kfAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT MUITENLAJf NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN 'onderdag 31 December 1936. m No. 53 Vier en vijftigste jaargang SagsMad /^""Iranco Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maaitensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 Eerste Blad. udejaar Ruwe handea lUROL verzacht en geneest Het Prinselijk huwelijk THOOLSCHE COURANT r post ƒ1,65 -J- 15 ct. ;p. kosten. Advertentiën van 1 tol 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Een jaar vol vari evenementen in leven zal straks weer uitgeluid irden. Onze gedachten zullen uit- an naar hen, die van ons gingen, datgene wat over ons kwam, tzij goed of kwaad. Wij willen eenige momenten ver- len bij de nagedachtenis aan hen ®®i door rampen, ongevallen enz. uit hes midden werden weggerukt, daarin h,'.j3terkt door de radio-uitzendingen, Ike ons zoo treffend bij die ge- urtenissen kunnen bepalen. Wij an zoeken naar momenten die ons 1936 bijzonder hebben getroffen. Ier voor zich laat het jaar aan zich orbij gaan, de een met eritische merkingen, de ander met een ge- tk dat aan verdoezeling doet denken. tenslotte voelen wij dankbaarheid, t wij met ons allen in onzen kring het Oud en Nieuw mogen vieren, s het niet iets moois, dat wij in s leven 'n dergelijk moment hebben, larop wij ons moeten bepalen tot gene wat wij in ons leven gedaan bben, ieder jaar weer opnieuw? iit niet in het hedendaagsche ge gde Jeven met haar strijd om het staan, als een rots waaraan wij ons stklampen in een hevigen storm het niet als een even op adem men De Oudejaars-avond geeft ons vaak a gevoel van gelatenheid, wij vóelen dikwijls dien avond een onrust agen. Was het omdat wij in het rstreken jaar tekort geschoten zijn ;ens onze medemenschen Waren soms niet actief genoeg in ons defrk? Hebben wij ons best niet ge- Geven wij aan onze Ouders, rouw, Man of Kinderen niet datgene larop zij recht hadden? Een ieder :et het maar al te goed voor zich lf. Straks, als we '1937 schrijven, dan het voorbij, dan kunnen we weer et volle kracht en energie ons werpen datgene wat tot onze plichten rekend mag worden. "^.e hoevelen Oudejaar stil en in- ihffdoken zitten te peinzen. Hoe ze d'Joeite hebben hun tranen in te luden, hoe ze trachten te verbergen tgene wat in hen knaagt. Zie ook bij het wegsterven van die rbeide twaalf klokkeslagen opstaan, schudden zij iets van zich af, een ij gezicht zetten en zeggen in bin- inste: „Gelukkig Nieuwjaar! 1937!" Anderen zullen vertier zoeken, llen naar gelegenheden gaan waar oolijkheid heersebt, waar gedanst ordt. Toch zullen ook zij niet ont- »men aan den terugblik op het ver- den, al trachten zij het uiterlijk te ir bergen. Zoo zal het een ieder vergaan bij het verstrijken van de tijd illen wij steeds meer verlangen naar il Nieuwe Jaar '1937. Naar die flossende twaalf slagen. Dat Nieuwe larin wij datgene kunnen herstellen, tt wij in het Oude verzaakten. Het is dat Nieuwe wat ons weer lop geeft. Wat een heerlijke gedachte it wij nog dergelijke momenten in ]l(is leven mogen hebben, waarin wij innen stil staan om uil te blazen, n daarna weer met frissche moed lort te gaan. Het is dat Nieuwe wat ons weer oed geeft, de strijd om het bestaan voeren. Laten wij dan ook trachten in 1937 les te doen wat in ons vermogen t. Eendrachtig te werken aan dat oote bouwwerk waaraan ieder ensch zijn taak heeft, en waarbij lor het verzaken van dien taak van ikelen, het geheele bouwwerk kan islukken. Laten wij ons niet sussen et mooie gedachten zonder daden. 0(| Laat het Nieuwe haar werk in ons doen, laten wij allen de verantwoor delijkheid voelen van onzen taak en wij kunnen dan zeggen „DE BESTE WENSCHEN VOOR 1937" „Kerstmis, schooner dan de dagen." De innerlijke waarde van het Kerstfeest. Kerstmis in Den Haag. - Ontzaglijke drukte op Tweeden Kerstdag. Tientallen autobussen en extra-treinen. Een pluim voor de Haagsche politie. Nood lottig ongeluk in Zeeland. Kerstvergaderingen van S.D. A.P. en C.P.H. Kerstmissimpel woord, maar met oneindig diepe beteekenisWat al beelden roept „Kerstmis" voor den geest? Al deze beelden houden de eigenschap „vrede" in. Daarom is het Kerstfeest zonder twijfel het mooiste feest dat de menschheid kent. Want is er iets verheveners op aarde in te denken, dan dat alle menschen in volle vrede rnet elkaar tezamen leven Men kan niet beweren, dat het reeds zoo is. Integendeel, men is overal van meening. dat de wereld vrede heel ver te zoeken is. Ontwapeningsconferenties mislukken, en de wapenfabrikanten verdienen machtig veel geld. Dit is het beeld, dat in de wereld, althans in de be schaafde wereld te zien valt Verliest daarom het Kerstfeest niet veel van zijn innerlijke waarde? Is het Kerstfeest geen bespotting vau de werkelijkheid Op het eerste ge zicht misschien wel, maar innerlijk blijft het „Kerstfeest", schooner dan de dagen Het brengt de menschen tot nadenken en verdiept hun geest. Daarom zijn de beide Kerstdagen van onzegbaar belang voor de mensch heid en daarom ook verliest het Kerstfeest niets van zijn waarde, ook al ziel het er in de werkelijkheid gansch anders uit. Voor den Nederlander heeft Kerst mis 1936 wel een zeer bijzond re beteekenis gehad Eensgezind was het Nederlandsche volk in zijn blijdschap over het aanstaande huwelijk vau Prinses Juliana met Prins Bernhard. De residentie was het centrum van die blijdschap. Duizenden Nederlan ders zijn op Vrijdag, Zaterdag en Zondag naar den Haag getogen, aller eerst om daar de geliefde leden van het Koninklijk huis toe te juichen en in de tweede plaats om de sprook jesachtige versiering van die stad te aanschouwen. Wat de drukte op die drie dagen in Den Haag betreft, heeft de tweede Kerstdag het met vlag en wimpel gewonnen Reeds vroeg in den mor gen kwamen uit alle oorden van het land autobussen aangereden, zoodat Den Haag op dien dag meer het uiterlijk van een wereldstad had, dan van de rustige residentie-plaats, die zij in werkelijkheid is. Vooral inden namiddag we d het enorm druk, toen uit Amsterdam om de tien minuten treinen arriveerden, welke hun inhoud te Den Haag afzetten. We schatten niet te hoog, als wij schrijven dat op tweede Kerstdag honderdduizend menschen uit alle hoeken van Neder land een bezoek aan Nederlands' Residentie gebracht hebben. De café's, restaurants en allerlei andere eetgelegenheden hebben van dezen geweldigen menschen-stroom natuurlijk geducht geprofiteerd. Om elf uur des morgens maakte men reeds queu voor Heck's lunchroom. Dit ging zoo den geheelen dag door, zoodat men handen tekort kwam, om al die drink grage en eetgrage menschen aan hun portie te helpen. Des avonds om negen uur moesten alle café's gesloten worden, omda- ze tot de laatste plaats toe bezet waren1 Ja, er is op tweeden Kerstdaggeld verdiend in Den Haag! De caféhou ders en restaurateurs vooral in de binnenstad zijn best te spreken en verwachten tegen 7 Januari een nog grooteren toeloop. Waarschijnlijk zijn de Haagsche politieagenten mindergoed te spreken, al zeggen zij daarvan natuurlijk niets. Hun taak is in deze dagen wel verre van gemakkelijkVan 's morgens vroeg tot 's avonds laat zijn de agenten in de weer, om het verkeer in goede banen te houden. Op de Kapelbrug en bij de Kneuterdijk was het één gewirwar van auto's en trams. Dat er geen ongelukken zijn voorge komen is ons een groot raadsel en pleit voor de Haagsche politie, die haar taak uitnemend verstaat Een pluim voor de Haagsche agenten is dan ook alleszins op zijn plaats. Na deze bijzondere Kerstdrukte in de residentie gaan wij tenslotte over tot de behandeling van enkele alge meenheden. W& Ruwe huid, Schrale lippen Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. 6 54690 Helaas heeft het op de drie „Zon dagen" ook niet aan ongelukken ont broken, zelfs zijn bij deze ongelukken eeuige menscbenlevens te betreuren. Aan een ernstig ongeluk, dat in Zeeland plaats had, was de mist schuld. In den nacht van Zaterdag op Zondag namelijk, begaven twee dames en twee heeren uit Goes, die den tweeden Kerstdag in Middelburg hadden doorgebracht, zich per taxi naar hun woonplaats Goes. De be stuurder reed op een gegeven oogon- blik in het water. De chauffeur en de twee zich in de auto hevindende heeren konden zich door verbrijzeling van de voorruit uit het voertuig be vrijden. De beide dames echter kon den niet uit de auto komen en ver dronken. Eerst toen de wagen met behulp van een kraan tegen den wal was opgetrokken, konden de slacht offers worden bevrijd. Een van de dames was moeder van zes kinderen, de ander was ongehuwd. Voor de kinderen en voor den vader een Kerstfeest, dat niet \roolijk eindigde De tijd van Kerstmis is niet alleen een tijd van overpeinzing, maar ook een tijd van vergaderidg. Der traditie getrouw heeft ditmaal weer de S D.A.P. haar jaai lijksche Kerstver gadering gehouden. Te Amsterdam sprak voor een zeer druk bezochte vergadering Ir. Albarda, terwijl in den Haag, in twee zalen, namelijk in de zaal van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen en inde groote zaal van den Dierentuin, welke beide vrijwel tot de laatste plaats toe bezet waren, een vergadering werd belegd, waai in de heeren Vorrink en Banning het woord voerden. Zoowel te Amsterdam als in Den Haag trokken de sprekers vau leer tegen de zoogenaamde tegenstelling fascismecommunisme, welke onder scheiding in wezen geen tegenstelling zou zijn, aangezien heide richtingen van hetzelfde hout zijn gesneden. De tegenstelling, waarom het in wer kelijkheid gaat, is deze democratie— fascisme. In beide vergaderingen kwamen de sprekers tot de conclusie, dat Nederland voor extremisten niet benauwd behoeft te zijn en dat de democratie in Nederland overwinnaar zal blijven. Terzelfder tijd hield te Amsterdam in de Apollohal de C. P. H. een zeer druk bezochte vergadering, waarin de heer de Visser, voorzitter van de C. P. H., het woord voerde. Ook in deze vergadering werd het fascisme fel bestreden en tevens de S.D.A.P. uitgenoodigd om tot een eenheids front te komen. Kerstmis in Spanje, - Een Russisch schip in den grond geboord een Duitsch schip in beslag genomen. - De kansen van een Engelsch-Franschen stap inzake de non-interventie - Geen burgeroorlog in China Moskou onderteekent het vis- scherijverdrag met Japan. Zooals wel reeds te verwachten was, zijn de kanonnen op het Iberisch Schiereiland gedurende de Kerstdagen niet tot zwijgen gebracht. Wij hebben er reeds eenige malen op gewezen, dat de hartstochten in Spanje te veel geprikkeld zijn, om nog eenige verwachtingen te kunnen koesleren van een poging, de beide partijen tot een wapenstilstand te kunnen bewegen. Ook in Londen en Parijs heeft men dit ingezien en daarom het zwaartepunt van de actie tot herstel van den vrede gelegd op de niet-inmenging van derde mo gendheden. Wordt aan Franco en CabalJero alle steun onthouden, dan moet de burgeroorlog vanzelf door gebrek aan menschenmateriaal aan zijn einde komen. Zoo redeneeren Eden en Delbos, en niemand zal ontkennen, dal zij gelijk hebben. Een andere vraag blijft,, of ook dezen toestand onder de hui dige omstandigheden nog te bereiken is. Londen en Parijs hebben kort voor Kerstmis te Berlijn, Moskou, Rome j en Lissabon desbetreffende stappen gedaan en men zal de druk op ge- noemde hoofdsteden nog wat ver sterken. Hopelijk heeft men succes, maar als zeker mag men dit geenszins beschouwen. Juist tijdens de Kerstdagen hebben de Spanjaarden zelf de heeren Eden en Delbos in hun streven naar de non interventie van honderd procent weer nieuwe hindernissen in den weg gelegd Eerst werd een Russisch schip, de „Konsomol", door Franco's vloot in den grond geboord, hoewel het schip naar beweerd wordt niet voor een Spaansche haven was bestemd en niet met oorlogsmateriaal geladen was. Gevolg: prutesten van Moskou en scherpe critiek van de bolsjewistische pers op de „zeeroovers- daad van de Spaansche fascisten." Maar ziet, ook de roode vloot scheen het noodig te vinden zich van een buitenlandsch schip, dat zich niet in de territoriale wateren bevond, en naar beweerd wordt eveneens geen wapens aan boord had en voor geen Spaansche haven bestemd was, meester te maken. En dat was het Duitsche schip „Pablos" van de 01- denburg-Portugeesche Scheepvaart maatschappij. Dat de verontsvaardiging in Duitsch- land daarop niet geringer was, dan die in Rusland, behoeft geen betoog Ja, Berlijn wilde zelfs eenige Duitsche oorlogsschepen naar de Spaansche kusten sturen. Geen wonder, dat er onder deze omstandigheden nog weinig van het plan Eden-Delbos te verwachten is. Wel merkt men in de neutrale pers op, dat de Russische en Duitsche verontwaardiging maar ten halve op haar plaats is, wijl men het er ten slotte naar gemaakt heeft.Het zal echter moeilijk zijn Moskou en Berlijn daarvan te overtuigen. Meer succes mag men op het oo- genblik verwachten van den stap te Rome. Italië en Engeland hebben hun meeningsverschillen in de Mid- dellandsche Zee en Roode Zee zooveel mogelijk bijgelegd en wel door middel van een gentleman-agreement 1 Tegenover den Negus, die kortge leden zijn tafelzilver moest verkoopen om in zijn verder levensonderhoud te kunnen voorzien, is het wel niet zeer „gentlemanlike", maar voor een ieder die van meening is, dat de ltaliaansche medewerking in Europa niet ontbeerd kan worden, moet deze overeenkomst wel toegejuicht worden. Italië schijnt onder de nieuwe om standigheden wel bereid te zijn zich uit de Spaansche aangelegenheden terug te trekken. En het behoeft wel geen betoog, dat, indien Italië bereid is, er aan mede te werken, dat de „non-interventie"-overeenkomst door ■allen wordt nageleefd, zulks inder daad zal kunnen geschieden. Engeland, Frankrijk en Italië zijn tezamen zeer zeker in staat een al leszins voldoende contróle uit te oefenen op de niet-inmenging. Aan genomen, dat men de nieuwe ten dentie in de ltaliaansche politiek naar haar juiste waarde schat, dan behoeft men alle hoop op een gunstige re geling in de Spaansche kwestie nog niet te laten varen. Het kan geen verwondering wekken dat men in Berlijn de berichten over de nieuwe Italiaansch Britsche toenadering met eenig wantrouwen ontving. Rome heeft dit wantrouwen nu weer uit de wereld geholpen door een artikel in de Giornale d'Italia, waarin Gayda uiteenzet, dat Italië geenszins van plan is de samenwer king met Duitschland te herzien. Kijken wij nu tenslotte nog even na' r het Verre Oosten, waar men 't gevaar voor het uitbreken van een burgeroorlog op het laatste oogenblik ■weren heeft. Maarschalk ï.sjang Kai-sjek is in vrijheid gesteld en niet zijn vroegere „cipier" Tsjang Sjoe-liang te Nanking aangekomen. De aanvoerder der muiters heeft nu verklaard, dat aJies op een „mis verstand" berustte en dat hij nu als boetvaardige Tsjang Kai-sjek naar Nanking was gevrlgd, „teneinde mijn straf voor mijn misdaad af Ie wach ten". Het heeft wel iets weg .van zekere Russische processen, waarin de beklaagden zichzelf van alle! schuldigden, wat de machthebbers maar wenschen. In China loopen dergelijke kwesties echter heel wat minder tragisch af. Vermoedelijk zal Tsjang Kai-sjek verklaren, dat de daad van Tsjang Sjoe-liang niet als muiterij of opstand moet worden beschouwd en dat de kwestie „niet op financieele wijze" moet worden geregeld. Dat is typisch Ghineeschde laatste opstand in Kanton' wist Tsjang Kai sjek te on derdrukken door de Kantonueesche generaals flinke bedragen te schenken. In ieder geval is men het nu weer met elkaar eens en de Chineezen behoeven geen bloed in een burger oorlog te storten. Japan zal thans wel eischen, dat met nog grootere kracht legen het communisme in China wordt opgetreden. De betrekkingen tusschen de So vjets en Japan zijn inlusschen wat minder gespannen geworden. Ten lange leste heeft Moskou toch nog de visscherij-overeenkomst voor den tijd van een jaar geteekend. Zooals bekend, weigerde men zulks eerst als repressaille tegen het Duitsch-Japan- sche anti-communistische verdrag. Het Prinselijk huwelijk/'eno ,llee wat geld onder de en* "leer dan men wellicht denken en men krijgt hiervan e"1 beter bete,d> neer men aP.ee"s nagaat, ny de bruidsdag zfl" begonnen e» men kan co'-fateeren' wat er ge^an is eJj vut er nog staat te kor^n- üerst hebben wij den v'koop van plaatsen langs den w<" ..vyaar de stoet passeert. Hierme/ zlJn zeer

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 1