OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT ^BUITENLAP NEU WSBLAD VOOR HE I EILAND THOLEN Adv°rt!®tién an 1 tot /ï-ijdag 26 Februari 1937. No. 8 Vier en vijftigste jaargang Tnolen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer Ernaar pi2md£ UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. 1NTERC. 16 - POSTREK. 1043 )e oude waarheid Ruwe schrale huid PÖROL it blad verschijnt eiken rijdag. Prijs per kwartaal 0,80met Geïllustreerd mdagsblad ƒ1,376, franco »r post ƒ1,65 -f- 15 ct. :p. kosten. THOOLSCHE COURANT 111 v-/ regels 75 ct.; iedere regel PUBLICATIËN VASTSTELLING KIEZERSLIJST. Burgemeester en Wethouders van lolen maken bekend, dat de op den door hen vastgestelde kiezers- st voor het jaar '1937—1938 van Februari tot en met 16 Maart a.s. de secretarie der gemeente voor n ieder ter inzage wordt neder- legd en, tegen betaling der kosten, emdistriclsgewijze, in uittreksel, rkrijgbaar wordt gesteld. Tot en met 9 Maart as. is een der bevoegd bij betgemeentebesluur rbetering van de door dat bestuur stgeslelde kiezerslijst te vragen, op ond dat hij zelf of een ander, in ijd met de wet, daarop voorkomt, et voorkomt, niet behoorlijk voor mit, ol al dan' nLt voor eenige irkiezing aangewezen is als bevoegd j volmacht te stemmen. Het verzoekschrift kan op onge- geld papier worden gesteld. Tholen, 22 Februari 1937. 30 Niets is absoluut slecht; in al het eij'chte steekt ook iets goeds. Zoo ijkt thans langzamerhand, dat een chuwelijke gebeurtenis als 't pro- s tegen de Trotzkisten te Moskou ch ook wel een goede uitwerking hebben. Het kan niet worden tkend, dat betproces velemillioenen enschen tot nadenken heeft ge acht; men heeft in zekeren zin 'n derzoek naar zichzelf ingesteld; eologieën werden nog eens aan een uwkeurig onderzoek onderworpen het resultaat van dit alles blijkt n licht te zijn, dat op veel, wat nker was, 'n nieuw schijnsel werpt aarzelend nog beginnen begrippen, reeds dood en begraven schenen Olper to nieuw leven te komen. Ja, hot is waar, woorden als vrij- ■i'l en recht, hebben voor velen, ist tengevolge van de Moskousche weer een nieuwen klank gekregen. )k van deger en, die niet als fascist communist beschouwd kunnen )rden, had zich in de laatste jaren n zekere twijfel meester gemaakt. 3 economische opleving van Sovjel- asland, de politieke successen van fascistische staten dit alles in vrijheid bereikt hadden deze den van hun oude geloof vervreemd nder dat zij dit zelf nog bekennen mplden. Het proces te Moskou, men kan tduidelijk waarnemen, heeft hierin •n gelukkige ommekeer gebracht, 'ant dit proces laat slechts één Ij' inclusie toeDit zijn dus de vruchten n de dictatuur. In deze conclusie n in geen veranderinggebracht worden men ook over de processen nkt. Zijn zij vervalscht, de be- huldigingen uit den duim gezogen, bekentenissen trucs, dan getuigen op gruwelijke wijze tegen een 'steem, waaronder de mensch weer- os moet lijden. Zijn zij echt, zijn er werkelijk dui nden in dezen staat verraders, oordenaars, spionnen en saboteurs worden, dan getuigt dit tegen een 'steem, dat dit alles gebaard heeft, vernietigender. Men heeft dus 'en andere keuze, dan de dictatuur rantwoordelijk te maken. Het proces een product van de dictatuur, on- ogelijk in vrije landen, in een de- ocratie niet denkbaar en dat is overtuigende les, die het Moskou- he proces aan al degenen geeft, niet meer wisten of nooit geweten bben,water op het oogenblik nog et begrippen als democratie aan te tngen zou zijn. Er kan thans welhaast geen twijfel leer aan bestaan, dat iedere dicta tuur, zonder onderscheid, veroordeeld in verschijnselen van dezen aard onder te gaan. Wat in Sovjet-Rusland gekomen is moest komen en het zal steeds weer komen, indien de vrij heid, uit welke overwegingen en met welke doeleinden ook, het doet er niet toe door wien, van haar natuurlijk rechten haar taak ontheven wordt. De fataliteit van deze ontwikkeling is het indrukwekkendst; zij is het, die in dit jaar 1937 aan al degenen, d e waren gaan twijfelen, het zelfbe wustzijn kan teruggeven het zelf bewustzijn, dat zij noodig hebben, om het schip hunner wenschen en idealen weer rechtstreeks in den koers der vrijheid te sturen, zonder zich door dictatoriale kapers uit dezen koers te laten slaan. Er zijn oneindig veel vormen van vrijheid, en niet minder lang is de rij van wan-toestanden, die uit haar kunnen voortspruiten. Nooit kan hier het zuiver goede gevonden, nimmer ook kan daar het zuiver slechte ge bracht worden. Wie het volmaakte zoekt, moet besluiten, het buiten de aarde te zoeken. Maar er zijn prin cipes, die in zichzelf reeds een ma ximum aan kwaad uitsluiten. Dat zijn de elementaire principes van de vrijheid de principes, die waarborgen, dat de mensch niet on schuldig ingekerkerd en om helleven gebracht kan worden, die een ieder onder controle stellen, die een ieder dwingen rekening en verantwoording van zijn daden af te leggen, die een ieder het recht geven, zijn meening vrij uit te spreken en een ieder voor den dwang bewaren, medewerking te moeten verleenen aan de allerge vaarlijkste euvels, zooals het militai risme. het byzantinisme en de veraf- goding. Nu reeds, nadat de gebeurtenis slechts enkele weken achter den rug ligt, blijkt, dat de Moskousche pro cessen een waarschuwing zijn geweest, waaraan gelukkig voldoende publi citeit is verschaft, om als de meest pakkende propaganda voor de vrijheid dienst te kunnen doen. De zekerheid is ontstaan, dat daar, waar de vrij heid geen basis is, niets valt te eon- strueeren, dat tenslotte niet tot ont aarding veroordeeld is. (Nadruk verboden) Nieuws over de K.L.M. De veikiezingen op 26 Mei. Overeenstemming bereikt tus- schen de beide Padvinders- vereenigingen in Nederland. H. M. de Koningin terug in het Vaderland. De conferentie der Oslostaten België en Nederland. Meldden wij in ons vorig bericht iels over de nieuwe verbinding der K. N'. I. L. M met Manila op de Philippijnen, in verband waarmee de directeur der K. L. M., de heer Ples- man, benevens de directeur der K.N.I, L. M., jhr. Rensdorp, zich naar Amerika begeven, teneinde besprekingen dienaangaande te voeren zoo kunnen wij wederom gunstige berichten over onze nationale lucht vaart melden: Ten eerste zullen met ingang van 1 April a.s. alle vliegtuigen op de Indië route in rechtslreeksch verband met de grondstations zijn aangezien de korte-g if-installatie van den Rijks- berichtendienst voor de Luchtvaart te Amsterdam, die tot dien datum slechts met de lange golf kan werken, dan gereed komt. Bovendien zullen alle K. L. M. vliegtuigen op de lange Indië-route worden voorzien van een kortegolfzend- zoowel als -ontvang toestel, zoodat de toestellen in voort durend contact met den beganen grond blijven. Ten tweede zal dit jaar vroeger dan anders een aanvang worden gemaakt met het exploiteeren van de zoogenaamde zomerlijnen. Met ingang van 1 Maart reeds zullen de zomer diensten ingaan. Amsterdam en Rotter dam zullen dus vanaf dien datum in onmiddellijke verbinding, langs rijks- luchtwegen, staan, metde hoofdsteden van niet minder dan acht ver schillende landen uit Europa. Het derde bericht is niet zoo con creet als de beide vorige dit handelt over mogelijke expansieplannen der K.L.M. in Afrika In Portugal is men namelijk van meening, vooral na het bezoek, dat de boide vertegenwoor digers der K.L.M., de heeren Bouman van handen en gelaat, schrale lippen, gesprongen handen genezen snel met >oos30-ó0ct.BijApoth.en Drogisten j^GebruiktJbij^gelaatsverzo^mgPiirol^^^ 10 46273 en Royers, aan Lissabon hebben ge bracht, dat de mogelijkheid bestaat, dat er een K.L.M.-lijn zal komen in de richting van Zuid Afrika, en wel naar de Portugeesche kolonie Angola, aan de Westkust van Afrika nabij Riiodesie. Intusschen blijkt echter, dat de Portugeesch verwachtingen wel wat al te boog gespannen zijn. Inderdaad is er wel over een dergelijke ver binding gesproken op de conferentie te Lissabon, doch het hoofddoel dezer besprekingen was het behandelen van de plannen der K.L.M. om een luchtverbinding met West-Indrê tot stand te brengen via de Kaap-Verd ische eilanden. De vertegenwoordigers der K.L.M. hebben er zich van overtuigd, of zij, indien men een luchtlijn naar West-Indië vormt, toestemming zullen verkrijgen van de .Portugeesche regeering, en tevens wilden zij zich voertuigen, of dezp medewerking en steun van het Porfhgepsche gou verne men t ook te verlagen zou zijn, wanneer eventueel de Juchtlijn naar Afrika weid geopend Deze mede werking zou' de K.L.M. namelijk noodig hebben, daar vele landen trachten zich het monopolie te ver zekeren van de luchtvaartconcessies, welke zij noodig achten. Een rendabele lijn zou echter slechts verkregen kunnen worden, indien de lijn werd doorgetrokken lot de Unie van Zuid-Afrika, b.v. tot Kaapstad. Hiervoor zal de K.L M. echter de concessie van de Britsche regeering moeten verkrijgen, en de toestemming van Engeland zal ver moedelijk nog wel wat op zich laten wachten! Toch is de mogelijkheid van het in gebruik nemen van een nieuwe lijn volstrekt niet uitgesloten. De lijd van de verkiezingen van Kamerleden nadert meer en meer, en het zal niet lang meer duren, of de scheidingen tusschen de verschil lende partijen in ons land zullen weer iets scherper zijn dan gewoonlijk. De datum van de verkiezingen is nu officieel vastgesteld op 26 Mei a.s. Men verwachtte dat de verkiezingen vroeger zouden plaats hebben, doch eerst moeten de wetsontwerpen tot wijziging der Grondwet in de Eerste Kamer worden behandeld. Vermoedelijk zal de Eerste Kamer na Paschen een aanvang maken met de besprekingen over de Grondwets herziening, zoodat dan eerst op 26 Mei de verkiezingen kunnen plaats hebben. Intusschen is de Eerste Kamer nog niet verontrust door „verkiezings verschijnselen" de voorzitter der Eerste Kamer, Mr. W. L. baron De Vos van Steenwijk, bood in de af- geloopen week in Hotel des Indes te Den Haag, een diner aan voor de leden van het Eerste-Kamer-college, waaraan onder andere ook de minis ter-president aanzat. De voorzitter van de Kamer schijnt een uitstekend psycholoog te zijn, want er bestaat geen beter middel om de goede stemming onder de leden van een college te bewaren dan juist een diner! Gelukkig is er nu een overeen stemming bereikt tusschen de be sturen van de „Nederlandsche Pad vinders Vereeniging" en de Padvin ders Vereeniging „Nederland", welke laatste zich, zooals men zich zal herinneren, eenige jaren geleden heeft afgescheiden wegens een verschil van opvatting over de padvindersbelofte. Nu echter heeft men een schikking gezocht en gevonden, waardoor ho pelijk nu een solide samenwerking zal ontstaan tusschen de beide pad- vindersvereenigingen. Vooral in verband met de a.s. Wereldjamboree is het een heugelijk feit, daar de beide bonden zich nu gezamenlijk kunnen inspannen om de jamboree te doen welslagen Voor de jamboree wordt op het oogenblik een flinke propaganda gevoerd; in het ganschê land wordt de z.g. jam- boreeweek gehouden, die geopend werd met een feestavond te Amster dam. H.M. de Koningin is teruggekeerd in het vaderland, na Haar verblijf van eenige weken Ie Igls en Zeil am See in Oostenrijk Zooals men weet hebben de Prinses en de Prins de laatste dagen van bet verblijf van de Koningin ook te Zeil doorgebracht, en de Koninklijke familie, vaak ver gezeld ^door eenige gasten, heeft verscheidene wandelingen gemaakt ook een bioscoopvoorstelling, uitslui tend voor hen bestemd, waarbij de films der huwelijksreis, door Prins Bernhard vervaardigd, werden ver toond, werd bijgewoond. Rest ons nog te vermelden, dat de economische besprekingen, tusschen de Oslo-stalen, België, Luxemburg en Nederland, op 3 Maart a.s. in de Residentie zullen aanvangen. De juiste plaats is nog niet bekend, waarschijnlijk zal de bijeenkomst plaats vinden in het Departement van Buitenlandsche Zaken. Vermoedelijk zal de conferentie vier of vijf dagen duren, en het ligt in de bedoeling dat de minister-president, Dr. Colijn de eerste samenkomst zul openen. Vertegenwoordigers van de Depar tementen van Buitenlandsche Zaken, van Handel, Nijverheid en Schoep- vaart, van Landbouw en Visscherij, van Financiën en van Koloniën zullen voor ons land aan de besprekingen deel hemen. DE NEDERLANDSCHE VLAG. Rood wit blauw de officieels kleuren De Staatscourant van Woensdag avond bevat het volgende Kon. besluit:, Wij Wilhelmina, bij de gratie Gods Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau, enz. enz. enz. Op de voordracht van onzen minister van Staat, minister van Koloniën, voorzitter van den raad van ministers van 5 Februari 1937 Hebben goedgevond 3n en verstaan te bepalen De kleuren van de vlag van het Koninkrijk der Nederlanden zijn rood, wit en blauw. Onze ministers, hoofden van depar tementen van algemeen bestuur, zijn belast met de uitvoering van dit besluit, hetwelk in de Staatscourant zal worden geplaatst. Zeil am see, 19 Februari 1937. WILHELMINA. RECHTZAKEN. KANTONGERECHT BERGEN OP ZOOM. Zitting van Donderdag 18 Februari. Werd de loterijwet overtreden STAVENISSE. Drie winkeliers uit Stavenisse, n.I. K., B. en P. waren ter verantwoording geroepen, omdat zij, aldus luidde hej proces-verbaal, de loterijwet over treden banden. Zij hadden n.1. allen ten verkoop in voorraad gehad een doos toffee's, waarvan zich in enkele totlee's een papiertje bevond met de naam van de gewonnen prijs. Verbalisanten deelden mee dat op de doozen wel de mededeeling stond dat de winkeliers niet verplicht waren de prijzen uit te keeren, waardoor naar de meening van den kanton rechter de handeling niet meer in strijd met de loterij was. De ambtenaar van het O. M. die overtuigd was dat in de practijk de prijzen steeds uitgekeerd worden vond het ten laste gelegde wel dege lijk wettig en overtuigend bewezen en eischte tegen K. f5 subs. 5 dagen en tegen B. en P. ieder f8 subs. 8 dagen. De kantonrechter hield zich echter bij zijn meening en sprak alle ver dachten vrij. Von Neurath's reis naar Weenen. Tegenslagen voor de Duitsche diplomatie. Nieuwe actie van Berlijn tegen Praag. Opmerkelijke rede van den Amerikaanschen gezant te Parijs. De Spaansche burgeroorlog. Europa beleeft weer eens 'n „reis- inflatie" van internationale politici. Nauwelijks zijn Eden, Beek, Horti, Jegorow, Goering enz. naar bun di verse woonplaatsen teruggekeerd, of de Duitsche minister van Buitenland sche Zaken, Von Neurath, begeeft zich naar Weenen, waar hij op ietwat eigenaardige wijze werd ontvangen, n.I. door „Heil Hitier" roepende Oos tenrijkers, en Oostenrijkers, die hun pro-Duilsche landgenooten met de vuisten bewerkten. Deze laatste groep Oostenrijkers zijnde aanhangers van het z.g. „Va- derlandsche Front", waarvan niemand minder dan Dr. Schuschriigg, de Oostenrijksche Bondskanselier, de lei der is. Ook deze Oostenrijkers zijn pro-Duitsch de regeering Schusch- nigg erkent een Duitsche staat te zijn, een regeling, welke ter wille van de toenadering heette te zijn gesloten en die aanvankelijk zoo gunstig voor Duitschland scheen te werken. Oostenrijk een Duitsche staat ja, maar een onafhankelijke staat, volgens den wil van alle Oostenrijkers die geen „Heil Hitier" roepen. Men wenscht de allerbeste betrekkingen met Berlijn te onderhouden, maar daar houdt dan ook alles mee op. Voor een „Groot-Duitschland" met Berlijn als hoofdstad, heeft men in de toonaangevende 'Oostenrijksche kringen ee;i heilige vrees. En daarvan heeft men in den laatsten tijd ook geen geheim gemaakt. Men denke slechts aan de rede, welke Schusch- nigg Zondag voor acht dagen hield te Weenen. Maar in Oostenrijk groeit het na- tionaal-socialisme; men is bang voor een nazi-putsch, zooals men reeds eens heeft beleefd bij den moord op Dollfuss. En deze vrees deelt de re geering, met bijnaalde Europeesche regeeringen, die te Rome niet uitge zonderd. Wat kan Schuschnigg nu doen om een dergelijken staatsgreep welhaast onmogelijk te maken? Er is één mo gelijkheid en dat is de restauratie van de monarchie van de Habsburgers. Speciaal Mussolini, die aan Duitsch land kennelijk liever 'n verren vriend dan een goeden buurman heeft, is hier een voorstander van. In de andere Europeesche hoofdsteden, in het bijzonder die van de landen der Kleine Entente, die indertijd onaan gename ervaringen met de Donau-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1937 | | pagina 1