Nieuwjaars» boodschap Dr. Deterdings millioen voor den landbou groote bedragen gemoeid, indien men bijv. bedenkt, dat een der bekende café's in den Haag voor dien dag een bedrag van fiJÖ.OüO moet hebben ge kregen als huur aan een combinalie. De prijzen zijn den laatsten tijd wel iswaar belangrijk gedaald en er zijn iiog voldoende plaatsen beschikbaar beneden den prijs van f '10 zoodat de haastigen, zooals altijd, veel te veel hebben betaald, maar bet neemt niet weg, dat alleen uit dezen hoofde tonnen worden ontvangen. De men- schen moeten van buiten worden aangevoerd; bussen, auto's en de spoorwegen zullen mooie zaken maken, terwijl ook het benzine-gebruik een stijging zal ondergaan. Dan de versieringen! Hoeveel meter vlaggedoek zal er wel niet zijn ver bruikt, want men ziet ontelbare nieuwe vlaggen naast de oude! En het dennegroen, dal met kwistige hand is aangebracht. Op onze auto tocht naar het Ooslen van het land kwamen wij op den hoofdweg groote transporten dennegroen tegen, die naar den Haag werden gedirigeerd. Ook dit brengt heel wat geld in het landje, geld dal niet in den Haag blijft, maar zijn weg door het geheele land vindt, waar dennegroen te ver krijgen is. Niet vergelen mag worden de bloemenschat, die den Haag in de bruidsweken zal versieren, terwijl van heinde en ver prachtige bou- quetten aan het jonge Vorstelijk Paar worden aangeboden. Op de West- landsche veilingen werden hooge prijzen betaald voor chrysanten, die nog in voldoende hoeveelheid aan wezig waren, doch die door de stij gende vraag behoorlijke prijzen kon- deu opbrengen. En wij hebben nog eeu paar weken voor den boeg, waarin de bloemenslreken, waaronder ook Aalsmeer, extra zullen proli- teeren. Het groote bezoek, dat in de Resi- deulte verwacht wordt, brengt zijn uitgaven aan eten en versnaperingen mede. De café's en restaurants zullen vol loopen bet ofticieele sluitingsuur is gedurende de drie bruidsweken huiten werking gesteld, terwijl ook <le hotels vol zullen loopen. De Schouwburg in den Haag heeft nimmer zoo getrokken als nu en het is interessant in het Vaderland een recensie te lezen van K. de R. ovel den eersten feestavond in de bruids tijd. Mej. de R(idder) geeft een be schouwing over de gala-voorstelling van „Uit het leven der Oranjes" en zij zegt onder meer, „Wanneer reeds op den eersten feestavond van deu bruidstijd een dergelijke luxe in avondtoiletten, parures en coiffures wordt gede mo rist ree rd, hoe kan er dan nog tot? Januari climax blijven1? Zijde, velours, satijn en organdie crêpes in allerlei variaties het werd allemaal gedragen, zooals de Haag- sche vrouw dit met gratie te dragen weet. In den foyer zag ik ook nog 'n aardige combinatie van zwart Jluweel met zilver en een „halsband van brillanlendoch een van de mooiste modellen vond ik in de zaal een avondjapon van wit crêpe de Ghine, afgewerkt met zilver laméen met een zeer origineele vijf-hoekig uitgesneden rug." Ze zeide ook: „Was het doordat in de laatsle jaren de heeren het zich in den schouwburg op het punt van kleeding wat erg gemakkelijk maakten, dat er thans, nu zij in uniform, rok en smoking waren zooveel aandacht aan hen werd besteed Men begrijpt, dat er heel wat uit gegeven is aan dameskleeding en aan verversching van de manlijke gala- kleedij Tal van groen geworden rok ken en smokings zullen zijn afgekeurd zoodat de kleermakers handen tekort zijn gekomen in het fabriceeren van nieuwe costuums. Ook de gala-uniformen der officieren, Kamerleden, gezanten etc. zullen hier en daar een dringende vernieuwing noodig hebben gehad. Dan de parfums., de coiffeurs, die de Heeren der schepping extra hebben geknipt en de dames extra hebben voorzien van eleganle coiffuresOm de juweliers niet tc vergeten, die goede zaken hebben gemaakt. Indien men alle bedragen samentelt, welke voor en ten behoeve van het huwelijk van Prinses Juliana zijn uitgegeven en nog zullen worden uit gegeven, dan komt men ongetwijfeld miltoenen guldens en al deze mdliv-,nen worden hoofdzakelijk besleed .„n Mederlandsche bedrijven, aan de ISet_;rjari<^scjie industrie en voor een mei onbelangrijk bedrag avn loonen Iet geld rolt en 'm verder rollen naa male het enthob^.lsme styoj. En er in dat enthous„sme e|„' clima. za( komen, mag mei. nu aj afleideinji (je groole drukte, er in de ^sidenlie en in den lain^ beerscht.^ajen wy fcopen dat hel weer zal medewerken, net zoo fraai zal zijn als op den dag dat het Vor- stelijk paar is aangeteekend THOLEN, 31 December 1936. De komende feestdagen te Tholen Onze Oranjevereeniging kan zich niet beklagen over gebrek aan mede werking. Óveral hebben zich buurt- commissies gevormd, die zich bezig hebben gehouden mei de voorberei dingen voor bet versieren der straten en de karren vol met dennegroen, die vorige week bier zijn aangekomen, wijzen er wel op dat nijvere handen overal binnenshuis bezig zijn de ver sieringen, die deze week al worden opgesteld, aan het in orde brengen zijn. Mede door de medewerking der PZ.E.M. zullen verschillende straten electrisch verlicht worden, waartoe ook particulieren bun sleenlje bij dragen, door aansluiting aan het net mogelijk te maken. Het gebouw der Nutsspaarbank wordt o.m. ook ver licht, zoodal een avondwandeling door de versierde straten zeer zeker wel de moeite waard zal zijn. Het oflicieele programma door bet bestuur van de Oranjevereeniging in elkaar gezet is als volgt: 8—8 30 klokgelui. 8.309 uur rond gang van herauten te paard. 9-9.15 saluutschoten vanaf den toren, daarna tot 9.30 gewijde muziek vanaf den toren 9 45—10.45muzikale wandeling door Tholen. 1111.30 aubade door dc school kinderen voor hel stadhuis. Daarna tructatie der schoolkindereu. Des middags trekt d,e optocht uit. Geopend door herauten te paard, volgen resp Goncordia, de brandweer, ulkenvisschers, timmerlieden, land bouwbedrijf, radio-centrale, ketellap pers, visscherijbed rijf, winkeliersbe- drijl', slagersbedrijf, Crescendo, Olym- pia, Oud-Zeeuwsche kleederdrachten, Thoolsch dames- mannen- en kinder koor, „De elf provinciën", Thoolsche korfbalvereeniging, terwijl de stoet door drie herauten te paard wordt gesloten. Hiermede neemt het oflicieele ge deelte dien dag een einde. Zaierdag wordt van 2.30--3.30 een muzikale wandelinggehouden, waarna in de zaal van mej. Wed Hoek de prijsuitdeeling plaats heelt, des avonds weder een optocht door Tholen, terwijl 8.30 in de zaal van mej. Wed. Hoek eeu filmavond plaats heeft met medewerking van Goncordia en de Zangvereeniging. En viert dus Tholen op gepaste wijze hel Vorstelijk Huwelijk, van zelfsprekend kan een beroep up aller medewerking niet achterblijven. Tooit U met Oranje, steekt de vlaggen uit ter eere van liet jonge paar, naar wie onze allerbeste wen- schen uitgaan voor de toekomst. De Kerstfeestviering der kinderen van de N. Herv. Zondagsschool te Tholen Donderdag werd als naar gewoonte het Kerstfeest van de N. llerv. Zon dagsschool in de N. II. Kerk alhier gevierd. De kerk was geheel bezet, toen ds Wolfensberger de kansel besteeg en de bijeenkomst opende met gebed, waarna psalm 105 1 en 5 door de aanwezigen werden gezongen. Hierna werden door de zondagschoolkinderen eenige kerstliederen gezongen. Mej J. J Censc, die al zoovele jaren de leiding der zondagsschool heeft, vertelde daarna de kinderen de Kerstgeschiedenis naar Iyticas 2. Weder zongen 'le kinderen eenige kerstliederen, terwijl de leerlingen der school versnaperingen werden uitgedeeld. Mej. Cens'. verleide nog een kerstverhaal „Kleine weldoeners" dat aandachtig werd aangehoord. De kinderen die de Zondagsschool verlieten werden door Mej. Cense toegesproken, waarna die leerlingen hun onderwijzeres een toepasselijk lied toezongen. Ds. Wolfensberger dankte hen die medegewerkt hebben om dit feest voor de kinderen te doen slagen, in de eerste plaats mej. Cense, den heer J. van Elsacker, die de muzikale leiding hij het zingen op zich had genomen en de organisten, mej. L. van Vessem en den heer A. Cense. Ds. Wolfensberger sloot de bijeen komst met gebed. De_ aanwezigen zongen daarna psalm 150:1, waarna de kerstfeeslviering voor de kinderen geëindigd was. De Directeur van bet P. T. T kantoor maakt bekend, dat gedurende bet tijdvak 2 lm. 6 Januari de ge legenheid is opgesteld tot verzending van gelukstelegrammen aan het vor stelijk Bruidspaar en aan H. M. de Koningin. Voor deze telegrammen zal- een verlaagd tarief gelden. Deze telegrammen worden in den ochtend van 7 Januari in de eerste bestelling ten paleize besleld. Telegrammen, die na 6 Januari worden aangeboden, worden eerst op 8 Januari afgeleverd. Het Postkantoor is op Nieuwjaars dag geopend van 8—9 en van '13 14 uur. Op dezen dag zal slechts een bestelling worden uitgevoerd in de ochtenduren. Werd de gevel van ons stadhuis j de laatste jaren een beter aanzien gegeven door (fe vensteropeningen gedeeltelijk van glas in lood met bijbehoorende blank eiken luiken en deur te voorzien, eenige weken ge leden is men begonnen den gevel van de ontsierende pleisterlaag te ontdoen. Thans komt de natuurlijke ledesteen waarmede de gevel is opgetrokken mooi tot zijn recht en blijkt welk een pronkstukje van architectuur wij in ons oude stadhuis bezitten. Als me:i nu de middelen eens kan vinden om op de bestaande plaatsen de ontbrekende beelden te plaatsen, dan zou men hier een gebouw hebben j dat de oude glorie van een der oudste ZeeuwFche steden aan stadgenoot en vreemdeling zou verkondigen. EEN MOOIE DAAD De Nutsspaarbank alhier heeft de mooie gedachte om voor hen die hiervoor in aanmerking komen, den dag van het Prinselijk huwelijk niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Aan deze gezinnen zal een welkome verrassing worden uitgereikt. Wij vernemen dat van gemeente wege aan dezelfde gezinnen een gift in geld zal wordep ter hand gesteld. Hedenmorgpn werd op het ge meentehuis door Burgem. en Weth. officieel afscheid gepoipep van }ief scheidende personeel van de gas fabriek, n lf de boekhoudep-admipi- strateur 1), Schot, de directeur J. Kaman en de stoker M M. Kupvink. De burgemeester dankte ben allen voor de verdienstelijkheden, de pret tige samenwerking, de ijver en acti viteit die ze steeds hebben betoond. De heer Schot dankte namens allen voor de woorden tot hen gesproken. -- Bij Kon. Besluit is benoemd tot dijkgraaf van den Muijepolder de beer G. J. de Wilde te St. Maartensdijk. Een mooie staat van dienst 1 De heer Pb. Engelvaart alhier heelt, na deze betrekking 56 jaren te hebben vervuld, met ingang van 1 Januari 1937 ontslag genomen als lid der spijscommissie. De beer M. Prince mag 1 Januari bet feit gedenken dal hij 50 jaren Jid dezer commissie ie. Veel nuttig werk is door beiden verricht en met opgewektheid en liefde voor dit werk hebben beiden steeds hun taak vervuld. Het zal den heer Prince zeker niet aan bêwijzen van belangstelling ont breken. Dinsdag j.1. trad voor ons Nuls departement op, Het Nieuw Schouw- looneel, met het tooneelstuk van Antoon Coolen „De vreemdeling". Nadat de bijeenkomst, die zeer goed bezocht was, door den heer W. Moelker was geopend, werd een aanvang gemaakt met de uitvoering. Waren de verwachtingen hoog ge spannen, de aanwezigen zijn niet teleurgesteld. Met gevoel is het stuk gespeeld, Ko van Dijk muntte uit als Vader, terwijl de dames van Dijk en Bouwmeester als moeder en dochter meesterlijk spel gaven. Ferd. Kool bergen en Jacq. Snoek beheerschten hun pol a's onderwijzer en vreem deling evenzeer. De tendpnz van fiet stuk, de mo- reele straf die (Je maatschappij oplegt aan hen die na verblijf in de gevan genis weder in de maatschappij terugkeeren, kwam wel sterk tot uiting. Sofer en roerend was het spel, dat menigeen ontroerde. Na ieder bedrijf werd herhaalde raaien gehaald, de bijval die de spelenden oogstten was meer dan verdiend. De bijeenkomst werd meteen woord van dank aan de spelendeu door den voorzitter gesloten, die den leden een zalig uiteinde en een tot weerziens in Januari op de dan te geven film avond toeriep. AUTOMOBILISTEN, OPGEPAST! Hoewel sedert 1 November een nieuwe wel in werking is getreden, die o.m. voor autobestuurders een verbod bevat des avonds na tien uur, tot des morgens zes uur signalen te geven met hoorn of claxon (alleen lichtsignalen zijn toegelaten) zijn er nog verschillende bestuurders, die hieraan geen aandacht schenken. Dit heefLtot gevolg gehad dat onlangs de £p=[rn een te politie alhier tegen een overtreder proces-verbaal Treeft opge- xmaakt. Men lette er wel op dat men strafbaar is bij het geven van geluids signalen des avonds van tien uur tot des morgens zes uftr, dit geldt voor geheel het land. SCHERPENISSE In de gehouden vergadering van de jongelingsvereeni- ging de Jonge Samuel werd tot voor zitter gekozen de beer D. Quaak, zulks in de plaats van den heer P. W. Hartog wegens vertrek naar Benthuizen en tot eerevoorzitter de heer A. v, d. Rhee. Zaterdagavond werd op de ge bruikelijke wijze in de o. 1. school door de leerlingen der Zondagsschool Kerstfeest gevierd. Na bet vertellen der Kerstvertelling en eenige verhalen en de tractatie op wat lekkernijen werd aan ieder kind wederom een leesboekje uitgereikt. De meisjesver- eeniging „Bidt en Werkt" hield als naar gewoonte in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk Maandagavond haar Kerstfeest. ST. ANNALAND Zaterdag 2de Kerstdag ontstond in hotel van F. Rijnberg twist tusschen de jonge lieden C. G. en P. v. d. B. G. G. maakte hierbij gebruik van een bier- flesch, waarmee hij zijn tegenstander een paar flinke klappen op bet hoofd gaf. Het resultaat was dat voor v. d.B. geneeskundige hulp moest worden ingeroepen en tegen C. G. proces verbaal is opgemaakt. Uienveiling van Dinsdag jl. 300 balen Rijnsburger gewone f 1 37, 15 balen idem grove fl.38, 16 balen idem drielingen f0.80, 2 balen id. picklers f5.01, 15 balen stek f 0.53. Ned. Herv. Kerk. Vorige week werden tijdens den Zondagsdienst 2 bankbiljetten van f25 gecollecteerd voor de diaconie. OÜD-VOSSEMEER. De op 2de Kerstdag gespeelde comp.-wedstrijd O.V.C. IDintelboisI is geëindigd in epn 10 overwinning van laatstge noemde club. VOOR HET KIND Zijn Uw Nieuwjaarswenschen reeds verzonden? Dan zijn ze toch zeker uitsluitend gefrankeerd met Welda digheidspostzegels Voor het Kind Men mag deze gelegenheid, om aan een gelukwensch een kleine goede daad te verbinden, niet voorbij 'aten gaan, van Dr. h. W. A. Deterding Dr. Deterding, die naar men weet, de Nederlandsche land bouw door een geschenk van ongeveer 10 millioen gulden de helpende hand biedt en daardoor tevens de arme Duit- sche bevolking een grooten dienst bewijst, zond ons on derstaande Nieuwjaarsbood schap ter publicatie toe. Het plan om het overschot van Nederlandsche landbouwproducten te ruilen tegen Duitsche mijnbouwpro- ducten, is niet alleen ontworpen om een einde te maken aan de tlegene- reerende beperkingen van de resul taten van agrarische» arbeid, maar ook, dat wij op het einde van het jaar breken met alle internationale handelsbelemmeringen en dat wij 'n nieuw jaar beginnen met de grootst mogelijke vrijheid van internationalen ruil Yan arbeidsproducten. De wereld is nog steeds op weg, om yan het goud een wereldheerscher te rpa^eD. hetgeen ên voor de wereld èn voor de goudindustrie rampzalige gevojgep heeft. Goud, dat aanbeden wordt als het éénig ideaal, is dan slechts eeu ideaal, wanneer 't binnen bet bereik van alle regeeringen ligt en daardoor het grootst mogelijke arbeidsproduct kan scheppen. Men vergele niet, dat er npg tal rijke nuttige producten zijn, waaraan vele verbruikers dringend behoefte hebben en die zij niet kunnen krijgen, omdat de koopkracht, als gevolg van de beerschende goudpolitiek, veel le beperkt is Door een verstandig beleid zou 't mogelijk zijn om aan het goud en andere waardevolle metalen de rol toe te bedeelen. welke zij moeten spelen, doch helaas in de laatste zes jaren nog niet gespeeld hebben. Eerst dan zal men in 1937 op den goeden weg zijn Dr. Henri W. A. Deterding REEDS 15 MILLIOEN K.G. AARDAPPELMEEL GEKOCHT Van verstrekkende beteekenis ▼oor het geheele volk Een interview met Ir. Wigersma Wij hadden een onderhoud r Ir. Wigersma, den voorzit van de stichting waaraan Deterding de uitvoering ht opgedragen van zijn plan het teveel aan voedingsmidde in Nederland op te koopen dit ter beschikking te stel van het noodlijdende Duits land In dit onderhoud verl Ir. Wigersma enkele interessai bijzonderheden over de ma regelen die voor den rnas inkoop reeds genomen zijn Het millioenenplan van Dr. Det ding, een daad van een groot Ned lander, die de harten van tiend zenden sneller heeft doen kloppt Het principe is zoo ontzette eenvoudigtwee landen, in het ei land wordt de overvloed aan vernietigd, in het andere heers gebrek en honger. Wat is er c I eenvoudiger om aan deze zijde:\; de grens het teveel op te koopen het aan de andere zijde te geven i hen, die het noodig hebben En binnen enkele weken is er e|r organisatie gemaakt van inkoop-c trales, die geheel Nederland bestri (i en zooals men reeds weet is de 11] voering opgedragen aan enkele led,, van de eveneens met behulp a, Dr. Deterding opgerichte stichti- „De Waag", waarvan de ideale dof einden nog verre uitgaan buiten sensationeele welvaartsplan. Met Ir. Wigersma, die de uitvoeri van Dr. Deierdings voorstellen lei hadejen wij heden een onderhoud ,?Wij waren reeds eenjgep tijd n de uitvoering van het plan bezi vertelde fr. Wigersma, „voordat het begjn van deze week de eer publicaties kwamen en het gehe Nederlandsche volk er kennis van k nemen. Tot dat moment konden rustig onzen gang gaan, maar sed eenige dagen staan onze telefoons n meer stil! Men komt bij.ons met meest wonderlijke voorstellen aanbiedingen. Honderden vaten ja pakhuizen vol spek, wagonlading kool wil men ons verkoopen, so zelfs schenken, maar hoe goed cfe bedoeld, wij kunnen er niet op inga; Onze inkoopplannen staan reeds v en daarenboven treden wij, om prijzen niet los te maken van marktnoteeringen, slechts via ti schenpersonen en nooit onder ei; naam bij onze inkoopers op." De inkoopen zijn geheim. Men kan deze wijze van werk7 eenigszins vergelijken met de trai acties van het egalisatiefonds. 0 daarbij treedt men steeds in het j heim onder anderen naam en andere markten op. En dat islogis want onze bedoeling is juist niet I opzetten van de prijzen, maar verhinderen van de prijsdalingen voor de landbouwproducent 1 zoo funest zijn. Da' onze werkwijze de jutste is dezer dagen overduidelijk geblek want enkele handelaars, wier win streven blijkbaar belangryk groo is dan hun inzicht in sociale v houdingen belden ontstemd op met mededeeling, dat, wanneer zij gewe hadden, dat wij het waren, die h producten kochten, hun prijzen hooger hadden gesteld Deze opvatting over het schitter* Delerdingplan is natuurlijk onju Want enkele guldens meer te on beschikking beteekent meer hulp beide landenDaarom juist he Dr. Deterding iedereen, die sympat voelt voor zijn streven, opgewekt giften te storten bij de Amsterda sche Rasvereeniging. En voor allerkleinste giften zijn wij even dai baar als voor groote bedragen. m Eenige uren, nadat de eerste wekkiijg was gepubliceerd, stroomt reeds bedragen binnen en zoo m het gaan, wil het plan blijvende teekenis hebben. Opheffing landbouw-crisiswettc Want de draagkracht vopr Nederlandschen landbouw van d massainkoopen moet men niet ond schatten. Dezer dagen werden reids 30 000 varkens gekocht, mi oenen kilogrammen spek minderdan 15 millioen k.g. aa appelmeel, wat ontlasting beteek voor een gebied van duizenden H Stellig zullen al deze maatrege een versnellenden invloed uitoefei op de opheffing van de talrijke

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 2