. 19. J. Verschoor 9.38 u. 20. J. Zui- deweg 9.37 u. 21. P. Geene 9.34 u. 22. A. Suurland 9.33 u. 23. P Uijl 9.31 u. 24. A. van Tiggele 9.30 u. 25. J. v.d. ^Klooster 9.28 u. 26. C. Uijl 9.24 u. 27. Johs Niemantsverdriet 9.23 u. 28 C. Lisseveld 9.21 u. 29. D. Bijl Az. 9.19 u. 30. M. Ista 9 18 u. 31. C. üosdijk 9.17 u 32. C. Gebraad 9.15 u. 33. Jac. de Rijke 9.14 u. 34 L. de Graaf 9.10 u. 35. J. van Dijke 9.06 u. 36. G. Boer 8.51 u.37. Herm. Uijl Hz. 8 36 u. De jury bestond uit E. v. d. Vale, J. Monleau en A. Kesteloo. De prijzen bestonden uit kunstvoorwerpen, tabak eu pijpen, de juryleden ontvingen een sigarenaansteker. ♦SCHERPENISSE. Maandag zal men in onze gemeente het huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bern- hard feestelijk vieren. Des middags is er optocht, des avonds feestconcert en een fakkeloptocht. SCHERPENISSE. Op ruim 99-jari- gen leeftijd is alhier overleden de heer C. Hartog. Deze heeft zich altijd in een goede gezondheid mogen ver heugen, zijn gezichtsorgaan was de laatste jaren verminderd. Men be weerde dat hij de oudste bewoner van Zeeland was. ST. MAARTENSDIJK. Door liet Waterschapsbestuur alhier is Dinsdag jl. aanbesteed de levering van 1000 ton grint, 500 ton basaltslag, 400 perkoenen van 1.60 M. en 300 per koenen van 1 M. Laagste inschrijver was voor de perkoenen 400 stuks van 1,60 M. en 300 stuks van 1 M. de heer H. v.d. Brand te Oud Gastel voor respectie velijk 2ö3/, cent en 15,7 eent per stuk. Hem werd de levering opge dragen. Laagste inschrijver voor 1000 ton grint was J. Kerkhotï te Nieuwaal voor f 1.12 per ton, levering gegund. Laagste inschrijver voor 500 ton basaltslag was de N.V. „de Hoop" te Terneuzen voor f3.65 per ton, leve ring gegund. Alles franco op den wal. Laagste inschrijver voor het ver voer van de grint en basaltslag was de heer P. J. Janse alhier voorresp. f0.21 en 1'0.225 per ton. Hem werd het vervoer gegund. Bij Kon. besluit is benoemd tot gezworene van de Muije-polder de heer M. L. Manneke te St. Maar tensdijk. STAVENISSE. L.l. Vrijdagochtend hield de vereeniging „de van der Lek de Clercq-Bewaarschool" alhier onder het voorzitterschap van den heer A. F. Hanssens hare eerste jaarver gadering. Hij riep den leden, die niet in groote getale waren opgekomen, een hartelijk welkom toe en opende daarna de vergadering. Daarna gaf de secretaris, de heer Nortier, een uitgebreid verslag van de vorige vergadering. Als Beschermvrouwe is opgetreden Vrouwe L. A. C. van Royenvan der Lek de Clercq en als eere-voorzitster Vrouwe L. A. C. van Panhuysvan der Lek de Clercq, resp. te Amsterdam en Noord wijk. Uit het verslag blijkt, dat de school plaats biedt voor 48 leerlingen, dat het salaris van het hoofd en van de maar toe.i zij in het geheel niets zei, ging ik voort „Hij is vier maanden in Amerika. Vind je het nu niet lijd worden, dat hij terugkomt?" „Neen Phyllis," zei ze met grooten nadruk en met een opgewonden uit drukking op het bleeke gezichtje. „Het is mijn innigste verlangen, dat hij wegblijft." „Wat is dat wreedaardig van je, Sylvia! Als je Lester had gezien, zooals ik hem het laatst zag „...zooals ik hem het laatst zag," herhaalde zij op onbeschrijflijk droe- vigen toon. „Ik weet niet hoe je hem het laats t zag." „Nu, hij kwijnde weg van verdriet en bezorgdheid over jou." „Daarvan alléén fluisterde zij. „Ja, daarvan alleen. Maar ik ben zeker, dat die gevoelens hem tot aan den rand van het graf brengen Hoor eens Sylvia, je hebt vreemde droom gezichten gehad. En toen was je natuurlijk niet toerekenbaar. Maar nu je alles weer duidelijk onderscheidt en je ook ieder ding duidelijk her innert, nu zal je Lester toch wel terugroepen? Hij zou al hier zijn, als we niet bang waren geweest, dat het je geen goed had gedaan." „Maar nu zou het mij evenmin goed doen. Dat komt Phyllis, je be grijpt bet niet... Hoe zou je het ook helpster is vastgesteld resp. op en f125, dat de Statuten zijn gekeurd bij Kon. besluit dd. 21J 1935, dat door bovengenoemde d tot wederopzeggens toe een jaa sche subsidie is verleend van dat de Vereeniging thans telt leden en 37 begunstigers, dat de k ren verdeeld zijn over 2 klassen De voorzitter brengt den heer tier een woord van dank voor keurige notulen en het uitge verslag en hoopte op aller medt king in die mooie zaak, die de eeniging voorstaat. De penningmeester de heerA 't Veer, deed rekening eu ve woording over 1936. De inkoc waren f976 42 en de uitgaven f9, zoodat er een saldo was van f 2 Onder dankzegging werd deze ninggoedgekeurd. De begrooting 1937 werd vastgesteld in onlvan uitgaaf op f 867.89 met een onvoo van f 52.89. De heeren D. v. d. P. G. A. Quist en J. A. v. d. I werden uitgenoodigd om het vol jaar de rekening enz. na te Het aftredend bestuurslid, de Nortier, werd bij acclamatie al- danig herkozen. De heerZachar die ook als zoodanig was voi dragen, had verzocht niet in merking te komen. Bij de omvraag zeide de heer I dat hij in de overigens zeer di lijke notulen niets gehoord had het mooie Sinterklaasfeestje, da de kinderen was aangebodei voorzitter zeide dat dit vergeten maar dat er .een volgende maal van genomen zal worden. De Everaers vroeg of het niet gewei zou zijn om een lokaal der st tegen een billijke vergoeding gewenscht, af te staan voor het Ito van vergaderingen. Het Besluui klaarde zich eenparig er l omdat de school „school" blijven en men waarschijnlijk onkosten aan het gebouw zou kr dan er ontvangen zou wordei vereenigingen, die er altijd ver; ringen hebben gehouden, blij ve het genot er van, natuurlijl wederopzeggens toe. Na de sein aller belangstelling en blijvende n werking aanbevolen te hebbei met dank voor de opkomst, slo voorzitter de vergadering. Dinsdagavond had alhier p de eindles van het eerste lee van den Landbouwwintercursus geven door de heeren Oudeslu; Stoel. Tegenwoordig waren o. heer Hofstra, het Dagelijksch Bel der gemeente en de Commissie Toezicht. Alle 17 leerlingen tno met vrucht de lessen gevoli hebben, zoodat zij in den volge winter het 2e leerjaar kunnen c maken. ST. ANNALAND. Voethalu van Zaterdag jl. W. H. S. 1—D. V van Oud-Vossemeer 31 in het deel van W. H. S. Dinsdag 23 Maart werd aal steed het vervoer van 435 M3. en 400 scheepston basaltslag vo verschillende wegen van het w schap St. Annaland. Laagste insi ver was J. van Dijke en Co. grint f 0.39 per M3. en basaj f 0.197 per scheepston. Uienveiling van Donde| 25 Maart. 100 Balen Rijnsbi (gewone) f 1.49,10 balen idem fl.10. 2000 kg. wijnpeeën le f 1.82, 800 kg. idem 2e soort fj alles per '100 kg. eigenlijk begrijpen dat de herinm mij juist de grootste kwelling i| ben nu niet meer waanzinnig soms... zou ik wenschen, dat di| zoo .was..." „Neen, je bent niet waanzin ontviel het mij onwillekeurig. zie je dan niet in Sylvia, de schrikkelijke beschuldiging, die woorden ligt opgesloten, tegel Lester?" „Dat weet ik... En daarom schrijf vandaag nog, als je will Lester Randolph terugkomt." „Lester Randolph?... Hoe vrj klinkt dat, van je man gesprok Maar natuurlijk, ik zal hem sch dat hij terugkomt. Toch lijkt hel dat je er tegenop ziet, om terug te laten komen... Of je dat hij verkeerd had gehandeld Zij overdekte slechts het met de handen, maar er kwam antwoord, tot ik tenslotte kalnr redend zei „Sylvia, om ons beider, of om ons aller wille, moet je mi. vertellen, dat ik tusschen jullie kan. Dat Lester zoo gezondig hebben, kan ik niet geloovei mag dan iets slechts bedreven he al lang geleden, maar hij het zoo teeder lief en heeft zoovee leden, dat je het hem zeker m vergeven moogt." (Wordt ven

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1937 | | pagina 2